Volodymyr Zelenskyj

Jednou z tém tohtoročného Svetového ekonomického fóra v Davose bude povojnová obnova Ukrajiny, povedal Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa k účastníkom fóra budúci týždeň prihovorí.

Zelenskyj podpísal zákon o zákaze proruských strán na Ukrajine. V pravidelnom večernom prejave ďalej varoval, že na bojisku je situácia veľmi zložitá, a to najmä na Donbase.

Prezidentka mala byť v parlamente pri prejave Zelenského, vraví komentátor Denníka N Tomáš Gális. „V porovnaní so Sulíkom je jej vysvetlenie, že sa musela pripravovať na poľského prezidenta, ideálny dôvod. Ale keď ju posudzujeme samu osebe, tak samozrejme, mala tam byť. Jej účasť na prejave by mala svoju váhu.“

Zelenskyj vyhlásil, že „nikto dnes nevie predpovedať, ako dlho bude vojna trvať“. Znova sa poďakoval krajinám za podporu sankcií a vojenskú podporu, čo je podľa neho „jediný recept na ochranu slobody pred ruskou inváziou“.

Emmanuel Macron ako sprostredkovateľ v rokovaniach o ukončení ruskej invázie na Ukrajine zlyhal, povedal Volodymyr Zelenskyj pre taliansku televíziu RAI 1. Ukrajinský prezident Macrona skritizoval aj za to, že sa pokúsil prinútiť Ukrajinu k ústupkom v otázke územnej celistvosti, aby si Vladimir Putin mohol uchovať pri cúvaní z konfliktu dôstojnosť.

Je mi jasné, prečo Smer, ĽSNS, Republika odignorovali prejav ukrajinského prezidenta Zelenského v parlamente – nesedí im farba jeho mena, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Fico a spol. by privítali niečo červenšie, Kotleba a Uhrík a spol. niečo hnedšie. No všetci traja sa zhodnú na červenohnedom Putinovi.“

Zelenskyj je pripravený rokovať s Putinom. Východiskovým bodom pre rokovanie dvoch prezidentov je podľa neho stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny, Zelenskyj odmieta akékoľvek ústupky, ktoré by pomohli Putinovi zachrániť si reputáciu.

Bejzbalová loptička podpísaná Volodymyrom Zelenským sa v aukcii v Spojených štátoch predala za 50-tisíc dolárov. Organizátori dražby venujú z predaja 15-tisíc dolárov na pomoc Ukrajincom vysídleným vojnou.

Volodymyr Zelenskyj pozval v telefonáte Zuzanu Čaputovú na Ukrajinu a poďakoval sa Slovensku za humanitárnu a obrannú pomoc. Prezidentka mu odpísala, že sa na stretnutie teší.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že Ukrajine budeme naďalej pomáhať – humanitárne, vojenskou pomocou, ako aj podporou jej členstva v EÚ. Uviedla to v reakcii na videopríhovor Volodymyra Zelenského poslancom Národnej rady.

Fico navždy opustil civilizovanú spoločnosť, komentuje Newsfilter neúčasť šéfa Smeru pri Zelenského prejave pred Národnou radou. „Pred demokraciou si vybral totalitu, pred spravodlivosťou porušenie medzinárodného práva, pred podporou obete nadbiehanie zločineckému režimu. Pretože ostentatívne odmietnutie Zelenského znamená podporu Putina. Nič medzi tým neexistuje.“

Zelenského prejav si v pléne nevypočul Robert Fico, väčšina jeho poslancov ani fašistické strany. Foto - TASR
Zelenského prejav si v pléne nevypočul Robert Fico, väčšina jeho poslancov ani fašistické strany. Foto - TASR

Shooty: Horor

Aj bez morálnych argumentov je zrejmé, že pomoc Ukrajine je správna, lebo sa Slovensku v budúcnosti vyplatí, píše Martin M. Šimečka. „Keď Robert Fico hovorí o Volodymyrovi Zelenskom ako o klamárovi a komediantovi, ohrozuje tým budúcnosť Slovenska pre prípad, že by sa vrátil k moci.“

Ruská vojna proti Ukrajine je návrat zla v podobe, v akej ho svet spoznal za nacizmu, povedal Volodymyr Zelenskyj vo veľmi emotívnom 15-minútovom videu natočenom v uliciach zničenej obce Boroďanka k výročiu konca 2. svetovej vojny.

Prezidentka Zuzana Čaputová dostala pozvanie od Volodymyra Zelenského. V Sobotných dialógoch povedala, že chce ísť na Ukrajinu s konkrétnym cieľom a nerada by z toho robila vojnovú turistiku. (rtvs)

Lídri G7 vrátane Joea Bidena budú v nedeľu telefonovať s Volodymyrom Zelenským. Podľa Bieleho domu ide aj o prejav jednoty deň pred ruskými oslavami Dňa víťazstva.

Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z jadrového vydierania a pohŕdania medzinárodnými dohovormi. Počas prejavu pre londýnsky think-tank Chatham House tiež povedal, že Rusi nadobudli pocit beztrestnosti.

Volodymyr Zelenskyj sa v nedeľu prihovorí lídrom štátov G7. Zoskupeniu momentálne predsedá Nemecko. Zelenského príhovor sa bude konať v deň, keď si Európa pripomína Deň víťazstva nad fašizmom. (bbc)

Poslanci odsúhlasili vystúpenie Volodymyra Zelenského pred parlamentom prostredníctvom telemostu. Ukrajinský prezident sa poslancom prihovorí v utorok 10. mája o 12.00 h.    

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa prihovorí slovenským poslancom v utorok 10. mája o 12.00 h. Úvodné slovo by mal mať Boris Kollár. Zabezpečený bude aj simultánny preklad.

Volodymyr Zelenskyj prijal šéfa nemeckej opozície Friedricha Merza. Predseda CDU je prvým nemeckým vysokopostaveným politikom, ktorý navštívil Kyjiv od začiatku ruskej invázie.

Slová ruského ministra zahraničia Lavrova odsúdil aj izraelský premiér Bennett. „Využívanie holokaustu ako politického baranidla sa musí okamžite skončiť.“ Lavrov v interview porovnával Hitlera so Zelenským a vyhlásil, že „najväčší antisemiti sú Židia“. (jerusalem post)

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská povedala, že svojho manžela Volodymyra nevidela od začiatku ruskej invázie. Keď sa zobudila v deň začatia vojny, jej muž bol už hore a oblečený. Povedal jej len: „Začalo sa to,“ a odišiel do úradu.

Novinár magazínu Time opisuje prvé hodiny invázie v prezidentskom úrade v Kyjive. Rusi sa dvakrát pokúsili dostať do prezidentského komplexu, prezident Zelenskyj a jeho poradcovia dostali automatické zbrane, píše Simon Shuster, ktorý dva týždne strávil v blízkosti ukrajinského prezidenta.

Zelenskyj pre časopis Time po prvý raz opísal, čo sa dialo prvé hodiny a dni od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Prvý deň ho informovali, že do Kyjiva zoskočili ruskí výsadkári a majú za úlohu jeho a jeho rodinu zabiť alebo zajať. Prezident a poradcovia dostali do rúk zbrane, len málokto ich vtedy vedel ovládať. (time)

Vojna stála Ukrajinu už 600 miliárd dolárov, povedal prezident Zelenskyj, ktorý sa v stredu stretol so zástupcami miest a regiónov, aby predebatovali povojnovú rekonštrukciu krajiny.

Aj medzi Slovákmi sa šíri hoax, ako mal ukrajinský prezident Zelenskyj údajne na stole rozsypaný biely prášok. Ide o videomontáž, v originálnom videu na stole nič nevidieť. Kremeľská propaganda sa Zelenského snaží vykresľovať ako narkomana. Pre jeho židovský pôvod ho totiž nemôžu nálepkovať ako fašistu.

Foto - Facebook Dezinformácie Hoaxy Propaganda
Foto - Facebook Dezinformácie Hoaxy Propaganda

Zelenskyj na tlačovej konferencii v Kyjive vyhlásil, že všetky územia dobyté ruskými silami si Ukrajina vezme naspäť. Ukrajinský prezident ďalej Rusko prirovnal k nacistom a obvinil sily Moskvy zo znásilňovania bábätiek.

Škody na ukrajinskej infraštruktúre dosiahli podľa Svetovej banky 60 miliárd dolárov, a kým vojna pokračuje, naďalej rastú. Počas príhovoru k lídrom Svetovej banky a MMF prezident Zelenskyj povedal, že Ukrajina potrebuje každý mesiac 7 miliárd dolárov, aby udržala svoju ekonomiku nad vodou. (guardian)

Volodymyr Zelenskyj vylúčil návštevu Moskvy za súčasných podmienok. „V mene svojej krajiny by som bol pripravený navštíviť akékoľvek miesto na tejto planéte. Ale určite nie teraz a určite nie Moskvu. To jednoducho neprichádza do úvahy,“ povedal Zelenskyj o možnostiach na priame rokovania s ruskými predstaviteľmi.

Volodymr Zelenskyj sa poďakoval Joeovi Bidenovi za podporu Ukrajiny po tom, čo Spojené štáty schválili ďalšiu dodávku vojenskej pomoci. „Táto pomoc je dnes potrebná viac ako kedykoľvek predtým. Zachraňuje životy našich ochrancov demokracie a slobody a približuje nás k obnoveniu mieru na Ukrajine,“ napísal na Twitteri.

Volodymyr Zelenskyj dúfa, že Ukrajinu čoskoro navštívia Joe Biden a Emmanuel Macron. „Myslím si, že príde,“ povedal Zelenskyj o americkom prezidentovi. Macrona by zase chcel presvedčiť, že ruské vojská páchajú na Ukrajine genocídu.

Situácia v Mariupole je podľa Volodymyra Zelenského „neľudská“. Vyzval spojencov, aby Ukrajine poskytli ťažké zbrane, vďaka ktorým by mohli mesto zachrániť. Rusi dnes dali obrancom mesta ultimátum, aby sa do 12.00 vzdali. Zatiaľ sa neobjavili správy, ktoré by tomu nasvedčovali.

Svet by mal byť pripravený na to, že Putin zo zúfalstva použije jadrové zbrane, povedal Volodymyr Zelenskyj. „Myslím si, že by to mohli spraviť. Pre nich totiž životy ľudí nič neznamenajú. Nebojme sa, buďme pripravení,“ uviedol prezident pre CNN.

Redaktor BBC navštívil Volodymyra Zelenského v kancelárii, odkiaľ velí odporu voči ruskej invázii. Clive Myrie v reportáži opisuje, ako je areál strážený, spomína na vrecia s pieskom na chodbách a aj to, ako ho prekvapilo, keď sa ho prezident spýtal, či si môže odbehnúť zavolať s Emmanuelom Macronom.

Reportér Clive Myrie pri rozhovore s Volodymyrom Zelenským. Foto - BBC
Reportér Clive Myrie pri rozhovore s Volodymyrom Zelenským. Foto - BBC

Už sme vydržali 50 dní ruskej invázie, hoci okupanti nám dávali maximálne päť, povedal Volodymyr Zelenskyj v nočnom videoodkaze. Inváziu nazval absurdnou a samovražednou a dodal, že Rusi Ukrajincov predtým nepoznali.

Svetový newsfilter: Kým Zelenskyj prekvapil spojencov, Putin potvrdil, že je odtrhnutý od reality. Informácie ukrajinskej vlády aj jej spojencov naznačujú, že ofenzíva na Donbase sa blíži. Ukrajincov pred ňou čaká strategické rozhodnutie a od Západu žiada ďalšie zbrane.

Zelenskyj v pravidelnom príhovore k národu uviedol, že Rusko by malo navždy opustiť medzinárodné spoločenstvo, ak sa mu nepodarí dosiahnuť mierovú dohodu v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

Slovensko pomôže Ukrajine zabezpečovať dôkazy o vojnových zločinoch na územiach, z ktorých sa odsunuli ruské jednotky. Zuzana Čaputová túto pomoc ponúkla prezidentovi Zelenskému po zverejnení záberov z Buče.

Volodymyr Zelenskyj navrhol výmenu zajatého Putinovho spojenca Viktora Medvedčuka za ukrajinských vojakov zajatých ruskými silami. Povedal to v príhovore na Telegrame. (guardian)

Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk pozval spolkového kancelára Olafa Scholza do Kyjiva. Prezident Zelenskyj dnes odkázal, že nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier nie je na Ukrajine vítaný pre svoje ruské kontakty, so Scholzovou návštevou by však podľa veľvyslanca problém nemal. (čtk)

Ukrajinská tajná služba zadržala Viktora Medvedčuka, Putinovho najbližšieho spojenca na Ukrajine. Prezident Zelenskyj na svojom telegramovom účte zverejnil oligarchovu fotografiu v putách.

Volodymyr Zelenskyj odmietol návštevu nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý chcel v stredu s ďalšími európskymi politikmi prísť do Kyjiva. Ako dôvod podľa Bildu uviedol Steinmeierove väzby na ruského ministra Lavrova a pripomenul, že sa v minulosti zastával úzkych rusko-nemeckých hospodárskych vzťahov.

Zelenskyj vyhlásil, že nie je ochotný vzdať sa žiadnej časti Ukrajiny výmenou za mier. V rozhovore pre CBS ukrajinský prezident dodal, že Krym nikdy nebude považovať za ruské územie, hoci Rusko tento polostrov anektovalo a ovláda od roku 2014. (cbs)

Po masakri v Buči ukrajinský prezident Rusom odkázal, že ich kultúra je mŕtva. Básnik Ján Štrasser nesúhlasí. „Rozumiem Zelenskému a jeho emóciám. Ale keď Hitler napadol Poľsko, bol Goethe pre svet mŕtvy? Alebo Bertolt Brecht, Stefan Zweig, Thomas Mann, antifašistickí spisovatelia, boli a sú mŕtvi? Nie, existovali a budú existovať,“ povedal Štrasser. „Puškin nie je Putin, nie je možné ho zlikvidovať.“

Pri ruskom útoku na mesto Mariupol boli zabité desiatky tisíc ľudí, vyhlásil to Volodymyr Zelenskyj vo svojom prejave k poslancom juhokórejského parlamentu. Prezident Ukrajiny požiadal Soul o vojenskú pomoc.

Volodymyr Zelenskyj varoval svojich občanov pred zintenzívnením bojov na východe Ukrajiny. „Ruské jednotky sa presunú k ešte väčším operáciám na východe nášho štátu.“

Premiér Heger vyhlásil, že Ukrajina patrí do EÚ. „Chcem odkázať všetkým Ukrajincom a Ukrajinkám, že sme veľmi vďační, že bojujete aj za nás a za naše hodnoty. Bojujete za slobodu a demokraciu, ktorú aj my vyznávame. Aj my sme žili dlhé roky v režime pod Sovietskym zväzom a o to viac si vážime slobodu, ktorú dnes máme a za ktorú vy dnes bojujete,“ uviedol po boku prezidenta Zelenského.

Zelenskyj vo videu poďakoval Slovákom za pomoc a dodal, že „Ukrajina na to nikdy nezabudne“. „Ďakujem veľmi pekne za podporu Ukrajiny v tejto vojne za slobodu. Pomáha nám vaša vláda, ale aj vy pomáhate našim obyčajným ľuďom, veľmi statočným ukrajinským ľuďom,“ povedal vo videu, ktoré zverejnili na facebookovom účte premiéra Hegera.

Premiér Eduard Heger sa v Kyjive stretol s ukrajinským prezidentom. „Ďakujem Slováci, odkázal prezident Volodymyr Zelenskyj,“ napísal premiér na Facebooku.

Eduard Heger a Volodymyr Zelenskyj. Foto - Facebook E. H.
Eduard Heger a Volodymyr Zelenskyj. Foto - Facebook E. H.

Najčítanejšie teraz

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviCieľom, ktorému sa v Rusku podriaďuje všetko, je mocenská a územná expanzia bez stanovených medzí. Ilustrácia – Deník N/Petr PolákFico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Julija Tymošenková. Foto - TASR/APFico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieBoris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš BenedikovičShooty: Bratský národ Roberta FicaBieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuIlustračné foto – PixabayPeter Osuský: Keby platilo to, čo tvrdí Putin o Ukrajine, tak Slovensko je nacistická krajina, priam malá tretia ríšaFoto N - Vladimír Šimíček„Sadni si. On nežije.“ Katarína a Štěpán pri pôrode zistili, že žiadneho syna mať nebudúŠtěpán a Katarína. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N  Vývoj bojov (81. deň): Rusko predýchava katastrofu pri Bilohorivke, je to ťažšia rana ako potopenie MoskvyZničený most pri Bilohorivke. Foto - Twitter, Ukraine Weapon TrackerTýždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš BenedikovičPri pohľade na moje slovenské nohy sa usmial. Keňanom okrem kostí pomáha aj to, že sa prispôsobili inak ako obyvatelia Ánd, hovorí odborníkJedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka KováčováTerapeutka Malíková: Partnerské násilie prichádza veľmi nenápadne, po milimetroch, ako jemné posúvanie hranícDaša Malíková. Foto N - Tomáš BenedikovičAutor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabralaOliver Burkeman. Foto - Nina SubinVladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVladimír Vůjtek trénoval Slovákov na štyroch majstrovstvách sveta (2012 - 2015) aj na olympiáde v Soči. Foto TASR - Michal SvítokKradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaBudúci prezident Filipín Ferdinand "Bongbong" Marcos mladší. Foto - TASR/APMinúta po minúte: Ukrajinská jednotka pri Charkive dosiahla hranicu s Ruskom. Kyjiv môže túto vojnu vyhrať, hovorí šéf NATOUkrajinskí vojaci v oblasti severne od Charkiva. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

PM:17Matovič sa tvári, že rodinám rozdá on osobne PM:02Vývoj bojov (81. deň): Rusko predýchava katastrofu pri Bilohorivke, je to ťažšia rana ako potopenie Moskvy PM:48Vorobjov sa priznal, polícia fungovala pod Bödörom ako zločinecká skupina. Dostal dva roky AM:06Peter Osuský: Keby platilo to, čo tvrdí Putin o Ukrajine, tak Slovensko je nacistická krajina, priam malá tretia ríša AM:47Minúta po minúte: Ukrajinská jednotka pri Charkive dosiahla hranicu s Ruskom. Kyjiv môže túto vojnu vyhrať, hovorí šéf NATO AM:33Články a videá Denníka N, ktoré boli tento rok nominované na Novinársku cenu AM:51Euroligy: City zaváhalo, Guardiola aj tak sľubuje titul. Hertha s Pekaríkom mieri do baráže AM:38Športový newsfilter: Hrubého Slovan z veľkého mesta. Má značku, peniaze a teraz už aj hokejovú moc AM:45Osudy ľudí a kníh AM:30Zostane Su Ťij vo väzení na doživotie? AM:37Obilie, olej aj ruda z Ukrajiny sa preklápajú z lodí do vlakov a smerujú aj na Slovensko AM:28Na prevoz ukrajinského obilia niektorí používajú aj vagóny na uhlie, opisuje extrémnu situáciu šéf logistickej firmy AM:32Ekonomický newsfilter: Slovenské elektrárne si môžu trochu vydýchnuť, zbavili sa úverovania od Rusov AM:06300 slov z MS: Ramsay so Slovákmi a Jalonen s Čechmi. Dva iné svetyVčera PM:45Z náhody sa zrodila nová hviezda NBA. Príbeh Ja Moranta ukazuje, že skauting hráčov nie je dokonalýVčera PM:52Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVčera PM:22Fico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Včera PM:17Shooty: Bratský národ Roberta FicaVčera PM:06Bieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuVčera PM:05Белорусский дневник: Почти три месяца после начала вторжения России в Украину: как изменилась жизнь в БеларусиVčera PM:58Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviVčera PM:38Kradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaVčera PM:31Fico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieVčera PM:45Nedeľná nekázeň: Prelomiť kruh odmietania, odporu a strachuVčera AM:48Vladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVčera AM:57Pre Zlatana nie je Pep chlapom, problémy mal aj Agüero. Ako môže Haaland zmeniť City (analýza)Včera AM:24Zo zabávača je kapitán. Vůjtek: Treba sa aj mračiť. Lintner: Buď zlý, keď je dobreVčera AM:16300 slov z MS: S Nemcami sme to neupracovali, ale môžeme sa tešiť na posilu z NHL01.00 PM:28Hadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftu01.00 PM:18Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Apple TV+, DAFilms a ďalších službách