Budúcnosť automobilov

Elon Musk prvý raz od začiatku pandémie navštívil Čínu. Podľa čínskych diplomatov povedal, že Tesla, ktorá od roku 2019 vyrába elektromobily v Šanghaji, by rada rozširovala aktivity v Číne.

Stellantis bude potrebovať ešte jednu alebo dve veľké továrne na batérie pre elektrické autá v USA, aby dosiahla výrobné ciele. Skupina už oznámila plány na výstavbu dvoch fabrík tohto typu v Severnej Amerike.

Francúzsko slávnostne začína prevádzku prvej továrne na výrobu batérií do elektroáut. Ázijské a európske firmy plánujú postaviť na severe krajiny celkovo štyri takéto fabriky.

Väčšinu produkcie Škody budú po roku 2025 tvoriť elektromobily, povedal člen vedenia Martin Jahn. Porovnateľné predaje áut s elektrickým pohonom a vozidiel so spaľovacími motormi v Česku očakáva po roku 2030.

Hyundai a LG Energy Solution postavia v USA závod na výrobu batérií do elektromobilov za 4,3 miliardy dolárov. Produkcia by sa mala rozbehnúť najskôr koncom roka 2025.

Elektroautá zvýšia spotrebu elektriny v najbližších rokoch len minimálne, ukazuje Graf dňa. Najviac spotreba elektriny do roku 2030 stúpne v prípade, ak na Slovensku vznikne veľká baterkáreň. Dva nové bloky v Mochovciach by mali vykryť väčšinu zvýšených požiadaviek, v zime však môže byť potrebné elektrinu dokupovať.

Tata Motors postaví obriu továreň na batérie v Británii, nie v Španielsku. Už predtým bolo známe, že indická spoločnosť požadovala od vlády na závod v Somersete pomoc pol miliardy libier. Británia dnes globálne v oblasti batérií zaostáva. (bbc)

Slovensko hrdo a samo vystúpilo z klimatickej krízy, píše Michal Hvorecký. „Kým inde v civilizovanom svete je to dávno uznaný vedecký konsenzus, u nás ide iba o jeden z mnohých názorov, rovnocenných s postojom nahnevaného poslanca, ktorému o dvadsať centov zdražili super 95, práve keď sa šiel previezť v novom sedane.“

Belgická firma ABEE postaví továreň na batérie pre automobily v Severnom Macedónsku. Investícia dosiahne 40 miliónov eur a povedie k vzniku šesťtisíc pracovných miest. Výroba má štartovať na budúci rok.

V parlamente vznikla široká smradľavá koalícia, píše Ivan Štulajter. „Na Slovensku je to skrátka tak. Boj proti ‚zlému‘ Bruselu, ktorý je, mimochodom, výkonnejší ako naša ‚rázsochová‘ byrokracia, spája.“

Volvo Trucks získalo rekordnú objednávku na tisíc elektrických kamiónov. Hodnota zákazky od švajčiarskej stavebnej firmy Holcim nebola zverejnená, autá majú byť dodané v nasledujúcich siedmich rokoch.

Čína predstihla Japonsko na pozícii najväčšieho svetového vývozcu áut. V 1. štvrťroku ich vyviezla 1,07 milióna, medziročne o 58 % viac. Z Japonska išlo na svetové trhy 954-tisíc vozidiel, export stúpol o šesť percent.

Panasonic plánuje vybudovať najmenej dve nové továrne na batérie v Severnej Amerike, dodáva ich aj Tesle. Do marca 2031 chce zoštvornásobiť celkovú kapacitu produkcie batérií na 200 gigawatthodín ročne. (reuters)

Pravdepodobnosť, že sa zákaz predaja spaľovacích áut v Európskej únii podarí zvrátiť, je prakticky nulová, ale nová emisná norma sa ešte môže zmierniť. Overili sme mýty, ktoré šíria politici o budúcnosti automobilov.

Stellantis varuje, že Británii hrozí zatváranie automobilových závodov a zánik tisícok pracovných miest. Tento scenár podľa skupiny hrozí, ak sa rýchlo nevyrokuje úprava brexitovej dohody. Stellantis v Británii zamestnáva päťtisíc ľudí.

Ford sa chystá zrušiť v Číne viac než 1300 pracovných miest, pretože mu klesá podiel na tamojšom trhu. Americká automobilka má po celom svete 173-tisíc zamestnancov.

Pri Voderadoch už stojí výrobná linka na prototypy bateriek do dopravných prostriedkov, Denník E sa ňu bol pozrieť. Slovenská firma InoBat chce o pár rokov vyrábať batériové články aj masovo.

Prvá zahraničná továreň taiwanského výrobcu autobatérií ProLogium vznikne vo Francúzsku. Firma mu vďaka lobingu prezidenta Emmanuela Macrona a konkurencieschopným cenám energií dala prednosť pred Nemeckom a Holandskom.

Vietnamský výrobca elektromobilov VinFast vstúpi na burzu v USA prostredníctvom fúzie s firmou Black Spade Acquisition, ktorá sa špecializuje na akvizície. Automobilka vznikla v roku 2017, tento rok spustila predaj v Kalifornii. (reuters)

Švédsky Northvolt postaví v Nemecku gigafabriku na batérie pre elektromobily, investuje niekoľko miliárd eur. Závod v meste Heide má byť schopný ročne vyrobiť batérie zhruba pre milión elektrických vozidiel.

Automobilka Polestar zredukovala výrobné plány na tento rok, chce znížiť počet pracovných miest o desatinu. Ako dôvod uviedol výrobca elektrických áut nepriaznivé podmienky na trhu.

Najväčším rizikom pre európske automobilky sú elektromobily vyrábané v Číne, uviedla poisťovňa Allianz. Ak politici neprijmú opatrenia, môže čínska konkurencia pripraviť európskych výrobcov do roku 2030 o zisk sedem miliárd eur ročne.

Čínska EVE Power postaví v Maďarsku závod na batérie pre elektromobily za miliardu eur. Továreň v Debrecíne bude jej prvou v Európe, mala by uspokojiť dopyt po lítiových batériách pre autá vyrábané v neďalekom závode BMW, ktorý sa stavia.

Predaj čistých elektromobilov v Británii v apríli vzrástol medziročne o 59 % na 20-tisíc, celý automobilový trh stúpol o 12 %. Podľa odhadu združenia SMMT podiel elektrických áut na celkovom odbyte za celý rok prekročí 18 %. (reuters)

Japonské automobilky čelia kríze odbytu v Číne. Ich predaj v 1. štvrťroku sa prepadol medziročne o 32 %, čo je viac ako dvojnásobok oproti poklesu celého trhu. Čína rýchlo prechádza na elektromobily, japonské značky svojou ponukou zaostávajú.

Zo San Francisca sa stalo laboratórium pre autonómne autá. V meste ich testujú viaceré spoločnosti a mnohí obyvatelia sú znepokojení. „Môže to viesť k bezpečnejšej doprave, ale môže to byť aj dystopická nočná mora,“ hovorí Aaron Peskin z magistrátu.

Denník N sa pri spaľovacích motoroch mýli, tvrdí Richard Sulík v reakcii na Zelený newsfilter, ktorý polemizuje s odporom SaS k bruselskému zákazu spaľovacích motorov od roku 2035. „V článku je viacero tvrdení, ktoré sa opierajú len o zbožné želanie autorov,“ tvrdí líder SaS.

Čína od roku 2035 nebude vyrábať ani dovážať autá so spaľovacími motormi, dala si teda rovnaký záväzok ako EÚ, píše Ivan Mikloš. Rovnakou cestou sa vybrali aj USA. Slovensko na automobilovú revolúciu doplatí vtedy, ak „naše“ automobilky nezvládnu elektrifikáciu. „Alebo ak ju síce zvládnu, ale nie na Slovensku“.

Zelený newsfilter: Čo nesedí na Sulíkovom boji za autá so spaľovacími motormi

  • Uznávaný horolezec Reinhold Messner si možno v Tatrách nepolozí, pretože TANAP navrhol bizarný návštevný poriadok
  • Dva návody pre rodičov, ako zbližovať deti a prírodu
  • Meteorológovia spresnili, čo sa stalo minulý rok a čo by sa mohlo stať v tomto

Automobilka Xpeng odhaduje, že globálna konkurencia vo výrobe elektromobilov sa zúži na najviac desať hráčov. Ak sa chcú presadiť čínske firmy, budú podľa nej potrebovať ročnú produkciu tri milióny áut, podporenú celosvetovým exportom. (ft)

SaS opäť vyzýva prezidentku, aby sa „zaoberala“ hlasovaním v Bruseli, na ktorom Slovensko podporilo zákaz predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Strana sa domnieva, že štátny tajomník ministerstva hospodárstva porušil ústavu, keď hlasoval za. Odmietavý hlas Slovenska by však výsledok neovplyvnil, pretože proti bolo už iba Poľsko.

General Motors a Samsung SDI postavia v USA továreň na batérie do elektromobilov, investícia dosiahne najmenej tri miliardy dolárov. Fabrika by mala mať ročnú výrobnú kapacitu 30 gigawatthodín.

Tesla začala v Šanghaji vyrábať verziu elektromobilu Model Y, ktorú chce predávať v Kanade. Prvý raz bude vyvážať autá z Číny do Severnej Ameriky, píše Reuters.

Akcie Tesly vo štvrtok stratili skoro 10 percent po tom, ako Elon Musk predpovedal ďalšie znižovanie cien jej modelov, ukazuje Graf dňa. Investori sa obávajú, že to ďalej zhorší už klesajúcu ziskovosť automobilky.

Kanada poskytne Volkswagenu podporu v hodnote takmer 9 miliárd eur na výstavbu továrne na batérie do elektromobilov. Závod sa má postaviť v provincii Ontario do roku 2027. Bude to prvý takýto závod Volkswagenu mimo Európy.

Volvo predstavilo na autosalóne v Číne nový model elektromobilu EX90 s technológiami, ktoré sa majú využívať aj v jeho košickom závode. Povedal to zástupca automobilky Hans Lindh.

Volkswagen investuje miliardu eur do vývoja elektromobilov v Číne. Otvorí nové vývojové a obchodné centrum pre elektromobily neďaleko Šanghaja, kde má kancelárie aj čínska automobilka Nio.

Slovensko v EÚ najviac zaostáva v podiele elektromobilov medzi novoregistrovanými osobnými autami. V 1. štvrťroku dosiahol 1,8 %, druhé najhoršie bolo Česko s 2,4 %. Priemer Únie vychádza na 12,1 %, uviedlo české Centrum dopravného výskumu.

Tesla šiesty raz v tomto roku znižuje ceny elektromobilov v USA. Najnovší pokles sa týka niektorých vozidiel Model Y a 3. Firma začala so zlacňovaním áut v januári v Číne, aby podporila dopyt. Nedávno znížila ceny aj v Európe. (reuters)

Volkswagen v 1. štvrťroku prišiel o pozíciu najpredávanejšej značky osobných áut v Číne. Predstihla ho miestna automobilka BYD, ktorá predala 440-tisíc áut, zatiaľ čo VW 427-tisíc.

Nemecko vlani zvýšilo počet verejných nabíjacích staníc pre elektromobily o 35 %. Je to dostatočné tempo na to, aby udržalo krok so zavádzaním batériových elektromobilov, uviedlo združenie energetického priemyslu BDEW. (reuters)

Scania a Northvolt vyvinuli batériu, ktorá podľa nich vydrží po celú životnosť nákladného vozidla. Tvrdia, že lítiovo-iónová batéria zvládne pohon na 1,5 milióna kilometrov, čo zodpovedá predpokladanej životnosti nákladných áut Scania.

Veľké automobilky ako VW či Toyota na autosalóne v Šanghaji predstavili nové elektrické modely pre čínsky trh. Súperenie firiem v snahe uvádzať na trh nové modely naberá na rýchlosti a tlak na znižovanie cien sa zintenzívňuje.

Elektromobily Volkswagen, BMW, Nissan, Hyundai či Volvo prídu v USA o daňovú úľavu 7500 dolárov. Cieľom zmeny je zbaviť Spojené štáty závislosti od Číny v oblasti dodávateľských reťazcov batérií. Úľava je súčasťou vlaňajšieho zákona o znižovaní inflácie.

Volkswagen vybuduje ekosystém batérií pre elektrické autá v Indonézii. Bude spolupracovať s viacerými zahraničnými firmami vrátane čínskeho producenta nerastných surovín Zhejiang Huayou Cobalt.

Výroba osobných áut na elektrický pohon v Nemecku tento rok stúpne o polovicu, odhaduje zväz VDA. Podľa neho sa vyrobí 1,33 milióna kusov, z toho 980-tisíc bude na čisto batériový pohon.

Tesla znížila ceny elektromobilov v Európe, Izraeli a Singapure. Pred týždňom zlacnila autá v USA, od januára už piaty raz. Vďaka zľavám v 1. štvrťroku zvýšila odbyt o 4 %, investori sa však obávajú o vysoké ziskové marže.

Stellantis chce rozšíriť výrobu elektromobilu Peugeot e-208 do Španielska napriek záujmu a tlaku Paríža. V súčasnosti sa tento model vyrába na Slovensku. Verzia so spaľovacím motorom je najpredávanejším vozidlom v Európe.

Mercedes-Benz v 1. štvrťroku zvýšil odbyt o 3 % na 503-tisíc áut. Hlavným ťahúňom boli elektromobily, ktorých predaj sa takmer zdvojnásobil na 51-tisíc. Solídny rast zaznamenali aj najdrahšie modely, ako sú AMG či Maybach. (reuters)

Skupina Hyundai investuje 17 miliárd eur do výroby elektromobilov v Južnej Kórei. Do konca desaťročia plánuje zvýšiť ich ročnú produkciu celosvetovo na 3,6 milióna kusov, chce sa dostať medzi troch najväčších výrobcov elektroáut na svete.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliuVčera 21:40Zelená tranzícia je skutočne príležitosťou na čo?Včera 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutiaVčera 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidentaVčera 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo životaVčera 19:44Výrok o najhoršom stave verejných financií v histórii bol nekompetentný, hovorí Klimek (+ podcast)Včera 19:15Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja DankaVčera 19:12Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, vstupné by podľa riaditeľa malo ostať v regióneVčera 17:38Hirmanove žaloby na Sulíkov Dubaj sa týkajú firmy, ktorej majiteľ podniká s Borisom KolláromVčera 17:14Naše verejné financie sú naozaj vo veľmi zlom stave, zhoduje sa väčšina ekonómov v paneli expertovVčera 16:57Shooty: ŠtípanceVčera 16:57Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokovVčera 16:05Skúma, ako vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Prejavil sa efekt prostredia, plaketa nemala veľký vplyv, vraví odborníčkaVčera 15:41Umelá inteligencia je závislá od jej čipov. Nvidia vďaka tomu zarába viac než Tesla či FacebookVčera 15:33Najhoršie násilie v Kosove za posledné roky. Prečo Západ viac kritizuje kosovskú vláduVčera 14:25Plačeme na nesprávnom hrobe. Opäť razVčera 14:09Náhoda? NemyslímVčera 14:02Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNOVčera 14:00Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony. Je úspech, že netrafili Kremeľ, komentujú to nacionalistiVčera 13:32Putin je len rukojemníkom, o invázii nerozhodol sám, hovorí ruský politológVčera 12:17Pláže plné piesku a pobrežné lesy. Málo známe poľské mesto pri Balte nenudí ani mimo sezónyVčera 12:15Lotyšský novinár: My sme nezabudli, ako vyzerá ruský tank. Nerozumiem, prečo je to u vás inéVčera 12:01Muž po úraze ochrnul, teraz chodí. Nová technológia prepojila mozog s jeho miechouVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Rodičovský dôchodok odhalil problém – čo by o dospelých deťoch (ne)mali vedieť ich rodičiaVčera 10:06Dostatok priestoru aj vopred nastavené pravidlá. Ako pripraviť seba aj domácnosť na príchod psaVčera 09:57Domácnosti sú ešte stále finančne odolné, ďalej ich naštartuje očakávaný rast príjmov, tvrdí NBSVčera 09:37Pokojne choďte, ale budeme strieľať. Reportáž z obce, kde Rusi mesiac väznili v pivnici 360 ľudíVčera 08:42Danglár: Tajná dohoda vo WashingtoneVčera 08:25Po Monaku to vyzerá na tretí titul pre VerstappenaVčera 08:13Keď idem ilustrovať, vždy si najskôr urobím mapu knihy, je to taký cestovný poriadok, hovorí Peter Kľúčik