Železnice

Pozreli sme sa, ako funguje nový železničný grafikon, ktorý jeho tvorcovia nazvali „revolučný“. Na niektorých miestach sú časy také našponované, že vlaky nestíhajú podľa nich jazdiť. Výsledkom môžu byť meškania, ktoré sa prenášajú z jedného spoja na druhý.

Vlak InterCity prechádzajúci úsekom Družstevná pri Hornáde. Foto - Michal Kiaško

Počas letnej sezóny budú opäť premávať autovlaky z Bratislavy do chorvátskeho Splitu. Prvý vypraví ZSSK spolu s ÖBB 3. mája. Vlakov pôjde viac než vlani, no oproti minulému roku sa zvýšia minimálne ceny za prepravu auta.

V prípade vlaňajšej nehody vlakov pri Vrútkach so 74 zranenými obvinili rušňovodiča z  prečinu všeobecného ohrozenia. Rušeň vtedy narazil do stojacej súpravy osobného vlaku, ktorému mieril na pomoc. Viacero ľudí utrpelo ťažké zranenia, škoda bola štyri milióny eur. (ta3)

Verejná doprava mala v novembri viac cestujúcich než vlani, naďalej však nedosahovala úroveň roka 2019. Týka sa to železníc aj prímestských či diaľkových autobusov. Najbližšie k predpandemickej úrovni mala MHD.

Dopravné firmy a zasielatelia sa môžu uchádzať o 16 miliónov eur z plánu obnovy na projekty v takzvanej kombinovanej doprave. Ide typicky o dopravu, kde sa tovar vezie časť trasy po železnici a potom sa kontajner preloží na kamión.

Poplatkom za kúpu lístkov na vlak v pokladniciach chcú železnice priviesť ľudí k nákupom online, povedal minister dopravy Andrej Doležal. „Nesledujeme tým nič iné, len to, aby sme motivovali cestujúcich, aby sa v 21. storočí, v roku 2023, orientovali viac na online svet a kupovali si lístky online.“

Železnice majú v prepravnom poriadku nový poplatok za nákup lístka v pokladnici, predbežne 50 centov. Zatiaľ ho neuplatňujú a tvrdia, že najmenej niekoľko mesiacov ešte nebudú.

RegioJet získal osvedčenie pre prevádzku osobnej železničnej dopravy v Nemecku. Zvažuje, že môže zaviesť spoje, ktoré budú mať cieľovú stanicu v Nemecku, aj spoje, ktoré pôjdu cez Nemecko do ďalších krajín západnej Európy.

Na trase Lipany – Prešov pribudne od 16. januára nový ranný vlak s odchodom z Lipian o 6.33 h. Počas rannej špičky tak budú v pracovných dňoch premávať vlaky na tejto trase v polhodinovom intervale.

Železnice rekonštrujú trate pri Nových Zámkoch na rýchlosť 140 kilometrov za hodinu. Cestujúci na trati Nové Zámky – Tvrdošovce a Tvrdošovce – Trnovec nad Váhom preto musia počítať so zmenami v cestovných poriadkoch.

Železničná spoločnosť Slovensko pridá od pondelka 9. januára osem a od 16. januára ďalších päť vlakov. Ide o prvú zmenu v grafikone, ktorý začal platiť v decembri. ZSSK k zmene pristupuje po komunikácii so samosprávami a po vyhodnotení reálnej prevádzky nového grafikonu.

Košicko-bohumínska železnica urobila z Vrútok mesto, Levoči sa vyhla a Prešov odsunula na vedľajšiu koľaj. Historik dopravy Peter Šimko opisuje, ako doboví biznismeni pred 150 rokmi dobudovali jednu z najdôležitejších tratí Slovenska.

Prvé železničné mosty na území Slovenska boli železné s mrežovou konštrukciou. Dobová pohľadnica z konca 19. storočia zachytáva most pri Strečne s osobným vlakom. Foto - Považské múzeum

ZSSK bude po prvý raz financovať kúpu nových vlakov z plánu obnovy. Dokúpi ďalších päť elektrických vlakov od českej Škody Transportation a ŽOS Trnava Vladimíra Poóra, jazdiť budú z Košíc do Prešova a Čiernej nad Tisou.

Elektrický vlak od Škody a ŽOS Trnava nazývaný Panter. Foto - TASR

V žilinskej stanici po nehode nákladného vlaku obnovili dopravu zníženou rýchlosťou 10 km/h. Včerajšie vykoľajenie spôsobilo meškanie 70 osobných vlakov, množstvo ďalších odriekli.

Následky vykoľajeného nákladného vlaku v Žiline budú odstraňovať do večera. Na trase Kysucké Nové Mesto – Žilina je preto náhradná autobusová doprava, v iných smeroch už vlaky jazdia.

V Žiline sa vykoľajil vlak, doprava v stanici je už hodinu prerušená. ZSSK zabezpečuje náhradnú autobusovú dopravu. (tasr)

ŽSR môže predať americkému veľvyslanectvu pozemky pri novom bratislavskom národnom divadle. Cena je 1,2 milióna eur bez DPH, Spojené štáty si chcú do lokality presťahovať ambasádu, ktorá v súčasnosti funguje na Hviezdoslavovom námestí.

ŽSR získali dlhodobý zvýhodnený úver na takmer 13 miliónov eur na rekonštrukciu košickej stanice. Peniaze poskytne Slovak Investment Holding, stopercentne vlastnený štátom.

Expresy z Košíc majú naďalej extrémne meškania, ktoré presahujú dve až tri hodiny. Napríklad 604 Tatran, ktorý mal podľa grafikonu už pred hodinou doraziť do Bratislavy, je momentálne v okolí Kraľovian. Prvé ranné IC meškalo dokonca viac než štyri hodiny. Podľa železníc je meškanie spôsobené počasím.

Foto - ZSSK

Prémiový expres IC 44, ktorý mal byť historicky najrýchlejším vlakom medzi Košicami a Bratislavou, mešká z košickej stanice 198 minút. Výrazné meškania, ktoré hlásia najmä na východnom Slovensku, sú podľa dopravcu spôsobené počasím, nie novým grafikonom, ktorý platí od polnoci.

Počasie značne obmedzilo vlakovú dopravu na východe Slovenska, týka sa to najmä okolia Košíc. Železnice odporúčajú cestovať, len ak je to nevyhnutné.

Ročná úplná výluka na železničnej trati medzi Brnom a Blanskom sa končí a oddnes sa na ňu vracia väčšina vlakov. Avšak ešte pol roka sa na ňu nevrátia medzinárodné vlaky, pretože sa stále pracuje na modernizácii koridorového úseku medzi Chocňou a Ústím nad Orlicí a kapacita trate nie je dostatočná. (čtk)

Pokračujeme v analýze reformného železničného grafikonu:

  • večné meškanie rýchlikov na južnej trase sa zakomponovalo do cestového poriadku,
  • z hornej Nitry do Bratislavy sa bude cestovať o minimálne 13 minút kratšie,
  • priame spojenie Prešov – Bratislava končí.

Nový grafikon, ktorý bude platiť od nedele 11. decembra, delí Slovensko na oblasti, kde železnica dáva zmysel a kde nie. Podľa ministerstva dopravy sa výrazne posilnia vlaky na trase Bratislava – Žilina, ale aj Košice – Prešov.

RegioJet mal tiež problém s nedostatkom personálu, vyriešil ho aj zamestnávaním Ukrajincov. „Učíme ich po česky a pomaly začínajú jazdiť v našich posádkach. A vo chvíli, keď majú češtinu na komunikatívnej úrovni, prejdú na plnohodnotné české platy,“ vraví majiteľ Radim Jančura.

Milo nás prekvapil minister Doležal, ktorý chce na trate vypísať výberové konania, vraví majiteľ RegioJetu Radim Jančura. Predtým podľa neho nemalo zmysel podnikaním na Slovensku plytvať energiou. „Nešlo o peniaze, ale nebola vízia toho, že by naše podnikanie na Slovensku rástlo,“ vysvetľuje.

Minister dopravy Andrej Doležal opakuje, že vlaky majú jazdiť tam, kde to dáva zmysel, a to odzrkadľuje aj nový grafikon. „Chceme zvýšiť ponuku vlakov tak, aby sme presvedčili viac ľudí, aby cestovali vlakom,“ dodal.

Mesto Partizánske sa sťažuje, že rýchliky od nového grafikonu nebudú jazdiť na bratislavskú hlavnú stanicu. Spúšťa proti tomu petíciu. Prievidzské rýchliky pôjdu od 11. decembra na stanicu Bratislava-Nové Mesto.

Leo Express možno nastúpi na trať z Bratislavy do Komárna v lete 2023, štát o tom podľa ministra dopravy Doležala stále rokuje. Česko-španielsky dopravca by však potom do decembra fungoval ako subdodávateľ štátnej ZSSK, ktorá tam premáva.

Vláda schválila zmluvu s Leo Expressom na železničnú dopravu medzi Bratislavou a Komárnom, zabezpečí ju od 10. decembra 2023. Vlaky na tejto trati podľa nej musia mať menej ako 40 rokov, ich rýchlosť musí byť minimálne 100 km/h.

Slovensko a Maďarsko rokujú o rozšírení železničnej dopravy pri Bratislave od konca budúceho roka. Jednou z možností je zaviesť priame spojenie do Győru. V súčasnosti jazdí štyri až päť vlakov denne z Petržalky do Rajky, väčšina pokračuje do Hegyeshalomu. (hnonline.sk)

Základná mzda všetkých zamestnancov ZSSK Cargo sa od 1. júla 2023 zvýši o 150 eur, vyplýva to z novej kolektívnej zmluvy na roky 2023 a 2024. Obsahuje aj jednorazovú odmenu a ďalšie benefity od začiatku roka 2023.

Takmer 750-tisíc eur sa presunie z rozvoja cyklistiky na železnice, schválila to vláda. Minister dopravy Andrej Doležal tvrdil, že cyklodoprava o nič nepríde, pretože rovnakú sumu zas presunú zo železníc pre cyklodopravu, a ide o to, aby mohli využiť na budúci rok nevyčerpané peniaze. (tasr)

Železničná spoločnosť zachová komerčné IC vlaky aj potom, ako výrazne zrýchli rýchliky Tatran z Bratislavy do Košíc. Nový grafikon sľubuje, že IC vlaky sa dostanú do cieľa ešte o niečo skôr než dnes. „Napríklad IC vlak do Viedne zvládne trasu Košice – Bratislava za 4 hodiny a 31 minút, čo je rekordný čas v histórii týchto spojov,“ tvrdí ZSSK.

V Žiline od pondelka 21. novembra uzatvoria pre motoristov dôležitý podjazd na Kysuckej ulici. Obmedzenie súvisí s prestavbou železničnej trate a stanice a potrvá približne rok.

Cestujúci z Piešťan či Nového Mesta nad Váhom o rýchliky neprídu, ako sa viacerí obyvatelia sťažovali na sociálnych sieťach. Nový grafikon im síce škrtne rýchliky, ktoré jazdia na trase Košice – Bratislava, čo im skomplikuje spojenie s východným Slovenskom, zostanú im však rýchliky zo Žiliny. Ich počet sľubuje ZSSK mierne zvýšiť.

Medzi víťazov nového „reformného“ grafikonu patrí Dubnica nad Váhom, Ilava a Brestovany. Budú v nich zastavovať rýchliky na trase Bratislava – Žilina. Na svojom napokon zostanú aj Margecany, ktoré autori grafikonu pôvodne chceli škrtnúť z trasy rýchlikov Tatran.

Leo Express by mohol nastúpiť na slovenské železnice aj skôr ako na konci roku 2023, povedal minister Doležal. Leo Express bude novým dopravcom na trati Bratislava – Komárno, pôvodne na nej mal začať premávať od 10. decembra 2023.

Nový železničný grafikon bude pasovať tým, čo sa potrebujú rýchlo dostať z Bratislavy do Košíc. Rýchliky vynechajú niektoré zastávky a skráti sa aj čas jazdy vlakov IC. Medzi „porazených“ možno zas zarátať obyvateľov Senca či Bernolákova, prídu totiž o prímestské spojenia.

Ilustračné foto - ZSSK/Tomáš Mlynarčík

ŽSR zastavili predaj budov polikliník. Dôvod neuviedli, podľa hovorkyne o tom rozhodla správna rada. Železnice sa pokúšali predať budovy v Bratislave, Žiline, vo Zvolene a v Košiciach.

Bratislavské Nové Mesto chce do správy od železníc získať celé okolie nevyužívanej stanice Filiálka, hovorí nový starosta Matúš Čupka. „To je jediná perspektíva pre Filiálku v najbližšom období – keďže železnice už viackrát signalizovali, že do areálu nebudú investovať dovtedy, kým sa rozhodne, či tam bude podzemná stanica alebo nie.“

Z veľkých cestných a železničných dopravných projektov naplánovaných v stratégiách v roku 2014 sa uskutočnil len zlomok. Najvyšší kontrolný úrad upozornil, že zo železničných to bolo osem percent a z cestných 18 percent.

Analytikom Útvaru hodnoty za peniaze sa nepozdáva návrh postaviť stanicu Filiálka a odkláňať tam niektoré spoje na úkor hlavnej stanice. Prihovárajú sa za rekonštrukciu bratislavskej hlavnej stanice, ale tak, aby zvládla viac spojov.

Nemecko plánuje zaviesť od budúceho roka 49-eurový mesačný lístok na regionálnu dopravu. Takzvaný „Deutschlandticket“ bude možné využívať vo vlakoch či autobusoch v celom Nemecku. Pôjde o nástupcu 9-eurového mesačného cestovného lístka, ktorý platil počas leta.

Združenie nákladných železničných dopravcov žiada, aby si dopravcovia mohli sami nakupovať elektrinu. Sťažuje sa, že vládou plánované stropy problém neriešia, a chcú byť zaradení medzi kritickú infraštruktúru štátu.

Železnice SR môžu predať prešovskej spoločnosti Eco-Pack 0,78 hektára pozemkov blízko prešovskej stanice, schválila to vláda. Cena transakcie je 380 000 eur bez DPH.

Útvar hodnoty za peniaze obhajuje návrh nového železničného cestovného poriadku, na ktorom sa podieľal. Tvrdí, že 12 percent cestujúcich pôjde rýchlejšie než dosiaľ, 80 percent rovnako a šesť percent pomalšie.

ZSSK predstavila nové vozne od ŽOS Vrútky určené prevažne pre východ Slovenska. Vrútocká firma získala eurofondovú zákazku na 17 kusov po tom, čo českú CZ Loko vylúčili a poľský uchádzač s lacnejšou ponukou dostal menej bodov.

Nové vozne od ŽOS Vrútky dostali označenie Bdmpz. Foto - ZSSK

Výluka na tatranskej zubačke medzi Štrbou a Štrbským Plesom sa v utorok v noci skončí, hoci mala trvať až do 28. októbra. Už v stredu 26. októbra ráno sa vlaky vrátia na trať, prvý vyjde zo Štrby o 4.47 h. (tasr)

Železničná spoločnosť posilní počas jesenných prázdnin a na Sviatok všetkých svätých dopravu o 26 vlakov (dva regionálne expresy a 24 rýchlikov). Zároveň posilní aj niektoré pravidelné vlaky, kde sa predpokladá vyšší záujem.

Najčítanejšie teraz

Stereotypom o Slovákoch som neverila, no potom ma chcel jeden predstaviť rodine po mesiaci randenia, hovorí PortugalčankaIlustračné foto - PexelsČesi už nevedia, ako sa pomstiť za oslobodenie Prahy. Ruské médiá zdôrazňujú postoj Petra Pavla k RuskuFoto: Tomáš Hrivňák, Deník NNečakaná gratulantka. Opisujeme, ako sa zrodila prekvapivá návšteva Čaputovej u PavlaFoto - Deník N/Gabriel KuchtaSpoliehal sa aj na Čaputovej stratégov. Kto pomohol Pavlovi dostať sa na HradFoto - Ludvík Hradilek/Deník NRáno s NHL: McDavid útočí na najlepšiu sezónu storočia. Budaj na nečakanom tréningu žasol nad jeho pracovnou morálkouConnor McDavid. Foto - TASR/APAmerický herec pri Lučenci vypátral svojho predka a učí sa po slovensky, aby mohol žiadať o občianstvoJames Monroe Števko. Foto N - Tomáš HrivňákSpice Girls: Bol to len umelo vyprodukovaný pop na zarábanie peňazí alebo začiatok skutočnej dievčenskej sily?Z dokumentu Spice Girls: Ako dievčenská sila zmenila svet (v Británii vyšiel dokument s názvom Spice Girls: How Girl Power Changed Britain). Foto - Channel 4Párový terapeut Lucian Kantor: Ideálny partner neexistuje. Ak sa upnete na hľadanie „toho pravého“, je to obrovská pascaLucian Kantor. Foto - archív L. K.Ako sa starať o izbové rastliny v zime? Predajcovia radia, aké druhy môžu byť na vyhriatom parapete aj kedy je dobré prihnojiť ich Matúš Varsik a Eva Varsik. Foto N - Tomáš HrivňákAko spoznať dobrú školu, keď chcete viac ako len jednotku z matematiky a prvé miesta v rebríčkochAko si žiakov úspešnej základnej školy predstavuje umelá inteligencia. Ilustrácia – J. K. s MidjourneyBabišova kampaň sa otočila proti nemu. Štyri faktory, ktoré rozhodli české voľbyPetr Pavel s manželkou Evou. Foto - Gabriel Kuchta/Deník NNaďova ponuka spojencom: Ak dáte Slovensku ďalšie tanky Leopard, Ukrajine hneď pošleme naše T-72Foto - N a TASRCenový strop na ropu spôsobuje kolaps príjmov RuskaFoto – TASR/APZemana na Hrade strieda Pavel. Babiš je na ceste stať sa českým Ficom, predpovedajú politológ i novinárkaPetr Pavel po zvolení za prezidenta. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Nové na Dennikn.sk

11:10Nedeľná nekázeň: Kamene a chlieb 11:02Namiesto zvýšenia počtu volebných obvodov sa tu straší zmiešaným volebným systémom 10:09Danglár: Najvyšší čas 09:19Česi už nevedia, ako sa pomstiť za oslobodenie Prahy. Ruské médiá zdôrazňujú postoj Petra Pavla k Rusku 09:04Spoliehal sa aj na Čaputovej stratégov. Kto pomohol Pavlovi dostať sa na Hrad 06:59Ráno s NHL: McDavid útočí na najlepšiu sezónu storočia. Budaj na nečakanom tréningu žasol nad jeho pracovnou morálkouVčera 21:21Danglár: Nemusíš sa báťVčera 21:06Nečakaná gratulantka. Opisujeme, ako sa zrodila prekvapivá návšteva Čaputovej u PavlaVčera 19:09Babišova kampaň sa otočila proti nemu. Štyri faktory, ktoré rozhodli české voľbyVčera 18:22Tri prehry po sebe, napriek tomu hovorí o veľkom úspechu. Babiš už mobilizuje na ďalšie voľbyVčera 16:16Vo Vlhovej tíme nevedia, čo sa deje, mala najväčšiu stratu za dlhé obdobie. Takto ju nevidíme často, vraví asistent trénera GemzaVčera 15:45Kým Pavel zaplnil námestie, Babiš sa stretol so stalinistom. Ako sa zrodil výsledok českých voliebVčera 15:11Zemana na Hrade strieda Pavel. Babiš je na ceste stať sa českým Ficom, predpovedajú politológ i novinárkaVčera 14:28Pozrite si výsledky druhého kola českých prezidentských volieb na podrobnej mapeVčera 12:23Áno Lukašenkovi, nie vojne. Bieloruska Sabalenková sa zriekla psychológa a vyhrala Australian OpenVčera 11:07High 5ive: Vieme, že to nevieme. Pozrite si zbierku otázok, na ktoré niet odpovedíVčera 10:20Zdravšia alternatíva športových nápojov? Prečo je po tréningu vhodné piť nealkoholické pivoVčera 10:17Príbeh najdrahšej cibule na svete: Na Filipínach stojí toľko, že ju musia pašovaťVčera 09:4125 najsmiešnejších udalostí januára: elektrošoky vo fitku, mrož na pláži a nevydarený Nový rokVčera 09:34Cenový strop na ropu spôsobuje kolaps príjmov RuskaVčera 09:11Čikovský, Obradovič: Dzurinda už raz bol na smiech (+ video)Včera 07:17Ráno s NHL: Táto liga nie je pre starých ani nízkych, ale Halák v nej stále bojuje o vytúženú métuVčera 07:13Mapa týždňa: Dvadsiate storočie prinieslo obrovské tragédie. Najtragickejšou udalosťou je však bezpochyby holokaustVčera 07:00Polovičný Slovák Olle fotí F1: Brutálna rana, hodil som sa o zem. O tri sekundy som už fotil Alonsa, ako vylieza z auta27.01 21:59Antidepresíva môžu zvyšovať odolnosť baktérií. Nie je to však dôvod prerušiť liečbu, vysvetľujú odborníčky27.01 20:58Mikuláš Dzurinda: Za chyby som už zaplatil, chcem pre modrú politiku druhú šancu (+ video)27.01 20:48Na prvých piatich kanáloch musí byť verejnoprávna televízia. Kaczyńského strana pretláča kontroverzný zákon27.01 20:25Naďova ponuka spojencom: Ak dáte Slovensku ďalšie tanky Leopard, Ukrajine hneď pošleme naše T-7227.01 20:23Temná historická detektívka aj horor s kuchárom z Bratislavy. Tipy, čo pozerať na Netflixe, Apple TV+ či Disney+27.01 20:20Spice Girls: Bol to len umelo vyprodukovaný pop na zarábanie peňazí alebo začiatok skutočnej dievčenskej sily?