Za ľudí

Veronika Remišová dúfa, že koalícia sa budúci týždeň dohodne na podpore pre rodiny. „Pevne verím, že aj strana SaS sa za tieto opatrenia postaví,“ povedala. Vicepremiérka považuje za nekonštruktívne, keď každú chvíľu nejaký koaličný politik hovorí o odchode z koalície. (rtvs)

V koalícii nie je nikto, kto by mal záujem na konci vlády, zhodujú sa komentátori Denníka N. „Keďže sa Sulík ani Matovič nevedia vymedzovať tak, že by niečo až také originálne priniesli, tak sa vymedzujú cez konflikt. A ten tretí do partie, ten sa dostal k moci, k ministerstvu dopravy. Ten v žiadnom prípade z vlády neodíde,“ vraví Konštantín Čikovský.

Ak by v koalícii chceli pritlačiť Sulíka k podpore balíka proti inflácii a spojili by hlasovanie s dôverou vláde, bol by tu zásadný rozdiel oproti pádu vlády Ivety Radičovej. Na euroval ako medzinárodnú zmluvu bolo treba 76 hlasov, tentokrát by stačila väčšina prítomných poslancov – a ak by poslanci SaS neprišli, zvyšok koalície by mal dostatok hlasov.

Spísali sme možné scenáre koaličnej krízy, od predčasných volieb sme stále veľmi ďaleko. Ani veto Sulíka na koaličný balíček proti inflácii a prípadné prelomenie tohto veta Matovičom nemusí viesť k pádu vlády.

Vláda Eduarda Hegera. Foto – TASR
Vláda Eduarda Hegera. Foto – TASR

Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že v koalícii nakoniec dôjde k dohode a vláda nepadne, aj keď sú rokovania o pomoci ľuďom zasiahnutým vysokou infláciou mimoriadne ťažké a zdĺhavé. Akceptuje, že SaS má iný názor na formu pomoci, očakáva však, že budú spolu s ostatnými trpezlivo hľadať kompromis. „Ale ťažko sa vám rokuje s niekým, kto nechce sedieť za stolom.“

Koalícii už nezostal žiadny dobrý scenár, komentuje Newsfilter a rozoberá možné scenáre vývoja. „Podobne zúfalo to vyzeralo aj na začiatku roka 2021, ale vtedy existovalo východisko – výmena Igora Matoviča. Teraz žiadne také konkrétne riešenie nie je poruke. Alebo aj je, ale volá sa pád vlády. Práve ten sa zdá v tejto chvíli ako najpravdepodobnejší scenár.“

V koalícii je mimoriadne zlá nálada, aká nebola od jej vzniku v marci 2020, hovoria koaliční politici, ktorí pod podmienkou anonymity opísali aktuálne pomery. Rozpad vlády a predčasné voľby už nevylučujú okrem SaS a Sme rodina ani niektorí politici OĽaNO.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Na post primátora Košíc bude kandidovať Milan Lesňák za stranu Za ľudí. Mestský poslanec oznámil kandidatúru spolu s predsedníčkou Veronikou Remišovou. (tasr)

Hlasovanie o vydaní Fica rozhádalo koalíciu, v SaS hovoria o vláde bez Kollára, Matovič ho drží. Koaličné strany bez Sme rodina, prípadne bez SaS, by nemali ani s nezaradenými poslancami väčšinu 76 hlasov.

Veronika Remišová vyzvala poslancov, aby sa nedali oklamať Robertom Ficom. „On nie je žiadny politický väzeň, jeho kumpáni sú vo väzbe, pretože kradli. Všetci naši poslanci budú hlasovať za to, aby Robert Fico čelil spravodlivému procesu,“ uviedla predsedníčka Za ľudí.

Hlas mal podľa Juraja Šeligu (Za ľudí) jedinečnú šancu odstrihnúť sa od Smeru, a to pri hlasovaní o súhlase s vydaním Roberta Fica na väzobné stíhanie. „A vy zase chránite Fica,“ dodal Šeliga v Na telo televízie Markíza.

Juraj Šeliga (Za ľudí) hovorí, že mu „vybilo poistky“, keď počul ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) hovoriť o znižovaní DPH na nulu. Ak však vratky či DPH budú na stole, tak Za ľudí bude podľa Šeligu konštruktívnym partnerom.

