Budúcnosť automobilov

Toyota uvedie do roku 2026 v Európe päť nových modelov s čisto elektrickým pohonom. Prvé auto z tohto portfólia, SUV bZ4X, je na trhu od začiatku tohto roka. Rodina bZ (beyond Zero) by sa mala rozrásť na šesť modelov.

Tesla plánuje v decembri medzimesačne znížiť produkciu Modelu Y v Šanghaji o viac ako 20 %. Čína pritom čiastočne uvoľnila prísne opatrenia proti koronavírusu, ktoré zasiahli aj celý čínsky automobilový priemysel.

Tesla odovzdala firme PepsiCo svoj prvý nákladný elektromobil Semi. Výrobca neposkytol žiadne aktualizované prognózy k cene, výrobným plánom ani množstvu nákladu, ktorý auto môže prevážať.

Volkswagen zvažuje Kanadu ako lokalitu na svoju prvú továreň na batérie v Severnej Amerike. Podľa nemenovaného zdroja z automobilky je Kanada bohatá na minerály logickou voľbou na výstavbu prvej gigafabriky koncernu mimo Európy.

Mercedes-Benz získal ako prvý výrobca v Nemecku povolenie pre systém autonómneho parkovania. Podľa spolkového úradu pre motorové vozidlá KBA je to ďalší krok k tomu, aby riadenie áut mohli v budúcnosti úplne prevziať automaty.

Tesle klesá podiel na trhu elektromobilov v USA, pretože konkurenti uvádzajú čoraz viac cenovo dostupných modelov. Podľa správy S&P Global Mobility sa v prvých troch kvartáloch znížil na 65 zo 71 % pred rokom a do roku 2025 môže spadnúť pod 20 %.

Hyundai a LGES zvažujú výstavbu dvoch spoločných závodov na batérie do elektromobilov v USA. Každý z nich by mal mať ročnú kapacitu 35 GWh, čo by stačilo na napájanie približne jedného milióna elektromobilov.

BMW zdvojnásobí plánovanú investíciu do továrne na elektromobily v Maďarsku na viac ako dve miliardy eur. Firma uviedla, že súčasťou projektu bude aj závod na montáž batérií, kde vznikne dodatočných vyše 500 pracovných miest.

Tesla plánuje postaviť ďalší závod na výrobu elektromobilov v Ázii. Medzi hlavných kandidátov patrí Južná Kórea, s ktorou chce posilniť spoluprácu v oblasti dodávateľských reťazcov. Zatiaľ jedinú ázijskú fabriku má Tesla v Šanghaji.

Elektromobilita je pre väčšinu Slovákov používateľsky neprístupná, uznáva rezort hospodárstva. Problémom je najmä dostupnosť nabíjačiek. Hoci v pomere na počet elektromobilov je ich dosť, nie sú po Slovensku rovnomerne rozložené. Do troch rokov by sa to mohlo zmeniť. (euractiv)

Hodnota majetku Elona Muska sa od začiatku roka znížila o viac ako 100 miliárd dolárov. Na vine je najmä pokles ceny akcií Tesly na dvojročné minimum. Musk aj tak zostáva najbohatším človekom na svete s majetkom zhruba 170 miliárd dolárov.

Mazda predstavila plán výdavkov 10,6 miliardy dolárov na elektrifikáciu vozidiel, zvažuje aj investície do výroby batérií. Firma zvýšila cieľ predaja elektromobilov na 25 až 40 % svojho celkového odbytu do roku 2030.

USA a Európa by mohli do roku 2030 ukončiť svoju závislosť od batérií pre elektromobily z Číny. Majú tomu napomôcť nové kapitálové výdavky viac ako 160 miliárd dolárov, prognózuje investičná banka Goldman Sachs.

LG Chem investuje viac ako tri miliardy dolárov do výstavby závodu na katódové materiály v USA. Chce uspokojiť rastúci dopyt po súčiastkach do elektromobilov na americkom trhu.

Mercedes-Benz znížil ceny elektromobilov v Číne, keďže jeho odbyt zaostáva za konkurenciou. Drahší luxusný sedan EQS zlacnel o zhruba 30-tisíc eur, cena lacnejšieho SUV modelu EQE sa začína od približne 65-tisíc eur.

Odmena 56 miliárd dolárov, ktorú v roku 2018 priznala Tesla šéfovi Elonovi Muskovi, smeruje na súd. Jeden z akcionárov firmy žiada o jej anulovanie. Odmena je rozdelená do viacerých častí v závislosti od plnenia výkonnostných cieľov.

Podľa Škody sa tesne po roku 2030 bude v Česku predávať viac elektromobilov než áut so spaľovacím motorom. V Európe má bod zlomu nastať v roku 2028. Podiel elektromobilov na predaji áut v EÚ sa pohybuje okolo 12 %, v Česku sú to 2 %. (čtk)

Seat potvrdil rozsiahly projekt výroby elektromobilov a batérií v Španielsku. Zapojí sa doň ďalších 60 firiem napojených na materský koncern Volkswagen, počíta sa s investíciou 10 miliárd eur.

Foxconn sa stane najväčším akcionárom výrobcu nákladných elektrických áut Lordstown Motors s podielom viac ako 18 %. Taiwanská firma je najväčším zmluvným výrobcom elektroniky na svete a okrem iného aj hlavným producentom iPhonu.

Renault kvôli zvýšeniu ziskovosti rozdelí svoje aktivity do piatich firiem. Prehĺbi spojenie s čínskou automobilkou Geely a uvedie na burzu elektromobilovú divíziu Ampere. Otázniky zostávajú nad jeho vzťahom s dlhoročným partnerom Nissanom.

Čínska automobilka Geely začiatkom budúceho roka vstúpi na slovenský, český a maďarský trh. Prvým predávaným modelom by malo byť elektrické SUV Geometry C.

Čínsky výrobca Farizon chce v roku 2024 uviesť na európsky trh elektrickú dodávku Super Van. Firma, ktorú vlastní koncern Geely, sa chce prepracovať do vedúcej trojice v tomto segmente áut v Európe.

Predaj elektromobilov Tesla v Číne v októbri klesol na 71-tisíc zo septembrového rekordu 83-tisíc kusov. Prepadol sa napriek tomu, že firma znížila štartovacie ceny áut. V medziročnom porovnaní bol októbrový odbyt vyšší.

Predaj áut s čisto elektrickým pohonom v EÚ sa v 3. štvrťroku zvýšil medziročne o 22 % na 259-tisíc. Ich podiel na celkovom odbyte osobných vozidiel vzrástol na 11,9 % z 9,8 % pred rokom.

Predaj nových benzínových a naftových áut sa definitívne skončí v roku 2035. České predsedníctvo v EÚ dosiahlo dohodu Rady a europarlamentu o znižovaní emisií v osobnej doprave. Od roku 2035 sa budú môcť predávať len nové osobné autá a dodávky s nulovými emisiami. (euractiv)

V krajinách EÚ má byť prakticky nemožné si od roku 2035 kúpiť nové auto na benzín či naftu. Štáty vedené českým predsedníctvom dohodli s europarlamentom podrobnosti nových pravidiel, ktoré od tohto roka výrazne predražia akékoľvek emisie z nových vozidiel.

Firma Imerys chce otvoriť vo Francúzsku jednu z najväčších európskych baní na lítium, aby podporila prechod Európy na elektrické vozidlá. Zásoby by mohli vystačiť na batérie do 700-tisíc elektromobilov ročne.

Automobilky do roku 2030 podľa Reuters zdvojnásobia výdavky na elektromobilitu a batérie na 1,2 bilióna dolárov. Plánujú vyrobiť 54 miliónov áut s pohonom čisto na batérie, čo bude predstavovať viac ako polovicu celkovej produkcie.

Europoslanci chcú nabíjačky pre elektromobily na každých 60 kilometroch. Odobrili stanovenie minimálnych národných štandardov budovania nabíjacích staníc pre batériové elektromobily a vozidlá na vodík. (euractiv)

Česká vláda podporila vybudovanie fabriky na batérie do elektromobilov v lokalite pri Plzni. Premiér Petr Fiala bude o zámere informovať Volkswagen, ktorý Česko zvažuje ako jednu z troch lokalít pre túto takzvanú gigafactory.

Europarlament sa vyslovil za rozšírenie infraštruktúry pre alternatívne palivá. Do roku 2026 by mala byť na hlavných cestách EÚ najmenej každých 60 kilometrov aspoň jedna dobíjacia stanica pre elektromobily.

Nemecko chce do konca desaťročia zvýšiť počet verejných dobíjacích staníc pre elektromobily na jeden milión zo súčasných 700-tisíc. Počíta s tým rozvojový plán, ktorý schválila spolková vláda.

BMW presunie časť produkcie vozidiel Mini s elektrickým pohonom z Británie do Číny. Elektrické Mini sa začalo vyrábať v roku 2020, do konca desaťročia firma plánuje plnú elektrifikáciu tejto značky. (bbc)

Podľa šéfa Škody Klausa Zellmera môže VW rozhodnúť o umiestnení továrne na batérie do elektromobilov do konca roka. Tvrdí, že v hre sú ešte ďalšie dve lokality v Poľsku a Maďarsku. (čtk)

EÚ podľa neziskovej organizácie T & E musí viac podporovať elektromobilitu, aby mohla konkurovať Číne. V správe uvádza, že rast predaja elektrických áut v Únii sa spomaľuje. V 1. polroku ich podiel na celkovom predaji dosiahol 11 %.

Siemens sa dohodol s ACC na dodávkach zariadení a technológií pre závody na batérie do elektromobilov. ACC je spoločným podnikom automobiliek Stellantis a Mercedes-Benz a energetického koncernu TotalEnergies.

Amazon investuje v Európe jednu miliardu eur do nákladných elektromobilov a nízkoemisných distribučných centier. Chce podnietiť inovácie v sektore dopravy a podporiť väčšie množstvo verejnej nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily.

Autopožičovňa Sixt kúpi 100-tisíc elektromobilov od čínskeho výrobcu BYD, prvé autá majú pre ňu začať jazdiť tento rok. Týmto krokom chce znížiť emisie oxidu uhličitého a posilniť záujem o elektromobilitu.

Tesla v 3. štvrťroku dodala zákazníkom rekordných 343-tisíc elektromobilov, oproti predchádzajúcemu kvartálu odbyt stúpol o 35 %. Analytici podľa Reuters čakali výraznejší nárast dodávok na 359-tisíc kusov.

Tesla má ďaleko od pozície celosvetovej jednotky na trhu s elektromobilmi: dominuje iba v Severnej Amerike a Austrálii a Oceánii. V Európe jej najzdatnejšie konkuruje Volkswagen, v Ázii súperí najmä s čínskou automobilkou Wuling. (statista)

VW založí s belgickou firmou Umicore spoločný podnik na výrobu batériových súčastí, ktorý investuje tri miliardy eur. Umicore sa zameriava na recykláciu a technológie materiálov, patrí k najväčším producentom materiálu na výrobu batérií.

Predaj elektromobilov podľa agentúry IEA tento rok stúpne na rekord a ich podiel na trhu sa zvýši na 13 % z vlaňajších necelých 9 %. Minulý rok sa odbyt elektrických áut takmer zdvojnásobil na 6,6 milióna.

Iveco predstavilo prototyp veľkej dodávky na vodíkový pohon, ktorú vyvinulo v spolupráci s firmou Hyundai Motor. Vozidlo má dojazd 350 kilometrov a je vybavené systémom palivových článkov s výkonom 90 kW.

Škoda Auto si nechala registrovať dve nové mená pre svoje modely: Sharyaq a Prediaq. Mohlo by ísť napríklad o názvy nových elektrických modelov, ktoré automobilka chystá.

Honda chce do roku 2025 uviesť na trh viac ako 10 modelov elektrických motoriek a do piatich rokov dosiahnuť predaj na úrovni jedného milióna ročne. Plán jej má pomôcť dosiahnuť v 40. rokoch uhlíkovú neutralitu v motocykloch. (reuters)

Mercedes-Benz a Rivian plánujú spoločný podnik na výrobu elektrických dodávok, obe firmy v ňom budú mať polovičný podiel. Vozidlá sa majú produkovať v Poľsku, Maďarsku alebo Rumunsku.

Tesla výrazne zvýšila predaj elektromobilov vyrobených v Číne po modernizácii šanghajského závodu. V auguste odbyt stúpol na takmer 77-tisíc kusov, čo je v porovnaní s júlom takmer trojnásobok. Za júnovým rekordom zaostala o tisíc áut.

