Milan Krajniak

Milan Krajniak obhajoval prelomenie veta pri balíčku Igora Matoviča, ktoré by neprešlo bez podpory kotlebovcov a kuffovcov. Argumentoval tým, že iní bývalí poslanci ĽSNS hlasovali proti, takže s poslancami zvolenými za ĽSNS hlasoval každý.

Poslanci odložili na september aj hlasovanie o reforme prvého dôchodkového piliera od Milana Krajniaka. Minister práce chce v návrhu presadiť aj rodičovský bonus, ktorý by časť odvodov detí presunul na penzie ich rodičov.

Naživo: Boris Kollár a Milan Krajniak k jednorazovej pomoci rodinám

Sme rodina bude za prelomenie veta pri balíčku Igora Matoviča, povedal Milan Krajniak v RTVS. Na otázku, či by mu neprekážalo, že balíček prejde s hlasmi kotlebovcov, povedal: „A to mi má vadiť, že SaS hlasuje proti s Hlasom, Progresívnym Slovenskom a Republikou?“

Minister práce Milan Krajniak povedal, že platy všetkých štátnych a verejných zamestnancov sa budú zvyšovať o viac ako 3 % a skôr ako od 1. januára 2023. Musí sa však ešte uzavrieť dohoda medzi vládou a zamestnávateľmi. Zvýšiť platy od 1. septembra je podľa ministra za Sme rodina dosiahnuteľný termín.

Rodinné poradne, ktoré v súčasnosti vznikajú po Slovensku, by mali fungovať najmenej sedem rokov, tvrdí minister Krajniak. Podľa jeho slov už padlo politické rozhodnutie, že poradne sú potrebné a neohrozí ich ani to, že budúci rok sa končí programové obdobie, z ktorého sú financované.

Vláda je pripravená na rokovanie o zvyšovaní platov aj pred koncom roka 2022, uviedol po rokovaní mimoriadnej hospodárskej a sociálnej rady minister práce Milan Krajniak. Samosprávam podľa neho vláda ponúkala využitie nevyčerpaných eurofondov na zníženie energetickej náročnosti.

Milan Krajniak dostal desiatky pripomienok k jeho reforme druhého piliera. Hegerovi aj Matovičovi úradníci sa pýtajú, prečo neriešil garancie, ktoré treba opraviť, a prečo má mať sporiteľ v akciách menej dôchodkových úspor už v 45 rokoch.

Milan Krajniak zatiaľ nespresnil, ako bude Sme rodina postupovať pri hlasovaní o vetovanej časti rodinného balíka za 1,2 miliardy eur. Po rokovaní vlády však vyhlásil, že návrh považuje za dobrý, najmä zvýšenie daňového bonusu a detských prídavkov.

Minister práce Milan Krajniak nepočíta s výraznejším zvýšením životného minima ako o očakávaných 7,5 %, hoci inflácia je v posledných mesiacoch vyššia. Argumentuje, že stúpne aj nezdaniteľná časť základu dane a dvakrát sa zvyšuje stravné.

Naživo: Minister práce Milan Krajniak po rokovaní vlády.

Ministerstvo financií spresňuje vyjadrenie Igora Matoviča – podľa tlačového odboru nenarážal na to, že minister Krajniak predloží koaličnej rade návrh na odvolanie Sulíka, ale „že minister práce otvorí rokovanie dopadov embarga na Slovnaft a rozpočet“.

Krajniak podľa informácií Denníka N nenavrhol na koaličnú radu odvolávanie Sulíka, ale len zníženie dane na benzín a naftu a rokovanie o negatívnych dosahoch na rozpočet a Slovnaft vinou embarga na ruskú ropu.

Krajniak podľa Matoviča už zaradil na koaličnú radu bod o možnom odvolaní Richarda Sulíka z postu ministra hospodárstva. Matovič povedal, že je určite na zváženie, aby Sulík odišiel. Po otázke novinára, či pre to niečo osobne urobí, povedal: „Iba to, že to pomenujem na koaličnej rade. Ten bod už je zaradený, nie odo mňa, ale od ministra Krajniaka na rokovanie koaličnej rady.“

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa bude na vláde pýtať, ako Slovensko vyrokovalo odklad zákazu dovozu ruskej ropy. „Boli sme dohodnutí, že výnimka má byť trojročná,“ povedal v Sobotných dialógoch na RTVS.

Ministerstvo práce otvorilo prvé štyri rodinné a manželské poradne. Podľa ministra Milana Krajniaka majú slúžiť ako prevencia rozvodov a rozchodov.

Krajniak vraví, že zvýšenie prídavkov na deti a vyšší daňový bonus pripravili dobre, služby deťom však bude treba dopracovať. Problém vidí aj v rozpočtovom krytí. „Pri takejto podpore rodín sú odôvodniteľné dodatočné príjmy, zníženie investovania zo štátneho rozpočtu aj vyšší deficit.“

Krajniak povedal, že si dal Inštitútom sociálnej politiky prepočítať protinávrh SaS a stál by viac ako 900 miliónov eur. „Neviem, v čom je zásadný rozdiel medzi nekrytím návrhu na podporu rodín a tým, čo predložila SaS.“

Krajniak vraví, že jednorazový príspevok 100 eur sa vyplatí v júni. Takže čas schváliť ho majú do konca mája. „Legislatívne a vecne to máme pripravené, politicky dohodnuté, nie je s tým žiaden problém.“

Krajniak vraví, že daňový bonus vedia schváliť aj bez opozície, hoci to SaS nepodporí. Reagoval na Sulíka, ktorý povedal, že strana to nebude vetovať, aj keď to prejde s podporou Hlasu. „Treba urobiť aspoň daňový bonus na dieťa, ja to považujem za dobrú vec,“ povedal Krajniak.

Každý by mal mať právo rozhodnúť sa, akú časť dôchodkových odvodov bude posielať do druhého piliera, hovorí minister práce Milan Krajniak. Chce, aby poslanci v parlamente navrhli úplné alebo aspoň čiastočné zdobrovoľnenie druhého piliera.

Minister Krajniak povedal, že na jednorazovej pomoci 100 eur sú v zásade dohodnutí. Taká suma sa má vyplatiť rodinám na každé dieťa, pre rodiny v hmotnej núdzi a dôchodcom, ktorým to nevyšlo na penziu. „Čo sa týka dlhodobejšej pomoci, sme k dohode oveľa bližšie, ako sme boli o takomto čase včera.“

Parlament posunul do druhého čítania Krajniakovu novelu zákona o sociálnom poistení. V návrhu je aj rodičovský bonus a naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku dožitia. Za návrh hlasovalo 90 poslancov zo 140 prítomných.

Dôchodkové spoločnosti v II. pilieri súhlasia s tým, že sporiteľom presunú minimálne časť úspor z dlhopisov do akcií, no od ministra práce Milana Krajniaka žiadajú detailné inštrukcie, ako to majú urobiť. Tvrdia, že inak im hrozia od sporiteľov sťažnosti aj súdne spory.

Opatrenia na vynahradenie rastu cien by mohla vláda podľa ministra práce Milana Krajniaka schvaľovať na budúci týždeň. Dodal, že netrvá na tom, aby prešli v parlamente presne v navrhnutej podobe. Richard Sulík zopakoval, že zvýšenie daní bude vetovať.

Naživo: Minister práce Milan Krajniak a minister hospodárstva Richard Sulík po rokovaní vlády

Minister práce Milan Krajniak predstavil návrh reformy druhého dôchodkového piliera. Navrhuje, aby sa peniaze sporiteľov do 54 rokov presunuli z dlhopisových do výkonnejších fondov. Znížia sa poplatky a upraví sa aj výplatná fáza.

Robert Fico opakuje, že jeho obvinenie je politickým revanšom a snahou koalície zlikvidovať opozíciu. „Keď vás tak počúvam, tak by som sa nad sebou mal zamyslieť, lebo sa zdá, že tu sedím s úplným neviniatkom,“ reagoval na jeho slová podpredseda Sme rodina Milan Krajniak.

Milan Krajniak hovorí, že ak by bol poslancom, za vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie by nehlasoval. „Nemyslím si však, že orgány činné v trestnom konaní konajú na politický pokyn, tobôž nie vládny,“ dodal minister práce Krajniak (Sme rodina) v RTVS.

