OĽaNO

Na protest v utorok 12. decembra budú opozičné strany PS, KDH a SaS pozývať aj iné strany či iniciatívy. Detaily, kto bude vystupovať, je podľa Šimečku (PS) na debatu na najbližšie hodiny a dni. Či pozvú aj Slovensko (predtým OĽaNO), jasne nepovedal.

Igor Matovič (Slovensko, predtým OĽaNO) vyzval PS a SaS, aby nešikanovali jeho hnutie a stranu Demokrati pri protestoch proti koalícii a rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry. Všetky opozičné strany by sa mali podľa neho spojiť. Ponúkol PS a SaS, že ak je problém jeho osoba, tak bude stáť v úzadí a nebude vystupovať.

Vláda úmyselným útokom na kľúčový pilier spravodlivosti pácha vedomú demontáž právneho štátu, píše vo vyhlásení hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO). „Vláde ide evidentne len o zabezpečenie beztrestnosti jej blízkych ľudí, dôvodne podozrivých z korupcie, založenia zločineckej skupiny a hrubého zneužívania právomoci verejného činiteľa.“

Igor Matovič tvrdí, že vládne opatrenia porušujú sľuby o nezasahovaní do sociálnych štandardov. Ako príklad uviedol zvyšovanie zdravotných odvodov, znižovanie príspevkov do druhého piliera či zastavenie zvyšovania platov vo verejnej správe.

Politické strany dostanú za výsledky tohtoročných parlamentných volieb príspevok vyše 92 miliónov eur. Rozdelí si ho osem strán a jedna koalícia. Najviac peňazí získa Smer, a to 23,19 milióna eur.

Bývalé hnutie OĽaNO vyzvalo prezidentku, aby nepodpísala novelu zákona, ktorá ruší maximálne čakacie lehoty na operácie. Chcú, aby zákon vrátila do parlamentu a navrhla zmeny v prospech pacientov.

Roman Mikulec a Igor Matovič v parlamente slovne útočia na poslanca Hlasu a bývalého novinára Samuela Migaľa. Bez dôkazov tvrdia, že počas svojej novinárskej kariéry donášal na novinárov Slovenskej informačnej službe.

Hnutie Igora Matoviča hovorí, že ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka treba odvolať, lebo koná protiprávne a je bezpečnostné riziko. Hnutie žiada, aby Peter Pellegrini svojho ministra sám stiahol z funkcie.

V debate dominovalo PS, zaujal Hlina, pre Matovičov incident obmedzili médiá. Vybrali sme kľúčové momenty parlamentnej rozpravy k programovému vyhláseniu vlády. Parlament vyslovil dôveru Ficovej vláde 78 hlasmi poslancov.

Robert Fico, Andrej Danko a Robert Kaliňák po hlasovaní o dôvere vláde v parlamente. Foto - TASR

Igor Matovič oznámil, že jeho hnutie pripravilo návrh na zvýšenie trinástych dôchodkov, v ďalšej novele by obchodné reťazce nútil znižovať ceny potravín na úroveň okolitých krajín. Tvrdí, že tak chce „pomôcť“ splniť Petrovi Pellegrinimu jeho predvolebné sľuby.

Zástupcovia hnutia Igora Matoviča žrebovali ľudí, ktorí sa zaregistrovali do volebnej súťaže o autá Fiat 500. Matovič pred voľbami vyzýval voličov, aby sa zapojili do súťaže o 79 áut, ktoré im jeho hnutie zapožičia do budúcich volieb aj s palivovými kartami.

Pred Prezidentským palácom sa začala akcia hnutia Igora Matoviča k 17. novembru. Medzi prítomnými sú poslanci hnutia aj exministerka kultúry Natália Milanová. Na akciu prišlo niekoľko desiatok ľudí, námestie pred palácom nie je úplne zaplnené.

Foto N - Tomáš Pobuda

Matovič dal vláde nečakaný darček: zámienku na ďalšie obmedzenie novinárskej práce, komentuje Newsfilter. Predseda parlamentu Pellegrini zneužil incident Matoviča s Mažgútom na to, aby v parlamente obmedzil nahrávanie rozhovorov a vysielanie živých vstupov z vestibulu.

V závere parlamentnej debaty o vládnom programe si poslanci začali vyčítať alkohol. Najprv Jana Vaľová zo Smeru obvinila Igora Matoviča, že pred rokmi počas jedného nočného rokovania pred médiami narafičil fľaše alkoholu, ktoré mali dokazovať, že sa poslanci Smeru opili. Nato Matovič začal rozprávať príhodu, ako údajne opitá Vaľová vyvádzala v priestoroch klubu OĽaNO.

V parlamente obmedzili nahrávanie rozhovorov a vysielanie živých vstupov z vestibulu. Nové opatrenie mieni Peter Pellegrini zachovať až do monentu, kým ho Michal Šipoš ako predseda poslaneckého klubu hnutia Igora Matoviča neuistí, že sa už nebude opakovať podobný incident, aký Matovič vyvolal v stredu.

Igor Matovič v parlamente opäť kritizoval „progresívnych novinárov“, ktorých viní za nástup vlády Roberta Fica. Poslancov PS vyzval na spoluprácu, no Michalovi Šimečkovi zároveň vytkol, že sľuboval slušnejšiu opozičnú politiku.

Igor Matovič v parlamente znova kritizoval, že dôchodcovia tento rok nedostanú plnohodnotný 13. dôchodok. Hlasu pripomenul, že ho voličom sľubovali už tieto Vianoce. Matovič koaličných politikov nazval „skorumpovanými sviňami“.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok je hysterický babrák, hovorí Gábor Grendel z Matovičovho hnutia. Rovnako za babrákov označil aj poslancov koalície, ktorí dnes neprišli na ústavnoprávny výbor, v dôsledku čoho nebol uznášaniaschopný.

Zástupcovia hnutia Igora Matoviča protestovali pred úradom vlády, Roberta Fica, Petra Pelleginiho a Erika Tomáša označovali za „sociálnych netvorov“. Vyčítali im obmedzenie rodičovského bonusu a to, že nezvýšia trináste dôchodky už tento rok.

Screenshot - Facebook hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO)

Newsfilter Romana Pataja: Opozícia sa zatiaľ iba hľadá. „Vzhľadom na činy vládnej koalície by sa očakávalo, že neprejde deň, aby parlamentná opozícia dôrazne nereagovala. Nikto od nej neočakáva matovičovský štýl politiky a je dobré, že sa k nemu nikto ani neuchýlil. Lenže chvíľami sledujeme opačný extrém.“

Igor Matovič podobne ako KDH vyčítal vláde, že trináste dôchodky nestúpli už tento rok. Poukazoval na to, že Hlas pred voľbami viackrát sľuboval zvýšenie do týchto Vianoc. Robert Fico a Erik Tomáš tento týždeň ohlásili zvýšenie na budúci rok.

Hnutie Slovensko (pôvodne OĽaNO) podporí mimoriadnu schôdzu na odvolanie Ľuboša Blahu. „Nikdy sa nemal stať podpredsedom parlamentu a je hanbou Národnej rady, že ním je,“ vyhlásil Igor Matovič.

Slová úplne stratili svoj význam, píše spisovateľ Pavel Sibyla v texte o premenovaní strany na Slovensko. „Pomenovať stranu Slovensko, alebo Skok, Sieť, Hlas či Spolu, je predispozícia náhrobku.“

Zmena názvu OĽaNO na „Slovensko“ nemusí pomôcť Matovičovi ani marketingovo, navyše je to morálny problém, myslí si odborník na značky a branding Martin Bajaník. „Postaviť sa do polohy reprezentanta všetkého, čo toto slovo reprezentuje, je trúfalé a drzé. Slovensko je abstraktný koncept, ktorého vlastníkmi sme všetci.“

Premenovanie Matovičovho OĽaNO na hnutie „Slovensko“ kritizuje autor štátneho znaku Ladislav Vrtel. „Vo svete absurdity, do ktorého nás tá osoba pozýva, budeme vo všetkých vlasteneckých básňach a piesňach, dokonca v štátnej hymne oslavovať politické hnutie? Dejiny Slovenska budú dejinami pomýleného politického hnutia? Táto absurdná situácia ma skutočne zaskočila, ešte som sa z toho nespamätal.“

Rudolf Huliak vraví, že nie je najpravdepodobnejším kandidátom SNS na štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva, ktoré má právo strana obsadiť. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková si v tejto chvíli zasa nevie predstaviť, že by hnutie podporilo pri kandidátovi na prezidenta niekoho iného ako Ivana Korčoka.

Michal Šipoš z hnutia Slovensko (predtým OĽaNO) tvrdí, že opozičné KDH vymení zmenu volebného systému za zákon, ktorý by v ústave zakázal adopcie detí. „Fico chce nalákať kolegov z KDH na to, že dá do ústavy, aby homosexuáli nemohli adoptovať deti, a oni mu pomôžu zmeniť volebný systém. Podľa mňa takáto debata je a čas ukáže, či som mal pravdu,“ povedal.

Bol som zarazený, keď som videl bilbordy Mazureka a Uhríka, že spravia poriadky v osadách. Ľudia sa báli, hovorí nový poslanec Viliam Tankó. „Zažili to, keď zbili celú osadu v Moldave, keď sa malé deti fackali v Košiciach na policajnej stanici, keď vo Vrbiciach dostali bitku od vlakovej hliadky, všetko si to pamätali a báli sa, že sa to môže vrátiť.“

Zažil som hlad, zimu, bolesť, viem, aké je ťažké sa z chudoby dostať, koľko človek musí obetovať, hlavne keď je Róm, hovorí Viliam Tankó. „Keď robíme bojové športy, sme veľakrát vnímaní, akoby sme mali vybité hlavy, že sme sprostí ľudia. Vždy tvrdím, že hlavu mám na to, aby som ňou myslel, a nie aby som po nej dostával,“ vraví novozvolený poslanec a profesionálny boxer.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že nenašlo zákonný dôvod na odmietnutie premenovania OĽaNO na Slovensko. Bráni sa, že v registri je až 15 politických strán, ktoré majú slovo Slovensko rôzne použité v názve.

OĽaNO zmenilo svoj názov na SLOVENSKO. „Robíme to ako prejav verejného záväzku voči všetkým čestným ľuďom, ktorým na Slovensku skutočne záleží,“ tvrdí hnutie.

Poslanecký klub OĽaNO povedie v tomto volebnom období Michal Šipoš. Rozhodli o tom poslanci za hnutie. Podpredsedom klubu bude Július Jakab. (tasr)

Michal Šipoš (OĽaNO) hovorí, že Tomáš Taraba nemá nič spoločné s oblasťou ministerstva životného prostredia. „Predpokladám, že Fico chce mať za každú cenu vládu v stredu. Ak prezidentka nebude mať žiadnu výhradu, tak zrejme túto vládu aj vymenuje,“ povedal k novej nominácii SNS.

Novozvolený poslanec za OĽaNO Ľubomír Galko, ktorý je aj šéfom štátnych Leteckých opravovaní Trenčín, nebude dlho pôsobiť pod Robertom Kaliňákom. S novým ministrom obrany sa pri prvej príležitosti dohodne na odovzdaní firmy inému riaditeľovi.

Na novembrovom sneme si OĽaNO bude voliť nového predsedu. Člen predsedníctva Michal Šipoš nevylúčil, že by mohol kandidovať. Podľa stanov sa na jeseň končí mandát Igorovi Matovičovi.

Jana Bittó Cigániková zažalovala Igora Matoviča za jeho tvrdenia, že je lobistka Penty. „Nemôže jeden človek chodiť a kydať niekomu na hlavu bez akýchkoľvek dôkazov,“ hovorí poslankyňa SaS.

OĽaNO plánuje v novembri snem. Člen predsedníctva Michal Šipoš nekonkretizoval, či sa bude voliť aj predseda hnutia. Podľa stanov sa na jeseň končí mandát Igorovi Matovičovi.

Zvolení poslanci Národnej rady Erika Jurinová a Jozef Viskupič z OĽaNO sa vzdajú mandátov a zostávajú županmi. Do parlamentu by namiesto nich mali nastúpiť Július Jakab a Rastislav Krátky. Viskupič sa bude zaoberať aj svojou budúcnosťou v hnutí.

Ministerstvo financií pripravilo návrh na zrušenie výhod pre rodiny pri stavebnom sporení, ktoré presadilo OĽaNO. Novelu predložilo na pripomienkovanie, rozhodovať o nej bude už zrejme nová vláda a parlament. (tasr)

Na dohodu Hlasu so Smerom a SNS reagovalo aj OĽaNO: „Tri roky jediní hovoríme, že založenie Hlasu bol len obyčajný podvod na voličoch s cieľom dosiahnuť spolu so Smerom viac hlasov.“

Oceňujem snahu pána Šimečku o zostavenie vlády s menšou časťou bývalého Smeru, vraví žilinská županka Erika Jurinová. V podcaste V redakcii vraví, že by to bola lepšia alternatíva ako vláda Smeru – Hlasu – SNS.

O pomoci Ukrajine sa malo rozhodnúť už pred mesiacmi a nie po voľbách, zhodli sa Tomáš Valášek (PS) a Roman Mikulec (OĽaNO). Obaja kriticky prijali rozhodnutie, že o ďalšej vojenskej pomoci by mala rozhodnúť až riadne zvolená vláda.

Žilinská županka Jurinová stále zvažuje, či nastúpi do parlamentu. Líderka kandidátky OĽaNO rozhodnutie oznámi v najbližšom čase. „Najradšej by som to urobila vtedy, keď budeme vedieť, ako bude vyzerať vláda,“ hovorí v podcaste V redakcii.

Zvolený poslanec Ľubomír Galko (OĽaNO) zatiaľ ostáva vo funkcii riaditeľa Leteckých opravovní Trenčín. Chce najprv počkať na nového ministra, ktorý na čelo štátnej akciovky vymenuje jeho nástupcu.

Poslancom v parlamente za OĽaNO bude aj Viliam Tankó, ktorý bol zapísaný na dvoch kandidátkach do volieb – OĽaNO aj Aliancia. Tankó totiž pracoval v Sládkovičove vo firme ABAmet, ktorú vedie líder Aliancie Krisztián Forró.

Do parlamentu sa dostalo šesť rómskych poslancov. „Pamätám si rok 2016, keď prvýkrát vstúpili kotlebovci do parlamentu. Toto je z našej strany tak trochu revanš – už v parlamente nemáme kotlebovcov ani Republiku, ale máme šiestich Rómov,“ hovorí Peter Pollák.

Šesť rómskych poslancov. Foto - Denník N, FB kandidátov

NAKA uzavrela prípad podozrenia z podplácania pri prepise fiatiek, ktoré OĽaNO využívalo v predvolebnej kampani. Policajti nič trestné nenašli.

OĽaNO sa dostalo do pozície extrémistických strán, s ktorými nechce nikto nič mať, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Matovičov deštruktívny vplyv ho i s celým klubom vyraďuje z úvah o spolupráci. Jemu to však môže byť jedno. Keď to jeho voličom nedošlo po tom, čo bol vo vláde, prečo by si to mali všimnúť, keď bude z opozičnej lavice opäť nadávať na mafiánov?“

Jozef Viskupič zvolený za OĽaNO by podporil vládu štvorkoalície PS, Hlas, KDH a SaS a podporil by aj programové vyhlásenie takejto vlády. Viskupič je aj predsedom Trnavského kraja, zatiaľ nie je jasné, či si napokon uplatní poslanecký mandát. Igor Matovič odmieta podporovať vládu, v ktorej by bol Hlas. (markíza)

Matovičove fiatky, na ktoré stavil v kampani, sú pokazené. OĽaNO sa vykrúca, kedy ich bude žrebovať a odovzdá ľuďom. Líder hnutia sľuboval žrebovanie hneď po voľbách.

Fiatky, ktoré OĽaNO nakúpilo v Taliansku, využívali v predvolebnej kampani. Reprofoto N – Facebook I. Matoviča

Nové na Dennikn.sk

10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)08.12 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?08.12 15:13Danglár: Majster kat08.12 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami08.12 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka08.12 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im