Investovanie a úvery

Stojíte pred dilemou, či refinancovať hypotéku už teraz? Odborník na hypotéky Gábel radí porovnať si na hypotekárnej kalkulačke svoju hypotéku s tou, pri ktorej bude úrok o 3 až 4 % vyšší. „Pokiaľ bude rozdiel na splátke výrazný, radil by som prehodnotiť sadzbu a predĺžiť lehotu splatnosti.“

Stojíte pred dilemou, či refinancovať hypotéku už teraz? Odborníci v ankete sa pokúšajú predpovedať, aké úrokové sadzby možno čakať v najbližších rokoch. Ešte aj teraz sú podľa nich úroky relatívne nízke. „Na budúci rok to už môže byť aj o percento, dve percentá viac,“ tvrdí Vladimír Baláž.

Po minulotýždňovom masakri sa americký akciový trh tento týždeň upokojil, ukazuje Graf dňa. Index S&P 500 časť strát zmazal, no stabilizácia je podľa expertov dočasná a pre obavy z recesie môžu nasledovať ďalšie poklesy.

Päť odborníkov v ankete radí, či si hypotéku refinancovať už teraz alebo riskovať vyššie úroky v nasledujúcich rokoch. Ak ste si stihli zobrať hypotéku ešte v časoch, keď boli úroky pod jedným percentom, možno aj vy stojíte pred otázkou, aké úroky vás budú čakať o jeden či dva roky.

Rusko odoslalo úroky z ďalšej emisie dolárových eurobondov v rubľoch, svoje záväzky voči veriteľom tým považuje za splnené. Do centrálneho depozitára odišlo 8,5 miliardy rubľov, čo zodpovedá sume 159 miliónov dolárov.

Hlavný ekonóm NBS Michal Horváth predpokladá, že úroky na hypotéky môžu ísť ešte hore. Momentálne sa totiž očakáva nárast sadzieb ECB nad 2 percentá v budúcom roku, k tomu si potom treba prirátať náklady bánk, rizikovú a ziskovú maržu. „O konkrétnych úrovniach by som nerád špekuloval, ale z tohto sa hravo vyskladajú aj 4 percentá.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Rusko uhradilo úroky z dvoch emisií dolárových eurobondov v rubľoch, čím považuje svoje záväzky voči veriteľom za splnené. Do centrálneho depozitára odoslalo 12,5 miliardy rubľov, čo zodpovedá sume 234,5 milióna dolárov.

Nórska centrálna banka zvýšila základný úrok prekvapujúco až o pol percentného bodu na 1,25 %, čo je najprudší nárast za 20 rokov. Dôvodom je snaha dostať pod kontrolu infláciu. Naznačila aj ďalšie sprísňovanie menovej politiky. (reuters)

Americká centrálna banka je odhodlaná podniknúť potrebné kroky na zníženie inflácie, uviedol jej šéf Jerome Powell. Tempo zvyšovania úrokových sadzieb podľa neho bude závisieť od vývoja ekonomickej situácie.

Japonský jen dnes padol voči doláru na nové 24-ročné minimum. Negatívny vplyv na jen má expanzívna menová politika japonskej centrálnej banky.

Akcie na svetových trhoch pravdepodobne ešte nedosiahli dno po dramatickom prepade v minulom týždni, zhodli sa analytici. Ďalší vývoj bude podľa nich závisieť hlavne od menovej politiky centrálnych bánk a postupu vojny na Ukrajine. (čtk)

Možnosť predĺžiť si platnosť výhodnejších sadzieb na hypotékach nevyužívali najčastejšie tí, ktorým zdražovanie mohlo ublížiť. K refixom siahali skôr vzdelanejší ľudia s vyšším príjmom a lepšou finančnou gramotnosťou, zistili analytici NBS.

Je lepšie voľné peniaze dať do akcií či vzhľadom na vyššie úroky splatiť časť hypotéky? „Ak som tridsiatnik, väčší zmysel mi dáva investovať na dlhé obdobie do akcií. Pokiaľ nemám k dispozícii luxus desiatok rokov alebo mám iný vážny dôvod vyhýbať sa akciám, predčasné splatenie už dáva väčší zmysel,“ hovorí v ankete finančný investor Nalevanko.

Momentálne by som neodporučil ľuďom použiť svoje voľné peniaze na splatenie časti úveru, vraví v ankete realitný maklér Tomáš Kuba. „Ako vidíme dnešnú parkovaciu politiku, príležitosťou na investíciu môže byť aj kúpa garáže alebo garážového státia, ktoré sa dá prípadne aj prenajímať. Dopyt po nich určite bude.“

Deväť odborníkov radí, či je lepšie splatiť časť hypotéky, keďže úroky rastú, alebo voľné peniaze radšej investovať. „Ak ide o niekoľko tisíc eur, ktoré z dlžnej sumy v rozmedzí desiatok tisíc veľa neodkroja, so splátkou by som sa neponáhľal,“ hovorí Richard Kališ z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Slovenská sporiteľňa zvýšila úroky na hypotéky o 0,6 až 0,7 percentného bodu podľa fixácie. Pri 5-ročnej fixácii sa úrok teraz začína od 2,79 % a pri 10-ročnej od 3,39 %.

Je lepšie použiť voľné peniaze na splatenie časti hypotéky pre rastúce úroky alebo ich radšej investovať? „Ak je to už 5-miestna suma, tak by som skôr odporúčal mimoriadnu splátku hypotéky. Nie každý je ochotný naučiť sa viac o akciových trhoch a zistiť, kde nakúpiť indexové fondy. A keby aj bol, tak nech nezačne s celými svojimi úsporami,“ vraví v ankete ekonóm Martin Šuster.

Ešte na jeseň platila talianska vláda za 10-ročné pôžičky len o necelý percentný bod viac ako Nemecko, najdôveryhodnejšia krajina eurozóny. Dnes je prirážka dvojnásobná, ukazuje Graf dňa. Európska centrálna banka sa obáva opakovania dlhovej krízy z minulej dekády, a preto sľubuje nový nástroj, ktorý by mal rast nákladov na obsluhu dlhu niektorých členských krajín zmierniť.

Ekonómovia a psychológovia odpovedajú na otázku, či sa v neistých časoch oplatí použiť voľné peniaze na predčasné splatene hypotéky. Niektorí radia radšej investovať a pokúsiť sa stlačiť výšku splátky. Ďalší odporúčajú vyhnúť sa rizikám.

Britská centrálna banka zvýšila základný úrok o štvrť percentného bodu na 1,25 %. Snaží sa potlačiť rastúcu infláciu, ktorá v máji stúpla na 40-ročné maximum 9 %. Predpokladá, že v októbri inflácia dosiahne vrchol na zhruba 11 %.

Európske akcie sa výrazne oslabujú, hlavný index dnes klesol najnižšie od vlaňajšieho februára. K prepadu prispelo prekvapivé zvýšenie úrokov vo Švajčiarsku, ktoré posilnilo obavy z následkov rastúcej inflácie na svetovú ekonomiku.

Švajčiarska centrálna banka prvý raz za 15 rokov zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu, a to o pol percentného bodu na mínus 0,25 %. Reaguje na rastúce inflačné tlaky. Inflácia vo Švajčiarsku v máji stúpla na takmer 14-ročné maximum 2,9 %.

ECB sa podľa Deutsche Bank pripravuje na rýchlejšie sprísňovanie menovej politiky. Najväčšia nemecká banka tvrdí, že centrálna banka si na to vytvára pôdu novým nástrojom na zmiernenie napätia na dlhopisových trhoch eurozóny.

Americké akcie sa po rozhodnutí Fedu razantne zvýšiť hlavnú sadzbu posilnili. Hlavné indexy na Wall Street si pripísali 1 až 1,5 percenta, technologický index Nasdaq vzrástol ešte výraznejšie.

Americká centrálna banka Fed zdvihla hlavnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentného bodu. Je to najväčšie zvýšenie od roku 1994. Banka signalizuje agresívnejší postoj voči inflácii, ktorá sa v Spojených štátoch v máji prekvapujúco zrýchlila.

ECB urýchli práce na mechanizme, ktorý má zmierniť rozdiely vo výnosoch štátnych dlhopisov eurozóny. Vyplynulo to z mimoriadneho zasadnutia, ktoré zvolala pre citeľný rast nákladov na obsluhu štátneho dlhu v slabších štátoch eurozóny.

Miliardár Warren Buffett venoval akcie firmy Berkshire Hathaway za štyri miliardy dolárov nadácii Gatesovcov a štyrom rodinným charitám. Dar je súčasťou jeho sľubu, že sa postupne vzdá takmer všetkého majetku.

Prinášame päť otázok a odpovedí pre tých, ktorí uvažujú o zrušení poistky, ktorú si dohodli, aby mali lacnejšiu hypotéku. Sú prípady, keď takýto krok má zmysel, hovoria odborníci, no väčšinou je lepšie platiť ju.

ECB zvolala na dnes mimoriadne rokovanie o situácii na finančných trhoch. Mala by diskutovať o výpredaji štátnych dlhopisov, ktorý zosilnel po oznámení jej plánov na zvyšovanie úrokových sadzieb.

Životnú poistku zrušte ako posledný finančný produkt, ak hľadáte možnosti, ako ušetriť, hovorí hypotekárny špecialista Slavomír Molnár. Radšej menej sporte, stopnite investovanie alebo dokonca siahnite na rezervu – nato ju máte, hovorí.

Ak by ste si zrušili poistenie k hypotéke, vďaka ktorému ste dostali výhodnejšie podmienky, niektoré banky by vám mohli zvýšiť úrok alebo si vypýtať poplatok. Poistky bankám znižujú riziká a prinášajú dodatočné príjmy.

Euro vlani podľa ECB zostalo druhou najpoužívanejšou menou za americkým dolárom. Používanie eura mimo eurozóny prudko kleslo po finančnej kríze z roku 2008, v posledných piatich rokoch sa však ustálilo a tvorí pätinu globálneho trhu.

Medzibankové úrokové sadzby v eurozóne zaznamenali najstrmší jednodňový nárast za vyše 10 rokov. Dôvodom je prudké zvýšenie trhových očakávaní súvisiacich so sprísňovaním menovej politiky zo strany ECB. (reuters)

Kryptomenová burza Coinbase Global zruší 1100 pracovných miest, čo zodpovedá 18 % jej pracovnej sily. Snaží sa znížiť náklady v období poklesu finančných trhov.

Prekvapujúco vysoká inflácia v USA spustila na finančných trhoch paniku. Padali akcie aj dlhopisy od Ázie po Ameriku, ale špeciálne tvrdo táto správa zasiahla kryptoaktíva. Najznámejší z kryptomien – bitcoin – sa v pondelok po vyše 20-percentnom páde ocitol pod hranicou 23-tisíc dolárov, a bol tak najslabší za posledných 18 mesiacov, ukazuje Graf dňa.

Dve firmy zo skupiny Helske sú v konkurznom konaní, na ďalšej visí exekúcia. Skupina si pomocou dlhopisov požičala viac ako 60 miliónov eur, a to aj od drobných investorov. Tí nevedia, či sa ešte niekedy dostanú k svojim peniazom.

Maďarský forint sa voči euru oslabil na rekordné minimum. Zníženie rizikového apetítu investorov prehĺbilo obavy, že snahy maďarskej centrálnej banky o skrotenie inflácie budú len mierne. Negatívnym faktorom sú aj spory maďarskej vlády s EÚ.

Inverzná výnosová krivka na dlhopisoch obnovila obavy z recesie v Spojených štátoch. Výnosy dvojročných amerických vládnych dlhopisov sa v pondelok na krátky čas dostali nad výnosy dlhopisov so splatnosťou 10 rokov.

Eurozóna sa podľa prieskumu ECB vyhne hospodárskej recesii a po dosiahnutí dna v 2. štvrťroku sa rast jej ekonomiky zrýchli. Z výsledkov vyplýva, že v prebiehajúcom kvartáli HDP regiónu stúpne o 0,1 % a v nasledujúcich dvoch po 0,4 %.

Akcie na európskych trhoch sa oslabujú, hlavný index si odpisoval viac než 1 %. Nadväzujú na prepad trhov v Ázii, kde boli straty ešte výraznejšie. K negatívnej nálade investorov prispela správa o prekvapivo silnom raste inflácie v USA.

Európske akcie sa v piatok výrazne oslabili. Prispela k tomu správa z USA, kde sa inflácia zrýchlila na 40-ročné maximum. To zvýšilo vyhliadky na recesiu, pretože centrálne banky sa snažia obmedziť rast cien zvyšovaním úrokových sadzieb.

Ceny ropy by napriek novým pandemickým opatreniam v Číne a rekordnej americkej inflácii mohli vykázať ďalší rastový týždeň. Severomorský Brent aj ľahká americká ropa WTI sa držia nad 120 dolármi za barel.

Európska centrálna banka od 1. júla ukončí nákupy aktív, ktorými roky podporovala ekonomiku eurozóny. Základnú úrokovú sadzbu podľa očakávaní ponechala na rekordnom minime nula percent, naznačila však, že od júla ju začne zvyšovať.

Čína uvažuje o tom, že predsa len umožní fintechu Ant Group vstúpiť na burzu. Čínske regulačné úrady opäť diskutujú o potenciálnej prvotnej emisii spoločnosti Ant Group, ktorú kontroluje miliardár Jack Ma.

ECB dnes zrejme oznámi ukončenie podporných opatrení a potvrdí zámer začať od budúceho mesiaca zvyšovať sadzby. Banka už dala trhom viackrát najavo, že roky nakupovania dlhopisov budú minulosťou. Núti ju k tomu vysoká inflácia.

Stúpanie úrokov na hypotéky môže byť dobrý budíček na to, aby sme sa zamysleli nad tým, na čo míňame svoje peniaze a či vždy rozumne, vraví ekonóm SAV Vladimír Baláž. „Najprv treba zrátať úplne nevyhnutné výdavky na chod domácnosti – platby za energie, fond opráv, školskú jedáleň pre deti, naše vlastné výdavky na stravu. Až z čistej sumy príjmu môžeme optimalizovať výdavky.“

Pred tým, ako sa rozhodnete menej míňať, lebo vám napríklad zdražela hypotéka, majte svoje výdavky pod kontrolou, radí behaviorálny analytik Matej Šucha. „Najmä malé ad hoc výdavky si často nepamätáme, a vieme preto len veľmi ťažko odhadnúť, koľko sme za mesiac minuli na take-away kávy, horalky alebo náhodné pivká s kamarátmi.“

Euro dnes posilňuje po priaznivých údajoch o vývoji ekonomiky eurozóny, voči japonskému jenu sa vyšplhalo na 7-ročné maximum. Oproti americkému doláru podvečer vykazovalo nárast o 0,3 %.

TMR od novembra zruší benefity pre malých akcionárov. Doteraz mali niekoľko voľných vstupov na lanovky, do aquaparkov Tatralandia alebo v Bešeňovej, či sezónne skipassy. Akcie TMR prechodne padli o tretinu.

Osem odborníkov na financie radí, ako hospodáriť, ak vám stúpla splátka hypotéky a zostalo menej peňazí, ako ste zvyknutí. „Aj rodinný rozpočet má „ideálne miery“: 40 % na bežné výdavky, maximálne 30 % na splátky úverov, aspoň 20 % na sporenie alebo investovanie a 10 % na tvorbu rezervy,“ hovorí Júlia Čillíková z Národnej banky Slovenska.

Nové na Dennikn.sk

06:37Ekonomický newsfilter: Vďaka nevyčerpaným eurofondom sa možno znova rozbehnú dotácie na elektromobilyVčera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje slávny tréner a môže byť vhodný aj pre rekreantovVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovania (+video)Včera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži02.00 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme02.00 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní02.00 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes02.00 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom