Pekné veci

Vyberáme príbehy šikovných ľudí, značiek a výrobcov, ktorí majú dobré nápady a robia pekné veci. Napíšte nám na pekneveci@dennikn.sk.

Po priestore najskôr behám s telefónom, hovorí fotograf architektúry Matej Hakár, ktorého tvorbu v súčasnosti vyhľadávajú oceňované domáce ateliéry aj občianske združenie Čierne diery. Vysvetľuje, prečo mu fotenie domu či bytu zaberie celý deň, ako vzniká výber fotiek, ktorý sa dostane do médií, aj či sú vydavatelia ochotní za publikovanie fotografií platiť.

Fotené do knihy Elektrárne, ktorú vydali Čierne diery. Foto – Matej Hakár

Stačí prehodiť písmená a z českej „mlhy“ budete mať slovenskú „hmlu“. A hoci majú obidve slová rovnaký základ, Čechom to slovenské pripadá ako tajomný jazykolam. Prečítajte si ďalšie vydanie Česko-slovenského slova týždňa.

Izbovým rastlinám sa treba venovať celoročne, nielen vtedy, keď sa im nedarí, hovorí Matúš Varsik, ktorý sa venuje ich predaju. Zima je pre rastliny náročná a ľudia by na ňu mali myslieť už vtedy, keď si rastlinu prinesú domov a hľadajú jej vhodné miesto. „Je dobré, ak môže zostať na jednom mieste počas celého roka a nemusí sa veľmi presúvať.“

Zapisujte si, po čom túžia vaši blízki, a potom im to splňte, znie jeden zo 40 tipov, ako tento rok urobiť svet lepším. „Pozorne počúvajte svojho partnera alebo partnerku, kolegov, blízkych a susedov a zapisujte si akékoľvek maličkosti, ktoré medzi rečou spomenú ako niečo, čo ich teší, čo majú radi alebo po čom túžia,“ radí psychologička Táňa Sedláková.

Ponúkame 40 láskavých a pekných vecí, ktoré môžete tento rok urobiť a potešiť nimi iných. Napríklad zaparkujte o čosi ďalej od svojho domu a nechajte parkovacie miesto niekomu staršiemu alebo s deťmi, čítajte si doma s blízkymi nahlas, chváľte ľudí, ktorí si to zaslúžia, alebo prekvapte darčekom človeka v núdzi. 

Ilustrácia - F. S. s Midjourney

Vzory obrusov, závesov a ďalších textílií sa mnohým z detstva spájajú s produkciou podniku Dielo, ktorý mal predajne po celom Slovensku. Prvé otvorili v Bratislave, Košiciach a Martine už v roku 1958. Všetky výrobky, ktoré sa v nich predávali, musela odsúhlasiť výtvarná komisia. Dnes môžete niektoré z nich vidieť v Slovenskom múzeu dizajnu.

Slávka Pecháčková, textilné metráže, 70. roky 20. storočia. Zo zbierky Slovenského múzea dizajnu. Foto - Adam Šakový

Osamelí seniori si prajú papuče, tepláky, gitaru, karaoke či nitky na vyšívanie. Do projektu Vianočný zázrak sa ich tento rok zapojil rekordný počet a hrozí, že sa všetky priania prvý raz nepodarí splniť. Na hodnotnejšie dary sa dá prispieť aj do zbierky.

Foto - Vianočný zázrak

Kým v zahraničí ľudia vyhľadávajú vintage nábytok, ktorý sa nemusí repasovať, u nás často chcú, aby vyzeral ako nový. „Myslím si však, že patina na tento nábytok v istej miere patrí, a snažím sa o tom edukovať aj zákazníkov,“ hovorí Vlaďa Ilavská, ktorá dováža vintage nábytok na Slovensko. „Aj 70-ročný človek má vrásky a má ich aj nábytok.“

Prinášame ďalší tip na ľudí, ktorým môžete počas adventu pomôcť. Muskulárni dystrofici alebo pacienti trpiaci ALS dnes patria medzi mimoriadne ohrozenú skupinu. Majú oslabené dýchacie svaly a prípadné nakazenie covidom je pre nich mimoriadne nebezpečné. Počas pandémie majú navyše zhoršený prístup k pomoci od osobných asistentov.

Vlaďa Ilavská zháňa po Európe originálny vintage nábytok a niektoré dizajnové kúsky prirovnáva k drahým veteránom: „Ikonické kúsky si držia hodnotu a niektoré vintage kusy sú dokonca drahšie než nové.“ V rozhovore hovorí, že ľudia si kedysi nábytok viac vážili, lebo nepočítali s tým, že si o pár rokov kúpia nový.

Vlaďa Ilavská. Foto N – Tomáš Benedikovič

Manželia Vinczeovci prenajímajú svoj byt človeku bez domova. „Funguje to, zmluvu takmer určite predĺžime,“ hovoria. „S naším podnájomníkom som sa rozprávala, čo má za sebou. Potom som si povedala, že všetko chápem, a inak sa pozerám na to, ako pristupuje k pre nás bežným veciam,“ tvrdí Adela Vinczeová.

