Milan Krajniak

Milan Krajniak neľutuje, že hnutie Sme rodina podporilo Rudolfa Kusého v kampani za primátora Bratislavy. Kusého obvinili z podozrenia pre korupciu. „Po skúsenostiach z kauzy Pčolinský si naozaj počkám, až keď to bude preukázané,“ dodal.

Milan Krajniak si nemyslí, že existuje dosť dôkazov na obvinenie Fica a Kaliňáka v kauze Súmrak. Nepochybuje však, že časť predošlej vlády mohla využívať utajované informácie na diskreditáciu politických oponentov.

Minister práce Milan Krajniak má súkromný web o rodičovskom bonuse, ktorý propaguje jeho ministerstvo aj Sociálna poisťovňa. Transparency to kritizuje a prirovnáva k ihriskám Rodinka, ktoré platil štát a Krajniak ich propagoval s logom Sme rodina.

Lívia Vašáková zopakovala, že nezaradenie výdavkových limitov do rozpočtu na budúci rok ohrozuje peniaze z plánu obnovy. „Ak by prešiel rozpočet bez limitov, Komisia nám už jasne povedala, že by to považovala za zvrátenie míľnika a prinieslo by to finančné a reputačné škody,“ povedala riaditeľka sekcie plánu obnovy úradu vlády.

Milan Krajniak si myslí, že rozpočet na budúci rok skôr prejde ako neprejde. Rokovať chce s každým. „Viaceré opozičné strany povedali aj verejne (…), že za nejakých okolností sú ochotné rozpočet podporiť,“ povedal.

To, že je Krajniak najdôveryhodnejší, nie je vtip, píše v Newsfiltri Juraj Javorský o dnešnom prieskume Focusu. „Ukázalo sa, že najdôveryhodnejším členom vlády je človek, ktorý sa uviedol do politiky sťaby náboženský križiak, čo píše blogy, ako neznáša gejov, ale uspel v politike až po tom, čo sa uklonil bratislavskému vlekárovi… Keď môže byť jednotkou dôveryhodnosti v nejakej vláde Krajniak, tak to znamená, že meranie dôveryhodnosti takej vlády sú len preteky v nemohúcnosti.“

Zavedenie výdavkových limitov v návrhu rozpočtu by podľa Milana Krajniaka znamenalo v rozpočte škrtnúť 500 miliónov eur. „To ja nikdy neurobím,“ povedal minister práce. Limity žiada eurokomisia. Dodal, že o tom budú s Bruselom rokovať. (rtvs)

Milan Krajniak potvrdil, že štát zastropuje ceny tepla, elektriny aj plynu pre domácnosti. Potvrdil, že na to vyčlenili dostatok financií aj v návrhu rozpočtu. Konkrétne čísla podľa neho vláda zverejní začiatkom decembra.

Štát pomôže zariadeniam sociálnych služieb s infláciou a cenami energií, vláda na to pripravila 20 miliónov eur. Minister práce Milan Krajniak sľubuje, že podklady k žiadostiam zverejnia v pondelok, peniaze chcú poskytnúť do konca roka.

Viaceré príspevky pre nezamestnaných či tehotenské sa nebudú rátať do príjmov pri posudzovaní hmotnej núdze. Počíta s tým novela zákona, ktorú dnes schválila vláda. Naopak, počítať sa tam bude možno daňový bonus na dieťa.

Poslanec ĽSNS Martin Beluský tvrdí, že ho minister práce Milan Krajniak nemusel presviedčať, aby podporil novelu o dôchodkoch. „Presvedčilo ma to, že ten návrh bol kvalitný a mal širokú aj odbornú podporu,“ reagoval Beluský. Prijaté zmeny podľa neho budú viesť k vyšším dôchodkom a prispejú k stabilite dôchodkového systému.

Web rodicovskybonus.sk pre Milana Krajniaka registrovala firma, ktorá stojí za viacerými jeho stránkami, ako napríklad poslednykriziak.sk. „Ide predovšetkým o propagáciu politickej agendy Krajniaka,“ upozornila Transparency. Web propaguje ministerstvo práce aj Sociálna poisťovňa.

Parlament aj vďaka hlasom ĽSNS schválil Krajniakove zmeny v dôchodkovom sporení. Zavedie sa predvolená investičná stratégia a prešlo aj zdanenie jednorazového výberu úspor. Zmeny podporilo 74 poslancov zo 76 hlasujúcich.

Naživo: Minister práce Krajniak o pomoci v hmotnej núdzi

Sociálna poisťovňa sprístupnila formulár, ktorým možno poukázať rodičovský dôchodok náhradným rodičom. Rovnako pomocou neho môžu platitelia odvodov odmietnuť poslať časť z nich rodičom.

Pomoc s energiami pre domácnosti predstaví vláda začiatkom decembra, povedal minister práce Milan Krajniak. Regulované ceny energií pre domácnosti sa menia na začiatku januára.

Poslanec OĽaNO Peter Kremský čelí kritike za návrh zdaniť jednorazový výber úspor z druhého dôchodkového piliera, on tvrdí, že to bola jediná šanca, aby výber vôbec zostal v zákone. Minister práce Milan Krajniak ho tam nechcel.

O pomoci pre veľké podniky dnes rokuje podľa Milana Krajniaka ministerstvo hospodárstva so zamestnávateľmi. Nie je zatiaľ jasné, kedy predstavia konkrétne riešenie. „Nechajme tomu čas,“ dodal Igor Matovič.

Ministerstvo práce navrhlo úpravy v reforme druhého dôchodkového piliera, ktorá je už v parlamente. Medzi nimi je napríklad automatický vstup do druhého piliera a iné pravidlá pre investovanie úspor do akcií a dlhopisov.

Nevyčerpané eurofondy štát zrejme využije na energošeky pre domácnosti, povedal minister práce Milan Krajniak. S presunom 1,5 miliardy eur súhlasila Európska komisia, návrh však musí schváliť aj Európsky parlament.

Boris Kollár priletel na návštevu primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka vrtuľníkom v spoločnosti ministra práce Milana Krajniaka. V meste rozdávali cukríky deťom, poklepali základný kameň kruhového objazdu a zúčastnili sa hudobnej zábavy. Šimko vstúpil do klubu Sme rodina začiatkom septembra, v komunálnych voľbách kandiduje za primátora Rimavskej Soboty ako nezávislý. (napunk)

Foto - Facebook Jozefa Šimka

Hlas návrh rozpočtu na rok 2023 nepodporí; vraví, že o miliardách eur určených na pomoc bude rozhodovať Igor Matovič. Minister financií aj minister práce Milan Krajniak rozpočet obhajovali ako najsociálnejší a „najprorodinnejší“ v histórii.

Téma zmrazených minimálnych dôchodkov by sa mala podľa prezidentky Zuzany Čaputovej prehodnotiť. Minister práce Milan Krajniak podľa nej už avizoval, že by zmrazenie prehodnotil, pretože ľudí s minimálnymi dôchodkami sa valorizácia netýka.

Združenie miest a obcí je podľa Milana Krajniaka proti návrhu budúcoročného rozpočtu. Odbory a zamestnávatelia ho vzali na vedomie, dodal minister práce. O návrhu dnes rokovala tripartita, teda vláda, odbory, zamestnávatelia a samosprávy.

Nárok na rodičovský bonus, ktorý sa prvýkrát vyplatí v roku 2023, bude mať 80 percent dôchodcov, povedal minister Milan Krajniak. V budúcom roku sa má vyplatiť jednorazovo do 30. septembra, v ďalších rokoch sa bude vyplácať mesačne.

Z navýšenia rozpočtu o 1,5 miliardy eur pôjde 900 miliónov pre firmy ohrozené drahými energiami, tvrdí Milan Krajniak. Minister práce v parlamentnej debate o zmene tohtoročného rozpočtu zastupuje Igora Matoviča.

Parlament bude vo štvrtok opäť hlasovať, či prerokuje zvýšenie tohtoročného rozpočtu v zrýchlenom režime. SaS podľa prvej reakcie predsedu finančného výboru Mariána Viskupiča naďalej skrátené konanie podporiť nechce.

Poslanci schválili Krajniakovu novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza rodičovský bonus. Obnoví sa automat na určenie dôchodkového veku a novopriznané dôchodky budú rásť pomalšie. Za návrh zákona hlasovalo 73 poslancov zo 133 prítomných.

Naživo: Premiér Heger a minister práce Krajniak k plánu obnovy

Ministerstvo práce chystá zvýšenie minimálnej hodnoty stravného lístka zo 4,80 na 5,10 eura. Predbežnú informáciu predložilo na pripomienkovanie do 12. októbra. (tasr)

Krajniakov návrh dôchodkovej reformy zvýhodňuje predčasné dôchodky, vraví Ján Šebo z tímu plánu obnovy. Do penzie bude možné ísť aj po 40 odpracovaných rokoch, a to bez ohľadu na vek. Dôchodok sa však nebude férovo krátiť, čo zvýhodní časť penzistov.

Sme rodina a Za ľudí nebudú v stredu hlasovať za odvolanie Igora Matoviča z postu ministra financií, potvrdili Milan Krajniak a Veronika Remišová.

Nezamestnanosť na Slovensku klesla podľa údajov ústredia práce siedmy mesiac v rade. Celkový podiel ľudí bez práce sa znížil z júlových 6,87 percenta na 6,78 percenta v auguste.

V druhom pilieri je 300-tisíc ľudí, ktorí majú viac ako 54 rokov a na dôchodok si sporia iba v dlhopisoch. Novela od Milana Krajniaka nepočíta s tým, že by sa aj ich mala týkať štátom predvolená stratégia sporenia. „Pokiaľ tam tieto chyby ostanú, dôvody, prečo návrh podporiť, tam veľmi nevidím,“ hovorí Peter Cmorej z SaS.

Milan Krajniak zvažuje, že počas časti vykurovacej sezóny by mohli úrady fungovať len do štvrtka a v piatky by zamestnanci pracovali z domu. „Toto je zatiaľ podľa našich prepočtov najväčšia potenciálna úspora,“ dodal.

Vláda navrhne stropy cien energií pre domácnosti, verejný sektor „a ďalšie sektory slovenskej ekonomiky“, povedal minister práce Milan Krajniak. Opatrenia má schvaľovať parlament, podľa Krajniaka bude na budúci týždeň už odblokovaný.

Vláda opravila nariadenie o odmenách pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, aby ich dostali aj pracovníci s menšími než polovičnými úväzkami. Termín na podávanie žiadostí zároveň predĺžila z 30. septembra na 15. októbra.

Ministerstvá práce aj financií žiadajú Štefana Holého, aby nájomné byty nedostali ľudia, ktorí môžu získať bývanie na komerčnom trhu. Príjmy do 8-násobku životného minima totiž spĺňajú skoro všetci a dostali by ich aj bohatí.

Milan Krajniak zopakoval, že podľa neho treba zastropovať ceny energií pre domácnosti, nemocnice, školy aj firmy. Opatrenia podľa ministra práce pripravia bez ohľadu na to, či sa v piatok dohodnú ministri krajín EÚ zodpovední za energetiku.

Minister práce Krajniak povedal, že v priebehu budúceho roka plánujú rozmraziť dôchodky zhruba 71-tisíc dôchodcom. ,,Uvedomujeme si, aká je situácia, a preto dávame do legislatívneho procesu návrh, ako to ďalej riešiť. Počítame s tým, že v budúcom roku by minimálne dôchodky mali byť rozmrazené,“ uviedol pred rokovaním vlády.

Video: Minister Milan Krajniak pred rokovaním vlády

Sme rodina počíta s tým, že traja ministri z SaS v pondelok podajú demisiu, hovorí minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v RTVS. Podľa neho je dôležité, aby sa teraz vláda aj parlament zamerali na riešenie energetickej krízy.

Pri cenách energií je nutné prijať tvrdé, možno aj neštandardné opatrenia, povedal minister práce Milan Krajniak. Tvrdí, že bez zastropovania cien, prípadne bez kompenzácií, nemôže Slovensko ísť do zimného obdobia.

Hlas navrhol vyplatenie trinásteho dôchodku v priemere 515 eur a 200-eurovú jednorazovú dávku na deti. Opatrenia by si spolu vyžiadali stovky miliónov eur. Návrhy na zvyšovanie dôchodkov Hlasu už viackrát v parlamente neprešli.

Milan Krajniak a Boris Kollár navrhli mimoriadne dávky dôchodcom na pomoc s infláciou. Majú im pomôcť zvládnuť nárast cien energií či potravín. Spomenuli tri možnosti od jednorazových 150 eur po 70 percent z trinásteho dôchodku.

Vláda schválila zásadné zmeny v druhom pilieri. Štát všetkým sporiteľom do 54 rokov vrátane povie, ako si majú v druhom pilieri sporiť, aby mali väčšiu šancu na lepší dôchodok. Do päťdesiatky by mali mať úspory v akciovom indexovom fonde, no môžu to odmietnuť.

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu o 15.30 prijme ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Budú diskutovať o aktuálnej sociálnej a ekonomickej situácii na Slovensku, uviedla prezidentská kancelária. 

Evidovaná nezamestnanosť na Slovensku pokračuje v poklese, v júli sa znížila na 6,23 z júnových 6,28 percenta, oznámil minister práce Milan Krajniak. Percento je mierne vyššie než pred pandémiou, pokles však trvá šesť mesiacov v rade.

Podľa prieskumu ministerstva práce je najväčší záujem o nájomné byty, ktoré by boli v Bratislave, potom v Prešove, Košiciach a v Trenčíne. Záujem je najmä o trojizbové nájomné byty, v Bratislave však hlavne o dvojizbové. Dotazník vyplnilo 3044 zamestnancov rezortu práce a sociálnych vecí.

Milan Krajniak považuje návrh SaS o ústavnom dôchodkovom zákone za snahu zatiahnuť Sme rodina do ich politických sporov s OĽaNO. Sulíka sa pýta, že ak SaS prekáža, že ministerstvo financií zasahuje do kompetencií ministra školstva Gröhlinga, prečo sa teraz minister hospodárstva správa rovnako.

Nové na Dennikn.sk

08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajúVčera 19:41Newsfilter: U Žilinku odvádzajú kus dobrej robotyVčera 18:32Lekársky odborár Visolajský: Spoločnosti by prospelo, ak by sme nečítali Matovičove statusyVčera 18:31Čína protesty potláča aj nahými ženami na Twitteri, Západ je s kritikou opatrnýVčera 18:04Psychologička Budinská: Môžeme byť vďační, ak môžeme pomáhať. Aj to je šťastieVčera 18:03Kiska: Trvám na tom, že sme boli mafiánsky štát, dnes to už vidí každýVčera 17:53Koniec transparentnosti v Európskej úniiVčera 17:48Dopyt po uhlí stúpa, ale ťažbu už nevieme zvýšiť, hovorí manažér hornonitrianskych baníVčera 17:15Domáci hráč svetovej ťažby zeolitu sa 80-miliónovou investíciou vracia k cementu. Vďaka rastu stavebníctvaVčera 17:03Shooty: Správa o stave republikyVčera 16:28Prieskum Ipsosu: Väčšina Slovenska súhlasí s vyššími platmi pre lekárov, ešte viac sympatií majú sestryVčera 16:07Tarabovci chcú zvrátiť ochranu prírody. Navrhli, aby aj na chránených územiach bolo možné rúbať les, stavať cesty a stavby či ťažiť rašelinuVčera 15:56Ľudia si zaslúžia viac všetkého pre každéhoVčera 15:51Ukrajina a omyly reálpolitikyVčera 15:14Fico a Kaliňák už nie sú obvinení. Vyšetrovanie bolo na konci, keď u Žilinku opäť vytiahli paragraf 363Včera 15:02Bankové zisky lákajú poslancov, chcú ich žmýkať, ako to robieval Smer. Môže to obmedziť úverovanieVčera 15:01Ukrajinský hladomor – stalinistická genocída a kontext prebiehajúcej ruskej agresieVčera 14:38Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj budúci rokVčera 13:40Chráňme demokraciu, aby sme neboli poslednou generáciou, ktorá ju zažije Včera 13:33Ak nebudeme brániť demokraciu, zažijeme ju ako poslední. Prezidentka predniesla svoju najkritickejšiu správuVčera 13:19Prípad Kieślowski – Ako sa má písať životopis známeho umelcaVčera 12:57Sociológ Vašečka: Nie som pesimista, ale dáta hovoria nemilosrdnou rečou (+ video)Včera 11:44Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne?Včera 11:27Súd s Kaľavským, ktorý je ústrednou postavou vojny v polícii, trval krátko. Z Bosny žiada o telemostVčera 11:17Po viac ako pol roku sa vrátila na hrob svojho muža, ktorého zabili Rusi. Opäť z neho utekala pred raketami