Sexuálne zneužívanie

Šiori Itó v knihe Black Box rúca tabu o Japonsku, ktoré sa považuje za jednu z najbezpečnejších krajín na svete. Novinárka opisuje, ako ju znásilnil prominentný reportér a jej prípad odmietli vyšetrovať. Šiori Itó dnes o 17.30 vystúpi v Bratislave na festivale BRaK.

Španielsky futbalista Santi Mina dostal štyri roky väzenia za sexuálne zneužitie. Útočníka Celty Vigo súd však zbavil obvinení zo znásilnenia, za ktoré prokurátor žiadal až osem rokov väzenia.

FIFA predĺžila suspendáciu štyroch funkcionárov z Gabonu pre podozrenia zo sexuálneho ubližovania. Medzi nimi je aj bývalý tréner reprezentácie do 17 rokov Patrick Assoumou Eyi, ktorého obvinili zo znásilňovania maloletých.

Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo zaslala na Ukrajinu okolo 3000 balení núdzových antikoncepčných tabletiek. Roznášajú ich dobrovoľníci. „V prípade rodovo podmieneného násilia je dôležité, aby obeť mohla tabletku užiť čo najskôr, pretože byť tehotná v dôsledku znásilnenia je neuveriteľne traumatizujúce,“ povedala Caroline Hicksonová z federácie.

Trinásť obetí sexuálneho zneužívania Larryho Nassara žiada od FBI 130 miliónov dolárov ako odškodné za marenie vyšetrovania. Bývalý lekár americkej gymnastickej reprezentácie pôsobil vo funkcii od roku 1996 do roku 2016, počas ktorých sexuálne napadol 265 žien a dievčat.

Bývalý britský cyklista Bradley Wiggins bol v mladosti vystavený sexuálnemu groomingu. „Mal som asi 13 rokov, obťažoval ma tréner a nikdy som sa cez to úplne nedostal,“ uviedol víťaz Tour de France z roku 2012.

Niektoré vysoké školy odmietajú zisťovať, či tam dochádza k sexuálnemu obťažovaniu, iné odmietajú priznať, že sa to deje, zistila Veronika Valkovičová zo Sociologického ústavu SAV. „Ak má vedenie školy takýto odmietavý postoj, môže to znamenať, že k obťažovaniu dochádza a je to verejným tajomstvom. Nechcú to však priznať, lebo sa boja, že by ich škola prišla o prestíž.“

Veronika Valkovičová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Veronika Valkovičová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Česko chce ukrajinským ženám darovať núdzovú antikoncepciu postinor. Aj napriek množiacim sa svedectvám o znásilnených ženách ruskými okupantmi sa proti tomuto kroku ohradilo konzervatívne katolícke Hnutie pre život. Jeho hovorkyňa pre Deník N vysvetľuje facebookový príspevok, v ktorom hnutie napísalo, že ide o „lacné riešenie“ a mali by sa brániť radšej kalašnikovmi.

Z okupovaných obcí na Ukrajine, odkiaľ sa stiahli ruskí vojaci, pribúdajú správy o sexuálnom násilí páchanom na ženách. Britský denník The Guardian píše vo svojom texte o „znásilnení ako zbrani“.

Španielsky futbalista Santi Mina je obvinený zo znásilnenia a hrozí mu osem rokov väzenia. Incident sa údajne stal v roku 2017, keď Mina hrával za Valenciu. Okrem súčasného hráča Celty Vigo je v prípade obvinený aj ďalší futbalista David Goldar.

Pred štyrmi rokmi sa hlavne v akademickom prostredí pretriasal prípad sexuálneho obťažovania na Vysokej škole výtvarných umení. Denník N sa pozrel, čo sa odvtedy zmenilo. Pedagóg a známy umelec, ktorého jeho bývalé študentky obvinili z obťažovania alebo šikanovania, naďalej pôsobí na rovnakom poste. K žiadnej formálnej sankcii zo strany vedenia školy nedošlo.

Maliar Ivan Csudai na otvorení svojej výstavy v roku 2017. Foto - TASR
Maliar Ivan Csudai na otvorení svojej výstavy v roku 2017. Foto - TASR

Hlavné pojednávanie v prípade sexuálneho zneužívania v detskom tábore Chachaland odročili na 31. mája, dôvodom je neprítomnosť hlavného obžalovaného Romana Paulínyho.

Mladá žena hovorí, ako ju v detstve sexuálne zneužíval jej otec. „Keď si to celé premietam v hlave, sama niekedy neverím tomu, že som to celé prežila,“ vraví Zdenka. „Vedela som, že ak by som to všetko, čo sa stalo, neprijala, skončila by som ako moja mama – ako psychicky chorý človek.“

Česká polícia obvinila exposlanca Dominika Feriho zo znásilnenia. Preverujú ho od vlaňajšieho júna, keď ho niekoľko žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania a násilia. (čt)

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte podpísal návrh zákona, na základe ktorého sa zvýši legálna veková hranica spôsobilosti na pohlavný styk z 12 na 16 rokov.

Až do mimosúdnej dohody sa Princ Andrew správal ako učebnicový prípad prominentného muža obvineného zo sexuálneho obťažovania, pripomína Jana Shemesh. „Klamal o svojej obeti, snažil sa využiť svoje kontakty aj drsných právnikov, aby zastrašoval ženu len o pár rokov staršiu ako jeho dcéry, bez rodinných väzieb, od detstva zneužívanú najprv príbuzným, potom vplyvnými mužmi v Epsteinových luxusných sídlach.“

Bývalý spolupracovník Jeffreyho Epsteina, modelingový agent Jean-Luc Brunel, zrejme spáchal vo francúzskom väzení samovraždu. 76-ročný muž čelil rovnako ako v minulosti Epstein obžalobe zo znásilnenia a z ďalších sexuálnych zločinov.

Španielsko vyšetruje 68 prípadov údajného sexuálneho zneužitia neplnoletých predstaviteľmi katolíckej cirkvi. Oznámila to kancelária štátneho zastupiteľstva.

Talianske ministerstvo spravodlivosti vydalo medzinárodný zatykač na bývalého útočníka AC Miláno Robinha. Brazílsky futbalista sa v čase pôsobenia v Serii A dopustil znásilnenia. Už v roku 2017 ho odsúdil milánsky súd, Robinho následne neuspel na odvolacom súde a ani na najvyššom.

Tréner amerických snoubordistov na ZOH v Pekingu Peter Foley čelí obvineniu zo sexuálneho obťažovania, ktorého sa údajne dopustil v minulosti. Jeho bývalá zverenka Callan Chythlooková-Sifsofová napísala na sociálnej sieti, že Foley viac než desať rokov fotografoval nahé športovkyne.

Tri ženy zažalovali Harvardovu univerzitu, tvrdia, že ignorovala obvinenia zo sexuálneho obťažovania voči prominentnému profesorovi. Jedna z nich tvrdí, že profesor antropológie John Comaroff ju bozkával a ohmatával a vyhrážal sa sabotovaním jej kariéry. (afp)

Signál televíznej stanice CNN bol v Číne zablokovaný počas reportáže o Šuaj Pcheng. Nie je to prvýkrát, čo bolo vysielanie CNN v ázijskej krajine cenzurované pri správach o čínskej tenistke. Prvýkrát sa tak stalo pri prvotnom informovaní o prípade.

Vedenie WTA naďalej požaduje objektívne vyšetrenie prípadu Šuaj Pcheng. „Jej nedávny rozhovor nezmierňuje žiadnu z našich obáv z jej prvého príspevku,“ uvádza sa vo vyhlásení. 36-ročná Číňanka v pondelok povedala, že nikdy nikoho neobvinila zo sexuálneho obťažovania.

Čínska tenistka Šuaj Pcheng sa v Pekingu stretla s prezidentom MOV Thomasom Bachom. Niekdajšia svetová deblová jednotka následne v rozhovore pre francúzsky L´Équipe poprela obvinenie, že ju čínsky politický predstaviteľ napadol.

Anglického futbalistu Masona Greenwooda polícia prepustila na kauciu. Dvadsaťročný hráč Manchestru United však naďalej čelí obvineniam zo znásilnenia a napadnutia svojej priateľky.

Anglický futbalista Mason Greenwood z Manchestru United zostal aj v utorok v policajnej väzbe. Greenwood je podozrivý zo znásilnenia a okrem napadnutia svojej priateľky ho najnovšie vypočúvajú aj v súvislosti s vyhrážaním sa zabitím.

Bývalý tréner futbalistov Chelsea Avram Grant čelí obvineniu zo sexuálneho napadnutia. Viacero žien potvrdilo, že 66-ročný izraelský tréner ich obťažoval, keď sa snažil využiť svoj vplyv a ponúkal im pomoc v profesionálnych kariérach.

Obete sexuálneho zneužívania naše očakávania nemusia zaujímať. Rešpektujme to, píše Jana Shemesh. „Ľudia majú vlastné predstavy a očakávania o tom, ako vyzerá a správa sa ‚skutočná‘ obeť.“

Kanadského hokejistu Jakea Virtanena obvinili zo sexuálneho napadnutia. Obranca Spartaka Moskva sa ho podľa obvinenia dopustil v septembri 2017, keď hral v NHL za Vancouver.

Predstavitelia MOV tvrdia, že minulý týždeň telefonovali s čínskou tenistkou Šuaj Pcheng. „Od 21. novembra sme s ňou hovorili už niekoľkokrát. Veľmi sa teší na spoločné stretnutie počas olympiády v Pekingu,“ vyhlásil hovorca Mark Adams.

Organizátori Australian Open nepustili na štadióny divákov s tričkami na podporu čínskej tenistky Šuaj Pcheng. „Naše pravidlá zakazujú oblečenie alebo transparenty, ktoré sú komerčne alebo politicky orientované,“ uviedli predstavitelia Tennis Australia.

Taliansky najvyšší súd odsúdil bývalého brazílskeho futbalistu Robinha na 9 rokov za znásilnenie. Niekdajší hráč AC Milána a ďalších päť Brazílčanov v roku 2013 sexuálne napadli ženu z Albánska. Robinho sa proti verdiktu nemôže odvolať.

Americká Michiganská univerzita vyplatí odškodné 490 miliónov dolárov stovkám ľudí, ktorí vyhlasujú, že ich sexuálne napadol bývalý športový lekár tejto školy. V stredu to oznámili tí, ktorí sa na dohode o urovnaní podieľali, aj samotná univerzita.

O komplote v Chachalande píše Jana Shemesh v komentári. „Roman Paulíny nie je prvý ani posledný z tých, čo čelili obvineniam zo zneužívania snahou urobiť z poškodenej nedôveryhodnú klamárku a zo seba obeť sprisahania.“

Vedúci tábora Chachaland považuje obvinenie zo zneužívania za komplot a sprisahanie ľudí, ktorí chceli zničiť jeho tábor. Katarínu Danovú podľa svojich slov nemohol zneužívať, lebo vedúci v tábore boli vždy veľmi unavení.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Vedúci tábora Chachaland na súde poprel, že by mal s Katarínou Danovou, ktorá ho obvinila zo zneužívania, bližší vzťah. Roman Paulíny dohodu o vine a treste nezvažoval. „Prečo? Veď som to neurobil,“ povedal. Advokát Danovej verí, že Paulíny bude odsúdený.

Poslanci branno-bezpečnostného výboru považujú za správne, že sa preverí práca príslušníkov polície v Miloslavove. „Bola nariadená kontrola, poslanci si na výbore verifikovali informácie, či niečo nebolo v danom prípade zanedbané,“ dodala poslankyňa Denisa Saková.

Začal sa súd s vedúcim letného tábora Chachaland Romanom Paulínym, ktorého obvinili zo zneužívania Kataríny Danovej. Od medializovania prípadu na jar uplynú tri roky. Prípad je na okresnom súde v bratislavskom Ružinove.

Vedúci letného tábora Chachaland Roman Paulíny. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vedúci letného tábora Chachaland Roman Paulíny. Foto N - Tomáš Benedikovič

Britský princ Andrew obvinený zo sexuálneho zneužívania prišiel o svoje vojenské tituly, oznámil Buckinghamský palác. Na tento krok vyzvalo kráľovnú Alžbetu II. množstvo veteránov. Takisto prestane používať označenie „jeho kráľovská výsosť“. (bbc)

Sexuálne zneužívanie detí na internete dosiahlo v roku 2021 rekord, organizácia Internet Watch Foundation zaznamenala trikrát viac prípadov než v roku 2020. (sky)

Britský princ Andrew neuspel na súde v New Yorku so žiadosťou o zamietnutie žaloby zo sexuálneho napadnutia. Syn kráľovnej Alžbety II. je tak opäť o niečo bližšie procesu v prípade, ktorý súvisí s kauzami zosnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina. (guardian)

Futbalový klub Manchester City nie je zodpovedný za činy bývalého mládežníckeho trénera a sexuálneho útočníka Barryho Bennella. Súd v Londýne zamietol žalobu ôsmich poškodených mužov. Bennell si za sexuálne útoky z rokov 1979 až 1985 už odpykáva trest odňatia slobody na 34 rokov. (tasr)

Súd zrušil obvinenie bývalého guvernéra štátu New York Andrewa Cuoma zo sexuálneho obťažovania. Ešte stále však môže čeliť ďalším súdnym konaniam v prípade, že sa ďalšie ženy, ktoré údajne obťažoval, rozhodnú vzniesť obvinenia. (cnn)

Futbalistu Manchestru City Benjamina Mendyho obvineného zo série sexuálnych deliktov súd prepustil na kauciu. Mendy je obvinený z ôsmich trestných činov vrátane siedmich znásilnení a jedného sexuálneho napadnutia. Sudca udelil Mendymu kauciu do 24. januára.

O prípade izraelského ortodoxného spisovateľa, keď obeť nesmie hovoriť o násilníkovi, lebo zhreší, píše Jana Shemesh. „Zaiste cnostná idea nerozprávať o ľuďoch za ich chrbtom sa zneužíva na mlčanie o neprávostiach, často až trestných činoch.“

Súd v New Yorku nariadil stiahnutie obvinení voči dvom dozorcom, ktorí sa priznali k zanedbaniu svojich povinností v auguste 2019, keď zodpovedali za stráženie finančníka Jeffreyho Epsteina. Ten počas ich služby spáchal vo väznici samovraždu.

Princ Andrew nemôže zablokovať žalobu za sexuálne zneužívanie z dôvodu, že žalujúca Virginia Giuffreová už nežije v USA; rozhodol o tom americký federálny súd. Giuffreová člena britskej kráľovskej rodiny obvinila, že ju ako neplnoletú opakovane zneužil. (ap)

V mladosti zažila sexuálne obťažovanie a sama sa pýtala, prečo ženy o podobných skúsenostiach tak dlho mlčali. „Akékoľvek ohradenie sa zo strany ženy bolo spojené s rizikom, že ona z toho vyjde s ujmou,“ hovorí dnes režisérka Sláva Daubnerová. „To si žiadna žena – najmä ak sa chce presadiť – dovoliť nemôže.“

Sexuálni predátori na internete by mohli byť trestaní prísnejšie. Ministerstvo spravodlivosti navrhuje v novele Trestného zákona zvýšiť maximálnu hranicu trestnej sadzby z troch na šesť rokov.

Súd zamietol žalobu proti klubu NHL Chicago Blackhawks v prípade sexuálneho útoku trénera Brada Aldricha na michiganského študenta. Ten podal žalobu na Chicago za to, že poskytli pozitívne referencie na Aldricha napriek obvineniam zo sexuálneho obťažovania od najmenej jedného hráča a nepodnikli žiadne kroky, aby túto záležitosť nahlásili.

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:04Vicepremiérka Remišová: Málokto sa hádže o zem za bohaté firmy tak efektívne ako SulíkVčera PM:51Švíky len tak praskali, navrhnúť kostýmy pre tanečníkov je výzva, hovoria módni dizajnéri (+ foto)Včera PM:43Nemajú lieky ani vakcíny a covid volajú horúčka. Koronavírus dorazil do KĽDRVčera PM:02Dajte nám viac času, hovoria vo Fidesze o Ukrajine. Veľká zmena v Orbánovej zahraničnej politike sa odkladáVčera PM:01Newsfilter: Matovičov plán je podeliť sa s Világim o zisky z ruskej ropyVčera PM:42Matovič konečne prezradil svoju dohodu so Slovnaftom. Nie je to však dohodaVčera PM:30Výzva Zelená domácnostiam opäť skončila po pár minútach. Sklamaní sú žiadatelia aj výrobcoviaVčera PM:14Holý zobral manažérov z Vienna Insurance na úrad vlády vysvetľovať, ako sa v Rakúsku stavajú nájomné bytyVčera PM:59Shooty: Za mrežamiVčera PM:51Matovič prekonáva Fica. Len tak rozhodnúť o miliarde si nedovolil ani Smer pred voľbamiVčera PM:51Koalícia nemá dohodu. Sulík ukázal vlastný návrh pomoci pre ľudí, ktorí to potrebujú najviacVčera PM:39Stačí záblesk a zrazu všetko horí. Mykolajiv chátra, aby Odesa naďalej patrila UkrajineVčera PM:33Pčolinského kauza je na súde, Žilinkova generálna prokuratúra tomu už nedokázala zabrániťVčera PM:30Postieľka a guľometVčera PM:25Graf dňa: Slovenská ekonomika rastie najpomalšie z V4, môže za to aj nedostatok súčiastok pre automobilkyVčera PM:25Pustite Harabina. Do RuskaVčera PM:05Mariupol padol. Ukrajinskí vojaci sa nechceli vzdať, nakoniec ich odviezli na okupované územieVčera PM:33Stačí im spoločný nepriateľ. Číňania vidia Rusko pozitívne, páči sa im Putin aj „bojovnosť“Včera PM:31Ak chcete elektronický účet v Sociálnej poisťovni, musíte ísť osobne na pobočkuVčera PM:34Menia sa na divoký západ a rozkladajú našu spoločnosť. Sociálne siete odmeňujú exhibíciu a fungujú ako nástroje hanobeniaVčera PM:18Vývoj bojov (82. deň): Putin podľa tajných služieb osobne riadi boje. Robí rovnakú chybu ako HitlerVčera PM:03Vojna na Ukrajine už pripomína bitky druhej svetovej, tvrdí vojenský analytik BahenskýVčera PM:40Erdogan robí, čo mu ide najlepšie. Zaťal sa a čaká, čo dostane za zmenu postoja k rozšíreniu NATOVčera PM:21Prečo bol Josef Abrhám jedným z najpopulárnejších českých hercov na SlovenskuVčera PM:13Skutočne 13 percent? Včera PM:10Vzácne kovy do elektroniky sa míňajú. Pohrabte sa na skládkach, odkazujú výrobcom chemiciVčera AM:13Juh a západ Európy by Putinovi ustúpili, sever a východ nieVčera AM:12Nemecko opúšťa svoju minulosť, aby podporilo UkrajinuVčera AM:56Má 71 a behá maratóny pod tri hodiny. Podobné rekordy budú pribúdať, myslí si odborníkVčera AM:22Šéfovať Lesom SR chce aj lesník, čo si po reforme pýta odstupné, a ďalší, čo nechce turistov