Snem strany Za ľudí schválil do nadchádzajúcich komunálnych a župných volieb kandidatúru predsedov krajov a primátorov niekoľkých miest. Svojho kandidáta postaví aj v Bratislavskom kraji a bude ním Dušan Velič. Zároveň odmietol spoluprácu so Smerom, s Hlasom, Republikou, ĽSNS, SNS a KSS. Oznámila to predsedníčka strany Remišová.

Strana Za ľudí je síce najmenšia koaličná strana, no nevypovedá to nič o jej reálnej sile, vyhlásila na programovom sneme predsedníčka Veronika Remišová. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vidí v strane Za ľudí spojencov. „V kľúčových veciach ste na správnej strane dejín,“ odkázal strane.

OĽaNO ani Za ľudí nepodporia prípadný opätovný vznik klubu ĽSNS. Ten zanikol po tom, ako jeho predsedovi Marianovi Kotlebovi zanikol poslanecký mandát.

Zhŕňame, čo zatiaľ vieme o pomoci v čase rastu cien, ktorú predstavili OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. Počíta s jednorazovými príspevkami 100 eur aj s trvalým zvýšením prídavkov na deti a daňového bonusu. SaS sa nepridala, koalícia nemá bez nej väčšinu.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Juraj Šeliga (Za ľudí) povedal, že v koalícii chystajú návrh, ktorým by sa mali zaviesť zmeny pri problémoch so správaním poslancov. V prípade, že by poslanec nechcel opustiť rokovaciu sálu ani po vykázaní a opakovanom upozornení, mali by mu hroziť tisícové pokuty. Ak ani v tom prípade neopustí sálu, mohla by ho vyviesť parlamentná stráž. Rokovania sa ešte neuzavreli. (tasr)

Prieskum Focusu: Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, s Republikou by mali v parlamente tesnú väčšinu 76 mandátov. Postupne silnejúci Smer od januára ďalšie body nezískal. Do parlamentu by sa nedostali Kotlebovci, maďarská Aliancia ani SNS.

Vláda by dnes mala rokovať aj o zákonoch o správnych súdoch. Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) kritizuje ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (za SaS), že koaličným partnerom poslala návrh zákona o polnoci. „Takto sa to nerobí,“ povedala.

Veronika Remišová si nemyslí, že chýbajúci podpredseda parlamentu je v súčasnosti problém, ktorý treba ihneď riešiť. „Vám sa zdá, že je ochromený parlament, ktorý má troch podpredsedov, ktorí musia pracovať osem hodín ako normálny občan?“ pýtala sa novinárov predsedníčka Za ľudí.

Za ľudí bude súhlasiť s dodatkom koaličnej dohody, ak dostane záruky, že sa bude riešiť reforma prokuratúry, úprava paragrafu 363, preukazovanie pôvodu majetku aj hmotná zodpovednosť verejných funkcionárov. „Chceme záruky, že sa na týchto kľúčových zákonoch začne robiť,“ povedala predsedníčka strany Veronika Remišová.

Juraj Šeliga si myslí, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zlyhala pri reforme súdnictva v tom, ako viedla rokovania politicky. „Primárna zodpovednosť za to, ako sú či nie sú uzavreté dohody pred hlasovaním, je na ministrovi,“ reagoval s tým, že keď strana nepodporila Kolíkovej reformu, nešlo o žiadnu pomstu.

Juraj Šeliga hovorí, že pri hlasovaní o krajských súdoch ani on s kolegyňami, ktoré ich nepodporili, netušili, že o výsledku rozhodne jeden hlas. „Pri iných zákonoch sme to vopred vedeli a avizovali sme si navzájom, aby sme dávali pozor,“ dodal podpredseda Za ľudí. Hlas napokon chýbal, aby krajské súdy parlament podporil.

Juraj Šeliga (Za ľudí) hovorí, že nemá problém si sadnúť za rokovací stôl s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (za SaS). Chce ďalej hovoriť o súdnej reforme, podmienkou však bude, že všetky dohody z rokovaní budú hneď na papieri. „Po tom, ako som bol poučený vývojom, bude všetko zaznamenané písomne.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Koalícia síce vyzerá ako kozľa tri hodiny po pôrode, ale my to vydržíme, ubezpečoval v piatok Igor Matovič. Hlasovanie o súdnej mape však ukazuje opak, oživilo staré napätie a prinieslo nové spory. Podľa Šeligu Sulík vyhadzoval Za ľudí z koalície.

Ministerka Mária Kolíková odmieta tvrdenia, že nemala záujem rokovať so Za ľudí. Také stretnutia sa podľa nej aj uskutočnili, len bolo zložité ich dohodnúť. Kolíková tiež hovorí, že na nich nikdy nepočula výhradu k mestským súdom.

Po neschválení veľkej časti súdnej reformy si v koalícii posielajú tvrdé odkazy. Sulík hovorí o Kollárovi a Sme rodina, že sú v koalícii zbytoční ako nádor na krku, o Remišovej, že zvíťazila jej malosť. Remišová zasa pripomína Sulíkovi, že loboval za zvolenie Maroša Žilinku a že odignoroval hľadanie zhody ako vždy.

Vyzerá to skôr ako odkaz bývalej spolustraníčke, komentuje Newsfilter hlasovanie Za ľudí o reforme súdov. „Remišová nie je ani natoľko kolegiálna, aby zabezpečila štyri hlasy zo svojho mikroklubu pre jednu z najdôležitejších zmien, ktoré mala táto vláda v pláne.“

Veronika Remišová považuje za „nehorázne“, ak Richard Sulík spochybňuje jej boj proti korupcii. Pripomína mu, že práve on loboval za Maroša Žilinku. „Napriek tejto epizóde budeme ďalej rokovať,“ hovorí po neúspešnom hlasovaní o reforme súdov.

Zmapovali sme, ako koalícii ubúdali poslanci a ako sa presúvali v rámci klubov a aj z nich odchádzali. Za posledné dva roky zo súčasnej koalície odišlo už päť poslancov.

Koalícia sa za prvé dva roky vládnutia v parlamente prepadla na hranicu ústavnej väčšiny a v prípadoch odporu Sme rodina sa jej vládne čoraz ťažšie. Pri hlasovaniach rozhodujú jednotlivci – často mimo koalície – a náhody.

Veronika Remišová vyhlásila, že schválenie obrannej dohody s USA sa stalo súčasťou boja o budúcnosť a charakter Slovenska. Pripomenula, že zmluvu už v minulosti iniciovali členovia Smeru aj Hlasu, podľa nej teraz dohodu zneužívajú na rozoštvávanie občanov.

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) plánuje na marcovú schôdzu podať návrh na vytvorenie parlamentnej stráže. Reaguje na priebeh schôdze k obrannej zmluve s USA. „Čo dnes predvádzajú kotlebovci, je neprijateľné,“ píše.

Za štátnych tajomníkov na ministerstve spravodlivosti by Kolíková chcela poslancov SaS Ondreja Dostála a Michala Luciaka. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš uviedol, že to ešte bude predmetom koaličnej rady, postoj klubu zatiaľ neprezradil.

Predsedu NKÚ by mala podľa Juraja Šeligu (Za ľudí) nominovať opozícia, no nemusí to byť Smer. „Je v povahe predsedu Smeru snažiť sa ovládnuť priestor a vytvoriť dojem, že nový predseda NKÚ musí byť jedine jeho nominant. Sú tu však ďalšie opozičné strany. Alebo Spolu, KDH, Aliancia či Progresívne Slovensko či iné strany rezignujú na túto výzvu?“

Zvolenie Maroša Žilinku bolo podľa Juraja Šeligu (Za ľudí) najväčším omylom tejto vládnej koalície. Povedal to po rokovaní ústavnoprávneho výboru, na ktorom si poslanci Maroša Žilinku vypočuli. Ten po výbore odišiel a vyhol sa novinárskym otázkam.

Na neprítomnosť mnohých poslancov na ústavnoprávnom výbore reagoval poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí): „Nerozumiem tej obštrukcii.“ Na výbor neprišli ani dvaja poslanci Sme rodina.

Juraj Šeliga podal podnet ministerke Kolíkovej v súvislosti s rozhodnutím o podmienečnom prepustení Ladislava Bašternáka, aby podala dovolanie proti tomuto rozhodnutiu. Prepustenie Bašternáka považuje za výsmech spravodlivosti.

Jana Žitňanská (Za ľudí) sa stala podpredsedníčkou parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Preberá funkciu, ktorú v predchádzajúcom období počas svojho pôsobenia v tomto výbore zastával Miroslav Kollár (Spolu).

Juraj Šeliga nemá záujem o post podpredsedu parlamentu. „Stále je to predmetom rokovaní. Ja som povedal, že sú tam tri lepšie kandidátky a ja sa tam nechcem vrátiť,“ vyhlásil v Sobotných dialógoch. (rtvs)

Dohoda na súdnej reforme v koalícii stále nie je. „Ministerka musí ešte dorokovať veci,“ potvrdil Juraj Šeliga (Za ľudí). Pripomenul, že Mária Kolíková (za SaS) urobila chybu, keď nepredložila zákon o správnych súdoch.

Juraj Šeliga tvrdí, že Smer straší ľudí obrannou dohodou s USA len preto, aby získal od ľudí podpisy na petičné hárky a tak sa vrátil k moci. Ani koalícia však v tejto podpore stále nie je jednotná.

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

Predčasné voľby chce 52 percent ľudí, z vládnych strán sú za ne najviac Kollárovi voliči, ukázal prieskum AKO pre televíziu Joj. Nové voľby majú malú podporu u priaznivcov OĽaNO (11 percent), KDH (13), PS (25) a SaS (29).

Juraj Šeliga tvrdí, že Robert Fico sa opäť snaží zastrašiť sudcov Najvyššieho súdu a ovplyvňovať ich rozhodovaciu činnosť. Reaguje tak na jeho dnešnú tlačovú konferenciu, v ktorej podľa neho deň pred rozhodnutím o väzbe Norberta Bödöra vyvíjal „neprijateľný nátlak“.

Poslanec Ján Mičovský (ex-OĽaNO) neplánuje vstúpiť do strany Za ľudí. „Zostávam nezaradeným poslancom. Je pravda, že som sa stretol s pani Veronikou Remišovou, hovorili sme o možnej spolupráci na nejakých ekologických a lesníckych projektoch. Ale tam sa to aj začína a končí. Nikam neprestupujem, nič nepodpisujem,“ povedal.

Strana Za ľudí je stabilná, má stovky členov a nerozpadla sa, tvrdí Veronika Remišová. Strana má podľa nej aj vysoký potenciál rastu. Vicepremiérka zároveň v rozhovore pre TASR povedala, že nedávny rozkol v strane by spätne riešila oveľa skôr.

Ekonomický expert strany Za ľudí Tomáš Meravý odišiel z ministerstva financií, kde pôsobil ako poradca. Ako dôvod uviedol nezhody s Igorom Matovičom na daňovej reforme. „On trval na tom, že tam musí byť sto percent všetko, čo prezentoval na tlačovej besede,“ citovali Meravého Hospodárske noviny. (hnonline.sk)

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) kritizuje generálneho prokurátora Maroša Žilinku za jeho cestu do Ruska. Vraví, že by tam nemal ísť už len s ohľadom na vyše 7000 občanov ČSR, ktorých po vojne umiestnili do sovietskych gulagov.

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) nesúhlasí s Borisom Kollárom, ktorý plánuje okrúhly stôl k referendu o predčasných voľbách. „Nesúhlasím, aby sme skrátili aktuálne volebné obdobie a vydláždili cestu Robertovi Ficovi a jeho spoločníkom. Môj odkaz je preto jasný – počkajte si pekne na riadne voľby a ďalšiu porážku,“ uviedol.

Najčítanejšie teraz

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviCieľom, ktorému sa v Rusku podriaďuje všetko, je mocenská a územná expanzia bez stanovených medzí. Ilustrácia – Deník N/Petr PolákFico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Julija Tymošenková. Foto - TASR/APFico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieBoris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš BenedikovičShooty: Bratský národ Roberta FicaBieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuIlustračné foto – Pixabay„Sadni si. On nežije.“ Katarína a Štěpán pri pôrode zistili, že žiadneho syna mať nebudúŠtěpán a Katarína. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N  Pri pohľade na moje slovenské nohy sa usmial. Keňanom okrem kostí pomáha aj to, že sa prispôsobili inak ako obyvatelia Ánd, hovorí odborníkJedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka KováčováAutor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabralaOliver Burkeman. Foto - Nina SubinTýždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš BenedikovičPeter Osuský: Keby platilo to, čo tvrdí Putin o Ukrajine, tak Slovensko je nacistická krajina, priam malá tretia ríšaFoto N - Vladimír ŠimíčekTerapeutka Malíková: Partnerské násilie prichádza veľmi nenápadne, po milimetroch, ako jemné posúvanie hranícDaša Malíková. Foto N - Tomáš BenedikovičTereza Nvotová: Nechcem byť matkou. Nemyslím si, že som preto horší človekTereza Nvotová. Foto N - Tomáš BenedikovičHadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftuZľava: Hadamczik, Rapáč a Mikúš. Foto - TASR, N - Vladimír Šimíček; koláž - NVladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVladimír Vůjtek trénoval Slovákov na štyroch majstrovstvách sveta (2012 - 2015) aj na olympiáde v Soči. Foto TASR - Michal SvítokKradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaBudúci prezident Filipín Ferdinand "Bongbong" Marcos mladší. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

AM:06Peter Osuský: Keby platilo to, čo tvrdí Putin o Ukrajine, tak Slovensko je nacistická krajina, priam malá tretia ríša AM:47Minúta po minúte: Ukrajinská jednotka pri Charkive dosiahla hranicu s Ruskom. Kyjiv môže túto vojnu vyhrať, hovorí šéf NATO AM:33Články a videá Denníka N, ktoré boli tento rok nominované na Novinársku cenu AM:51Euroligy: City zaváhalo, Guardiola aj tak sľubuje titul. Hertha s Pekaríkom mieri do baráže AM:38Športový newsfilter: Hrubého Slovan z veľkého mesta. Má značku, peniaze a teraz už aj hokejovú moc AM:45Osudy ľudí a kníh AM:30Zostane Su Ťij vo väzení na doživotie? AM:37Obilie, olej aj ruda z Ukrajiny sa preklápajú z lodí do vlakov a smerujú aj na Slovensko AM:28Na prevoz ukrajinského obilia niektorí používajú aj vagóny na uhlie, opisuje extrémnu situáciu šéf logistickej firmy AM:32Ekonomický newsfilter: Slovenské elektrárne si môžu trochu vydýchnuť, zbavili sa úverovania od Rusov AM:06300 slov z MS: Ramsay so Slovákmi a Jalonen s Čechmi. Dva iné svetyVčera PM:45Z náhody sa zrodila nová hviezda NBA. Príbeh Ja Moranta ukazuje, že skauting hráčov nie je dokonalýVčera PM:52Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVčera PM:22Fico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Včera PM:17Shooty: Bratský národ Roberta FicaVčera PM:06Bieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuVčera PM:05Белорусский дневник: Почти три месяца после начала вторжения России в Украину: как изменилась жизнь в БеларусиVčera PM:58Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviVčera PM:38Kradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaVčera PM:31Fico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieVčera PM:45Nedeľná nekázeň: Prelomiť kruh odmietania, odporu a strachuVčera AM:48Vladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVčera AM:57Pre Zlatana nie je Pep chlapom, problémy mal aj Agüero. Ako môže Haaland zmeniť City (analýza)Včera AM:24Zo zabávača je kapitán. Vůjtek: Treba sa aj mračiť. Lintner: Buď zlý, keď je dobreVčera AM:16300 slov z MS: S Nemcami sme to neupracovali, ale môžeme sa tešiť na posilu z NHL01.00 PM:28Hadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftu01.00 PM:18Dvanásť tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Apple TV+, DAFilms a ďalších službách01.00 PM:40Už druhýkrát utiekli pred ruskou okupáciou: Teraz to bolo oveľa strašidelnejšie, ako keď sme opúšťali Donbas01.00 AM:28Nick Cave je životom ťažko skúšaný človek, ale nestráca zmysel pre humor01.00 AM:02Darmo máme cenový strop, napokon za to zaplatia ľudia, vraví bývalý guvernér Maďarskej národnej banky