Robert Fico

Smer ide do volieb s manažérom Robertom Kaliňákom, boľševickým heslom z roku 1917 a tentoraz sľubuje aj program. Naposledy vo voľbách v roku 2020 nemal žiadny, predstavil len tri priority. V roku 2016 zasa kandidoval s programom na jednom liste formátu A4. Text obsahoval najmä všeobecné frázy.

Robert Fico vyhlásil, že možnosť falšovania výsledkov volieb považuje za „eminentnú“. Polícia pred týždňom varovala, že jedným z hlavných hoaxov v roku 2023 budú tvrdenia o sfalšovaných voľbách.

Robert Fico musí zvrhnúť demokraciu, aby sa vyhol väzeniu, píše Martin M. Šimečka. „Zrážka demokracie s autoritárskym populizmom začína byť súbojom na život a na smrť, lebo autoritárom ide o všetko. Je to ich osobný súboj, do ktorého zatiahnu celú spoločnosť aj za cenu rozvratu štátu.“

Roberta Fica prichytili pri manipulácii tretej nahrávky spojenej s vyšetrovateľmi NAKA čurillovcami. Fico tvrdil, že nahrávka dokazuje zadanie pre NAKA kriminalizovať Smer. Celá nahrávka v skutočnosti ukazuje, že vyšetrovatelia hovorili o tlačovej besede a že im túto úlohu iba pripisovali Peter Pellegrini a „majster marketingu“ Robert Fico.

Podľa Roberta Fica je pravdepodobnosť, že Smer bude po voľbách v opozícii, 50 %. Ak sa nespojí Smer a Hlas, nebude sa podľa neho dať vytvoriť silná vláda. „Nikoho nebudem prosiť na kolenách,“ reagoval na slová Petra Pellegriniho, ktorý si nevie predstaviť sedieť vo vláde so Smerom.

Smer podá v pondelok trestné oznámenie na všetkých členov vlády, ktorí rozhodli o poslaní migov na Ukrajinu. Robert Fico v Markíze zopakoval tvrdenie, že je to protiústavné, keďže vláda nemá dôveru v parlamente.

Michal Šimečka vyhlásil, že útoky Roberta Fica na Jaroslava Spišiaka ho len utvrdzujú o správnosti snahy o jeho spoluprácu s PS. „Keď sa Robert Fico obáva spravodlivosti, robíte niečo dobre,“ tvrdí.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik písal vyšetrovateľovi o prípade, za ktorého ututlanie podľa obžaloby zobral úplatok 50-tisíc eur. Vyplynulo to z utorňajšej výpovede tohto vyšetrovateľa na súde, ktorý pojednáva Kováčikovu druhú korupčnú kauzu.

Ficov revanš by stredná vrstva schytala na celej čiare, píše Ivan Štulajter. „V novej ére Roberta Fica by bol jedinou istotou ťažký politický konflikt a prehlbovanie spoločenského rozkolu.“

Robert Fico na otázku, či bude kandidovať v prezidentských voľbách, odpovedal, že chce národného kandidáta a dohodnú sa na ňom, aj keď nebude zo Smeru. „Témou prezidentských volieb sa budeme zaoberať až po parlamentných. Jediné, čo viem povedať na 100 percent je to, že už nikdy pani Čaputová,“ povedal v relácii TV Joj Na hrane.

Shooty: Spoločne za Rusko

Štefan Hamran povedal, že odíde do civilu, ak bude znovu vládnuť Robert Fico. Hodnotový svet predsedu Smeru považuje za nezlučiteľný so svojím. „Ak tento človek aj s bývalými kolegami bude spravovať veci verejné, tak ja nemienim zostať ani vo funkcii prezidenta Policajného zboru, ani v uniforme,“ vyhlásil Hamran.

Štefan Hamran si myslí, že expolicajt Ján Kaľavský sa v máji 2021 stretol s premiérom, lebo mohol tušiť, že po ňom idú vyšetrovatelia. Uviedol to v reakcii na jeho výpoveď, ktorú v nedeľu pustil v televíznej diskusii Robert Fico.

Policajný prezident Štefan Hamran vyhlásil, že trestné konania pod dozorom niektorých prokurátorov sa manipulujú. Na tlačovej konferencii reaguje aj na útoky Roberta Fica, ktorý sa vyhráža niektorým policajtom, že ich po voľbách pripravia o výsluhové dôchodky.

Ladislav Bašternák sa v jednom z telefonátov z väzenia svojmu bratovi sťažoval, že urobil len jednu chybu, a to, že prenajal byt v Bonaparte Robertovi Ficovi. Je presvedčený, že to ho dostalo do problémov. Bašternáka súdy odsúdili za daňový podvod s vratkou DPH za takmer dva milióny eur a aj neodvedenie dane. K obom skutkom sa priznal.

Robert Fico sa dostal k celým nahrávkam vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a ďalších nelegálne, tvrdí exšéf inšpekcie rezortu vnútra Róbert Miko. Dodal, že Fico ich má aj zanalyzované, aby ich vedel účelovo používať proti každému, kto vyšetruje jemu blízkych ľudí. S obvinením Čurillu a spol. nie sú stotožnení ani samotní vyšetrovatelia inšpekcie, povedal v rozhovore pre Aktuality.sk.

Smeru vojna s médiami nepomôže, píše Tomáš Hudák. „Fico po zdanlivo zmierlivých rokoch nasledujúcich po ére ‚špinavých protislovenských prostitútok‘ opäť vykopáva s médiami vojnovú sekeru. Možno mu to vo voľbách pomôže k pár percentám navyše, ale z dlhodobého hľadiska to jemu a strane niekoľkonásobne viac uškodí.“

Fico zbabelo schováva strach o vlastnú slobodu za údajný a najmä ním vymyslený politický hon na opozíciu, reagoval Heger na dnešné obvinenia Smeru. „Nemám dôvod nič skrývať a hlavne nemusím mať strach pred spravodlivosťou. Na rozdiel od účastníkov dnešnej tlačovej besedy Smeru,“ dodal poverený premiér s tým, že Smer zase klame.

Smer tvrdí, že premiér Eduard Heger vedel o manipulovaní vyšetrovaní, ktoré sa podľa strany stále dejú a ktorých cieľom má byť kriminalizácia nominantov bývalej vládnej strany.

Robert Fico (Smer) naznačuje, že Eduard Heger (Demokrati) vedel o údajných manipuláciách vo vyšetrovaní. Pomáha si aj výpoveďou obžalovaného expolicajta Jána Kaľavského, ktorý o stretnutí s Hegerom hovoril cez týždeň prostredníctvom telemostu z Bosny a Hercegoviny, kam ušiel. Kaľavský je ústrednou postavou takzvanej vojny v polícii.

Robert Fico kritizoval, že nový štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič je stále na dovolenke. „Pánko je na výlete niekde v Mexiku. Kedy sa konečne vráti?“ pýtal sa predseda Smeru premiéra Eduarda Hegera v relácii V politike TA3.

Fico sa naťahuje k víťazstvu, píše Newsfilter o novom prieskume. „Ukazuje sa, že v momente, ako sa Pellegrini prikloní k normálnosti, stráca a časť voličov si radšej vyberie Fica.“

Video: Fico na oslavách MDŽ v Nitre o kritikovi Smeru: „Zoberte parazóly a vyžeňte ho von.“

Z nitrianskej akcie Smeru na Medzinárodný deň žien v stredu večer vykázali kritika strany. Robertovi Ficovi chcel povedať, akú krivdu zažil za éry Smeru na polícii. „Zoberte parazóly a vyžeňte ho von,“ vravel z pódia Fico. V hľadisku sedel stíhaný exšéf polície Tibor Gašpar.

Smer oslavoval MDŽ v zaplnenom nitrianskom PKO. Foto N - Tomáš Benedikovič

Danglár: Moskovskaya

Robert Fico po ohlásení strany Demokrati vyhlásil, že je to subjekt na objednávku Igora Matoviča. Na tlačovej besede Smeru sa pýtal, či prezidentka mieni mlčať. Za neprijateľné označil, aby ministrami ostali ľudia zo strany, ktorá neprešla voľbami.

Robert Fico má prístup k nahrávkam vyšetrovateľov NAKA čurillovcov, hoci oni sami sa k veľkej časti nahrávok nevedia dostať. Advokát čurillovcov Peter Kubina hovorí, že Fico púšťa na tlačovkách aj niečo, čo oni nedostali. „Napísali nám, že nahrávky v tom spise sú v režime utajenia,“ vraví Kubina.

Robert Fico tvrdí, že RTVS stratilo svoju verejnoprávnosť, preto je podľa neho namieste, keď vyhlásil, že Smer pôjde generálnemu riaditeľovi Ľubošovi Machajovi „po krku“.

Robert Fico sa zastáva takzvaného pochodu za mier, ktorý sa v piatok konal v Bratislave a na ktorom sa skandovali proruské heslá. Fico argumentuje tým, že ľudia môžu mať iný názor a nemusia kričať len podporné heslá na stranu Ukrajiny. (rtvs)

Obchodníci tvrdia, že na zdražovaní potravín nezarábajú, lebo ich nákupné ceny stúpli viac ako predajné. Stúpli im aj náklady na energie a platy. Robert Fico obchodníkov predtým obvinil, že zdražovanie využívajú na zvyšovanie ziskov a treba ich profity regulovať.

Mesiac po tom, čo Roberta Fica a Smer ostro kritizovali veľvyslanci Spojeného kráľovstva, Francúzska a USA, sa Peter Pellegrini stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. „Nemecký kancelár jasne deklaruje, koho vidí ako svojho budúceho partnera. Zároveň cez toto stretnutie dáva SPD jasne najavo, kde vidí svojho straníckeho partnera,“ hovorí analytik Milan Nič z Nemeckej rady pre zahraničnú politiku (DGAP).

Newsfilter Filipa Obradoviča: Po útokoch na RTVS a vyhrážkach moderátorke Marte Jančkárovej zostáva Smer osamotený na politickom okraji. „Robert Fico je Smer, Smer je Ľuboš Blaha, medzi Robertom Ficom a Ľubošom Blahom už nie je žiadny rozdiel. Obaja sú extrémisti a každý, kto sa s nimi bude ochotný po voľbách spojiť, si nezaslúži nič iné než doživotné opovrhnutie.“

Robert Fico opätovne vyzval prezidentku, aby vymenovala úradnícku vládu. Smer je podľa Fica ochotný rokovať o podpore úradníckej vlády, ak voľby budú do 1. júla.

Týždňový newsfilter: Robert Fico systematicky pracuje na operácii s cieľom vyhrať voľby. „Fico stupňuje zvrhlosť svojich činov; robí to premyslene, pretože verí, že vo zvlčenej slovenskej spoločnosti mu to môže fungovať. A naozaj môže,“ píše Filip Obradovič.

Hádka Fica s Pellegrinim nie je len naoko, ale spoločnú vládu to ešte nevylučuje, myslí si komentátor Roman Pataj. „Ak by mal Pellegrini na výber, tak by si vybral vládu bez Smeru. Ale neviem, či to umožní výsledok volieb a či tam nebudú vstupovať iné motívy. Neviem, ako veľmi previazanú históriu za sebou majú a či medzi nimi môže byť aj nejaký typ vzájomného vydierania,“ vraví v podcaste V redakcii.

Smer a Hlas sú od seba čoraz ďalej, Pellegrini dúfa v spojencov na opačnej strane. Hoci predseda Hlasu označil Smer za stranu minulosti, niektorí Pellegriniho kolegovia si stále vedia predstaviť, že by s Ficovou stranou do vlády išli.

V našom životnom záujme je, aby Rusko Ukrajinu nepokorilo a nemali sme ho za suseda, hovorí Pavol Demeš. Bývalý minister zahraničných vecí a analytik v rozhovore opisuje, ako sa po revolúcii vyvíjali naše vzťahy so Západom a Ruskom a čo sa zmenilo u Fica, ktorý bol kedysi jasne proeurópsky.

Pavol Demeš. Foto - TASR

Bolo by chybou prestať sa snažiť zabrániť tomu, aby tejto krajine vládli politici ako Fico s Matovičom, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Jeden má tú drzosť, že sa znova vydáva za obeť Kuciakovej vraždy, druhý aj smrť mladých ľudí využije nie na pietu, ale na vulgárne útoky na všetky strany.“

Pellegrini povedal Ficovi nie a Fico je hysterický, komentuje Newsfilter. „Ficova reakcia je ostrá, ale v podstate nič neznamená. Snaží sa ňou Pellegrinimu vziať nejakých voličov, a keby na to prišlo, bez problémov by s ním spolupracoval.“

Robert Fico kritizuje Petra Pellegriniho za jeho vyjadrenia o možnej povolebnej spolupráci. Šéf Hlasu v rozhovore pre Nový Čas zopakoval, že si nevie predstaviť byť v jednej vláde s predsedom Smeru, Fico mu teraz odkazuje, že berie na vedomie jeho rozhodnutie „ísť pravicovou a liberálnou cestou“.

Aj taký cynik, akým je Robert Fico, má jednu slabinu: vrúcny vzťah k Rusku, ktorému sľúbil vernosť ako mladý komunista a zostáva mu verný aj dnes, píše Martin M. Šimečka. „Putin sa ho rozhodol civilizačne aj ekonomicky presťahovať do Ázie. Časť slovenskej spoločnosti aj politikov to stále nedokáže pochopiť.“

S likvidáciou politickej plurality by Fico problém nemal, ale zorganizoval by aj monsterproces s Kaliňákom, aby si zachránil vlastnú kožu? pýta sa Igor Otčenáš. „Lebo bazálnym princípom existencie stalinsko-putinovsko-výpalníckeho štátu a jeho hnacou silou je nielen rozosievanie strachu a umlčiavanie neposlušných, ale hlavne ustavičné hľadanie vinníkov.“

Koalícia Hlasu, Smeru a Sme rodina je neprijateľná, vraví v rozhovore minister Milan Krajniak. „Keď niekto – tak ako pán predseda Fico – o Nemecku, čo je náš najdôležitejší obchodný partner, povie, že jeho armáda je armádou nacistického wehrmachtu, tak takýto človek zásadne škodí národným záujmom Slovenska.“

Peter Pellegrini je tiež za to, aby predčasné voľby boli skôr než 30. septembra. Robert Fico žiada, aby sa konali 24. júna. Predsedovia Hlasu a Smeru hovoria, že termín volieb treba zmeniť vzhľadom na to, čo robí vláda.

Smer ide iniciovať mimoriadnu parlamentnú schôdzu, aby boli predčasné voľby 24. júna. Robert Fico to uviedol v reakcii na zmarenú schôdzu o migoch. Fico na zmenu termínu volieb potrebuje 90 hlasov. Od koho ich získa, nehovoril.

Pellegrini sa prihovára demokratom, nebolo by múdre to ignorovať, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Pellegrini opakuje, že Slovensko môže poskytnúť Ukrajine stíhačky, ale mali by sme postupovať spoločne s partnermi v NATO. Mohol by hystericky strašiť a nechutne vytĺkať politický kapitál ako predseda Smeru. Ak sa rozhodol takto vymedziť voči nenávistnej, bludmi presiaknutej Ficovej politike, znamená to len to, že jeho predstavy o svete majú bližšie k demokratom než k dnešnému Smeru.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Robert Fico chce od štátu odškodné 33-tisíc eur za odpočúvanie na poľovníckej chate. Ústavný súd to odmietol a vysvetlil mu, že nebolo porušené jeho právo na spravodlivé súdne konanie ani právo na súdnu ochranu. Dostal však návod, ako by sa ešte mohol pokúsiť získať peniaze od štátu.

Robert Fico a poľovnícka chata pri Leviciach, na ktorej polícia nahrala schôdzky predsedu Smeru a spol. Foto - TASR, N/Tomáš Benedikovič

Danglár: Putinove bábky

Môžeme zachrániť životy na Ukrajine, no Fico s tým má problém, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. „Každý deň sa ukazuje, aký nebezpečný je Smer. Fico teraz robí presne to, čo robil zhruba pred rokom, keď sa podpisovala obranná zmluva s USA. Rozdiel je v tom, že v rámci predvolebnej kampane je ešte agresívnejší.“

O odkazoch Roberta Fica píše Martin Bútora. „Starostlivo by ich mali sledovať aj všetci tí z politického prostredia, ktorí sa usilujú postaviť túžbam predsedu Smeru hrádzu.“

Nové na Dennikn.sk

00:00Danglár: Strižňa na SúmračnejVčera 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na PovažíVčera 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USAVčera 19:43Graf dňa: Euro sa otriaslo z problémov bánk a podľa analytikov ešte porastieVčera 19:07Newsfilter: Česko sa Slovensku vzďaľuje a vidno to čoraz jasnejšieVčera 19:03Schválili zrýchlenie niektorých diaľnic, ktoré obmedzí ich stavanie podľa rozumuVčera 18:52Najväčšia kryptoburza Binance čelí v USA žalobe, hrozia jej pokuty a v zámorí aj zákaz činnostiVčera 18:09Vysvetľujeme, ako je to so zákazom spaľovacích áut a prečo sú syntetické palivá najmä pre Porsche a FerrariVčera 18:01O regulované ceny elektriny a plynu sa dá požiadať už len do piatka. Komu sa to oplatí?Včera 17:11Autor knihy o Zelenskom: Nebol pripravený na funkciu prezidenta, teraz si počína výborneVčera 16:58Smer ide do volieb s manažérom Kaliňákom, s heslom z roku 1917 a programom. Naposledy nemali žiadnyVčera 16:57Shooty: Neodbytná návštevaVčera 16:56Británia, Dánsko aj Chorvátsko majú definíciu znásilnenia postavenú na súhlase. Prečo ju potrebujeme aj u násVčera 16:39Skutočným problémom je nedostatok sestier a bude sa to iba zhoršovať, hovoria analytici (+ podcast)Včera 16:30Vojnové schopnosti si vymysleli, skúsenosti prikrášlili. Na Ukrajine bojujú aj cudzinci s pochybnou minulosťouVčera 16:19Obvinený advokát sa priznal, že bol na mieste činu, polícia má analýzu mobilov. Otázky a odpovede o vražde Daniela TupéhoVčera 16:16Ruské kybernetické spoločnosti: rast navzdory sankciámVčera 15:07Na Kaliňáka a Brhela podali obžalobu pre podozrenie z podplácania ImreczehoVčera 14:33Vývoj bojov (397. deň): Kým Ukrajina víta západné tanky, Rusi vyrábajú podvrhy ukrajinských vojnových zločinovVčera 14:13Vojna na Ukrajine môže pomôcť rozvoju Zemplína, v hre je diaľnica Bratislava – Užhorod aj nové hraničné prechodyVčera 14:10Komu by pomohla Matovičova 500-eurovka za voľby: Nahrať by mohla Sme rodina a maďarským stranámVčera 13:48Kremeľ sa už zasa snaží vystrašiť ZápadVčera 13:39A nie sú tí chlapci viac ako kamaráti? Ako blízko je niekedy od nepochopenia k tragédiiVčera 12:34O koľko treba znížiť hypotéku, aby vám nestúpla mesačná splátka (+ kalkulačka)Včera 12:18Danglár: Spredu JUDr., zozadu extrémistaVčera 12:03Robert Fico musí zvrhnúť demokraciu, aby sa vyhol väzeniuVčera 11:21Pod slnkom Jany Shemesh: Prečo si niektorí ľudia viac cenia priateľstvá ako iné vzťahy   Včera 11:21Nemám koho voliť a všetci ma štvúVčera 10:51Neotvárajte okná, vletí netopier. Nemocnica v Košiciach sa zasekla v 20. storočíVčera 10:47Podcast Off the Ice o NHL: V Seattli bodujú zrejme aj ľadári