Béla Bugár

Béla Bugár dostal viacero ponúk na návrat do politiky, ale všetky odmietol. Stretol sa aj s Mikulášom Dzurindom. „Aj jemu som povedal, že sa už nechcem aktívne zapojiť,“ vraví expredseda Mosta-Híd a SMK. (napunk)

Káčerove vyjadrenia o územných nárokoch Maďarska kazia slovensko-maďarské vzťahy, tvrdí Béla Bugár. „To, čo sa Most-Híd snažil dosiahnuť počas 12 rokov a ako-tak sa mu to podarilo, aby sa slovensko-maďarské vzťahy znormalizovali, rozbil Káčer takýmto hlúpym vyhlásením.“

Slovensko je úspešný príbeh, ak sa pozrieme na to, odkiaľ sme sa dostali tam, kde sme teraz, myslí si Béla Bugár. „Z čiernej diery v období Mečiarových vlád sme sa stali členmi EÚ a NATO a iných medzinárodných organizácií,“ povedal expredseda Mosta-Híd. (napunk)

Vládna kríza sa neskončí ani odstúpením Matoviča, myslí si Béla Bugár. Ak bude menšinová vláda, bude sa to hneď spájať s obvineniami o kupovaní poslancov, hovorí expredseda Mosta-Híd. Ak budú predčasné voľby, nemôže vzniknúť vláda bez Hlasu, dodáva Bugár, podľa ktorého budúca koalícia vznikne spojením strán súčasnej koalície a opozície. (napunk)

Béla Bugár vystupuje zo strany Aliancia. Ako dôvod uviedol to, že SMK „nedodržuje ťažko dosiahnuté dohody“. Podľa neho chce SMK vytlačiť zo strany platformy Mosta a Spolupatričnosti.

Lanária ma, aby sme sa vrátili my, čo sme dostali Slovensko do EÚ a NATO, hovorí v rozhovore expredseda Mostu-Híd Béla Bugár o možnosti návratu do politiky. „Neexistuje. Ja hovorím, že som ochotný pomáhať, ale ak si niekto myslí, že zoberiem a ponesiem zástavu, to nie.“

Béla Bugár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Béla Bugár po 19 rokoch od vzniku druhej Dzurindovej vlády hovorí, že prepustil post predsedu parlamentu KDH a uprednostnil vznik prvej menšinovej univerzity v Komárne. „Predsedom parlamentu môže byť človek najdlhšie štyri roky, ale ak univerzita bude fungovať dobre, bude tu naveky,“ vraví Bugár.

Foto N – Tomáš Hrivňak

Viktor Orbán neuspel s Bugárom, chcel spolupracovať aspoň s SMK, no tí boli neschopní, hovorí psychiater Péter Hunčík. Teraz podľa neho Orbán hľadá ďalšieho spojenca, ktorý by bol schopný viesť tunajších Maďarov, a zdá sa, že si vybral poslanca OĽaNO Gyimesiho.

Péter Hunčík. Foto – N/Tomáš Benedikovič

Orbán si robí na Slovensku liaheň Maďarov, varuje v rozhovore Béla Bugár, ktorý sa stiahol z veľkej politiky, odmietol ponuku radiť nemenovanému členovi novej koalície, ale je pripravený pomôcť Mostu, hoci aj svojimi peniazmi.

Ako poznám Fica, Smer nenechá Pellegrinimu, hovorí Béla Bugár v rozhovore, v ktorom bilancuje pôsobenie v politike. Najlepšie mu bolo v prvej Dzurindovej vláde, za neúspechom rokovaní maďarských strán vidí vplyv Oskara Világiho.

Foto N – Tomáš Benedikovič

O rozdieloch medzi Kiskom a Bugárom. Roman Pataj v komentári píše, že Kiska dnes na rozdiel od Bugára v roku 2016 nemôže zabrániť vzniku vlády, môže ju len civilizovať.

Predseda Béla Bugár k mimoriadnej schôdzi: „Rozumiem, že každý sa snaží získať voličov pred voľbami, ale nerozumiem, či za takú cenu, že rastie a vyvoláva sa nenávisť voči ľuďom s inými názormi.“ Predseda Mosta-Híd hovorí, že má problém s procesom, ako SNS a Smer chce prijať teraz balík za stovky miliónov eur.

Béla Bugár tvrdí, že Slovensku nehrozí osud Maďarska. „Situácia, aká je v Maďarsku za vlády premiéra Viktora Orbána, nemôže byť budúcnosťou Slovenska.“ Orbánova vláda získala vplyv vo väčšine médií, zasiahla do ústavného sudu a urobila ďalšie kroky, aby vznikol systém, v ktorom bez súhlasu vládneho Fideszu prakticky nie je možné nič urobiť.

Bugár straší orbanizáciou menšiny. Tá je však už aj vďaka nemu realitou, píše Peter Morvay. Mnohé z toho, čo vidíme v Maďarsku, charakterizuje jej život už tridsať rokov.

Bugár si myslí, že by asi bolo dobré, ak by Fico úplne odišiel z politiky, ale toto rozhodnutie je na ňom. Nevedel povedať, či im ich voliči uveria, že po februárových voľbách už so Smerom nebudú spolupracovať. „To je jedno, či uveria, ale to tvrdíme,“ povedal Bugár v Na telo.

Béla Bugár povedal, že koaličné rady za posledného vyše roka poriadne nefungovali. Vysvetľuje si to tým, že premiér Peter Pellegrini nebol zároveň aj predsedom strany a nedokázal teda vyhodnotiť, že každú chúlostivú vec treba prerokovať na koaličnej rade.

Bugár v rozhovore pre TASR opäť nepovedal, či si vie predstaviť znovu vládnuť so Smerom či SNS. „Po skúsenostiach z roku 2016 odmietam odpovedať, s kým áno, s kým nie.“

Béla Bugár povedal o odídencoch z Mosta-Híd, že sú politickí turisti. „Pani Žitňanskú vlastne chápem. O ostatných však musím povedať, že sú to obyčajní politickí turisti. Tri a pol roka využívali výhody, ktoré im klub Mosta-Híd ponúkal. A keď potom uvidia novú politickú stranu, rovno do nej skočia.“

Bugár priznal, že Štefan Czucz považovaný za mecenáša Mosta objednával jeho dovolenku na Maldivách, kde stretol Mariana Kočnera. „Povedal mi, že už tam bol viackrát a že tam ide aj on s rodinou. A pokiaľ chceme, môže tam dovolenku objednať aj nám.“

Béla Bugár hovorí, že po voľbách 2020 vidí aj možnosť koalície Smeru, SNS a Kotlebu. „Všimnite si, že niektoré zákony prechádzajú proti našej vôli s pomocou ĽSNS. Pamätáte sa na voľbu ústavných sudcov? Museli sme si vynútiť verejnú voľbu, lebo sme zistili, že je tam dohoda s ĽSNS,“ tvrdí v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček

Naživo: Béla Bugár (Most Híd) o nahrávke Kočner – Trnka.

Snaží sa nám Bugár povedať, že by už nevládol s Ficom? Roman Pataj v komentári píše, že pokusy Mosta-Híd dištancovať sa od Smeru pripomínajú Bugárovu tretiu vetu.

Keby Bugár pred štyrmi rokmi rokmi vedel, akí ľudia sa „objavia v Smere“, do vlády by s touto stranou nešiel. Hovoril konkrétne o Monike Jankovskej. Po nasledujúcich voľbách si nevie predstaviť spoluprácu so stranou Štefana Harabina.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Šéf Focusu Martin Slosiarik si myslí, že Most-Híd má stále šancu udržať sa v parlamente, hoci je v prieskumoch pod 5 percentami a rokovania o koalícii s SMK skrachovali. Určité riziko pre Most však podľa neho prináša nová konkurencia – PS tento týždeň oznámilo, že zakladá svoju maďarskú platformu.

Z postu predsedu strany Most-Híd Béla Bugár odíde len vtedy, ak to pomôže strane, povedal to pre TASR. Neodišiel by však v prípade, ak by mala byť jeho osoba prekážkou spolupráce maďarských strán.

Most tvrdí, že spoluprácu so stranou Maďarské fórum Zsolta Simona vylúčil už na ich prvom stretnutí v júli. Reaguje tak na správu, že fórum vylúčilo spoluprácu s Bugárom. „Zsolt Simon opäť robí politickú nadprácu,“ uviedla hovorkyňa Mosta.

Maďarské fórum Zsolta Simona vylúčilo akúkoľvek spoluprácu s predsedom Mosta Bélom Bugárom. Reagovalo tak na informácie z komunikácie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, v ktorej sa Bugár spomína.

Kočner je maximálne nedôveryhodný, ani Bugár však nie je známy svojou zásadovosťou, píše Peter Morvay. „Most opakovane nepodržal vládu a nezostal v koalícii so Smerom a s SNS kvôli Kočnerovi, ale kvôli sebe. Väčšina partaje odchod nikdy nemyslela vážne, nechcela sa vzdať moci a prístupu k verejným financiám, keď ich raz získala.“

SaS a OĽaNO kritizujú rozhovor Bugára s Kočnerom. Podľa Sulíka je Bugár priamym účastníkom zahladzovania škôd „smeráckej vlády“ po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Matovič vyhlásil, že Bugár týmto „definitívne stratil akékoľvek morálne právo na zotrvanie v politike“. (tasr)

SMK útočí na Bugára cez jeho vlastného Danka, píše Peter Morvay. „Bugár dookola opakoval, že Dankova rigorózna práca je problémom SNS. Uvidíme, čo povie teraz, keď sa podobné podozrenie týka poslanca jeho strany Eleméra Jakaba.“

Kiska priamo neodpovedal na otázku, či by mal Bugár ostať v politike. „To, že je rozpor medzi tým, čo povedal pán Bugár, a to čo vyšlo z komunikácie od pána Kočnera, vyvoláva obrovské pochybnosti.“ Kiska povedal, že s napätím čaká na vysvetlenie, ako to prebiehalo.

Bugár bude mať o 12:15 brífing. Dnes bola zverejnená časť Kočnerovej komunikácie z Threemy, ktorá ukázala, že šéf Mosta nehovoril celú pravdu o tom, ako Kočnera stretol na Maldivách.

Poslanec Mosta-Híd Tibor Bastrnák stojí za šéfom strany Bugárom a verí mu aj po zverejnení informácií o tom, že hovoril na Maldivách s Kočnerom. Tvrdí, že Bugár hneď po návrate z dovolenky jeho aj stranu informoval o tom, že sa s Kočnerom stretli, tvrdil, že ho stretol náhodne, pozdravili sa išiel ďalej.

Kočnerova komunikácia ukázala, že Béla Bugár nehovoril celú pravdu o tom, ako stretol na Maldivách v marci 2018 Mariana Kočnera. Bugár teraz priznal, že to s Kočnerom nebol len pozdrav, ale sa aj rozprávali o páde vlády. Odmieta však, že by naňho Kočner „nahučal“, ako písal Alene Zsuzsovej.

Maďarské fórum a Most-Híd sa zatiaľ nedohodli na predvolebnej spolupráci. Uviedol to líder fóra Zsolt Simon po rokovaniach s vládnou stranou. Maďarské fórum podľa neho nemá záujem ísť na kandidačnú listinu Mosta a nebude pokračovať v rokovaniach, ak sa nezmení postoj Bugárovej strany.

Sulík a Bugár sa nemajú radi, majú však niečo spoločné – obaja sú hlavnou silou aj slabinou vlastnej strany, píše Peter Morvay. SaS nedokáže žiť bez Sulíka rovnako ako Most bez Bugára.

Bugár povedal, že svoju funkciu šéfa Mosta oficiálne ponúkol v poslednom čase strane dvakrát – po neúspechu v prezidentských voľbách aj po eurovoľbách. Predsedníctvo to však odmietlo, takže „z boja utekať nebude“. (rtvs)

Béla Bugár k eurovoľbám: „Mrzí ma, že Maďari žijúci na Slovensku prišli o svojich zástupcov v EP, že bývalý europoslanec za Most-Híd József Nagy nemôže pokračovať v začatej práci v oblasti ochrany menšinových práv. Je to škoda, lebo niektoré veci za nás nikto iný neurobí.“

Bugár hovorí, že zodpovednosť za hlasovanie za novelu zákona o štátnych symboloch berie sám na seba. Má na starosti túto agendu, v tom čase bol však práceneschopný, takže na chybu nemohol upozorniť, lebo o nej nevedel. Predseda klubu Mosta Tibor Bastrnák podľa Bugára ponúkol svoju funkciu, poslanci jeho odchod odmietli.

SMK si nemohla želať nič lepšie, než aby bugárovci v očiach menšiny potvrdili, že sú zapredanci a zradcovia, píše Peter Morvay v komentári Ako dankovci vypiekli s Bugárom o tom, ako sa Most-Híd pridal k zákazu maďarskej hymny.

Bugár: Slovensko zvíťazilo už v prvom kole prezidentských volieb, keď sa na prvých dvoch miestach umiestnili kandidáti s jasnou euroatlantickou orientáciou a výbavou na ochranu hodnôt demokracie.

Víťazstvo Čaputovej je historickým momentom pre Slovensko, napísal Béla Bugár na Facebooku. Most-Híd Čaputovú podporil pred 2. kolom.

Z Bugára je dnes odmietnutý politik, píše Marián Balázs. Voliči vystavili Bugárovi vysvedčenie. V každej krajine s vyspelejšou politickou kultúrou by predseda strany v takejto situácii okamžite oznámil svoje odstúpenie.

Ak by si mali Kiska, Štefunko, Beblavý a Hlina vybrať medzi Bugárom alebo Matovičom s Kollárom, pravdepodobne by si vybrali Bugára, píše Filip Obradovič.

Aby nám za Bélom Bugárom nebolo ešte smutno, píše v komentári Filip Obradovič. Ak by si mali Kiska, Štefunko, Beblavý a Hlina vybrať medzi Bugárom alebo Matovičom s Kollárom, pravdepodobne by si vybrali Bugára.

Most-Híd odporúča svojim voličom, aby v 2. kole hlasovali za Zuzanu Čaputovú. „Strana Most-Híd tak, ako to jej predseda Béla Bugár počas volebnej noci avizoval, svojim voličom a sympatizantom odporúča, aby v druhom kole prezidentských volieb podporili Zuzanu Čaputovú,“ uviedol Most.

Béla Bugár stratil Bratislavu, ukazujú volebné mapy. Problém má aj na juhu, kde mu hlas nedali ani voliči Mosta-Híd, skôr volili Zuzanu Čaputovú.

Zuzana Čaputová na juhu Slovenska dosiahla malý zázrak. Podľa Kálmána Petőcza väčšina maďarských voličov má pocit, že žiadna politická strana ich záujmy v skutočnosti nereprezentuje, ich dezilúzia je obrovská. Aj preto bola v komárňanskom okrese účasť iba 28 %.

Čaputová nepotrebuje Bugárovu podporu, tvrdí v komentári Peter Morvay. Bugár sa o podpore v druhom kole bude rozhodovať podľa toho, či Smer postaví podporu Šefčoviča ako podmienku existencie vládnej koalície.

Čaputová presvedčila aj slovenských Maďarov na juhu krajiny. V okrese Komárno získala takmer 50 % hlasov, Bugár 22 %. V okrese Dunajská Streda bol jej náskok ešte výraznejší: Čaputová tam získala 55 %, Bugára volila štvrtina miestnych voličov.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:27Newsfilter: Matovičovci sú v parlamente už len hlučnou menšinouVčera 19:39OĽaNO po výhrade správcov navrhlo, aby pre rýchly výber úspor z II. piliera neplatili garancieVčera 19:39Školské dvory pre všetkých: Staré Mesto minulý týždeň urobilo to čo Rača pred 14 rokmiVčera 19:35Graf dňa: NBS mierne zvýšila prognózu inflácie v tomto roku, môžu za to potravinyVčera 19:18EÚ tvrdšie zasiahne proti hotovostným platbám, SaS chce pravidlá zmierňovaťVčera 18:55Rusi, ktorí nepodporili vojnu, by mali súťažiť, vraví olympijský výbor. Odborníčka OSN by povolila aj ruských vojakovVčera 18:41Penta vydáva bezplatné noviny: miliónový náklad, skrytá reklama plus podpora PellegrinihoVčera 18:30Bitky a volebné podvody, ale aj nové školy a vyčistené osady (reportáž o rómskych starostoch)Včera 18:00Čo mohlo byť a nie je v piatej sérii Drive to SurviveVčera 17:43Drastický prípad 12-ročnej Maše, ktorá nakreslila protivojnový obrázok. Skončila v detskom domove a otca odsúdili na dva rokyVčera 17:21V Komárne obnovia štadión za maďarské štátne peniaze, stavať bude firma blízka Orbánovmu oligarchoviVčera 17:18Britov vedie hinduista, Škótov moslim. Našim voličom je to jedno, hovorí odborníčkaVčera 17:10Shooty: PrioritaVčera 15:47Dievčatá obvinili spolužiaka z obťažovania, ten ostal v izolácii. Ako si elitná škola nevedela poradiť so sexizmomVčera 14:57Vlajky podpory aj protestné odchody. Ako to vyzeralo v parlamente počas prejavu ukrajinskej političkyVčera 14:23Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covidVčera 14:21Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo spôsob, ako pomôcť pozemným jednotkámVčera 13:11Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politikyVčera 12:22Imunologička Hadvabová: Nebojte sa dať dieťaťu orechy aj jahody, pre vývin imunity je kľúčové správne načasovanieVčera 12:19Lekárka Penesová: Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest, no reťazce im zastropovali cenyVčera 11:02Jaroslav Spišiak vstupuje do PS: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľVčera 10:54Je ťažké zložiť obraz sveta. Umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umeniaVčera 10:42Philipp Lahm: Messi si až v PSG mrzuto uvedomil, aké krásne boli roky s GuardiolomVčera 10:01Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, dôkazy nemajú. Je to nebezpečné, varuje expertVčera 07:59Zákony proti ľuďomVčera 07:07Ráno s NHL: Keď hráte pri McDavidovi, je ťažké vynikať, Draisaitl to však dokážeVčera 06:28Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobilityVčera 00:00Danglár: Strižňa na Súmračnej28.03 19:50Slovensko má ďalšiu miliardovú investíciu. Porsche niekoľkonásobne nafúklo staršie plány na Považí28.03 19:46Naď chce ešte objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh. Očakáva, že ich uhradia USA