Robert Fico

Robert Fico sa nemá ako zbaviť zodpovednosti za znížený rating agentúry Fitch. Hoci z neho obviňuje predchádzajúce vlády, už ako opozičný politik hlasoval za viaceré z ich populistických opatrení a ako premiér v nich pokračuje.

Moderátor TA3 Richard Dírer sa pýtal Andreja Danka, či je plánom Roberta Fica stať sa sudcom Ústavného súdu, kam by ho mohol vymenovať Peter Pellegrini po zvolení za prezidenta. Danko odpovedal, že nechce o budúcnosti hovoriť za Fica a Pellegriniho.

Danglár: Birmovaný komunista

Premiér Fico kritizuje prezidentku za to, že avizovala možný podnet na Ústavný súd v prípade rušenia špeciálnej prokuratúry. Prezidentka podľa Fica vraj týmto len chráni špeciálneho prokuratúra Lipšica.

Danglár: Majster kat

Robert Fico pozná len kladivo, preto všade vidí iba klince, píše Martin M. Šimečka. „Táto slepota je jeho slabinou, lebo nevidí, že slovenská spoločnosť sa od jeho prvého nástupu k moci v roku 2006 zmenila a zmenili sa aj možnosti autoritárskeho populizmu.“

Premiér Fico počas parlamentnej hodiny otázok odpovedal, ako prebiehali jeho rokovania s americkým a ruským veľvyslancom. Povedal, že obsah stretnutí bol štandardný a Slovensko má a bude mať priateľské vzťahy s každou krajinou na svete, ktorá o to bude mať záujem.

V čom sa podobá a v čom líši prezidentská kampaň v roku 2019 a dnes: Aj vtedy verejnosť na kandidáta ľavice čakala do januára, Fico vyhlasoval, že Smer ho tají zámerne. V prieskumoch v decembri viedol Robert Mistrík, prím v kampani hrali najmä aktuálne domáce témy. Väčšina kandidátov vstúpila do súboja oveľa skôr ako v tomto roku.

Prezidentskí duelanti z roku 2019 Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Predseda súdnej rady Ján Mazák hovorí, že nevie, ako dopadne jeho budúcotýždňové odvolávanie. „Nerozmýšľam nad tým veľmi, pretože by sa mi bridilo, aby som niekoho ovplyvňoval, aby hlasoval za mňa proti mne, prípadne sa zdržal,“ povedal v rozhovore, v ktorom tvrdí, že manažérsky nezlyhal. Keď ho odvolajú, obráti sa na Ústavný súd.

Fico s Pellegrinim pre pár svojich známych obetujú bezpečnosť celého Slovenska, píše v Newsfiltri Monika Tódová o návrhu na zrušenie špeciálnej prokuratúry. „Špeciálna prokuratúra neriešila len skorumpovaných politikov, ale hlavne nebezpečných mafiánov, úkladných vrahov, tých najväčších zlodejov a zločincov, teroristov a extrémistov. Ak sa dostanú na slobodu pre procesné pochybenia, prieťahy v konaní, ku ktorým dôjde aj v dôsledku časového stresu, to Fico nevysvetlí.“

Vymeniť Daniela Lipšica na čele špeciálnej prokuratúry vláde nestačí. Bolo by to veľmi málo na to, aby dokázala koalícia zbrzdiť trestné procesy, povedal Ján Mazák, predseda súdnej rady. „Zostali by na polceste, ak by sa vôbec na polcestu dostali.“ Za zrušením špeciálnej prokuratúry vidí jediný cieľ. Úspešnú inštitúciu chcú podľa neho odstaviť od toho, aby dokončila niektoré veľmi citlivé kauzy.

Predseda súdnej rady Ján Mazák. Foto N - Vladimír Šimíček

Robert Fico očakáva, že o rozpočte by mohla vláda rozhodovať na budúci týždeň v utorok alebo v stredu. Ak by to bolo v utorok, návrh by riešila na výjazdovom rokovaní v Trenčíne. Premiér potvrdil, že čakajú aj na prognózy ministerstva financií.

Úrad špeciálnej prokuratúry sa nedá opraviť, preto ho vláda navrhuje zrušiť, vyhlásil premiér Robert Fico (Smer). O Danielovi Lipšicovi hovoril ako o zle. Úrad podľa neho prispieval k porušovaniu ľudských práv, čoho dôkazom má byť tridsať nálezov Ústavného súdu. Hrozba ďalšieho porušovania ľudských práv je aj dôvodom, prečo vláda tento návrh predkladá v skrátenom legislatívnom konaní.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je pripravený vzdať sa funkcie v prípade, ak bude vláda verejne garantovať, že žiadnym spôsobom nezasiahne do postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry a jeho prokurátorov. Uviedol to v stanovisku.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ficovi sa pozerajú na prsty v Luxemburgu aj v Bruseli, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Keď sa bude všestranná kritika vhodne kombinovať s hrozbami z Únie, nezostane mu nič iné, než hľadať kompromisy. Napríklad v znení do Bruselu slová o „zrušení“ špeciálnej prokuratúry nahradili „začlenením“ pod generálnu prokuratúru. Nie je to ešte žiadne víťazstvo, ale ukazuje to na podstatný princíp: že sa Fico bojí Bruselu.“

Ani Fico nedokáže byť naraz hulvát aj slušňák, píše Jana Shemesh. „Vyhrážky voči riaditeľovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jurisovi vo verejnoprávnom médiu rámcoval tým, že on je zodpovedný za zvýšenie ceny plynu. To všetko v kontexte predchádzajúcich rečí o sociálnych teroristoch.“

Pravdepodobnosť, že sa zmení volebný systém, je stále menšia, SNS hovorí, že návrh nepodporí. Bez strany Andreja Danka by koalícia nemala na zmenu dosť hlasov ani s KDH, ktoré by chcelo diskutovať o nahradení jedného volebného obvodu.

Fico povedal, že rodičovský dôchodok sa v roku 2024 vyplatí v plnej výške, dôchodcom bude vyplatený v júni. Odvod do druhého dôchodkového piliera sa zníži z 5,5 percenta na 4 percentá.

Robert Fico ukončil brífing o rozpočte tým, že novinárom pripomenul, aké sú ich povinnosti. „Ako hovorí príslušný zákon, mojou povinnosťou je vás informovať o činnosti vlády a vašou povinnosťou je včas, všestranne a pravdivo informovať verejnosť. Tak vám teda želám všetko dobré pri plnení tejto zákonnej povinnosti,“ povedal premiér a odkráčal bez umožnenia klásť otázky.

Robert Fico odchádza po skončení zasadnutia vlády. Foto - TASR

Video: Premiér Robert Fico k zvyšovaniu daní

Vláda navrhla aj zrušenie voľna na Deň ústavy 1. septembra. Sľubuje si od toho zvýšenie príjmov, ale najmä od roku 2025, keďže na budúci rok sviatok pripadne na nedeľu. Robert Fico v minulosti hovoril, že sviatok 1. septembra by mal zostať nedotknutý.

Robert Fico v telefonáte s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom potvrdil, že Slovensko bude Ukrajine naďalej pomáhať v humanitárnej a civilnej oblasti. Fico spomína napríklad odmínovanie alebo spoluprácu v energetickej oblasti

Andrej Bán v komentári píše, prečo vyhrávajú amorálni populisti, ako Trump či Fico. „Buď sú bezškrupulózni a vôbec o morálke nehovoria, alebo ňou perfídne zaštiťujú akékoľvek svoje konanie, ktorého jediným cieľom je moc.“

Robert Fico sa v januári stretne s Viktorom Orbánom, oznámil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Jednou z tém rokovaní bude rozvoj pohraničnej infraštruktúry. Szijjártó konkrétne spomenul výstavbu mostov cez rieku Ipeľ.

Premiér a predseda Smeru Robert Fico prijal ruského veľvyslanca Igora Bratčikova, píše Newsfilter. „Fico od nástupu do vlády hrá hru. Svojim voličom, ktorí sú fanúšikmi Putina, hovorí, ako nepošle na Ukrajinu už žiadne zbrane ani náboje. V Bruseli ale opakuje, že podporí oficiálnu európsku politiku, ktorá je jasne na strane Ukrajiny.“

Teraz sa ukáže, či má Kočner na Fica ešte vplyv, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Vláda v tejto chvíli zvažuje až tri možnosti, ako mu pomôcť. Výsledok ukáže, či má Kočner aj z väzenia vplyv na politika Fica, ktorého v Threeme volal šéf. Vieme, že Kočnerov advokát Marek Para sa s Ficom pravidelne stretáva – nielen na poľovníckej chate, ale aj na tlačových konferenciách.“

Pre premiéra je prioritné zaplatiť ľudí, ktorí ho volili, hodnotí prístup vlády k rozpočtu politický analytik Marián Leško. Keď Robert Fico po rokovaní koaličnej rady pošle tlačovú správu s vtipom o tom, ako dostať štyri slony do fiatky 500, odkazuje podľa Leška tým, čo ho nevolili, že mu na nich nezáleží.

