Európska únia

Bývalý riaditeľ slovenského mediálneho regulátora Ľuboš Kukliš začal pracovať pre Európsku komisiu. Jeho úlohou je nastaviť regulačné mechanizmy pre akt o digitálnych službách (DSA), ktorý začne platiť na budúci rok a dotkne sa platforiem ako Facebook či Google.

Ľudia na Slovensku si myslia, že krajina sa uberá zlým smerom, a neveria ostatným, ukazuje prieskum pre Reviv EU. Na otázku, či si myslia, že väčšine ľudí sa dá dôverovať, odpovedalo určite nie 19,7 % respondentov a skôr nie 55,4 %. „Je to neobvyklé a to číslo je veľmi vysoké,“ hovorí sociológ Michal Vašečka.

Štáty EÚ by sa v záujme Ukrajiny aj vlastných úspor mali zhodnúť na spoločných nákupoch munície pre Kyjiv, povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell pred rokovaním ministrov zahraničia a obrany o uvoľnení dvoch miliárd eur zo spoločného fondu.

Grécku od roku 2019 chýba nezávislý úrad pre vyšetrovanie vlakových nehôd, čo je v rozpore s právom EÚ. Komisia ale neprijala žiadne opatrenia. Otázniky visia aj nad Slovenskom, kde je „nezávislý” orgán súčasťou ministerstva dopravy. (euractiv)

Slováci si pre pár centov nedajú prevŕtať koleno, ako tvrdia hydinári, hovorí riaditeľ organizácie Humánny pokrok Martin Smrek. Pohoda sliepok sa nemeria podľa toho, koľko zarobia chovateľovi peňazí, reaguje na argumenty hydinárov, podľa ktorých vyššie znášky vajec svedčia o tom, že pre sliepky sú klietky lepšie ako bezklietkové chovy. (euractiv)

V Európskej únii s pandémiou covidu-19 o jeden rok klesla nádej dožitia. Podľa údajov Eurostatu bola v roku 2021 nádej dožitia v EÚ 80,1 roka, čo je o rok menej oproti 81,3 roku v roku 2019. Ide o prvý výraznejší pokles strednej dĺžky života od roku 2002.

Týždeň v európskej ekonomike od autorov z portálu Euractiv.sk:

 • Európska komisia navrhla nové pravidlá pre trh s elektrinou
 • Ďalším zeleným bojiskom sú povinné rekonštrukcie budov
 • Krachy amerických bánk nezastavili zvyšovanie úrokových mier ECB

Poľku odsúdili za poskytnutie potratovej tabletky. Justyne Wydrzyńskej hrozí osem mesiacov verejnoprospešných prác za pomoc žene v násilnom vzťahu. Eurokomisia ani šéfka europarlamentu sa k prípadu vyjadrovať nechcú. (euractiv)

Eurokomisia podala žalobu na Česko, pretože nezaviedlo do svojho právneho systému smernicu o ochrane oznamovateľov protiprávneho konania. Lehota na zapracovanie smernice do národnej legislatívy uplynula v decembri 2021.

Izrael signalizoval šéfovi diplomacie EÚ Josepovi Borrellovi, že nie je v krajine vítaný, po jeho kritických poznámkach o izraelskej politike na západnom brehu Jordánu. Pre agentúru AP to povedal nemenovaný izraelský predstaviteľ.

Dve tretiny Maďarov by podľa prieskumu v prípadnom referende hlasovalo proti odchodu Maďarska z EÚ, a to aj v prípade, ak by premiér Viktor Orbán robil kampaň v prospech takéhoto kroku.

Ministri financií EÚ sa takmer dohodli na reforme rozpočtových pravidiel. Základné pravidlá ostanú nezmenené – dlh nemá presiahnuť 60 % a deficit tri percentá HDP, pri štátnom dlhu bude dôležitejší strednodobý plán než limit. Dôležité detaily však nedohodli. (euractiv)

Rusko je dnes druhým najväčším dovozcom LNG do Európy, jeho trhový podiel je 20 percent. Na prvom mieste sú USA, ktoré pokrývajú polovicu trhu. Dodávky skvapalneného plynu zo Spojených štátov sa za minulý rok zvýšili dvoj- až trojnásobne.

Eurokomisia chce v nových pravidlách v rámci trhu s elektrinou predísť kolísaniu cien. Zavedie dlhodobé zmluvy pre podporu investícií do obnoviteľných zdrojov a z domácností spraví aktívnych hráčov na trhu. (euractiv)

Podiel LNG na celkovom importe plynu do Európy sa oproti predvojnovým časom zdvojnásobil. Analytik bruselského think-thanku Bruegel Giovanni Sgaravatti predpovedá, že podiel LNG bude v najbližších dvoch rokoch oscilovať medzi 40 až 50 percentami celkového dovozu.

Slovensko bude podľa ministerstva hospodárstva patriť k štátom, ktoré spochybňujú zákaz spaľovacích motorov od roku 2035. Vládu dnes na odmietnutie zákazu vyzýval predseda SaS Richard Sulík. EÚ mala pôvodne zákaz formálne potvrdiť začiatkom marca, neurobila to však po nečakaných námietkach Nemecka.

Únia smeruje k definitívnemu zákazu instekticídov, ktoré sú toxické pre včely a ďalšie opeľovače. Používanie neonikotinoidov je síce v Únii už niekoľko rokov zakázané, no členské štáty im mohli udeľovať núdzové výnimky, čo využívalo aj Slovensko. (euractiv)

Rada Európy kritizuje Slovensko za chýbajúcu stratégiu pre LGBTI+ ľudí. Slovensko nenaplnilo odporúčania inštitúcie z roku 2020 o prijatí akčného plánu na boj s diskrimináciou. Vysvetľuje to nedostatkom politickej vôle aj podpory verejnosti. Práve súd Rady Európy však konštatoval, že o ľudských právach menšín nemôže rozhodovať názor ľudu. (euractiv)

Týždeň v európskej ekonomike od kolegov z Euractivu.sk:

 • Únia chce podporiť domáci zelený priemysel aj uprednostnením domácich výrobcov
 • Dvadsaťpäť percent strategických surovín má pochádzať z Európy
 • Európske snahy o reguláciu umelej inteligencie nabúral ChatGPT

Krajiny EÚ schválili zrušenie víz pre občanov Kosova. Ministri vnútra na schôdzke v Bruseli potvrdili dohodu, ktorú v decembri s Európskym parlamentom vyrokovalo vtedajšie české predsedníctvo bloku. Ak pravidlá formálne potvrdia europoslanci, budú môcť návštevníci s kosovskými pasmi jazdiť do EÚ bez víz najneskôr od začiatku roka 2024. (čtk)

Zelený newsfilter: Nemecku nejde o vodičov, veď syntetické palivá sú drahšie než elektromobil

 • Ministerstvo hospodárstva riskuje, že bez pravidiel pre balkónové solárne elektrárne niekto príde k úrazu
 • Satelity odhalili tisícku najväčších emitentov skleníkového superplynu metánu
 • Ďalší revolučný biznis Elona Muska by mohli byť… tepelné čerpadlá

Európa v súčasnosti zažíva druhú najteplejšiu zimu v histórii meraní, píše Copernicus, agentúra Európskej únie pre monitorovanie atmosféry a klimatických zmien. Tohtoročný február bol piatym najteplejším na svete v histórii meraní.

EÚ podľa zdrojov Financial Times žiada miliardára Elona Muska, aby zamestnal viac ľudí na moderovanie obsahu Twitteru. Znepokojuje ju najímanie dobrovoľníkov a umelej inteligencie. Muskovi sa tak komplikujú snahy o reorganizáciu podniku.

EÚ uvalila sankcie na predstaviteľov šiestich krajín za násilie voči ženám vrátane Ruska a Afganistanu. Na sankčný zoznam pribudlo deväť jednotlivcov a tri oficiálne subjekty.

Zisťovali sme, ako má vyzerať plán obnovy Ukrajiny, ktorý môže byť najväčším humanitárnym projektom našich čias. Ukrajina dúfa, že sa z nej stane štát založený na digitálnych a zelených technológiách. Dúfa tiež, že čo najskôr vstúpi do Európskej únie, k čomu sú však niektoré členské štáty skeptické.

Ukrajina splnila všetkých 7 požiadaviek EÚ pre začatie prístupových rokovaní, povedal premiér Denys Šmyhaľ po tom, čo vláda vymenovala nového šéfa protikorupčného úradu, čo bola jedna zo série reforiem požadovaných Úniou.

Týždeň v európskej ekonomike od kolegov z Euractivu.sk:

 • Členovia EÚ chcú posilniť využívanie jadrovej energie
 • Štáty sa snažia na poslednú chvíľu zachrániť spaľovacie motory
 • Nové európske rozpočtové pravidlá: namiesto všeobecných limitov individuálne plány

Ukrajina vyzvala EÚ, aby čo najrýchlejšie začala pracovať na jedenástom balíku protiruských sankcií. Podľa Kyjiva by mali cieliť na ruský jadrový sektor a oblasť informačných technológií.

Generálny advokát Súdneho dvora EÚ spochybnil nezávislosť procesu, v rámci ktorého v Poľsku rozhodujú, či sudca môže pokračovať vo funkcii aj po dosiahnutí dôchodkového veku. Podľa Athanasiosa Rantosa sú kritériá, ktorými sa riadi poľská Súdna rada, príliš vágne a ťažko overiteľné.

Program Školské mlieko sa po pandémii znovu rozbieha. Slovenský mliekarenský zväz chce zvýšiť počet zapojených škôl, v školskom roku 2020/2021 dodávali mlieko pre 2453 základných škôl a takmer 440-tisíc žiakov.

Zdanenie nadmerných ziskov by sa malo využiť na zníženie vysokého dlhu, hovorí predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth. Štát počíta s tým, že vďaka špeciálnej dani od elektrární vyberie v tomto roku 135 miliónov eur, v ďalšom roku sedem miliónov eur.

Nemecko sa na poslednú chvíľu rozhodlo zachrániť spaľovacie motory cez e-palivá. Nemecko sa zdrží v záverečnom hlasovaní o faktickom zákaze nových vozidiel so spaľovacími motormi po roku 2035, ak Európska komisia neumožní naďalej registrovať autá, ktoré budú jazdiť výhradne na tzv. syntetické palivá. (euractiv)

Z 1,5 miliardy eur, ktoré dá štát ročne na dotácie, by sa dalo efektívnejšie využiť minimálne 370 miliónov eur. Vyplýva to z revízie výdavkov, ktorú vypracovali jednotky ministerstva financií Útvar hodnoty za peniaze a Inštitút finančnej politiky.

Krajiny EÚ sa priblížili k dohode o reforme rozpočtových pravidiel. Podľa pracovnej verzie záverov marcového samitu sa vlády zhodujú, že fiškálna konsolidácia by sa mala prispôsobiť špecifickým podmienkam každej krajiny. (euractiv)

Európska prokuratúra zhabala krajne pravicovej poslankyni europarlamentu viac ako 170-tisíc eur za údajné zneužitie finančných prostriedkov EÚ. Stefaniu Zambelliovú z talianskej euroskeptickej strany Liga Severu vyšetrujú pre podozrenie z podvodu v súvislosti s príspevkami, ktoré si nárokovala na zamestnanie štyroch asistentov.

Británia a EÚ dosiahli novú dohodu o severoírskom protokole, oznámili Rishi Sunak a Ursula von der Leyenová. Dohoda sa týka obchodných pravidiel v Severnom Írsku, ktoré boli posledné dva roky zdrojom napätia v nadväznosti na odchod Británie z Únie.

Rishi Sunak a Ursula von der Leyenová. Foto - TASR/AP

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala na pokrok v súvislosti s azylovou reformou EÚ po tom, ako pri stroskotaní plavidla s migrantmi pri talianskom pobreží zahynuli desiatky ľudí.

Štáty EÚ sa po dlhých debatách na poslednú chvíľu zhodli na desiatom balíku protiruských sankcií, ktoré plánovali schváliť na dnešné prvé výročie ruskej invázie na Ukrajinu. Sankcie majú zasiahnuť ruský export v hodnote 10 miliárd eur. Zahrnú aj niektoré doteraz nepostihnuté banky, ruských predstaviteľov a propagandistov.

Skupina 15 krajín EÚ vyzvala Európsku komisiu, aby poskytla viac financií na ochranu vonkajších hraníc schengenu. Medzi požadovanými opatreniami je aj výstavba plotov na hraniciach. Medzi signatármi výzvy je i Slovensko, text však nepodpísali najväčšie členské štáty.

Zelený newsfilter: Nová jadrová elektráreň je len zbožným prianím jednej pološtátnej firmy

 • Prečo štát, súkromné firmy ani EÚ nemajú dôvod financovať novú jadrovú elektráreň
 • Medzi americkými boháčmi, ktorí vypúšťajú najviac emisií na svojich prúdových lietadlách, sú aj Kim Kardashian, Jay-Z a Taylor Swift
 • Prezident Svetovej banky odstupuje po komentári o klimatickej zmene

Európska komisia zakázala svojim zamestnancom používať na služobných zariadeniach čínsky TikTok. Eurokomisár Thierry Breton to zdôvodňuje možnou kybernetickou hrozbou, žiadny konkrétny incident však nespomenul.

Cena emisných kvót v EÚ prvýkrát prekročila symbolických 100 eur. Bežne sa emisné kvóty predávali okolo 25 eur za tonu. Rekordy dosahovali vlani, keď sa pohybovali okolo 90 eur.

Počet žiadostí o azyl v krajinách EÚ bol vlani najvyšší od roku 2016, tvrdí azylová agentúra EÚ. Úrady riešili takmer milión žiadostí, najmä zo Sýrie, Afganistanu a Latinskej Ameriky. Narástol aj počet maloletých bez sprievodu, ktorí žiadajú o azyl.

Európska únia pokračuje v úsilí, aby Rusko dotlačila k prijatiu zodpovednosti za vojnu na Ukrajine. Buduje medzinárodné Centrum pre stíhanie zločinov agresie na Ukrajine, ktoré má pomôcť pri vyšetrovaní a uľahčiť budúce trestné stíhanie. (euractiv)

Slovensko nerobí dosť pre to, aby sa vražda novinára nezopakovala. Medzinárodné novinárske organizácie upozorňujú, že viac ako dve tretiny novinárov čelia útokom. Vláda zatiaľ neprevzala odporúčania eurokomisie na ochranu novinárov proti útokom a šikanóznym žalobám. (euractiv)

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyzval na rýchlejšiu a rozsiahlejšiu zbrojnú podporu Ukrajiny. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii takisto podporil návrh estónskej premiérky Kallasovej, aby Únia nakupovala muníciu pre ukrajinskú armádu spoločne.

Eurokomisa hľadá cesty, ako by krajiny EÚ mohli postupovať spoločne pri nákupe munície na pomoc Ukrajine, uviedla Ursula von der Leyenová na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Európska komisia potvrdila, že slovenské regióny určené na prechod od neekologickej ťažby či priemyslu budú môcť získať vyššiu pomoc. Týka sa to hornej Nitry, časti stredného Slovenska, Košíc a okolia alebo regiónu Michaloviec.

Čínska sociálna sieť TikTok plánuje otvoriť dve nové dátové centrá v Európe. Sľubuje si od toho zmiernenie obáv o bezpečnosť dát užívateľov a zníženie tlaku regulačných orgánov. TikTok sa snaží presvedčiť, že s osobnými údajmi užívateľov nemanipuluje Peking.

Registrované partnerstvá mali byť uzákonené už dávno, hovorí nová europoslankyňa za Smer Katarína Roth Neveďalová. V europarlamente nahradila zosnulého Miroslava Číža. V podcaste tvrdí, že podporuje rovnaké práva pre ľudí z LGBTI+ komunity, je však za spoluprácu všetkých slovenských europoslancov vrátane Uhríka z Republiky. (euractiv)

Nové na Dennikn.sk

19:37Newsfilter: Naďovi už môže armáda postaviť sochu 18:46Graf dňa: Slovenský rast zamestnanosti zachraňujú ukrajinskí utečenci 17:29#MapaTýždňa: Ruskom okupované a/alebo anektované územia vo východnej Európe 17:19Vláda nemá podporu pre školský zákon, proti je SaS. Niektorí odborníci jej to vyčítajú 16:53Pomoc Ukrajine mnohým prekáža. Koľko teda prispejú Slováci na obnovu Banskej Štiavnice? 16:46Shooty: Kresťanská láska 16:45Kedysi s ním nocovali, teraz o ňom hovoria brutálne vtipy. Ako veľmi sa zmenil postoj mladých Poliakov k Jánovi Pavlovi II. 16:29Koaličná zmluva už neplatí, Sme rodina presadzuje zákony s opozíciou 16:25Zrýchlenie diaľnic, ktoré prechádza parlamentom, je krok späť, hovorí šéf Útvaru hodnoty za peniaze 15:53Nafta chce pri Gbeloch oživiť starší plynový vrt a hneď chce z neho vyrábať aj elektrinu 14:26Že múzeá v Banskej Štiavnici neboli poistené? Je tu názor, že štát by namiesto platenia poisťovniam mal tvoriť rezervy 14:24Zažívame triumf iracionality 14:09Vývoj bojov (391. deň): Ukrajinci útočili v Sevastopole, zrejme prebieha dronová ofenzíva proti ruskému námorníctvu 12:21Sme rodina systematicky uľahčuje život developerom a obmedzuje verejnosti možnosť dávať pripomienky 11:52Čo musí Západ po roku vojny urobiť s Ruskom 11:35Jasná je v tomto storočí v bezpečí, no Shiffrinová či Žampa sa boja, že ich šport skončí 10:04Ako to číta Ivan Mikloš. Je demokratické a správne robiť reformy, ak ich ľudia nechcú? 09:17Bola to falošná správa, no polícia aj tu naráža na prokuratúru 08:12Danglár: Láska k blížnemu 07:55Štiavnica a syndróm vyhorenia 07:08Ráno s NHL: Meškáš dve minúty, nehráš. Trest pre Drouina bol odkazom pre ostatných hráčov Montrealu 06:34Ekonomický newsfilter: Poslanci opäť ukázali, že im na miliardách z plánu obnovy nezáležíVčera 22:01Naď: USA dodajú Slovensku za migy dvanásť bojových vrtuľníkov ViperVčera 20:20Slovnaft po dlhých rokoch zažije protesty. Odborom sa máli nárast platov o 10 %Včera 20:03Namiesto zeleniny zastropovali alkohol (kompletný zoznam potravín, ktoré nemôžu zdražieť)Včera 20:01Psychológ Madro: Rodičia často nevystihnú moment, keď sa dieťa potrebuje rozprávaťVčera 19:58Graf dňa: Slovensko dopláca na riziko bankovej krízy, aj keď za pôžičky platí menej ako pred mesiacomVčera 19:46Berieme to ako varovanie, ohrozených je 1,7 miliardy, hovorí o neschválených zákonoch Vašáková z plánu obnovy (+ podcast)Včera 19:07Newsfilter: Extrémizmus pravdepodobne vraždil aj v roku 2005 a bude zasVčera 17:36Kováčik písal vyšetrovateľovi o prípade, za ktorý podľa obžaloby vzal úplatok