Robert Fico

Prokurátor Ondrej Repa reaguje na dnešnú tlačovku obvinených Fica a spol.: Predseda Smeru na nej zverejnil nahrávku, na ktorej tvrdil, že je nahratý Repa.

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para a Tibor Gašpar mali tlačovku, na ktorej znovu útočili na policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí riešia najvážnejšie kauzy. Zastávali sa aj spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka.

Danglár: Ruská trojka

Newsfilter: Veľkú časť najvyšších straníckych a štátnych postov obsadili zlovoľní ignoranti, nehanební klamári a cynickí podvodníci, píše Tomáš Gális v súvislosti s poslednými udalosťami v politike. „Slovenská politická scéna nebola nikdy ideálna, ale – azda to nie je len spomienkový optimizmus, hľadať v nej nositeľov racionality nebolo nikdy také ťažké.“

Smer podľa Roberta Fica v prvom čítaní podporí vládny návrh, ktorý kabinetu umožní získať väčší vplyv na ceny energií. Následne chce predložiť vlastné pozmeňovacie návrhy. Vládnu predlohu považuje za príliš všeobecnú.   

Dôležitejší ako počet protestujúcich bol zoznam účastníkov na tribúne – chýbal len Kotleba, píše o dnešnom proteste Newsfilter. „Kým Putinovi zostali ako spojenci Venezuela a Severná Kórea, Ficovi prišli pomôcť vyhnúť sa trestnému stíhaniu Andrej Danko, fašisti, antivaxeri, dezinformátori a extrémni nacionalisti z rôznych strán.“

Na protivládnu demonštráciu pred Prezidentským palácom prišlo zatiaľ niekoľko stoviek ľudí. Prvú časť, ktorá má byť bez politikov, uviedol podpredseda Smeru Erik Kaliňák a moderuje ju hovorca strany Ján Mažgút.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Parlament sa dnes podarilo odblokovať, trojkoalícia vyhovela Kuffovi a Smeru, SaS nie. Igor Matovič povedal, že Fico dodrží sľub skôr ako Sulík. O post podpredsedu parlamentu sa uchádza Taraba zo strany Život. OĽaNO odmietlo, že by s ním malo dohodu, no jeho podporu úplne nevylúčilo.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zaradil ako druhý bod schôdze parlamentu zmenu ústavy, ktorá má umožniť predčasné voľby. Takýto presun na začiatok schôdze bol podmienkou Smeru, aby jeho poslanci hlasovali za otvorenie schôdze. Fico o nej hovoril v nedeľu v O päť minút dvanásť.

Eduard Heger reaguje na Roberta Fica, ktorý by chcel vetovať návrh Európskej komisie odňať Maďarsku 7,5 miliardy z eurofondov: „Tento návrh Komisie nie je možné vetovať a o jeho výslednej podobe rozhodne kvalifikovaná väčšina krajín.“

Smer organizuje protivládny protest pred Prezidentským palácom v utorok o 17. hodine. Podľa Roberta Fica to bude občiansky, ale aj politický protest. Smer podľa Fica poslal pozvánky všetkým opozičným stranám, a to aj SaS.

Robert Fico v RTVS požiadal Borisa Kollára, aby predsunul rokovanie o ústavnom zákone k predčasným voľbám ako prvý bod programu parlamentnej schôdze. Podľa neho Smer svojimi hlasmi podporí otvorenie schôdze, ak sa tento návrh zákona presunie a prerokuje. Kollár odpovedal, že s tým nemá problém a súhlasí s tým.

Robert Fico označil za „šialené“, že Európska komisia navrhuje odňať Maďarsku 7,5 miliardy eurofondov. „Keby som bol predseda slovenskej vlády, tlačil by som na to, aby sme vetovali toto rozhodnutie,“ povedal Fico. Boris Kollár s ním súhlasí. V diskusii na RTVS povedal, že navrhne koalícii, aby tento návrh Slovensko vetovalo.

Fico vidí na Ukrajine vojnu Američanov s Rusmi, no väčšina klubu Smeru aj tak zrejme zahlasuje za vstup Švédska a Fínska do NATO. Rozširovanie aliancie Rusov pritom dráždi. Predseda zahraničného výboru Marián Kéry vraví, že vstup škandinávskych krajín nepovažuje za riešenie problémov sveta, ale nie je vraj dôvod im v tom brániť.

Protest proti obrannej dohode pred Národnou radou vo februári, zúčastnilo sa ho približne 2-tisíc ľudí. Foto N - Tomáš Benedikovič

Fico sa s termínom odovzdania podpisov zrejme prerátal, no mýli sa aj prezidentka. Ak by Prezidentský palác skontroloval podpisy rovnako rýchlo ako vlani a jedna z dvoch otázok by nebola ústavne sporná, stále by sa referendum dalo vyhlásiť aj na termín komunálno-župných volieb,

Stanovisko vlády k odvolávaniu ministra vnútra Romana Mikulca číta Igor Matovič. Vraví, že ide o politicky motivovaný pokus, a vymenúva počty obvinených a odsúdených nominantov minulých vlád v korupčných kauzách. „Minister vnútra každý svoj krok vysvetlil,“ hovorí.

Podľa Roberta Fica sú vyšetrovatelia závažných korupčných prípadov „lumpi“. Ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi vyčíta, že ich na NAKA povýšili. Na Fica popritom pokrikuje poslanec OĽaNO Jozef Pročko.

Protest 19. septembra má byť prieskumom nálady slovenskej verejnosti, píše Martin M. Šimečka v komentári o Robertovi Ficovi a duchu doby. „Fico podľa vzoru Tisa a Husáka stavil na diktatúru, uchádza sa o Putinovu priazeň a horlivo presviedča svojich voličov, že budúcnosť patrí Rusku, lebo Rusi budú v teple a my budeme mrznúť.“

Robert Fico po vyhlásení prezidentky tvrdí, že zmarila ďalšie referendum. Dodal, že Zuzana Čaputová ho mohla vyhlásiť v deň komunálnych volieb. „Petičné otázky poznala od polovice júna a na overenie dostatočného počtu podpisov potrebovala krátky čas. Neurobila to úmyselne, lebo vie, že referendum by v tento deň bolo úspešné,“ povedal Fico.

Matovič a Fico sú v mnohom odlišní, ale jedno majú spoločné – všetko vnímajú cez prizmu, či im to prinesie politický prospech, všíma si Marián Leško, ktorého zaujalo, ako minister financií v Rádiu Expres obviňoval Sulíka z neschopnosti, no vzápätí trval na tom, že má zostať vo vláde, aby ľudia videli, kto spôsobil všetky problémy. „Nie je problém to, čo sa deje v krajine – to je všetko druhoradé; dominantné je, aby oni získali politické body a uspeli v ďalších voľbách,“ hovorí Leško.

Robert Fico sa podporou Ruska dal na cestu, ktorá je ohrozením životných záujmov republiky, komentuje Marián Leško. „Ak niekto hovorí, že Robert Fico by nás predal Putinovi za päť rubľov, tak sa mýli. Fico by Putinovi aj zaplatil, aby sme patrili do jeho područia.“

Marián Leško odhaduje, že na každého odsúdeného alebo v preventívnej väzbe je 50 až 100 takých, ktorých sa ešte spravodlivosť nedotkla, hoci by sa mala. „Tá odstrašujúca sila istoty postihu na Slovensku neexistuje,“ hovorí Leško pri debate o ďalšom súdnom pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Robert Fico verejne vyzýva Petra Pellegriniho, aby sa vyjadril, či sa zúčastní na protivládnom proteste 19. septembra v Bratislave, do ktorého sa so Smerom chystá zapojiť aj Republika. Fico Pellegrinimu pripomína, že Hlas nebol ani na proteste 1. septembra v Košiciach a na oslavách SNP v Zvolene, kam Smer pozval aj ruského veľvyslanca.

Fico s Uhríkom sa s pomocou prokremeľských webov pokúšajú zorganizovať na Slovensku veľké demonštrácie proti zdražovaniu energií po vzore protestov, aké zažilo minulý víkend Václavské námestie v Prahe. V Česku však mohol nálady verejnosti zhoršiť fakt, že mnohí ľudia platia vysoké účty už dnes. Na Slovensku je iný systém tvorby cien, takže zdraženie príde až začiatkom roka.

Policajnému prezidentovi došla trpezlivosť a vybehol na Fica, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Za iných okolností by sa dalo podobné vystúpenie policajného funkcionára hodnotiť ako veľká trúfalosť. Lenže ťažko to považovať za exces v súčasnom slovenskom kontexte, keď prebieha zápas o to, či zákony platia pre všetkých.“

Policajný prezident Štefan Hamran skritizoval rozhovor, ktorý dal bývalý šéf operatívy NAKA Ján Kaľavský pre Plus 7 dní a na ktorý sa tiež odvolával Robert Fico. „Pán Kaľavský utiekol, schováva sa a robí s pani Lackovou, ktorá píše toxické články o prebiehajúcich vyšetrovaniach, rozhovor, a ona hanbu žurnalistike,“ hovorí.

Vyšetrovatelia NAKA vnímajú podľa Štefana Hamrana tlačové besedy Roberta Fica, kde číta aj ich správy, ako zastrašovanie. „Ale sme na správnej ceste, aby sa očista spoločnosti mohla zavŕšiť,“ dodal policajný prezident.

Štefan Hamran sa bude pýtať generálneho prokurátora, prečo nemajú vyšetrovatelia NAKA k dispozícii kompletné nahrávky z ich kancelárií, pre ktoré sú obvinení. Vyšetrovateľ inšpekcie dal tiež podľa policajného prezidenta niektoré prepočuť a ukázalo sa, že niektoré prepisy neboli presné.

Foto N

Policajný prezident Štefan Hamran vyzval Roberta Fica, aby sa ospravedlnil za to, ako sa zastával „gaunera Dušana Kováčika”, a odsúdil jeho výroky o vyšetrovateľoch NAKA, že sú zvieratá. Hamran súhlasí, že v polícii a na prokuratúre sa diali zverstvá, ale Fico si podľa neho pomýlil čas. „Najvyšší súd potvrdil, že Dušan Kováčik je zločinec,” povedal Hamran.

Juraj Šeliga kritizuje Roberta Fica, ktorý dnes spolu s ďalšími obvinenými osočoval policajtov, vyšetrovateľov a sudcov. „Robert Fico – a jeho kolegovia – má všetko dobré právo brániť sa na súde, ale jeho slová o tom, že to ‚nerozchodia‘, vzhľadom na jeho postavenie a zrejmé finančné prostriedky môžu napĺňať skutkovú podstatu viacerých trestných činov. Aj sloboda slova, aj právo na obhajobu majú svoje mantinely.“

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Marek Para mali ďalšiu tlačovú besedu, na ktorej osočovali policajtov NAKA, prokurátorov a sudcov. Fico o vyšetrovateľoch povedal, že sú zvieratá. Policajný prezident Štefan Hamran ohlásil tlačovú besedu na štvrtok o 11.00 s názvom Krajina krivých zrkadiel.

Hnutie Republika chce spoluorganizovať protest so Smerom. Robert Fico v utorok vyzval všetky opozičné strany, aby 19. septembra usporiadali veľký protivládny protest v Bratislave.

Robert Fico dopoludnia vypovedal na NAKA v Trnave v kauze Súmrak, v ktorej je obvinený zo založenia zločineckej skupiny a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Aj tentoraz sa podľa neho zopakovala situácia z apríla, keď na polícii nevypovedal.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil konanie voči Robertovi Ficovi v súvislosti s ukradnutými zlatými mincami, ako aj voči Petrovi Pellegrinimu za využívanie auta so šoférom, ktoré neuviedol v majetkovom priznaní.

Fico povedal, že Smer môže hlasovať za odvolanie Matoviča z postu ministra financií, ak by SaS podporila zmenu ústavy a umožnila predčasné voľby. Povedal, že ak by sa s SaS dohodli na voľbách na jar, mohli by o tom uvažovať.

Fico vyzýva opozičné strany, aby 19. septembra usporiadali veľký protivládny protest v Bratislave. Na organizáciu ponúkol peniaze a štruktúry Smeru, no pripustil, že by na pódiu nebol ani on, ani Ľuboš Blaha, ak s nimi majú iní opoziční politici problém.

Martin Klus má vážne obavy zo smerovania zahraničnej politiky v prípade predčasných volieb, najmä po tom, čo predviedol expremiér Fico s ruským veľvyslancom. Štátny tajomník rezortu zahraničných vecí v rozhovore hovorí, že až budúcnosť ukáže, či stálo ultimátum za to. (euractiv)

Boris Kollár dobre vie, že Robert Fico je vystrašená neriadená strela, no aj tak ho nechal na slávnostnej schôdzi parlamentu tárať, píše Newsfilter. „Zo schôdze tak vyrobil trapas nad trapas a dosiahol, že v tom, že to bolo od Fica nevhodné, ba priam nechutné, nastala pomerne široká politická zhoda.“

Žiadosť o potlesk pre Vladimíra Mečiara je ďalším z vrcholov kariéry Roberta Fica ako politického vyvrheľa, vyhlásil Eduard Heger. „Robert Fico vysáva k sebe všetky slovenské extrémy a ťahá našu demokratickú republiku ku dnu,“ tvrdí premiér.

Na Deň Ústavy zvolal Smer svojich priaznivcov na Hlavnú ulicu v centre Košíc. Na zhromaždení „za predčasné voľby a proti zdražovaniu“ sa od 16. hodiny pri súsoší Immaculata zišlo odhadom okolo dvetisíc ľudí. Medzi vlajkami sa objavila aj ruská či sovietska.

Foto - Dušan Karolyi

Vystúpenie Roberta Fica na zhromaždení k 30. výročiu prijatia ústavy kritizujú viacerí politici. Poslanec Miroslav Kollár (Spolu) opustil sálu na protest proti Ficovej žiadosti o potlesk pre Mečiara a Gašparoviča. Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) zasa šéfovi Smeru vyčíta reči o referende.

Robert Fico na slávnostnom zhromaždení ku Dňu Ústavy SR požiadal o potlesk pre Mečiara a Gašparoviča. „Prosím, môžete to hodnotiť, ako chcete, ale ja vás chcem požiadať o potlesk pre dvoch ľudí. Pána predsedu vtedajšej Národnej rady Ivana Gašparoviča a predsedu vtedajšej vlády Vladimíra Mečiara, že to zobrali do svojich rúk,“ povedal.

Fico dokončil svoj pád na dno, píše Roman Pataj po oslavách Smeru s ruským veľvyslancom. „Jediný, pre koho je to dobrá správa, je Vladimir Putin. Na zoznam jeho spojencov, ako sú Venezuela, Sýria, Eritrea, Irán či Severná Kórea, sa zaradil aj Smer. Robert Fico je konečne v spoločnosti, do ktorej patrí. Úlohou demokratických politikov je zabrániť tomu, aby nás všetkých do nej dostal spolu so sebou.“

Pozvánka pre ruského veľvyslanca na oslavy výročia SNP nebola prvým zneužitím tohto sviatku zo strany Roberta Fica. 29. august predstavuje pre šéfa Smeru príležitosť útočiť na politických protivníkov, na migrantov či na Európsku úniu.

Čestným hosťom osláv SNP vo Zvolene, ktoré usporiadal Smer, je ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov. Prišiel aj zástupca bieloruskej ambasády. Hlavný rečník Robert Fico kritizoval sankcie proti Rusku a povedal, že zdražovanie je tu hlavne ich vinou.

Veronika Remišová deň pred oslavami výročia SNP vyhlásila, že „Fico a Uhrík, extrémisti, fašisti a ich kamaráti na oslavy SNP nepatria“. Pripomína, že mnohí hrdinovia z Povstania trpeli od fašistov a následne trpeli aj pod komunistickým režimom. Podľa nej si odkaz SNP dovoľujú uzurpovať aj ľudia, ktorí pamiatku hrdinov pošliapali najviac.

Robert Fico neverí „úprimnosti“ Borisa Kollára, ktorý podal návrh na zmenu Ústavy o možnosti ukončiť volebné obdobie. Smer však v parlamente návrh podporí.

Robert Fico kritizuje stranu Hlas, že v župných voľbách uvažuje nad nepriamou podporou bratislavského župana Juraja Drobu z SaS. „Nechápem, ako sa môže stať, že strana Hlas môže podporovať takého kandidáta, ako je Droba,“ povedal Fico s tým, že ak sa strana prezentuje ľavičiarsky, nemôže podporovať liberálneho kandidáta.

Ministerstvo vnútra sa ohradzuje voči tvrdeniam Roberta Fica, ktorý dnes spolu s ďalšími znova kritizoval sudcov či prokurátorov. Okrem iného spochybňoval procesy vyšetrovateľov aj ministra Romana Mikulca. „Opäť ide o politicky motivovaný útok,“ píše rezort v stanovisku.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová si myslí, že načasovanie stretnutia Richarda Sulíka s Robertom Ficom mohlo byť zvolené vhodnejšie. „Keby to bolo v inom termíne, asi by to bolo lepšie. Netreba za tým však vidieť nič iné.“

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister