Andrej Danko

V Maďarsku neexistuje katalóg národných jedál, o ktorom hovoril Andrej Danko v súvislosti s nápadom o národnom menu. Orbánova vláda zaviedla systém, v ktorom prevádzky musia poskytovať údaje, aké jedlá si objednávajú a v akom množstve. Nejde však o komplexný systém, podľa ktorého by vláda dotovala výrobu potravín, ako to tvrdil predseda SNS Danko. (napunk)

Andrej Danko sľuboval, že peniaze z hazardu pôjdu do športu, naznačoval, že sa tak má stať na úkor komerčných televízií. Z výrokov budúceho ministra Dušana Keketiho vyplynulo, že by potom bolo otázne pokračovanie športových poukazov.

Z extrému je dnes norma, píše Filip Obradovič. „Lukáš Machala musel v roku 2017 pre záľuby v konšpiráciách skončiť na ministerstve školstva pri nominantke SNS Martiny Lubyovej. Pre postoje počas pandémie bol toxický aj pre Andreja Danka. Teraz patrí k najbližšiemu tímu Martiny Šimkovičovej.“

Grobianstvo Andreja Danka sa naplno ukazuje pri komunikácii so ženami, píše Jana Shemesh. „Najnovšie si od neho moderátorka Krescanko Dibáková vypočula, že je drzá, vyškiera sa, je dievča z malej dediny a podobne. Zdá sa, že mu prekážajú ženy, ktoré ho ohrozujú preto, lebo ho prevyšujú. Čo však chceme od muža, ktorý chcel vybozkávať Alenu Zsuzsovú a nehanbí sa za to?“

Predseda SNS Andrej Danko kritizoval v RTVS diskusie Denníka N Ako zachrániť demokraciu, ktoré sa konajú v bratislavskom DPOH. Podľa Danka je Denník N „bludný“ a je v ňom „udavačská a nepriateľská atmosféra“. Danko povedal, že už vie, čo ho čaká budúci týždeň, keď sa uskutoční najbližšia debata. Tá bude vo štvrtok 16. 11. o 19.00 a lístky sú ešte v predaji

Pozrite sa, v akých priestoroch ste, aké tu máte toalety, o chvíľu vám to tu padne na hlavu, povedal Andrej Danko v RTVS. Tvrdí, že liekom pre verejnoprávnu inštitúciu by bolo aj rozdelenie rozhlasu a televízie.

Diskusia na RTVS medzi Andrejom Dankom a Michalom Šimečkom sa vyostrila tak, že moderátorka obom vypla mikrofóny. Danko agresívne vystúpil a povedal Šimečkovi, že nie je líder a „klepe sa“, útočil aj na otca Michala Šimečku a Denník N a hovoril o mediálnych hyenách. (rtvs)

Andrej Danko je spokojný so znením programového vyhlásenia vlády, podľa neho je komplexné a nie je konfrontačné. „Podarilo sa nám vyhnúť vzájomným animozitám, ktoré by mohli vzniknúť z jeho výkladu,“ povedal Danko.

Ak sa koalícia nedohodne na kandidátovi na prezidenta, SNS postaví svojho, vyhlásil Andrej Danko. Podľa neho by si prezidenta mala voliť Národná rada, otvoriť by chcel otázku zmeny ústavy.

V pracovnej verzii programového vyhlásenia sa nespomína zákaz mimovládok v školách, ktorý chcel predseda SNS Andrej Danko. Na druhej strane vláda tvrdí, že „odmieta rozširovanie škodlivých ideológií vo vzdelávaní“. Chce sa pozrieť aj na obsah sexuálnej výchovy, ktorá má „rešpektovať hodnotové presvedčenie rodičov a žiakov“.

Každý minister má právo vymeniť svojich podriadených, povedal Andrej Danko na margo nových nominácií na ministerstve vnútra. Danko kritizuje opozíciu, že chcú odvolávať ministra, ktorý ešte nemá vyslovenú dôveru v parlamente.

Verím, že vás roztrhne a my vydržíme štyri roky, vyhlásil Andrej Danko. Na otázku, či sú trenice v koalícii, keď SNS skritizovala ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú za jej postoj k očkovaniu, Danko odpovedal, že posilnenie očkovania proti covidu nie je v programovom vyhlásení, a tak nerozumie, prečo to „riešime“.

Andrej Danko hovorí, že je „jeho povinnosťou“ potiahnuť kandidátku SNS do europarlamentu, lebo dvakrát sa do Bruselu nedostali. Na otázku, či bude mať záujem o reálne pôsobenie v europarlamente, moderátorke odpovedal, že je to „jeho vec“ a že sa nemá „starať do našich voličov“.

