Progresívne Slovensko

Podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík si myslí, že na Slovnaft treba uvaliť „omnoho vyššiu“ daň, než navrhuje Igor Matovič. Mimoparlamentná strana zároveň kritizovala, že rodinný balíček za vyše miliardy eur nemá pokryté financovanie.

Tomášovi Valáškovi v parlamente neprešiel návrh, ktorým chcel zvýšiť a zmeniť príspevok na starostlivosť o dieťa. Jeho výška by stúpla z 280 na 350 eur. Návrh sa nedostal cez prvé čítanie, za hlasovalo len šesť poslancov.

Viera v EÚ, boj proti klimatickej zmene a za rovnosť a ľudské práva nie sú bruselské, ale slovenské hodnoty, tvrdí Michal Šimečka. „Veď všetky sú súčasťou našej ústavy. Hodnoty Progresívneho Slovenska sú rovnako slovenské ako európske, lebo sú súčasťou nášho emancipačného príbehu v dejinách a sú súčasťou našej štátnosti.“

S postojmi Richarda Sulíka k ruskej rope nesúhlasím, vraví predseda progresívcov Michal Šimečka. „Slovnaft a MOL mali investovať oveľa viac, aby sme dnes boli lepšie pripravení a nemuseli bojovať o výnimky, ktoré sú vlastne v prospech jednej firmy. Lebo ja si nemyslím, že prinesú lacnejší benzín pre všetkých.“

Pre Slovensko by bolo lepšie, ak by táto vláda dovládla, ale nie za každú cenu, vraví nový predseda PS Michal Šimečka. „V čase vojny, utečeneckej a inflačnej krízy by sme si mali priať funkčnú vládu. Ale ak sa ukáže, že spolu nevedia fungovať, tak potom čo s tým? Potom sa musia rozpadnúť,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

S liberálnymi a ekologickými témami si nevystačíme, hovorí nový predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Posilniť chce hlavne ekonomický program, zo spolupráce vylúčil okrem Smeru aj Hlas-SD. „Vieme, kto sú Peter Pellegrini a Denisa Saková,“ povedal.

Irena Bihariová zostáva v užšom vedení Progresívneho Slovenska, delegáti ju zvolili za jednu z podpredsedníčok hnutia. Ďalšími členmi predsedníctva sú Lucia Plaváková, Tomáš Valášek a Martin Hojsík. Vo voľbe neuspela iba doterajšia podpredsedníčka Zora Jaurová.

Michal Šimečka sa stal predsedom Progresívneho Slovenska. Podpredseda Európskeho parlamentu na sobotňajšom sneme strany získal hlasy 152 zo 156 delegátov. Protikandidáta nemal, doterajšia predsedníčka Irena Biháriová už na tento post nekandidovala.

Michal Šimečka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michal Šimečka. Foto N - Tomáš Benedikovič

Odchádzam hrdá a s čistým svedomím, že prenechávam miesto lepším, povedala končiaca predsedníčka Irena Bihariová na sneme Progresívneho Slovenska. Delegátom poďakovala aj za to, že pred dvoma rokmi dali šancu Rómke, ktorá vyrastala v sociálne slabšom prostredí.

Bratislavský župan Juraj Droba (SaS) pochválil Progresívne Slovensko, že vie byť „cool pre mladých“. „Toto už „SaS-ka“ stratila. Ak čítate prieskumy, tak to viete,“ povedal Droba, ktorý na sneme PS vystúpil ako hosť.

V Bratislave sa začal snem Progresívneho Slovenska, na ktorom strana zmení predsedu. Jediným kandidátom po končiacej Irene Bihariovej je podpredseda europarlamentu Michal Šimečka.

Jediným kandidátom na predsedu Progresívneho Slovenska je europoslanec a podpredseda europarlamentu Michal Šimečka. Súčasná predsedníčka Irena Bihariová nebude funkciu obhajovať. Hnutie čaká snem 7. mája, Šimečka je v súčasnosti jeho podpredsedom.

Michal Šimečka a Irena Bihariová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michal Šimečka a Irena Bihariová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Michal Šimečka bude zrejme kandidovať za predsedu strany Progresívne Slovensko na blížiacom sa sneme. „Áno, zvažujem to,“ povedal súčasný podpredseda strany. Dodal, že o tejto téme ešte v strane prebieha interná diskusia.

Marián Kéry (Smer) nesúhlasí s tým, že Slovensko vyhostilo 35 ruských diplomatov. „Pre mňa je to veľký problém, každá minca má dve strany. Na jednej strane obrázky, ako tajní agenti korumpujú slovenských občanov, ale princíp kolektívnej viny nemá miesto v 21. storočí. Na základe čoho? Len aby Peter Schutz z denníka SME napísal, že to znie hrdo?“ povedal Kéry.

Téma odovzdania slovenských stíhačiek Mig Ukrajine je už neaktuálna, povedal Tomáš Valášek, bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO. „Američania presunuli celé riziko späť na nás. Za týchto okolností by som vláde neodporúčal do toho ísť,“ hovorí poslanec a člen Progresívneho Slovenska.

Ruské migy sú pre slovenskú vzdušnú obranu nepoužiteľné okrem iného aj preto, že ich obsluhujú ruskí technici, hovorí Tomáš Valášek, bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO. „Ja by som im neveril. Úprimne, byť slovenským pilotom, neviem, či by som si za týchto okolností chcel sadnúť do takejto stíhačky,“ hovorí poslanec a člen Progresívneho Slovenska.

Ruský útok na základňu pri poľských hraniciach bol varovaním zo strany Ruska, myslí si Tomáš Valášek, poslanec a člen Progresívneho Slovenska. „Bolo to gesto, ktoré nám malo povedať, že Rusi evidujú, čo Spojenci robia, či už kolektívne, alebo individuálne, a preto zaútočili na najviditeľnejší cieľ, ktorý na Ukrajine bol,“ hovorí bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO.

Tomáš Valášek. Foto N - Vladimír Šimíček
Tomáš Valášek. Foto N - Vladimír Šimíček

Prieskum Focusu: Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, s Republikou by mali v parlamente tesnú väčšinu 76 mandátov. Postupne silnejúci Smer od januára ďalšie body nezískal. Do parlamentu by sa nedostali Kotlebovci, maďarská Aliancia ani SNS.

Matúš Vallo ohlásil spoločne s bratislavským županom Jurajom Drobom a Progresívnym Slovenskom predvolebnú koalíciu. Vallova vznikajúca strana Team Bratislava tak pôjde do volieb spolu s SaS a PS.

Inštitút Priatelia Európy zaradil podpredsedu europarlamentu Michala Šimečku medzi 40 mladých európskych lídrov roku 2022. V minulosti takto vybral napríklad investigatívnu novinárku Pavlu Holcovú či bývalú športovú strelkyňu a členku MOV Danku Bartekovú.

Poslanec Tomáš Valášek predloží v mene Progresívneho Slovenska návrh uznesenia s vyhlásením stavu klimatickej núdze. Politickú podporu hľadá u koaličných a nezávislých poslancov. Minulý rok Národná rada nevyhlásila stav klimatickej núdze ani na základe petície s viac ako 120-tisíc podpismi.

Poslanec PS Tomáš Valášek chce, aby sa generálny prokurátor koordinoval s ministerstvom zahraničných vecí pri uplatňovaní svojich oprávnení v oblasti medzinárodnej spolupráce. Dosiahnuť to chce novelou zákona o prokuratúre, ktorej návrh podal do parlamentu. Predísť by sa podľa neho malo situáciám protirečiacim našim zahraničnopolitickým pozíciám.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec pre televíziu Markíza poprel, že by sa poslanec za PS Tomáš Valášek akokoľvek podieľal na prejave prezidentky o situácii na Ukrajine. Valášek pritom aj Denníku N povedal, že prejav a aj témy zahraničnej politiky s prezidentkou konzultoval.

Poslanci Smeru, Hlasu aj minister financií Igor Matovič kritizujú prezidentku, že nie je nadstranícka, keď jej prejav vznikol v počítači člena PS Tomáša Valáška. Prezidentská kancelária vysvetľuje, že draft prejavu písala poradkyňa prezidentky Jana Kobzová, ktorá je manželkou poslanca Valáška.  „Ďalej s draftom príhovoru pracovala prezidentka,“ píše kancelária.

Poslanec parlamentu a člen Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek hovorí, že prezidentka Čaputová s ním ako s expertom na obranu konzultovala aj dianie na Ukrajine. „ Argument, že teraz, keď som členom Progresívneho Slovenska a členom Národnej rady, mám vymazať všetku skúsenosť, mi pripadá absurdný,“ dodáva. Prejav o napätí na Ukrajine však podľa Valáška písala jeho manželka, poradkyňa prezidentky, finálnu podobu mu dala samotná Zuzana Čaputová.

Poslanec Tomáš Valášek (PS) sa na Facebooku snaží odľahčiť, že prejav prezidentky Zuzany Čaputovej o napätí na Ukrajine vznikol na jeho počítači: „Kúpime druhý počítač do domácnosti. Zn. Rýchlo.“

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej o napätí na Ukrajine vznikol na počítači poslanca Tomáša Valáška (Progresívne Slovensko), upozornil web Refresher. Vyplýva to z vlastností dokumentu, ktorý bol na oficiálnej stránke prezidentskej kancelárie. Prezidentský palác tvrdí, že ide o nedorozumenie.

Z exmoderátora Michala Saba sa stáva politik, ktorý sa vidí až v laviciach parlamentu. Chce sa stať klimatickým lídrom za Progresívne Slovensko. „Mám šarlátové písmeno?“ reaguje na otázku, či sa povznesie nad to, že jeho vystupovanie v šoubiznise bude terčom paródií.

Foto N – Pavel Bielik
Foto N – Pavel Bielik

Hrozba veľkého vojenského konfliktu ešte nikdy nebola tak blízko slovenských hraníc, upozorňujú politici PS Michal Šimečka a Tomáš Valášek. „Rusko sa snaží silou zmeniť pravidlá hry v Európe, ktoré nám priniesli takú prosperitu a stabilitu, aká bola v našom kúte kontinentu historicky skôr výnimkou. Politici vo vláde aj opozícii sa nesmú tváriť, akoby o nič nešlo.“

Progresívne Slovensko bude mať na prelome mája a júna snem, na ktorom si bude voliť predsedu. Súčasnú šéfku Irenu Bihariovú totiž zvolili v júni 2020 na dvojročné funkčné obdobie. Ohlasovanie kandidatúr sa očakáva na jar, zatiaľ ju nikto z vedenia PS nepotvrdil.

Environmentálny aktivista Michal Sabo vstupuje do Progresívneho Slovenska. Považuje ho za jediné politické hnutie, ktoré „rozumie naliehavosti klimatickej krízy a reálne predkladá riešenia, ktoré majú potenciál nás z nej vyviesť“.

Prieskum AKO: Prvý Hlas si mierne pohoršil, Smer je tesne za druhou SaS, preferencie strán sa však oproti decembru výraznejšie nezmenili. Do parlamentu by sa nedostali Aliancia, SNS, ĽSNS ani Za ľudí, ale KDH a Republika áno.

Predčasné voľby chce 52 percent ľudí, z vládnych strán sú za ne najviac Kollárovi voliči, ukázal prieskum AKO pre televíziu Joj. Nové voľby majú malú podporu u priaznivcov OĽaNO (11 percent), KDH (13), PS (25) a SaS (29).

V Únii nemusíme sedieť v kúte, potrebujeme sebavedomie, vraví Michal Šimečka po zvolení za podpredsedu europarlamentu. „Môžeme presadzovať naše priority a získavať vplyvné pozície, len musíme vedieť nadväzovať vzťahy, vytvárať partnerstvá a získať pre veci podporu.“

Michal Šimečka vraví, že je skoro hovoriť o tom, či by mohol kandidovať za predsedu PS. „Snem je v júni a predpokladám, že niekedy na jar sa v našom hnutí bude diskutovať o tom, čo ďalej. V tomto by som nechcel predbiehať.“

Nebolo to ako zo seriálu House of Cards, no rokovalo sa do poslednej chvíle, vraví Michal Šimečka o voľbe podpredsedu Európskeho parlamentu. Myslí si, že jeho funkcia môže pomôcť aj PS, v slovenskej politike bude aktívny aj naďalej. „Považujem za povinnosť europoslanca, aby sme EÚ približovali ľuďom.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Rusi podľa Martina Poliačika vedia dobre identifikovať, kto by mohol byť zástupcom ich záujmov v priestore, ktorý stále pokladajú za svoj. „Tentoraz je to pán generálny prokurátor. No o tomto všetkom sme sa mali rozprávať ešte pred tým, ako bol Maroš Žilinka zvolený. Dnes len znášame to, že bol nakoniec pretlačený kandidát Borisa Kollára,“ hovorí Poliačik v rozhovore.

Z politiky mi chýba Rada Európy, dnešná delegácia vedená Annou Záborskou je strašná hanba, vraví exposlanec Martin Poliačik v rozhovore. „Ani Juraj Šeliga ako člen delegácie nie je schopný podporiť aktivity, ktoré tam vyvíja ukrajinská strana alebo ľudia, ktorí sa pravidelne ozývajú voči prehreškom proti ľudským právam zo strany ruskej delegácie.“

Martin Poliačik. Foto N - Vladimír Šimíček
Martin Poliačik. Foto N - Vladimír Šimíček

Michala Šimečku zvolili za podpredsedu Európskeho parlamentu. Slovenský europoslanec z PS dostal v druhom kole voľby 494 hlasov a bude prvým Slovákom v tejto funkcii.

Michal Šimečka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michal Šimečka. Foto N - Tomáš Benedikovič

Európski liberáli navrhli Michala Šimečku (PS) za podpredsedu europarlamentu. Už po nástupe do zákonodarného zboru EÚ v roku 2019 získal podpredsednícku funkciu vo frakcii Obnovme Európu. Voľba nového vedenia bude 18. januára.

ĽSNS sa musí ospravedlniť predsedníčke Progresívneho Slovenska Irene Bihariovej a zaplatiť jej 5000 eur ako náhradu za ujmu, rozhodol okresný súd v Banskej Bystrici. Strana približne pred dvoma rokmi distribuovala noviny s jej fotkou a tvrdením, že je „cigánska fanatička“.

Igor Matovič tvrdí, že najkratšia cesta k predčasným voľbám je vyštvať Sme rodina z koalície. „Viem, že ľudia ťahajúci nitky v úzadí už slintajú blahom pri predstave novej vládnej zostavy mafošov z Hlasu, progresívcov z PS a SaS… ale ešte budú musieť chvíľku počkať,“ píše na Facebooku.

Tomáš Valášek z PS nebude hlasovať za návrh budúcoročného rozpočtu. Poslanec, ktorý predtým reprezentoval stranu Za ľudí, vraví, že mu chýbajú reformy. Strana sa sťažuje aj na to, že z rozpočtu nepôjde viac peňazí na platy v zdravotníctve a školstve.

Podcast: Podpredseda PS Michal Truban nevylučuje, že bude o pol roka kandidovať za predsedu strany. Myslí si však, že na to má aj europoslanec Michal Šimečka. „Mišo je jeden z najlepších politikov, akých sme tu mali. Mladý, šikovný, veľmi múdry, scestovaný, diplomatický. Veľmi dobre sa mi s ním rozpráva, to, čo si myslí, to aj naozaj robí. Či bude kandidovať, to je na ňom.“

Igor a Boris sú šmelinári, lepším premiérom by bol Sulík, hovorí v rozhovore podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. Eduard Heger je podľa neho dobrý človek, ale je to typ premiéra, ktorý sa hodí do mierových časov, nie do veľkej pandemickej krízy. PS svojho odborníka na zdravotníctvo ešte len hľadá.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Riaditeľ SIS Michal Aláč odmieta kritiku Progresívneho Slovenska preto, že ich SIS v správe označila za ľavicových extrémistov. Podľa Aláča SIS nemyslela PS, keď hovorila o narúšaní mítingov kotlebovcov. „Je logické, že vždy, keď sa nejaká správa objaví v médiách, je podrobená kritike, nemala by sa využívať na kampaň,“ povedal Aláč.

Predsedníčka PS Irena Biháriová považuje za nevídané, že vo výročnej správe SIS sa stala z ochrany ľudskoprávnych ústavných garancií definičná črta agendy ľavicových extrémistov. Tajná služba odmieta, že by sledovala politické strany.

Progresívne Slovensko sa našlo v kapitole o ľavicovom extrémizme správy SIS za rok 2020. O kom presne píše, tajná služba neprezrádza, no uisťuje, že sa nezameriavajú na riadne registrované politické strany. Predsedníčka PS Irena Biháriová si však všíma, že SIS vo svojej správe používa tie isté charakteristiky, ktoré o Progresívnom Slovensku vyslovuje extrémistická scéna.

Do Progresívneho Slovenska vstupuje europoslanec Michal Wiezik a ďalší politici zo strany Spolu, napr. odborníčka na životné prostredie Tamara Stohlová. Podľa predsedníčky PS Ireny Biháriovej to dokazuje, že jej hnutie je aj mimo parlamentu atraktívne.

Bývalému poslancovi Za ľudí Tomášovi Valáškovi neprešiel v parlamente návrh na systém zdieľania dôchodkových práv pri výchove dieťaťa. Za hlasovali len traja poslanci, koalícia sa zväčša zdržala. Exposlancom koalície sa obvykle nedarí presadiť návrhy.

Nové na Dennikn.sk

AM:36Ekonomický newsfilter: S&P nám zhoršila výhľad ratingu, bojí sa nielen vojny, ale aj populistických balíčkov AM:36300 slov z MS: Slováci majú budúcnosť, píše IIHF. Do NHL možno pribudne ďalší hráčVčera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu