OĽaNO

Koalíciu vedenú Igorom Matovičom vníma ako záruku boja proti korupcii asi štvrtina opýtaných, zistila agentúra Ipsos. Vyše 60 % má opačný názor. Predsedu OĽaNO už takto nevníma ani 60 % voličov SaS, ktorá kedysi s OĽaNO organizovala napríklad protesty pred Bonaparte.

Ak nedôjde k prekvapeniu, Matovič zostane ministrom financií, píše Filip Obradovič. „Tarabovci s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdia novú väčšinu, aby sa Matovič mohol opäť raz odviazať a nepríčetne vykrikovať, že SaS sa spojila s mafiou. Vôbec ho nebude zaujímať, že im akože ponúkol návrat do vlády alebo že Sme rodina sa so Smerom a Hlasom spája bežne.“

Matovič s Hegerom skúšajú, či sa dá aj proti vetru, a tak to aj vyzerá, komentuje Newsfilter. „Niekdajšiemu víťazovi volieb sa aj na slovenské pomery podarila vec nevídaná. Po tom, čo od neho utiekla väčšina vlastných voličov, dokázal presvedčiť aj väčšinu všetkých, že lepšie ako pokračovanie sú nové voľby.“

Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciu, komentuje Newsfilter. „V posledných dňoch sa ukázalo, ako zrejme bude vyzerať zvyšok volebného obdobia. Kým Heger vyjadroval spokojnosť s množstvom reforiem a nádej, že aj menšinová vláda môže pokračovať v činnosti, Kollár si robil, čo chcel. Nech sa spája s kýmkoľvek, Sme rodina je vždy vo väčšine.“

Richard Sulík popiera tvrdenia Igora Matoviča, že by mal dohodu s Hlasom na predčasných voľbách výmenou za podpisy na odvolávanie ministra. „Nie je to pravda, žiadna takáto dohoda neexistuje. Naopak, ak bude Igor Matovič odvolaný, sme pripravení rokovať o novej koaličnej zmluve tak, ako sme to napísali v liste premiérovi 6. júla,“ tvrdí.

Igor Matovič nevie, kto pomôže menšinovej vláde schváliť rozpočet. „Keď sa pýtate, s kým a kto, neviem,“ povedal minister financií. Ak rozpočet neprejde, sú podľa neho v situácii, keď sa rozpočtové provizórium „nedá ustáť“.

Najväčší volebný potenciál majú Hlas a Smer, každá strana okolo 30 percent. Ukázal to prieskum Ipsosu, kde mohli respondenti uviesť svoje druhé a tretie voľby. Polovica voličov Hlasu uviedla Smer a naopak. Potenciál SaS a PS sa blíži k 20 percentám, na podpore OĽaNO vidno, že mu zostali najmä skalní sympatizanti.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Dvaja poslanci OĽaNO nesúhlasia so zavedením odvodu pre médiá, ktorý navrhol ich kolega Milan Vetrák. Šéf mediálneho výboru Kristián Čekovský a poslanec Róbert Halák očakávajú, že po prvom čítaní bude návrh vypustený.

Ministerstvo vnútra odmieta zistenia ÚVO, že pri zákazke na stravu pre utečencov za 1,7 milióna eur porušilo zákon. Podalo odvolanie, ktoré posúdi Rada ÚVO. Sedí v nej aj Ľubomír Kubička, ktorý bojuje o post šéfa ÚVO a u Mikulca šéfuje verejnému obstarávaniu.

Úrad pre verejné obstarávanie zistil, že ministerstvo vnútra porušilo zákon aj pri zákazke na stravu pre utečencov za 1,7 milióna eur. K zmluve pred pár dňami podpísali dodatok, ktorý umožňuje vyplatiť firme Globalgastro plus ďalších 140-tisíc eur bez DPH.

OĽaNO predstavovalo pred voľbami poslanca Igora Husa ako veľkého bojovníka proti korupcii. Teraz ako jediný z klubu blokuje zmenu paragrafu 363. Na Husa je už od roku 2018 podaná obžaloba za zneužitie právomocí verejného činiteľa. Prípad štyri roky stojí na súdoch. Len začiatkom septembra bol pridelený na Okresnom súde Trnava už tretiemu sudcovi. Kedy sa vo veci začne pojednávať, zatiaľ nie je známe.

Igor Hus. Foto - FB Igora Husa

Národná rada opäť nie je uznášaniaschopná. Postarali sa o to poslanci Smeru, Hlasu, Sme rodina a extrémisti, ktorí urobili obštrukciu. Opätovný pokus o hlasovanie bude pred 12.00.

Zmenu paragrafu 363 zarezal Matovič, píše v Newsfiltri Filip Obradovič po tom, čo návrh stopol parlament. „Je jedno, čo hovorí Eduard Heger. Toho nikto v koalícii neberie vážne. Je úplne jedno, či on niečo skúša alebo nie. Dôležité je, čo chce Igor Matovič, a on chce lojalitu Borisa Kollára, nech už je akokoľvek draho zaplatená.“

Igor Hus (OĽaNO), ktorý v parlamente zablokoval novelu OĽaNO upravujúcu paragraf 363, tvrdí, že ju nepodporil aj pre vlastné skúsenosti. „Ja sám mám veľmi negatívne skúsenosti so zneužívaním inštitútu vznesenia obvinenia,“ tvrdí.

Návrh, ktorým chcú poslanci OĽaNO upraviť krúžkovné pre deti z balíčka Igora Matoviča, prešiel v prvom čítaní len o jeden hlas. Na ďalšie rokovanie ho parlament posunul hlasmi 70 poslancov zo 138 prítomných. Poslanci v návrhu chceli ustúpiť od krátenia prídavkov na deti, ktoré nechodia do školy.

Poslancom OĽaNO v parlamente prešla v prvom čítaní novela, ktorá obmedzí možnosť odberateľov priamo sa pripojiť na plynovodnú sieť. Návrh ide proti zmenám, ktoré rozsiahlymi pozmeňovacími návrhmi presadila koncom júna SaS.

Generálneho prokurátora Žilinku vnímajú pozitívne najmä voliči Republiky a Smeru, špeciálneho prokurátora Lipšica zasa voliči OĽaNO, SaS a PS. Lipšica vníma viac ľudí negatívne než Žilinku, ukázal prieskum Focusu pre Via Iuris.

Poslanec Igor Hus (OĽaNO) na poslaneckom klube vopred avizoval, že nepodporí novelu týkajúcu sa úpravy paragrafu 363. Po zablokovaní novely v parlamente to priznal predkladateľ Lukáš Kyselica (OĽaNO). „Nejako to nezdôvodňoval, prečo to nepodporí,“ povedal k Husovi Kyselica.

Bývalé poslankyne OĽaNO Katarína Hatráková a Romana Tabák nepodporili úpravu paragrafu 363 od svojich bývalých poslaneckých kolegov. Hatráková sa pri dnešnom hlasovaní zdržala, Tabák už ako nová členka klubu Sme rodina bola proti.

Boris Kollár v parlamente zablokoval úpravu sporného paragrafu 363, na jej posunutie chýbal jeden hlas. Zastaviť schvaľovanie novely OĽaNO, ktorá by obmedzila generálnemu prokurátorovi používanie paragrafu, sa hnutiu Sme rodina podarilo vďaka hlasom Smeru, Hlasu a časti nezaradených poslancov.

Boris Kollár. Foto - TASR/AP

Skôr by som očakával, že sa Jaroslav Haščák ospravedlní štátu za to, čo sme počuli na nahrávkach Gorily, komentoval Michal Šipoš (OĽaNO) ospravedlnenie rezortu spravodlivosti za stíhanie a väzbu niekdajšieho spolumajiteľa Penty.

Newsfilter: Igor Matovič a jeho spojenci dali tentoraz prednosť Smeru a odídencom od fašistov pred SaS. „Neznamená to nevyhnutne, že sa z toho stane pravidlo, ale prvý veľký krok koalícia urobila, a ak si nedá pozor, už z tejto cesty nezíde,“ píše Roman Pataj.

Poslanec Andrej Stančík z OĽaNO dostal oficiálnu ponuku stať sa štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí. Pokiaľ sa rozhodne, že tento post vezme, vymenuje ho vláda. Ako 27-ročný by sa stal najmladším štátnym tajomníkom MZV, akého kedy Slovensko malo.

Andrej Stančík. Foto N - Vladimír Šimíček

Koalícia má troch vážnych kandidátov na ministra školstva – dvoch mužov a jednu ženu. Igor Matovič povedal, že mužskí kandidáti sú rezort ochotní viesť, ženská kandidátka sa ešte rozhoduje. Predseda OĽaNO ich považuje za kvalitných kandidátov, nomináciu chce koalícia uzatvoriť do konca týždňa.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš povedal, že je vizitkou práce Romana Mikulca, že ani na siedmy raz nebol odvolaný. Dnes za jeho pád hlasovali aj štyria poslanci Sme rodina vrátane obvineného Martina Borguľu.

Podľa Michala Šipoša by dve uvoľnené miesta podpredsedov parlamentu mali obsadiť politici z koalície. „Sú viacerí, ktorí by vedeli tieto posty zastať. Nebudem však teraz vyťahovať nejaké meno,“ povedal. Nevylučuje ani dohodu s SaS, ktorá by do vedenia parlamentu chcela nominovať Martina Klusa či Annu Zemanovú.

SaS sa necíti viazaná žiadnymi dohodami s trojkoalíciou a v parlamente bude hlasovať výlučne podľa svojho programu. „Naši bývalí koaliční partneri nemajú záujem na dohode s nami, v poriadku, my sa zariadime,“ oznámil Richard Sulík.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš rozumie, prečo Igor Matovič hovorí o Denníku N ako o „denníku Nenávisť“. „Myslím si, že Igor Matovič urobil aj veľa dobrých vecí, a nepamätám si, kedy naposledy som vo vašom denníku čítal, že Igor Matovič urobil aj niečo dobré. Keď sa dá, niektorých politikov aj pochválite.“

SaS je demokratická strana, ale ohrozuje demokraciu, súhlasí so svojím predsedom Michal Šipoš z OĽaNO. „Keď Richard Sulík dokoná svoje dielo, padne táto vláda a vráti sa Fico, Pellegrini a celá jeho zberba, vytvoria znovu celý svoj systém. Potom sa stretneme a aj sa vás opýtam, či SaS-ka neohrozila demokraciu,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Požiadavky SaS, aby sa ich návrhy prerokovali v úvode schôdze Národnej rady, sú podľa Igora Matoviča „postavené na hlavu“. Naznačuje, že časť SaS by takto vraj chcela vydierať koalíciu.

Nech si to každý vyhodnotí, ako chce, povedal Michal Šipoš v reakcii na facebookový status Igora Matoviča, v ktorom minister financií sľubuje, že zavolá SaS naspäť do vlády aj po jeho odvolaní.

Michal Šipoš reaguje na to, že Igor Matovič obvinil Petra Pellegriniho z podplácania. Tvrdí, že aj on v kuloároch v parlamente počul, že to takto fungovalo. „Každý si z toho môže urobiť svoj názor, či takto fungovali alebo nie,“ povedal Šipoš.

Michal Šipoš povedal, že nie všetci poslanci OĽaNO stihli prísť na otvorenie parlamentnej schôdze v stredu o 9.00, pretože si mysleli, že sa hlasovanie začne o niečo neskôr. „Ale o 9.30 tam už všetci do nohy boli,“ hovorí Šipoš v Na telo.

OĽaNO a SaS v piatok rokovali o tom, ktoré návrhy a ako sa zaradia do programu parlamentnej schôdze. Podľa Michala Šipoša (OĽaNO) ešte v pondelok budú mať koaličnú radu a hneď po nej sa ozvú SaS.

Ak nás pekne poprosia, tak my sa nad tým zamyslíme, povedal Juraj Krúpa na to, či sa SaS vráti do vlády. „Ak by sa naozaj stalo, že by OĽaNO bolo schopné oželieť jedného človeka vo vláde, čo už mohli aj predtým a mohli zachrániť štvorkoalíciu,“ povedal na TA3.

Milan Vetrák obhajuje, prečo on a ďalších šesť poslancov OĽaNO neboli na prvom hlasovaní o otvorení schôdze parlamentu v stredu. „Bol som v práci, len som nebol na hlasovaní. Moji kolegovia boli takisto v parlamente, ale neboli v sále. Aj keby sme boli v pléne, nebolo by dosť hlasov,“ povedal Vetrák v diskusii na TA3.

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík je proti tomu, aby parlament odvolal Igora Matoviča z postu ministra financií, ak taký návrh bude predložený. „Myslím si, že by mal,“ odpovedal Stančík na otázku, či by mal Matovič ostať vo funkcii.

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík vraví, že prijatie exkotlebovca Jozefa Šimka do klubu Sme rodina je vecou Borisa Kollára. Predtým Stančík hovoril, že bude mať problém, ak by sa vládlo s podporou fašistov.

Igor Matovič tvrdí, že ak by ho v parlamente odvolali aj hlasmi SaS, aj tak dostane Sulíkova strana ponuku na návrat do koalície. „Po mojom odvolaní SaS dostane ponuku sa do koalície vrátiť. Bodka,“ napísal na Facebooku. Smer a Hlas však majú svoje podmienky, aby hlasovali za koniec ministra financií.

Newsfilter: Výhovorky nemajú zmysel, zvyšková koalícia si za problém môže sama. „Kým parlament funguje hladko, vie vláda s väčšinou obštrukcií žiť, keď však poslanci neotvoria schôdzu, je to vážny problém. V tomto prípade však ide o problém, ktorý si väčšina bývalej vládnej koalície spôsobila sama tým, že nesplnila či sa nezasadila o jednu personálnu požiadavku SaS. Vedela, čím za to zaplatí,“ píše Tomáš Gális.

Poslanec OĽaNO Milan Vetrák chce zvýšiť odvody pre televízie a rádiá, argumentuje aj generálnym tajomníkom OSN. Ten však nehovoril o zdanení médií, ale mimoriadnych ziskov energetických firiem.

Michal Šipoš nepovedal, či by sa novými štátnymi tajomníkmi mohli stať niektorí poslanci OĽaNO. „Toto je v kompetencii premiéra. Od začiatku razíme tézu, aby tam boli odborníci,“ tvrdí.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš kritizuje obštrukciu opozície „v čase energetickej krízy a ťažkých časoch“. Tvrdí, že politikov SaS opakovane požiadal o rokovania, Richard Sulík predtým hovoril, že s nimi koalícia nerokovala.

Už pri prvej riadnej schôdzi od odchodu SaS z koalície sa ukázalo, že vládnuť s menšinou nebude jednoduché. Septembrové zasadnutie Národnej rady sa nepodarilo otvoriť ani na druhýkrát, ďalší pokus bude v utorok. Rokovacím dňom je bežne aj piatok, no keďže je vo štvrtok sviatok, poslanci si urobili predĺžený víkend.

Poslanec Miroslav Kollár hovorí, že ak by dal Boris Kollár hlasovať o otvorení schôdze tretíkrát, už by bol za. To, že predseda parlamentu nedal hlasovať aj tretíkrát, ako je bežná prax, poslanca Kollára prekvapilo.

Prvý test počtu poslancov koalícii vyšiel, keď parlament otvoril mimoriadnu schôdzu o odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca. Skutočným testom však bude až riadna schôdza. Ak poslanci SaS nebudú hlasovať za koaličné návrhy, úspech koalície bude závisieť buď od počtu prítomných poslancov alebo od podpory iných opozičných poslancov, napríklad fašistov či tarabovcov.

Hlas nepodporí otvorenie riadnej parlamentnej schôdze. Podľa Petra Pellegriniho by mala koalícia ukázať, či disponuje 76 poslancami.

Premiér Eduard Heger hovorí, že od troch nových ministrov očakáva, že budú pokračovať v reformách. „Na nových miestach bude zabezpečená kontinuita,“ hovorí s tým, že ministri by mali pokračovať v práci po svojich predchodcoch z SaS.

