Ďalšie sprísňovanie menovej politiky v eurozóne je nevyhnutné, povedala šéfka ECB Christine Lagardová. Tvrdí, že rast cien je naďalej príliš vysoký a neexistuje žiadny jasný dôkaz o tom, že jadrová inflácia už dosiahla vrchol. (reuters)
Ceny nehnuteľností v eurozóne môžu začať nekontrolovane klesať, uviedla ECB. Vysoké úroky hypoték podľa banky spôsobujú, že pre mnohých záujemcov sa nehnuteľnosti stávajú nedostupné a pre investorov neatraktívne.
Peter Béreš zo spoločnosti Axe Capital zostáva vo väzbe, rovnako aj bývalý člen dozornej rady firmy Ján Šofranko. Rozhodol o tom Najvyšší súd, keď zamietol sťažnosť proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu.
Nvidia sa stala prvým výrobcom čipov na svete, ktorého trhová hodnota dosiahla jeden bilión dolárov. Dostala sa do spoločnosti elitných amerických technologických firiem, ktorými sú Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet.
Klienti burzy Binance Australia začali predávať bitcoiny s pätinovou zľavou. Podľa agentúry Reuters to signalizuje snahu rýchlo opustiť svoje pozície. Binance Australia tento mesiac oznámila, že pozastaví služby v austrálskych dolároch.
Pri žiadosti o hypotéku sa posudzujú len príjmy očistené o životné minimum, splátky úverov, exekúcie či platené výživné, hovorí hypotekárny špecialista Marián Búlik. Na strane príjmov sa do úvahy berie plat, dôchodok či príjem z diét, banky však neberú do úvahy existujúce úspory.
Slovenské banky sú stabilné a schopné zvládnuť prípadné straty v budúcnosti, tvrdí NBS. V stále dobrej kondícii sú podľa nej aj domácnosti a podniky, hoci sa pre vysokú infláciu a rast úrokových sadzieb ich situácia zhoršila.
Turecká mena sa dostala na ďalšie rekordné minimum voči doláru, spadla na 20,065 líry za dolár. Trh reaguje na volebné víťazstvo doterajšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Administratívne budovy či nákupné centrá sú po zvýšení úrokových sadzieb novým rizikom pre finančnú stabilitu na Slovensku, hovorí NBS v najnovšej správe o finančnej stabilite. Rizikom sú nielen pre banky, ktoré ich financujú, ale aj pre realitné podielové fondy, ktoré obľubujú slovenskí investori.
Single zamestnanec potrebuje na hypotéku s úrokovou sadzbou 4 percentá a výškou 80-tisíc eur čistý príjem 1 040 eur, manželská dvojica čistý príjem 1 200 eur, hovorí hypotekárny špecialista Marián Búlik. Pri živnostníkoch sa banky výrazne líšia v tom, akú časť obratu akceptujú ako príjem.
Niektoré banky pri žiadosti o hypotéku uznajú aj príjem z prenájmu nehnuteľností, no len do výšky 50 až 60 percent, v niektorých prípadoch aj diéty vyplácané na účet, aj niektoré formy dôchodkov. Úspory na investičných účtoch však nie, hovorí Matej Dobiš z Finančného kompasu.
Slováci v posledných rokoch zbohatli vďaka rastu cien nehnuteľností, čisté bohatstvo mladých ľudí narástlo najviac, ukazuje Graf dňa zo zisťovania o financiách a spotrebe domácností. Za tri roky sa viac než zdvojnásobilo.
Traja odborníci vysvetľujú, koľko musíte zarobiť, ak chcete získať hypotéku, a ktoré príjmy vám banky uznajú. Rodičovský príspevok a doktorandské štipendium akceptujú všetky banky, ale príjem z prenájmu či rodinné prídavky len niektoré.
Turecká mena sa dostala na nové minimum voči americkému doláru: prvý raz prekročila úroveň 20 lír. Oslabuje ju rastúci tlak na ekonomiku pred druhým kolom volieb, v ktorých je favoritom súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan.
Poľská centrálna banka by mohla do konca roka začať so znižovaním úrokov, uviedol premiér Mateusz Morawiecki. Podmienkou podľa neho je, že sa neobjavia nové nečakané situácie ako prípadná ďalšia energetická kríza.
Slovenská sporiteľňa od júna opäť zvýši úroky na hypotékach. Päťročný, trojročný aj ročný fix sa budú po novom začínať od 4,49 percenta, sadzby sa zvýšili o 0,2 až 0,3 percentného bodu. Stúpnu aj úroky na termínovaných vkladoch.
Keďže hypotéky zdraželi a je ich menej, veľa maklérov sa preškoľuje z hypotekárneho biznisu na investovanie, hovorí šéf Partners Investments Maroš Ovčarik. „Je to jediná cesta sprostredkovateľských spoločností, ale nebude úplne bezproblémová.“
Grécke akcie sa za posledný rok výrazne spevnili a krajina sa postupne zbavuje nálepky problémového dieťaťa Európy. Investori vítajú, že v parlamentných voľbách neuspela ľavica a nehrozí, že by vznikla koalícia mnohých strán.
Problémy investičných spoločností, ako je Axe Capital, trhu nikdy nepomáhajú, pretože nabúravajú dôveru ľudí a investorov, hovorí v podcaste šéf Partners Investments Maroš Ovčarik. Vraví, že je rozumnejšie investovať cez spoločnosť, ktorá má licenciu od regulátora, ktorý na ňu dohliada.
Veľkí investori sa začínajú presúvať k dlhopisom, lákajú ich vysoké výnosy. Capital Group odhaduje, že v najbližších rokoch dlhopisy prilákajú investície za približne bilión dolárov.
Bez ohľadu na výsledok tureckých volieb hrozí prudké znehodnotenie líry na spôsob Latinskej Ameriky alebo dokonca aj zrušenie voľne konvertibilnej meny, píše ekonóm Vladimír Vaňo. Dôvodom je kríza platobnej bilancie, ako aj nedôvera domácností aj firiem voči líre. Aby Turecko zastavilo jej prepad, vypredáva devízové rezervy.
Investori pred prvým kolom tureckých volieb očakávali prehru súčasného prezidenta Erdogana, počítali totiž s prudkým nárastom úrokových sadzieb, ktorý by zrejme nastal pri zmene vlády, píše ekonóm Vladimír Vaňo. Pred druhým kolom sa však očakávania, vyjadrené úrokovými derivátmi, otočili.
Centrálne banky a vlády podľa médií koordinovali manipulácie s úrokmi počas globálnej finančnej krízy v roku 2008. Ovplyvňovali kľúčové sadzby LIBOR a EURIBOR tak, aby na trhu umelo obnovili pokoj.
Zatiaľ čo nemecký akciový index DAX dosiahol nové historické maximum, americké akcie voči rekordom zo začiatku minulého roka stále strácajú, ukazuje Graf dňa. Európskemu trhu podľa analytikov pomáha prekonanie energetickej krízy, ale aj väčšia diverzifikácia. Má menej rastových technologických akcií, ktorým ubližujú vysoké úrokové sadzby.
Hlavný index nemeckých akcií DAX stúpol na nový historický rekord, pokoril doterajšie maximum 16 290,19 bodu z novembra 2021. Akciové trhy podľa analytikov ťažia z nádejí na pokrok v rozhovoroch o zvýšení dlhového stropu v USA.
NAKA pri akcii Investor zadržala Petra Béreša a Jána Šofranka. Vyšetrovateľ žiada väzobné stíhanie za závažný zločin podvodu, píše Startitup. Súvisí to s firmou Axe Capital Group, ktorej investori zverili desiatky miliónov, ale od jesene sa k peniazom nevedia dostať.
Hlavný index tokijskej burzy Nikkei vzrástol siedmy deň za sebou a vystúpil najvyššie od roku 1990. Japonským akciám pomáhajú dobré zisky firiem, ekonomika vykazujúca známky oživenia aj optimizmus vo veci dohody o dlhovom strope USA.
Je to ďalší BMG Invest, hovorí advokát k prípadu Axe Capital Group, ktorý preveruje NAKA v akcii Investor. Ľudia požičali firme viac než 50 miliónov eur, aby cez ňu investovali a dobre zarobili. Teraz sa k svojim peniazom nevedia dostať.
ECB má za sebou väčšinu cyklu sprísňovania menovej politiky, uviedol jej viceprezident Luis de Guindos. Podľa neho však bude musieť ďalej zvyšovať úroky, aby sa inflácia vrátila k cieľovej hodnote 2 %.
NAKA začala akciu Investor, zaisťuje dokumenty vo firmách Petra Béreša pre podozrenie z ekonomickej trestnej činnosti. Ľudia investovali cez jeho košickú firmu Axe Capital Group desiatky miliónov eur, k peniazom sa nevedia dostať.
Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 sa prvý raz od septembra 2021 uzavrel nad hranicou 30-tisíc bodov. Prispel k tomu slabší kurz japonského jenu a solídne výsledky japonských firiem.
Americké akcie sa na začiatku nového týždňa mierne posilnili. IT spoločnosti rástli vďaka akciám firmy Meta. Regionálne údaje zo spracovateľského priemyslu a rokovania o dlhovom strope však vyvolali obavy zo spomalenia amerického hospodárstva a zbrzdili rast.
Cena ľahkej americkej ropy WTI klesla pod 70 dolárov, pod touto hranicou sa obchodovala aj začiatkom mája. Na ceny vplývajú obavy zo spomalenia hospodárskeho rastu vo svete aj posilňovanie amerického dolára.
Vietnamský výrobca elektromobilov VinFast vstúpi na burzu v USA prostredníctvom fúzie s firmou Black Spade Acquisition, ktorá sa špecializuje na akvizície. Automobilka vznikla v roku 2017, tento rok spustila predaj v Kalifornii. (reuters)
Ceny ropy dnes klesli o viac než dve percentá, Brent sa obchodoval pod 75 dolármi za barel. Impulzom na rast by podľa analytika bolo vyriešenie sporu o dlhový strop v USA, ktorý vyvoláva obavy z recesie najväčšej svetovej ekonomiky.
Britská centrálna banka zvýšila základný úrok o štvrť percentného bodu na 4,5 %, čo je takmer 15-ročné maximum. Sadzby zdvihla na dvanástom zasadnutí za sebou. Snaží sa tlmiť infláciu, ktorá je v Británii najvyššia spomedzi veľkých svetových ekonomík.
Medziročná inflácia v Maďarsku v apríli klesla na 24 % z marcových 25,2 %, znížila sa tretí mesiac za sebou. Tempo rastu cien pozvoľna ustupuje z januárového maxima, výraznejšie spomalenie sa čaká neskôr v tomto roku.
Americké akcie dnes zoslabli. Náladu na trhu zasiahli nepriaznivé výhľady niektorých spoločností, napríklad poskytovateľa platobných služieb Paypal Holdings.
Európska centrálna banka bude ďalej zvyšovať úroky o 0,25 percentného bodu, očakáva guvernér NBS Peter Kažimír. Varoval tiež pred pokračovaním plošných a neadresných opatrení vlád v eurozóne, na ktoré by ECB podľa neho musela reagovať.
Americké akcie sa dnes výrazne spevnili, po priaznivých výsledkoch hospodárenia rástli akcie spoločnosti Apple. Štatistika o americkom trhu práce naznačila jeho odolnosť.
Úroky na hypotékach by už mohli byť blízko svojich maxím, hovorí hlavný ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Predpokladá, že do konca roka by sa pri 5-ročnej fixácii mohli naďalej pohybovať okolo 4,5 % a budúci rok aj mierne klesnúť.
Zlato má za sebou najlepší týždeň za takmer dva mesiace, jeho cena sa dostala nad dvetisíc dolárov za troyskú uncu. Dnes mierne klesá, kov sa však naďalej obchoduje blízko rekordu 2072,49 dolára.
Primárna verejná ponuka akcií Kenvue sa stala najväčšou v USA od roku 2021. Akcie výrobcu produktov pre starostlivosť o zdravie, ktorý sa oddelil od J&J, vo štvrtok vzrástli o 16 % a jeho trhová hodnota stúpla na 48 miliárd dolárov.
ECB podľa šéfky Christiny Lagardovej neprerušuje cyklus sprísňovania menovej politiky, hoci spomalila tempo zvyšovania sadzieb. Banka dnes zdvihla úroky o štvrť percentného bodu, hlavná sadzba je 3,75 %.
ECB podľa očakávaní zdvihla základný úrok o štvrť percentného bodu na 3,75 %, miera zvýšenia je oproti posledným zasadnutiam polovičná. Sprísňovaním menovej politiky sa banka snaží dostať pod kontrolu vysokú infláciu v eurozóne.
Akcie amerických regionálnych bánk sa pred začiatkom obchodovania oslabujú, deje sa tak po prepade akcií banky PacWest Bancorp. Tá oznámila, že zvažuje svoj predaj, aby sa zachránila, jej akcie klesli po stredajšom obchodnom dni o vyše 37 percent.
Česká centrálna banka podľa očakávaní opäť ponechala základnú úrokovú sadzbu na 7 %, na rovnakej úrovni ju drží od vlaňajšieho júna. Banková rada rozhodla, že bude aj naďalej brániť nadmerným výkyvom kurzu koruny. (čtk)
Hodnota majetku investora Carla Icahna sa prepadla o viac ako 10 miliárd dolárov. Dôvodom je správa investora Hindenburg Research, podľa ktorej má firma Icahn Enterprises štruktúru podobnú Ponziho schéme, teda funguje ako pyramídová hra.
Americké akcie dnes oslabili, pre obavy o finančný systém sa prepadli akcie regionálnych bánk. Investori čakajú na stredajšie rozhodnutie Fedu o nastavení úrokových sadzieb. Okrem finančného sektora výrazne kleslo aj energetické odvetvie.
Rast cien v eurozóne sa po piatich mesiacoch opäť zrýchlil, ale jadrová inflácia, ktorá lepšie vyjadruje dopytové tlaky, mierne klesla, ukazuje Graf dňa. Znamená to, že Európska centrálna banka bude zrejme pokračovať v zdražovaní úverov, ale už pomalším tempom.