Investovanie a úvery

Európske akcie sa výrazne oslabili a vykázali tretí stratový týždeň za sebou. Najhoršie sa dnes darilo ťažobnému sektoru, k jeho poklesu prispela britsko-austrálska Rio Tinto, ktorej Srbsko zrušilo licenciu na ťažbu lítia.

Vývoj paneurópskeho indexu Stoxx 600. Screenshot - Stoxx.com
Vývoj paneurópskeho indexu Stoxx 600. Screenshot - Stoxx.com

Na začiatku tohto roka sa česká koruna, maďarský forint a poľský zlotý výrazne posilnili. Posilňovanie stredoeurópskych mien môže mať krátke trvanie, hovoria ekonómovia veľkých bánk pôsobiacich v regióne.

Podľa SaS a Za ľudí by mal štát presunúť sporiteľov do lepšie zarábajúcich fondov, hovoria, že pre ministra Krajniaka to nie je priorita. Problém je v tom, že veľká časť sporiteľov v druhom pilieri si nesporí správne a môžu preto čakať nízke dôchodky.

Akcie v Hongkongu zaznamenali najvýraznejší vzostup za pol roka. Prispela k tomu čínska centrálna banka, ktorá druhý mesiac za sebou znížila základný úrok. Spevnili sa aj akcie na ďalších burzách v regióne.

Zmiešané fondy, do ktorých Slováci veľa investujú, sú nevyhnutný medzikrok k akciovým investíciám, tvrdí ekonóm Pavol Škriniar. Ponúkajú kombináciu fondov, do ktorých donedávna investovali, no nemusia byť pre najväčšiu skupinu investorov vhodné.

Akcie Sony na tokijskej burze sa oslabili o 13 %, najviac od októbra 2008. Reagovali na správu, že konkurenčný Microsoft uzavrel dohodu o prevzatí vydavateľa videohier Activision Blizzard za 69 miliárd dolárov.

Výnosy 10-ročných dlhopisov nemeckej vlády sa prvý raz od mája 2019 dostali do kladného pásma. Ich rast odráža rekordnú infláciu a oživovanie ekonomiky eurozóny a s tým súvisiace vyhliadky na sprísňovanie menovej politiky ECB.

Päť odborníkov hovorí, prečo majú obyvatelia Slovenska najviac peňazí v zmiešaných podielových fondoch. Radia, aké výnosy od nich čakať v čase rastúcich cien dlhopisov, keď môžeme mať za sebou aj najväčšie rasty cien akcií.

Slovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ, ukazuje porovnanie krajín, kde taký systém majú. Hlavná príčina je, že väčšina ľudí si sporí v dlhopisových fondoch, lebo ich tam štát prehodil za druhej Ficovej vlády.

Investori sa v prvých dňoch nového roka odvracajú od akcií technologických firiem. Obávajú sa ďalšieho zvyšovania základných úrokových sadzieb, vyplýva z prieskumu BofA Securities.

Väčšine podielových fondov predávaných na Slovensku sa nepodarilo ani poraziť infláciu, hoci svetové burzy mali výnimočný rok. Aj pri investovaní do podielových fondov platí to čo pri druhom pilieri – ľudia majú veľa peňazí v menej rizikových fondoch, ktoré zarábajú málo.

Štandardom na trhu je podľa predajcov a expertov aj tento rok hypotéka pokrývajúca 80 % založenej nehnuteľnosti. „Ak však od banky požadujete menej ako 80 %, vie vám ponúknuť nižšiu úrokovú sadzbu,“ dodal Matej Dobiš z webu FinancnyKompas.sk.

Štyria odborníci na hypotéky odpovedajú, či sa v novom roku zmenili podmienky na hypotéky a či banky môžu dvihnúť úroky. „Na základe týchto očakávaní začali klienti viac uvažovať o dlhších fixáciách a žiadanejšími sa stávajú fixácie na 5 a viac rokov,“ vraví Michal Kubík z Finportalu.

Experti na hypotéky zatiaľ neočakávajú rýchle zvýšenie úrokov, keďže Európska centrálna banka drží sadzby nízko. „Tento trend sa však pravdepodobne o pár rokov zmení a k zvyšovaniu úrokov postupne dôjde. Preto čoraz viac klientov preferuje zastabilizovanie svojho úroku na čo najdlhšie obdobie,“ vraví Eva Šablová z Fingo.sk.

Firmy po celom svete tento rok vydali dlhopisy za viac ako 100 miliárd dolárov, čo je blízko rekordu. Chcú si zabezpečiť lacnejšie financovanie pred očakávaným rastom úrokových sadzieb v Spojených štátoch a inde vo svete.

O akcie výrobcu batérií LG Energy Solutions je veľký záujem. Firma ponúka pri vstupe na burzu akcie za 10,7 miliardy dolárov, od investorov už dostala ponuky za 80 miliárd. Ide o najväčšiu primárnu verejnú ponuku akcií v Južnej Kórei.

Rozvíjajúce sa ekonomiky by sa podľa MMF mali pripraviť na zvyšovanie úrokov v USA. Varoval, že ak by americké sadzby rástli nečakane rýchlo, mohlo by to viesť k odlivu kapitálu a oslabovaniu mien v týchto krajinách.

Realitný poradca Vladimír Kubrický predpokladá, že ceny bytov vo väčšine krajských miest porastú o viac ako 10 %. „Pochybujem, že rast bude taký vysoký, ako bol vlani. Takže rast nad 20 % nečakám, ale keď to bude nad 10 %, nebude to žiadne prekvapenie.“

Arca Brokerage House už má súhlas Národnej banky Slovenska na vrátenie licencie obchodníka s cennými papiermi. Ide o záverečné formality, kmeň klientov Arca Brokerage House už má pod palcom RM-S Market bratov Ondrišovcov.

Ľudia sú pre inflačné očakávania ochotní kupovať byty aj za súčasné ceny a pribúda investorov, ktorí si byt kúpia s tým, že ho chcú o dva či tri roky predať. „Sentiment na trhu sa mení. Ľudia sú ešte viac hnaní do toho, aby si nehnuteľnosť kúpili, lebo sa im to oplatí,“ vraví realitný poradca Vladimír Kubrický.

Sporitelia v druhom pilieri prišli minulý rok pre zlé umiestnenie investícií o zhruba 1,5 miliardy eur. SaS preto žiada zmenu zákona a presuny peňazí do výnosnejších indexových fondov, podľa OĽaNO stačí ľuďom druhý pilier viac vysvetľovať.

Väčšina ľudí minulý rok v 2. pilieri prerobila, lebo má peniaze uložené v dlhopisových fondoch. Najväčšie zisky mali aj tento rok indexové fondy – každý z nich zarobil viac ako 24 percent. Prekvapil akciový fond 365.life – klesol o 9 percent, rok predtým však bol najvýkonnejší.

Americké akcie sa dnes mierne oslabili, hlavné indexy však uzavreli obchodovanie blízko rekordných hodnôt. Zaznamenali mesačné, štvrťročné i ročné zisky a pripísali si najväčší trojročný nárast od roku 1999.

Rast Dowovho-Jonesovho indexu. Screenshot - Google
Rast Dowovho-Jonesovho indexu. Screenshot - Google

Ceny ropy v posledný deň roka klesajú, za celý rok 2021 však zrejme vykážu najvyšší rast najmenej od roka 2016. Prispelo k tomu oživenie globálnej ekonomiky a zdržanlivosť producentov pri rozhodovaní o ťažbe.

Akcie v Európe majú za sebou úspešný rok, ich hlavný index sa spevnil o zhruba 22 %. Je to druhý najlepší výsledok od roku 2009, keď sa svet spamätával z globálnej finančnej krízy. Dnes hlavný európsky index nepatrne klesol, obchoduje sa však málo.

Vývoj paneurópskeho akciového indexu. Screenshot - Stoxx Europe 600
Vývoj paneurópskeho akciového indexu. Screenshot - Stoxx Europe 600

Čínske akcie tento rok klesali, hlavný index CSI 300 si odpísal 5,2 %, čo je najhorší výsledok za tri roky. V posledný tohtoročný deň obchodovania sa však akcie spevnili, za celý rok bol na rekorde aj obrat.

Japonské akcie si za tento rok napriek miernemu poklesu v dnešný posledný deň obchodovania pripísali 4,9 %. Je to rekord od roku 1989, rast však bol výrazne pomalší než vlani, keď sa hlavný index Nikkei 225 posilnil o zhruba 16 %.

Čo s vysokou infláciou a cenami bytov? Vybrali sme 10 rád z 10 textov o investovaní pre bežných ľudí.

Ľudia sa zvyknú sťažovať, že im predajca o investícii nevedomky poskytuje nepravdivé informácie, vraví finančník Pavel Škriniar. „Nevie, ako investícia funguje, a hovorí to z vlastného pohľadu, že si myslí, že je to takto.“

Čína sprísni vstup na zahraničné burzy domácim firmám zo sektorov, v ktorých sú zakázané priame zahraničné investície. Takéto podniky budú musieť najprv požiadať o výnimku a zahraniční investori sa nebudú môcť podieľať na ich riadení.

Najviac tento rok zarobili investorom dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín – Južnej Afriky, Číny, Indonézie a Indie, hoci podľa predpokladov sa mali v čase obmedzovania stimulov oslabovať. Na opačnom konci rebríčka agentúry Bloomberg bolo Čile, Peru, Maďarsko, Poľsko a Česko.

Turecká líra po ukončení devízových intervencií obnovila pokles, dopoludnia si odpisovala voči doláru 8 %. Mena sa minulý týždeň posilnila o 50 % po predchádzajúcich rekordných pádoch, podporoval ju aj prezident Erdoğan plánom garantovať vklady v lírach.

Kurz amerického dolára voči tureckej líre od začiatku roka 2021. Zdroj - Yahoo Finance
Kurz amerického dolára voči tureckej líre od začiatku roka 2021. Zdroj - Yahoo Finance

Keď prídete do banky a poviete, že chcete investovať do fondov ETF, pracovník vám môže automaticky ponúknuť podielový fond, vraví finančník Pavel Škriniar. „Rozdiel je v poplatkoch a daňovej výhode,“ opisuje v rozhovore.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri investičnom horizonte do 5 rokov by mal investor zvoliť skôr konzervatívnejší prístup k investovaniu, avšak pri vysokej inflácii a stále nízkych úrokoch by jeho peniaze strácali reálnu hodnotu, vraví v ankete ekonóm Michal Mešťan. „Mohol by preto pristúpiť k rozloženiu investície medzi konzervatívne a akciové tituly.“

V prvých rokoch investovania by ste mali ísť výlučne do akciových ETF fondov, ktoré kopírujú etablované indexy, napríklad americký S&P 500, radí finančník Michal Nalevanko. „To platí aj vtedy, ak by ste boli konzervatívny investor, ktorý chce mať 80 % svojho portfólia v dlhopisoch.“

Ceny ropy sa zvyšujú o 0,7 až jedno percento po správe o nečakane výraznom poklese zásob suroviny v Spojených štátoch. Pretrvávajú však obavy z negatívnych dôsledkov nového variantu omikron na hospodársky rast a dopyt po pohonných hmotách.

Maďarsko na pol roka zmrazí úrokové sadzby hypoték pre domácnosti, oznámil premiér Viktor Orbán. Podľa Reuters pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť chrániť ľudí pred rastúcimi nákladmi.

Elon Musk predal ďalšie akcie Tesly za vyše pol miliardy dolárov. Priblížil sa tým k splneniu záväzku, že sa zbaví 10 % zo svojho podielu vo výrobcovi elektromobilov.

Investičný manažér Tomčiak predpokladá, že konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou s cenami akcií na globálnej úrovni nespraví nič. „Možno to bude mať negatívny vplyv na ruské akcie, pretože dôjde k odlivu kapitálu z Ruska. Samozrejme, aj z Ukrajiny, ale ukrajinský akciový trh nie je až taký zaujímavý pre globálnych investorov.“

China Mobile chce získať zo vstupu na burzu v Šanghaji 7,8 miliardy eur. Bola by to najväčšia primárna verejná ponuka akcií v Číne za 10 rokov. Firma je najväčším mobilným operátorom na svete podľa počtu klientov.

Hrozí riziko, že vysoké ceny elektriny a zemného plynu vydržia v Európe dlhší čas, vraví investičný manažér Tomčiak. „Takže ceny pre domácnosti budú vysoké minimálne celý budúci rok a obávam sa, že na zvýšenej úrovni zostanú aj ďalšie roky, kým sa dobudujú produkčné kapacity.“

Prvá možnosť, na čo by sa investori mohli zamerať, sú veľmi lacné akcie malých spoločností, vraví investičný manažér Boris Tomčiak. „Investori im v poslednom roku až toľko neverili. Prakticky sú oproti akciám veľkých spoločností najlacnejšie od technologickej bubliny.“

Investičný manažér Boris Tomčiak očakáva, že akciové trhy môžu rásť aj na budúci rok, hoci s prudkými výkyvmi. „Keď porovnáme očakávané výnosy akcií s alternatívami, najmä so štátnymi dlhopismi, akcie ponúkajú investorom stále relatívne slušné výnosy,“ vraví v rozhovore.

Akcie v Európe výrazne klesajú, ich hlavný index dopoludnia strácal viac ako 2 %. Dôvodom sú podľa analytikov obavy z dosahov koronavírusového variantu omikron. Prejavuje sa to najmä v Holandsku, ktoré vstúpilo do novej uzávery.

Prevádzkovateľ sociálnej siete Reddit chystá vstup na akciovú burzu, podrobnosti k tomuto procesu zatiaľ neposkytol. Reddit sa stal známym akciami drobných investorov, ktorí sa na jeho stránkach dohovárali a ovplyvňovali tým ceny akcií.

Druhý fond Sandbergu Capital bývalého partnera J&T Martina Fedora zvýšil svoj objem kapitálu zo 109 na 130 miliónov eur. Novým investorom sa stala Slovenská sporiteľňa, niektorí z doterajších zväčšili svoje vklady.

Zdá sa, že obrat v čínsko-amerických vzťahoch má novú kapitolu, a to odchod čínskych firiem z amerického kapitálového trhu. „Tento nový trend iniciujú a urýchľujú obe strany – americká aj čínska,“ píše bývalý minister financií Ivan Mikloš.

USA podľa Financial Times pripravujú sankcie na ďalšie čínske firmy, mali by sa týkať investícií a exportu. Správa výrazne oslabila akcie čínskych podnikov z odvetvia zdravotnej starostlivosti a vyspelých technológií.

Dlhodobý pokles úrokov spotrebných úverov pribrzdila pandémia. Stále sú však na Slovensku drahšie, ako je priemer v eurozóne. Za nulu, ako počuť v reklamách, však nie sú.

Najčítanejšie teraz

Chuť a čuch už nestratíte, ako sa pri omikrone menia príznaky a ako ho zvládnuť domaFoto - JumpstoryPrezidentka sa mýliZuzana Čaputová. Foto - TASRRozhovor Lavrova s Blinkenom sa skončil predčasne a Rusku priniesol to, čo chcelo: nič. O čo Kremľu naozaj ideAntony Blinken a Sergej Lavrov si podali ruku, rozhovory však k ničomu neviedli. Foto - TASR/APV dokumentoch o schvaľovaní Sputnika sme našli neskutočné veci, vraví maďarský opozičný poslanec Ákos HadházyÁkos Hadházy. Foto - Facebook Ákosa HadházyhoČech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to boloArnold Schwarzenegger a Roman Anton ako jeho osobný strážca počas plavby na Vltave. Foto - archív R. A.Občianska vojna: niektoré predpoklady na jej vypuknutie spĺňa aj SlovenskoAmerickí ultranacionalisti z hnutia Proud Boys. Foto - TASR/APAko na Orave vyrástla malá slovenská IKEA. Predajca nábytku rodiny Kondelovcov má už vyše 50-miliónové tržbyFoto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Ak je pravda, čo tvrdí nový šéf NAKA, malo by to stačiť na rozpustenie inšpekcieSvetový newsfilter: Aj Biden očakáva, že Putin zaútočí, Američania hovoria aj o konkrétnom termíneFoto - TASR/APVirálne video so Soňou Pekovou nedokazuje, že booster nechráni. Škótske údaje o hospitalizáciách a úmrtiach hovoria opakZaočkovaná škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Foto – TASR/APPsychologička radí, ako u detí pestovať zdravé sebavedomie: Nesnažte sa spraviť z dieťaťa niekoho, kým nie jeJana Račková Vyskočil. Foto - archív J. R. V.Povinná aplikácia pre športovcov na olympiáde v Číne je taká deravá, že Holanďania svoje mobily zničiaIlustračné foto - Mr. RobotÍrsky reportér: Vražda Írov šokovala, ale neznenávideli preto Slovákov. Scéna pred súdom ma prekvapilaFoto - TASR/APMá 30, je kapitánom Neapola, no odchádza do Kanady. Po Hamšíkovi si chce na záver kariéry zarobiť aj InsigneHamšík a Insigne v roku 2018. Foto - TASR/APDajte mu dole rúško, kričali nahnevané davy na policajtov, ktorí odvádzali Slováka obvineného z vraždy mladej ÍrkyDeti, ktoré učila Ashling Murphyová, držia jej fotku na pohrebe. Foto – TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

PM:03Toy nemusí byť posledný nový album Davida Bowieho PM:22Spider-Man: Bez domova ako provaxerský pandemický trhák PM:22Americký politológ: Naša diplomacia by mohla byť niekedy realistickejšia. Biden nemôže spraviť oveľa viac PM:57Starý otec založil v Liptovskom Mikuláši rafinériu liehu, pred fašistami sa ukrývali v jaskyni, Peter Stark ušiel do USA PM:13Platiť vyššie odvody sa pracujúcim invalidom vyplatí, len ak sa dožijú penzie  PM:18Poslednou šancou pre strážske Chemko má byť Rus, ktorý už bol pri jednej nevydarenej záchrane PM:13Košický newsfilter: Opitú gynekologičku súd nepotrestal, smie ďalej ordinovať  PM:01Írsky reportér: Vražda Írov šokovala, ale neznenávideli preto Slovákov. Scéna pred súdom ma prekvapila PM:28Pubertu mala ešte chlapčenskú. Transrodová plavkyňa láme v USA rekordy aj definíciu férovosti AM:43Tma v okolí bola dva a pol dňa, svet pozoroval modrý mesiac. Výbuch Krakatoy bol „prvou globálnou katastrofou“ AM:32Nedeľná nekázeň: Trpezlivo začínať odznova AM:45Štát vie o 9 000 ľuďoch, ktorí nepriznali daň z predaja bytu, pardon na pokutu platí do konca februára AM:02Povinná aplikácia pre športovcov na olympiáde v Číne je taká deravá, že Holanďania svoje mobily zničia AM:00Žiadny hráč Realu nemá viac trofejí, no jeho meno zrejme nepoznáte. A on pre kritiku nespávalVčera PM:52High 5ive: Veľa práce, málo slávy. Fascinujúci svet vedeckej ilustrácieVčera PM:19Rozhovor Lavrova s Blinkenom sa skončil predčasne a Rusku priniesol to, čo chcelo: nič. O čo Kremľu naozaj ideVčera PM:25Václav Mika: Kandidatúru na riaditeľa RTVS vylučujemVčera PM:00Newsfilter: Ak je pravda, čo tvrdí nový šéf NAKA, malo by to stačiť na rozpustenie inšpekcieVčera PM:48Čo už je akvapark, čo ešte kúpalisko a kto sa kam môže ísť kúpať? Hygienici vysvetľujú nové pravidláVčera PM:30Na Slovensku už omikron dominuje, na čo sa pripraviť na vrchole vlnyVčera PM:02Chuť a čuch už nestratíte, ako sa pri omikrone menia príznaky a ako ho zvládnuť domaVčera PM:36Už rok a pol sú vysokoškoláci, ale ešte ani raz neboli riadne v škole. Traja študenti opisujú vysokoškolský život z detskej izbyVčera PM:02Profesor (a Alica) v krajine zázrakovVčera PM:52Nechceme dohodu s USA? Tak kúpme vetrone a valašky (udalosti týždňa)Včera PM:33Ak si nepomôžu slovenskí Maďari sami, mali by to urobiť SlováciVčera PM:29Má 30, je kapitánom Neapola, no odchádza do Kanady. Po Hamšíkovi si chce na záver kariéry zarobiť aj InsigneVčera PM:16MediaBrífing: Europarlament schválil prísne pravidlá pre veľké internetové firmyVčera PM:02Prezidentka sa mýliVčera PM:59Občianska vojna: niektoré predpoklady na jej vypuknutie spĺňa aj SlovenskoVčera PM:36Virálne video so Soňou Pekovou nedokazuje, že booster nechráni. Škótske údaje o hospitalizáciách a úmrtiach hovoria opak