OĽaNO

V OĽaNO sa podľa premiéra Eduarda Hegera neuvažuje nad zmenou lídra Igora Matoviča. Ambíciu stať sa ním ani Heger nemá, povedal v TA3.

Igor Matovič a Richard Sulík konajú politicky nekonečne hlúpo, píše Silvester Lavrík. „Zajtra, v stredu ani pred voľbami tým nič nezískajú. Ak niekto zo všetkých síl a naozaj úspešne pracuje pre súčasnú opozíciu, sú to práve oni.“

Eduard Heger (OĽaNO) opäť kritizuje SaS, že bola pri riešení dopadov inflácie málo aktívna. „Na koaličných radách sme rokovali, aký balík ideme ako koalícia presadiť, a tam mi chýbala aktívna účasť SaS,“ povedal v Sobotných dialógoch premiér. Dodal, že sa nechce do SaS navážať, lebo sú to jeho partneri.

Politici OĽaNO si pri rodinnom balíku protirečia, vraví vedúci redakcie Denníka E Ján Kováč. „Peter Kremský mal u nás komentár, kde použil argument starnutia populácie. Dobrá vláda by podľa neho preto mala zvýšiť podporu rodín, aby pomohla zvrátiť demografický vývoj. No keď si človek pozrie doložku k zákonu, tak sa v nej píše, že to pravdepodobne nezlepší situáciu so starnutím populácie.“

Igor Matovič v stredu po rokovaní vlády o inflačnom balíčku hovoril s poslancom ĽSNS Martinom Beluským. Potvrdil to Matovič s tým, že nešlo o rokovanie, na ktorom by si pýtal od kotlebovcov podporu pri hlasovaní o balíčku. Beluský je najbližším spolupracovníkom Kotlebu.

Branislav Gröhling tvrdí, že SaS musí ostať v koalícii, pretože je jediná rozumná strana, ktorá sa správa zodpovedne. „My dokážeme zachrániť atómové bomby Igora Matoviča,“ povedal. Nechcel komentovať fakt, že balíček môže prejsť s podporou extrémistov.

Podľa Branislava Gröhlinga by sa mal minister financií Igor Matovič zodpovedne pozerať na rozpočet. „A nie bezhlavo míňať peniaze na lotérie a testovanie. A teraz sa prišlo na to, že, aha, nemáme peniaze,“ povedal podpredseda SaS.

Vyššími rodinnými dávkami sa nevyrieši problém starnutia populácie, píše sa v analýze sociálnych vplyvov k návrhu inflačného balíčka. Poslanec Peter Kremský z OĽaNO aj napriek tomu tvrdí, že ich návrh pomôže demografickému vývoju.

Poslanec OĽaNO Peter Pollák vyzýva Fica, aby si nebral Rómov do svojej „prašivej huby“. Reagoval tak na Ficov preslov, v ktorom tvrdil, že inflačný balíček má podporiť hlavne Rómov.

Naživo: Igor Matovič k protiinflačnému balíku.

Naživo: Poslanci OĽaNO k protiinflačnému balíku pomoci.

Mária Kolíková hovorí, že rýchlosť schvaľovania Matovičových návrhov je taká „hrubosť znásilnenia legislatívneho procesu, že nemám slov“. Ministerka spravodlivosti zdôraznila, že sa o návrhoch OĽaNO dozvedela včera večer, keď ukladala deti. „Dostali sme návrhy krátko pred vládou, celý právny štát sa nám takto rúca.“

Matovičove kroky sú politicky neudržateľné, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Opäť bez predchádzajúcej dohody vymyslel a pretláča opatrenie bez toho, aby si bol istý jeho priechodnosťou. SaS vzápätí presne podľa očakávania vytkla, že sa o ňom dozvedela až počas Matovičovho vystúpenia. To naozaj nie je normálne.“

Vyhrážanie sa nedodržiavaním koaličnej zmluvy je začiatkom konca normálnej spolupráce, reaguje hnutie OĽaNO na vyjadrenie SaS, ktorá si chce na zvýšenie daní uplatniť veto. OĽaNO tvrdí, že postoju SaS nerozumie, a dodáva, že ak sa nebude koaličná zmluva rešpektovať, stráca zmysel. (tasr)

Boris Kollár obhajuje bývalé poslankyne OĽaNO Romanu Tabak a Katarínu Hatrákovú, ktoré nehlasovali za vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie. „Keby mali záujem vstúpiť do nášho klubu, dvere majú otvorené,“ povedal Kollár na TA3.

V koalícii nie je nikto, kto by mal záujem na konci vlády, zhodujú sa komentátori Denníka N. „Keďže sa Sulík ani Matovič nevedia vymedzovať tak, že by niečo až také originálne priniesli, tak sa vymedzujú cez konflikt. A ten tretí do partie, ten sa dostal k moci, k ministerstvu dopravy. Ten v žiadnom prípade z vlády neodíde,“ vraví Konštantín Čikovský.

Minister obrany Jaroslav Naď nesúhlasí s výrokom Igora Matoviča, že prezidentka je falošná a zákerná. „Zatiaľ neviem o inom kandidátovi, ktorý by ma presvedčil, že by bol lepším prezidentom, ako je ona. Neviem, kto všetko bude kandidovať, ale je pre mňa prezidentkou, ktorú by som volil.“

Systém S-300 bol pre Slovensko zbytočný aj preto, lebo vôbec nebol zapojený, vraví minister Naď. „Systém S-300 bol síce uložený pri Nitre, ale nebol zapojený. Ak by sme ho potrebovali nasadiť, trvalo by niekoľko hodín, kým by sme ho zapojili. Predstavte si, že na nás letí raketa.“

Napätie v koalícii nie je také, ako sa javí, vraví minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO. Časť viny za spor pripisuje Sulíkovi. „Bolo zbytočné, aby Richard od prvého momentu, ako Romana Tabák a Katarína Hatráková nehlasovali za vydanie Fica, kopal do Igora Matoviča statusmi, že už odteraz o sebe nemôže hovoriť, že je bojovník s korupciou.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak by v koalícii chceli pritlačiť Sulíka k podpore balíka proti inflácii a spojili by hlasovanie s dôverou vláde, bol by tu zásadný rozdiel oproti pádu vlády Ivety Radičovej. Na euroval ako medzinárodnú zmluvu bolo treba 76 hlasov, tentokrát by stačila väčšina prítomných poslancov – a ak by poslanci SaS neprišli, zvyšok koalície by mal dostatok hlasov.

Spísali sme možné scenáre koaličnej krízy, od predčasných volieb sme stále veľmi ďaleko. Ani veto Sulíka na koaličný balíček proti inflácii a prípadné prelomenie tohto veta Matovičom nemusí viesť k pádu vlády.

Vláda Eduarda Hegera. Foto – TASR
Vláda Eduarda Hegera. Foto – TASR

Koalícia sa háda pre Matovičovu rodinnú politiku. Vysvetľujeme, s čím má Richard Sulík problém, prečo Matovičov návrh kritizujú aj samosprávy a na ktoré skupiny vláda zabúda.

Michal Šipoš (OĽaNO) uviedol, že rokovania o protiinflačnej pomoci momentálne stoja na SaS a predloženie opatrení sa zrejme ešte o týždeň posunie. „Keďže sme seriózni partneri, tak ich chceme získať na palubu a dáme tomu ešte týždeň,“ povedal.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí poprel, že by bol poradcom ministra financií Igora Matoviča. Svoju účasť na rokovaniach o nemocniciach na úrade vlády vysvetlil žiadosťou premiéra Eduarda Hegera. Tvrdí, že sa ich zúčastňuje ako tímlíder OĽaNO pre zdravotníctvo, ktorý napísal zdravotnícky program hnutia a pripravoval Plán obnovy a odolnosti SR.

Koalícii už nezostal žiadny dobrý scenár, komentuje Newsfilter a rozoberá možné scenáre vývoja. „Podobne zúfalo to vyzeralo aj na začiatku roka 2021, ale vtedy existovalo východisko – výmena Igora Matoviča. Teraz žiadne také konkrétne riešenie nie je poruke. Alebo aj je, ale volá sa pád vlády. Práve ten sa zdá v tejto chvíli ako najpravdepodobnejší scenár.“

Michal Šipoš z OĽaNO si myslí, že situácia v koalícii je vážna, ale že aj napriek tomu to ustoja. „Aj v minulosti sme mali vážne situácie a aj tie sme ustáli,“ povedal predseda poslaneckého klubu hnutia pred začiatkom koaličnej rady. Dodal, že by z tohto “búrku nerobil.”

V koalícii je mimoriadne zlá nálada, aká nebola od jej vzniku v marci 2020, hovoria koaliční politici, ktorí pod podmienkou anonymity opísali aktuálne pomery. Rozpad vlády a predčasné voľby už nevylučujú okrem SaS a Sme rodina ani niektorí politici OĽaNO.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Kto teraz zvalí vládu, posiela Slovensko na zlú stranu dejín, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „V tejto koalícii niet nikoho bez viny, ale ak padne predčasne, hlavnými páchateľmi budú Boris Kollár a Igor Matovič. Prvý preto, že vo vláde vedie samostatnú opozičnú politiku, a druhý preto, že mu odpustí všetky nehoráznosti, ktorých sa dopustil len preto, lebo podporuje jeho megalomanské nápady.“

Boris Kollár nevylúčil, že Katarína Hatráková a Romana Tabák skončia v poslaneckom klube Sme rodina po vylúčení z klubu OĽaNO. „Dvere jej zatvárať nebudeme,“ povedal o Hatrákovej Kollár v relácii RTVS O 5 minút 12.

Richard Sulík tvrdí, že proti nadmerným ziskom Slovnaftu mohol zakročiť protimonopolný úrad, ak by koalícia vymenila jeho predsedu. SaS neúspešne presadzovala svojho nominanta Matúša Medveca. Šéf SaS čelil výčitkám, že svojím postojom k dodávkam ruskej ropy pomáha Slovnaftu a jeho majiteľom.

Príbeh poslankyne Romany Tabák: Pútala pozornosť médií, bránila Igora Matoviča a poškriepila sa s ministrom Naďom. Na kandidátku OĽaNO sa dostala po tom, čo si prisadla na schodíky na proteste proti Monike Jankovskej. Po dvoch rokoch sa s hnutím rozišla, lebo odmietla podporiť vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie.

Romana Tabák po tom, čo nepodporila vydanie Roberta Fica do väzby. Foto - TASR
Romana Tabák po tom, čo nepodporila vydanie Roberta Fica do väzby. Foto - TASR

Gábor Grendel odkazuje Romane Tabák, že pri Ficovi nejde o politický proces a ani o pomstu. „Politický proces by to bol vtedy, ak by bola pravda, že toto trestné konanie je výsledkom sprisahania špeciálneho prokurátora, predsedu OĽaNO, ministra vnútra, pani prezidentky a že dovydierali generálneho prokurátora a podobné sprostosti, ktorými Robert Fico otravoval verejný priestor.“

Igor Matovič je v novej vojne so SaS, hlasovanie Sme rodina o Robertovi Ficovi v nej zaniklo. Richard Sulík vyzval premiéra, nech zasiahne, líder OĽaNO hovorí o ješitnosti a zlomyseľnosti SaS, ktorá odmieta podporiť pomoc rodinám. Eduard Heger odkazuje, že nie je žiadny dôvod vzdať sa.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel hovorí, že porovnávanie jeho prípadu s Martinom Borguľom nesedí. „Radšej by som prehral o jeden hlas akékoľvek voľby a o akúkoľvek funkciu, ako by som mal niekomu zaplatiť čo i len päť centov. To prirovnanie absolútne nesedí.“

Gábor Grendel hovorí, že prípadné predčasné voľby by z pohľadu boja proti korupcii nedopadli lepšie ako tie v roku 2020. „Som o tom dvestopercentne presvedčený aj na základe prieskumov verejnej mienky a nálad v spoločnosti.“

Ak by sa koalícia mala zbaviť hnutia Sme rodina, znamenalo by to, že má 74 hlasov, hovorí Gábor Grendel. „Väčšinu bez Sme rodina proste nemáme a pre Slovensko je dôležité, aby sme neodovzdali krajinu naspäť Robertovi Ficovi, Petrovi Pellegrinimu, kotlebovcom a sujovcom.“

Michal Šipoš vyzýva SaS, aby zastavila „kampaň“ proti OĽaNO. „Nie sme jej nepriateľom, ale koaličným partnerom a spojencom. Nerozumiem, prečo cíti potrebu zneužívať zlyhanie našich dvoch bývalých poslankýň pri hlasovaní a cielene spochybňovať protikorupčnú politiku celého hnutia,“ vyhlásil predseda klubu.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel vyzýva koalíciu, aby nezahodila všetko pre jedno hlasovanie o Ficovi. „Nezahoďme tých 30 priznaní, kauzy ako Dobytkár, Očistec, Mýtnik. Mnohé sú už uzavreté s návrhom na podanie obžaloby alebo s už podanou obžalobou,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

SaS sa ohradzuje voči slovám Igora Matoviča o tom, že strana má v úmysle odísť z koalície. „Igor Matovič vedome a zákerne klame, len aby odviedol pozornosť od svojej najväčšej politickej prehry. Porazili ho nielen jeho vlastné poslankyne, ale aj jeho obľúbený koaličný partner,“ tvrdí predseda strany Richard Sulík.

Výstavba nemocníc je pomalá a ohrozené sú milióny eur. Vysvetľujeme, v čom je problém. Matovič vyzval na odvolanie ministra zdravotníctva Lengvarského. Líderka tímu pre výstavbu martinskej nemocnice zase naznačuje, že problém je na strane ministerstva financií.

Michal Šipoš (OĽaNO) nemá informácie o tom, že by v hnutí a klube boli požiadavky na odchod Vladimíra Lengvarského. Nevie, či niekto z poslancov tlmočil takéto požiadavky premiérovi Eduardovi Hegerovi.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa nechystá podať demisiu. Podľa Igora Matoviča je Lengvarský, ktorého nominovalo jeho hnutie, „zrelý na výmenu“. Lengvarský tvrdí, že o jeho výmene sa s premiérom Eduardom Hegerom nerozprávali.

Igor Matovič trvá na svojej predpovedi, že SaS na budúci týždeň podmieni svoj pokus zmeniť opatrenia na pomoc ľuďom zotrvaním vo vláde. Tvrdí, že má tieto informácie od politikov SaS, ktorých Richard Sulík k takému ultimátu núti.

Predseda OĽaNO Igor Matovič odmieta vládu bez Sme rodina, čo chcú niektorí poslanci SaS. „Je to naivné, ako môžeme vyskladať väčšinu so 72 poslancami?“ SaS a Sulík podľa Matoviča maximálne preháňajú a zneužívajú antikorupčného voliča.

Katarína Hatráková a Romana Tabák, ktoré vylúčili z klubu OĽaNO, nedostali ponuku na vstup do klubu Sme rodina, tvrdí Peter Pčolinský. „V tejto chvíli je to úplne bezpredmetné,“ povedal, no zároveň dodal, že do budúcnosti nikto nič nevylučuje. (tasr)

SaS uviedla, že „budúcnosť koalície je momentálne v rukách premiéra Eduarda Hegera“, a vyzvala ho, aby nezostal „ticho“ po včerajšom hlasovaní o Robertovi Ficovi. „Napriek tomu, že Igor Matovič sa snaží hovoriť o SaS ako o tej, ktorá rozbíja vládu, je to práve hlasovanie dvoch poslankýň OĽaNO a celého klubu Sme rodina, ktorí popreli jej zmysel a hodnoty,“ komentuje strana.

Video: Prežije koalícia hlasovanie o Ficovi? Konflikt Matoviča a Bittó Cigánikovej na tlačovej konferencii OĽaNO

Matovič s Kollárom na večné veky, píše v Newsfiltri Filip Obradovič o dnešnom hlasovaní v parlamente a nevydaní Fica do väzby. „Za iných okolností by otázka, načo nám je takáto vládna koalícia a čo bude teraz s Matovičom, musela mať koncovku, ale toto zrejme nebude ten prípad.“

Newsfilter: Matovič prehral symbolický súboj o význam svojej politickej existencie. „Hlasovanie o vydaní Fica bolo bezpochyby aj hlasovaním o Matovičovi a protikorupčnom étose, na ktorom si líder OĽaNO vybudoval svoju politickú kariéru. Môžeme hovoriť o dvoch pomýlených dušiach OĽaNO či mafiánskej cti Borisa Kollára. Ale z akejkoľvek strany to preberáte, vždy vám z toho vyjde zlyhanie Matoviča,“ píše Filip Obradovič.

Hlasovanie o vydaní Fica rozhádalo koalíciu, v SaS hovoria o vláde bez Kollára, Matovič ho drží. Koaličné strany bez Sme rodina, prípadne bez SaS, by nemali ani s nezaradenými poslancami väčšinu 76 hlasov.

Nové na Dennikn.sk

AM:40Ekonomický newsfilter: S&P nám zhoršila výhľad ratingu, bojí sa nielen vojny, ale aj populistických balíčkov AM:36300 slov z MS: Slováci majú budúcnosť, píše IIHF. Do NHL možno pribudne ďalší hráčVčera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu