Sexuálne zneužívanie

Definícia znásilnenia postavená na súhlase platí od roku 2019 vo Švédsku, kde sa vďaka tomu zvýšil nielen počet nahlásených znásilnení, ale aj odsúdení. „Obete pri zmene legislatívy získali väčšiu dôveru nahlasovať veci na polícii. Majú pocit, že im štát vychádza viac v ústrety. Zároveň sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc,“ hovorí Johanna Nejedlová z organizácie Konsent.

80 % zločinov so sexuálnym podtextom spácha niekto, koho obeť pozná. „Môže to byť sused, priateľ, bývalý priateľ, kamarát, spolužiak alebo kolega. Ale vy žijete v kultúre, ktorá vám vo filmoch a dokonca aj na letáčikoch mimovládnych organizácií, ktoré obetiam znásilnenia pomáhajú, ukazuje násilníka ako cudzinca v tmavom podchode,“ upozorňujú lektori Modernej sebaobrany.

Bývalý brazílsky futbalista Robinho dostal zákaz opustiť krajinu, pokým súd v Brazílii rozhodne, či si má odpykať 9-ročný trest za znásilnenie. Robinho bol v roku 2017 v Taliansku odsúdený za účasť na znásilnení v Miláne.

Muž obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu sexuálneho zneužívania sa do väzby nevráti, Najvyšší súd odmietol dovolanie, ktoré podávala ešte bývalá ministerka Mária Kolíková. Petra Rácza budú naďalej stíhať na slobode, v prípade ide až o 44 skutkov a 25 poškodených.

Súd v kauze sexuálneho zneužívania v tábore Chachaland odročili pre nahlásenú bombu na 25. apríla. Hlavný organizátor tábora Roman Paulíny sa na pojednávaní na svoju žiadosť nezúčastnil.

Umelkyňa Èv van Hettmer spochybňuje, ako VŠVU roky preverovala obvinenia zo šikany a obťažovania, v komisii bol napríklad aj asistent Ivana Csudaia. „Aj na Akademie der bildende Kunst vo Viedni máme takýto orgán, ktorý dbá na chod školy, na správanie rektora, pedagógov. Od školy je úplne nezávislý.“

Umelkyňa Èv van Hettmer hovorí, že po ospravedlnení VŠVU za šikanu a obťažovanie najskôr pocítila eufóriu a je spokojná, že dokázali nalomiť systém, no už sa prepracovala k vytriezveniu. „Zároveň to vnímam aj ako jasný signál pre ľudí, ktorí sú zvyknutí mlčať. Tento úkaz považujem za hrozivý. Proti páchateľovi sa dokážete vymedziť, brániť sa, ale postaviť sa voči tichu je to najťažšie,“ vraví v rozhovore.

Èv van Hettmer. Foto - Thomas Schmidt

VŠVU sa ospravedlnila za obťažovanie zo strany pedagóga, pripomína v Newsfiltri Filip Obradovič. „Je to bezpochyby dôležité gesto k poškodeným študentkám a študentom. Základná otázka je, čo robila škola do apríla 2022. Skutočnosť, že v roku 2018, keď o tom prvýkrát verejne prehovorila Év van Hettmer, mala škola iné vedenie a do roku 2019 nemala ani dostatok nástrojov, ako k týmto incidentom pristupovať, žiaľ, nie je odpoveď.“

Bývalé študentky Vysokej školy výtvarných umení oceňujú ospravedlnenie školy za šikanu pedagóga Ivana Csudaia. „Vypočula som si všetko, všetky stereotypné klišé typu – či sa chceme voziť po jeho kariére alebo čo, preboha, vyťahujeme 15 rokov starú vec,“ vraví výtvarníčka Ivana Šáteková a dôležité pre ňu je, že im dali konečne za pravdu.

Shooty: Mierové riešenie

V Británii zmizli stovky sexuálnych delikventov, pretože si legálne zmenili meno a polícia ich nevie dodatočne vypátrať. Medzi rokmi 2019 až 2021 zmizlo alebo bolo hľadaných takmer 730 páchateľov sexuálnych trestných činov. (bbc)

Súd v nemeckom Kolíne nad Rýnom poslal do väzenia na 14 rokov a šesť mesiacov muža, ktorý opakovane sexuálne zneužíval 13 detí. Muž, ktorý pracoval ako expert na výpočtovú techniku, sa k deťom dostával tak, že sa nechával najímať na ich stráženie.

Dobrú sexuálnu výchovu môžu robiť aj kresťanskí odborníci, bojíme sa toho, čo nepoznáme, hovorí rehoľná sestra Agnieszka Ewa Jarkowska, ktorá sa roky venuje osvete o sexuálnom zneužívaní. Je presvedčená, že sexuálna výchova, ktorá dieťa naučí pomenovať svoje telo, rozumieť mu a hovoriť o ňom bez ostychu, je dobrou prevenciou pred zneužívaním.

Agnieszka Jarkowska. Foto N - Tomáš Benedikovič

Harvey Weinstein dostal vo svojom druhom procese za znásilnenie 16 rokov väzenia. Bývalého filmového producenta už pred tromi rokmi odsúdili na 23-ročný trest a je prakticky isté, že strávi zvyšok života za mrežami. (variety)

V USA prišla o prácu učiteľka, pretože niekto s ňou pomocou umelej inteligencie vygeneroval falošné porno, píše Washington Post. „Rodičia to nechápali, trvali na tom, aby už neučila ich deti,“ rozpráva psychologička Kristen Zaleskiová. Nárast počtu deepfake videí však podľa odborníkov poháňa rastúci dopyt po nich.

Český exposlanec Dominik Feri verejne rozpráva o svojich údajných obetiach, zjavne ich tak chce odradiť od toho, aby šli proti nemu svedčiť. Mlčať by však nemala šéfka jeho bývalej strany Markéta Pekarová Adamová. Práve ona s ním mala spoločnú kanceláriu, kde usporadúval svoje večierky. Pre očistu českej politiky je dôležité vedieť, či strana TOP 09 o Feriho správaní k ženám vedela.

Predstava, že by sa v prípade Dominika Feriho toľko žien dohodlo, že ich znásilnil, by bola veľká štatistická odchýlka. Upozorňuje na to novinár Jakub Zelenka, ktorý ako jeden z prvých zverejnil svedectvá zneužitých žien. Krivé obvinenia zo sexualizovaného násilia sú v skutočnosti veľmi vzácne. „Je fatálna chyba myslieť si, že obeť z nahlásenia útoku profituje,“ hovorí aj psychologička Natália Schwab Figusch.

V Prahe pokračoval súd s bývalým českým poslancom Dominikom Ferim obžalovaným z dvoch znásilnení a jedného pokusu. Psychologička a novinári, ktorí prípad zverejnili medzi prvými, komentujú, ako vnímajú Feriho obhajobu, aké následky mal jeho prípad na českú spoločnosť a čo riskujú obete sexualizovaného násilia.

Český exposlanec Dominik Feri, ktorý je obžalovaný zo znásilnenia, pred súdom vyhlásil, že je nevinný. Za dve znásilnenia a jeden pokus oň hrozí Ferimu desaťročné väzenie.

V 90. rokoch sa Pamela Anderson stala sexsymbolom. Dnes má 55 rokov, za sebou päť nevydarených manželstiev a dvoch dospelých synov. V knižnej biografii a dokumente, ktoré práve vyšli, sa rozhodla po prvýkrát povedať svoj príbeh vlastnými slovami. Je iný, než ten, ktorý sme doteraz počuli a videli. 

