Za ľudí

Juraj Šeliga (Za ľudí) vyzval Petra Kažimíra, aby odstúpil z postu guvernéra NBS po tom, čo ho znovu obvinili z korupcie. „K obvineniu sa nebudem vyjadrovať, pretože platí prezumpcia neviny. Hovorím to však dlhodobo, odstúpiť by mal, pretože nevie dôveryhodne vysvetliť svoje majetky. Ako nadobudol luxusnú vilu v Bratislave-Starom Meste?“ uviedol.

V kauze únosu vietnamského občana dnes vypovedal poslanec Juraj Šeliga. Vyšetrovateľ ho predvolal na pokyn prokurátora. Šeliga kritizuje generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že nekoná vo veci podozrenia zneužitia právomocí verejného činiteľa.

Za ľudí podľa Veroniky Remišovej nepodporí návrh znížiť DPH pre vleky či akvaparky. Iniciatíva strany Sme rodina je podľa nej nekorektná a prišla „zboku“. Poslanci medzičasom návrh odsunuli na ďalšiu schôdzu.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga sa vo videu pýta generálneho prokurátora Maroša Žilinku, či už cestuje do Nemecka pre kauzu únosu vietnamského občana. „Pýtam sa, pán Žilinka, kedy odlietate do Berlína za nemeckými prokurátormi, aby Vám poskytli súčinnosť? Prečo teraz nie ste aktívny? Koho sa bojíte, pán Žilinka?“ povedal Šeliga.

To, čo bolo v Za ľudí dobré, prešlo do SaS, to ostatné tam zostalo, povedal Juraj Droba (SaS) po víťazstve v župných voľbách. „Myslím, že tým som povedal všetko.“ Strana Za ľudí sa podľa neho „v podstate rozpadla odchodom zakladateľa Andreja Kisku“.

Strana Za ľudí žiada dotácie na financovanie investícií, ktoré by znížili energetickú náročnosť malých a stredných podnikov. Pomoc by sa týkala aj živnostníkov. Chce aj presadzovať zníženie distribučných poplatkov, spotrebných daní a DPH z elektriny na jeden rok.

Juraj Šeliga píše, že spoločne musíme odmietnuť útok v Bratislave, „o to viac, že je to prvýkrát, čo sa takýto teroristický čin z nenávisti k určitej skupine ľudí stal na Slovensku“. Podľa poslanca musíme rázne zakročiť proti akýmkoľvek prejavom nenávisti a násilia k akejkoľvek skupine.

Ako sa udržal Igor Matovič pri moci a ešte aj prizval k neistému vládnutiu nových ľudí. Pokúsili sme sa zložiť príbeh hľadania nových ministrov. Málo sa napríklad vie, že Ľudovít Bradáč, jeden z kandidátov na ministra spravodlivosti, sa dozvedel o tom, že nebude ministrom, z diskusnej relácie Na telo.

Igor Matovič. Foto - TASR

Nový diel .pod lampou s Jurajom Šeligom (Za ľudí): Čo ostalo zo Slušného Slovenska? Ako sa za štyri roky zmenil organizátor protestov? Ako vníma súčasnú politiku a seba v nej? Vláda sa opiera o fašistov — prečo to prijal? (tyzden.sk)

Juraj Šeliga hovorí, že nehlasoval za odvolanie Igora Matoviča preto, lebo by to mohlo viesť k pádu vlády. Tento hroziaci scenár mu vraj prezentoval premiér Eduard Heger. „Ja som pri tom hlasovaní podržal Hegera,“ povedal Šeliga.

Po OĽaNO aj Juraj Šeliga kritizuje SaS za blokovanie parlamentu. „Žiaľ, dnes je toto už iba hra Richarda Sulíka a strany SaS o predčasné voľby, kde sa nemajú problém spojiť už aj so Smerom, s Hlasom a Tarabom, len aby ich dosiahli,“ uviedol.

Juraj Šeliga si pri odvolávaní Matoviča urobil hanbu, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Jediné, čo nehlasovaním dosiahne, je, že stratí aj posledný politický rešpekt. V krízových situáciách neustále váha a vystupuje nejednoznačne.“

Juraj Šeliga (Za ľudí) nebude hlasovať za odvolanie Igora Matoviča, hlasovania sa nezúčastní. „Postaviť sa do jedného radu s Robertom Ficom, Mazurekom a spol., a tak prispieť k pádu vlády neviem. Táto vláda má pre mňa väčšiu hodnotu ako osoba ministra financií,“ vyhlásil.

Juraj Šeliga by nepodporil predčasné voľby ani v prípade, že by v parlamente na jeseň neprešiel štátny rozpočet. „Pre mňa je prijateľnejšia úradnícka vláda, hoc je to úplný extrém, ako predčasné voľby,“ povedal poslanec Za ľudí. (rtvs)

Juraj Šeliga sa so zvyšnými dvomi poslankyňami Za ľudí ešte poradí, ako budú hlasovať pri odvolávaní Igora Matoviča. „Buď pán minister zatiahne ručnú brzdu, alebo to potom vyzerá tak, že robí všetko pre to, aby sme v koalícii neboli schopní pokračovať,“ povedal.

Poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga kritizuje Igora Matoviča za jeho prejav v parlamente, v ktorom kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú a novinárov prirovnal k tým Hitlerovým. „Slová, ktoré zneli v pléne, sú neprijateľné.“

Juraj Šeliga počas Matovičovho vystúpenia v parlamente na neho pokrikoval, že nemal kritizovať prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Hlasuj za moje odvolanie,“ zareagoval minister financií.

Pre Veroniku Remišovú a Za ľudí je neakceptovateľné, aby bol Tomáš Taraba zvolený za podpredsedu parlamentu. Taraba sa do Národnej rady dostal na kandidátke Kotlebovej ĽSNS.

Juraj Šeliga by v Bratislave nevolil za primátora Rudolfa Kusého, i keď ho jeho strana Za ľudí podporuje. „Toto si riešila bratislavská krajská organizácia Za ľudí. Rozhodli sa podporiť pána Kusého. Keby som bol bratislavským krajským predsedom, nepodporujem pána Kusého. Mám iného kandidáta, ktorého by som volil.“

V Národnej rade zanikol mandát dvom poslancom SaS Miroslavovi Žiakovi a Milanovi Laurenčíkovi a Alexandre Pivkovej zo Za ľudí. Laurenčík bol zároveň aj podpredsedom parlamentu. Dôvodom je návrat ministrov SaS do parlamentu.

Mená kandidátov na nových štyroch ministrov po odchode SaS z vlády sa menia, je možné, že koalícia sa už dnes dohodne na odborných nominantoch. Veľkú šancu majú stále Karel Hirman na ministra hospodárstva a diplomat Rastislav Káčer ako šéf našej diplomacie.

Juraj Šeliga kritizuje Roberta Fica, ktorý dnes spolu s ďalšími obvinenými osočoval policajtov, vyšetrovateľov a sudcov. „Robert Fico – a jeho kolegovia – má všetko dobré právo brániť sa na súde, ale jeho slová o tom, že to ‚nerozchodia‘, vzhľadom na jeho postavenie a zrejmé finančné prostriedky môžu napĺňať skutkovú podstatu viacerých trestných činov. Aj sloboda slova, aj právo na obhajobu majú svoje mantinely.“

Súčet volebných preferencií vládnych strán po odchode SaS z vlády klesne na približne 17 percent. SaS bola v poslednej dobe preferenčne najsilnejšou vládnou stranou, v poslednom prieskume AKO sa jej podpora odhadovala na 13,1 %. Podpora OĽaNO na 8,4, Sme rodina na 6,6 a Za ľudí na 2,1 %. Najvyššiu súhrnnú podporu mali vládne strany tesne po voľbách, keď ich podporovala približne polovica voličov.