Som rád, že ľudia pozerajú aj iné relácie, napríklad Infovojnu, vyhlásil Andrej Danko v Na hrane televízie Joj. Ďalej uviedol, že v programovom vyhlásení vlády budú aj „mimovládky a Sorosove problémy“.

Andrej Danko k svojmu nápadu s národným menu hovorí, že nikto nebude reštauráciám diktovať, čo majú variť. „Je jasné, že keď robia sushi, nebudú robiť halušky.“ Michal Šimečka kritizuje, že ide o zástupné témy – gastronomickým jazykom „omáčky“.

Romana Tabák tvrdí, že bude pracovať na novom ministerstve cestovného ruchu a športu. Predseda SNS Andrej Danko predtým oznámil, že ministrom bude riaditeľ bratislavského letiska Dušan Keketi.

Matica slovenská je v kontexte dneška mentálny skanzen, píše Silvester Lavrík. „Bolo by neľudské žiadať od nej, aby dokázala reagovať na dnešný globalizovaný a pluralitný svet na úrovni doby. Áno, sme na ňu hrdí. Tak ako na čičmianske drevenice. Ale bývať chceme v klimatizovaných veľkoplošných bytoch s výhľadom na… svetlé zajtrajšky.“

Shooty: Zásadný postulát

Andrej Danko chce pod nové ministerstvo cestovného ruchu a športu presunúť lotériovú spoločnosť Tipos. Má miliardové tržby a v súčasnosti patrí pod ministerstvo financií. Hovoriť podľa neho treba aj o vytvorení „národného menu“ pre reštaurácie.

Danko sa hnevá, ale dôležitejší bude Taraba, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Andrej Danko momentálne poletuje politikou ako čerstvo opadané lístie. Snaží sa byť všade, ale na máločo má vplyv. Počas týždňa dal najavo nevôľu pri viacerých témach, ale zdá sa, že aj jeho partneri v koalícii to berú ako povinnú jazdu, z ktorej si netreba robiť ťažkú hlavu.“

Mimovládka nie je nebezpečná gender ideológia, ako to možno vníma Andrej Danko, reagoval minister školstva Tomáš Drucker na vyjadrenia predsedu SNS. Ten vyjadril nespokojnosť s Druckerom, pretože mimovládky v školách nepovažuje za problém.

Taraba sa už nevie dočkať odchodu Danka, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Danko si splnil domácu úlohu, ale zaplatil príliš vysokú cenu – je pod tlakom Fica, ktorý nemá veľa dôvodov sa s ním o čomkoľvek vybavovať, cíti tlak namotivovaného Tarabu, ktorý čaká na moment, kedy by mohol Danka vyprevadiť z ihriska, a cíti tlak vlastnej strany.“

Tomáš Taraba hovorí, že ak Andreja Danka zvolia za europoslanca, mal by záujem o jeho post podpredsedu parlamentu. „Ministrom budem do momentu, keď sa mi podarí presadiť všetky veci z programového vyhlásenia vlády. Tieto štyri roky by som chcel dokončiť v parlamente,“ povedal pre HN.

Andrej Danko získal veľa a nerád by o to prišiel, komentuje Newsfilter. „Doterajšie skúsenosti s SNS v Mečiarových i vo Ficových vládach hovoria, že pokiaľ má strana prístup k nejakému vládnemu peňazovodu, môže mať reči, ale inak bude lojálna.“

Ešte pred rokovaniami o programovom vyhlásení vlády dáva Andrej Danko najavo svoju nespokojnosť. Robertovi Ficovi vyčítal, že na samite v Bruseli hlasoval aj za vojenskú podporu Ukrajiny, ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú kritizuje za očkovanie proti covidu a ministra školstva Tomáša Druckera za vlažný postoj k mimovládkam.

Zuzana Dolinková tvrdí, že nie je zástancom povinného očkovania proti covidu, ako to naznačil a kritizoval Andrej Danko. Ministerka Hlasu hovorí, že povinné očkovanie nepresadzovala počas žiadnej covidovej vlny.

Andrej Danko vyhlásil, že súčasná koalícia nemusí dlho vydržať a že bude kandidovať do Európskeho parlamentu. Predsedovi SNS prekážajú najmä ministri Hlasu, napríklad ich návrhy o povinnom očkovaní či postoj k mimovládkam v školách.

Predsedu SNS Andreja Danka prekvapilo, za čo Robert Fico hlasoval v Bruseli; vraví, že s tým nesúhlasí. V rozhovore pre Hospodárske noviny povedal, že treba jedno rozprávať aj konať. Rudolf Huliak sa podľa neho stále raz môže stať ministrom, hoci ho prezidentka prvý raz odmietla vymenovať.

