Železnice

ZSSK od júna zvýši ceny v komerčných vlakoch IC. Najlacnejšie celé cestovné z Bratislavy do Košíc sa po novom bude začínať od 19 eur, teraz je to od 17,90 eura. Vo frekventovaných časoch bude cena 24,90 eura namiesto 22,90 eura.

V marci sa všetkými formami verejnej osobnej dopravy na Slovensku prepravilo 52,9 milióna cestujúcich, bol to takmer dvojnásobný nárast oproti vlaňajšku. V porovnaní s marcom 2020 sa tento rok v marci prepravilo o 31 % viac ľudí.

ZSSK sa v júni chystá obmedziť deväť rýchlikov a regionálnych rýchlikov na hlavných tratiach. Dôvodom je šetrenie, hoci ministerstvo financií radilo radšej znižovať náklady vnútri firmy. Vlaky nezrušia úplne, nebudú však napríklad jazdiť cez víkend alebo počas prázdnin. (hnonline.sk)

Minister hospodárstva Richard Sulík vraví, že do konca volebného obdobia bude na trati Prievidza – Nové Zámky jazdiť vodíkový vlak. S takýmito vlakmi počítal aj uniknutý akčný vodíkový plán, rozhodujúce slovo však má ministerstvo dopravy a ZSSK, ktorá na trati jazdí.

Vodíkový vlak od Alstomu. Foto - TASR
Vodíkový vlak od Alstomu. Foto - TASR

Nitrianski krajskí poslanci sa ministrovi dopravy Doležalovi sťažujú na odmietavý postoj Útvaru hodnoty za peniaze k novej trati do Nitry. Analytici ÚHP radili radšej zaviesť priame vlaky po súčasnej trati z Bratislavy cez Leopoldov než stavať novú železnicu z Trnovca nad Váhom. (tasr)

Štátne Cargo očakáva, že tento rok v máji prevezie väčší objem komodít ako v tom istom čase pred pandémiou, ale o čosi menej ako minulý rok v máji. Na dopyt tlačí aj to, že si oceliarne robia preventívne väčšie zásoby rudy, ako aj presmerovanie dodávok ukrajinskej rudy z lodí na železnicu, ktoré spôsobila vojna.

Keď sú blokované ukrajinské prístavy v Čiernom mori, potrebuje sa obilie, olej či ruda dostať k zákazníkom novými trasami. Cítia to aj logistické firmy u nás. „Denne máme dva-tri dopyty na prepravu z Ukrajiny,“ hovorí šéf logistickej firmy LTE Ján Biznár. Problémom sú však kapacity.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

ŽSR postavia novú zastávku vo Vranove nad Topľou pri sídlisku Juh. Náklady budú 1,5 až dva milióny eur, hotová by mohla byť na budúci rok. Na trati jazdia väčšinou osobné vlaky z Prešova do Humenného.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že pripravilo a čoskoro predloží na pripomienkovanie návrh zliav pre nákladných železničných dopravcov. Reagovalo tak na sťažnosti ich asociácie, že štátne ŽSR presadzujú zvýšenie cien elektriny. (tasr)

Železnice SR navrhli nákladným železničným dopravcom zvýšenie ceny elektriny o takmer 100 %, tvrdí Asociácia železničných dopravcov Slovenska, ktorá návrh odmieta. Železnice SR uviedli, že ide o výzvu na rokovania, nie o zvyšovanie cien.

Koncom júna alebo začiatkom júla by sa mali otvárať obálky v súťaži na nového dopravcu na trati Bratislava – Komárno. Podľa ministra dopravy Andreja Doležala chce predložiť ponuky sedem relevantných uchádzačov.

Vlaky z Trnavy do Smoleníc od pondelka zhruba na pol roka nahradia autobusy. ŽSR rekonštruujú trať za takmer 10 miliónov eur bez DPH, zákazku získali Železničné stavby Košice, ktoré ovláda Slavia Capital. Uspeli medzi siedmimi uchádzačmi.

ZSSK od pondelka nezavedie plánovaný pár regionálnych rýchlikov medzi Žilinou a Košicami. Odôvodňuje to rozhodnutím ministerstva dopravy a šetrením. Čiastočnou náhradou budú regionálne expresy, tie však pôjdu len medzi Košicami a Popradom.

Nákladní železniční dopravcovia sa dožadujú podpory štátu pri presmerovaní prepravy tovarov z ciest na železnicu. Asociácia, ktorá združuje súkromných dopravcov i štátne Cargo, spustila petíciu a železničiari dnes urobili aj protestnú akciu s trúbením. (tasr)

Protestná akcia Asociácie železničných dopravcov Slovenska v Bratislave. Foto - TASR
Protestná akcia Asociácie železničných dopravcov Slovenska v Bratislave. Foto - TASR

Útvar hodnoty za peniaze neodporúča novú železnicu z Nitry do Trnovca nad Váhom, ktorá mala priniesť rýchlejšie spojenie Bratislavy a Nitry. Analytici miesto toho radia zaviesť priame vlaky z Bratislavy do Nitry cez Leopoldov.

Cesta vlakom z Prahy do Bratislavy sa od soboty predĺži ešte viac než dosiaľ. Dôvodom sú rozsiahle výluky v Česku. Vlaky štátnych dopravcov budú štartovať z Prahy skôr, čas jazdy podľa grafikonu sa natiahne o vyše štvrťhodiny na takmer päť hodín.

ZSSK od stredy zavedie niekoľko nových vlakov medzi Leopoldovom a Hlohovcom, kde dopravu komplikuje uzavretie cestného mosta. V ďalších zdvojí vlakové súpravy. Železnice uviedli, že súčasná kapacita posilových spojov nestačí.

Primátor Fiľakova Attila Agócs spustil petíciu proti zmene v zastavovaní rýchlikov. Železnice v návrhu cestovného poriadku od decembra rátajú s tým, že diaľkové vlaky by namiesto „veľkej“ stanice stáli na menšej zastávke bližšie k centru mesta. (tasr)

Železnice potvrdili, že začali pridávať „ukrajinské“ vagóny do niektorých vlakov, a vysvetľujú, že tým len chcú predchádzať konfliktom. Keď sprievodkyňa v nočnom vlaku z Bratislavy na východ vyzvala všetky ukrajinské rodiny, aby sa presunuli do vyhradeného vagóna, jeden z cestujúcich sa voči tomu ohradil.

Spoločnosť ŽOS Trnava podpísala kontrakt na opravu nákladných vozňov pre rakúsku spoločnosť ÖBB-Technische Services-Gesellschaft. Súčasťou kontraktu za takmer 20 miliónov eur je opcia na ďalšie tri roky v celkovom objeme do ďalších 30 miliónov eur. (tasr)

Železničná spoločnosť Slovensko obnovuje premávku šiestich komerčných vlakov InterCity denne, od 10. apríla sa tak na trati Bratislava – Žilina – Košice a späť začne výrazne posilňovať toto spojenie. Premávka vlakov IC bola zredukovaná pre protipandemické opatrenia.

ZSSK v týchto dňoch nepridala nové vlaky po uzavretí dôležitého cestného mosta cez Váh v Hlohovci. Pripomína však, že preto posilnila dopravu v regióne už v decembri, keď spustila nové regionálne expresy medzi Trnavou, Hlohovcom a Nitrou.

Približne o dva roky by mohol medzinárodný rýchlik ušetriť na trati od Čadce smerom na hranice s Českom niečo vyše jednej minúty. Kontrakt na modernizáciu tejto trate urýchlila aj novela, ktorou nedávno zachraňovali juhovýchodný obchvat Košíc.

Železnice objednali modernizáciu takmer 5-kilometrového úseku na Kysuciach. Rýchlosť na trati medzi Čadcou a hranicou s Českom sa má zvýšiť z dnešných 80 na 120 km/h. Zákazku získalo konzorcium TSS Grade – Váhostav za približne 66 miliónov eur bez DPH.

Pre nízky počet ukrajinských cestujúcich železnice od piatka dočasne rušia mimoriadny evakuačný vlak do Bratislavy. Štátna železničná spoločnosť ho zaviedla na bezplatnú prepravu pre občanov Ukrajiny utekajúcich pred vojnou.

ŽOS Trnava vraví, že zákazky pre tri štátne železničné firmy mali vlani podiel na jej príjmoch 17,4 %. Tento rok očakáva 19 %. Podnik zo skupiny Vladimíra Poóra bol dlhé roky jedným z tradičných dodávateľov štátnej ZSSK.

ŽSR musia nakupovať elektrinu za extrémne vysoké a nevyspytateľné burzové ceny. Stratili totiž svojho dodávateľa, spoločnosť A.En. Denne prichádzajú o státisíce eur, na A.En chystajú žalobu za údajné vydieranie.

Prechod na letný čas zo soboty 26. marca na nedeľu 27. marca ovplyvní príchody dvoch nočných vlakov. Rýchliky Tatran Zemplín prídu do konečnej stanice o hodinu „neskôr“, hoci v skutočnosti pôjdu podľa cestovného poriadku.

Spoločnosť A.En pohrozila ŽSR, že im vypne dodávku elektriny. Obhajuje sa tým, že elektrinu za pôvodne dohodnutú sumu nemá kde nakúpiť. Bez elektriny by nemali elektrické rušne na čo jazdiť, no ministerstvo dopravy ubezpečuje, že využije všetky nástroje, aby k tomu nedošlo.

Železničná spoločnosť Slovensko pridá od piatka 11. marca ďalší humanitárny vlak z Košíc do Bratislavy, ktorý bude jazdiť predbežne do konca marca. Z Košíc vyrazí o 2.30 h, v Žiline bude o 5.31 h a v Bratislave o 7.52 h.

ZSSK od dnes spúšťa mimoriadny vlak z Čopu do Košíc na prepravu utečencov z Ukrajiny. Plánuje ho prevádzkovať denne až do odvolania, z Čopu vyrazí od 10.35 h, v Košiciach by mal byť o 13.00 h.

Humanitárny vlak na trase z Čopu cez Slovensko do Ostravy a späť bude podľa ZSSK premávať do stredy 9. marca. Spoj je určený utečencom, Ukrajinci však majú bezplatnú prepravu aj v ostatných vlakoch.

Preprava tovaru po železnici z Ukrajiny na Slovensko je bez obmedzení. Situácia na oboch železničných hraničných priechodoch je pre nákladnú dopravu prevádzkovo plynulá, informovala ZSSK Cargo. (tasr)

Ukrajinskí občania dostali bezplatnú prepravu vo vlakoch štátnej ZSSK vrátane komerčných vlakov InterCity. Stačí sa im preukázať platným pasom. Minister dopravy Andrej Doležal vyzval mestá a kraje, aby to isté zaviedli v MHD a prímestských autobusoch.

Na nákladnú železničnú dopravu nemá podľa ministerstva dopravy zatiaľ situácia na Ukrajine žiaden vplyv. Nové obmedzenia zatiaľ nemuseli byť zavedené ani na doručovanie pošty na Ukrajinu, dodáva.

Komplikácie v medzinárodnej nákladnej doprave pre konflikt na Ukrajine nehlásia ZSSK Cargo ani logistická firma Budamar. „Zatiaľ od ukrajinských železníc nemáme informácie o zastavení dopravy cez hranice,“ píše štátna železničná firma.

ZSSK diskutovala s ministerstvom dopravy o možnom zabezpečení evakuačných vlakov pre vojnových utečencov. „Myšlienkami sme pri našich ukrajinských susedoch a kolegoch,“ uviedol šéf ZSSK Roman Koreň.

ZSSK do odvolania zastavila všetky vlaky smerom na Ukrajinu. Oznámila to na Twitteri a zdôvodnila konfliktom. Bežne zo Slovenska premávajú na Ukrajinu štyri vlaky denne. (zssk)

ZSSK potvrdila, že v nedeľnej zmene cestovného poriadku nezavedie tri páry vlakov InterCity, ktoré už dlhšie nejazdia pre pandémiu. V prevádzke zostáva jeden spoj z Viedne cez Bratislavu do Košíc a späť.

Vládou schválený harmonogram investícií do železničných tratí sa významne nelíši od verzie z minulého roka. Základnou ideou je, že sa namiesto nákladného zvyšovania rýchlosti na 160 km/h budú robiť rozsiahle opravy, ktoré ŽSR zanedbávali.

Vláda schválila s pripomienkami harmonogram výstavby projektov železničnej infraštruktúry. Príprava projektov podľa neho má umožniť, aby sa systematicky realizovali projekty s najvyššou hodnotou za peniaze.

Železničná spoločnosť Slovensko nezavedie ďalšie komerčné IC vlaky od 27. februára podľa plánovaného grafikonu. Zdôvodnila to pretrvávajúcimi pandemickými opatreniami a poklesom cestujúcich.

Takmer polovica z viac ako 2000 železničných priecestí nie je zabezpečená, chýbajú svetelné signalizácie či závory. Upozornil na to NKÚ s tým, že za štyri roky došlo k 175 vážnym nehodám, pri ktorých zomrelo 38 ľudí.

Spor s firmou Transprojekt nezabrzdí zámer zrekonštruovať hlavnú železničnú stanicu a jej okolie v Bratislave, tvrdí primátor Matúš Vallo s tým, že k premene územia môže dôjsť aj bez participácie tohto súkromníka.

PPP súťaž na výber súkromného partnera pri obnove bratislavskej hlavnej stanice a jej okolia by sa mohla začať v roku 2024. Vyplýva to z predbežných odhadov v memorande, ktoré podpísali ministerstvo dopravy, Železnice SR a hlavné mesto.

Bratislava avizuje pri hlavnej stanici menšie akcie ako predláždenie či doplnenie zelene. Priestor chce vylepšovať ešte predtým, ako im štúdie povedia, ktoré riešenia sú pre dané územie najlepšie.

Do konca roka chcú urobiť architektonickú súťaž na bratislavskú hlavnú stanicu. Minister dopravy Andrej Doležal a primátor Matúš Vallo predstavili spoločný plán. Druhým krokom je rekonštrukcia aj s riešením priľahlého územia. Doležal ráta so súkromným investorom.

Na železničnej stanici v bratislavskej Petržalke došlo k závažnej poruche zabezpečovacieho zariadenia. Odrieknutých preto bude viacero vlakových spojení.

Vláda schválila dopravnú stratégiu, podľa ktorej sa má do roku 2030 zaviesť jednotný cestovný lístok na rôzne druhy dopravy. Do roku 2050 majú mať autá, autobusy aj kamióny nulové emisie – vďaka elektromobilite alebo vodíkovému pohonu.

Železničná spoločnosť Slovensko vyhlasuje náborovú kampaň na rušňovodičov. Náborový príspevok sa zvýši z 1200 eur na 3000 eur, ten, kto príde pracovať ako rušňovodič ZSSK zo vzdialenosti viac než 150 kilometrov, dostane príspevok 400 eur.

Nové na Dennikn.sk

PM:27Matovičov balíček rozhádal Mazureka s Tarabom a ĽSNS. Vyčítali si podrazy, Fica aj ponožky Dedoles PM:54Komentátor Gašpar hodnotí MS: Teraz vidíme reálneho Slafkovského, Fíni hrajú inak ako na olympiáde PM:53Veľmi rada by pracovala, ale nemá kam dať dieťa PM:52Tepelné čerpadlo krok za krokom: Rozdiely medzi zariadeniami môžu byť zásadné, niektoré dokážu jednotku tepla zvýšiť šesťnásobne PM:49Tak málo slov a tak veľa myšlienok PM:42Matovič je na hlasovanie s kotlebovcami hrdý. Šiesti politici OĽaNO vrátane premiéra hovoria, kde sú ich hranice PM:32Trvanlivé potraviny sa budú môcť predávať dlhšie, minimálne pokuty sa znížia, letáky sa zmenia PM:27SaS chce od Hegera, aby konal, spojenie s fašistami je podľa poslancov porušením koaličnej zmluvy PM:20Parlament schválil Holého návrh nájomných bytov. Prečo má mať taký byt balkón a nie kuchyňu, pýtal sa Kremský PM:08Shooty: Diskusia PM:05Ukrajinská klimatologička: Rusom ide len o vodu a černozem, zvyšok je propaganda PM:26Krúžkovné je nezmyselné, vraví riaditeľka školy v Bystranoch. Kde majú byť krúžky, keď sa deti učia na dve zmeny? PM:01Spustil to omyl, keď vedúci na olympiáde nezohnal zasadačku. Ako Fíni takmer strojnásobili počet hráčov v NHL a čo robia Slováci lepšie PM:58Hegerova vláda vytvára nebezpečný precedens pre Pellegriniho a Fica PM:42Zásob pšenice má svet na desať týždňov. Len odblokovanie Odesy svetovú potravinovú krízu nevyrieši PM:41Extrémy (podľa) pána generálneho prokurátora PM:27Matovičovi na úspešné vládnutie niečo chýba PM:11Vývoj bojov (90. deň): Ruskí dôstojníci často neplatia pokuty či výživné a niekedy nájdu ich telá bez hláv PM:36Finančná správa rozdelila podnikateľov na poctivých a nepoctivých. Podnikatelia sa pýtajú, čo z toho majú PM:312. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Ivan Hrozný, Peter Veľký a zmätené časy PM:24Čo prinesie rodičovi zvýšenie daňového bonusu, prídavkov na deti a krúžkovné (príklady) AM:57Geneticky upravili paradajky, aby poskytli nový zdroj vitamínu D AM:30Rodina obvineného poslanca Borguľu figuruje v kauze vyvádzania peňazí zo skrachovanej Arcy AM:20Graf dňa: Cena elektriny prudko rastie, domácnosti na Sulíkovom strope získajú AM:48Prokurátor Repa: Rozsudok nad Kováčikom je prelomový (+ video) AM:43Všetko vysloviť a nič nepovedať. Tvorivá kríza v Prázdnej knihe Josefiny Vicens AM:33Odkaz MMŠ: Ako ruskí aktivisti pomáhajú Ukrajincom AM:20Ešte nikdy nám nebolo takto dobre a bude lepšie AM:45Amerika zažila jednu z najhorších masových strelieb. Útočník pripravil o život najmenej 19 detí AM:11Aký som kapitán? Chcem byť mužom v pozadí. Slafkovský: Sranduje, ale bol už aj veľmi nahnevaný