Zrušenie spolupracujúcich obvinených by prialo mafii. Hoci Robert Fico hovorí o Ľudovítovi Makóovi, inštitút je dôležitý hlavne pri kauzách organizovaného zločinu a vďaka nemu boli odsúdení predstavitelia viacerých násilných gangov.

Robert Fico bude v pondelok telefonovať s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom. Na otázku, či aj on podobne ako Peter Pellgerini zvažuje návštevu Ukrajiny, odpovedal, že „nemá čas na prázdne výlety a prázdne gestá“.

Tibor Gašpar by bol perfektný kandidát na šéfa SIS, ale sme príliš ďaleko, vyhlásil premiér. Gašpar podľa Roberta Fica robí dobrú prácu v Národnej rade a SIS vedie „profesionál“ – poverený námestník, ktorého meno nechcel povedať. „Nejako nás to netlačí v tomto okamihu,“ dodal.

Ak sa Peter Pellegrini rozhodne kandidovať za prezidenta, Smer ho podporí. „Ja som Petrovi Pellegrinimu podal ruku a povedal som, že ak pôjdeš kandidovať za prezidenta, máš podporu strany Smer. Nemáme dôvod váhať,“ vyhlásil Robert Fico.

Robert Fico naznačil rušenie spolupracujúcich obvinených, kľúčovú legislatívu pri boji s organizovaným zločinom. Kajúcnikov nazval udavačmi. Na otázku v Sobotných dialógoch, či zostane zachovaný Špecializovaný trestný súd, odpovedal: „Dobre to zmeníme, nebojte sa.“

Robert Fico tvrdí, že rozpočet bude spĺňať všetky ciele EÚ, predstaviť ho chce v pondelok po rokovaní vlády. „Ideme do všetkých výdobytkov, ktoré sme sľúbili pred voľbami,“ povedal v RTVS. Jasne sa nevyjadril, odkiaľ vezmú peniaze na dodatočných 300 eur pre dôchodcov.

Koalícia chce oklieštiť špeciálnu prokuratúru a Špecializovaný trestný súd. Robert Fico s Robertom Kaliňákom a ministrom spravodlivosti Borisom Suskom v pondelok rokovali v Bruseli s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom o zásadných zmenách v ich fungovaní. V piatok Komisii zaslala vláda už paragrafové znenie návrhu.

Robert Fico. Foto N - Tomáš Benedikovič

Radoslav Procházka píše o šanciach Roberta Fica uspieť na Európskom súde pre ľudské práva so sťažnosťou na odposluchy z poľovníckej chaty. „Nie sú úplne márne, pretože sťažnosť už prešla cez filter tzv. zjavnej neopodstatnenosti a bude ju skúmať príslušná formácia súdu. Ak sa štát so svojím premiérom nejako nedohodne, rozhodne sa v Štrasburgu.“

Vládna koalícia sa dohodla na rozpočte na rok 2024, oznámil premiér Robert Fico po zasadnutí koaličnej rady. Bližšie informácie neposkytol, iba uviedol, že „návrh rozpočtu je kombináciou konsolidácie rozbitých verejných financií a zachovania prvkov silného sociálneho štátu“.

Danglár: Banderovci

Koalícia mení zákony, aby mohla odvolať neodvolateľných predsedov nezávislých úradov. Vláda v stredu schválila novelu takzvaného kompetenčného zákona, podľa ktorej vznikne ministerstvo športu a cestovného ruchu, ale môže aj vymeniť riaditeľku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renátu Bláhovú a predsedu štatistického úradu Petra Peťka.

Robert Fico. Foto - TASR

Vláda hľadá spôsob, aby výmenu turbín v Gabčíkove nezastavilo verejné obstarávanie a povoľovacie konanie, povedal Robert Fico pri vodnom diele. Štátny podnik, ktorý Gabčíkovo prevádzkuje, už dokončil generálnu opravu plavebných komôr.

Premiér Fico prijal veľvyslancov USA Gautama Ranu a Ruska Igora Bratčikova. Podľa tlačovej správy im „priblížil slovenské vnútroštátne priority, ako aj svoj pohľad na vojnu na Ukrajine, kde doteraz nastavená stratégia EÚ a USA zjavne zlyháva“. Slovensko má podľa neho „povinnosť pripravovať sa na obdobie po skončení vojny na Ukrajine a na štandardizáciu slovensko-ruských vzťahov“.

Fico to nemá pod kontrolou, komentuje Newsfilter po dni, počas ktorého vláda stihla rošádu vlastných štátnych tajomníkov, schválila zmenu zákona, ktorá chystá cestu Gašparovi na čelo SIS, a v rozpore s realitou ďalej zvyšovala výdavky. „Sú dva mesiace po voľbách. Fico sľuboval koniec chaosu. No stabilita i pokoj vyzerajú inak.“

Premiér Robert Fico oznámil, že vo štvrtok bude okrem návštevy Gabčíkova rokovať s americkým aj ruským veľvyslancom a konať sa bude aj koaličná rada o štátnom rozpočte na budúci rok.

Zasadnutie koaličnej rady. Foto – Úrad vlády SR

Robert Fico avizuje mimoriadnu schôdzu k možnému plytvaniu štátnych peňazí na Expe v Dubaji. Kritizuje vtedajšieho ministra hospodárstva Richarda Sulíka a tvrdí, že ho budú žiadať, aby nahradil údajnú škodu. Predseda SaS pripustil len chyby v účtovníctve a nedodržiavanie administratívnych postupov.

Vláda sa bude musieť vyjadriť k opodstatnenosti sťažnosti, ktorú podal Robert Fico na Európsky súd pre ľudské práva ešte ako líder opozície. Týka sa odposluchov na poľovníckej chate. Súd potvrdil, že požiadal vládu o vyjadrenie.

Novinárka Veronika Folentová v podcaste českého Deníka N hovorí o Ficových útokoch na médiá. „Jedna vec je, keď o nás hovorí ako o nepriateľských médiách; druhá vec, že my to potom vidíme v správach, ktoré nám chodia od ľudí. Vidíme to v množiacich sa emailoch, ktoré sú vulgárne a agresívne, a je otázkou času, kedy to z online prostredia prejde do ulíc.“

Fico popiera, že sa za neho u českého prezidenta Pavla prihovárala Čaputová, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Vzťahy medzi Pavlom a Ficom nie sú ani zďaleka srdečné. Zároveň však platí, že Slovensko a Česko majú historicky príliš blízke vzťahy na to, aby niekto z politikov riskoval zásadnú roztržku. No v diplomacii existujú nástroje, ktorými sa dá naznačiť, že nie je všetko ideálne.“

Foto - AP/TASR

Premiéra Fica na prvej zahraničnej návšteve v Česku prijali najvyšší ústavní činitelia, rovnako naňho čakali desiatky protestujúcich aj s heslami: „Choď domov do Ruska“. Fico počas celého dňa opakoval, že Slovensko a Česko majú výnimočné vzťahy. V piatok sa však prejavilo aj to, že reprezentácie oboch štátov majú rozdielne názory na kľúčovú tému európskej politiky – na to, ako podporovať Ukrajinu.

Premiér Robert Fico sa v Prahe stretol s českým prezidentom Petrom Pavlom. „Dobré vzťahy medzi našimi krajinami sú absolútnou prioritou a predvolebná rétorika už nemôže vstupovať do súčasnej spolupráce,“ uviedol Pavel.

Robert Fico a Petr Pavel. Foto - TASR

Robert Fico povedal, že sa pripravuje jeho telefonický rozhovor s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Predseda vlády s ním chce hovoriť o projekte odmínovania a o tom, akú humanitárnu pomoc Ukrajina potrebuje.

Česko-slovenské vzťahy sú do určitej miery narušené zubom času, vyhlásil v Prahe premiér Robert Fico a dodal, že jeho prvá zahraničná cesta tak neviedla do Česka iba zo zdvorilosti.

Robert Fico a Petr Fiala. Foto - TASR

Nové na Dennikn.sk

20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси? 20:04Bieloruský denník: sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku? 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki Haleyová 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude drahá 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robí 17:01Shooty: Zdesenie 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya  14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a Nitre 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlave 11:40Danglár: Birmovaný komunista 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimli 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali