Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj avizuje spoločnú výrobu zbraní so Spojenými štátmi, týkať by sa to malo najmä systémov protivzdušnej obrany. Ukrajinský prezident to uviedol po návšteve Washingtonu, ktorá podľa neho priniesla „veľmi významné výsledky“.

Volodymyr Zelenskyj pricestoval do Washingtonu, chystá sa rokovať o posilnení ukrajinskej protivzdušnej obrany. Plánuje sa stretnúť s americkým prezidentom Joeom Bidenom, lídrami oboch komôr amerického kongresu a vojenským vedením USA.

Video: Volodymyr Zelenskyj sa v OSN snažil presvedčiť svet, prečo by mal stáť pri Ukrajine a ako Rusko ohrozuje bezpečnosť na celej planéte. „Zlu sa nedá veriť – spýtajte sa Prigožina,“ povedal narážajúc na lídra vagnerovcov, ktorý viedol vzburu proti Putinovi a o dva mesiace zahynul.

Volodymyr Zelenskyj na Valnom zhromaždení OSN povedal, že Rusko používa potraviny a ich nedostatok na svetových trhoch ako zbraň a ohrozuje tak nielen Ukrajinu, ale celé medzinárodné spoločenstvo. Ukrajinský líder ďalej uviedol, že pripravuje svetový mierový samit, kam bude pozvaná každá krajina, ktorá netoleruje žiadny prejav agresie.

Volodymyr Zelenskyj v OSN. Foto - TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval do New Yorku na zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Navštívi aj Washington, kde sa stretne s prezidentom Joeom Bidenom.

Republikánsky predseda snemovne reprezentantov Kevin McCarthy sa stretne s Volodymyrom Zelenským. Deje sa to v čase, keď je kongres čoraz viac rozdelený v otázke pomoci Kyjivu. Ukrajinského prezidenta prijme aj Joe Biden, pravdepodobne vo štvrtok.

Bez korupcie som mohol zarábať len ako vývojár. Sme ako India, len bieli, žartuje ukrajinský komik Dima Watermelon. Na úvod svojho standupu priznal, že si nebol istý, či príde aj na Slovensko, ale už mu chýbali lacné cigarety. „Zajtra idem do Viedne, tam ich predám,“ dodal.

Dima Watermelon. Foto N - Tomáš Hrivňák

Protiofenzívu brzdia pomalé dodávky zbraní a ruská prevaha vo vzduchu, povedal Volodymyr Zelenskyj na konferencii v Kyjive. Posťažoval sa na pomalé rozhodovacie procesy a dodal, že západným spojencom na otázky o ofenzíve odpovedá, že ukrajinské kroky sú „určite rýchlejšie ako nové balíky sankcií“.

Volodymyr Zelenskyj verejne obvinil Vladimira Putina, že dal zabiť Jevgenija Prigožina. Vodca žoldnierskej Vagnerovej skupiny zahynul presne dva mesiace po neúspešnej vzbure proti Moskve pri doposiaľ neobjasnenom páde svojho lietadla pri lete z Moskvy do Petrohradu.

Ukrajinský parlament schválil nomináciu nového ministra obrany Rustema Umerova. Ten nahradil vo funkcii Olexija Reznikova, ktorý bol ministrom aj v čase vypuknutia vojny a kritizovali ho okrem iného za predražené nákupy pre armádu.

Nový ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. Foto - Wikimedia

Volodymyr Zelenskyj sa vo večernom videu vyjadril k odchodu ministra obrany Oleksija Reznikova. Uviedol, že ministerstvo potrebuje „nové prístupy a iné formy interakcie s armádou a so samotnou spoločnosťou“. (guardian)

Ukrajinský súd uvalil dvojmesačnú väzbu s možnosťou kaucie vo výške 745-tisíc eur na miliardára Ihora Kolomojského. Do vlaňajšieho novembra mu čiastočne patrili ropné firmy Ukrnafta a Ukrtatnafta, obvinený je z podvodu a prania špinavých peňazí.

Volodymyr Zelenskyj povedal, že ak budú na Ukrajine voľby v roku 2024 počas vojny, bude kandidovať. Ukrajinské médiá pripomenuli, že počas kampane v roku 2019 sľúbil, že sa o druhé funkčné obdobie nebude usilovať.

Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina zintenzívni výrobu zbraní. Okrem delostreleckých granátov a munície by podľa neho Ukrajina mala vyrábať aj drony, rakety a obrnené vozidlá. V súčasnosti je napadnutá krajina odkázaná najmä na vojenskú pomoc od západných spojencov.

Ukrajina nemá nič spoločné so smrťou Prigožina, povedal Volodymyr Zelenskyj. V narážke na Putina pred novinármi dodal, že „každý si uvedomuje, kto s tým má niečo spoločné“. (guardian)

Ukrajina si dnes pripomína 32. výročie nezávislosti od Sovietskeho zväzu, prezident Zelenskyj pri tejto príležitosti v prejave hovoril o dôležitosti každého človeka. Zablahoželal a poďakoval všetkým Ukrajincom, ktorí sa na nezávislosti svojej vlasti podieľajú aj dnes.

Zelenského poradca Andrij Jermak v reakcii na Prigožinovu smrť zverejnil odkaz na skladbu Highway to Hell, teda v preklade Diaľnica do pekla. Druhý poradca Mychajlo Podoľak už predtým vyhlásil, že Prigožin si sám podpísal „rozsudok smrti“ vo chvíli, keď „uveril Putinovmu slovu“.

Na Ukrajine prepustia šéfov všetkých oblastných odvodových stredísk, uviedol prezident Zelenskyj. Vo vyhlásení po zasadaní bezpečnostnej rady odsúdil úplatkárstvo a cynizmus v čase vojny. Dodal, že proti týmto úradníkom je vedených spolu 112 trestných konaní. (čtk)

Ukrajina zadržala ženu podozrivú z plánovania útoku na Volodymyra Zelenského. Ruská informátorka podľa ukrajinskej tajnej služby pripravovala vzdušný útok na Mykolajivskú oblasť v čase návštevy prezidenta.

Volodymyr Zelenskyj v septembri pravdepodobne zamieri na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku, kde sa bude snažiť presadiť svoj mierový plán. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na predstaviteľov oboznámených so situáciou.

Ukrajinský parlament prijal demisiu ministra kultúry Olexandra Tkačenka. Ten sa dostal do sporu s prezidentom Zelenským, ktorý žiadal členov vlády, aby prísne regulovali výdavky svojich rezortov. Tkačenko ako dôvod rezignácie uviedol „vlnu nedorozumení o význame kultúry počas vojny“.

Korupciu ani zradu nebudeme na Ukrajine tolerovať, vyhlásil Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské médiá nedávno informovali o dvoch takýchto prípadoch – o zadržaní bývalého vojenského náborového úradníka, ktorý sa nezákonne obohacoval, a o zatknutí poslanca obvineného zo spolupráce s Ruskom.

Krymský most prináša vojnu, musíme ho vyradiť z prevádzky, vyhlásil Volodymyr Zelenskyj v súvislosti s pondelkovým výbuchom. Ukrajina útok na most, počas ktorého zomreli dvaja ľudia, privítala, no priamo sa k nemu neprihlásila.

Rýchly koniec vojny priamo závisí od podpory Ukrajiny zo zahraničia, povedal Volodymyr Zelenskyj. „Teraz robíme všetko pre to, aby táto podpora bola čo najintenzívnejšia a čo najzmysluplnejšia,“ dodal ukrajinský prezident.

Volodymyr Zelenskyj na záver samitu v Litve vyhlásil, že Ukrajina sa po vojne stane členom NATO. Členské krajiny Aliancie sa zhodli, že Ukrajine skrátia cestu na vstup, formálne ju však pozvú až v okamihu, keď budú splnené všetky podmienky.

Volodymyr Zelenskyj odišiel bez pozvánky, napriek tomu samit NATO hodnotia ako veľkú Putinovu prehru. Za najdôležitejší záver samitu odborníci považujú vytvorenie detailných plánov pre prípad útoku na členskú krajinu zo strany Ruska.

Volodymyr Zelenskyj pristál v litovskom Vilniuse, kde sa stretne so zástupcami krajín NATO a prediskutuje s nimi možné členstvo Ukrajiny v Aliancii. Ukrajinský prezident predtým vyhlásil, že by bolo absurdné, ak by Ukrajine na samite neponúkli členstvo. (sky news)

Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že by bolo „absurdné“, ak by Ukrajine na aktuálnom samite NATO neponúkli členstvo v Aliancii ani nestanovili harmonogram pre pozvánku. Ukrajinský prezident nedávno vyhlásil, že ak Ukrajina nedostane v tomto smere „jasný signál“, jeho účasť na samite nebude mať žiadny zmysel.

Ukrajina bude súčasťou NATO, povedal Volodymyr Zelenskyj vo videu, ktoré zverejnil v predvečer samitu Aliancie. Očakáva, že výsledkom schôdze bude konkrétna postupnosť krokov vedúca k oficiálnemu členstvu Ukrajiny v NATO.

Prezidentka Zuzana Čaputová odcestovala na samit NATO do Litvy, sprevádzajú ju aj ministri zahraničných vecí a obrany. Pre Slovensko podľa prezidentskej kancelárie ostáva prioritou najmä spôsob rozmiestnenia protivzdušnej obrany na východnej hranici tak, aby boli všetky štáty vrátane Slovenska dostatočne chránené.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval Slovensku na Twitteri. Uverejnil video z piatkovej návštevy, počas ktorej sa stretol s našimi najvyššími ústavnými činiteľmi a dostal prísľub slovenskej podpory pri snahe Ukrajiny vstúpiť do NATO a EÚ. (tasr)

Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval Joeovi Bidenovi za balík obrannej pomoci po tom, ako Washington vyhlásil, že Kyjivu pošle kazetovú muníciu. „Dobre načasovaný, rozsiahly a veľmi potrebný balík obrannej pomoci od Spojených štátov,“ napísal Zelenskyj na Twitteri.

Volodymyr Zelenskyj sa v Istanbule stretol s tureckým prezidentom Erdoganom. Rokovať majú o mierových rozhovoroch, samite NATO, bezpečnostných zárukách či obilnej dohode v Čiernom mori. Turecko je štvrtou krajinou za dva dni, ktorú ukrajinský prezident navštívil. (čtk)

O Zelenského návšteve na Slovensku do poslednej chvíle vedel len úzky okruh ľudí. Chceli ho dostať aj na Pohodu, pre málo času napokon viaceré časti programu zrušili. „Keď prichádzal francúzsky prezident Macron, nebola to utajovaná informácia. Teraz sa to do poslednej chvíle držalo v kruhu, ktorý to nevyhnutne potreboval vedieť,“ hovorí poradkyňa prezidentky Jana Kobzová.

Turecký prezident Erdogan nevylúčil, že podporí kandidatúru Švédska do NATO, a povedal, že jeho krajina na nadchádzajúcom samite Aliancie v litovskom Vilniuse „urobí najlepšie rozhodnutie, nech už bude akékoľvek“.

Volodymyr Zelenskyj sa stretol aj s expremiérom Hegerom a bývalým ministrom obrany Naďom. Ukrajinský prezident sa im počas návštevy Slovenska poďakoval za rozhodnutia v prospech Ukrajiny a jej občanov.

Nie členstvo Ukrajiny v NATO, ale politici ako Fico sú proti našim národným záujmom, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Zelenskyj sa na tlačovej besede v Prezidentskom paláci čudoval, keď sa ho pýtali na proruské postoje na Slovensku. Tým, ktorí ich majú, odkázal, aby sa zamysleli, čo by sa stalo, keby na Slovensku Rusi zničili vodnú elektráreň alebo obsadili jadrovú elektráreň a odstavili tretinu krajiny od elektriny.“

Boris Kollár po stretnutí s Volodymyrom Zelenským povedal, že Ukrajina môže vstúpiť do NATO až potom, ako tam bude mier. „Želám Ukrajincom, aby si ten mier vybojovali, aby vyprášili tých Rusov a vyhnali ich domov,“ povedal predseda parlamentu.

Premiér Ľudovít Ódor po stretnutí s Volodymyrom Zelenským povedal, že spolu hovorili o situácii s ofenzívou, o možnej hrozbe z Bieloruska, ale aj o nadchádzajúcom samite NATO, kde Ukrajina podľa neho očakáva jasnejšiu komunikáciu. „Aj keď nik v súčasnosti neočakáva, že by dostali konkrétnu pozvánku, potrebujú zábezpeky, aby sa v budúcnosti stali členom NATO,“ povedal premiér.

Volodymyr Zelenskyj, Zuzana Čaputová a Ľudovít Ódor na stretnutí v Prezidentskom paláci. Foto – Úrad vlády SR

Súčasťou vojenskej pomoci Ukrajine má byť dávnejšie avizovaných aj 16 samohybných húfnic Zuzana. Podľa prezidentky Čaputovej už došlo k podpisu zmluvy a zbraňové systémy dorazia na Ukrajinu v blízkej budúcnosti. (pravda)

Volodymyr Zelenskyj opustil Prezidentský palác a mieri na Bratislavský hrad, kde sa stretne s niekoľkými poslancami parlamentu aj s jeho predsedom Borisom Kollárom. Pôjde o vybraných poslancov, ktorí podporujú Ukrajinu, zástupcov Smeru a Hlasu Kollár nepozval.

Vývoj bojov (498. deň): Vďaka návšteve Bulharska môžeme vidieť, ako by Zelenskyj reagoval napríklad aj na Roberta Fica a ďalších slovenských kritikov. „Putin si nedá pokoj, kým nás nezabije,“ povedal Zelenskyj vo štvrtok proruskému prezidentovi Radevovi.

Volodymyr Zelenskyj je na obede s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Ľudovítom Ódorom. Ten na oficiálnom rokovaní medzi prezidentmi nebol. Očakáva sa, že po spoločnom obede bude mať premiér krátke vyhlásenie, ale už bez účasti ukrajinského prezidenta. Ten sa presunie na Bratislavský hrad.

Volodymyr Zelenskyj na návšteve Bratislavy povedal, že v postoji NATO k Ukrajine očakáva jednotu, lebo v nej je sila NATO. „V tejto otázke je málo jednoty a je to aj hrozba pre samotné NATO,“ vravel ukrajinský prezident.

Volodymyr Zelenskyj dostal v Bratislave jednoznačný prísľub slovenskej podpory pri snahe Ukrajiny vstúpiť do NATO a EÚ. Prezidentka Zuzana Čaputová na spoločnej tlačovke povedala, že perspektíva Ukrajiny je v Aliancii, „keď sa skončí vojna a okolnosti to umožnia“. Ukrajinu zároveň vníma ako perspektívneho člena Únie.

Naživo: Tlačová konferencia Zuzany Čaputovej a Volodymyra Zelenského.

Volodymyra Zelenského prijme o 15.50 h predseda parlamentu Boris Kollár. Spoločné rokovanie na Bratislavskom hrade by malo trvať do 16.20 h.

Celý demokratický svet pomáha Ukrajine, ale nikto jej nedal takú silu ako jeden človek, prezident Zelenskyj, uviedla Zuzana Čaputová na Facebooku po privítaní ukrajinského lídra. „Jeho odhodlanie inšpiruje mnoho ľudí na svete a dodáva silu jeho krajanom, ktorí sa už takmer 500 dní bránia ruskej agresii. Vedie krajinu, ktorá bráni svoju budúcnosť a svoje právo samostatne o nej rozhodovať.“

Foto: Volodymyr Zelenskyj so Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci

Zuzana Čaputová s Volodymyrom Zelenským. Foto N - Tomáš Benedikovič

Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci Volodymyra Zelenského. Teraz budú prebiehať rokovania a pred 15. hodinou sa očakáva spoločná tlačovka oboch lídrov. V paláci sú aj ministri zahraničných vecí a obrany.

Zuzana Čaputová s Volodymyrom Zelenským. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

20:16Na zebričkách bude skúmať vzácne ochorenie čiernych kostí. Prečo má Slovensko najviac prípadov na svete? 19:14Prehnane starostlivá matka ho nenechala dospieť. Stal sa z neho patologický klamár a manipulátor 19:02Newsfilter: Ficovi sa už nechce debatovať, hotoví sa prevziať moc       18:39Tunel Višňové a obchvat Ružomberka by mohli byť hotové naraz v roku 2025, hovorí minister dopravy  18:34Pesničkár Edo Klena: Slovensko pripomína mexickú telenovelu 18:26Graf dňa: Eurozóna je už v recesii, ukazuje prieskum medzi manažérmi 17:36Ronalda sme nemohli odmietnuť, priznal Solskjaer. Vysvetlil aj, prečo do United neprišiel Kane ani Haaland 16:49Voliči Smeru a extrémistov radia migráciu medzi najväčšie problémy, priaznivcov Hlasu trápi menej 16:18Glück je príklad, to mi ver, kam po voľbách pôjde Smer (udalosti týždňa) 16:16Osudy gejov medzi nacistami, absurdnosť, ktorá spája Maďarov so Slovákmi, a ďalšie tipy na filmy a seriály 15:43Dobrá správa pre tých, ktorí sú proti spaľovniam. Plány na stavbu nových sú prestrelené, spočítali analytici 15:32MediaBrífing: OĽaNO chce „lex Penta“, PS by zastavilo štátnu reklamu u konšpirátorov (volebné programy a médiá) 15:29Ako vo voľbách rozoznať temnú triádu osobnostných čŕt medzi kandidátmi 15:18Vývoj bojov (576. deň): Na Kryme postupne vybuchuje všetko, čo súvisí s Čiernomorskou flotilou 15:15Markíza zrušila finálnu debatu pre bojkot Smeru a neúčasť Hlasu a PS, OĽaNO to považuje za „mafiánske praktiky“ 14:58Danglár: Miluj blížneho svojho 14:44Psychologička Hladká: Väčšina z nás od škôlky nezmenila svoj spôsob komunikácie, aj preto si tak často nerozumieme 14:40Poriadok v štáte podľa Republiky: Psychotesty pre ministrov, právo na zbraň, zákaz mobilov v škole, viac peňazí pre Maticu 14:38Nikomu na Slovensku neprekážalo, že sme sa len tak pustili do obchodnej vojny s Ukrajinou? 13:29Maďari na Slovensku nevolili vždy na etnickom základe 13:27Debata o zdravotníctve: Kto má stavať nemocnice, aké platy treba dať sestrám, prečo treba skrátiť pohotovosti 13:17Za zle nasadený hidžáb na desať rokov za mreže. Čo sa v Iráne zmenilo za rok od smrti Amíníovej 13:12Prečo sa nesnažíme robiť dokonalé rozhodnutia 11:29Študenti sa pýtali politikov: Sulík počíta najrýchlejšie, Matovič nás skúsil rozhodiť a Drucker rozpráva ako chatbot (+video) 11:21Kmotrík: Kováčik chcel zrušiť finále Pohára. Denník N má informácie z kľúčových stretnutí, ktoré hovoria niečo iné 11:13Týždeň v práve Rada Procházku: Sýrski utečenci, nórska sociálka, ukrajinské obilie 11:09Najlepší slovenský album #10: Katarína Máliková – Postalgia (2019) 10:45Agroexpert Smeru: Biopásy na poliach treba prehodnotiť. U nás znečisťuje hmyz okná áut oveľa viac ako v Nemecku 09:12Svetový newsfilter: Čo ukázal tajný dokument o tom, ako sa Poľsko chcelo brániť ruskej invázii 08:56Česko-slovenské slovo týždňa: louže v. mláka