Ruskí špióni

Mexického vedca v USA odsúdili na štyri roky za špionáž pre Rusko. Alejandro Fuentes sa ešte vo februári priznal, že bol donútený spolupracovať s ruskými službami. Dostal miernejší trest po tom, ako súhlasil, že bude spolupracovať s prokuratúrou. (el país)

Na následky ochorenia covid-19 zomrel v Moskve Dmitrij Kovtun, jeden z dvoch bývalých ruských agentov obvinených Britániou z otravy Alexandra Litvinenka v roku 2006.

Ľudia ani netušia, ako veľmi boli masírovaní ruskou propagandou, povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá má prístup k informáciám od tajných služieb. Dodala, že mnohí politickí predstavitelia na Slovensku boli jej vďačnými komunikátormi.

Poľsko zadržalo ruského a bieloruského občana, podozriví sú zo špionáže pre Rusko. Podľa obvinenia odovzdávali ruskej rozviedke informácie o poľskej armáde. Poľský súd rozhodol o trojmesačnej väzbe. (onet)

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo za nežiaduce osoby 40 nemeckých diplomatov a členov ich personálu. Ide o reakciu na obdobný krok Berlína.

Muža, ktorý tajne špehoval 13 vojenských zariadení vo Švédsku, oficiálne obvinili. Prokuratúra uviedla, že získal informácie, ktoré mu „umožnili mapovať vojenskú infraštruktúru, tá má pre národnú bezpečnosť osobitný význam“.

Vedec z univerzity v nemeckom Augsburgu dostal ročnú podmienku za špionáž pre ruskú rozviedku. Tridsaťročný Rus robil rešerš pre muža, ktorý bol pracovníkom tajnej služby, odovzdával mu verejne dostupné informácie o európskych vesmírnych raketách. (čtk)

V Poľsku zadržali ruského občana podozrivého zo špionáže. Podľa prokuratúry zhromažďoval informácie o poľskej armáde a jednotkách NATO rozmiestnených v Poľsku, aby ich potom využili ruské tajné služby.

Bývalý ruský novinár Ivan Safronov sa nebojí väzenia v procese, v ktorom čelí obžalobe z vlastizrady. Hrozí mu až 20 rokov väzenia, moskovskému súdu má v pondelok obžaloba predniesť dôkazy.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini žiada Eduarda Hegera, aby ho neoznačoval za ruského agenta. „Vyprosím si, aby ma on označoval za ruského agenta, ktorý je tu pripravený vítať ruské vojská s vlajočkami. Bolo to podlé a trápne,“ vyhlásil.

Pražský hrad je podozrivý, že zničil ďalších 32 utajovaných dokumentov. Obsahovali informácie spravodajcov o aktivitách ruskej armády pri hraniciach s Ukrajinou alebo informácie NATO k bezpečnostnej situácii v Iraku.

Rakúsko vyhostí štyroch ruských diplomatov, krajinu musia opustiť do 12. apríla. Traja z nich pôsobia na ambasáde vo Viedni, jeden pracuje pre konzulát v Salzburgu. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že ich správanie nebolo v súlade s ich diplomatickým statusom. (guardian)

Lotyšsko a Estónsko zatvárajú ruské konzuláty a vyhostia ich zamestnancov. Konzuláty v lotyšských mestách Daugavpils a Liepaja a estónskych mestách Tartu a Narva sa definitívne zatvoria na konci apríla.

Rusi oslovili dvoch českých diplomatov v Moskve na spoluprácu. Jedného kontaktovali listom, druhého priamo na ulici a vyhrážali sa mu. Podľa českého ministerstva zahraničných vecí sa „stali cieľom hrubého obťažovania zo strany ruských orgánov“. Spoločne to zistili reportéri Deníka N a týždenníka Respekt.

Marián Kéry (Smer) nesúhlasí s tým, že Slovensko vyhostilo 35 ruských diplomatov. „Pre mňa je to veľký problém, každá minca má dve strany. Na jednej strane obrázky, ako tajní agenti korumpujú slovenských občanov, ale princíp kolektívnej viny nemá miesto v 21. storočí. Na základe čoho? Len aby Peter Schutz z denníka SME napísal, že to znie hrdo?“ povedal Kéry.

V žalobe na Blahu by mali všetci verejní činitelia nasledovať prezidentku, myslí si politický komentátor a analytik Marián Leško. To, že prezidentka uspela s predbežným opatrením, ktoré sa týka Blahových statusov, považuje za najpozitívnejšiu vec posledných dní: „Keď už zlyháva inštitucionálna obrana demokracie, tak by sme ako občania mali robiť všetko pre to, aby sme ju bránili aspoň my na individuálnej báze.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Nemecku zo špionáže pre Rusko obžalovali rezervistu armády. Muž bol takmer šesť rokov v kontakte s ruskou tajnou službou a odovzdával jej informácie z verejných aj neverejných zdrojov.

Bulharský premiér obvinil ruských špiónov z vyvolávania napätia vo vzťahoch jeho krajiny so Severným Macedónskom. Sofia blokuje začatie prístupových rozhovorov Skopje s EÚ pre spory o kultúru a jazyk, po ruskej invázii na Ukrajinu však čelí zvýšenému tlaku, aby svoje veto stiahla.

Slota a Bučka sú na slobode a Žilinka naďalej paktuje s Ruskom, sumarizuje Newsfilter štvrtkové dianie. „Z orgánov, ktoré by mali presadzovať spravodlivosť, dnes neprichádzali práve správy, ktoré by mohli vonkajších pozorovateľov tešiť. Namiesto toho určite potešili korupčníkov, vyzvedačov a milovníkov ohromného dubiska.“

Najvyšší súd prepustil plukovníka Pavla Bučku na slobodu. Odôvodnil to tým, že u neho nezistili žiadne dôvody na väzbu. Bučka je podozrivý zo spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou. 

Minister obrany Naď hovorí, že ruská diplomacia sa voči Slovensku doteraz správala arogantne. Keď jej oznámili, že pre špionáž vyhostia vojenského diplomata Sergeja Solomasova, tak miesto neho vraj navrhla „iného spravodajského dôstojníka, ktorého odhalili v inej krajine“.

Ruská ambasáda bola prebujnená, hovorí minister obrany Naď k vyhosteniu 35 zamestnancov ruskej ambasády. Podľa neho je cieľom „zastropovanie diplomatického personálu“.

Dasvidánia, píše premiér Eduard Heger po ráznom znížení počtu ruských diplomatov. „Moja vláda nebude tolerovať, že Rusi na Slovensku pod diplomatických krytím uskutočňujú masívnu vyzvedačskú činnosť, korumpujú našich občanov, šíria dezinformácie a polarizujú našu spoločnosť.“

Zo Slovenska musí odísť 35 ruských diplomatov, ministerstvo zahraničných vecí rozhodlo o znížení personálu. Diplomatickú nótu o rozhodnutí dostal predvolaný ruský veľvyslanec.

Na verejnosť sa dostalo ďalšie video dokazujúce ruskú špionáž na Slovensku, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Slovenský plukovník, čo donášal Rusom, nepôsobil vôbec dojmom človeka, ktorý s tým chce prestať.“

Plukovník Pavel Bučka, ktorý je väzobne stíhaný za vyzvedačstvo pre Rusko, nemal prístup k tým najcitlivejším informáciám, hovorí náčelník generálneho štábu Daniel Zmeko. Armáda si svoje dokumenty podľa neho prísne chránila, a to najmä po tom, ako videla, že kríza sa stupňuje. „Pán plukovník k týmto dokumentom určite prístup nemal, ale to neznižuje morálny poklesok v mojich očiach.“

V rámci kauzy ruských špiónov zachytili tajné stretnutie obvineného plukovníka Pavla Bučku s mužom, ktorý mal pracovať pre ruské veľvyslanectvo. Podľa webu Aktuality.sk, ktorý získal video, by malo ísť o Alexandra Zadorožného, zástupcu Sergeja Solomasova, ktorý dával 500-eurovky ďalšiemu obvinenému Bohušovi Garbárovi.

Rusko vyhostilo troch pracovníkov slovenského veľvyslanectva v Moskve. Ministerstvo zahraničia to považuje za neopodstatnený krok, „keďže slovenskí diplomati na rozdiel od ruských diplomatov v SR všade vo svete striktne dodržiavajú Viedenský dohovor o diplomatických stykoch a diplomatické zvyklosti“.

Podpredsedu Smeru Juraja Blanára v RTVS nahnevalo, keď moderátor Marek Makara citoval výrok ministra obrany Jaroslava Naďa, že ak by Smer, ĽSNS a Republika boli platenými agentmi Ruska, nesprávali by sa dnes inak. „Čo tým chcete povedať? Mám pocit, že podliehate dezinformačnej kampani pána Naďa,“ povedal Blanár Makarovi.

Plukovník Pavel Bučka na súde tvrdil, že so spoluprácou s Rusmi chcel viackrát skončiť. Naposledy po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára tento rok. Skončiť vraj chcel aj v roku 2019, ale povedali mu, aby si to rozmyslel, lebo by mohli ublížiť jeho rodine. S Rusmi spolupracoval pre peniaze. Vyplýva to z anonymizovaného rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu, ktorým bol Bučka vzatý do väzby.

Mŕtva schránka v Dechtároch, stretnutia pri soche Hurbana a odmeny v tisícoch eur. Špecializovaný trestný súd sprístupnil anonymizované rozhodnutie, ktorým zobral plukovníka Pavla Bučku do väzby. Ten je obvinený z vyzvedačstva pre Rusko. Od Rusov dostal minimálne 46-tisíc eur.

Plukovník Bučka odovzdal Rusom aj informácie o sile našej armády, o protivzdušnej obrane či zoznam príslušníkov armády. Špecializovaný trestný súd sprístupnil anonymizované rozhodnutie, v ktorom vysvetľuje, prečo musel ísť tento bývalý zamestnanec ministerstva obrany obvinený z vyzvedačstva do väzby.

Pavel Bučka. Foto - akadémia ozbrojených síl

Podcast: Šéfredaktor Matúš Kostolný v podcaste českého Deníka N hovorí, ako sa verbovali ruskí špióni na Slovensku.

Exsiskár zadržaný v súvislosti s prípadom ruskej špionáže nemal prístup k informáciám, ktoré by mohli byť zaujímavé pre cudziu službu. Riaditeľ SIS Michal Aláč to uviedol po rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS.

Spolupracovník ruskej rozviedky má k Hlavným správam bližšie, ako priznali – jazdí ich firemným autom. Borisa Garbára nakrútili vojenskí tajní na video pri tom, ako ho verboval Sergej Solomasov z ruskej ambasády. „S redakciou nemal žiadny osobný kontakt, príspevky posielal mailom,“ tvrdil o Garbárovi šéfredaktor Hlavných správ.

Boris Garbár (vľavo) si strká do vrecka peniaze, ktoré mu dal Solomasov. Reprofoto: Denník N

Richard Raši z Hlasu si aj v súvislosti so špionážnou aférou na Slovensku nevie predstaviť spoluprácu s Republikou. Práve bývalý asistent poslanca Miroslava Suju (Republika) Jozef Mihalčin je podozrivý, že vynášal informácie Rusom. (rtvs)

Keď bol Andrej Kiska prezidentom, prišiel za ním šéf Vojenského spravodajstva a doniesol zložku, v ktorej bolo osem až dvanásť mien z ruskej ambasády, ktorých označili za špiónov. „Nevedel som vyhodnotiť, nakoľko sú informácie pravdivé. Pýtal som sa, či ich poskytli aj príslušným členom vlády. Povedal mi, že áno. Ja sám som bol presvedčený, že stav na ruskej ambasáde nie je v poriadku.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak mali Rusi v SIS dvojitého agenta, pre tajnú službu je to tvrdá rana, hovorí bývalý šéf českej civilnej rozviedky Karel Randák. „Mať svojho človeka v cudzej tajnej službe sa považuje za jeden z najväčších úspechov. A Rusi sú na to špecialisti.“

Pracovník SIS, cez ktorého sa Rusi snažili dostať k informáciám z tajnej služby, pôsobil podľa informácií Denníka N v zložke zameranej na boj proti terorizmu. SIS jasne neodpovedá, ako dlho pre nich Bohuš M. pracoval a či mal prístup k zásadným informáciám. „Boli prijaté všetky opatrenia, ktoré sa prijímajú v situáciách, akou je táto,“ uvádza SIS.

Tri pobaltské krajiny dnes vyhostili celkom desať pracovníkov ruských zastupiteľských úradov. Predtým oznámilo vyhostenie desiatich diplomatov Bulharsko.

Bulharsko vyhostilo desať ruských diplomatov, podľa ministerstva zahraničia pôsobili v Sofii v rozpore s viedenským dohovorom o diplomatických vzťahoch. Na opustenie krajiny majú 72 hodín.

Rusko uviedlo, že rozhodnutie Slovenska vyhostiť troch ruských diplomatov povedie k degradácii vzťahov medzi krajinami. Ruský rezort zahraničných vecí hovorí o „nevľúdnom kroku“ a tvrdí, že Bratislava sa zrejme „s posadnutosťou snaží držať krok so Západom“.

Vysvetľujeme, čo zatiaľ vieme o ruských špiónoch na Slovensku. Už takmer týždeň u nás prebieha akcia proti ruskej špionáži. Značnú časť verejnosti informácie o ruských agentoch zaskočili, no bezpečnostní analytici na ich činnosť upozorňujú už roky.

Bola to úžasná operácia, akú nevidno často, hovorí šéf Bellingcatu o prichytení ruských špiónov na Slovensku. Investigatívec Christo Grozev, ktorý sa sám podieľal na odhalení agentov, ktorí otrávili Skripaľa či Navaľného, si myslí, že Putin skončil. „Je otázkou času, kedy sa ekonomická elita dohodne so silovikmi na jeho výmene.“

Christo Grozev, šéf investigatívneho projektu Bellingcat. Foto N - Vladimír Šimíček

SaS vyhlásila, že generálna prokuratúra by sa mala začať čím skôr zaoberať návrhom na rozpustenie strany ĽSNS a hnutia Republika. Dôvodom sú podľa strany ich medializované prepojenia na ruských špiónov a možné financovanie z Ruska.

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že sme neúprosní voči tým, ktorí predávajú naše princípy za ruské peniaze. Dodal, že štát a bezpečnostné zložky budú pokračovať v nekompromisnom zásahu voči tým, ktorí sa podieľali na špionáži a konali proti záujmom Slovenska.

Video medzi agentom ruskej rozviedky Sergejom Solomasovom a Bohušom Garbárom má mimoriadne kvalitný zvuk, hoci je nakrútené z diaľky. Ministerstvo obrany povedalo, že nebude špecifikovať technické prostriedky, ktoré používa Vojenské spravodajstvo pri svojej činnosti. „Môžeme však potvrdiť, že rozhovor nie je v žiadnom prípade zinscenovaný,“ vyhlásilo.

Bývalého funkcionára vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavla Bučku, ktorý je podozrivý zo spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou, vzali do väzby. Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti. Neskoro večer o tom rozhodla sudkyňa pre prípravné konanie. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť. (tasr)

V aktuálnej špionážnej kauze sú zapletení dvaja podporovatelia fašistov, píše Newsfilter. „Jeden sponzor ĽSNS a asistent poslanca Suju. Pôvodne z ĽSNS, teraz z Republiky. Nie je náhoda, že práve v okolí týchto strán sa grupujú agenti východnej diktatúry. Poučenia sú dve. ĽSNS a Republika sú dve mená pre to isté. Obe strany predstavujú rovnakú bezpečnostnú hrozbu.“

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že za špionáž zadržaný plukovník Pavel Bučka mal bezpečnostnú previerku na stupeň tajné. Pozná ho aj osobne, stretol sa s ním, keď študoval na vojenskej akadémii, a podľa neho nevzbudzoval veľkú dôveru. S vyhosteným ruským vojenským pridelencom Solomasovom sa stretol len na oficiálnych akciách. Naď povedal, že zástupcovia ruskej ambasády ho ako ministra obrany ani raz nepožiadali o oficiálne ani neoficiálne stretnutie.

Nové na Dennikn.sk

10:20Rok po tornáde na Morave: Ako v Mikulčiciach nastal koniec sveta a zostalo jedno veľké stavenisko 10:18Obnovme staré dobré moskviče, zavelil starosta Moskvy. V čom Rusi jazdiť chcú a v čom budú 09:21Pätinu produkcie darujú, väčšina ich pracovníkov je zdravotne znevýhodnená. Predsa sú medzi najziskovejšími firmami v krajine 09:20Beh na Ukrajine, adresy vojakov aj letecké základne. Z chyby v aplikácii Strava sa stalo bezpečnostné riziko 08:30Reštauráciám chýbajú ľudia, niektoré ešte neotvorili alebo sú otvorené kratšie či s obmedzeným menu, hovorí šéf Heinekenu 08:01Kúpili ste deťom trampolínu? Lekár upozorňuje, ako sa na nej správať, aby neskončili s vážnymi úrazmi v nemocnici 07:27Týždeň v zdraví: Aké krehké je ženské hormonálne zdravie? Aké sú signály hypochondrie? A aký prínos má nordic walking? 06:42Ekonomický newsfilter: Energetici sa vzdávajú časti ziskov v prospech domácnostíVčera 20:10Newsfilter: Heger podceňuje riziko, že Sulík je už na odchodeVčera 19:01Slovalco vlani nemalo taký skvelý zisk, ako hlásajú Budaj a Sulík, ďalej hrozí jeho zatvorenieVčera 18:50Prieskum: Slováci majú v klimatickej kríze chaos. Pletú si ju s ozónovou dierou a veria, že pomôže vysádzanie stromovVčera 18:00Niekde už neurobia potrat ani znásilneným ženám. Prelomové rozhodnutie rozdelilo AmerikuVčera 17:28Brusel schválil Slovensku prvú platbu z plánu obnovy, v auguste máme dostať 400 miliónovVčera 17:14Matovičovo ospravedlnenie nezaberá, Sme rodina a SaS netušili, čo predstaví na sobotnej tlačovkeVčera 17:04Vláda ponúka domácnostiam lacnejší plyn aj elektrinu na najbližšie roky. Podnikom zostali trhové cenyVčera 17:02Náramkami monitorovali covid, ochorenie zachytili už dva dni pred príznakmiVčera 16:10Výhodná viazanosť od ministra hospodárstva a skutočná pomoc domácnostiamVčera 16:03Na trhu stavebného sporenia to balí aj ČSOB. Zostane už len jeden hráčVčera 15:59Vojnou vystrašený štát vyrátal kritické zásoby potravín. Kontrolovať chce vývozy 15 komodítVčera 15:52Chceš páchať svinstvá? Najskôr o tom musíš presvedčiť jazykVčera 15:39Všetko, čo potrebujeme vedieť, sme sa mohli naučiť z pandémieVčera 15:15Do delenia peňazí z poistiek motoristov by mali Mikulcovi hovoriť aj poisťovne. No môže to dopadnúť ako s Kaliňákovými hasičskými autamiVčera 15:01Afganci predávajú obličky alebo nábytok, aby sa dostali k peniazom. Silné zemetrasenie ešte zhoršilo ich bieduVčera 14:58Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eurVčera 14:56Prekvapuje ma, že trh s elektrinou na Ukrajine stále žije, hovorí šéf IT firmy Sféra, ktorá tam má zákazkyVčera 14:06Vývoj bojov (123. deň): Raketomety HIMARS už robia Rusom zleVčera 13:46Nová francúzska politikaVčera 13:20Toto je teraz náš Wimbledon, hovorí Stachovskyj spred zbombardovanej budovy. Ruskí vojaci zatiaľ hrajú na turnajochVčera 13:09Na školách upozorňuje deti na zakázané látky: Už nie cigarety a alkohol. Postrachmi sú energetické nápoje, žuvací tabak či XanaxVčera 12:47Pacienti s covidom pribúdajú. Mám v novej vlne meniť svoje správanie či nosiť rúško? (expertná anketa)