Európska únia

Týždeň v európskej ekonomike od autorov z portálu Euractiv.sk:

  • Európa má 300-miliardový plán na odstrihnutie sa od ruského plynu a ropy.
  • Prvýkrát od pandémie Európa výrazne zhoršuje ekonomickú prognózu.
  • Čoskoro začne platiť nová legislatíva o zdieľaní dát.

Priemyslu skončia bezplatné kvóty na znečisťovanie už v roku 2030. Europoslanci z výboru pre životné prostredie sa dohodli na zásadnej revízii systému obchodovania s emisiami. Podľa nej si domácnosti za emisie z vykurovania, naopak, zatiaľ nepriplatia. (euractiv)

Europoslanci vyzvali na zriadenie osobitného tribunálu, ktorý má vyšetriť možné vojnové zločiny Ruska na Ukrajine. V prijatom uznesení tiež žiadajú rozšírenie protiruských sankcií okrem iného na nemeckého exkancelára Gerharda Schrödera pracujúceho pre ruské štátne firmy.

Predseda Európskej rady Charles Michel navrhol vytvorenie európskeho geopolitického spoločenstva. Projekt by podľa neho pomohol urýchliť integračný proces krajín mimo Európskej únie, ktoré túžia stať sa jej súčasťou.

EÚ diskutuje o novom označovaní výživovej hodnoty potravín na prednej strane obalu, ktoré má spotrebiteľov motivovať k zdravšiemu stravovaniu. Jednou z možností je označovanie nutričným skóre, ktoré sa počíta na základe obsahu priaznivých a nepriaznivých výživových látok. (euractiv)

Parlament Veronike Remišovej zrýchlene schválil zmeny v pravidlách čerpania eurofondov. Aj po skončení pandémie bude možné jednoduchšie meniť niektoré výzvy, prípadne navyšovať sumy. Podľa vicepremiérky novela pomôže aj v prípadoch, keď schválené financie nepokrývajú napríklad zvýšené ceny stavebných materiálov.

Nemecký kancelár Scholz vyhlásil, že EÚ sa musí pripraviť na povojnovú obnovu Ukrajiny založením fondu solidarity, ktorý pomôže pokryť výdavky spojené s jej rekonštrukciou. Tá bude podľa neho stáť miliardy eur.

EÚ navrhla ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu až do výšky 9 miliárd eur pre tento rok. Jej cieľom je pomôcť ukrajinskej vláde vyrovnať sa so škodami, ktoré spôsobila ruská invázia.

Rusko môže na Ukrajine utrpieť „impozantné straty“, vraví šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell. Dodal, že Európska únia nedopustí, aby Ukrajine došla vojenská technika.

Krajiny Európskej únie sa stále nezhodli na nových sankciách proti Rusku, ktorých prijatiu stále bráni nejednota okolo embarga na dovoz ruskej ropy. Po rokovaní ministrov zahraničia to povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Zástupcovia vlád však jednotne podporili poskytnutie ďalších 500 miliónov eur na nákup zbraní pre Ukrajinu.

V Bruseli dnes rokujú ministri zahraničia krajín EÚ o šiestom balíku sankcií proti Rusku. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pri príchode na stretnutie uviedol, že dnes zrejme neuzavrú dohodu o zákaze dovozu ruskej ropy. Príčinou je podľa neho „silná pozícia niektorých štátov“.

Fínska europoslankyňa si myslí, že Rusko môže proti Fínsku použiť nástroje hybridnej vojny ako odpoveď za prípadný vstup do NATO. „Myslíme na tieto potenciálne dôsledky, ale zároveň nás to utvrdzuje v tom, že musíme vstúpiť do NATO. Ak by Rusko bolo priateľským štátom, necítili by sme hrozbu.“

Kedysi som NATO nepodporovala, teraz je jasné, že musíme vstúpiť, vraví fínska europoslankyňa Alviina Alametsä. „Putin urobil strategickú chybu. Ak bolo jeho cieľom zabrániť tomu, že bude mať v susedstve ďalších členov NATO, tak úplne zlyhal. Som si istá, že Fínsko vstúpi do NATO, a on s tým nemôže nič urobiť.“

Foto - Alviina Alametsä
Foto - Alviina Alametsä

EÚ ukázala svoj plán boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete. Kritici upozorňujú, že návrh môže ohroziť bezpečnosť a súkromie komunikácie. Internetové spoločnosti by totiž museli monitorovať problematický obsah, a to aj v správach, ktoré si ľudia posielajú cez aplikácie ako WhatsApp, Messenger či Signal.

Chorvátsky parlament schválil zákon o zavedení eura. Oficiálnou menou sa má stať od januára budúceho roka, cieľový dátum ešte vyžaduje kladné hodnotenie Európskej komisie a členských štátov. Proti boli pravicové strany Most a Suverenisti.

Európska komisia je v spore o reguláciu vývozu agrokomodít na strane výrobcov. EÚ by sa podľa nej mala vyhýbať takýmto obmedzeniam. „Destabilizujú trhy a vedú k zvyšovaniu cien, čo následne ovplyvňuje potravinovú bezpečnosť krajín, ktoré sú čistými dovozcami potravín,“ uviedol jej hovorca. (euractiv)

EÚ poskytne Ukrajine ďalších 500 miliónov eur na dodávky zbraní a vojenského vybavenia, oznámil šéf diplomacie EÚ Joseph Borrell na zasadnutí ministrov zahraničných vecí skupiny G7 v Nemecku. Celková výška vojenskej pomoci EÚ pre Ukrajinu by sa tak zvýšila na dve miliardy eur.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že lídri európskych štátov posúdia žiadosť Ukrajiny o vstup do Únie v júni. Aj Európska komisia podľa slov svojej predsedníčky von der Leyenovej zverejní stanovisko k vstupu Ukrajiny do bloku budúci mesiac. (reuters)

Eurokomisia chce podľa uniknutého dokumentu nové ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré majú znížiť závislosť členských štátov od dovozu ruských energií. Navrhuje povinnú strešnú fotovoltaiku pre všetky nové budovy, povoľovacie procesy nie dlhšie ako tri mesiace a naštartovanie komunitnej energetiky. (euractiv)

Šéf diplomacie EÚ povedal, že nerozumie ľuďom, ktorí v dodávkach zbraní Ukrajine vidia predovšetkým predĺženie vojny. „Pýtam sa týchto ľudí: To, ako sa táto vojna skončí, nehrá žiadnu rolu? Majú Ukrajinci padnúť na kolená, roztrhaní na kusy Rusmi? To je to, čo chcete?“ uviedol Josep Borrell.

EÚ zvažuje, že si v záujme finančnej pomoci Ukrajine vezme ďalšiu spoločnú pôžičku na trhoch. Ukrajine by mohla poskytnúť 10 miliárd eur. Na prvej spoločnej pôžičke sa EÚ zhodla predvlani počas pandémie, vtedy išlo o 750 miliárd eur.

S Viktorom Orbánom bude o ropnom embargu rokovať po Ursule von der Leyenovej aj Emmanuel Macron. Rokovanie by sa malo uskutočniť ešte v utorok, oznámil francúzsky minister Clement Beaune v televízii LCI.

Prezidentka pri príležitosti Dňa Európy povedala, že úlohou súčasnej generácie je vrátiť Európu späť do rovnováhy. „Ak túto rovnováhu neobnovíme, prísľub (spoločnej) Európy zostane len ambíciou,“ uviedla na Facebooku.

Ursula von der Leyenová rokovala v Budapešti s Viktorom Orbánom v snahe presvedčiť ho o podpore európskeho embarga na ruskú ropu. Šéfka eurokomisie po stretnutí uviedla, že vidí v rokovaniach s Maďarskom pokrok.

Emmanuel Macron vyhlásil, že bude trvať roky až desaťročia, kým sa nejaký kandidát ako napríklad Ukrajina stane členom EÚ, a naznačil vytvorenie širšieho politického spoločenstva demokratických štátov okolo Únie.

Desiatka krajín EÚ varuje pred unáhlenými zmenami v základných zmluvách Únie. Urobili tak v rámci vyhodnotenia záverov Konferencie o budúcnosti Európy. Medzi požiadavky patrí napr. odstránenie jednomyseľnosti členských štátov EÚ v hlasovaniach o citlivých oblastiach, akými sú dane či zahraničná politika.

EÚ odpovie na ukrajinskú žiadosť o členstvo v júni, oznámila predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyen. Ak bude stanovisko kladné, mohla by Ukrajina oficiálne získať štatút kandidátskej krajiny, ak za tento krok zahlasujú všetky členské štáty EÚ.

Vplyv lietania na klímu môže byť vyšší, než sa predpokladalo. Navrhovaná legislatíva Únie o ekologickej leteckej doprave nezohľadňuje skutočné klimatické náklady lietania, upozorňujú kritici. Návrh totiž obmedzuje emisie uhlíka, ale efekt zvyšných emisií, ktoré návrh nezohľadňuje, môže byť dva- až štyrikrát vyšší než vplyv CO₂. (euractiv)

Občania Únie môžu žalovať štát pre zlú kvalitu ovzdušia. Svoje vlády môžu žiadať o finančnú kompenzáciu, ak im nezákonné úrovne znečistenia ovzdušia poškodia zdravie, uviedol najvyšší európsky súd. Týka sa to aj Slovenska, ktoré zlej kvalite ovzdušia čelá dlhodobo. (euractiv)

Slobodné médiá máme aj vďaka určitej dávke šťastia, vraví advokát a člen tlačovo-digitálnej rady Tomáš Kamenec. Podľa neho majú slovenské mediálne zákony stále slabiny, ktoré by stálo za to upraviť. Európska smernica môže pomôcť, ale Únia nemôže pre všetky členské štáty napísať jeden návod, hovorí v podcaste. (euractiv)

Maďarsko pokračuje v rokovaniach s ruským Rosatomom, ruská firma má stavať jadrovú elektráreň Paks II. Fíni a ostatné štáty strednej a východnej Európy dávajú od Rosatomu ruky preč.

Firmy musia o svojom vplyve na životné prostredie informovať podrobnejšie. Aby sa zmestili do nových štandardov EÚ pre zverejňovanie údajov, spoločnosti budú musieť mať vyššie klimatické ambície. K novým pravidlám sa verejnosť aj samotné spoločnosti môžu vyjadriť do 8. augusta. (euractiv)

Europoslanci schválili návrh predĺžiť platnosť covid pasov o jeden rok. Členské štáty by tak mohli preukaz využívať do júna 2023.

Predseda Európskej rady si myslí, že EÚ by mala skonfiškovať a následne predať ruský majetok, ktorý zadržala, a získané peniaze použiť na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny. Charles Michel je prvým vysokopostaveným predstaviteľom EÚ, ktorý sa za takýto postup vyslovil.

Europoslanci vyzvali na udelenie kandidátskeho statusu Moldavsku. Európska únia by podľa nich mala podporiť Kišiňov tvárou v tvár utečeneckej kríze i možnému ohrozeniu zo strany Ruska.

Maďarsko bude vetovať návrh zákazu EÚ na dovoz ropy z Ruska, povedal pre BBC hovorca vlády Zoltán Kovács. Na otázku, či Budapešť v tejto veci, v ktorej ide o jednotné vystupovanie EÚ, uplatní právo veta, odpovedal: „Skrátka áno.“

Nemecký kancelár Olaf Scholz podporil možný vstup Kosova do EÚ. Upozornil však, že najprv musí Priština urovnať svoje spory so susedným Srbskom.

Štáty EÚ, ktoré odmietnu embargo na dovoz ruskej ropy, sa stanú komplicmi vojnových zločinov, uviedol ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Proti zákazu sa vyslovilo Maďarsko, výnimky chcú Česko, Slovensko a Bulharsko.

EÚ okrem postupného zákazu dovozu ruskej ropy pripravuje aj sankcie, ktoré sťažia možnosti jej prepravy. Návrh sankcií obsahuje zákaz európskym lodiam a firmám vrátane poisťovní poskytovať služby súvisiace s prepravou ruskej ropy.

Eurokomisia zaslala Slovensku na utečeneckú krízu 193,6 milióna eur, Slovensko však chce viac. Spolu s ďalšími deviatimi krajinami EÚ sa obrátilo so žiadosťou na Európsku komisiu o dodatočnú rozpočtovú flexibilitu pri využívaní eurofondov na riešenie migračnej krízy. (euractiv)

Európsky parlament vyzval na revíziu základných zmlúv o fungovaní EÚ v súlade s požiadavkou skupiny občanov v rámci Konferencie o budúcnosti Európy. Väčšina europoslancov hlasovala za prepracovanie niektorých častí základných zmlúv s cieľom posilniť demokraciu eurobloku.

Európska komisia chce zakázať dovoz ruskej ropy postupne, aby zabránila cenovým šokom. Cieľom je maximalizovať tlak na Rusko a minimalizovať vedľajšie škody. Dodávky ropy navrhuje zakázať do 6 mesiacov a ropných produktov do konca roka.

Európska únia zvažuje dodatočnú vojenskú podporu Moldavsku, povedal predseda Európskej rady Charles Michel pri návšteve Kišiňova. Malo by ísť o dohodu nad rámec pomoci v oblastiach logistiky a kybernetickej obrany, na ktorých sa už EÚ dohodla. (guardian)

V piatok 6. mája v Košiciach oslávime Deň Európy. Oslavy sa tento rok do Košíc opäť vracajú naživo a v novom formáte. Môžete sa tešiť na diskusie, zábavnú talkshow, súťaže o pekné ceny, filmové predstavenie aj koncert. (inzercia)

Európska únia navrhuje úplný zákaz dovozu ruskej ropy do konca roka. Súčasťou šiesteho balíka sankcií je aj odpojenie najväčšej ruskej banky Sberbank od Swiftu. Oznámila to predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v Európskom parlamente.

Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová predstaví návrh šiesteho balíka sankcií vrátane ropného embarga. Dovoz ruskej ropy by sa mal skončiť do konca tohto roka, podľa diplomatov by Slovensko a Maďarsko mali dostať výnimku na neskorší termín.

Európska komisia zaslala Slovensku v reakcii na prílev utečencov 193,6 milióna eur z protikrízového eurofondového balíka. Ide o dodatočné zálohové platby určené pre členské štáty najviac zasiahnuté utečeneckou krízou. (tasr)

Strednej Európe hrozí nedostatok zelených technológií. Nárast dopytu po tepelných čerpadlách a solárnych paneloch spolu s narušením dodávateľských reťazcov začína v Česku spôsobovať vážny nedostatok týchto technológií. Podľa odborníkov sa problémy môžu čoskoro preliať aj na Slovensko. (euractiv)

Bratislava ukazuje, ako sa dajú financovať verejné služby aj bez eurofondových výziev. Mesto na obnovu kúpeľov Grössling vytvorilo spoločný podnik so štátnym investičným fondom, čo mu umožní financovať rekonštrukciu a aj požičať si ďalšie peniaze od banky. (euractiv)

Viaceré členské štáty vyhlásili, že plánujú využiť platobný mechanizmus za plyn navrhovaný Moskvou a nevidia v tom porušenie sankcií. Eurokomisia hovorí opak. Jasno v tom má urobiť dnešné mimoriadne stretnutie ministrov energetiky. (euractiv)

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu02.00 PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)02.00 PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá Beluský