Medzi novými poslancami SNS je aj syn Milana Lučanského, Dankov lojálny starosta Obýc a bývalý moderátor Karol Farkašovský. Čaká sa, či sa z europarlamentu vráti bývalý sudca Miroslav Radačovský, ktorý sa tam dostal za Kotlebovu ĽSNS. Ak nenastúpi, poslankyňou bude podpredsedníčka SNS Dagmar Kramplová, ktorá hovorila o „Kuciakovom majdane“ a prevrate organizovanom zahraničím.

Prvými tromi náhradníkmi kandidátky SNS sú podľa počtu krúžkov Milan Garaj (v strede), Adam Lučanský (vľavo) a Miroslav Radačovský (vpravo). Foto - TASR/Facebook M. Garaja

Danko už opäť predvádza svoj nevkus. A bude to ešte horšie, píše Marián Balázs. „Vkus nie je len estetická črta. Je súčasťou osobnostnej výbavy. Presahuje do roviny morálky, prejavuje sa tak v slušnosti a jazykovom prejave, ako aj v politickej etike.“

Poslanci začínajú voliť štyroch podpredsedov parlamentu. Kandiduje Ľuboš Blaha zo Smeru, Andrej Danko zo SNS, Peter Žiga z Hlasu a Michal Šimečka z PS. Voľba je tajná.

Andrej Danko berie svoj návrat do parlamentu ako „ľudské zadosťučinenie“. Na otázku TV Markíza, či mu nebude chýbať kancelária predsedu parlamentu, sa ohradil, že či niečo za štyri roky vo funkcii neurobil.

SNS podľa Andreja Danka ešte nemá kandidáta na ministra športu a cestovného ruchu. „Kto bude minister, sa dohodneme v rámci klubu,“ povedal. Nové ministerstvo vznikne od januára 2024.

Andrej Danko povedal, že chce, aby sa Rudolf Huliak stal ministrom, aj keď ho dnes strana na túto funkciu nenominovala. „Urobím všetko pre to, aby sa Rudo Huliak dotkol výkonu,“ vyhlásil predseda SNS.

Tlačová konferencia SNS. Foto - TASR

Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že prezidentka nemá žiadne ústavné právo blokovať ich nominácie. Danko nepustil na tlačovku Denník N, SME ani Aktuality. Podľa neho robia politiku v prospech PS.

SNS opäť neumožnila novinárom Denníka N, SME a Aktualít zúčastniť sa na tlačovej besede. Predseda Andrej Danko o 11.00 oznámi, ako bude SNS postupovať po tom, čo prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že nevymenuje Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Andrej Danko povedal, že zatiaľ nepadlo finálne rozhodnutie o nominácii ministra životného prostredia a že SNS svoj postoj predstaví na utorkovej tlačovke. Líder SNS pripustil, že v hre sú viaceré možnosti, spomenul aj to, že by mohli podporiť vládu Smeru a Hlasu a byť „tichým koaličným partnerom“.

Kto je novozvolený poslanec za SNS Roman Michelko, ktorý by rád rozdelil RTVS a zákonom zakázal „vypínanie“ dezinformačných webov: mal blízko k Mečiarovmu HZDS, chcel dekriminalizovať Tisa a Andrej Danko bol pre neho smiešny politik. Dnes tvrdí, že Danko má „dosť sociálnej inteligencie“ a klub SNS bude pod jeho vedením stabilný.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Tanečník z Kórey, ktorého máme v súbore, je vynikajúci a máme šťastie, že tancuje u nás, hovorí riaditeľ SND Matej Drlička o predstave Andreja Danka, ako by mala vyzerať kultúra. „Žijeme v európskom priestore, kde je voľný pohyb, otvorený trh, a argumentovať národnosťou sa mi zdá zvláštne. Potreboval by som sa s pánom Dankom o tom rozprávať, aby som porozumel, čo konkrétne mu na tom prekáža.“

Robert Fico potvrdil, že ešte rokuje s predsedom SNS Andrejom Dankom o nominácii na ministra životného prostredia. „Táto nominácia prináleží SNS, záleží na nich, čo urobia. Ja mám záujem, aby 25. októbra bola vláda,“ povedal Fico. (markíza)

SNS nominuje za podpredsedu Národnej rady Andreja Danka. Parlament bude mať celkovo štyroch podpredsedov, z toho jedného z opozície. (tasr)

Fico a Danko pohrozili mimovládkam americkým zákonom o zahraničných agentoch z roku 1938, hoci reálne by im poslúžil ten Putinov. Ruský režim ho použil na likvidáciu kritických médií a množstva ľudskoprávnych organizácií. Nová verzia zákona namierená proti novinárom sa pripravuje aj v Budapešti.

Čo spája Fica, Orbána a Putina? Snaha obmedziť fungovanie občianskej spoločnosti zákonom o zahraničných agentoch. Koláž - TASR/AP, Tomáš Benedikovič

Za ministra cestovného ruchu a športu chce SNS Jána Krišandu, informuje Markíza. Podpredseda strany Krišanda je známy prepojeniami na Mariana Kočnera, od roku 2014 do roku 2017 si písali a zrejme sa aj stretávali. Zaoberali sa ovplyvňovaním súdov a obchodov so štátom.

Predseda SNS Danko ide s ministerskými nomináciami do konfrontácie s prezidentkou. Spor o to, či hlava štátu smie kandidátov na ministrov odmietnuť, sa vedie od vzniku Slovenska. Ústavný právnik Vincent Bujňák hovorí, že smie – ale musí mať na to dobrý dôvod.

Rudolf Huliak a Martina Šimkovičová. Foto - TASR a N

SNS navrhne za ministra životného prostredia Rudolfa Huliaka, potvrdil predseda strany Andrej Danko. Ministerkou kultúry by sa podľa neho mohla stať Martina Šimkovičová.

Nominácie na ministerstvo kultúry a životného prostredia pôjdu podľa Andreja Danka v prvom rade z poslaneckého klubu SNS. V TA3 dodal, že majú aj ďalšie kádre, spomenul pritom Karola Farkašovského, ktorý bol v minulosti poslancom za SNS.

Predseda SNS Andrej Danko spochybnil video a text o svojom novom poslancovi Rudolfovi Huliakovi, ktorý hovoril o obesení a rozprášení mŕtvoly. „To bolo fejkové video,“ povedal Danko. „Bolo tam nahradené meno u inej osoby a uvádzal to ako príklad,“ povedal Danko. Rudolf Huliak hovorí o „hanobení svojho dobrého mena“.

Rudolf Huliak. Foto N - Tomáš Benedikovič

Andrej Danko argumentoval v prospech cestovného ruchu aj tvrdením, že Maďarsko dokázalo za päť rokov zdvihnúť HDP o sto percent. Za posledných 15 rokov však taký rast ekonomiky nemalo. SNS získa nové ministerstvo športu a cestovného ruchu.

Rast HDP v stálych cenách (v miliardách USD). Zdroj - Svetová banka

Andrej Danko tvrdí, že jeho nominantov šikanujú médiá, a sťažuje sa, že novozvoleného poslanca za SNS Rudolfa Huliaka v pondelok navštívila polícia. Huliak vypovedal na NAKA v súvislosti s útokom na LGBTI+ ľudí.

Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko dnes o 13.00 podpíšu koaličnú dohodu v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí.

Nové na Dennikn.sk

12:43Predčasných pôrodov pribúda. Ako s tým súvisia stres, liečba neplodnosti či zubný kaz? A môže reálne pomôcť pokoj na lôžku? 11:54Verstappen a Red Bull zavŕšili takmer stopercentnú sezónu 11:48Od decembra mladým od 12 do 15 rokov uhradia vakcínu, ktorá chráni pred rakovinou 11:24Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 6. časť (audio) 09:58Nový americký investor dá v Prešove prácu 500 ľuďom a ešte aj vo výrobe ekologických výhrevných zariadení 09:57Tínedžerské romány môžu vyzerať ako ľahké knižky, no je v nich oveľa viac, vraví knižná influencerka Šlinská a vyberá päť kníh pre mladých 08:44Nový návštevný poriadok v Tatrách rozširuje možnosti pre skialpinizmus, no pridáva nové povinnosti a zakazuje vstup so psom do vysokohorského prostredia 08:24Ráno s NHL: Perryho vyhodili a stále nevieme prečo. Príbeh má veľa porazených, vrátane každého, kto sa na tom smeje 08:13Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o predĺženie života, hovorí odborník na onkológiu Zielinski 08:07Syn chce, aby sme boli na Vianoce všetci spolu, aj keď sme s bývalým partnerom rozídení. Nezmätieme ho tým? 06:41PSG nevyužilo 30 striel, zachránila ho až sporná penalta. Smiešne, hneval sa Lineker 06:32Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení, a pritom sľubuje, že plyn nezdražieVčera 20:58Ako vyzerá skutočne súčasná hudba?Včera 18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardyVčera 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného svetaVčera 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvodyVčera 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskémuVčera 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachrániVčera 16:47Shooty: Nový mainstreamVčera 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusomVčera 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcovVčera 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PSVčera 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutiaVčera 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy EurópyVčera 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmiVčera 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politikaVčera 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborníkVčera 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš RoubíkVčera 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúkVčera 12:23Revolúcia a jej podoby