Robert Fico (Smer) sa prirovnáva k disidentovi z komunistických čias. „Nepamätám si, že by ŠtB vzniesla niekomu obvinenie štyrikrát za rok,“ povedal v RTVS. „Je to rekord. Takýto disident ani za komunizmu nebol,“ povedal Fico.

Ministerstvo práce poskytne zariadeniam sociálnych služieb a centrám pre rodiny a deti dotácie na pomoc s rastom cien energií. Schválila to ešte v stredu vláda, vyčlenených je 9,4 milióna eur.

Dávky v hmotnej núdzi pre utečencov z Ukrajiny budú namiesto štátu vyplácať medzinárodné organizácie na čele s UNHCR. Minister práce Milan Krajniak ohlásil, že táto pomoc potrvá tri mesiace a začne fungovať od mája.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na 6,67 %, vo februári predstavovala 6,86 %. Situácia na trhu práce sa zlepšila aj oproti vlaňajšku, vlani v marci nezamestnanosť dosiahla 7,98 %.

Zdroj - Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Počet detí v jasliach sa bude môcť zvýšiť o 10 % oproti regulácii nielen pre deti prichádzajúce z Ukrajiny, ale aj pre ostatné deti. Schválila to vláda v nariadení.

Ministra práce a podpredsedu Sme rodina Milana Krajniaka potešilo, že Viktor Orbán opäť vyhral voľby v Maďarsku. „Jeho sociálna a prorodinná politika za posledných desať rokov ma napĺňa veľkým rešpektom a v mnohom sa tým inšpirujem.“ Krajniak však nesúhlasí s Orbánovým postojom k Rusku.

Sme rodina nemá problém s poskytnutím systému S-300 na Ukrajinu. Slovensko podľa Milana Krajniaka patrí na Západ a tento svoj postoj nezmenia ani pred voľbami. „Dodávali sme k tomu, že chceme mať s Ruskom dobré vzťahy, ale keď Rusko odžubáva celý svet v tom, že hovorí chceme mier a potom vtrhnú na Ukrajinu, tak čo si máme o tom myslieť?“

Maroš Žilinka je vzácny človek, štve úplne každého, hovorí v rozhovore minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak. Ak by koalícia zrušila paragraf 363, považoval by to za dôvod na odchod z vládnej koalície. Makó a Beňa podľa neho klamú, hoci Najvyšší súd v kauze Gašparovič ich výpovediam uveril. „Nepoznám kauzu Gašparovič,“ hovorí minister.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ľudia ohrození vysokými cenami dostanú príspevok 100 eur, na rovnakú sumu sa zvýši prídavok na dieťa aj daňový bonus, navrhol minister práce Milan Krajniak. Stálo by to 133 miliónov. O detailoch aj o financovaní rokuje koalícia.

Ľudia z Ukrajiny obsadzujú pracovné miesta, ktoré boli dlhodobo neobsadené a Slováci tam nechceli pracovať, povedal minister práce s tým, že Ukrajinci neberú Slovákom prácu. „Zatiaľ sa nepotvrdzujú žiadne trendy na pracovnom trhu, ktorých by sme sa mohli obávať, práve naopak,“ povedal Milan Krajniak.

Ministerstvo práce povolilo navýšenie kapacít jaslí o desať percent. Záujem žien z Ukrajiny, ktoré prišli na Slovensko a chcú pracovať a majú dieťa mladšie ako tri roky, je vysoký.

Inflačná pomoc by mohla stáť 133 miliónov eur, povedal minister práce Milan Krajniak. Príspevok na vykrytie vyšších cien by mal byť vo výške sto eur. Ide o návrh ministerstva práce, o ktorom sa rokuje.

Minister Krajniak priznal, že koaliční partneri majú s rodičovským bonusom, ktorý presadzuje, stále problém. Opakovane sa pýtajú, z čoho sa zaplatí. Pripomienky k dôchodkovej reforme má aj Sme rodina, týkajú sa dôchodkového automatu.

Naživo: Minister práce Milan Krajniak počas rokovania vlády.

Prezidentská kancelária radí vláde, aby chudobným domácnostiam kompenzovala rast životných nákladov príspevkom na bývanie. Vláda konkrétny návrh stále nepredstavila. Ministri Krajniak a Matovič rokujú o zvýšení odpočítateľnej položky a daňového bonusu na dieťa.

Milan Krajniak vyhlásil, že využijú všetky možnosti, ktoré ponúka európska legislatíva, aby regulovali ceny energií. Minister práce (Sme rodina) to uviedol po rokovaní tripartity s tým, že sa na tom zhodli so sociálnymi partnermi.

Odborníci na sporenie a dôchodky rozprávajú, prečo je lepšie vedieť, v ktorom dôchodkovom fonde si sporíte. Minister práce Milan Krajniak nedávno povedal, že od vstupu do druhého piliera neurobil žiadne rozhodnutie a predpokladá, že je v dlhopisovom fonde.

Minister práce Milan Krajniak tvrdí, že Slovensko má dostatok zásob ropy a plynu. Ropy je podľa neho toľko, „aby sme vydržali veľmi dlho“, a plynu dosť pre domácnosti aj ekonomiku. Takisto ocenil, že sa tento týždeň podarilo doviesť jadrové palivo z Ruska. (rtvs)

Minister práce Milan Krajniak navrhol možnosť ďalšieho odkladu platenia sociálnych odvodov, tentoraz za február. Podmienkou zostane pokles tržieb aspoň o 40 %. Materiál má v programe vláda na stredajšom rokovaní.

Minister práce Milan Krajniak predložil do pripomienkového konania očakávaný návrh na zvýšenie stravného. Nemenilo sa od februára 2019. Minimálna hodnota stravnej poukážky pre zamestnanca by stúpla z 3,83 eura na 4,50 eura.

Minister práce Milan Krajniak má covid, pozitívny je od nedele, ruší svoj plánovaný program na tento týždeň, oznámil na sociálnej sieti. „Dva roky sa mi darilo vyhýbať sa covidu, ale nakoniec som aj ja našiel na Ag teste dve čiarky.“

Nové na Dennikn.sk

16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom 08:47Starousadlík z Vlkolínca: Medveď je inteligentný, keď naň budú poľovať, tak sa zdekuje, že až 08:39300 slov z ME: Motivačné video od trénera zabralo. Slováci rozhodli v 95. minúte a budú hrať o majstrovstvá sveta 07:00Komentátori Denníka N: Čaputová musí znovu kandidovať (+video)Včera 20:51Američanky prišli o federálne právo na interrupciu. Inšpirovať sa budú aj krajiny ako Slovensko, vraví amerikanistaVčera 19:58Rýchlikom na trase Bratislava – Žilina – Košice navrhli škrtnúť päť zastávok. Mohli by ísť rýchlejšie a s menej vozňamiVčera 19:10Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanieVčera 18:45Newsfilter: Keď si už aj hlavný ekonóm NBS všíma, kde majú v obchodoch zľavyVčera 18:00Zabudnutú školu na okraji Bratislavy prebudujú na nájomné byty, školu, škôlku a domov sociálnych služiebVčera 17:18Nevadí, že stratili nádej, hlavne, že zabudli aj kompas (udalosti týždňa)Včera 17:10High 5ive: Hendikepovaní v telách robotov. Na dobrých chodníkoch technológieVčera 16:50Americké raketomety sú na Ukrajine a zrejme ich už použili. Rusi hrozia útokom na ambasádu USAVčera 16:27Prečo sa Kremeľ nehanbí klamať a prečo Západ nechápe, o čo Rusom ideVčera 16:00MediaBrífing: Nové mediálne zákony sú krokom vpred, zvýšia transparentnosť aj dezinformačných webovVčera 15:54Prečo facka nič nerieši. Deti potrebujú hranice, ale nemožno ich vynucovať fyzickými trestamiVčera 15:45Graf dňa: Po minulotýždňovom masakri sa akciové trhy upokojili, no ďalšie poklesy ešte môžu prísť Včera 15:36Párová terapia na fareVčera 15:21Chcel by som vrátiť minulé letoVčera 14:36Mám hypotéku s nízkym úrokom, ale o rok sa mi skončí fixácia. Mám ešte počkať alebo už teraz refinancovať? (anketa)Včera 14:23Africký pohľad na vojnu