Sex bez súhlasu obete je trestným činom, píše ministerstvo spravodlivosti v reakcii na kritiku návrhu novely Trestného zákona. Šírenie tvrdení, že ak obeť aktívne nekladie odpor, tak nejde o trestný čin, je podľa rezortu nebezpečná a nezodpovedná dezinformácia.

Policajti sa učia lepšie komunikovať s obeťami. Na školení im vysvetľovali, čo prežíva dieťa, ktoré bolo roky sexuálne zneužívané, alebo prečo sa obete domáceho násilia správajú tak „zvláštne“. Na školení sme sa zúčastnili aj my.

Rumunský súd zamietol odvolanie kontroverzného britsko-amerického influencera Andrewa Tata proti väzbe. V policajnej cele zostane do 27. februára. Tate, jeho brat Tristan a dve Rumunky sú vo väzbe od 29. decembra pre podozrenie zo zločinného spolčenia, obchodovania s ľuďmi a znásilnenia.

Brazílsky futbalista Dani Alves bude nosiť sledovacie zariadenie, keď ho prepustia na slobodu. Bývalého hráča Barcelony zadržala španielska polícia za sexuálne napadnutie ženy, ku ktorému údajne došlo na Silvestra.

Londýnska polícia očakáva dve až tri obvinenia svojich príslušníkov týždenne, oznámil jej šéf Mark Rowley. Metropolitná polícia bojuje o dôveru po tom, čo sa nedávno jeden z policajtov priznal k 24 znásilneniam a mnohým ďalším sexuálnym deliktom. Rowley uviedol, že verejnosť by sa mala pripraviť na ďalšie bolestné príbehy. (sky)

Influencer Andrew Tate a jeho brat Tristan zostanú vo väzbe do 27. februára. Rumunský súd predĺžil ich väzbu, obvinení sú zo sexuálneho napadnutia a vykorisťovania. (bbc)

Brazílskeho futbalistu Daniho Alvesa zadržala španielska polícia. Dôvodom je obvinenie zo sexuálneho napadnutia v nočnom klube v Barcelone. Sudca odmietol prepustiť Alvesa z väzby na kauciu.

Donald Trump si na fotografii splietol ženu, ktorá ho obviňuje zo sexuálneho napadnutia, so svojou exmanželkou Marlou Maplesovou. Tento omyl z októbra minulého roku môže spochybniť jeho tvrdenia, že novinárku Jean Carrollovú nemohol sexuálne napadnúť, lebo „nie je jeho typ“. (guardian)

Indickí zápasníci protestovali v blízkosti budovy parlamentu v hlavnom meste Naí Dillí. Prezidenta a trénerov Indickej zápasníckej federácie obvinili zo sexuálneho a psychického obťažovania.

Obvinený londýnsky policajt sa priznal k 24 prípadom znásilnenia a ďalším sexuálnym deliktom. 48-ročný David Carrick čelil 49 obvineniam a je jedným z najaktívnejších sexuálnych predátorov v britskej histórii.

Operný spevák Plácido Domingo čelí novým obvineniam zo sexuálneho obťažovania. Najnovšie ho obvinila jeho kolegyňa, ktorej identita zostala utajená, v relácii španielskej televízie La Sexta. Domingo sa jej údajne chcel dotýkať a pri inej príležitosti sa ju vraj pokúsil pobozkať.

Z Českej televízie odchádza šéfredaktor reportážnej publicistiky Marek Wollner, ktorý čelí obvineniam z bossingu a sexuálneho obťažovania. V ČT pracoval 17 rokov, končí po dohode s vedením. (deník n)

Noel Le Graet sa vzdal funkcie prezidenta Francúzskej futbalovej federácie. Na post abdikoval po prevalení kauzy, keď ho hráčska agentka Sonia Souidová obvinila zo sexuálneho obťažovania.

Hráčska agentka Sonia Souidová obvinila prezidenta Francúzskej futbalovej federácie z nevhodného správania. Noel Le Graet sa podľa nej o ňu niekoľko rokov zaujímal len zo sexuálneho hľadiska.

Belgicko sprísni tresty za internetové príručky o pedofílii, ktoré obsahujú tipy, ako zneužívať deti, odstraňovať dôkazy a vyhýbať sa polícii. Belgická europoslankyňa Hilde Vautmansová žiada, aby Belgicko nasledovala aj celá EÚ. (tasr)

Režisér Eduard Kudláč zdramatizoval pre žilinské divadlo oceňovanú novelu Nicol Hochholczerovej. „Videl som v jej príbehu viac než len rozprávanie o jednom dievčati, nad ktorým by si niekto mohol poplakať, aké to malo ťažké,“ vraví Kudláč.

Mestské divadlo Žilina v sobotu premiéruje inscenáciu o sexuálnom zneužívaní školáčky podľa knihy Nicol Hochholczerovej. Príbeh vychádzal z osobnej skúsenosti autorky, vlani vyvolal búrlivú diskusiu o jej vhodnosti pre stredné školy.

Premiéra inscenácie Táto izba sa nedá zjesť sa uskutoční v sobotu 7. januára 2023 v Mestskom divadle Žilina. Foto - Robert Tappert

Francúzska filmová akadémia nebude na odovzdávanie cien César ani na ďalšie akcie pozývať ľudí stíhaných za násilnosti. Ide o reakciu na stíhanie herca Sofiana Bennacera, ktorého vyšetrujú v súvislosti so sexuálnym zneužívaním a domácim násilím. (afp)

Ďalší americký súd uznal bývalého filmového producenta Harveyho Weinsteina za vinného zo znásilnenia. Sexuálnych deliktov sa podľa poroty Weinstein dopustil v prípade jednej zo štyroch žien, ktoré na súde vypovedali. V prípade ďalšej ženy ho súd oslobodil a u zvyšných dvoch nedospel k záveru.

Herečka Amber Heard uzavrela dohodu o ukončení odvolacieho konania v právnom spore so svojím bývalým manželom, hercom Johnnym Deppom.

Film Keď prehovorila ukazuje, ako dve novinárky pred piatimi rokmi rozbili inak nedotknuteľnú predstavu o jednom z najvplyvnejších mužov Hollywoodu. Vo februári 2020 uznali Harveyho Weinsteina za vinného zo sexuálneho napadnutia a znásilnenia. Aktuálne sa voči nemu vedie ďalší súdny spor v Kalifornii, kde čelí 11 obvineniam. Porotcovia mali zakázané pozrieť si čo i len upútavku na film.

Exposlanec Ján Herák podal sťažnosť proti opätovnému vzneseniu obvinenia zo spáchania sexuálneho násilia či znásilnenia. Zatiaľ o nej nerozhodli. Vyplýva to zo stanoviska prokurátora Jaroslava Mačeka, ktorý potvrdil, že Herák naďalej čelí obvineniu z mája 2021.

V Bratislave pokračuje proces v kauze údajného zneužívania v tábore Chachaland, a to výsluchmi svedkov. Hlavný organizátor tábora Roman Paulíny čelí podozreniam zo sexuálneho zneužívania bývalej maloletej účastníčky tábora.

Začal sa súd s bývalým šéfom väznice v kalifornskom Dubline, ktorý podľa obžaloby zneužíval svoju funkciu, aby si vynútil sex na trestankyniach a fotil ich nahé. Hrozí mu až desať rokov väzenia. (guardian)

Šéf Švédskeho olympijského výboru Mats Ärjes dočasne odstúpil zo svojej funkcie pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania. Funkcionár údajne položil ruku na stehno neznámej ženy vo vlaku a vyslovil slová so sexuálnym podtextom. Incident sa odohral počas tohto leta.

Herca, ktorý hrá v známom seriáli Squid Game najstaršieho účastníka súťaže, obvinili zo sexuálneho obťažovania. 78-ročný O Jong-so sa podľa prokuratúry v roku 2017 nevhodne dotýkal ženy. Herec obvinenie odmieta. (guardian)

Americká novinárka Jean Carrollová rozšírila svoju žalobu proti Donaldovi Trumpovi o obvinenie zo sexuálneho napadnutia. Bývalá redaktorka magazínu Elle prvýkrát zažalovala Trumpa v roku 2019 za ohováranie.

Anglický futbalista Mason Greenwood je obvinený z pokusu o znásilnenie, nátlakové správanie a napadnutie. Súd s 21-ročným hráčom Manchestru United bude 27. novembra 2023. K činom sa nepriznal.

Ženy mlčali a iní z toho mali výhodu, hovorí o sexuálnom škandále vo Švédskej akadémii novinárka Matilda Voss Gustavsson. Vydavateľstvo Absynt vydalo jej knihu Klub o Jean-Claude Arnaultovi, ktorý bol v centre kauzy. Akadémia pre ňu v roku 2018 neudelila Nobelovu cenu za literatúru.

Väčšina novinárok čelí virtuálnemu obťažovaniu a vyhrážkam, tvrdí štúdia UNESCO. Obťažovanie reportérok je podľa organizácie jednou z najvážnejších svetových hrozieb pre slobodu tlače a prispieva k tomu, že tieto ženy čelia útokom aj v reálnom svete. (unesco)

Najčítanejšie teraz

Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVýstavba novej miliardovej investície Porsche na Považí sa rozbehla už začiatkom tohto roku Foto - Dennik E Ivan HaluzaNewsfilter: Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšieČeským dráham došla trpezlivosť po tom, ako sa 1. marca vykoľajila v Žiline súprava Pendolino. Podľa českých železničiarov bola príčinou chyba na výhybke. Foto - TASRVývoj bojov (397. deň): Kým Ukrajina víta západné tanky, Rusi vyrábajú podvrhy ukrajinských vojnových zločinovZápadné tanky či bojové vozidlá pechoty sú už na Ukrajine. Foto - ukrajinské ministerstvo obrany/TwitterNaď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USAMinisterstvo obrany predbežne vybralo vozidlá 4 x 4 Oshkosh. Foto - MOČeské dráhy poslali naštvaný list slovenským železniciam: máte tristný stav koľajníc, kazia sa nám vlakyČeským dráham došla trpezlivosť po tom, ako sa 1. marca vykoľajila v Žiline súprava Pendolino. Podľa českých železničiarov bola príčinou chyba na výhybke. Foto - TASRRobert Fico musí zvrhnúť demokraciu, aby sa vyhol väzeniuRobert Fico na oslavách MDŽ. Foto N - Tomáš BenedikovičSchválili zrýchlenie niektorých diaľnic, ktoré obmedzí ich stavanie podľa rozumuIlustračné foto - TASRSmer ide do volieb s manažérom Kaliňákom, s heslom z roku 1917 a programom. Naposledy nemali žiadnyRobert Kaliňák. Foto - TASRVývoj bojov (396. deň): Voľba ruských vojakov – ak ustúpite, tak vás zastrelia, ak podplatíte dôstojníka, nepôjdete do prednej línieRuskí vojaci sa sťažujú, že ich strieľajú vlastní. Foto - TwitterNarcistickí ľudia sú nesmierne citliví na kritiku. Ako funguje svet a vzťahy, sa niektorí naučia až v terapii, hovorí psychologičkaJe mi zo seba zle. Foto - Oslo Pictures„Miki, ja to zaplatím, Miki!“ Boli sme na nakrúcaní filmu o bossovi slovenského podsvetia (+ foto)Foto N - Tomáš BenedikovičNa Kaliňáka a Brhela podali obžalobu pre podozrenie z podplácania ImreczehoRobert Kaliňák a Jozef Brhel. Foto - TASR a N/Vladimír ŠimíčekNewsfilter: Počujete to ticho? To advokátska komora premýšľa nad vraždou Daniela TupéhoVojnové schopnosti si vymysleli, skúsenosti prikrášlili. Na Ukrajine bojujú aj cudzinci s pochybnou minulosťouVojenskí zdravotníci poskytujú prvú pomoc vojakovi zranenému v bitke pri Bachmute. (AP Photo/Libkos)Vysvetľujeme, ako je to so zákazom spaľovacích áut a prečo sú syntetické palivá najmä pre Porsche a FerrariIlustračné foto - Jumpstory.com

Nové na Dennikn.sk

00:00Danglár: Strižňa na SúmračnejVčera 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVčera 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USAVčera 19:43Graf dňa: Euro sa otriaslo z problémov bánk a podľa analytikov ešte porastieVčera 19:07Newsfilter: Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšieVčera 19:03Schválili zrýchlenie niektorých diaľnic, ktoré obmedzí ich stavanie podľa rozumuVčera 18:52Najväčšia kryptoburza Binance čelí v USA žalobe, hrozia jej pokuty a v zámorí aj zákaz činnostiVčera 18:09Vysvetľujeme, ako je to so zákazom spaľovacích áut a prečo sú syntetické palivá najmä pre Porsche a FerrariVčera 18:01O regulované ceny elektriny a plynu sa dá požiadať už len do piatka. Komu sa to oplatí?Včera 17:11Autor knihy o Zelenskom: Nebol pripravený na funkciu prezidenta, teraz si počína výborneVčera 16:58Smer ide do volieb s manažérom Kaliňákom, s heslom z roku 1917 a programom. Naposledy nemali žiadnyVčera 16:57Shooty: Neodbytná návštevaVčera 16:56Británia, Dánsko aj Chorvátsko majú definíciu znásilnenia postavenú na súhlase. Prečo ju potrebujeme aj u násVčera 16:39Skutočným problémom je nedostatok sestier a bude sa to iba zhoršovať, hovoria analytici (+ podcast)Včera 16:30Vojnové schopnosti si vymysleli, skúsenosti prikrášlili. Na Ukrajine bojujú aj cudzinci s pochybnou minulosťouVčera 16:19Obvinený advokát sa priznal, že bol na mieste činu, polícia má analýzu mobilov. Otázky a odpovede o vražde Daniela TupéhoVčera 16:16Ruské kybernetické spoločnosti: rast navzdory sankciámVčera 15:07Na Kaliňáka a Brhela podali obžalobu pre podozrenie z podplácania ImreczehoVčera 14:33Vývoj bojov (397. deň): Kým Ukrajina víta západné tanky, Rusi vyrábajú podvrhy ukrajinských vojnových zločinovVčera 14:13Vojna na Ukrajine môže pomôcť rozvoju Zemplína, v hre je diaľnica Bratislava – Užhorod aj nové hraničné prechodyVčera 14:10Komu by pomohla Matovičova 500-eurovka za voľby: Nahrať by mohla Sme rodina a maďarským stranámVčera 13:48Kremeľ sa už zasa snaží vystrašiť ZápadVčera 13:39A nie sú tí chlapci viac ako kamaráti? Ako blízko je niekedy od nepochopenia k tragédiiVčera 12:34O koľko treba znížiť hypotéku, aby vám nestúpla mesačná splátka (+ kalkulačka)Včera 12:18Danglár: Spredu JUDr., zozadu extrémistaVčera 12:03Robert Fico musí zvrhnúť demokraciu, aby sa vyhol väzeniuVčera 11:21Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo si niektorí ľudia viac cenia priateľstvá ako iné vzťahy   Včera 11:21Nemám koho voliť a všetci ma štvúVčera 10:51Neotvárajte okná, vletí netopier. Nemocnica v Košiciach sa zasekla v 20. storočíVčera 10:47Podcast Off the Ice o NHL: V Seattli bodujú zrejme aj ľadári