Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina podáva žiadosť o urýchlené prijatie do NATO, oznámil Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský prezident sa tak vyjadril krátko po tom, čo Vladimir Putin v Kremli oznámil anexiu štyroch Moskvou okupovaných ukrajinských regiónov. Západ anexiu odmieta.

Putin v prejave povedal, že sa Kyjiv musí vrátiť za vyjednávací stôl. K rokovaniam však zrejme nedôjde. Ukrajinský prezident Zelenskyj už povedal, že anexia týchto oblastí ukončí akékoľvek snahy o rokovania o prímerí.

Proti Ukrajine bol spáchaný zločin a my žiadame len spravodlivý trest, povedal Volodymyr Zelenskyj vo videoprejave na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN. Vyzval svetových lídrov, aby Rusku odobrali hlasovacie právo v medzinárodných inštitúciách aj možnosť práva veta v Bezpečnostnej rade OSN. Agresorov treba potrestať a izolovať, povedal.

Volodymyr Zelenskyj vraví, že Rusko vykonávalo čiastočnú mobilizáciu už skôr a dnes ju len oficiálne vyhlásilo. V rozhovore pre nemecký Bild povedal, že Ukrajina oslobodí celé svoje územie, a to aj napriek tomu, že sa Putin vyhráža jadrovými zbraňami.

Na pohrebe Alžbety II. sa zúčastní ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská, prezident Zelenskyj podľa denníka The Sun do Británie nevycestuje. Zelenská je aj medzi 500 štátnikmi pozvanými na nedeľnú recepciu, ktorú hostí nový kráľ Karol III. (tasr, sun)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj virtuálne zazvonil zvonom a otvoril newyorskú burzu. V príhovore, ktorý pred bankármi a investormi predniesol, vyzval na zahraničnú podporu investícií v Ukrajine.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je v slovenských internetových diskusiách zobrazovaný najmä ako narkoman, fašista a americká bábka, ktorá Európe prikazuje, čo má robiť. Jeho obraz v spravodajských médiách je úplne iný, všíma si analýza spoločnosti Newton Media.

Zelenskyj by mohol koncom septembra osobne vystúpiť s prejavom na všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN, ktorá sa bude konať v New Yorku. Ak by sa tak stalo, išlo by o jeho vôbec prvú zahraničnú cestu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Joe Biden dnes bude telefonovať s Volodomyrom Zelenským, podľa Bieleho domu mu poskytne aktuálne informácie o dodávkach zbraní a zablahoželá Ukrajine ku Dňu nezávislosti.

Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajinci zmenili dejiny aj svet a dali ľudstvu nádej na spravodlivosť. Urobil to počas príhovoru pri príležitosti Dňa nezávislosti. Dodal, že Ukrajina sa po páde ruských vojakov znovuzrodila a že dobyje späť anektovaný Krym aj okupované územia na východe krajiny.

Volodymyr Zelenskyj dostane najvyššie občianske vyznamenanie USA – Medailu slobody za rok 2022. Národné centrum pre ústavu uviedlo, že Zelenskému udelia cenu na slávnosti v októbri a odovzdajú mu ju za „jeho hrdinskú obranu slobody počas ruskej tyranie“.

Svetový newsfilter: Aj Američania sa pri Ukrajine mýlili v jednej veci, tá nakoniec zmenila vojnu. Americké spravodajské služby si pred vojnou uvedomovali, že počty sú na strane Ruska, a čakali, že Kyjiv napokon padne, hoci nie tak rýchlo, ako predpokladal Putinov režim. Ak by sa to Rusom podarilo, dnes by situácia na Ukrajine bola úplne iná.

Partnerom som už pred vojnou vysvetľoval, že budeme bojovať, ale potrebujeme viac zbraní, hovorí Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre Washington Post. „Vladimir Putin nebol ochotný komunikovať tri roky, preto som nechcel počúvať nezmysly o tom, že Rusko je pripravené na dialóg. Jasne som partnerom vysvetľoval, že všetko, čo od nich potrebujeme, sú zbrane.“

Ak by sme pred začiatkom invázie spôsobili v krajine chaos, Rusko by nás zničilo, vraví Volodymyr Zelenskyj v rozhovore. „Keď vznikne chaos, ľudia utekajú z krajiny. Potvrdilo sa to, keď sa začala invázia, boli sme takí silní, ako to len šlo. Niektorí odišli, ale väčšina zostala a bojovala za svoje domovy.“

Volodymyr Zelenskyj. Foto - TASR/AP

Ukrajina zámerne ľudí nevarovala pred hrozbou ruskej invázie, povedal Volodymyr Zelenskyj. Ak by tak urobili, rozšírila by sa na Ukrajine panika a Rusko by podľa prezidenta krajinu ovládlo za niekoľko dní.

Volodymyr Zelenskyj dnes telefonoval s pápežom Františkom, na Twitteri uviedol, že ho informoval o „strašných zločinoch Ruska“. „Sme vďační pápežovi za jeho modlitby za Ukrajinu. Naši ľudia potrebujú podporu svetových duchovných vodcov, ktorí musia sprostredkovať svetu pravdu o hrôzach, ktoré agresor pácha na Ukrajine,“ dodal. (guardian)

Svetový newsfilter: Nová fáza vojny priniesla Rusom dilemu, ďalší vývoj ovplyvní aj postoj Západu. Britský novinár, ktorý je na Ukrajine, odhaduje, že boj o Cherson bude náročný a krvavý. Foreign Policy zas vo svojej analýze píše, že opatrný optimizmus je v tejto fáze v poriadku, no iba ak Západ vytrvá v podpore Ukrajiny.

Ukrajinský krasokorčuliar Viktor Petrenko vystúpil na exhibícii v Rusku, ktorú organizuje manželka Putinovho hovorcu. Prezident Zelenskyj mu odňal štipendium a pripomenul „brutálnu vojnu, ktorú rozpútalo Rusko proti Ukrajine“.

Ruská vojna proti Ukrajine sa začala na Kryme a má sa skončiť na Kryme – jeho oslobodením, povedal Volodymyr Zelenskyj. „Dnes nemôžem povedať, kedy sa to stane, ale postupne pridávame dôležité súčasti k programu, ktorého cieľom je oslobodenie Krymu,“ povedal prezident v reakcii na dnešný zásah ruského vojenského letiska.

Ak Moskva na okupovaných ukrajinských územiach usporiada referendá o pripojení k Rusku, nedočká sa rozhovorov s Kyjivom ani s jeho medzinárodnými spojencami. Povedal to Volodymyr Zelenskyj, podľa ktorého Ukrajina trvá na svojom postoji neodovzdať Rusku žiadne územie.

Volodymyr Zelenskyj obvinil Amnesty International, že ospravedlňuje „teroristické“ činy Ruska. Reagoval tak na jej správu, podľa ktorej Kyjiv ohrozuje civilistov umiestňovaním vojakov bojujúcich proti ruskej invázii v obytných oblastiach.

Ukrajinská vláda nariadila povinnú evakuáciu obyvateľov z Doneckej oblasti, prípravy na ňu sa už začali. Prezident Zelenskyj oznámil, že vláda zaistí logistiku a všetko uhradí, ľudí však žiada o súčinnosť. Chce tak ochrániť civilných obyvateľov pred ruskými vojskami.

Svetový newsfilter: Lavrov v Afrike potvrdil skutočné ciele Ruska, Ukrajinci hovoria o dokonalom príklade sadizmu. Ruský minister zahraničných vecí išiel na dôležitú zahraničnú cestu, ukázal počas nej cynizmus aj to, že sa zmenil spôsob, ako predstavitelia Ruska rozprávajú o útoku na Ukrajinu.

Sergej Lavrov a ugandský prezident Yoweri Museveni. Foto - TASR/AP

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská sa objavila na titulke módneho časopisu Vogue. Článok sprevádzali snímky od renomovanej fotografky Annie Leibovitz, ktoré rozpútali diskusie, niektorí čitatelia ich považovali za kontroverzné.

Volodymyr Zelenskyj vyzval svet, aby priamo označil Rusko za štátneho podporovateľa terorizmu. V nočnom videu vyhlásil, že nikto na svete neinvestoval do terorizmu viac, než Rusko.

Ukrajina po takmer dvoch rokoch obsadila post protikorupčného prokurátora. Novým šéfom Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry sa stal právnik Olexandr Klymenko, oznámil to šéf prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

Zelenskyj tvrdí, že aj Rusko pripúšťa, že vyhráva Ukrajina. „Dokonca aj okupanti pripúšťajú, že vyhráme. Počujeme to každý deň v ich rozhovoroch, hovoria to svojim známym, keď s nimi telefonujú,“ uviedol ukrajinský prezident v pravidelnom prejave k národu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tlačí na západné krajiny, aby označili Rusko za teroristický štát. Podľa experta na medzinárodné právo by to nemalo žiadne právne následky. Ruskej ekonomike by to však mohlo výrazne uškodiť.

Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj poďakovali za spoluprácu talianskemu premiérovi Mariovi Draghimu, ktorý podal demisiu. Francúzsky prezident Emmanuel ho označil za „spoľahlivého partnera“ a „priateľa Francúzska“.

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská počas návštevy Spojených štátov uviedla, že vojna zmenila aj jej malého syna. „Jediná vec, ktorú chce robiť, sú bojové umenia a naučiť sa používať pušku,“ uviedla v rozhovore pre televíziu NBC.

Volodymyr Zelenskyj označil nové sankcie Európskej únie za nedostatočné. Najnovší posilňujúci balík cieli na dovoz ruského zlata, na banku Sberbank, na motorkársky gang Noční vlci či na hercov podporujúcich Vladimira Putina.

Volodymyr Zelenskyj natočil video, v ktorom vyvrátil informáciu, že je vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti. Falošná správa o jeho zlom zdravotnom stave a neschopnosti vykonávať úrad zaznela vo vysielaní niekoľkých rozhlasových staníc.

Volodymyr Zelenskyj vymenoval za šéfa Štátnej bezpečnostnej služby Vasyla Maľuka. Prezident v nedeľu nečakane suspendoval z postu riaditeľa tajnej služby priateľa z detstva Ivana Bakanova.

Zelenskyj odvolal šéfa ukrajinskej tajnej služby Ivana Bakanova aj generálnu prokurátorku Irynu Venediktovovú. Ako dôvod uviedol, že na okupovanom území Ukrajiny pracuje proti záujmom štátu vyše 60 pracovníkov SBU a prokuratúry.

Volodymyr Zelenskyj v telefonáte poďakoval Borisovi Johnsonovi za podporu pre Ukrajinu. Britský premiér v rozhovore zdôraznil, že Británia bude pokračovať v poskytovaní obrannej pomoci tak dlho, ako to bude potrebné.

Generálny štáb ukrajinskej armády zrušil nariadenie, ktoré zakazovalo mužom v brannom veku opúšťať bez povolenia miesto bydliska. Nariadenie vyvolalo vlnu kritiky, prezident Zelenskyj sa verejne sťažoval, že s ním armáda tento krok nekonzultovala.

Volodymyr Zelenskyj vyzval, aby sa s obnovou zničenej ukrajinskej infraštruktúry nečakalo na koniec ruskej invázie. Mnohé je potrebné urobiť bezodkladne, zdôraznil v pravidelnom večernom videopríhovore.

Ukrajinský prezident  Zelenskyj požiadal o medzinárodnú pomoc s povojnovou obnovou Ukrajiny. „Je potrebné opraviť nielen všetko to, čo zničili okupanti, ale aj vybudovať nový základ pre naše životy – bezpečný, moderný, dostupný a pohodlný,“ vyhlásil.

Volodymyr Zelenskyj navrhuje vytvorenie globálneho mechanizmu na konfiškáciu zmrazeného alebo zaisteného ruského majetku. Tento nástroj by mal zároveň v budúcnosti slúžiť na odradenie ďalších potenciálnych agresorov od útokov na svojich susedov.

Volodymyr Zelenskyj chce, aby sa vojna skončila pred začiatkom zimy, pretože ukrajinskej armáde v boji chladné podmienky uškodia viac. Lídrov krajín G7 preto vyzval, aby urobili maximum pre ukončenie vojny do konca roka.

Ukrajina získa späť všetky mestá, ktoré na jej území zabrali Rusi, vyhlásil Volodymyr Zelenskyj po tom, čo sa dnes ruské jednotky definitívne zmocnili Sjevjerodonecka. Okrem neho prezident vo videu spomenul aj Doneck a Luhansk, ktoré sú pod kontrolou separatistov od roku 2014.

Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkcie veľvyslanca na Slovensku Jurija Mušku. Dôvody odvolania Zelenského kancelária neuviedla. Agentúra Ukrinform pripomenula, že prezident vopred avizoval odvolanie veľvyslancov, ktorí si neefektívne plnia svoje povinnosti.

Veľvyslanec Jurij Muška na snímke z roku 2018. Foto - TASR

Volodymyr Zelenskyj štyri mesiace po začiatku ruskej invázie vyhlásil, že Ukrajina sa stala „krajinou vo vojenských čižmách“. „Zmenil sa náš spôsob života, no nie náš svetonázor. Zmenila sa cesta, po ktorej ideme do cieľa, ale ten cieľ zostal rovnaký,“ napísal na Telegrame.

Volodymyr Zelenskyj sa prihovoril návštevníkom hudobného festivalu v anglickom Glastonbury, vyzval ich, aby vyvinul tlak na politikov, aby ukončili vojnu na Ukrajine. Glastonbury označil za „najväčšiu koncentráciu slobody“ na svete.

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská poskytla rozhovor denníku The Guardian. Opísala v ňom, ako prežívala prvé dni vojny, a uviedla, že rodina zostáva naďalej rozdelená, ale s mužom sa už môže aspoň vídať.

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská a prezident Volodymyr Zelenskyj. Fotku zverejnili 16. februára 2022, osem dní pred ruskou inváziou. Foto: Facebooková stránka Oleny Zelenskej.

Volodymyr Zelenskyj navštívil prvýkrát od začiatku ruskej invázie Mykolajiv na juhu krajiny. Návšteva sa uskutočnila deň po ruskom útoku na tamojšiu obytnú štvrť, pri ktorom zahynuli najmenej dvaja ľudia a 20 ďalších utrpelo zranenia.

Vstup Ukrajiny do Európskej únie by bol pre euroblok prínosom, povedal Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom príhovore. Podľa prezidenta si EÚ môže zabezpečiť svoju nezávislosť, silu a budúci rozvoj, iba ak sa Ukrajina stane súčasťou bloku. „Sme krok od začiatku plnej integrácie do Európskej únie,“ povedal.

Britský premiér Boris Johnson ponúkol spustenie veľkej výcvikovej operácie pre ukrajinské sily s potenciálom vycvičiť až 10 000 vojakov každých 120 dní. Johnson dnes nečakane pricestoval do Kyjiva, kde sa stretol s Volodymyrom Zelenským.

Britský premiér Boris Johnson neohlásene navštívil Kyjiv. Na Twitter pridal fotku s Volodymyrom Zelenským a komentár: „Pán prezident, Volodymyr, je fajn byť opäť v Kyjive.“ (guardian)

Ukrajina zavedie od 1. júla vízový režim pre občanov Ruska, uviedol prezident Zelenskyj. Krok je podľa neho potrebný ako reakcia na bezprecedentné hrozby pre ukrajinskú bezpečnosť.

Nové na Dennikn.sk

15:30Pellegrini na sneme Hlasu: Smer uviazol v minulosti, my sme budúcnosť 14:16S hľadaním teroristov musia pomôcť rumunskí experti. Ako je Katar pripravený na futbalové MS 09:50Ruskú ekonomiku zasiahnu odvody menej, ako si myslíme, mnohí sa však radšej skryjú alebo zmrzačia 09:19Putinova vojna sa vrátila do Ruska 08:49Český týždeň: Za víťaza volieb sa vyhlasuje každý, boj o Prahu sa ešte len začína 07:17Komentátori Denníka N: Zažívame úzkosť, ale demokracia to vie zvládnuť 07:00Symbolom nenávisti Tottenhamu a Arsenalu je aj papagáj, ktorý zomrel, keď Tottenham vypadol do druhej ligyVčera 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpiliVčera 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?Včera 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisťVčera 17:36Ako šetriť na kúrení v byte a nepriživovať sa na susedochVčera 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovaťVčera 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovateliaVčera 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej nociVčera 16:56Riaditeľ Múzea SNP Uhrin: Peňazí je viac, no na povstalecký motocykel za 40-tisíc eur ešte nemámeVčera 16:19Matovičova prítomnosť v politike patrí už aj do kompetencie hlavného hygienika (udalosti týždňa)Včera 15:52Čakali ste Crosbyho či McDavida? Dajte k Slafkovskému lepších hokejistov, hovorí bývalý hráč MontrealuVčera 15:47Tri veci, ktoré nesmieme tolerovať Igorovi MatovičoviVčera 15:32Kanada si všimla, že má v KHL 48 hokejistov. Kremeľ môže na vojenskú službu zneužiť aj rodáka z MilwaukeeVčera 15:14Konečne prichádza čas naplno doceniť Joni MitchellovúVčera 15:00Odborník z Extrémnych premien: Šalát ako hlavné jedlo? Prvé týždne zakázané, schudli aj s hamburgeromVčera 14:59Pozrite sa z auta a uvidíte migračnú krízu. Dedinky pri Česku si už na migrantov zvykliVčera 14:55Putin urobil krok, z ktorého niet návratu. Čo znamená ruská anexia štyroch ukrajinských oblastíVčera 14:41Sme na prahu jadrovej vojny? Nie tak rýchloVčera 14:00Sporenie v treťom pilieri môže výrazne zlacnieť, podľa DDS to vyššie výnosy automaticky neprinesieVčera 13:52Danglár: HitlerVčera 13:41Vývoj bojov (218. deň): Ruská armáda práve zažíva ďalšiu ťažkú porážku, z Putinovho pohľadu však dáva zmyselVčera 13:37Príbehy slovenských whistleblowerov spája, že ich vytláčajú z práce. Prví z nich už dostali úradnú ochranuVčera 13:29Zdravotným poisťovniam pridajú, najslabšie zarábajúcim zoberú v zdravotných odvodochVčera 12:54Likvidácia plynovodov na dne mora je logisticky nesmierne náročná. Páchateľovi to za riziko muselo stáť