Slovensko má v pomere k elektromobilom najväčšiu kapacitu nabíjačiek v EÚ. Dôvodom je najmä nízky počet elektromobilov. V počte inštalovaných nabíjačiek vedú Holanďania a Nemci. Krajiny strednej a východnej Európy sú s výnimkou Maďarska na chvoste. (euractiv)

EÚ sa pripravuje na nástup autonómnych vozidiel. Eurokomisia v septembri predstaví legislatívu, ktorá členským štátom umožní registráciu a predaj autonómnych vozidiel. Aj slovenská vláda schválila návrh zákona, ktorý určil podmienky na skúšobnú prevádzku týchto vozidiel. (euractiv)

Xiaomi podľa agentúry Bloomberg rokuje so štátnou pekinskou automobilkou BAIC o spolupráci pri výrobe elektromobilov. Čínsky výrobca smartfónov sľuboval, že do roku 2024 bude vyrábať vlastné autá.

Nové na Dennikn.sk

12:19Na novom solárnom boome sa vezie aj dubnická dcéra taiwanskej Delty. Rozšíri sa a prijme nových zamestnancov 12:10Zelený newsfilter: Világi a jeho manažéri ignorovali varovania, že na ruskú ropu doplatia 11:07Nočný výjav s bleskom 11:05Vojnový rok, ktorý rozbíja Putinove klamstvá 11:02Danglár: Iba premiér 09:57Toto vystrihneme: Pikantné! Exkluzívne! Zo zákulisia! 09:30Choď a pozeraj sa 08:53Mám priateľku, ale nedokážem s ňou mať sex. Dvaja muži opisujú svoju závislosť od porna 08:45Spolupráca so Smerom a s SNS je neakceptovateľná 08:44Strávil som dva dni v muzikantskom nebi 07:52Nemecká nostalgia ohrozuje Európu 06:47Ekonomický newsfilter: Prepukol festival populizmu. Matovič a Kollár ako vzorní žiaci Fica 06:00O štyri roky hrozí opakovanie Gijónskej hanby. Aj vďaka Kataru si FIFA azda nový formát turnaja rozmyslíVčera 22:46Nemôžete zaspať? Možno vám cez očné viečka preniká viac svetla ako inýmVčera 21:45Newsfilter: Matovič nemá vládu pod kontrolouVčera 21:07Matej Drlička: Revolúciu v divadle som nechcel. Som len obyčajný človek, ktorý spravil hlúposťVčera 20:38Tri týždne pred koncom 13-ročného kontraktu SkyTollu sa stále čaká, čo bude ďalej a koľko to bude stáťVčera 18:48Graf dňa: V Európe sa schyľuje k veľkej naftovej krízeVčera 18:31Keď budem veľký, chcem byť nezaradeným poslancomVčera 18:25Rakúšan najskôr uspel na Slovensku s výrobou dlažieb, teraz pri Senci vybuduje aj vinárstvoVčera 18:25Po Žilinkovom pokyne Mikulca a Hamrana preverujú, či nespáchali pri migračnej kríze trestný činVčera 16:50Pád vlády neznamená bezvládie. Aké sú možnosti, keby Hegerov kabinet neprežil hlasovanie o dôvereVčera 16:47Shooty: ŠkrtičVčera 16:36Ako to číta Ivan Mikloš: Ako je to naozaj s účinnosťou protiruských sankciíVčera 16:33František Šebej: Macron povedal niečo, čo by malo byť zakázané vysloviťVčera 16:20Majiteľ bojnických kúpeľov chystá pri zámku športovo-zábavný park. Predošlé plány mu tam už pamiatkari orezaliVčera 15:50Krajná pravica plánovala v Nemecku štátny prevrat. Kto sú Ríšski občania, ktorí neuznávajú štát a majú vlastné pasy?Včera 15:24Šanca na pád vlády nie je malá, odvolanie pripúšťa 77 poslancov. Rozhodne postoj siedmichVčera 15:05Predstavte si, že by Štefanovi Kuffovi dali úrad a rozpočet na rozhodovanie, čo sa budú učiť vaše deti v školeVčera 14:45Máme tu azda najsilnejší filmový ľúbostný príbeh tohto roka, ale podľa niektorých je v ňom priveľa sexu