Budúcnosť automobilov

Tomáš Bella prešiel San Francisco, Palo Alto, Menlo Park, Berkeley, Mountain View, Oakland a Los Angeles, aby napísal špeciálnu sériu jedenástich textov o budúcnosti automobilov, ale aj našich miest.

Päť ázijských firiem kontroluje 80 % výroby batérií do elektromobilov. Hodnota globálneho trhu s batériami vlani dosiahla 27 miliárd dolárov a čaká sa ďalší rast. Odvetvie ťahá stúpajúci záujem motoristov o elektrické vozidlá. (statista)

Tesla v decembri predala 70-tisíc elektromobilov vyrobených v Číne, čo je mesačný rekord od štartu produkcie v Šanghaji v roku 2019. Autá z Číny mali zhruba polovičný podiel na celkovom odbyte Tesly za minulý rok. (reuters)

Elon Musk predal ďalšie akcie Tesly za vyše pol miliardy dolárov. Priblížil sa tým k splneniu záväzku, že sa zbaví 10 % zo svojho podielu vo výrobcovi elektromobilov.

Elon Musk vyhlásil, že zaplatí na daniach viac ako 11 miliárd dolárov. Tvrdí, že ide o najvyššiu sumu, akú kedy odviedol Američan štátu. Šéf Tesly, ktorá má trhovú hodnotu zhruba 1 bilión dolárov, je najbohatším človekom na svete. (reuters)

Do tendra na výstavbu prvej vodíkovej stanice sa prihlásil iba jeden uchádzač, spoločnosť Air Products Slovakia. Slovenská energetická a inovačná agentúra čaká na kontrolu Úradu pre verejné obstarávanie. Pôvodne mala byť čerpačka hotová v septembri.

Slovenský vodíkový autobus firmy Rošero by teoreticky mohol v Košiciach premávať na 83 linkách, župan Trnka v auguste avizoval, že kraj chce čo najrýchlejšie rozbehnúť ich nákup. Po takmer pol roku však žiadny neotestovali a nákup prichádza do úvahy, až keď sa nájdu dotácie.

Jediným potvrdeným kupcom slovenského vodíkového autobusu je štát. Kúpil jeden kus za 435-tisíc eur. Firma Rošero zo Spišskej Novej Vsi neodpovedá na otázky. Nie je jasné, či vôbec a kedy by mohla byť spustená sériová výroba.

Toyota do roku 2030 investuje 31 miliárd eur do áut na čisto elektrický pohon. Ročný predaj elektromobilov v tomto období plánuje zvýšiť na 3,5 milióna, oznámil šéf podniku Akio Tojoda.

VW rozhodne o umiestnení nových tovární na batérie do elektromobilov v prvej polovici roka 2022. Koncern uviedol, že hľadá lokality pre svoju tretiu a štvrtú fabriku tohto typu v Španielsku a vo východnej Európe.

Elon Musk zvažuje, že sa vzdá pozície šéfa Tesly a stane sa influencerom. Už v minulosti niekoľkokrát zopakoval, že ľudia by nemali pracovať tak veľa ako on.

Volkswagen v najbližších piatich rokoch investuje 159 miliárd eur, z toho viac ako polovica pôjde na elektromobilitu a digitalizáciu. Koncern sa do roku 2025 chce stať lídrom na trhu s elektromobilmi.

Nemecké úrady schválil systém poloautonómneho riadenia značky Mercedes-Benz. Vodičovi umožňuje sústrediť sa na iné činnosti ako riadenie, keď sa auto nachádza v hustej premávke alebo na upchatej diaľnici.

