Parlament schválil zachovanie premlčacej lehoty v prípade znásilnení a vrážd na 20 rokov. Koalícia tak upravila novelu Trestného zákona, ktorou premlčacie lehoty v týchto trestných činoch skrátila na 10 rokov. Za bolo všetkých 136 prítomných poslancov, teda aj poslanci opozície.

V parlamente sa skončila rozprava k úprave premlčacích lehôt v prípadoch znásilnení či vrážd. Parlament bude o vládnom návrhu v zrýchlenom konaní hlasovať o 15:30.

Robert Fico varoval Zuzanu Čaputovú, že dopadne ako Andrej Kiska, a počas hodiny otázok sa pýtal, prečo nevetovala novelu Trestného zákona, keď jej prekážala. Dvadsaťročnú premlčaciu lehotu pri znásilnení považuje premiér za „totálny nezmysel“.

Koalícia rozohrala cynickú hru s obeťami sexuálneho násilia, reaguje Gábor Grendel na vládny návrh, ktorým sa majú vrátiť premlčacie lehoty pri násilných trestných činoch. Nepovedal, či klub Igora Matoviča novelu podporí.

SaS zatiaľ nehovorí, ako bude hlasovať o novele, ktorá zachováva pôvodné premlčania pri násilných trestných činoch. „Je to otázka na zamyslenie. Nechceme, aby sa lehoty skracovali, ale nechceme im ani robiť garde“, povedala Jana Bittó Cigániková.

Kriminalisti vo Francúzsku a v Belgicku odhalili rozsiahlu sieť ľudí, ktorí šírili detskú pornografiu. Šesť zatknutých mužov medzi 36 a 61 rokmi je podozrivých aj zo znásilnenia detí mladších ako 15 rokov.

Páchatelia sexuálneho násilia v Británii si nebudú môcť zmeniť meno, pokiaľ budú podľa polície pre spoločnosť naďalej nebezpeční. Ide o súčasť plánu na lepšiu ochranu maloletých.

Nerozumiem trinástim koaličným poslankyniam, ktoré premlčali hlasovanie o novele Trestného zákona aj nechutné reči poslanca Glücka, píše Monika Kompaníková. „Niektoré počuť ešte určite budeme a niektoré sa svojím mandátom nenápadne premlčia.“

V Budapešti sa na demonštrácii na podporu obetí pedofílie zišlo približne 50-tisíc ľudí. Okolie neďalekého sídla Orbánovej vládnej strany Fidesz uzatvorila polícia.

Protest na budapeštianskom Námestí hrdinov. Foto - TASR/AP

V Budapešti demonštrujú tisíce ľudí na podporu obetí pedofílie. Protest zorganizovali influenceri a mediálne osobnosti v reakcii na škandál udelenia milosti prezidentkou komplicovi pedofilného riaditeľa detského domova.

Kým Robert Fico aspoň predstiera, mladý smerácky vlk Richard Glück je autentický, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Napísať, že človek, ktorý nemá problém riešiť spor s politickým súperom fyzickým útokom, ale zjavne má problém pochopiť traumu znásilnenej ženy, reprezentuje pravú tvár svojej strany, by bolo možno prisilné. Isté však je, že ho strana ani nenúti k tomu, aby aspoň predstieral, že niečo sa už naozaj nesmie.“

Odborníci v oblasti ochrany obetí násilia upozorňujú, že novela Trestného zákona je neodborná a nebezpečná pre obete sexuálneho násilia a zneužívania. Vyše 200 pracovníkov nezávislých aj výskumných inštitúcii podpísalo výzvu, v ktorej na to upozorňujú.

Viaceré poslankyne PS podali na úrad vlády novelu zákona, ktorou sa premlčacie lehoty v prípade znásilnení či vrážd posúvajú späť na pôvodnú lehotu 20 rokov. Tiež vyzvali vládu, aby konala, návrh ešte dnes schválila a v skrátenom legislatívnom konaní nechala prijať parlament.

Zmena Trestného zákona ubližuje a zraňuje, je to aj nebezpečný signál agresorom, píše Michal Hvorecký o mužoch, ktorí milujú chlapcov. „Premlčacie lehoty sú také dlhé preto, aby obete nestratili nádej, že sa zločiny predátorov raz vyšetria, že sa prelomí hrobové ticho, aké obklopovalo aj našu triedu, školu, letné tábory.“

Robert Fico vyzval prezidentku, aby pri vetovaní novely Trestného zákona ako jednu z pripomienok navrhla aj 20-ročnú premlčaciu lehotu pri znásilneniach či pri trestných činoch proti životu a zdraviu. Koalícia je podľa neho “pripravená prípadnému návrhu prezidentky v uvedenom rozsahu aj vyhovieť”.

Za posledné roky sme svedkami toho, že politici znecitliveli voči viacerým témam, ktoré iní ľudia môžu vnímať citlivo, vraví moderátorka TV Joj 24 Lenka Ježová s tým, že tak polarizujú spoločnosť. Slovník politika by sa mal trošku zjemniť, hovorí k ich vyjadreniam o znížení premlčacej lehoty v prípade znásilnení.

Žijeme v spoločnosti, kde vám deväť z desiatich ľudí vysvetlí, že nič také ako znásilnenie vo vzťahu neexistuje, vraví moderátorka TV Joj Lenka Ježová. V rozhovore upozorňuje, že sa to skutočne deje a že takýchto prípadov je viac než spoločnosť a politici tušia.

Maroš Žilinka bez bližšieho vysvetlenia napísal, že obete trestných činov musia mať pocit, že tu je právne prostredie a štátne orgány pripravené im pomôcť, ktoré stoja na strane ochrany ich práv aj spravodlivosti.

Roky som o svojom znásilnení nevedela rozprávať, vraví moderátorka TV Joj 24 Lenka Ježová. V rozhovore opisuje, prečo znásilnenie v partnerskom vzťahu považovala za svoje zlyhanie a svoju hanbu.

Richard Takáč (Smer) je za to, aby novela Trestného zákona platila tak, ako ju schválil parlament. Reagoval tak na otázku moderátorky, či mu neprekáža skrátenie premlčacej lehoty pri znásilnení. Podľa neho sa len približujeme k európskym štandardom.

Martina Holečková (KDH) vyzvala koaličných poslancov, aby sa zachovali ako chlapi, priznali si chybu a verejne sa ospravedlnili všetkým obetiam znásilnenia. „Koalícia sa snaží obhájiť neobhájiteľné. V posledných dňoch počúvame, prečo je podľa koaličných predstaviteľov potrebné znížiť premlčacie lehoty pri znásilnení. Z ich úst však často zaznievajú klamstvá, ktoré sú výsmechom všetkým obetiam znásilnenia.“

Július Jakab z hnutia Slovensko (predtým OĽaNO) povedal, že vláda prestala chrániť občanov a chráni len samu seba, svojich kumpánov, dokonca obhajuje aj znásilnenia. Zacitoval z programového vyhlásenia, podľa ktorého má vláda presadzovať také zmeny, ktoré povedú k zlepšeniu ochrany žien a detí pred domácim násilím. „Môžete roztrhať toto programové vyhlásenie,“ povedal Jakab na RTVS.

Roman Michelko (SNS) obhajoval skrátenie premlčacích lehôt pri znásilnení z dvadsať na desať rokov: „Je to presne tak ako v Rakúsku, Nemecku a Česku,“ povedal v Sobotných dialógoch na RTVS. Vládna koalícia to odhlasovala vo štvrtok pri hlasovaní o novele Trestného zákona.

Domáce násilie má vážny vplyv aj na deti, upozorňuje v novej kampani Aliancia žien. „Takmer každá tretia žena zažíva nejakú formu fyzického alebo psychického násilia. A jeho obeťami sú vždy aj deti, hoci sa ich násilník fyzicky nemusí ani dotknúť,“ hovorí riaditeľka aliancie Katarína Farkašová.

Skrátenie premlčacej lehoty pri znásilnení je výrazom neúcty k obetiam a signálom podpory pre agresorov. Hlavnými faktormi nenahlasovania sú nedôvera a pocit hanby. „Obeť môže od okolia počuť: nerieš to, ži ďalej, vzchop sa, máš rodinu, deti, prácu, choď na terapiu, začni cvičiť. Nepochopenie, aká je to rana na duši, stále umlčiava obete,“ hovorí odborníčka Slávka Karkošková.

Prípad sexuálneho zneužívania francúzskej herečky Adele Haenelovej má ísť podľa prokuratúry na súd. Haenelová tvrdí, že ju ako maloletú zneužíval režisér Christoph Ruggia; obvinila ho v roku 2019.

Skrátenie premlčacej lehoty z 20 na 10 rokov podľa poslanca Smeru Richarda Glücka motivuje ženy, aby znásilnenia nahlasovali. Zmenu považuje za dobrú. „Premlčacia doba začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ vyhlásil.

Skrátenie premlčacej lehoty z 20 na 10 rokov sa netýka len znásilnenia, ale aj sexuálneho zneužitia maloletých, upozornila Jana Bittó Cigániková (SaS). Kritizovala vládu, že takýmto „nechutným a dehonestujúcim spôsobom“ zasahuje do práv žien a detí.

Skracovanie premlčacích lehôt zasiahne aj trestný čin znásilnenia, namiesto 20 rokov to bude len 10, upozornil Alojz Hlina (SaS) a žiadal predstaviteľov koalície, aby to vysvetlili. Ostalo to bez odozvy.

Donald Trump musí zaplatiť odškodné 83,3 milióna dolárov novinárke Jean Carrollovej za to, že ju roky ohováral. Už predtým súd uznal exprezidenta vinného v prípade jej sexuálneho zneužitia.

Súdna kresba zachytávajúca odchod Trumpa zo sály. Zdroj - TASR/AP

Donald Trump sa pred súdom bránil iba necelé štyri minúty v procese, v ktorom od neho novinárka Jean Carrollová žiada odškodné milión dolárov za ohováranie a sexuálne zneužitie. Trump trvá na tom, že novinárku nezneužil. Záverečné argumenty v procese sa očakávajú v piatok. (ap)

Francúzska prokuratúra pre premlčanie zamietla žalobu proti Gérardovi Depardieuovi, ktorú vlani v septembri podala herečka Hélne Darrasová. Tvrdila, že herec ju ohmatával a dával jej sexuálne návrhy počas nakrúcania filmu v roku 2007.

FBI vyšetruje bývalého riaditeľa Abercrombie & Fitch Mika Jeffriesa. BBC vlani odhalila, že spolu so svojím partnerom Matthewom Smithom sexuálne zneužívali mladých mužov na podujatiach, ktoré módna značka organizovala po celom svete. (bbc)

V Česku sa začal súd s psychiatrom Janom Cimickým, ktorý je obvinený v 35 prípadoch vydierania a zo štyroch znásilnení počas lekárskej praxe. Žalobkyňa mu navrhla trojročné väzenie, psychiater vinu odmieta. (deník n)

Prvé súdne dokumenty o zosnulom finančníkovi Jeffreym Epsteinovi veľké novinky o jeho kontaktoch neponúkli. Zverejňovanie utajených dokumentov nariadil súd, ktorý vyšetruje podozrenia z prevádzkovania prostitučnej siete a zo zneužívania maloletých žien.

Zhruba šesťdesiat francúzskych umelcov sa v otvorenom liste zastalo herca Gérarda Depardieua, ktorý za posledné roky čelí už tretiemu trestnému oznámeniu kvôli sexuálnemu obťažovaniu. Medzi podpísanými sú napríklad herec Pierre Richard alebo speváčka a bývalá francúzska prvá dáma Carla Bruni.

Gérard Depardieu čelí ďalšiemu trestnému oznámeniu za sexuálne násilie. Podala ho španielska spisovateľka a novinárka Ruth Bazaová, ktorá tvrdí, že ju francúzsky herec napadol v roku 1995, keď s ním robila rozhovor v Paríži. (afp)

Lekári bez hraníc v rokoch 2018 až 2022 ošetrili takmer 20-tisíc ľudí, ktorí prežili sexuálne násilie v Stredoafrickej republike. Až 95 % z nich tvorili ženy a viac ako polovicu dospelí (64 %). Približne štyria z desiatich boli maloletí.

Francúzska polícia minulý týždeň zatkla 80 mužov podozrivých zo sexuálneho zneužívania detí alebo prechovávania detskej pornografie. Medzi zatknutými sú dvaja učitelia, vychovávateľ v centre pre hendikepované deti aj športoví tréneri.

Luis Rubiales sa podľa predsedníčky Futbalovej asociácie Debbie Hewittovej po finále MS správal nevhodne aj k hráčkam Anglicka. Bývalého prezidenta španielskej federácie stále vyšetrujú po sťažnosti na sexuálne napadnutie v súvislosti s incidentom s Jenni Hermosovou.

Španielski prokurátori žiadajú pre futbalistu Daniho Alvesa deväťročný trest v prípade sexuálneho napadnutia ženy. Vyšetrovací sudca v auguste obvinil Alvesa a tento mesiac uviedol, že existuje dostatok dôkazov na začatie procesu. Dátum pojednávania zatiaľ nestanovil.

Frontman kapely Guns N’ Roses Axl Rose čelí obvineniu zo sexuálneho napadnutia. Bývalá modelka Sheila Kennedyová tvrdí, že sa tak stalo v hoteli v New Yorku v roku 1989. Rose čelil podobným obvineniam v minulosti už viackrát. (guardian)

Bývalý šéf španielskeho futbalu Luis Rubiales dostal po trojročnom dištanci od FIFA aj trojročný zákaz pôsobenia v španielskom športe. Dôvodom je aféra z letných MS žien, keď 46-ročný funkcionár pobozkal reprezentantku Jennifer Hermosovú na pery po víťazstve Španielok nad Angličankami 1:0.

Brazílsky futbalista Dani Alves sa v Španielsku postaví pred súd v prípade sexuálneho útoku. K činu prišlo 30. decembra 2022 v Barcelone. 40-ročný Alves je od januára v cele predbežného zadržania. Bývalý obranca FC Barcelona vinu odmieta. (apnews)

Trauma zo sexuálneho zneužívania je ako burina, ktorá stále dorastá, hovorí herečka Iris Kristeková, ktorú v detstve zneužíval príbuzný. „Aké to je s tým žiť? Nevážiš si samu seba. Nie si schopná nadviazať normálny vzťah. Žiješ so silným pocitom, že do tohto života nepatríš,“ hovorí. Opisuje aj to, ako sa z jej prvého psychoterapeuta vykľul manipulátor, ktorý ju trestal napríklad vyzliekaním sa.

Herečka Iris Kristeková opisuje, ako jej rodina prehliadala, že ju v detstve zneužíval príbuzný. „Po jednej veľkej hádke mi členka rodiny povedala: Ale, prosím ťa, ty si to vraj chcela,“ hovorí. Príbuzný ju sexuálne zneužíval od jej siedmich do jedenástich rokov.

Herečku Iris Kristekovú ako dieťa zneužíval príbuzný, teraz svoju traumu pretavila do standupu a otvorene o nej hovorí. „Raz nás babička ‚pristihla‘, ale len zavrela dvere a robila, že nič,“ opisuje. Rozpráva, ako sexuálne zneužívanie v detstve ničí aj dospelý život a či bol príbuzný, ktorý zneužíval v rodine viac detí, potrestaný.

Iris Kristeková. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N

Európske inštitúcie sa snažia dohodnúť na novej smernici proti násiliu páchanom na ženách, ktorá by mohla zaviesť spoločnú definíciu znásilnenia ako trestného činu v EÚ. Členské štáty sa tejto definícii bránia. (euractiv)

Český exposlanec Dominik Feri sa podľa rozsudku súdu pokúsil o znásilnenie aj v parlamente. Sudkyňa Lenka Hájková v odôvodnení spomenula aj jeho správanie pri výsluchu poškodených, keď sa smial tak nahlas, že ho bolo počuť až do pojednávacej siene. Feri dostal trojročný nepodmienečný trest, proti rozsudku sa odvolal.

Bývalý český poslanec Dominik Feri dostal trojročný nepodmienečný trest, súd ho uznal vinným v dvoch prípadoch znásilnenia a v jednom pokuse oň. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, Feri sa na mieste odvolal.

Dominik Feri na súde. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúcaVčera 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlakVčera 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie jeVčera 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie SlovenskaVčera 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubilujeVčera 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiežVčera 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrovVčera 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiádeVčera 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiťVčera 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-offVčera 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejší01.03 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinu01.03 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení01.03 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách01.03 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť01.03 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb01.03 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?01.03 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi01.03 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta01.03 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál01.03 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB01.03 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)01.03 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o život01.03 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylná01.03 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkám01.03 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný01.03 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnosti01.03 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciu01.03 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšie01.03 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejší