Doprava v Bratislave

Cestujúci s električenkami v Bratislavskom kraji získajú za výpadky Arrivy bonusové cestovné lístky. V niektorých prípadoch sa tak stane až vtedy, keď si kúpia ďalšiu električenku. Podmienkou je aj to, že mali počas výpadkov kúpenú aspoň jednu regionálnu zónu, teda nielen bratislavské.

Nové spoplatnené parkovanie v Bratislave sa od stredy rozšíri do zóny hlavná stanica – Blumentál. Hlavné mesto ubezpečovalo, že vodičov nebude v prvých dňoch automaticky pokutovať.

Mesto Bratislava spustilo opravu viacerých zastávok na Račianskej električkovej radiále. Pracuje sa napríklad na zastávkach Mladá garda, Námestie Biely kríž či na Pionierskej.

Predĺženie električky do Petržalky sa podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej nepodarí vybudovať do roku 2023. „Keďže sa to nedokončí, niekto iný sa bude musieť zriecť peňazí z budúcich eurofondov. To vidím ako problém,“ hovorí v podcaste V redakcii.

Chystá sa druhá fáza opravy mosta Lamač na D2, v opačnom smere ako minulý rok. Národná diaľničná spoločnosť sľubuje, že to také utrpenie nebude, pretože majú lepšie dopravné riešenie. Prípravy štartujú v máji, oprava sa začne koncom júna.

Odvolacia rada ÚVO nepotvrdila nedostatky v projekte modernizácie električkovej trate do bratislavskej Dúbravky. Hlavnému mestu hrozilo, že bude musieť časť peňazí vykryť namiesto eurofondov z vlastných zdrojov.

Modernizácia bratislavských električkových tratí v Ružinove a na Vajnorskej ulici sa odďaľuje. Podľa správy pre mestských poslancov má byť súťaž na ružinovskú trať vyhlásená v lete 2023, pôvodne sa rátalo s májom tohto roka. Tender pre vajnorskú trať sa má uskutočniť do mája 2024 namiesto januára 2023. (tasr)

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu, ktorá opäť umožní autám parkovať na chodníkoch do septembra 2023. Zákaz platí od začiatku marca, zmení sa to po zverejnení novely v Zbierke zákonov.

Autobusová linka medzi Bratislavou a Hainburgom by sa mala obnoviť. Na jej financovaní sa majú podieľať Bratislavský samosprávny kraj a spolková krajina Dolné Rakúsko, ráta sa aj príspevkom bratislavskej samosprávy, o tom však ešte musí rozhodnúť mestské zastupiteľstvo.

Dopravný podnik Bratislava podpísal zmluvu na dodávku jednosmerných električiek od Škody Transportation. Česká firma zo skupiny PPF uspela s ponukou 71,7 milióna eur za 30 vozidiel.

V Bratislave bude MHD od pondelka 28. marca premávať opäť v režime pracovný deň – školský rok. Výnimkou budú nateraz linky 50, 75 a 78. Vo všetkých vozidlách MHD bude zároveň cestujúcim umožnený nástup aj prednými dverami. (tasr)

Dopravný podnik Bratislava podpísal zmluvy na nákup 39 hybridných trolejbusov, ktoré by mali byť dodané do 18 až 20 mesiacov. Nákup 23 kĺbových nízkopodlažných trolejbusov a 16 rekordne dlhých trolejbusov bude financovaný z eurofondov.

Cestujúci v bratislavskom kraji majú do konca marca čas na prepis čipových kariet vydaných pôvodným autobusovým dopravcom Slovak Lines na súčasného dopravcu Arriva. Ak to nestihnú, karta stráca platnosť.

Bratislave podľa primátora Matúša Valla hrozí vrátenie časti eurofondov na už ukončenú rekonštrukciu trate v Karlovej Vsi a Dúbravke. Magistrát čaká na závery kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý vyhodnocuje audit ministerstva financií.

Zákaz parkovať na chodníku platí pre vodičov na celom Slovensku od 1. marca. Odklad, ktorý navrhovali koaliční poslanci, sa nepodarilo včas schváliť v parlamente. Mestské polície zatiaľ budú prihliadať na to, či vodiči nechali aspoň dosť miesta pre kočíky a vozíčkarov. Kto nepreparkuje ani po dohovore, dostane druhýkrát pokutu.

Bratislava bude môcť využiť eurofondy na projektovú dokumentáciu k predĺženiu a modernizácii trolejbusových tratí. Magistrát podpísal dohodu s ministerstvom dopravy, mesto dostane 2,8 milióna eur.

Nové spoplatnené parkovanie v Bratislave sa od 23. marca rozšíri do okolia zimného štadióna a trhoviska. V lete sa pridajú aj Nivy, teda okolie autobusovej stanice, napísala mestská časť Ružinov.

Autodopravcovia dnes začnú blokovať niektoré hraničné priechody postupne a po častiach, Rožňavskú ulicu opustia o 18.00 h. Potvrdil to Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska, kompetentní podľa neho nechcú riešiť situáciu.

Prestavba mimoúrovňovej križovatky Prievoz/Nivy v Bratislave je po troch rokoch ukončená. Cez víkend sprejazdnili poslednú vetvu križovatky od rýchlostnej cesty R7 a Slovnaftskej na Prístavnú ulicu.

Letecké video: Naprieč Petržalkou už vidno rozkopávky a prípravné práce na novú električku. Prvé električky majú jazdiť na koniec Petržalky na konci roka 2023.

Do konca roka chcú urobiť architektonickú súťaž na bratislavskú hlavnú stanicu. Minister dopravy Andrej Doležal a primátor Matúš Vallo predstavili spoločný plán. Druhým krokom je rekonštrukcia aj s riešením priľahlého územia. Doležal ráta so súkromným investorom.

Bratislavský tunel Sitina uzavrú od 25. februára 22.00 h do 28. februára 4.00 h. Dôvodom je výmena centrálneho riadiaceho systému tunela. Obchádzková trasa pre tranzitnú dopravu bude cez Mlynskú dolinu, pre osobné autá cez Karlovu Ves. (tasr)

Na bratislavskej Vajnorskej ulici sa prepadla časť vozovky, premávka je na ceste v smere von z mesta pri nákupnom centre obmedzená. Polícia vyzýva vodičov najmä nákladných vozidiel nad 3,5 tony, aby sa miestu vyhli. (tasr)

Tri štvrtiny obyvateľov Slovenska súhlasia so zákazom parkovania na chodníkoch, ukázal prieskum NMS Slovakia pre Cyklokoalíciu. Väčšina si myslí, že autá na chodníkoch prekážajú chodcom. Polovica opýtaných by bola viac motivovaná chodiť pešo, ak by sa chodníky uvoľnili.

Od 1. februára sa opätovne spúšťa medzištátna linka Bratislava-Petržalka – Rajka – Hegyeshalom vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko a maďarského dopravcu GySEV.

Prímestská autobusová doprava v Bratislavskom kraji bude bezplatná aj vo februári. Kraj tým už druhý mesiac kompenzuje výpadok spojov, ktorý vznikol nástupom nového dopravcu.

Vyhľadávač spojení na webe ZSSK ukazuje aj desiatky vlakov, ktoré železnice odriekajú pre nedostatok rušňovodičov. To, že vlak nepôjde, sa však dá zistiť kliknutím na ikonku upozornenie, ktorú zvyknú doplniť.

Cestujúci v Bratislavskom kraji dostávajú chaotické až mylné informácie o tom, ktoré vlaky premávajú a ktoré sú zrušené pre nedostatok rušňovodičov. Rezervy má aj web železničiarov. Od pondelka sľubujú železnice menej výpadkov.

V hotovosti za nové bratislavské parkovanie nezaplatíte, parkovacie automaty berú iba platbu kartou. Jednoduchšie je platiť cez mobilné aplikácie, ich používanie zvládnu aj menej technicky zdatní vodiči.

Najjednoduchšie za parkovanie v nových bratislavských parkovacích zónach zaplatíte cez aplikáciu. Pripravili sme návod, v ktorom krok po kroku vysvetľujeme, ako môžu parkovať nerezidenti a aj tí, ktorí chcú zaparkovať ako návštevníci.

Cez víkend bude servisná uzávera úseku D2 Bratislava, Lamačská cesta – Staré Grunty vrátane tunela Sitina. Úsek uzavrú v piatok od 22.00 h do soboty 10.00 h, od soboty 22.00 h do nedele 10.00 h a od nedele 22.00 h do pondelka do 4.00 h. (tasr)

 

Pre plánovanú električkovú trať pred novou budovou SND v Bratislave dá magistrát odmerať hluk a vibrácie priestorov divadla. Spraví tak prostredníctvom simulácií prechodu električky, vyhlásilo preto uzavretú súťaž.

Spoplatnenie časti diaľničného obchvatu v Bratislave pre nákladnú dopravu nad 3,5 tony sa má dotknúť aj MHD či firmy Odvoz a likvidácia odpadu. Upozornilo na to mesto Bratislava, ktoré uplatnilo pripomienky k návrhu vyhlášky.

V Bratislave začali premávať nové, vyše 18-metrové kĺbové autobusy Otokar Kent C. Všetkých 40 kusov z prvej dodávky vozidiel už bolo do hlavného mesta dodaných. Nové autobusy budú smerovať na najvyťaženejšie linky, napríklad 37 a 88.

V Bratislave bude MHD premávať v prázdninovom režime aj po 9. januári. Dopravný podnik to zdôvodňuje pretrvávajúcimi  opatreniami a zníženou mobilitou.

Arriva sľubuje od pondelka v Bratislavskom kraji vypravenie 90 % spojov prímestskej dopravy. „V pondelok začína viac ako 30 nových kolegov. Môže ojedinele prísť k miernym nezrovnalostiam pri obsluhovaní niektorých liniek, ale pre zabezpečenú obslužnosť to nebude až také citeľné,“ vyhlásila riaditeľka pre obchod a komunikáciu Petra Helecz.

Cyklokoalícia nie je proti posunu termínu, odkedy má platiť zákaz parkovania na chodníkoch, no odmieta viac ako polročný odklad. „Všetky opatrenia sa dajú urobiť do niekoľkých mesiacov. Obávame sa, že snahy o dlhší odklad sú spôsobené komunálnymi voľbami,” tvrdí prezident Cyklokoalície Dan Kollár.

V Bratislave začne od pondelka platiť v prvých troch lokalitách mestská parkovacia politika. Magistrát v zónach Tehelné pole v Novom Meste, Dvory 4 v Petržalke a Krasňany v Rači eviduje vyše 6300 žiadostí o vydanie parkovacej karty.

Odklad termínu, od ktorého sa má zrušiť paušálne parkovanie na chodníku, žiada väčšina starostov bratislavských mestských častí aj magistrát. Kritizujú nedostatok času na vyznačenie tých miest na chodníku, kde sa má dať naďalej parkovať.

Prímestská autobusová doprava v Bratislavskom kraji funguje na 94 až 95 %, Arrive však na to stačí počas prázdnin vypraviť menej spojov. Bratislavský kraj zopakoval, že v januári budú prímestské autobusy premávať bezplatne.

Bratislavský dopravný podnik podpísal s českou SOR Libchavy rámcovú zmluvu na dodávku 80 krátkych dieselových autobusov. Cena je 19 miliónov eur bez DPH. Konkurenčné ponuky prišli od poľského Solarisu a Mercedesu-Benzu Slovakia.

Petržalská električka výrazne zmení aj okolie pri trati. V najbližších dvoch rokoch sa rozšíri o takmer štyri kilometre a vznikne na nej sedem nových zastávok. Celý projekt dramaticky zmení dopravu v Petržalke, ale pomôže aj rozvoju okolia trate, ukazuje reportáž portálu Euractiv.

Bratislavská prímestská autobusová doprava bude od pondelka premávať vo víkendovom režime. Zmena v cestovných poriadkoch potrvá do nedele 9. januára 2022.

Bratislavský dopravný podnik dostal prvých osem kĺbových autobusov od tureckého Otokaru. Plánuje ich nasadiť na linky, kde treba veľkú kapacitu, nahradiť by mali okrem iného staré Karosy.

Foto - DPB
Foto - DPB

Prímestská autobusová doprava v Bratislavskom kraji bude v januári zadarmo. Župa tým chce cestujúcim kompenzovať výpadky spojov po nástupe nového dopravcu Arriva.

Križovatku diaľnic D1 a D4 by mal dokončiť Doprastav, ktorý v súťaži predložil najnižšiu ponuku 85 miliónov eur. Konkurenti sa ešte môžu voči tomu odvolať. Obchvat Bratislavy D4 otvorili na jeseň, ale bez napojenia na D1.

Magistrát Bratislavy upozorňuje, že do marca budúceho roka sa ťažko podarí vyznačiť miesta, kde sa bude dať parkovať na chodníku. Parkovanie na chodníku mimo vyznačených miest zakázala nedávno novela od koaličných poslancov.

Povolená rýchlosť na bratislavských diaľniciach s novými smart značkami sa v noci obmedzí na 100 km/h. Uviedla to NDS po spustení nového značenia na ďalšom úseku. Cez deň môžu šoféri niekedy jazdiť stotridsiatkou.

Nové dopravné značenie umožňujúce vyššiu povolenú rýchlosť začne v noci fungovať na ďalšom diaľničnom úseku v Bratislave. Stane sa tak na diaľnici D2 medzi Jarovcami a Mlynskou dolinou, informovala Národná diaľničná spoločnosť.

Na predĺžení električkovej trate v Petržalke sa začali prvé práce. Spustený bol výrub stromov v časti Janíkov dvor. Na križovatke Pajštúnska – Tupolevova si zhotoviteľ postavil kontajnerové bunky pre riadenie a manažment výstavby trate.

Nové na Dennikn.sk

PM:59Vajda prvý raz chystá taktiku na Djokovića: Novak mi už písal. Ak niekto pozná jeho slabinu, som to ja PM:47Slováci: Vybehli sme na nich. Ukrivdený dánsky tréner: Aj my by sme to spravili, nebyť hroznej práce IIHF PM:36Newsfilter: Kováčik dostal menej, ale aj to je pre Slovensko dobrá správa PM:00Máme na semifinále? Šanca je 40 percent, odhaduje Vůjtek, pokojne áno, myslí si Rapáč PM:00Prvá z mnohých? Na Srí Lanke prispeli vysoké ceny k bankrotu a politickým nepokojom PM:56Ukrajinský pár si namiesto Kanady vybral Slovensko, do vojnových zón poslali už 70 ton pomoci PM:448 verzus 14 rokov, celý majetok alebo 100-tisíc eur. V čom sa súdy v prípade Kováčika nezhodli PM:43Obžalovaný Miklas v kauze Dobytkár: Systém úplatkov tu fungoval dlhé roky. Bolo to verejné tajomstvo PM:23Graf dňa: Najchudobnejším rodinám má najviac pomôcť opatrenie, ktoré bude možno mnohým z nich nanič PM:45Ako sa zmení mesačná splátka hypotéky, keď sa zvýši úrok (príklady) PM:40Slovenka v Monaku: Nechápem, že sa na Slovensku ešte stále rieši, ak niekto žije inak, než je zvykom PM:04Shooty: Šialenec a sekera PM:58Koľko vyjde tento rok dovolenka pri mori? Stretnem tam ruských turistov? (dovolenkový manuál 2022) PM:51Budaj o medveďoch, ktorých je priveľa, o spolitizovaných poľovníkoch a zlatých padákoch (+ video) PM:53Fico prehráva, jeho obrana sa stráca vo väzení PM:47Do splývania, priatelia! PM:44Virologička Betáková: Opičie kiahne na Slovensku sú len otázkou času PM:29Tomi, choď sa pozrieť na toho 14-ročného Slafkovského. Ohromil ho, zobrali ho PM:15Trest pre Kováčika usvedčuje z klamstva aj Fica PM:02Milanová a Remišová sa sporia pre nový mediálny zákon a o to, čo robiť s nelegálnym obsahom na Facebooku PM:44Kováčik dostal osem rokov, štrnásťročný trest označil Najvyšší súd za neprimeraný PM:28Bolo to podľa zákona, ale s otáznikmi – prípad prvého odsúdeného za vojnové zločiny na Ukrajine PM:22Japonský subdodávateľ Jaguaru Land Rover podrastie. V Nitre prijme ďalších 200 zamestnancov PM:58Vývoj bojov (89. deň): Situácia je vážna, do obkľúčenia Ukrajincov pri Sjevjerodonecku zostáva posledných 25 km PM:36Ján P. (25) a jeho žena Zuzana (20), prišli do New Yorku 21. decembra 1927 a boli dočasne zadržaní PM:18Nikdy som sa tak nehanbil, napísal prvý ruský diplomat. V Kremli sa vraj už hovorí, kto môže nahradiť Putina AM:37Opičie kiahne nie sú chorobou gayov ani novým covidom, hovoria odborníci. Znepokojuje ich však rýchle šírenie AM:04Problém rieky Slaná sa naťahoval, kým nenastala ekologická katastrofa AM:29Za Roland Garros bez plastov ďakuje príroda, no zatiaľ nie všetci hráči. Nestíhame tie fľašky dopĺňať, hovorí Kučová AM:58V čírom poli neustálej vnímavosti