Progresívne Slovensko

Najväčší volebný potenciál majú Hlas a Smer, každá strana okolo 30 percent. Ukázal to prieskum Ipsosu, kde mohli respondenti uviesť svoje druhé a tretie voľby. Polovica voličov Hlasu uviedla Smer a naopak. Potenciál SaS a PS sa blíži k 20 percentám, na podpore OĽaNO vidno, že mu zostali najmä skalní sympatizanti.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Dávame vládnej koalícii dve schôdze a dosť, hovorí v rozhovore podpredseda Európskeho parlamentu a predseda PS Michal Šimečka. Ak bude zrejmé, že sa vládne s fašistami, bude to pre poslanca strany Tomáša Valáška červená čiara. Rovnako ako aj možné zvolenie Tomáša Tarabu za podpredsedu parlamentu. „Ak by sa človek z fašistickej kandidátky, s takýmto profilom, stal podpredsedom parlamentu, je to porušenie noriem, ktoré na Slovensku fungovali dlhé roky.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Aj poslanec PS Tomáš Valášek povedal, že by sa prezentoval, ak by dal Boris Kollár hlasovať o prítomnosti poslancov tretíkrát. „Parlament musí fungovať, ľudia od neho právom očakávajú riešenia, okrem iného aj na astronomické ceny elektriny a plynu,“ povedal Valášek.

Premiér Heger podľa predsedu PS Michala Šimečku premrhal dva mesiace a nedokázal nájsť podporu pre opatrenia na zmiernenie energetickej krízy. Podpredseda europarlamentu píše, že našťastie aspoň EÚ nie je paralyzovaná menšinovou vládou a tieto opatrenia rýchlo pripravuje.

Progresívne Slovensko žiada Hegera, aby predložil plán pomoci obyvateľom s cenami energií. Ak do konca septembrovej schôdze vláda takýto plán nepredstaví alebo preň nezíska väčšinu, mal by premiér požiadať o dôveru v parlamente, uviedol predseda PS Michal Šimečka.

Predseda PS Michal Šimečka povedal, že „koalícia dnes zmarila nádej na zmenu dvom miliónom ľudí“, ktorí vo voľbách volili strany koalície a ďalšie demokratické strany vrátane Progresívneho Slovenska. „Primárnu zodpovednosť za toto zlyhanie nesie Igor Matovič,“ uviedol Šimečka.

Po OĽaNO a SaS dal do parlamentu návrh na zmenu paragrafu 363 aj Tomáš Valášek (PS). Navrhuje zaviesť dodatočný súdny prieskum, keďže v súčasnosti podľa neho neexistuje nijaká inštancia, ktorá by nezávisle posúdila, či dochádza k zneužívaniu paragrafu.

Poslanec Tomáš Valášek (PS) predloží návrh zákona o životných partnerstvách. Navrhuje vznik bezpodielového vlastníctva partnerov, nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie či osvojenie dieťaťa životným partnerom. Zákon je cielený na všetky páry, teda aj na heterosexuálne páry, ktoré nemôžu alebo nechcú vstúpiť do manželstva.

Peter Pellegrini odmieta špekulácie, že by strana Hlas bola v budúcnosti súčasťou trojkoalície s SaS a Progresívnym Slovenskom. „Nemáme s nimi žiadnu komunikáciu a ani spoluprácu neplánujeme,“ povedal Pellegrini o PS a dodal, že sa s novým predsedom strany, europoslancom Michalom Šimečkom, ani len nepozná.

Hlas zostáva preferenčne najsilnejšou stranou, vyplýva z prieskumu AKO pre TV Joj. Stranu Petra Pellegriniho by podľa neho volilo 19,2 % voličov, nasleduje Smer (14,9) a SaS (13,1). Do parlamentu by sa nedostali Za ľudí, kotlebovci ani SNS.

Súčasní voliči SaS, PS či OĽaNO prakticky nezvažujú, že by volili Hlas Petra Pellegriniho. Medzi vládnymi stranami má najväčší potenciál SaS, ako svoju ďalšiu voľbu ju zvažujú najmä voliči Progresívneho Slovenska.

Najsilnejšou stranou v auguste je Hlas s vyše 17 %, za ním sú Smer, SaS a PS, ukazuje volebný model agentúry Ipsos. Široký potenciál Hlasu a Smeru je až okolo 30 %; priblížiť by sa k tomu číslu mohli, len ak by jedna strana brala voličov druhej.

Až polovica voličov Hlasu a Republiky zvažuje, že by volili aj Smer, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Smer má zároveň najsilnejšie jadro voličov, a ak by prišli k voľbám len tí, ktorí sú dnes rozhodnutí voliť, mal by šancu vyhrať.

Prieskum AKO: Hlas za dva mesiace stúpol, opozícia by ale zostaviť vládu nedokázala. Hlas by dokázal zostaviť koalíciu so SaS a s PS (78 hlasov), ale aj s ďalšími kombináciami strán súčasnej koalície.

Voľby by v júni vyhral Hlas s 20,5 %, druhý je Smer so 14,4 % a tretia SaS s 9,6 %. Ukázal to prieskum Focusu pre Markízu. Nasleduje PS s 9,1 %, Sme rodina má 7,6 %, OĽaNO 7,1 %, Republika 6,8 % a KDH 6,7 %. SaS v prieskume klesla o jeden a pol percentuálneho bodu, OĽaNO o jeden bod.

V parlamente sa podľa mimoparlamentného Progresívneho Slovenska zrodila nová hnedá koalícia OĽaNO, Sme rodina a Kotlebovej ĽSNS. Strana reagovala na prelomenie veta prezidentky. „Tentokrát sa už hlasujúci nemôžu vyhovárať, že zákon by prešiel aj bez fašistov,“ napísal predseda Michal Šimečka.

Poslanec Tomáš Valášek (PS) nepodporí prelomenie veta prezidentky pri Matovičovom balíčku, povedal predseda PS Michal Šimečka v TA3. Prelomenie veta nepodporí ani koaličná SaS. Koalícia presunula hlasovanie o balíčku na budúci týždeň, lebo niektorí poslanci OĽaNO už balíček podporiť nechcú.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko sa so Smerom nemieni rozprávať na tému referenda. “S pozvánkou pre nás si Robert Fico nemusí robiť zbytočnú námahu,“ píše PS, ktoré sa odmieta akokoľvek spájať s aktivitami Smeru.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko spustí kampaň za zvýšenie platov učiteľov o 10 percent. Týkať sa to má aj nepedagogických pracovníkov. Nárast platov presadzoval Igor Matovič spolu so zvýšením daní, čo vetovala SaS.

Prieskum Focusu: Hlas má znovu 20 percent, Smer je druhý s 15 percentami, progresívci predbehli OĽaNO. SaS by volilo 11 percent ľudí, PS 9,1 %, OĽaNO 8,1 %, Republiku 6,9 %, KDH 6,3 %, Sme rodina 5,6 %. Hlas, Smer a Republika by mali 76 poslancov.

Progresívne Slovensko kritizuje vládu za to, že ešte nevysúťažila nový mýtny systém, a už to podľa nej načas ani nestíha. Kontrakt SkyTollu má platiť do konca tohto roka. „Za dva a pol roka tejto vlády nebudeme mať nového poskytovateľa mýtneho systému na Slovensku,“ kritizuje odborník PS na dopravu Martin Pekár.

Progresívne Slovensko prestáva podporovať zotrvávanie vlády, „ktorú naďalej de facto riadi Igor Matovič“, oznámil predseda Michal Šimečka v reakci na schválenie Matovičovho balíčka za vyše miliardy eur ročne. V Národnej rade je jeden člen PS, nezaradený poslanec Tomáš Valášek.

Podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík si myslí, že na Slovnaft treba uvaliť „omnoho vyššiu“ daň, než navrhuje Igor Matovič. Mimoparlamentná strana zároveň kritizovala, že rodinný balíček za vyše miliardy eur nemá pokryté financovanie.

Tomášovi Valáškovi v parlamente neprešiel návrh, ktorým chcel zvýšiť a zmeniť príspevok na starostlivosť o dieťa. Jeho výška by stúpla z 280 na 350 eur. Návrh sa nedostal cez prvé čítanie, za hlasovalo len šesť poslancov.

Viera v EÚ, boj proti klimatickej zmene a za rovnosť a ľudské práva nie sú bruselské, ale slovenské hodnoty, tvrdí Michal Šimečka. „Veď všetky sú súčasťou našej ústavy. Hodnoty Progresívneho Slovenska sú rovnako slovenské ako európske, lebo sú súčasťou nášho emancipačného príbehu v dejinách a sú súčasťou našej štátnosti.“

S postojmi Richarda Sulíka k ruskej rope nesúhlasím, vraví predseda progresívcov Michal Šimečka. „Slovnaft a MOL mali investovať oveľa viac, aby sme dnes boli lepšie pripravení a nemuseli bojovať o výnimky, ktoré sú vlastne v prospech jednej firmy. Lebo ja si nemyslím, že prinesú lacnejší benzín pre všetkých.“

Pre Slovensko by bolo lepšie, ak by táto vláda dovládla, ale nie za každú cenu, vraví nový predseda PS Michal Šimečka. „V čase vojny, utečeneckej a inflačnej krízy by sme si mali priať funkčnú vládu. Ale ak sa ukáže, že spolu nevedia fungovať, tak potom čo s tým? Potom sa musia rozpadnúť,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček

S liberálnymi a ekologickými témami si nevystačíme, hovorí nový predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Posilniť chce hlavne ekonomický program, zo spolupráce vylúčil okrem Smeru aj Hlas-SD. „Vieme, kto sú Peter Pellegrini a Denisa Saková,“ povedal.

Irena Bihariová zostáva v užšom vedení Progresívneho Slovenska, delegáti ju zvolili za jednu z podpredsedníčok hnutia. Ďalšími členmi predsedníctva sú Lucia Plaváková, Tomáš Valášek a Martin Hojsík. Vo voľbe neuspela iba doterajšia podpredsedníčka Zora Jaurová.

Michal Šimečka sa stal predsedom Progresívneho Slovenska. Podpredseda Európskeho parlamentu na sobotňajšom sneme strany získal hlasy 152 zo 156 delegátov. Protikandidáta nemal, doterajšia predsedníčka Irena Biháriová už na tento post nekandidovala.

Michal Šimečka. Foto N - Tomáš Benedikovič

Odchádzam hrdá a s čistým svedomím, že prenechávam miesto lepším, povedala končiaca predsedníčka Irena Bihariová na sneme Progresívneho Slovenska. Delegátom poďakovala aj za to, že pred dvoma rokmi dali šancu Rómke, ktorá vyrastala v sociálne slabšom prostredí.

Bratislavský župan Juraj Droba (SaS) pochválil Progresívne Slovensko, že vie byť „cool pre mladých“. „Toto už „SaS-ka“ stratila. Ak čítate prieskumy, tak to viete,“ povedal Droba, ktorý na sneme PS vystúpil ako hosť.

V Bratislave sa začal snem Progresívneho Slovenska, na ktorom strana zmení predsedu. Jediným kandidátom po končiacej Irene Bihariovej je podpredseda europarlamentu Michal Šimečka.

Jediným kandidátom na predsedu Progresívneho Slovenska je europoslanec a podpredseda europarlamentu Michal Šimečka. Súčasná predsedníčka Irena Bihariová nebude funkciu obhajovať. Hnutie čaká snem 7. mája, Šimečka je v súčasnosti jeho podpredsedom.

Michal Šimečka a Irena Bihariová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Michal Šimečka bude zrejme kandidovať za predsedu strany Progresívne Slovensko na blížiacom sa sneme. „Áno, zvažujem to,“ povedal súčasný podpredseda strany. Dodal, že o tejto téme ešte v strane prebieha interná diskusia.

Marián Kéry (Smer) nesúhlasí s tým, že Slovensko vyhostilo 35 ruských diplomatov. „Pre mňa je to veľký problém, každá minca má dve strany. Na jednej strane obrázky, ako tajní agenti korumpujú slovenských občanov, ale princíp kolektívnej viny nemá miesto v 21. storočí. Na základe čoho? Len aby Peter Schutz z denníka SME napísal, že to znie hrdo?“ povedal Kéry.

Téma odovzdania slovenských stíhačiek Mig Ukrajine je už neaktuálna, povedal Tomáš Valášek, bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO. „Američania presunuli celé riziko späť na nás. Za týchto okolností by som vláde neodporúčal do toho ísť,“ hovorí poslanec a člen Progresívneho Slovenska.

Ruské migy sú pre slovenskú vzdušnú obranu nepoužiteľné okrem iného aj preto, že ich obsluhujú ruskí technici, hovorí Tomáš Valášek, bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO. „Ja by som im neveril. Úprimne, byť slovenským pilotom, neviem, či by som si za týchto okolností chcel sadnúť do takejto stíhačky,“ hovorí poslanec a člen Progresívneho Slovenska.

Ruský útok na základňu pri poľských hraniciach bol varovaním zo strany Ruska, myslí si Tomáš Valášek, poslanec a člen Progresívneho Slovenska. „Bolo to gesto, ktoré nám malo povedať, že Rusi evidujú, čo Spojenci robia, či už kolektívne, alebo individuálne, a preto zaútočili na najviditeľnejší cieľ, ktorý na Ukrajine bol,“ hovorí bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO.

Tomáš Valášek. Foto N - Vladimír Šimíček

Prieskum Focusu: Voľby by vyhral Hlas pred Smerom, s Republikou by mali v parlamente tesnú väčšinu 76 mandátov. Postupne silnejúci Smer od januára ďalšie body nezískal. Do parlamentu by sa nedostali Kotlebovci, maďarská Aliancia ani SNS.

Matúš Vallo ohlásil spoločne s bratislavským županom Jurajom Drobom a Progresívnym Slovenskom predvolebnú koalíciu. Vallova vznikajúca strana Team Bratislava tak pôjde do volieb spolu s SaS a PS.

Inštitút Priatelia Európy zaradil podpredsedu europarlamentu Michala Šimečku medzi 40 mladých európskych lídrov roku 2022. V minulosti takto vybral napríklad investigatívnu novinárku Pavlu Holcovú či bývalú športovú strelkyňu a členku MOV Danku Bartekovú.

Poslanec Tomáš Valášek predloží v mene Progresívneho Slovenska návrh uznesenia s vyhlásením stavu klimatickej núdze. Politickú podporu hľadá u koaličných a nezávislých poslancov. Minulý rok Národná rada nevyhlásila stav klimatickej núdze ani na základe petície s viac ako 120-tisíc podpismi.

Poslanec PS Tomáš Valášek chce, aby sa generálny prokurátor koordinoval s ministerstvom zahraničných vecí pri uplatňovaní svojich oprávnení v oblasti medzinárodnej spolupráce. Dosiahnuť to chce novelou zákona o prokuratúre, ktorej návrh podal do parlamentu. Predísť by sa podľa neho malo situáciám protirečiacim našim zahraničnopolitickým pozíciám.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec pre televíziu Markíza poprel, že by sa poslanec za PS Tomáš Valášek akokoľvek podieľal na prejave prezidentky o situácii na Ukrajine. Valášek pritom aj Denníku N povedal, že prejav a aj témy zahraničnej politiky s prezidentkou konzultoval.

Poslanci Smeru, Hlasu aj minister financií Igor Matovič kritizujú prezidentku, že nie je nadstranícka, keď jej prejav vznikol v počítači člena PS Tomáša Valáška. Prezidentská kancelária vysvetľuje, že draft prejavu písala poradkyňa prezidentky Jana Kobzová, ktorá je manželkou poslanca Valáška.  „Ďalej s draftom príhovoru pracovala prezidentka,“ píše kancelária.

Poslanec parlamentu a člen Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek hovorí, že prezidentka Čaputová s ním ako s expertom na obranu konzultovala aj dianie na Ukrajine. „ Argument, že teraz, keď som členom Progresívneho Slovenska a členom Národnej rady, mám vymazať všetku skúsenosť, mi pripadá absurdný,“ dodáva. Prejav o napätí na Ukrajine však podľa Valáška písala jeho manželka, poradkyňa prezidentky, finálnu podobu mu dala samotná Zuzana Čaputová.

Poslanec Tomáš Valášek (PS) sa na Facebooku snaží odľahčiť, že prejav prezidentky Zuzany Čaputovej o napätí na Ukrajine vznikol na jeho počítači: „Kúpime druhý počítač do domácnosti. Zn. Rýchlo.“

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej o napätí na Ukrajine vznikol na počítači poslanca Tomáša Valáška (Progresívne Slovensko), upozornil web Refresher. Vyplýva to z vlastností dokumentu, ktorý bol na oficiálnej stránke prezidentskej kancelárie. Prezidentský palác tvrdí, že ide o nedorozumenie.

Nové na Dennikn.sk

20:30Týždňový newsfilter: Sústreďme sa na tých, ktorí stoja za Matovičom 20:25Na pódiu oslavovali, no ešte nebolo isté, kto je víťaz. „Skvele načasované,“ hundral Leclerc 20:02Našou úlohou je neprovokovať mužov a robiť všetko, čo chcú, vraveli Iránky na proteste v Bratislave 19:47Analytička z Globsecu: Meloniová si ponecháva fašistické symboly, o demokraciu v Taliansku sa však nebojím 16:57Shooty: Preferencia 14:37Diera na trhu: málovravný taxikár, tichý kaderník a introvertný masér 14:32Slzný plyn, panika, pošliapaní fanúšikovia. Indonézia zažila futbalovú hrôzu s viac ako sto obeťami 14:05Korčok nateraz Sulíkovu ponuku na volebného lídra SaS neprijal, definitívne to byť nemusí 13:36Slovensko získa objednávku na ďalšie húfnice Zuzana pre Ukrajinu, zaplatia ju západné štáty 12:54Nedeľná nekázeň: Mníšky, ktoré sa nedali vyzliecť 11:37Zúfalí ľudia po smrti mladého dievčaťa stratili zábrany, hovorí odborníčka na Irán 10:38Danglár: Prečo ma nemajú radi? 09:48Ponižujúca porážka pre Putina deň po anexii. Čo znamená oslobodenie Lymanu ukrajinskou armádou 09:35V Montreale sa rozoberá každé slovo. Výrok generálneho manažéra o Slafkovskom zaplnil médiá na dva dniVčera 17:44High 5ive: Yuval Noah Harari deťom: Z dejín sa dozviete, čo nesedí v dnešnom sveteVčera 16:43Rusi utekajú z Lymana. Ukrajinci získali dôležité mesto deň po Putinovej anexiiVčera 15:30Pellegrini na sneme Hlasu: Smer uviazol v minulosti, my sme budúcnosťVčera 14:16S hľadaním teroristov musia pomôcť rumunskí experti. Ako je Katar pripravený na futbalové MSVčera 09:50Ruskú ekonomiku zasiahnu odvody menej, ako si myslíme, mnohí sa však radšej skryjú alebo zmrzačiaVčera 09:19Putinova vojna sa vrátila do RuskaVčera 08:49Český týždeň: Za víťaza volieb sa vyhlasuje každý, boj o Prahu sa ešte len začínaVčera 07:17Komentátori Denníka N: Zažívame úzkosť, ale demokracia to vie zvládnuťVčera 07:00Symbolom nenávisti Tottenhamu a Arsenalu je aj papagáj, ktorý zomrel, keď Tottenham vypadol do druhej ligy30.09 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpili30.09 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?30.09 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisť30.09 17:36Ako šetriť na kúrení v byte a nepriživovať sa na susedoch30.09 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovať30.09 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovatelia30.09 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej noci