OĽaNO sa obáva, že SaS chce zablokovať riadnu schôdzu, ktorá sa začne po odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca. Podľa predsedu klubu Michala Šipoša to vraj chce urobiť „v súzvuku s mafiou z Hlasosmeru a fašistami“.

Nové na Dennikn.sk

11:31Blogerka Erika Mokrý o popôrodnej depresii: Pripadala som si ako najhoršia matka, dnes chápem, že chyba nie je vo mne 11:18Milan Majerský pred voľbami: O vreci zemiakov nebudem hovoriť 10:01Premiérku chcú zosadiť už po troch týždňoch. Paniku v Británii spôsobuje aj padajúca libra 09:49Je zle, ale skúsme sa ešte vzchopiť 08:39Je niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí vidieť film Piargy 07:56Hrozí Taliansku „Mussolini v sukni“? 07:47Philipp Lahm: Federer nie je iba investícia, vyrástol v spoločnosti a potom jej to vrátil. Preto ho všetci milujú 07:20Alphonso Davies v Bratislave ukázal, ako sa vyvíja post krajného obrancu. Kanada a Uruguaj priniesli svetový futbal 06:43Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy na Slovensku klesnú aj budúci rok, ekonomika sa tesne vyhne recesii 06:05Jeden nevydarený zápas a debatuje sa o farme. Pri Slafkovskom môžu porušiť 20-ročný úzus 06:00Hlasovanie o odvolaní Matoviča bude tesné. Rozhodnúť môžu nezaradení, ale aj jednotlivci zo Sme rodinaVčera 20:19Hirman prekopal Sulíkove zákony tak, že Slovenské elektrárne hrozia bankrotom a zastavením dohodnutej lacnej elektrinyVčera 19:39Newsfilter: Fico podporil rozšírenie NATO a neriskuje tým vôbec ničVčera 19:10Úroky na hypotéky by sa mohli v budúcom roku ustáliť okolo 3,5 %, hovorí hlavný ekonóm Tatra bankyVčera 18:42Slovensko podľa Čechov nezvláda nelegálnu migráciu, zavádzajú hraničné kontrolyVčera 18:41V akciách by mali mať dôchodkové úspory aj 54-roční a starší, hovorí Šebo z plánu obnovyVčera 18:21Zatepliť, vymeniť kotol alebo spotrebiče? Domácnosti hľadajú spôsoby, ako ušetriťVčera 18:00Bývalému šéfovi PPA pomohol k miestu vybavovač. Partika na súde vysvetľoval bezúročné pôžičky od spoluobžalovanéhoVčera 17:48Pink Floyd ponúkajú nový spôsob, ako si vypočuť ich slávny albumVčera 17:32Medzi poslednými, ale hladko. Poslanci súhlasili so vstupom Fínska a Švédska do NATOVčera 17:00Shooty: Absolútny víťaz voliebVčera 16:55Rola intelektuálov v krízových časochVčera 16:52Ako na očkovanie: kedy sa bude dať objednať na termín a sú už vakcíny na omikron BA.4-5?Včera 16:26Svoju flanérsku vášeň prenášajú do kníh: Košice majú ďalší atlas umeniaVčera 15:25Vyzerá to na sabotáž, vinník neznámy. Plyn z plynovodov Nord Stream uniká na troch miestachVčera 15:18Ministrom školstva sa môže stať Ján Horecký. Nepodporil štrajk učiteľov, chcel stiahnuť šlabikár s rozvedenou rodinouVčera 15:02Po zápase spravil gesto, ktoré preberali aj v zámorí. Z Tatara je definitívne mentor Slafkovského, Nemca a MešáraVčera 14:23Ivan Šimko: KDH by sa malo zaoberať Dzurindovou ponukou, nie je dôvod báť sa (+video)Včera 14:00Vývoj bojov (215. deň): Ukrajinský postup na severe je vykúpený krvácaním na juhuVčera 13:52Graf dňa: Úročenie vkladov obyvateľov by už mohlo stúpnuť, banky si medzi sebou požičiavajú drahšie