Odchod SaS a menšinová vláda – čo bude teraz nasledovať:

 • ministri za SaS síce podali demisie, no prezidentka ich zatiaľ neprijala – na Slovensko sa zo zahraničia vráti v stredu;
 • jej stretnutie s premiérom komplikuje ich pracovný program, Heger by mal koncom týždňa pracovne odcestovať do Talianska;
 • i keď Matovič opakuje, že SaS „povalila tretiu protikorupčnú vládu“, v realite Hegerova vláda nepadá a pokračuje ďalej;
 • zostávajúci a noví ministri môžu ďalej riadne pracovať, premiér ani nemusí parlament znovu žiadať o vyslovenie dôvery;
 • zároveň však platí, že vláda nebude mať v parlamente väčšinu, spoľahnúť sa teraz môže na niečo vyše 70 poslancov;
 • septembrová schôdza Národnej rady, ktorá bude testom pre akcieschopnosť menšinovej vlády, sa začína 13. septembra.
Foto N - Tomáš Benedikovič

Juraj Šeliga ostro kritizuje osobnú neúčasť Richarda Sulíka na rokovaní vlády k cenám energií. „Demisia-nedemisia, stále je minister, ktorý mal už mesiace pripraviť plán na boj s cenami energií. Richard Sulík dnešným prístupom, žiaľ, ukázal, že mal iné priority,“ napísal poslanec Za ľudí.

Veronika Remišová vidí medzi podmienkami, ktoré OĽaNO predložilo SaS, dobré návrhy, otvárajú podľa nej priestor na kompromis. Predsedníčka Za ľudí očakáva, že sa skončia nezmyselné spory vo vnútri koalície a budú sa venovať pomoci ľuďom.

Veronika Remišová pred vládou povedala, že pevne verí, že „Richard Sulík tretí raz nepovalí vládu a nepridá sa k Smeru, Hlasu a fašistom“. Podľa predsedníčky Za ľudí je rozhodnutie na predsedovi SaS.

Menšinové vládnutie v dnešnej kríze je odsúdeniahodný hazard s krajinou a jej obyvateľmi, píše Marián Leško. „Poloha, do ktorej sa nechal predseda vlády dotlačiť, už nie je len politicky neúnosná, ale aj ľudsky nedôstojná.“

Predsedníčku Za ľudí Veroniku Remišovú mrzí, že SaS odchádza do opozície, a verí, že sa Richard Sulík do konca augusta ohliadne ešte raz dozadu. „Nádej zomiera posledná,“ tvrdí. Pokiaľ SaS odíde, zvolajú predsedníctvo a rozhodnú sa, čo ďalej.

Naživo: Strana Za ľudí po koaličnom rokovaní

Viera Leščáková zo Za ľudí si myslí, že by si jej strana mohla nárokovať na druhý ministerský post, hoci bude mať po odchode Márie Kolíkovej z vlády len troch poslancov. Argumentuje ziskom z volieb.

Sulík ponúkol svoju funkciu ako cenu za odchod Matoviča, šéf OĽaNO ponuku odmietol, Heger navrhol päť zmien vo fungovaní koalície. Do uplynutia ultimáta SaS ostáva iba jedenásť dní, no ani v sobotu nedospeli koaliční lídri k žiadnej dohode. Znova sa stretnú o týždeň v piatok.

Foto - tasr

Rokovanie o riešení koaličnej krízy – súhrn dnešného diania:

Jedným z návrhov premiéra bolo, aby Sulík ani Matovič nechodili na rokovania koaličných rád, povedal Juraj Šeliga (Za ľudí). Podľa neho by mohlo byť kompromisom, že z koalície odíde Sulík aj Matovič, alebo že si vymenia ministerstvá. Ale upozorňuje, že tým sa ich vzťah nezlepší.

Ak SaS dáva ultimáta o odchode, mala by dodržať aspoň trojmesačnú výpovednú lehotu, povedal Dušan Velič zo Za ľudí. Podľa strany čaká Slovensko ťažká zima a SaS by mala „zaučiť“ napríklad nového ministra hospodárstva.

Momentálne je to zaťaté, povedal po rokovaní koalície Juraj Šeliga zo strany Za ľudí. Ocenil návrhy premiéra Eduarda Hegera aj fakt, že Richard Sulík ponúkal svoju funkciu za odchod Igora Matoviča. „Ale prešľapujeme na mieste,“ uviedol Šeliga.

Naživo: Za ľudí po rokovaní o riešení koaličnej krízy

Strana Za ľudí prichádza na koaličné rokovanie s výzvou, aby Richard Sulík zostal vo funkcii aj počas energetickej krízy, ktorá môže prísť na jeseň. „Nie všetci sa môžeme odsťahovať do Austrálie, kde je teplo,“ povedala Viera Leščáková.

Koaliční lídri budú od 11.00 na Bôriku znova rokovať o riešení vládnej krízy.

Vývoj posledných dní:

 • Eduard Heger avizoval, že navrhne zmenu koaličnej zmluvy, a verí, že SaS urobí krok späť
 • SaS reagovala, že zmeny v koaličnej zmluve bez odchodu Igora Matoviča nie sú riešením
 • Ján Budaj povedal, že OĽaNO ponúklo SaS pravidlo, že minister, ktorý bude urážať, skončí
 • Za ľudí avizovala, že na stretnutí požiada Richarda Sulíka, aby z vlády odišiel až po zime
 • predseda Sme rodina Boris Kollár ešte minulý víkend povedal, že menšinovú vládu nechce
Foto - tasr

Milan Vetrák (OĽaNO) nepotvrdil informáciu, že by v prípade odchodu SaS z koalície bol nástupcom Márie Kolíkovej na čele ministerstva spravodlivosti. Pripomenul, že podľa koaličnej zmluvy tento post patrí strane Za ľudí.

Strana Za ľudí chce požiadať Richarda Sulíka, aby z vlády odišiel až po zime. „Považujeme za nepochopiteľné a nezodpovedné, aby minister hospodárstva v čase vrcholiacej energetickej krízy v Európe odchádzal zo svojho postu a rozbíjal vládu,“ uviedla strana pre Denník N.

Súčasní voliči SaS, PS či OĽaNO prakticky nezvažujú, že by volili Hlas Petra Pellegriniho. Medzi vládnymi stranami má najväčší potenciál SaS, ako svoju ďalšiu voľbu ju zvažujú najmä voliči Progresívneho Slovenska.

Najsilnejšou stranou v auguste je Hlas s vyše 17 %, za ním sú Smer, SaS a PS, ukazuje volebný model agentúry Ipsos. Široký potenciál Hlasu a Smeru je až okolo 30 %; priblížiť by sa k tomu číslu mohli, len ak by jedna strana brala voličov druhej.

Až polovica voličov Hlasu a Republiky zvažuje, že by volili aj Smer, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Smer má zároveň najsilnejšie jadro voličov, a ak by prišli k voľbám len tí, ktorí sú dnes rozhodnutí voliť, mal by šancu vyhrať.

Strana Za ľudí tvrdí, že je dôležité, aby štvorkoalícia dovládla spoločne a nezaťažovala ľudí osobnými spormi. „V ťažkých časoch opúšťať loď je nepredstaviteľné,“ povedal štátny tajomník ministerstva investícií Dušan Velič.

Naživo: Za ľudí po rokovaní lídrov o koaličnej kríze

Na stretnutí predstaviteľov koalície bude aj strana Za ľudí. Potvrdila to poslankyňa Jana Žitňanská, ktorá bude súčasťou tímu. Dúfa, že sa štvorkoalícia ešte môže dohodnúť na tom, aby v nejakej podobe dovládla do konca volebného obdobia.

Strana Za ľudí chce zamedziť tichému zdaneniu, keď reálna daňová záťaž ľudí narastá, hoci štát priamo nezvyšuje daňové sadzby. Navrhuje zvýšiť nezdaniteľné minimum a zaviesť automatický mechanizmus na zamedzenie tichému zdaneniu.

OĽaNO skonzervatívnelo aj z pohľadu ich priaznivcov, upozorňuje sociológ Martin Slosiarik. „Tí, ktorí zostali, sú stále voliči OĽaNO z roku 2020. OĽaNO prakticky nezískalo nových voličov, zostalo mu pevné jadro. Zdá sa, že pri hnutí zostali konzervatívnejší voliči, alebo teda minimálne voliči, ktorí sami seba neidentifikujú ako liberálov.“

Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, myslí si sociológ Martin Slosiarik. „Ja si myslím, že ich voliči to budú takto vyhodnocovať. To neznamená, že teraz mohutne prejdú na stranu opozície, no obával by som sa ich demobilizácie. Smer v roku 2012 nevyhral preto, že ho prišli voliť pôvodní voliči SDKÚ. Vyhral preto, že títo voliči zostali doma.“

Nové na Dennikn.sk

11:27Súd s Kaľavským, ktorý je ústrednou postavou vojny v polícii, trval krátko. Z Bosny žiada o telemost 11:17Po viac ako pol roku sa vrátila na hrob svojho muža, ktorého zabili Rusi. Opäť z neho utekala pred raketami 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Ženy, ktoré poslúžili Putinovej propagande, nemožno ľutovať 10:49Nebinárna osoba: Veľmi ma vyčerpáva každému vysvetľovať svoju identitu, preto som vytvorilo Nebinárnu príručku 10:32Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda Kollár 09:51Nezmenili sa ani po cunami. Japonci upratujú cudzie odpadky na štadióne, je za tým jednoduché príslovie 09:24Beh ako prevencia proti rakovine? Efektívnejší liek zatiaľ nemáme, hovoria vedci z Izraela 09:18O rozpočte a dôvere vlády by malo byť spoločné hlasovanie 08:17Týždeň v zdraví: Je fajčenie pred operáciou smrteľné? Budem žiť dlhšie, ak nájdem zmysel života? 07:23Nežil ani tak dlho, aby dostal rodný list. Príbeh Serhija, jednej z najmladších obetí vojny 06:37Ekonomický newsfilter: Vláda schválila daň pre elektrárne. Zasiahnuť ich má už o dva dni, ale nedá sa vypočítať 06:00300 slov z MS: Si príliš moderný, povedal tréner Kamerunu a svoju hviezdu vyradil z tímu 00:01Za neodkúpenie štadióna žalujeme štát o 44 miliónov eur. Všetko, čo vysúdime, dám na charitu, tvrdí KmotríkVčera 20:34Newsfilter: Vláda a odbory dúfajú, že dohoda prejde skôr, než si ju každý poriadne prečítaVčera 20:2233 rokov po: Ak si vie niekto zrátať dva plus dva, nemôže byť na strane Ruska, tvrdí Jozef LuptákVčera 18:25Lekári po dohode s vládou dosiahnu výšku českých platov, sestry aj ambulancie pripomínajú, že ich sa dohoda netýkaVčera 17:04Shooty: Rozpočtová múdrosťVčera 16:58Čo spôsobí inflácia? Tri pätiny domácností sa budú mať horšie, odhaduje NBSVčera 16:53Je tu kríza diktatúrVčera 16:52Prieskum Ipsosu: SaS stratila od odchodu z vlády už viac ako tretinu voličov, odišli mladí a vzdelaníVčera 16:33Nohavica, náš vzorVčera 16:32V proeurópskosti vlády sa kopí vataVčera 16:05Bratislava by mala rásť dovnútra. Iné metropoly sú zastavanejšie a majú kvalitný život, hovorí šéf CorwinuVčera 15:45Graf dňa: Ceny nehnuteľností sú nadhodnotené, no kým majú ľudia prácu, významné zlacnenie podľa NBS neprídeVčera 15:42Medici sa pýtajú štátu, ako chce zvládnuť vyššie počty študentov, keď nestíhajú učiť ani ichVčera 15:37Ľudí nahnevali aj zábery z Kataru. Čínou otriasajú možno najväčšie protesty za 30 rokovVčera 14:46Obmedzili sme sociálne siete a úľava prišla takmer okamžite. Sme príliš citliví, ak nás ničí nenávisť na internete?Včera 14:01Líder domácej výroby plastov vlani v Hlohovci zavrel staršiu lakovňu, no teraz ju nahradí novou výrobou nárazníkovVčera 13:56Román si vydal sám a už robí dotlač. Dušo Martinčok píše o queer ľuďoch aj o seniorochVčera 13:55Batman takmer neprežil pohryznutie potkanom na hranici. Boli sme s lekármi, ktorí ošetrujú migrantov (reportáž z Kútov)