Progresívne Slovensko

Smer presvedčil nevoličov z roku 2020 a oslovil aj bývalých priaznivcov OĽaNO. Ďalší sa presunuli k PS, KDH či Hlasu. Medzi prvovoličmi jasne uspeli progresívci, dostali hlas až od tretiny z nich.

Progresívne Slovensko by malo dať na stôl aj možnosť, aby bol premiérom Peter Pellegrini, povedal Matúš Kostolný v diskusii Denníka N. „Ak už nie pre nič iné, tak aby zdvihli stávku, aby musel aj Robert Fico ponúknuť Pellegrinimu tú pozíciu. Lebo ak vznikne vláda Roberta Fica, ale premiérom bude Peter Pellegrini, tak to bude veľký rozdiel.“

Michal Šimečka povedal, že v prvom kole neformálnych rozhovorov nenarazili na požiadavku, o ktorej by sa nedalo ďalej rozprávať. PS bude v rokovaniach o možnej koalícii bez Smeru pokračovať, aj keď ju Šimečka považuje za menej pravdepodobnú.

Progresívne Slovensko podporuje Ódorovu vládu vo vyhlásení zonácie Národného parku Veľká Fatra, o ktorej by mohla v stredu rokovať vláda. Podľa Michala Wiezika je to otázka najvyššej naliehavosti.

Namodelovali sme dve možné vládne zostavy – Roberta Fica aj Michala Šimečku. Dilemami pri koalícii Smeru môžu byť napríklad post ministra vnútra a aj to, akú pozíciu by mali mať Robert Kaliňák či Andrej Danko. Do teoretického kabinetu PS sme zaradili aj Erika Tomáša, Denisu Sakovú, Richarda Sulíka či Milana Majerského. Koho tipujete vy, môžete vyjadriť v diskusii pod článkom.

Progresívne Slovensko je plne pripravené aj na pozíciu najsilnejšej opozičnej strany, vyhlásil Michal Šimečka po stretnutí s prezidentkou. „Nesmieme dopustiť rezignáciu a pasivitu. Dôverujem sile našej občianskej spoločnosti, že aj v tom najhoršom scenári, že sa Ficovi podarí vládu postaviť, demokraciu ubránime.“

Predseda PS Michal Šimečka vedie neformálne rokovania s lídrami ostatných strán, ktoré uspeli vo voľbách. Potvrdil, že komunikujú aj s Hlasom, nepovedal však, či by strane ponúkli funkciu premiéra. „Dopredu si nekladieme žiadne podmienky a červené čiary,“ uviedol.

Naživo: Predseda PS Michal Šimečka po stretnutí s prezidentkou

Shooty: Vážení páni

Michal Vašečka za pozitívne správy volieb považuje, že v parlamente sú SaS a KDH aj vysoký zisk PS. „Keďže na Slovensku je stále pre mnohých referenčným rámcom Česko, treba pripomenúť, že takáto strana by tam dnes nezískala takéto percentá.“

Tak teda nech ten Fico vládne. Vybojoval si to, píše Ivan Štulajter. „Pred Progresívnym Slovenskom stojí iná úloha ako sa zamotať s Pellegrinim, Majerským a Sulíkom.“

Volebné bašty SaS a PS sú podobné, obe sú stranami mestského liberálneho voliča. SaS získala v Bratislavskom kraji dvojnásobok svojho celoštátneho výsledku, teda 12,5 %. V samotnej Bratislave sa jej zisk šplhal na takmer 14 %. Strana Richarda Sulíka uspela aj v Košiciach, opäť podobne ako PS.

Historik Timothy Snyder si v reakcii na výsledky slovenských volieb všíma Progresívne Slovensko. Je podľa neho „autentickou novou politickou silou podporovanou mladšími voličmi, ktorá oživuje budúcnosť demokracie“.

Pozrite sa, ako volili vaši susedia. Zverejnili sme interaktívnu mapu s výsledkami po obciach a mestách. Najviac obcí a miest vyhral Smer – celkovo 1 651. Druhá bola Aliancia, ktorá vyhrala v 383 obciach.

PS si pred voľbami nedávalo žiadne červené čiary, povedal predseda Michal Šimečka v RTVS. Myslí si, že pri mnohých programových témach nájdu zhodu aj s KDH. „Som presvedčený, že sú témy, pri ktorých máme prienik, napríklad záujem dieťaťa či hodnotu stabilného láskyplného vzťahu.“

Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscény. Preferenčné hlasovanie najviac zamiešalo zložením budúcich klubov trojkoalície OĽaNO, KÚ a Za ľudí a potom strany Andreja Danka.

Zľava hore: Martina Šimkovičová, Zuzana Matejičková, Ľubomír Galko, Erik Kaliňák, Tina Gažovičová, Tomáš Drucker, Lucia Kurilovská, František Majerský, Tomáš Szalay, Viliam Tankó, Michal Sabo, Alojz Hlina. Zdroj foto - denník N, tasr, facebook

V Progresívnom Slovensku nechcú vzdať boj o zostavenie vlády, uvedomujú si však, že musia dať Petrovi Pellegrinimu veľkorysú ponuku. Na svoju stranu potrebujú dostať aj KDH. „Chceme urobiť všetko pre to, aby Robert Fico nezostavil vládu,“ vyhlasuje Michal Šimečka.

Zdroj: Martin Lachkovič | TV Markíza

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v Markíze povedal, že absolútne rešpektuje víťazstvo Smeru a poverenie zostaviť vládu, ktoré dostanú od prezidentky. Zároveň si však myslí, že takáto vláda by nebola dobrá pre Slovensko.

Irena Bihariová (PS) potvrdila, že Michal Šimečka odíde z postu podpredsedu europarlamentu a vzdá sa aj mandátu europoslanca. Šimečka to v minulosti sľúbil v prípade, ak sa strana dostane do Národnej rady.

Erik Tomáš nevie povedať, kedy začne Hlas rokovania so Smerom. „Nebudeme hovoriť o koalícii skôr, než sa na tom zhodneme všetci v predsedníctve,“ povedal. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková hovorí, že neformálne debaty medzi stranami, ktoré by mohli zostaviť vládu s PS, sa začnú čo najskôr, niektoré aj počas dnešného dňa.

Michal Šimečka hovorí, že je dobrým zvykom, že premiéra má najsilnejšia strana koalície. „A nevidím dôvod to meniť,“ odpovedal predseda PS na otázku, či si vie predstaviť, že by post predsedu ponúkol Petrovi Pellegrinimu.

Urobíme všetko pre to, aby na Slovensku Robert Fico nevládol, povedal predseda PS Michal Šimečka. Existujú podľa neho dve možné koalície. Jedna je vedená Smerom a druhá by pozostávala z PS a ďalších partnerov a mala by viac mandátov než tá, ktorú by zostavoval Smer, povedal Šimečka.

Naživo: Tlačovka Progresívneho Slovenska o výsledkoch volieb.

Voliči zo zahraničia dali najviac hlasov Progresívnemu Slovensku – až 35 701, čo predstavuje 61,7 percenta. Druhá skončila SaS s 10,8 percenta, za ňou bol Smer (6,1).

Erik Tomáš z Hlasu hovorí, že so Smerom majú k sebe programovo blízko, „karty má však v rukách Robert Fico“. „Predpokladáme, že budeme oslovení a budeme rokovať,“ dodal Tomáš v TV JOJ.

Prekvapením volieb je výbuch fašistov, „Fico ich slovník a témy prevzal tak účinne, že ich to asi stálo miesto v parlamente,“ komentuje Roman Pataj. Porazené sú však podľa neho aj demokratické strany vrátane PS, keďže nedokázali účinnejšie osloviť voličov, ktorí v roku 2020 masovo hlasovali proti Smeru.

Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková v JOJ hovorí, že urobia všetko pre to, aby Robert Fico nezostavil vládu a neviedol krajinu. Rokovať chcú so všetkými stranami s výnimkou Smeru a SNS.

Nie je to koniec sveta. Fico vyhral, ale nepatrí mu to tu, píše šéfredaktor Matúš Kostolný v komentári. „Demokratickí voliči aj politici by mali pochopiť, že práve teraz sa začína skutočný zápas o Slovensko.“

Progresívne Slovensko oznámilo tlačovú besedu k výsledkom volieb na nedeľu o 9.00 h.

Volebná noc v PS sa po vyhlásení Michala Šimečku končí bez toho, že by bolo zrejmé, ako voľby dopadli. Predseda strany všetkým poďakoval a z pódia spomenul aj tých, ktorí za projektom PS stáli.

Michal Šimečka súhlasí s tým, že predsedu vlády by mala nominovať najsilnejšia koaličná strana. Zároveň naznačil, že PS by bolo ochotné rokovať aj s OĽaNO, nakoľko z povolebnej spolupráce strana vylúčila iba Smer a Republiku.

Ľudia z regiónov úplne odsúdili PS za ich program, tvrdí Igor Janckulík z KDH. Podľa podpredsedu hnutia sa dá povedať, že pre nich mohol byť Smer menšie zlo.

Video: Nočné vyhlásenie Progresívneho Slovenska, Šimečka pri veľkom odstupe Smeru hovoril, že je ešte skoro hodnotiť, či je to úspech alebo neúspech.

Video: V centrále PS už vedia, že vo voľbách nezvíťazia. O možnostiach po voľbách hovoria aj bratislavský primátor Matúš Vallo a herec Boris Farkaš.

Herec Boris Farkaš hovorí, že podporuje PS, lebo mu záleží na deťoch a vnúčatách. “Ja som si už svoje odžil, nemienim odísť, ale spolu s nimi by som chcel zažiť čosi krajšie, ako zažívame dnes. Minulosť prišla voliť budúcnosť,” zhrnul.

Bratislavský primátor Matúš Vallo je vo volebnej centrále PS a verí, že výsledok tejto strany bude dobrý. PS podľa neho urobilo skvelú kampaň. Vyhlásenia, že Progresívne Slovensko je bratislavskou kaviarenskou stranou, komentovať nechcel.

Mám pre vás dve správy, prihovoril sa predseda PS Michal Šimečka v Edison parku. Tou dobrou podľa neho je, že PS sa dostane do parlamentu. „Tá zlá správa je, že to, s akým ziskom, na to si budeme musieť ešte počkať,“ dodal s tým, že spočítaných hlasov je veľmi málo.

Foto N - Vladimír Šimíček

V PS sú pri hodnotení priebežných výsledkov všetci opatrní, aj pre spomienku na voľby v roku 2020, keď mali podľa povolebného odhadu isté miesto v parlamente a nakoniec sa tam nedostali.

Voliči PS a SaS ako najčastejší dôvod voľby v exit polle uviedli, že tieto strany Slovensko posunú k najvyspelejším krajinám. Pre voličov Smeru a Hlasu bol najčastejší dôvod voľby, že majú najlepšieho alebo najsilnejšieho lídra.

PS zatiaľ nekontaktovalo predstaviteľov iných strán, rokovania sa môžu začať až po výsledkoch volieb, povedala za stranu Lucia Plaváková. Nechcela špecifikovať, čo by ponúkli Hlasu, ak by dostali poverenie zostaviť vládu.

Zatiaľ to vyzerá tak, že PS nemusí zaznamenať až taký veľký úspech, ako predpokladá exit poll, hodnotí analytik Daniel Kerekes. Problém navyše môže mať Republika. Sčítaných je aktuálne takmer deväť percent okrskov.

Predseda PS Michal Šimečka zatiaľ nechce komentovať výsledky exit pollov. Pripomenul minulé voľby, keď exit polly prisúdili koalícii PS/Spolu väčšie čísla, než napokon získala a do parlamentu sa nedostala.

Video: Michal Šimečka: Na túto kampaň môžeme byť hrdí.

Podľa exit pollu Focusu by sa PS mohlo pokúsiť o zostavenie viacero koalícií. Štvorkoalícia PS, Hlasu, SaS a KDH by mala pohodlnú väčšinu 85 poslancov. Teoreticky možná by bola aj vládna koalícia stredopravých prozápadných strán PS, OĽaNO, SaS a KDH s tesnou väčšinou 77 poslancov.

Zverejnenie exit pollu sprevádzal vo volebnej centrále PS búrlivý potlesk. Prvýkrát sa tlieskalo, keď predpoveď výsledkov ukázala, že SNS sa nemusí dostať do parlamentu. Ďalší nasledoval, keď prišla predikcia pre SaS, a obrovský potlesk sa ozval, keď sa dozvedeli v Edison parku o očakávanom výsledku PS.

Líder PS Michal Šimečka bol krátko po deviatej optimistický.  V príhovore hovoril, že má pocit, že ich ponuka ľudí oslovila. „To považujem za dobrú správu. Neviem, aké budú čísla, ale je dobrá správa, že je množstvo ľudí na Slovensku, ktorí si pre svoju rodinu prajú dôstojnú európsku budúcnosť,” dodal.

Progresívne Slovensko zaplnilo kandidátmi a priaznivcami bratislavský Edison park. Už po ôsmej boli priestory takmer plné, o deviatej bol avizovaný príhovor lídra PS Michala Šimečku. Pozvaná je zhruba tisícka hostí.

Foto N - Vladimír Šimíček

Peter Pellegrini v debate RTVS jasne hovorí, že má bližšie k Smeru ako k PS. „Prieniky sú evidentné, poznáme sa,“ povedal predseda Hlasu o Smere. Dodal, že predsedu PS Michala Šimečku pozná len z predvolebných diskusií.

György Gyimesi tvrdí, že by si ani nesadol za rokovací stôl s PS, ak sa Aliancia dostane do parlamentu. Podľa predsedu Aliancie Krisztiána Forróa je to Gyimesiho súkromný názor. Strana oficiálne vylúčila spoluprácu so Smerom a podľa Forróa to stále platí.

Podľa  Ipsosu tvoria pätinu voličov PS mladí ľudia od 18 do 24 rokov. Znamená to, že každý tretí človek v tomto veku je volič Progresívneho Slovenska. Strane sa darí medzi vysokoškolákmi (získali by medzi nimi až štvrtinu hlasov), v Bratislavskom kraji (podpora takmer 30 %), ale aj na strednom Slovensku.

Nové na Dennikn.sk

18:07Na obrane zvažovali ďalší vojenský balík pre Ukrajinu, podľa prezidentky treba rešpektovať výsledky volieb 17:54Šesť scenárov zostavovania vlády: Vyzerá to stále na vládu Smeru a Hlasu 16:57Shooty: Konsolidačná skladačka 16:56Príbehy z celého sveta na jednom mieste: V Bratislave sa začína bienále ilustrácií s viacerými novinkami 16:56Končiaci agrominister: Potravinová pomoc pre najslabších nám vyšla na 80 miliónov. No schváliť ju musí nová vláda (+podcast) 16:07Volebná noc bola hrozná, hovoria členovia komisií o čakaní na potvrdenie výsledkov. K ďalším voľbám už možno neprídu 15:38Vo Vatikáne sa začala synoda, ktorá môže zmeniť cirkev. Prvýkrát na ňu prizvali ženy a laikov 15:31Ako chce slovensko-český startup zefektívniť priemysel pomocou kamier a umelej inteligencie 15:07Problémik pod Tatrami 14:57Taiwan chce ešte viac odstrašiť Čínu. Zaradí sa k ponorkovým veľmociam 14:33Zahrajte sa na ministra financií, vládni analytici pripravili rozpočtovú kalkulačku 14:15Danglár: Hraničná situácia 14:10Vývoj bojov (588. deň): Útočiaci Ukrajinci by mali mať podľa poučiek trojnásobné straty, ale majú ich menšie ako Rusi 14:09Konkurzné novinky: Starú zošrotovali, v novej podnikajú pokojne ďalej 13:26Vláda zavádza kontroly na hranici s Maďarskom. Európe to neprinesie veľký efekt, vraví premiér 13:23Nová vláda zasadne pri prázdnom stole 13:10Sociálny antropológ Juraj Buzalka: Progresívci nevedia osloviť vidiek, Fico hovorí jeho jazykom, ale nemá mu čo dať 12:14Ódor ukázal „lego kocky“: je tam vyššia DPH, menšie rodinné dávky aj daň z cukru (+ zoznam) 12:03Ódorova vláda si nevšímala odkazy novozvolených poslancov a schválila zonáciu Veľkej Fatry 11:49Prvý povolebný obchod: armáda dostane tisíce amerických pušiek, zaplatia ich USA 11:00Prečo vyhral Smer: Presvedčil nevoličov z roku 2020, oslovil aj bývalých priaznivcov OĽaNO (+ grafy voličských presunov) 10:55Week 4: Claypool zostal doma a Bills hrajú ako Chiefs 10:17Najväčšia demonštrácia v histórii Varšavy 09:54Vlani sa proti chrípke zaočkovalo do päť percent ľudí. Nezaočkovaní si nevážia vlastné zdravie, vraví odborníčka 09:41Nesieme si v sebe myšlienku, že lásku si musíme zaslúžiť. Nemala by však byť za výkony, hovorí psychologička 08:59Ako sa dajú vytiahnuť peniaze z eseročky a ktorý spôsob je najvýhodnejší 08:42Je moja priateľka tá pravá osoba, s ktorou chcem stráviť celý život? Psychologička radí, ako vo vzťahu čeliť pochybnostiam 08:41Právnik a súdny lekár Peter Kováč o eutanázii: Čím sú ľudia starší, tým viac pochopenia pre takýto odchod majú 07:10Ancelotti si všimol dôležitosť Lobotku, bránil ho Bellingham. Ferdinand odkázal United: Toto nie je školský futbal 06:54Radikálni republikáni prvýkrát v dejinách odvolali šéfa snemovne. Dopustil sa hrozného činu: kompromisu