Odborári varujú, že o prácu v automobilke Škoda by mohlo prísť 10-tisíc ľudí. Dôvodom sú zmeny vo výrobe v dôsledku prechodu na elektromobilitu a súvisiace hromadné rušenie pracovných miest v dlhodobom horizonte. (e15)

Európa sa odkláňa od vodíkových áut. Vodík má slúžiť najmä na ozelenenie priemyslu a nákladnej dopravy, v osobnej doprave s ním eurokomisia už vo väčšej miere neráta. Rozvoj vodíkových technológií chce EÚ podporiť dvoma miliardami eur. (euractiv)

BMW predalo jeden milión elektrických áut, viac ako dve tretiny boli hybridy. Do roku 2025 plánuje zvýšiť celkové dodávky vozidiel na plne elektrický pohon na dva milióny, uviedol člen predstavenstva Pieter Nota. (reuters)

 

Toyota postaví svoju prvú továreň na batérie do elektromobilov v Severnej Amerike. Do závodu v Severnej Karolíne investuje 1,3 miliardy dolárov, prevádzka by mala byť spustená v roku 2025.

Renault v nasledujúcich troch rokoch zruší vo Francúzsku 1 700 pracovných miest, dohodol sa na tom s odbormi. Pôvodne zamýšľal v súvislosti s prechodom na elektrické autá škrtnúť 2-tisíc pozícií a zároveň vytvoriť iné miesta. (reuters)

Elon Musk predal ďalšie akcie Tesly za viac ako jednu miliardu dolárov. Celkovo sa za posledné mesiace zbavil z daňových dôvodov asi 10 miliónov akcií svojej automobilky a získal za ne zhruba 11 miliárd dolárov.

Do roku 2030 budú najmenej polovicu modelov Škody tvoriť elektromobily, značka uvedie na trh najmenej ďalšie tri plne elektrické vozidlá. V súčasnosti vyrába jedno auto na čisto elektrický pohon, a to SUV Enyaq iV.

LG Energy Solutions získala predbežné povolenie na primárnu verejnú ponuku akcií, ktorá by sa mala stať najväčšou v Južnej Kórei. Firma dodáva okrem iného batérie do elektromobilov výrobcom Tesla, General Motors, Hyundai či Volkswagen.

Tesla stiahla žiadosť o štátnu podporu závodu na výrobu batérií do áut neďaleko Berlína, ktorý buduje pri svojej prvej európskej továrni na elektromobily. Firma rozhodnutie nezdôvodnila. Čakalo sa, že získa dotáciu 1,14 miliardy eur.

Tesla investuje 188 miliónov dolárov do rozšírenia výroby v Číne a zamestná ďalších 4-tisíc ľudí. Súčasná produkčná kapacita továrne v Šanghaji dosahuje 450-tisíc elektromobilov ročne, vyrábajú sa v nej autá Model 3 a Model Y.

Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng chce polovicu áut predávať na zahraničných trhoch. Konkurent Tesly už vyváža vozidlá do Nórska, na budúci rok plánuje expanziu do Švédska, Dánska a Holandska.

Podľa firmy Valeo bude tretina prémiových áut do roku 2030 vybavená autonómnym riadením. Vozidlá budú využívať jeho tretiu úroveň, napríklad so senzormi LiDAR na diaľkové meranie vzdialenosti pomocou laserového paprsku.

Tesla by mohla spustiť výrobu v závode pri Berlíne ešte tento rok, vyhlásil brandenburský minister hospodárstva Jörg Steinbach. Predpokladá, že z opakovanej verejnej konzultácie, ktorá sa skončila po 20 dňoch, nevzídu vážnejšie problémy.

Dozorná rada Volkswagenu bude v utorok rokovať o budúcnosti šéfa Heberta Diessa. Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung nie je jasné, či padne aj konečné rozhodnutie. Agentúra Reuters čaká, že Diess si udrží pozíciu.

Výrobca batérií do elektromobilov CATL sa stal druhou najcennejšou firmou na burze v pevninskej Číne, akcie si dnes pripísali 6,6 %. Potiahli ich očakávania, že budú zaradené do indexu CSI 300 pre top firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čene.

Tesla a elektrické SUV konkurenčných značiek patria k najmenej spoľahlivým autám v USA, vyplýva z prieskumu organizácie Consumer Reports. Najlepšie hodnotenou značkou bol Lexus, v popredí sa držali tradične japonské vozidlá.

Apple chce uviesť vlastný elektromobil na trh v roku 2025 a zameriava sa na projekt samojazdiaceho vozidla. Ideálne auto Applu by nemalo mať volant a pedále a interiér má byť navrhnutý tak, aby sa dalo riadiť bez použitia rúk.

Trhová hodnota automobilky Rivian prekonala Volkswagen, stúpla nad 140 miliárd dolárov. Americký výrobca elektrických pickupov tento mesiac vstúpil na burzu, cena jeho akcií sa odvtedy viac ako zdvojnásobila. (bloomberg)

Nové na Dennikn.sk

19:00Týždňový newsfilter: Nádej zhasla, prokurátori sú aj za Žilinku znormalizovaní 18:35Pred zničujúcimi asteroidmi nás chráni najmä Jupiter. V minulosti to bolo oveľa drsnejšie, hovorí astronóm 17:22Shooty: Ťah Žilinkom 17:09Aký bude turnaj bez Djokovića a prečo sa hovorí o Murraym? Otázky a odpovede pred Australian Open 14:46Bödör zatiaľ do väzby nepôjde, vo februári ho čaká súd v kauze Dobytkár 14:28Ospravedlňte ma, prosím, z verejnej diskusie o obrannej dohode s USA 13:55Nedeľná nekázeň: Proroci mlčia 13:52Vlhová sa chybou pripravila o najlepšiu desiatku. Som veľmi nahnevaná, hovorila po super-G 12:03Dokonalí podvodníci 11:46Pre depresiu sa bál vyjsť z izby. Teraz má Thanasi Kokkinakis prvý titul a teší sa z neho aj Federer 11:40Tristošesťdesiattri hrmených! Referendum na vás! 10:52Kúpili ste byt, predali ste pozemok? Nezabudnite podať priznanie  09:57V čase požiaru už ľudia v Osadnom dávno nemali byť, hovorí expertka na sociálne služby 07:22Do boja v elektrotankoch? Nie je to až také nereálne. Americká armáda skúma aj pohon mikroreaktormi 00:09V Bosne som ostal, mám tu kosti zavraždených najbližších, hovorí muž, ktorý inšpiroval Európsky film roka 2021Včera 17:35Tím s hviezdnymi utečencami, bitka na ihrisku a rozhodcovský škandál. Prvý týždeň na Africkom pohári národovVčera 14:19Norbert Bödör bol doma len pár hodín, opäť mu hrozí väzbaVčera 13:59Košický newsfilter: Výpravca v Čani dal na koľaje desať zarážok, ale vlak bez rušňovodiča nezastavilVčera 13:32Prišla bez očakávaní, nakoniec bola spokojná. Pád najlepšej zjazdárky Vlhovú nerozhodilVčera 09:34Áno, vy ste trafili žrď, smeje sa mu aj mäsiarka. O jednom z najslávnejších gólov, ktorý nepadolVčera 09:26tl;dr Prečo zabudnete, čo ste chceli, keď vojdete do miestnosti?Včera 07:00„Pán Blatter, prijali ste úplatok?“ Nerozoznal Beckhama od Croucha, aj tak rozložil korupčné vedenie FIFA14.01 22:02Pád obľúbeného syna kráľovnej Alžbety. Nesmel byť ani na fotkách zo svadby svojej dcéry14.01 21:24Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény14.01 20:58Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky na hypotéky? Chystajú sa zvyšovať úroky?14.01 19:22Newsfilter: Žilinka bude odhaľovať nadnárodný zločin s kolegom zo sankčného zoznamu EÚ14.01 19:09Oprava „tankodrómu“ pri Trenčíne sa odsúva, Doležal verí, že sa začne na jar14.01 18:48Dokumentuje príbehy žien: Fascinuje ma rozprávať sa s deväťdesiatničkami o tom, čo všetko v živote zažili14.01 18:26Láska, nenávisť a Djoković. Ako sa medzi antihrdinami ocitol tenista, ktorý chcel byť milovaný ako Federer14.01 18:14Prečo práve v Bratislave a prečo teraz? Zorientujte sa v chaose okolo zrušených vlakov