Progresívne Slovensko

Predstava, že celý výbor do nohy nepodporil Martina Klusa v dôsledku intervencie niekoho zo slovenskej politiky, je absurdná, vyhlásil Michal Šimečka, podpredseda europarlamentu a predseda PS. Klus obvinil 23 europoslancov, ktorí nepodporili jeho nomináciu za člena Európskeho dvora audítorov, že sa nechali zmanipulovať Richardom Sulíkom.

Michal Šimečka vyhlásil, že útoky Roberta Fica na Jaroslava Spišiaka ho len utvrdzujú o správnosti snahy o jeho spoluprácu s PS. „Keď sa Robert Fico obáva spravodlivosti, robíte niečo dobre,“ tvrdí.

Premiér Eduard Heger v Na telo povedal, že on Jaroslava Spišiaka na spoluprácu neoslovil, lebo “neprišiel na to čas a teraz už na to čas ani nepríde”. Bývalý policajný prezident rokuje o spolupráci s Progresívnym Slovenskom.

Z Progresívneho Slovenska sa stáva dospelá strana, komentuje Monika Tódová v Newsfiltri správu, že policajný exprezident Jaroslav Spišiak rokuje so stranou o spolupráci. „PS po posledných voľbách priznalo, že podcenilo protikorupčnú agendu. Táto chyba sa so Spišiakom nebude opakovať. Ak je niekto stelesnením boja proti zločinu na Slovensku, je to práve on.“

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak rokuje o kandidatúre s Progresívnym Slovenskom. „Áno, diskutujem s predsedom PS Michalom Šimečkom, teší ma jeho záujem o moje skúsenosti v oblasti boja proti organizovanému zločinu, korupcii a so zabezpečovaním práva a poriadku,“ hovorí.

Jaroslav Spišiak. Foto N - Vladimír Šimíček

Voliči Hlasu netúžia po vláde s SaS a PS a, naopak, voliči SaS ani PS nechcú, aby ich strany vládli s Pellegriniho Hlasom. Podľa prieskumu Ipsosu pre Denník N si priaznivci Hlasu skôr želajú vládu so Smerom a Sme rodina.

Progresívne Slovensko uviedlo, že rozhodnutie odovzdať migy Ukrajine je v bezpečnostnom záujme Slovenska. „Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť,“ povedal líder strany Michal Šimečka.

Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Hegera, aby povedal, kedy „dozrie čas“ na registrované partnerstvá. Strana tak reaguje na premiérov rozhovor pre Refresher, v ktorom povedal, že „na registrované partnerstvá nedozrel čas“.

Ako by mohla nová strana Eduarda Hegera ešte rásť? Podľa modelu Ipsosu je jej široký potenciál asi 12 %. Ako druhú či tretiu voľbu stranu Demokrati uviedla pätina voličov PS, asi 15 % voličov SaS, ale najmä tretina voličov OĽaNO a asi 20 % priaznivcov KDH.

Smer už má väčší voličský potenciál ako Hlas, ukázal model Ipsosu. Fico môže ďalších voličov získavať z voličskej základne Hlasu, ako druhú či tretiu voľbu uvádza Smer až tretina sympatizantov Pellegriniho. Smer zvažuje aj polovica voličov Republiky.

Ak by voľby dopadli podľa prieskumu Ipsosu, väčšinu by mali Smer s Hlasom a Republikou alebo aj bez Republiky so Sme rodina. Teoreticky by bolo možné vytvoriť aj vládu Hlasu, SaS, PS a KDH, ktorú by v parlamente podporovalo 79 poslancov.

Voľby by vyhral Smer (16,2) tesne pred Hlasom (16), tretie je PS (11,1), ukázal volebný model Ipsosu pre Denník N. Hegerových Demokratov by volilo takmer päť percent voličov, rovnako ako OĽaNO, ktoré od januára stratilo tri percentuálne body.

Ak by mi niekto povedal, že sa v súboji o stranu Spolu stretnú bývalý premiér a aktuálny premiér, tak by som si myslel, že si asi robí žarty, vraví Miroslav Beblavý. On sám bol skôr za to, aby sa Spolu už pred rokom a pol zlúčilo s Progresívnym Slovenskom.

Predseda PS Michal Šimečka na otázku, či bude jeho strana spolupracovať so Sme rodina, povedal, že to nebude ich prvá voľba. Strany sú podľa neho odlišné, skritizoval napríklad spoluprácu Sme rodina s Marine Le Penovou.

Marián Leško pochybuje, že by voľby mohlo vyhrať Progresívne Slovensko. Súhlasí s Donaldom Tuskom, ktorý nedávno povedal, že väčšina sa nedá získať s menšinovými témami. „Na to, aby niekto vyhral voľby, musí prísť s niečím, čo osloví väčšiu a širšiu časť spoločnosti, a nie som si celkom istý, či si to PS uvedomuje,“ povedal Leško v diskusii Denníka N.

V PS zjavne pochopili to isté čo v Hlase – ak chcete uspieť, najlepšie je nevyčnievať, píše Filip Obradovič. „PS zostáva pre veľkú časť demokratov voľba číslo jeden. Nie preto, že by všetci ich voliči boli nadšení progresívci, že by boli fanúšikmi výkonu europoslanca Hojsíka na sociálnych sieťach, ale preto, že nič iné tu nie je.“

Predseda PS Michal Šimečka odmieta vyhrážky a vulgárne anonymy, ktorým čelia redaktorky a redaktori slovenských médií. „Takéto praktiky nemajú čo hľadať v liberálnej demokracii, špeciálne nie v krajine, ktorá si prešla traumou vraždy novinára,“ vyhlásil v súvislosti s anonymnými vyhrážkami smerom k redaktorke RTVS Marte Jančkárovej.

Europoslanec Martin Hojsík kritizuje prelomenie veta novely o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Strany Smer, OĽaNO, Sme rodina a Hlas označil za novú „protiprírodnú koalíciu“.

Poslanec PS Tomáš Valášek povedal, že plánuje podporiť júnový termín volieb. „Ak tu má ďalších osem mesiacov trvať bezvládie a legislatívna smršť, ktorú rozpútal Igor Matovič, doplatíme na to všetci,“ poznamenal. (tasr)

Progresívcom umiernenosť nateraz svedčí, píše Newsfilter. „Ich vedenie si racionálne vyhodnotilo, že sa mu viac vyplatí len prizerať sa, ako sa medzi sebou žerie opozícia a bývalá vládna koalícia. Je to celkom výkon na to, že so slovom progresívci sa tu šibrinkuje v rôznych absurdných kontextoch.“

Predseda PS Michal Šimečka je jedným z mála straníckych lídrov, ktorému dôveruje menej ako 90 % voličov jeho strany. Verí mu asi 60 % priaznivcov progresívcov. Dôvodom je najmä to, že pätina voličov PS Šimečku stále nepozná. Progresívci mali počas piatich rokov existencie už štyroch predsedov.

Prečo rastie Progresívne Slovensko: výskumy ukazujú, že získali percentá na úkor SaS, lídri hnutia to pripisujú aj tomu, že sa držali bokom od vládnej krízy. „Táto partia premrhala obrovskú dôveru ľudí z posledných volieb, maslo na hlave majú všetci, ktorí tak dlho držali Matoviča pri moci. Túto spoločenskú klímu musíme zmeniť,“ presviedča predseda Michal Šimečka.

Progresívne Slovensko odmieta útoky Igora Matoviča na ministra zahraničia. Predseda PS Michal Šimečka vyhlásil, že Rastislav Káčer je odborník a vlastenec a nezaslúži si urážky od Igora Matoviča.

Nikto v PS nie je taký naivný, aby si podľa podpredsedu PS Michala Trubana myslel, že v politike nebude treba robiť veľké kompromisy, aj pokiaľ ide o Hlas. „Verte tomu, že nikto nebude rozmýšľať nad tým, ako z toho vyjde PS, ale nad tým, aby krajina zostala v proeurópskom svete, aby skončil systém našich ľudí a aby bola spravovaná kompetentne.“

Odvolanie štátneho tajomníka Jána Hargaša bolo štandardným manažérskym rozhodnutím, vraví Veronika Remišová. Ministerka informatizácie odmietla, že by za Hargašovým odchodom bola nevôľa k jeho politickým ambíciám.

Igor Matovič urobil s Borisom Kollárom pakt bláznovstva a to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo padla táto vláda, hovorí podpredseda PS Michal Truban. „Igor Matovič sa vzdal svojej protikorupčnosti, oslobodení boli Kaliňák, Haščák a Boris Kollár za to kývol na rôzne veci. Matovič zavrel oči ešte aj pred SkyTollom, pred všetkými vecami, ktoré boli v minulosti problematické.“

Fico tu už dávno nemal byť, vzkriesil ho Igor Matovič, hovorí podpredseda PS Michal Truban. Potom, čo ohlásil v nedeľu návrat do politiky Robert Kaliňák, Truban čaká, kedy sa ozve z väzenia Pavol Rusko, že ide zachrániť Slovensko.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Progresívne Slovensko pôjde do volieb samostatne. Predseda strany Michal Šimečka povedal, že napriek tomu víta pokusy o spájanie v stredopravom spektre, lebo je dôležité, aby neprepadol ani jeden hlas. PS prisľúbilo, že na potenciálnych partnerov nebude v kampani útočiť.

Naživo: Progresívne Slovensko o voľbách a spájaní sa s inými stranami

Zvolenie Petra Pavla je dobrou správou nielen pre Česko, ale aj pre nás na Slovensku, píše predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. „Oceňujem, že sa postavil klamstvám, populizmu a neuhol pri obhajobe pomoci pre Ukrajinu. To všetko nás spája. Musím oceniť aj jeho neútočnú politiku a rešpekt k hodnotám férovosti a spravodlivosti pre všetkých ľudí bez rozdielu.“ 

Výsledok práce ministra Karasa je tristný, navyše používa jazyk, ktorý nás ponižuje, píše podpredsedníčka PS Lucia Plaváková o návrhu na úpravu partnerských zväzkov párov rovnakého pohlavia. „Ja si iba želám, aby zo Slovenska nemuseli utekať tisícky ľudí, ktoré sa tu boja žiť. Pretože náš štát neuznáva ich vzťahy a dokonca vytvára obavy z odobratia ich detí.“

Poslanec PS Tomáš Valášek podporí dohodu strán bývalej koalície o septembrovom termíne volieb, uviedol predseda PS Michal Šimečka. „Podobne ako prezidentka som však presvedčený, že z pohľadu ústavných princípov by sa mali voľby udiať už v prvej polovici tohto roka.“

Tí, čo výsledky referenda interpretujú ako dôkaz, že sa nič nedeje a Fico dostal na frak, sú len zaslúžilí členovia orchestra koncertujúceho na potápajúcom sa Titaniku, napísal Miroslav Kollár, poslanec a predseda Spolu. „Ak sa nepoučia, aj tak skončia,“ tvrdí.

Nestačí polícii na boj proti mafii a zlodejom rozviazať ruky, keď jej potom generálny prokurátor systematicky podráža nohy, vraví predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. „V PS sme navrhovali aspoň zmenu paragrafu 363, náš návrh však koalícia nepodporila. Toto je smutný výsledok.“

Progresívne Slovensko by chcelo voľby v prvej polovici roku, ale nemá problém ani so septembrovým termínom. „Žiadna iná vláda dnes nemá nádej na získanie dôvery parlamentu,“ vyhlásil predseda strany Michal Šimečka.

Poslanec PS Tomáš Valášek nepodporí novú vládu Eduarda Hegera. „Podpis nie je a nebude,“ povedal. Najčistejšie podľa neho bude, ak budú predčasné voľby. (ta3)

Petíciu za obmedzenie nebezpečnej pyrotechniky za 12 mesiacov podporilo viac ako 50-tisíc ľudí. Najviac podpisov za jeden deň pribudlo tesne po Silvestri, informuje Progresívne Slovensko, ktoré zber podpisov iniciovalo.

Poslanec Tomáš Valášek z PS bude hlasovať za rozpočet napriek tomu, že kritizuje rušenie koncesionárskych poplatkov. Píše, že volil medzi „nie dobrým“, hoci vylepšeným rozpočtom a zamietnutím pomoci ľuďom s cenami energií či gastru.

Poslanec Tomáš Valášek (PS) bude hlasovať za rozpočet, ale kritizuje niektoré zmeny, napríklad rušenie koncesionárskych poplatkov. „Za týchto okolností mám na výber medzi nie dobrým, ale o niečo vylepšeným rozpočtom na jednej strane a zamietnutím pomoci ľuďom s cenami energií či gastro sektoru na strane druhej,“ uviedol.

Občiansko-demokratická platforma, ktorá odišla z klubu OĽaNO, vyzýva na spoluprácu PS a Spolu. Pridal sa k nej aj nezaradený poslanec Ján Mičovský (ex-OĽaNO).

Kým PS smúti, Fico je vo svojom živle, píše Filip Obradovič. „Reakcia Progresívneho Slovenska je nepochopiteľná; ak by tu niekto mal ťažiť zo stavu, že na jednej strane je vládna garnitúra spôsobujúca rozvrat a na druhej opozícia, ktorá dovolila uniesť štát mafii, je to PS.“

Michal Šimečka (PS) si myslí, že Slovensko teraz potrebuje dohodu na predčasných voľbách. „Progresívne Slovensko bude súčinné pri všetkých potrebných krokoch, ktoré nás dovedú k novému rozdaniu kariet a k zvoleniu si nových zástupcov a zástupkýň v Národnej rade,“ napísal v oficiálnom stanovisku.

Progresívne Slovensko chce sprísniť používanie nebezpečnej pyrotechniky. Zákon by mal pomôcť znížiť negatívne dosahy používania zábavnej pyrotechniky, najmä stres a zranenia zvierat, ohrozenie zdravia ľudí a znečistenie životného prostredia.

Voľby by vyhral Hlas s takmer 20 percentami a bez strany Petra Pellegriniho by zrejme nemohla vzniknúť vláda, ukazuje prieskum Focusu pre TV Markíza. Druhý je Smer, tretie Progresívne Slovensko. Stranu SaS o desatiny predbehla extrémistická Republika.

Štefan Kišš z Progresívneho Slovenska kritizuje vládne zmluvy s investormi na nájomné byty. Vraví, že bývanie v štátom podporovaných nájomných bytoch bude drahšie ako v komerčných a cena nájmu dosiahne úroveň mesačnej splátky hypotéky.

Poslanec Tomáš Valášek (PS) bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Tvrdí, že jej pokračovanie začína ohrozovať demokraciu na Slovensku. Ak sa vláde vysloví nedôvera, mali by podľa neho nasledovať predčasné voľby.

Tomáš Valášek (PS) bude k hlasovaniu o nedôvere vláde pristupovať tak, že i keď formálne ide o Hegerovu vládu, v skutočnosti je to vláda Kollára a Matoviča. Povedal to predseda PS Michal Šimečka s tým, že finálne sa ešte poradia na predsedníctve strany.

Koalíciu Hlasu, SaS a PS si vie predstaviť zhruba polovica ich voličov, ukázal prieskum agentúry Ipsos pre Denník N. Keď sa však opýtate voličov SaS a PS, akým premiérom by bol Pellegrini, veľká väčšina povie, že nevhodným.

Medzi mladými voličmi už dnes PS jasne prekonáva SaS (20,3 verzus 12,2 percenta), ukázal model Ipsosu pre Denník N. Lepšie výsledky ako SaS má vo vekovej skupine 18 – 29 rokov aj Hlas. Pritom ešte v auguste bola SaS najúspešnejšou stranou medzi mladými, mala medzi nimi až 21,9 percenta (PS 15,3, Hlas 12,7).

Progresívne Slovensko do veľkej miery pri raste preferencií čerpá hlasy SaS, nemôže si však byť nimi ešte isté, číta z aktuálneho prieskumu riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích. Až 25 percent voličov SaS si nevie predstaviť, že by volili niekoho iného, takmer polovica by si vedela predstaviť, že by prešla k PS.

Nové na Dennikn.sk

07:06Ráno s NHL: K jeho nováčikovským rekordom sa za tridsať rokov nikto nepriblížil. Selänne si pamätá každý gól 06:36Ekonomický newsfilter: Bankotrasenie sa ešte neskončilo, naše vklady by však mali byť v bezpečíVčera 18:35Týždňový newsfilter: Známy advokát a policajt – z neonacistov podozrivých z vraždy sa stala elita Včera 17:19Dom Maríny Pischlovej nebol pred požiarom len Bankou lásky, ale aj učebnicou architektonických slohovVčera 17:00Shooty: VlastenecVčera 16:18Puškár obvinený z vraždy Daniela Tupého ide do väzby. Rozhodnúť môžu vzorky DNA a výpoveď o noži v DunajiVčera 15:22Američania nestíhajú vyrábať muníciu. Vojna na Ukrajine je varovaním pred možným konfliktom s ČínouVčera 15:22Nosili ich baníci, Madonna aj James Dean. O 150-ročnej histórii džínsovVčera 15:15Keby sme nepodporovali Ukrajinu, nemali by sme popraskané chodníkyVčera 15:06Lektorka o chémii potravín: na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a prečo sú biely a trstinový cukor skoro rovnakéVčera 13:37Smer vedie už v treťom prieskume, Matovič je pod piatimi percentami (prieskum Focusu)Včera 12:43Najviac sme hrdí na to, čo nás stálo veľa úsilia. Čo sú dobré bremená a prečo sa ich oplatí niesťVčera 12:41Nedeľná nekázeň: Verí v nás Boh?Včera 11:46Abbey Road: Miesto, ktoré Beatles nenávideliVčera 11:30Danglár: ZdvojenieVčera 10:46Leško, Šimečka, Kostolný: Ľudia nie sú v panike, lebo si vládu s fašistami ani nevedia predstaviťVčera 10:19Nemôžeme rezignovať na ľudí, ktorí nepozerajú umelecké filmy, tvrdí nový riaditeľ Audiovizuálneho fonduVčera 07:19Ráno s NHL: Petrovi Šťastnému tam zlomili nos. Z najslávnejšieho štadióna v histórii je dnes škaredé kino25.03 23:23Evolúcia sa nám deje pred očami, vraví biológ, ktorý študuje reakcie prírody na zmeny klímy25.03 22:51Ako prostitútky z Kyselivky zachránili miestne ženy. Navštívili sme obec, ktorú Rusi napokon ušetrili25.03 19:26Svedok vraždy Daniela Tupého po osemnástich rokoch ukázal na vraha. Priznal, že aj on si udrel25.03 17:59Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijú25.03 17:25Mladí ľudia trávia až polovicu času s médiami na smartfónoch25.03 16:02KDH nevezme Záborskej stranu na kandidátku. Majerský hovorí, že na iné spájanie je ešte čas25.03 12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či Paríž25.03 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť25.03 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta25.03 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. Opäť25.03 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmy25.03 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkou