OĽaNO

György Gyimesi z OĽaNO kritizuje, že premiér Eduard Heger letel vládnym špeciálom do Košíc, kde mal podľa Gyimesiho „predvolebný míting“. Poslanec kritizuje vládu aj za to, že podporuje viac Ukrajinu než Slovensko. (rtvs)

Poslanec OĽaNO György Gyimesi sa zatiaľ nedohodol s platformou SMK zo strany Aliancia na spoločnom postupe vo voľbách či na mieste na kandidátke. Tvrdí, že nežiadal byť lídrom kandidátky a že s ďalšími platformami Aliancie nerokoval.

V parlamente prešiel návrh OĽaNO, aby sa zákony s vplyvom na podnikateľov menili len k januáru a júlu. Pravidlo však bude mať viacero výnimiek. Podnikatelia dlhodobo vyčítajú poslancom chaotické prijímanie zákonov.

Rozhodujúce hlasovanie o návrhu OĽaNO vracať časť peňazí za bločky sa opäť odsunulo, tentoraz na májovú schôdzu parlamentu. Novela zákona je v snemovni od vlaňajšieho augusta.

Igor Matovič v parlamente uvádza svoj návrh o odmene 500 eur za účasť v predčasných voľbách. Na úvod povedal, že i keď preháňa, zároveň hovorí pravdu, keď novelu označuje za pokus o záchranu demokracie. Opakuje, že cieľom návrhu je zabrániť vláde Smeru a „de facto aj zmene režimu na Slovensku“.

Juraj Blanár je za zatvorenie obchodov v nedeľu. O zákone by sa malo v prvom čítaní hlasovať už na prebiehajúcej schôdzi. „Budem hlasovať, aby nedele boli svätené a aby sa nepredávalo,“ povedal podpredseda Smeru v RTVS.

OĽaNO v súvislosti s neschválenými zákonmi kritizuje Eduarda Hegera, že od odchodu neprišiel na poslanecký klub hnutia. „Premiér, ktorý už má, mimochodom, vlastnú stranu, si musí tieto zákony obšliapať,“ povedal šéf klubu Michal Šipoš v RTVS.

Igor Matovič sa zastal Kresťanskej únie Anny Záborskej, ktorá sa s KDH nedohodla na spoločnom postupe do volieb. „Opľuli podanú partnerskú ruku,“ napísal o KDH na Facebooku. Či Záborskú a spol. vezme na kandidátku OĽaNO, ako to bolo pred voľbami v roku 2020, líder OĽaNO nespomína.

Ministerstvo pôdohospodárstva hľadá kandidátov na riaditeľa pozemkového fondu. Inštitúciu vedie nominant OĽaNO Ján Marosz, minister Samuel Vlčan sa na fond chystal poslať po kritike bývalého zamestnanca a opozície kontrolu.

Igor Matovič tvrdí, že stredajším schválením mimoriadneho zdanenia Slovnaftu sa priblížila 500-eurová odmena za účasť vo voľbách. „Prvých 500 miliónov na odmenu za voľby máme v našej spoločnej kešeni,“ vravel. Návrh zatiaľ v parlamente podporu nemá.

Koaličná zmluva už neplatí, hovoria predsedovia klubov OĽaNO aj Sme rodina. Vidno to aj na hlasovaniach v parlamente – neprechádzajú zákony potrebné na plán obnovy, ale Sme rodina pomáha presadzovať návrhy tarabovcov či Republiky.

Aliancia zatiaľ neuzavrela rokovania s Györgyom Gyimesim (OĽaNO) ani s Maďarským fórom Zsolta Simona. Záujem o spoluprácu podľa strany prejavil aj Igor Matovič.

Poslanci budú dnes o 11.00 h hlasovať o zákone o rodných číslach, ktorý predniesla poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽaNO). Podľa návrhu by zmena rodného čísla bola možná len vtedy, ak pri jeho určení došlo k chybe. To znamená, že by sa rodné číslo nemenilo, ak by človek prešiel tranzíciou.

Igor Matovič už vie, že to vyhrať nemôže, ale ešte môže „pomôcť“ Eduardovi Hegerovi, aby to prehral, hovoria komentátori Denníka N Roman Pataj a Zoltán Szalay. Matovič podľa nich takúto „pomoc“ Hegerovi rád poskytne. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.

Z potápača Matoviča majú voliči a politickí partneri čoraz väčšiu ponorku, píše Zuzana Petková. „V parlamente neprešli kľúčové zákony pre plán obnovy. Vzhľadom na 900 miliónov eur, o ktoré môžeme prísť, je chýbajúca podpora bývalého šéfa rezortu financií jeho ďalšou atómovkou pre Slovensko.“

Voliči Hlasu netúžia po vláde s SaS a PS a, naopak, voliči SaS ani PS nechcú, aby ich strany vládli s Pellegriniho Hlasom. Podľa prieskumu Ipsosu pre Denník N si priaznivci Hlasu skôr želajú vládu so Smerom a Sme rodina.

Poslankyňa OĽaNO Mária Šofranko sa vzdala postu v rade Fondu na podporu vzdelávania, kde bola v konflikte záujmov so svojím pôsobením v školskom parlamentnom výbore.

Igor Matovič zorganizoval tlačovku, kde sa opäť venoval novej strane Demokrati Eduarda Hegera. Tentoraz bola témou spolupráca so stranou Hlas. Matovič pripomenul, že Heger už na úvodnej tlačovej konferencii novej strany povolebnú spoluprácu s Hlasom vylúčil. Zároveň kritizoval, že člen strany a minister Rastislav Káčer vládu s Hlasom nevylúčil.

Poslanec OĽaNO Peter Kremský tvrdí, že dodávatelia energií neznižujú dostatočne ceny pre odberateľov, hoci na burzách v posledných mesiacoch plyn či elektrina zlacneli. Plánuje zvolať hospodársky výbor parlamentu, štát by mal podľa neho zasiahnuť.

Rastislav Káčer zo strany Demokrati by rád videl OĽaNO a Igora Matoviča mimo parlamentu. Minister zahraničia v rozhovore povedal, že by mu „vynikajúco svedčala poloha opozičného politika mimoparlamentnej opozície“.

Parlament nakoniec nebude hlasovať o novele poslankyne Marcinkovej (klub SaS), ktorá mala detským pacientom garantovať právo na prítomnosť blízkej osoby v nemocnici. Poslankyňa ju z rokovania stiahne, lebo väčšina parlamentu schválila pozmeňovací návrh OĽaNO, s ktorým Marcinková nesúhlasí.

Návrh, ktorý má detským pacientom garantovať právo na prítomnosť blízkej osoby v nemocnici, kritizuje OĽaNO aj opozícia. Tvrdia, že v praxi našich nemocníc nie je realizovateľný. Aktuálne je zákon v druhom čítaní.

Igor Matovič nevylúčil predvolebnú spoluprácu so stranou Za ľudí. Ako povedal v relácii Na telo plus, „na rozdiel od propagandy, ktorá sa voči nej vedie“, považuje Veroniku Remišovú za čestnú ženu.

Pôvodná idea bola moja, pod realizáciu sa už nepodpisujem, povedal Igor Matovič o novej strane Eduarda Hegera. Predseda OĽaNO sa stále hlási k nápadu, aby Heger pospájal iné strany, no kritizuje ľudí, ktorých si vybral.

Matovič skúša repete, komentuje Newsfilter jeho nápad na debatu v Michalovciach. „Ukazuje, že už znovu beží o (politický) život a hodlá pri tom pútať pozornosť čímkoľvek, čo mu práve napadne. V podobne zlej situácii už raz bol v lete 2019. Vtedy z toho nakoniec bolo víťazstvo, no dnes už môže oslovovať len ľudí s amnéziou.“

Igor Matovič diskutuje s občanmi v Michalovciach, miestne kino je takmer plné. Šéf OĽaNO privítal všetkých priaznivcov, menoval napríklad aj proruských, Ficových či Mazurekových. Nemal prejav a nenastolil žiadnu tému, nechal ľudí, nech sa voľne pýtajú na čokoľvek. Časť publika naňho pokrikuje, časť mu tlieska.

Foto - N

Ministerstvo financií, ktorého vedením je poverený premiér Eduard Heger, zverejnilo na Profesii inzerát s výberovým konaním na člena predstavenstva Tiposu. Heger počas týždňa avizoval, že mieni touto formou nahradiť poslanca OĽaNO Erika Ňarjaša, ktorého do predstavenstva vymenoval ešte Igor Matovič.

V OĽaNO nebol dopyt po mojej vízii, hovorí premiér Eduard Heger v Sobotných dialógoch. Odpovedal tak na otázku, prečo sa namiesto odchodu nepokúsil radšej vymeniť Igora Matoviča na čele hnutia. „Tak som so svojou víziou išiel budovať nový politický projekt,“ dodal Heger. (rtvs)

Ako by mohla nová strana Eduarda Hegera ešte rásť? Podľa modelu Ipsosu je jej široký potenciál asi 12 %. Ako druhú či tretiu voľbu stranu Demokrati uviedla pätina voličov PS, asi 15 % voličov SaS, ale najmä tretina voličov OĽaNO a asi 20 % priaznivcov KDH.

Smer už má väčší voličský potenciál ako Hlas, ukázal model Ipsosu. Fico môže ďalších voličov získavať z voličskej základne Hlasu, ako druhú či tretiu voľbu uvádza Smer až tretina sympatizantov Pellegriniho. Smer zvažuje aj polovica voličov Republiky.

Ak by voľby dopadli podľa prieskumu Ipsosu, väčšinu by mali Smer s Hlasom a Republikou alebo aj bez Republiky so Sme rodina. Teoreticky by bolo možné vytvoriť aj vládu Hlasu, SaS, PS a KDH, ktorú by v parlamente podporovalo 79 poslancov.

Voľby by vyhral Smer (16,2) tesne pred Hlasom (16), tretie je PS (11,1), ukázal volebný model Ipsosu pre Denník N. Hegerových Demokratov by volilo takmer päť percent voličov, rovnako ako OĽaNO, ktoré od januára stratilo tri percentuálne body.

Generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz odmieta kritiku zamestnávania a privysokého odmeňovania spriaznených ľudí. Bráni sa tým, že za jeho pôsobenia fond pracuje oveľa efektívnejšie a transparentnejšie ako za predchádzajúcich vlád.

Odchod premiéra Hegera z OĽaNO nie je podľa prezidentky Čaputovej dôvodom na úradnícku vládu. Tú by podľa nej tvorili ľudia, ktorí neprešli voľbami, pričom Heger nimi prešiel. Prezidentka neplánuje vymenovať úradnícku vládu, kým Hegerov kabinet zásadne nezlyhá.

OĽaNO by chcelo presunúť rozhodnutie o dodaní migov Ukrajine na prezidentku. Do parlamentu preto predloží zmenu ústavy, na ktorú je však potrebných 90 hlasov. Zuzana Čaputová nesúhlasí a odkazuje politikom, aby sa neskrývali za ženskú sukňu.

Igor Matovič tvrdí, že OĽaNO teraz zodpovedá len za rezorty kultúry a vnútra. Hovorí, že minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan bol nomináciou Eduarda Hegera.

Igor Matovič opakuje, že to on prišiel s ideou, aby sa Eduard Heger vybral vlastnou cestou. S Hegerom sa podľa neho dohodli na jeho odchode z OĽaNO. Matovič tiež hovorí, že s premiérom si dlhšie nerozumeli aj preto, lebo sa verejne dištancoval od rozhodnutí hnutia.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan posiela kontrolu na Slovenský pozemkový fond iného nominanta OĽaNO Jána Marosza iba krátko po tom, čo sa z hnutia oddelila nová Hegerova strana Demokrati. Marosz je blízky Matovičovi, Vlčan člen Hegerovej vlády.

Newsfilter: Matovič ukázal, ako pôjde po Hegerovi. „Reči o priateľskom odchode sú jedna vec, politická realita druhá. Je zrejmé, že Igor Matovič vníma založenie Hegerovej strany ako ohrozenie OĽaNO. Nepotrebuje naňho útočiť priamo – takú chybu nespraví; jeho taktika je robiť to čo doteraz, ale intenzívnejšie: nepriamo cez kritiku jeho ministrov podrývať zvyšky premiérovej autority.“

Preferencie OĽaNO v posledných desiatich rokoch s odchodmi jednotlivých politikov nepadali. Výnimkou je len séria odchodov v prvej polovici roka 2019, keď klub hnutia opustili zakladatelia Kresťanskej únie a potom aj Veronika Remišová. Z dočasného poklesu sa však OĽaNO rýchlo spamätalo a o pár mesiacov zvíťazilo vo voľbách.

Matovič odchody z OĽaNO nikdy neniesol ľahko, aj Hegerovu stranu už nálepkuje ako liberálnu. Ešte v roku 2019 pritom naznačoval, že prípadný Hegerov odchod bude odchodom „kresťanského fundamentalistu“. Osobne v minulosti bral odchod europoslanca Branislava Škripeka či Veroniky Remišovej.

Erik Ňarjaš tvrdí, že Heger sa síce ohradil voči tomu, ako ho Matovič dosadil do Tiposu, potom mu však poslal ospravedlňujúcu esemesku. Premiér o záležitosti mlčí. Poslanec OĽaNO je ochotný odísť z predstavenstva iba v prípade, že by to od neho žiadal Igor Matovič.

Hlas a Smer kritizujú pozemkový fond pre zamestnávanie viacerých ľudí z OĽaNO na dohodu a pomalé vybavovanie spisov. Pôvodne s touto kritikou prišli odborári a bývalý šéf kancelárie riaditeľa SPF Jána Marosza Ľubomír Haviernik, o ich obvineniach písali viaceré médiá.

Poslanec OĽaNO Erik Ňarjaš nechce odísť z predstavenstva Tiposu, kým ho o to nepožiada Matovič, Hegerovu kritiku neberie vážne. „Ak ma o to požiada Igor, tak jasné. Ale Edo už pre mňa nie je nejakým spôsobom smerodajný,“ povedal Ňarjaš. Do funkcie ho dosadil Matovič, keď pred Vianocami odchádzal z postu ministra financií.

Poslanec OĽaNO Erik Ňarjaš. Foto N - Tomáš Benedikovič

Györgyovi Gyimesimu ponúkli neoficiálne 150. miesto na kandidátke Aliancie, s ponukou nebol spokojný. Jeho spoluprácu s Alianciou nepodporuje časť strany a negatívne reakcie prichádzajú aj z Maďarska.

György Gyimesi a Krisztián Forró. Foto N - Vladimír Šimíček

Danglár: Rozchod

Minister obrany Jaroslav Naď odchádza z OĽaNO spolu s Eduardom Hegerom. Potvrdil to pre denník SME. Rovnako ako Heger bol členom predsedníctva hnutia.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš reagoval na odchod Eduarda Hegera z hnutia oznámením, že on zostáva. Hegerovi poprial, aby spojil „menšie demokratické strany, hlavne KDH a Alianciu“.

Premiér Eduard Heger oznámil odchod z hnutia OĽaNO. „Dnes sa moja úloha a poslanie v hnutí naplnili,“ napísal na Facebooku. „Mám vlastnú víziu o politike. Viem, že ak ju chcem naplniť, musím sa vydať vlastnou cestou. Život jednoducho prináša situácie, keď sa musíme rozhodnúť. Ja to robím dnes.“

György Gyimesi bude v piatok rokovať s platformou SMK strany Aliancia o volebnej spolupráci. Gyimesi už dostal neoficiálnu ponuku kandidovať na kandidátke Aliancie. OĽaNO tiež poslalo list Aliancii s návrhom na spoluprácu, o ktorom vraj Gyimesi nevedel. (napunk)

Nové na Dennikn.sk

13:30V Austrálii to bolo o dileme s červenými vlajkami. Verstappena nezastavil ani chaos, Mercedes sa zlepšil 10:5730 najsmiešnejších udalostí marca: Ako sa bozkávať na diaľku a čo robí Andrew Tate v noci 10:25Zlý spánok – fajčenie 21. storočia 08:30Začala sa vojna a ja mám myslieť na vektory? Hodinu dejepisu o druhej svetovej som preplakala 07:26Ráno s NHL: Krátke okno v dejinách, keď bol dopyt po hokejovom disko albume. Lafleur ho nahral, hoci nevedel spievaťVčera 22:08Okupovaný Krym si založil vlastnú žoldniersku armádu. Tej veľkej ruskej už nedôverujeVčera 21:41Ako sa z Varufakisa a Chomského stávajú obhajcovia ruského kolonializmuVčera 20:20Príbeh o hip hope, drogách a ambíciách nakrútili na iPhone. Je svižný a zábavnýVčera 18:12Vo Francúzsku sa kopia odpadky, v Nemecku štrajky odstavili dopravu. Expert vraví, čo je za protestmi v EurópeVčera 16:29Všetkých nás ovplyvnil svojou láskou k filmu aj k životuVčera 12:30Hegerovo ministerstvo navrhlo zastaviť výstavbu Rázsoch z plánu obnovy, Heger tvrdí, že šlo o chybuVčera 11:03Rastliny v strese „volajú o pomoc“. Ľudské ucho to nezachytí, iné živočíchy možno ánoVčera 10:29High 5ive: Stratiť sa v hudobnom lese, z ktorého nechcete vyjsťVčera 10:14Dilema volieb a ilúzia ideáluVčera 08:28Roald Dahl a inžinieri ľudských dušíVčera 08:08Komentátori Denníka N: Haščákom opovrhujeme, ale nemocnici Bory prajeme všetko dobréVčera 07:02Ráno s NHL: Slafkovský na najkvalitnejšom ľade, na voľný deň je ideálne Vegas. Pozrite si výsledky ankety medzi hráčmi31.03 20:25Na Slovensku sa chystá skokové zvýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj Ukrajincom31.03 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé?31.03 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu hore31.03 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž)31.03 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmy31.03 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónov31.03 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť31.03 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkou31.03 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa)31.03 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov?31.03 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáre31.03 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchavá31.03 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede)