Za ľudí

Je to prostredie, ktoré nie je úplne zdravé pre ľudskú psychiku, hovorí o parlamente poslanec Tomáš Lehotský, ktorý končí v politike. „Je dôležité, aby bol o túto profesiu záujem. (…) V politike je to aj špina už len preto, že sedíte vedľa ľudí, ktorí klamú, o ktorých viete, aké veci napáchali. Pre citlivejšie povahy to nemusí byť úplne jednoduché.“

S Veronikou Remišovou sa v parlamente ani nepozdravíme, hovorí poslanec Tomáš Lehotský, ktorý odišiel zo Za ľudí a dnes je v klube SaS. Zároveň ohlasuje svoj koniec v politike. „Dá sa povedať, že som sklamaný. Nechcem, aby to vyznelo tak, že vnímam len to negatívne. Ale sklamalo ma množstvo neodbornosti, hnevu a netolerancie, ktoré v parlamente sú.“

Strana Za ľudí vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú a jej vládu, aby vymenila vedenie tajnej služby. Podľa predsedníčky Veroniky Remišovej si SIS riadne neplní úlohu a spochybňuje vyšetrovania.

OĽaNO rokuje so stranami Za ľudí, Kresťanská únia a Nova o predvolebnej spolupráci, potvrdil predseda klubu hnutia Michal Šipoš. Rokovania s politickými subjektmi potvrdila aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová, no OĽaNO priamo nemenovala. (tasr) 

Veronika Remišová potvrdila, že jej strana Za ľudí rokuje s ďalšími subjektmi o predvolebnej spolupráci. „Máme ešte nejaký čas, dva mesiace, na to, aby sme oznámili naše rozhodnutie,“ uviedla.

Ak bude vláda zostavená prezidentkou Zuzanou Čaputovou zle nastavená, môže to situáciu do konania parlamentných volieb výrazne skomplikovať. Vyhlásila to strana Za ľudí.

Juraj Šeliga hovorí, že jeho pohľad na budúcnosť strany Za ľudí sa rozchádzal s tým, čo si predstavovala Veronika Remišová. „Keď premiér Heger založil stranu Demokrati, povedal som vtedy kolegom: Poďme s nimi rokovať, skúsiť sa dohodnúť na spolupráci a ukázať spájanie. A keď v strane Za ľudí nastalo váhanie, povedal som si: Ďakujem pekne.“

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová povedala, že strana do dvoch mesiacov rozhodne, či pôjde do volieb samostatne alebo sa s niekým spojí. „Máme v zásade rovnaké čísla ako Demokrati,“ vyhlásila v RTVS.

V parlamente sú návrhy na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku. Predložili ich poslanci OĽaNO, ale aj poslankyňa Za ľudí Miriam Šuteková. Parlament by sa mal novelám venovať na najbližšej schôdzi so začiatkom v máji. (tasr)

Shooty: Poslanec Šeliga

Juraj Šeliga a Jana Žitňanská odchádzajú zo strany Za ľudí. Žitňanská to napísala na Facebooku a Šeliga to potvrdil denníku SME. Neprezradili, či a kde budú v politike pokračovať.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová nechce odpovedať, s kým budú spolupracovať do volieb. „Do júla sa to dozviete. Nebudeme vynášať informácie z rokovaní,“ povedala v TA3.

Problémom Za ľudí bolo, že sme nemali nikoho, kto by nahradil Kisku, hovorí dva roky po odchode zo strany Marek Antal. Poslanec a neskôr štátny tajomník hovorí, že politika ho sklamala. „Vstupoval som do niečoho ako slušnosť, čo reprezentoval Andrej Kiska, a skončil som niekde alebo pri niečom, čo mi pripomínalo latrínu.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prekvapila ma nekultúra na zasadnutiach vlády, hovorí s odstupom času bývalý štátny tajomník na ministerstve informatizácie Marek Antal. „Stretol som tam veľa vzdelaných a schopných ľudí. Žiaľ, tí kričiaci a nekultúrni ich vždy prekričia,“ hovorí o rokovaniach vlády pod premiérom Igorom Matovičom. Antal sa do parlamentu dostal na kandidátke Za ľudí, neskôr zo strany odišiel a znovu už kandidovať nechce.

Eduard Heger potvrdil, že sa s Jurajom Šeligom a Janou Žitňanskou zo Za ľudí rozprávajú o politickej budúcnosti. Premiér však jasne nepovedal, či poslanci vstúpia do jeho novej strany Demokrati.

Igor Matovič nevylúčil predvolebnú spoluprácu so stranou Za ľudí. Ako povedal v relácii Na telo plus, „na rozdiel od propagandy, ktorá sa voči nej vedie“, považuje Veroniku Remišovú za čestnú ženu.

Voľby by vyhral Smer (16,2) tesne pred Hlasom (16), tretie je PS (11,1), ukázal volebný model Ipsosu pre Denník N. Hegerových Demokratov by volilo takmer päť percent voličov, rovnako ako OĽaNO, ktoré od januára stratilo tri percentuálne body.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga vyzýva generálneho prokurátora, aby zistil, kto je zodpovedný za vytvorenie nesprávneho prepisu odposluchu v kauze vyšetrovateľov NAKA, a začal trestné stíhanie pre podozrenie zo zneužitia právomocí. O odlišných prepisoch hovoril v rozhovore pre Denník N advokát Peter Kubina.

Remišová jasne neodpovedala, či strana Za ľudí pôjde do volieb s Eduardom Hegerom. „Je dôležité, aby Heger urobil prvý krok, aby si našiel politické zázemie, nastavil si hodnoty, a potom sa môžeme rozprávať,“ povedala šéfka strany Za ľudí. (rtvs)

Bývalý minister zdravotníctva Lengvarský odišiel podľa vicepremiérky Remišovej (Za ľudí) „na hulváta“, lebo ešte pred odchodom podpísal dokumenty, ktoré nemal – napríklad usmernenie o tranzícii. Remišová zopakovala, že Lengvarský mal odísť skôr, keďže v jeho vládnutí videla viacero zlyhaní. (rtvs)

Do strany Za ľudí vstupuje právnik Ján Magušin, zároveň sa stáva členom predsedníctva. Presadzovať chce politiku špeciálne v oblasti spravodlivosti, právneho štátu a boja proti korupcii.

Polovicu porady sme riešili, ako sa dá strana riadiť z Popradu, opisuje zakladanie Za ľudí Andreja Kisku jeho bývalý poradca Rado Baťo. „Aj keď nám prezident povedal, že do toho chce ísť, pár mesiacov nič neurobil pre to, aby to malo hlavu a pätu.“

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga pripustil, že sa stane súčasťou pravicového bloku. V RTVS potvrdil rokovania s Eduardom Hegerom či so šéfom KDH Milanom Majerským. „Nie sme ďaleko od finálnej dohody,“ tvrdí.

Strana Za ľudí uviedla, že nebude podporovať „cirkus“ Smeru s júnovým termínom volieb. „Okrem toho z hľadiska legislatívnej smršte je úplne jedno, či voľby budú v júni alebo v septembri, pretože všetky dôležité parlamentné schôdze prebehnú do júna,“ dodala strana v stanovisku. (tasr)

Matovičov návrh na volebnú odmenu by doviedol Slovensko ku krachu, povedala Veronika Remišová a označila to za hitparádu populizmu. Podľa predsedníčky Za ľudí „s takýmito návrhmi štátna pokladnica určite neprežije“.

Ak by prešli všetky návrhy na programe schôdze parlamentu, vyžiadalo by si to 3,8 miliardy eur, tvrdí ekonóm Za ľudí Tomáš Meravý. Deficit verejných financií by tak podľa neho stúpol na takmer 9,8 percenta výkonu ekonomiky.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga upozorňuje, že do návrhu reformy trestného práva od ministra spravodlivosti sa nedostala zmena paragrafu 363. „Mrzí ma, že poslanci ústavnoprávneho výboru neboli na rokovania prizvaní. Mnohé veci sme si mohli vysvetliť a doplniť pri tvorbe materiálu,“ napísal Šeliga.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga víta rozhodnutie prezidentky Čaputovej podať na Ústavný súd návrh na preskúmanie paragrafu 363. Prezidentka by podľa neho mala tiež preskúmať všetky kroky generálneho prokurátora Maroša Žilinku a podať disciplinárny návrh na Najvyšší správny súd.

Výhovorky Maroša Žilinku o zákonnosti vyzerajú skôr ako cynický výsmech do tvár občanov, píše v stanovisku strana Za ľudí. „Je zjavné, že exkluzivitu zrušených obvinení vďaka paragrafu 363 si užívajú viacerí nominanti Sme rodina a starého a nového Smeru,“ uvádza v reakcii na zrušenie obvinenia poslanca Martina Borguľu.

OĽaNO a SaS súhlasia s ochranou Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry v ústave, vraví poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Podporu návrhu podľa neho vyjadrili aj viacerí bývalí koaliční poslanci, Sme rodina sa vyjadrí po internom rokovaní.

Strana Za ľudí uviedla, že Hegerovo úsilie o dohodu na novej 76-tke stroskotalo vinou SaS. Dodala, že nebude hlasovať za predčasné voľby.

Eduard Heger neodpovedá na otázky, či odíde z OĽaNO, či si vie predstaviť opäť kandidovať s Igorom Matovičom a s kým by sa chcel spájať. „Pýtate sa ma stále to isté, aby som vám komentoval veci počas diania,“ uviedol. Dnes sa stretol so zástupcami Za ľudí a KDH, Veronika Remišová chce koalíciu týchto strán s OĽaNO.

Veronika Remišová (Za ľudí) zverejnila fotografiu zo stretnutia s Eduardom Hegerom, predsedom KDH Milanom Majerským a europoslankyňou Miriam Lexmann (KDH). Remišová posledné dni hovorí o potrebe vytvorenia konzervatívnej koalície, ktorej súčasťou by bola jej strana, OĽaNO a KDH.

Poslanec Hlasu Richard Raši vraví, že by nepodporil predčasné voľby v septembri. Strana viackrát uviedla, že trvá na voľbách najneskôr v júni.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová si vie predstaviť, že jej strana by šla do volieb v koalícii s konzervatívnymi stranami KDH a OĽaNO. Na zvolenie do parlamentu by takáto koalícia potrebovala získať 7 percent hlasov. (markíza)

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga reaguje na slová Borisa Kollára, ktorý povedal, že nevie nič o novej koaličnej 76-ke: „Pán premiér Heger ma požiadal o pomoc pri hľadaní väčšiny, ktorá by dovládla do riadnych alebo predčasných volieb. Rád mu pomôžem, lebo je úplne legitímne, aby sme sa o to pokúsili. Nie som však naivný, ak sa to nepodarí, budeme rokovať o novele ústavy o skrátení volebného obdobia.“

Sme rodina nepostaví vlastného kandidáta na prezidenta, vraví predseda hnutia Boris Kollár. Otázku prípadnej podpory niektorého z kandidátov iných strán označil za predčasnú, rovnako ako šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Obaja chcú počkať na mená kandidátov. (tasr)

Nie sme ďaleko od novej 76-tky, vyhlásil Juraj Šeliga (Za ľudí) s tým, že rokovania o možnej novej väčšine v parlamente vedie dočasne poverený premiér Eduard Heger. Aktuálne je podľa neho na strane SaS, ako sa k tomu postaví.

Veronika Remišová si myslí, že stredové, pravicové a konzervatívne sily by mali vytvoriť silný a jednotný blok založený na spoločných hodnotách, aby vo voľbách neprepadol ani jediný hlas voličov. V takomto bloku vidí okrem Za ľudí aj strany ako KDH či OĽaNO. Otázku svojho prestupu do inej strany označila za absurdnú.

Politici odchádzajú na Vianoce s rozpočtom, ale bez náznaku riešenia politickej krízy. Sulíkova ponuka na novú väčšinu už neplatí, Heger chce stále 76 a Kollár trvá na predčasných voľbách. Rokovania o predčasných voľbách či prípadnej novej vláde odložili na január.

Eduard Heger hovorí, že Richard Sulík mu ešte v piatok ponúkol novú vládu OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí. Odvtedy o tom rokujú. Takáto vláda by mala byť bez Igora Matoviča. „Som otvorený tomu, aby sa zostavila 76-ka,“ povedal odvolaný premiér. (sme)

Boris Kollár vraví, že minister spravodlivosti Viliam Karas nie je nominantom Sme rodina. Ide podľa neho o Šeligovho nominanta. (expres)

Hegerova vláda mohla podľa Juraja Šeligu (Za ľudí) pokračovať, „stačilo riadne doručiť demisiu“, napísal na Facebooku.

Do centrály OĽaNO dorazili okrem lídrov hnutia aj predstavitelia koaličných strán, napríklad Juraj Šeliga či Veronika Remišová zo Za ľudí. Prítomný je aj minister životného prostredia Ján Budaj. Čaká sa na vystúpenie predsedu OĽaNO Igora Matoviča.

Strana Za ľudí nie je súčasťou pripravovaného projektu Mikuláša Dzurindu, povedala jej predsedníčka Veronika Remišová. Tvrdí, že Za ľudí je stredopravá konzervatívna strana, a ak sa bude chcieť spájať s inými stranami, bude to robiť na „spoločnom hodnotovom princípe“.

Za tie dva roky, čo je Maroš Žilinka generálnym prokurátorom, sa ukázalo, že nás všetkých oklamal, vyhlásil Juraj Šeliga. Podľa neho na vypočutí klamal o tom, že chce otvorenú prokuratúru a že paragraf 363 robí na prokuratúre „šarapatu“. „Dnes ho rozdáva ako vianočné darčeky.“

Branislav Gröhling (SaS) vyčíta Jurajovi Šeligovi, že nedodržuje červené čiary, o ktorých v minulosti hovoril. „Čo je pre teba verzia B? Ďalšia 111. čiara?“ pýta sa ho s tým, že si ho doteraz spájal s protestmi Za slušné Slovensko.

Juraj Šeliga (Za ľudí) v rozprave k odvolávaniu vlády hovorí, že SaS ponúka po odvolaní kabinetu „slameného panáka“. Vraví, že nebudú nasledovať iné alternatívy než predčasné voľby, a konanie SaS je podľa neho „kamikadze štýl“.

Peter Pčolinský zo Sme rodina na koaličnej rade otvoril scenár predčasných volieb, OĽaNO aj Za ľudí sú proti. Na pondelkové rokovanie rady sa dostala možnosť, o ktorej hovoril poslanec Tomáš Taraba už koncom minulého týždňa: časť opozície podporí prijatie rozpočtu, podrží Hegerovu vládu a výmenou za to sa dohodnú predčasné voľby v septembri.

Vedenie parlamentu zo Sme rodina: Boris Kollár a podpredseda Národnej rady Peter Pčolinský. Foto N - Tomáš Benedikovič

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) napísala, že SaS pri odvolávaní vlády „nerozumie ani vlastná mať“. Tvrdí, že politici strany obiehajú poslancov parlamentu, aby podporili vyslovenie nedôvery Hegerovej vláde.

Nové na Dennikn.sk

06:29Ekonomický newsfilter: Šetrenie nepočká, inak nás finančné trhy potrestajú 06:24Členstvo v Únii? Aby vás ešte Ukrajinci svojím tempom neprekvapili, vraví veľvyslankyňa EÚ v Kyjive MathernováVčera 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliuVčera 21:40Zelená tranzícia je skutočne príležitosťou na čo?Včera 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutiaVčera 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidentaVčera 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo životaVčera 19:44Výrok o najhoršom stave verejných financií v histórii bol nekompetentný, hovorí Klimek (+ podcast)Včera 19:15Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja DankaVčera 19:12Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, vstupné by podľa riaditeľa malo ostať v regióneVčera 17:38Hirmanove žaloby na Sulíkov Dubaj sa týkajú firmy, ktorej majiteľ podniká s Borisom KolláromVčera 17:14Naše verejné financie sú naozaj vo veľmi zlom stave, zhoduje sa väčšina ekonómov v paneli expertovVčera 16:57Shooty: ŠtípanceVčera 16:57Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokovVčera 16:05Skúma, ako vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Prejavil sa efekt prostredia, plaketa nemala veľký vplyv, vraví odborníčkaVčera 15:41Umelá inteligencia je závislá od jej čipov. Nvidia vďaka tomu zarába viac než Tesla či FacebookVčera 15:33Najhoršie násilie v Kosove za posledné roky. Prečo Západ viac kritizuje kosovskú vláduVčera 14:25Plačeme na nesprávnom hrobe. Opäť razVčera 14:09Náhoda? NemyslímVčera 14:02Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNOVčera 14:00Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony. Je úspech, že netrafili Kremeľ, komentujú to nacionalistiVčera 13:32Putin je len rukojemníkom, o invázii nerozhodol sám, hovorí ruský politológVčera 12:17Pláže plné piesku a pobrežné lesy. Málo známe poľské mesto pri Balte nenudí ani mimo sezónyVčera 12:15Lotyšský novinár: My sme nezabudli, ako vyzerá ruský tank. Nerozumiem, prečo je to u vás inéVčera 12:01Muž po úraze ochrnul, teraz chodí. Nová technológia prepojila mozog s jeho miechouVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Rodičovský dôchodok odhalil problém – čo by o dospelých deťoch (ne)mali vedieť ich rodičiaVčera 10:06Dostatok priestoru aj vopred nastavené pravidlá. Ako pripraviť seba aj domácnosť na príchod psaVčera 09:57Domácnosti sú ešte stále finančne odolné, ďalej ich naštartuje očakávaný rast príjmov, tvrdí NBSVčera 09:37Pokojne choďte, ale budeme strieľať. Reportáž z obce, kde Rusi mesiac väznili v pivnici 360 ľudíVčera 08:42Danglár: Tajná dohoda vo Washingtone