Počas prvej vlny pandémie prišli manželia Šramkovci s nápadom kaviarne v starom vagóne s výhľadom na obľúbený Chmarošský viadukt a darí sa im. Mali iba problém zohnať personál. „U nás to nie je tak, že dáme inzerát na Profesiu a ľudia prídu, ale doma si sadne rodinná rada a povieme si, kto z Telgártu sa vrátil zo zahraničia a mohol by u nás pracovať,” vraví majiteľ Andrej Šramko.

Neďaleko Chmarošského viaduktu, obľúbenej technickej pamiatky na Horehroní, otvoril manželský pár kaviareň v prerobenom starom vagóne. Nečakali, že k nim denne prídu stovky zákazníkov. „V Telgárte sme nikdy veľmi nemali zahraničnú klientelu, sme závislí od Slovákov a vychádza nám to,“ hovorí majiteľ Andrej Šramko.

Foto N – Tomáš Hrivňák

Pandémia priniesla do módy aj celkom nové produkty ako napríklad rolák, ktorého súčasťou je rúško. „Alebo vznikli pyžamové šaty, ktoré sú ako nočná košeľa, takže v nich môžeme spať, môžeme v nich tráviť deň doma a zároveň si ich môžeme dať na online poradu,“ opisuje marketingová manažérka Pavlína Louženská.

Pandémia priniesla do módy recykláciu a udržateľnosť. „Na výrobu jedných riflí sa minie približne 10-tisíc litrov vody, čo je ďalší dôvod kúpiť menej a kvalitne. Udržateľne zmýšľajúce značky majú napríklad svoj recyklačný systém a dokážu vyrobiť rifle tak, že minú len pár desiatok litrov vody,“ hovorí stylistka Barbora Yurkovic.

V móde sa pod vplyvom pandémie dostávajú do popredia prírodné a pohodlné materiály. „Pandémia je odrazom klimatickej zmeny a uvedomujú si to aj módne značky, ktoré poňali posledný rok ako príležitosť na rozvoj a vývoj nových materiálov,“ vysvetľuje stylistika Barbora Yurkovic s tým, že onedlho si budeme môcť kúpiť napríklad kabelku z hroznových šupiek.

Ovčia vlna je výborný prírodný materiál, no na Slovensku pre jej spracovanie neexistuje žiadna podpora. „Chovatelia ju neraz zakopávajú do zeme, aby sa jej zbavili,“ hovorí Lívia Rášová, ktorá ukazuje, ako vlnu spracovať a využiť.

Ovčia vlna u nás zbytočne končí ako odpad, pre chovateľov je to nočná mora, hovorí Lívia Rášová. Problém spracovania vlny začala skúmať pred troma rokmi. Dnes učí remeselné techniky deti aj dospelých a založila iniciatívu Vlna – Ovčia vlna spod Tatier.

Pavol Gábor a Lukáš Vidlička sa z čisto rómskej školy v Kecerovciach prekopali až na majstrovstvá sveta. Až vo februári si však prvýkrát zahrali na Slovensku. Bol za tým rasizmus? Skôr nie. Ich príbeh profilovali žabomyšie vojny márnomyseľných funkcionárov.

Lukáš Vidlička (vľavo) a Pavol Gábor. Foto N - Michal Červený

Nové na Dennikn.sk

11:46Abbey Road: Miesto, ktoré Beatles nenávideli 11:30Danglár: Zdvojenie 10:46Leško, Šimečka, Kostolný: Ľudia nie sú v panike, lebo si vládu s fašistami ani nevedia predstaviť 10:19Nemôžeme rezignovať na ľudí, ktorí nepozerajú umelecké filmy, tvrdí nový riaditeľ Audiovizuálneho fondu 07:19Ráno s NHL: Petrovi Šťastnému tam zlomili nos. Z najslávnejšieho štadióna v histórii je dnes škaredé kinoVčera 23:23Evolúcia sa nám deje pred očami, vraví biológ, ktorý študuje reakcie prírody na zmeny klímyVčera 22:51Ako prostitútky z Kyselivky zachránili miestne ženy. Navštívili sme obec, ktorú Rusi napokon ušetriliVčera 19:26Svedok vraždy Daniela Tupého po osemnástich rokoch ukázal na vraha. Priznal, že aj on si udrelVčera 17:59Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijúVčera 17:25Mladí ľudia trávia až polovicu času s médiami na smartfónochVčera 16:02KDH nevezme Záborskej stranu na kandidátku. Majerský hovorí, že na iné spájanie je ešte časVčera 12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či ParížVčera 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrťVčera 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie svetaVčera 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. OpäťVčera 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmyVčera 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkouVčera 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodil24.03 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejú24.03 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenie24.03 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdy24.03 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?24.03 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)24.03 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konár24.03 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v Amerike24.03 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)24.03 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti Slovákom24.03 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletou24.03 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancu24.03 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnes