Ak sa nezvýši dôvera ľudí v inštitúcie, z bludného kruhu konšpiračných predstáv sa nevymaníme, vraví vedkyňa Magdalena Adamus. „Ľudia, ktorí pociťujú úzkosť či ohrozenie, vo zvýšenej miere veria na konšpiračné teórie, ak sa nemôžu spoľahnúť na štát a jeho inštitúcie, ktoré by im pomohli s riešením ich úzkosti či stresu.“

Prečo vidíme iluzórne tváre, napríklad Ježiša na toaste? Tento sklon sa počas života mení a rolu môže hrať aj oxytocín, naznačuje nový výskum. Napríklad matky v šestonedelí, ktoré majú zvýšenú hladinu tohto hormónu, vo zvýšenej miere vidia iluzórne tváre. „Pravdepodobne to podporuje vzťah medzi matkou a dieťaťom,“ píše sa v štúdii.

Ľudia, ktorí najviac veria volovinám, zároveň najviac preceňujú svoje schopnosti odhaliť ich. „Platilo to bez ohľadu na to, či volovinu vyhodnotili rýchlo a intuitívne, alebo nad ňou strávili viac času tým, že o nej uvažovali,“ povedal hlavný autor štúdie, ktorá testovala vieru v rôzne pseudometafyzické a ezoterické nezmysly.

Dokázali by ste pristáť s malým lietadlom, ak by pilotovi prišlo nevoľno? Podľa novej štúdie ľudia preceňujú svoje schopnosti a mnohí sa mylne domnievajú, že manéver by zvládli bez smrteľných následkov. No podľa psychológa z SAV má výskum vážne metodologické nedostatky. Čo vedec štúdii vytýka okrem zle položenej otázky alebo nereálneho hypotetického scenára?

Konšpiráciami sú často ohrozené spoločnosti s vysokou mierou nacionalizmu, ktorý je postavený na myšlienke narcizmu a sebaľútosti, hovorí sociálna antropologička Elżbieta Drążkiewicz, ktorá vyhrala prestížny ERC grant a vďaka tomu bude skúmať konšpirácie v Európe. „Stavanie sa do pozície obete a ‚boj s útlakom‘ sa zapáčili hneď niekoľkým východoeurópskym spoločnostiam.“

V strednej a východnej Európe máme voči konšpiráciám viac trpezlivosti a nevyvolávajú v nás až takú morálnu paniku, hovorí sociálna antropologička Elżbieta Drążkiewicz, ktorá ich bude skúmať z prestížneho ERC grantu. V rozhovore vysvetľuje, prečo sú konšpiráciami ohrozené krajiny, ktoré majú sklony k sebaľútosti, či ako na ich vznik vplývajú náboženstvo a neúcta k ženám.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Psychológ Peter Halama hovorí, ako skúmal povahové črty konšpirátorov. „Najviac sa preukázal vplyv subklinickej psychopatie a konšpirácií. Títo ľudia majú aj zníženú dôveru voči iným. Keď vedia, že oni chcú ostatných využiť, tak predpokladajú to isté od okolia. To zvyšuje podozrievavosť voči iným ľuďom a vyvoláva sklon ku konšpiračnému mysleniu,“ vysvetľuje.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Ak by bola pravda, že biorezonanciou viem zabiť konkrétne bunky, potom by som takto teoreticky dokázal zabiť aj človeka, opisuje skeptik Tomáš Jánoš diery v teórii, na ktorej je postavený tento populárny ezoterický fenomén. V rozhovore predstavuje seriál Investigátori, ktorého je spoluautorom a ktorý konfrontuje ezoteriku s vedou.

Máme pocit, akoby sa ezoterická scéna radikalizovala, hovorí skeptik Tomáš Jánoš z projektu Investigátori, ktorý konfrontuje ezoteriku s vedou. Ich rovnomenný dokumentárny seriál momentálne uvádza RTVS. V rozhovore vysvetľuje, ako s vedcami rozoberal prístroj na biorezonanciu, či zháňal ľudí, ktorí tvrdia, že vedia astrálne cestovať.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Odporcovia vedy majú najväčšiu sebadôveru, ale najmenšie znalosti, ukazuje nový výskum. S týmto nevhodným sklonom by sme mali bojovať už na školách, vraví psychologička Vladimíra Čavojová. „Ak budeme školákov viesť k tomu, aby si kládli otázky, než informácie šíria ďalej, budeme ich učiť, aby neboli prehnane sebavedomí vo veciach, ktoré dostatočne nepreskúmali.“

Ľudia s najnižšou schopnosťou odlíšiť pravdivé správy od nepravdivých sa najviac preceňujú, najviac navštevujú dezinformačné stránky a na internete najviac šíria nepravdivé informácie. Vedci spojili Dunningov-Krugerov efekt so šírením fake news. Značná časť populácie „môže šíriť falošné informácie bez toho, aby tušili, že to robia“, zhodnotil výsledky štúdie psychológ Jakub Šrol zo SAV.

Ako so sebou dokážeme žiť, ak vieme, že sme podvádzali? V novej štúdii overili, že jednou z odpovedí je aj bias spätného pohľadu, nazývaný aj ako efekt „ja som to vedel“, keď preceňujeme svoje schopnosti a myslíme si, že naše znalosti o svete, ktoré sme získali len teraz, siahajú hlboko do minulosti.

Ako sa brániť fake news a nepodloženým presvedčeniam: Spomaľte v myslení, dajte prednosť pomalému, analytickému mysleniu. Zvážte opačný scenár, zhromaždite dostatočné množstvo informácií a vyhodnoťte ich. Pomôcť môže aj odloženie rozhodnutia na neskôr.

Nové na Dennikn.sk

20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúca 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlak 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie je 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie Slovenska 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubiluje 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiež 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrov 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiáde 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiť 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-off 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejšíVčera 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinuVčera 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochoreníVčera 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiáchVčera 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieťVčera 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadziebVčera 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?Včera 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi MakóoviVčera 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí HenrietaVčera 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virálVčera 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIBVčera 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)Včera 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o životVčera 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylnáVčera 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkámVčera 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľnýVčera 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnostiVčera 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciuVčera 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšieVčera 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejší