Robert Fico

Sme rukojemníkmi človeka, ktorý túži po veľkých činoch a vie, že sme paralyzovaní obavou z návratu Fica, píše Michal Vašečka v Udalostiach týždňa. „Stojí s fakľou v ruke pred nami a vie, že mu to prejde. Dokedy ešte?“

Poslanec OĽaNO Peter Pollák vyzýva Fica, aby si nebral Rómov do svojej „prašivej huby“. Reagoval tak na Ficov preslov, v ktorom tvrdil, že inflačný balíček má podporiť hlavne Rómov.

Robert Fico v parlamente kritizuje inflačný balíček a aj to, že ho chce koalícia prijať v skrátenom legislatívnom konaní. Predseda Smeru tvrdí, že ľuďom takto chcú dať „z opice riť a dieru z koláča“.

Robert Fico vyháňa prezidentku z osláv SNP, lebo udelila vyznamenania členom Bielej légie, ktorí pracovali aj pre ľudácky režim. Sám pritom nielen hovorí o spolupráci s Republikou, kde pôsobia Ondrej Ďurica či Milan Mazurek, ale v minulosti čelil kritike za to, že jeho vláda do úradov nominovala ľudí zľahčujúcich pôsobenie Jozefa Tisa.

Robert Fico tvrdí, že vyššia daň zo ziskov z ruskej ropy pre Slovnaft môže vyvolať zvyšovanie cien na pumpách. Sťažuje sa aj na financovanie daňového bonusu z príjmov obcí, miest a krajov. (tasr)

Bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Vorobjov uzavrel dohodu o vine a treste. Ide o rozhodnutie, z ktorého v Smere musia byť nervózni, píše Newsfilter. „Pre Fica a jeho priateľov, ktorí sa tu dva roky pasujú do roly obete, musia byť frustrujúce dva momenty. Ten, k čomu všetkému sa Vorobjov priznal. A druhý je, že naďalej spolupracuje s políciou pri odhaľovaní závažnej trestnej činnosti – najmä v kauze Očistec.“

Štefan Hamran priznal, že na bezpečnostnej rade štátu informoval o trestnom stíhaní vo veci založenia a zosnovania zločineckej skupiny v rámci polície, prokuratúry a súdov. Trvá však na tom, že neavizoval „obrovský policajný zásah“, ako to cez víkend rozprával Robert Fico.

Štefan Hamran sa čuduje, prečo vyšetrovateľa NAKA Martina Juhása stíha Krajská prokuratúra v Nitre a nie policajná inšpekcia, ktorá to má priamo v kompetencii. Podľa Hamrana ide o účelové vyšetrovanie, ktoré „stojí absolútne na vode“. Vďaka Juhásovi vznikli nahrávky Roberta Fica na poľovníckej chate.

Štefan Hamran sa na tlačovej besede vrátil k tomu, prečo vedel o vyšetrovaní poslanca Sme rodina Martina Borguľu. Tvrdí, že by bolo „šialené“, ak by ako policajný prezident nevedel o vyšetrovaní exponovaných osôb.

Štefan Hamran hovorí, že Boris Kollár naletel Robertovi Ficovi aj pri zľahčovaní kauzy poľovníckej chaty. Policajný prezident vraví, že Kollár nešťastným spôsobom prípad zľahčoval, že išlo len o „krájanie slaninky“, orgány činné v trestnom konaní však podľa neho „videli viac než len krájanie slaninky“.

Policajný prezident Štefan Hamran na adresu Roberta Fica vyhlásil, že ho nepovažuje za „etalón pravdovravnosti“. Hamran zvolal tlačovú besedu, na ktorej vyvracia tvrdenia bývalého premiéra a predsedu Smeru o pripravovanom „obrovskom policajnom zásahu“. Borisovi Kollárovi vyčíta, že Ficovi „sadol na lep“.

Shooty: Bratský národ Roberta Fica:

Fico uráža Ukrajincov a klame o udalostiach z roku 2009, keď na audiencii u premiérky Tymošenkovej nič nevybavil, píše Karel Hirman. „Poníženie zo strany Tymošenkovej, ktorej outfit navyše asi presahoval hodnotu hodiniek na rukách Fica a členov jeho sprievodu dokopy, si však slovenský expremiér zapamätal navždy.“

Policajný prezident Štefan Hamran tvrdí, že neavizoval zásah proti policajtom či sudcom, ako to hovoria Fico a Kollár. Líder Sme rodina preto požiadal premiéra Hegera o mimoriadne zvolanie bezpečnostnej rady.

Podľa Roberta Fica sa pripravuje obrovský policajný zásah proti niektorým sudcom, prokurátorom a policajtom. „Je to predovšetkým orientované na bývalých príslušníkov tímu Oblúk,“ povedal Fico na TA3. Tieto informácie vraj má aj Boris Kollár.

Robert Fico hovorí, že nemáme pomáhať Ukrajine. „Čo z toho máme? Ukrajina nám nikdy nepomohla, Ukrajina nás hrubo oklamala,“ povedal Fico na TA3. „Keď sme potrebovali plyn v roku 2009, tak nás Tymošenková oklamala.“

Strana Smer podporí v parlamente vyššie zdanenie najbohatších firiem alebo bankový odvod, povedal Robert Fico na TA3. Podľa neho však nepodporia, aby vláda zobrala peniaze z rozpočtu obcí.

Robert Fico povedal, že obvinenia voči jeho osobe mu „nabili baterky“ a chce vyhrať parlamentné voľby. „Som v takej kondícii, že som pripravený ísť do takého súboja, v akom som ešte nebol.“

Boris Kollár obhajuje bývalé poslankyne OĽaNO Romanu Tabak a Katarínu Hatrákovú, ktoré nehlasovali za vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie. „Keby mali záujem vstúpiť do nášho klubu, dvere majú otvorené,“ povedal Kollár na TA3.

Robert Fico reaguje na to, že ako premiér tvrdil, že si nikdy nesadne do parlamentu ako opozičný politik. „Koľko je futbalistov, ktorí oznámia, že končia, a potom pokračujú,“ povedal na TA3.

Smer bude prezidentského kandidáta hľadať ťažko, myslí si zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský. „Musel by dokázať osloviť voličov od krajnej pravice až niekam ďaleko za stred, aby atakoval aj Zuzanu Čaputovú. Taký kandidát neexistuje, nie s takými vlohami, aké mal aspoň pán Šefčovič. A keď, tak nepôjde do spolku s človekom, ktorý od roku 2014 sústavne prehráva.“

Robert Fico vyjadril sústrasť rodine zosnulého prezidenta Spojených arabských emirátov (SAE) šejka Chalífu bin Zajd Nahajána vo facebookovom statuse napísanom po anglicky. Práve v SAE získal v roku 2019 Robert Kaliňák investora pre vývoj guľovnice pre jeho spoločnosť.

Keby bol Kaliňák disident, trčal by v base, píše Juraj Javorský v Newsfiltri. „Veď aké je to sprisahanie, keď ho práve pustili z väzby a on môže slobodne stáť pred novinármi a hovoriť teórie o sprisahaní? Aký stalinistický výkon práva, keď je nažive, nie je v gulagu a najhoršie, čo zažil, boli tri dni bez sprchy?“

Mafián Tomáš Rajecký spolupracuje s políciou, prokurátor ho vďaka tomu vo štvrtok prepustil z väzby na slobodu. Rajeckého svedectvo je dôležité aj v kauze zločineckej skupiny, kde obvineniu čelia Robert Fico a Robert Kaliňák. (aktuality)

Je mi jasné, prečo Smer, ĽSNS, Republika odignorovali prejav ukrajinského prezidenta Zelenského v parlamente – nesedí im farba jeho mena, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Fico a spol. by privítali niečo červenšie, Kotleba a Uhrík a spol. niečo hnedšie. No všetci traja sa zhodnú na červenohnedom Putinovi.“

Robert Fico reaguje na prepustenie Roberta Kaliňáka slovami, že „vojna pokračuje“. Tvrdí, že koalícia, prezidentka a Daniel Lipšic chcú umlčať a pozatvárať opozíciu.

Robert Kaliňák po prepustení z väzby hovorí, že v jeho a Ficovom prípade ide o politický proces. Novinárov sa pýta, či boli s jeho väzbou spokojní, a hovorí im, že časom pochopia, že vyšetrovanie nie je v poriadku.

To, ako Igor Matovič šermuje miliardami, ďaleko presahuje pamätné poskakovanie Roberta Fica pred nástenkami, konštatuje Newsfilter. „Nepočítajúc výbuch s trinástymi dôchodkami tesne pred voľbami, aj za vlád Smeru bolo zvykom, že pri takých veľkých zmenách, ktoré majú mimoriadny vplyv na verejné financie, sa aspoň imitovala odborná diskusia.“

Štátne lesy vypovedia zmluvu na prenájom poľovníckej chaty, kde sa stretávali špičky Smeru s advokátmi. O zmluvu príde poľovnícke združenie Čierny vŕšok, v ktorom je aj Miroslav Bödör.

Fico navždy opustil civilizovanú spoločnosť, komentuje Newsfilter neúčasť šéfa Smeru pri Zelenského prejave pred Národnou radou. „Pred demokraciou si vybral totalitu, pred spravodlivosťou porušenie medzinárodného práva, pred podporou obete nadbiehanie zločineckému režimu. Pretože ostentatívne odmietnutie Zelenského znamená podporu Putina. Nič medzi tým neexistuje.“

Zelenského prejav si v pléne nevypočul Robert Fico, väčšina jeho poslancov ani fašistické strany. Foto - TASR
Zelenského prejav si v pléne nevypočul Robert Fico, väčšina jeho poslancov ani fašistické strany. Foto - TASR

Robert Fico povedal, že „Rusko nie je a nemôže byť náš smrteľný nepriateľ, my totiž nechceme žiadneho nepriateľa.“ Reagoval tak na prejav ukrajinského prezidenta Zelenského v parlamente, ktorého sa dnes nezúčastnil, rovnako ani nebol na hlasovaní o uznesení, ktorým parlament odmietol vojnové zločiny na Ukrajine a činy Vladimira Putina.

Shooty: Horor

Aj bez morálnych argumentov je zrejmé, že pomoc Ukrajine je správna, lebo sa Slovensku v budúcnosti vyplatí, píše Martin M. Šimečka. „Keď Robert Fico hovorí o Volodymyrovi Zelenskom ako o klamárovi a komediantovi, ohrozuje tým budúcnosť Slovenska pre prípad, že by sa vrátil k moci.“

V parlamente nastane vzácna chvíľa, namiesto Fica tam bude Zelenskyj, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Fašisti a Fico oznámili, že v utorok na protest odídu z rokovania parlamentu, keď bude mať príhovor ukrajinský prezident. Zelenského sa boja aj cez telemost. Už dva mesiace s bolesťou sledujú, ako takí ako Zelenskyj bojujú s takými, ako sú oni sami.“

Umožniť stíhanie najvyšších politických špičiek bývalých vlád tak, ako sa to deje na Slovensku, bolo plánom aj maďarskej opozície pred aprílovými voľbami. Po ďalšom víťazstve Orbána je to však už menej aktuálne. V Maďarsku by však stíhanie politikov bolo ešte komplikovanejšie ako u nás.

Robert Fico nebude počas prejavu ukrajinského prezidenta v parlamente. Tvrdí, že nechce počúvať človeka, ktorý „klame na dennej báze“ a poškodzuje záujmy Slovenska. Volodymyr Zelenskyj sa má poslancom prihovoriť v utorok na poludnie.

Poslanec Smeru Ladislav Kamenický tvrdí, že Smer nijako nehonoroval poslancov iných strán, aby podržali Roberta Fica pri hlasovaní o jeho vydaní na väzobné stíhanie. „To vylučujem,“ povedal Kamenický v relácii Markízy Na Telo.

Boris Kollár odmieta, že hnutie Sme rodina podržalo Roberta Fica pri hlasovaní o vydaní na väzobné stíhanie, aby takto do budúcna ochránili prípadne svojho poslanca, ak by čelil rovnakému hlasovaniu. „Absolútne nie,“ vyhlásil.

Andrej Danko sa vyhol odpovedi, prečo ho v čase, keď bol pri moci, nezaujímalo, odkiaľ mal Robert Fico utajované informácie o prešetrovaní daňových vecí týkajúcich sa Igora Matoviča a Andreja Kisku, za čo lídra Smeru teraz vyšetrujú.

Marián Leško hovorí, že úspechy v boji proti korupcii sa daria nie vďaka OĽaNO, ale napriek tejto strane. „Všetky úspechy, ktoré sme doteraz dosiahli, sú založené na tom, že sa našli vyšetrovatelia, prokurátori, ktorí na svoj vlastný úkor a na svoje vlastné riziko presadzujú celospoločenský záujem. Je to také krehké, že to môže každú chvíľu krachnúť.“

Spravodlivosť a právny štát môžu vykazovať známky disfunkčnosti, dôležité je to, či sa s tým systém dokáže vyrovnať, vraví prezidentka Čaputová. Práve teraz podľa nej prebieha proces očisty a je jasné, že sa tu diali veci, ktoré neboli v poriadku, a svedčia o nich ľudia, ktorí priznali svoju vinu. (rtvs)

Časť poslancov nevydaním Roberta Fica na rozhodovanie súdu vyjadrila falošnú solidaritu, povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Politici podľa nej nemajú zasahovať do vyšetrovania skutkov politikov okrem jediného prípadu, keď dávajú súhlas na to, aby súd rozhodol o väzobnom stíhaní.

Poslanci NR SR rozhodli, že poslanec Fico bude stíhaný na slobode, hodnotí udalosť týždňa Iveta Radičová. Samotné rozhodnutie nemení fakt vznesených obvinení, posilnilo však Roberta Fica a oslabilo a opäť rozhádalo vládnu koalíciu. Pre Smer uhral tenisovú výhodu.

Prostredníctvom tlačoviek sa vyhrážali dvaja Robertovia, vo väzbe je za to len jeden, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „V Národnej rade sa však nenašiel dostatok poslancov a poslankýň, ktorí by tieto argumenty považovali za postačujúce na vydanie Fica. Je celkom možné, že rovnako by sa zachovali aj v prípade Kaliňáka. Ten sa musí na seba hnevať, že odišiel z politiky.“

Foto - TASR
Foto - TASR

Na Ficovu a Blahovu špinu už nestačí ani tá najvýkonnejšia čistička odpadových vôd, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Fico, jeho verný trol Blaha a všetci smeráci v nedeľu 1. mája v Nitre rázne odhodili masky, ktoré ich už len tenkou fóliou oddeľovali od komunálneho odpadu, a definitívne s ním splynuli.“

Danglár: Rekordný ponor

Radoslav Procházka by ako poslanec hlasoval za súhlas s vydaním Roberta Fica, ako sudca by však so samotnou väzbou za súčasných okolností pravdepodobne nesúhlasil. „To nie je akože kompromis, nemáme ho s kým a prečo robiť. Je to rozlišovanie medzi inštitucionálnymi rolami parlamentu a súdu. Národná rada tú svoju nezvládla práve tým, že súdu znemožnila splniť si tú jeho,“ píše Procházka.

V prípade obvinenia Fica a Kaliňáka je dôležitá výpoveď Bernarda Slobodníka, že zločinecká skupina „hlbokým spôsobom zasahovala do rôznych štátnych zákaziek, cez ktoré zarobila obrovské miliardy, ktoré končili vo vreckách oligarchov“. Boris Kollár pritom tvrdí, že Fica a Kaliňáka teraz nevyšetrujú pre ukradnuté miliardy, ale pre zločineckú skupinu.

Nemal som voči Ficovi krvavé oči, hovorí Igor Matovič o vydávaní predsedu Smeru v parlamente. „Hovoril som, ako rozhodne parlament, tak to bude. Jasné, že by to bolo spravodlivé, keby bol pred sudcom rovnako ako každý iný, on sa však nakoniec pred toho sudcu dostane.“

Fico to dáva na Netanjahua, píše Jana Shemesh. „Expremiéri sa bránia podobne a nehanbia sa za špinavosti.“

Nové na Dennikn.sk

AM:29Za Roland Garros bez plastov ďakuje príroda, no zatiaľ nie všetci hráči. Nestíhame tie fľašky dopĺňať, hovorí Kučová AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti AM:43A vy ste boli kde, keď NATO bombardovalo Srbsko? AM:21Matovič a jeho ruské spôsoby AM:59Týždeň v zdraví: Čo je chronický stres a aké má dôsledky (+ tipy, ako zvládať stres) AM:58Týždeň v zdraví: Ako môžeme predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam a všetko, čo potrebujete vedieť o alergii AM:51Pri vysokej vlhkosti je kritických už 27 stupňov. Po úmrtí bežca odborníci radia, ako behať v teple a vlhku AM:13Pamätáte sa na Jamalu a jej pieseň 1944? Teraz je tu ďalší symbol a silný odkaz AM:32Ekonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii AM:00300 slov z MS: Dáni sa nešetrili a zdolali Kanadu, čo zamotalo situáciu aj Slovákom (postupová matematika)Včera PM:52Newsfilter: Heger by sa mal aspoň pokúsiť zastaviť ničenie štátuVčera PM:58Graf dňa: Vývoj rozpočtu ukazuje drastické dôsledky vojny pre ruskú ekonomikuVčera PM:43Covid zobral pivovaru zisky a teraz zomrel aj jeho zakladateľ, no dediči so štiavnickým ERB-om pokračujúVčera PM:39Ako čítať ročné zúčtovanie nákladov na bývanie. Veľké nedoplatky ešte čakať netreba, energie zdraželi až od januáraVčera PM:18Otvorí sa ďalší front v Čiernom mori? Ruská blokáda ohrozuje milióny ľudí a ničí ukrajinskú ekonomikuVčera PM:06Shooty: Reforma operyVčera PM:55Matovič musí rátať s tým, že prezidentka môže jeho balík vetovaťVčera PM:43Matovič je pre demokraciu smrteľnou diagnózouVčera PM:27Ako môže Putinova vojna ovplyvniť západný BalkánVčera PM:19Z Košíc takmer odplašili nemeckého investora, zasahoval aj premiér Včera PM:56Exminister Jozef Mihál: Toto je Igor (+ video)Včera PM:39Matovič chce regulovať, kto pôjde do televíznych diskusií, pomohlo by to kotlebovcomVčera PM:53Aké je pravé meno tejto vojnyVčera PM:27Očkovať sa stále oplatí, potvrdzujú to dáta zo slovenských nemocníc. Účinnosť síce klesá, no stále je veľmi vysokáVčera PM:56Vývoj bojov (88. deň): Ruskej armáde sa kriticky míňajú zásoby techniky, do bojov nasadila svojho TerminátoraVčera PM:43Propaganda v slovenskej armáde: zraniteľní môžu byť zvlášť vojaci v nižších hodnostiachVčera PM:25Matovič sa dostal do podobnej situácie ako PutinVčera PM:25Cannes 2022: Detektívky z islamského prostredia aj pokračujúce diskusie o Rusku a UkrajineVčera AM:48Gretka Pavlovová z Atmosféry: Som rada, že sú ľudia, ktorí majú náš festival v kalendári ako VianoceVčera AM:43Rok od únosu lietadla v Minsku: Bielorusom hrozia tresty aj za zdieľaný článok v mobile