Reforma nemocníc

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková opäť zasiahla do reformy nemocníc a presunula nemocnicu v Brezne do vyššej úrovne. Župa aj nemocnica o to žiadali vyše roka. „Brezno má silného lobistu – Sotáka,“ reaguje poslanec SaS Tomáš Szalay.

Šéfka tímu novej nemocnice v Martine z plánu obnovy Martina Antošová vysvetľuje problémy v projekte. „Celé mi to pripadá ako v Kocúrkove. Nemôžem rozhodnúť, ale mám niesť osobnú zodpovednosť,“ hovorí po kritike ministerky Dolinkovej a nového riaditeľa nemocnice.

Ak odídem, určite neodídem sama, vraví šéfka tímu novej martinskej nemocnice Martina Antošová. V rozhovore reaguje na tlačovku ministerky Dolinkovej a nového riaditeľa nemocnice, kde naznačili, že by Antošová mala skončiť. „Viacerí moji kolegovia mi už avizovali, že s takouto komunikáciou sa ešte nestretli a že už neplánujú v tejto situácii na projekte pokračovať.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Zuzana Dolinková sľubuje na budúci týždeň konkrétne riešenie v prípade exekúcie prešovskej nemocnice. V Prešove bude aj výjazdové rokovanie vlády, kde by o tom mala hovoriť s ministrami spravodlivosti a financií.

Slovensko môže prísť o peniaze z plánu obnovy aj v prípade, že by nová vláda zvrátila reformu národných parkov či optimalizáciu nemocníc, hovorí Lívia Vašáková. „To sú reformy, ktoré sme už deklarovali ako splnené. Len čo by došlo k zvráteniu, hrozí to isté: že môžeme prísť o stámilióny,“ vraví v rozhovore.

Bývalé hnutie OĽaNO vyzvalo prezidentku, aby nepodpísala novelu zákona, ktorá ruší maximálne čakacie lehoty na operácie. Chcú, aby zákon vrátila do parlamentu a navrhla zmeny v prospech pacientov.

Na maximálne čakacie lehoty na operácie si počkáme o rok dlhšie, pôrodnice sa zatiaľ rušiť nebudú, peniaze z plánu obnovy zrejme dostaneme. Poslanci schválili Dolinkovej novelu reformy nemocníc, odpovedáme na základné otázky o zmenách.

Opoziční poslanci požiadali o zvolanie mimoriadneho výboru pre zdravotníctvo v súvislosti s podozreniami z nezákonného zaradenia dvoch nemocníc do siete nemocníc. Ide o nemocnicu Penty na Boroch a kardiocentra v Košiciach, ktoré patrí pod Agel.

Odborník PS na zdravotníctvo Oskar Dvořák chváli Roberta Fica a Zuzanu Dolinkovú za to, že chcú pokračovať v reforme nemocníc. „Od Roberta Fica sme už nepočuli strašenie o rušení nemocníc, ktoré mal ešte nedávno aj pri skladaní vlády. Naopak, obidvaja členovia vlády potvrdili vôľu pokračovať v prijatej reforme nemocníc.“

Peniaze z plánu obnovy na rekonštrukciu nemocníc získa ďalších 15 projektov, vyplýva z údajov zverejnených na webe ministerstva zdravotníctva. Medzi úspešnými žiadateľmi je 14 nemocníc, pričom psychiatrická nemocnica v Hronovciach uspela s dvomi projektmi.

Zdravotníci žiadajú ministerstvo financií, aby navýšilo rozpočet na budúci rok minimálne o miliardu eur. Plánované 500-miliónové navýšenie rozpočtu podľa nich bude stačiť na udržiavanie, nie však zlepšovanie starostlivosti.

Ak nám pôrodnicu zatvoria, aj tak k nám prídu ženy rodiť, hovorí riaditeľka nemocnice v Kráľovskom Chlmci. Klára Hencelová si myslí, že reformy v zdravotníctve sú potrebné, no optimalizáciu siete nemocníc by mali spustiť až po stabilizácii ambulantnej starostlivosti a siete záchrannej služby mimo nemocníc.

Ak nám pôrodnicu zatvoria, aj tak k nám prídu ženy rodiť, hovorí riaditeľka nemocnice v Kráľovskom Chlmci. Klára Hencelová si myslí, že reformy v zdravotníctve sú potrebné, no optimalizáciu siete nemocníc by mali spustiť až po stabilizácii ambulantnej starostlivosti a siete záchrannej služby mimo nemocníc.

Myjava a Partizánske chcú docieliť zachovanie miestnych pôrodníc petíciou, podpísalo ju 35-tisíc ľudí. Pôrodnice sa majú rušiť v súvislosti s optimalizáciou siete nemocníc.

Peniaze, ktoré vláda vyčlenila na novú nemocnicu v Martine, pokryjú hrubú stavbu aj jej dokončenie, vyhlásil Ľudovít Ódor. Hrubá stavba bude financovaná z plánu obnovy, na dokončenie pôjdu peniaze z eurofondov aj zo štátneho rozpočtu.

Najväčšie riziko dostavby novej Rooseveltovej nemocnice je na úplnom začiatku a tým je verejné obstarávanie. V Banskej Bystrici budú stavať novú nemocnicu, kým stará v susedstve bude v plnej prevádzke.

Aj štátna nemocnica môže mať izby ako v hoteli a s toaletami, ktoré nie sú na chodbe, ukazuje projekt výstavby novej nemocnice v Banskej Bystrici z plánu obnovy. V nemocnici chcú zautomatizovať mnohé procesy, uľahčiť prácu sestrám. Doteraz boli štandardom traja pacienti na izbe a centrálne sociálne zariadenia a sprchy na chodbách oddelení.

Rooseveltova nemocnica pri výstavbe v roku 1970, teraz v ošarpanom stave a zatiaľ len približná vizualizácia výstavby nového areálu. Foto – archív TASR, N a FNsP F. D. Roosevelta

Ministerstvo zdravotníctva sa dnes stretne s konzorciom, ktoré má stavať nemocnicu Rázsochy. „Ideme sa rozhodnúť, ako budeme ďalej pokračovať,“ povedal minister Michal Palkovič na konferencii Vizionári pre TV Markíza. Na otázku, či sa dnes rozhodne, či budú Rázsochy postavené z plánu obnovy, Palkovič povedal, že sa to tak dá z určitého pohľadu chápať.

Pri projektoch z plánu obnovy viazne základná administratíva, hovorí Martina Antošová, ktorá má na starosti stavbu nemocnice v Martine. „Výsledky projektu, kde sa žiadal jeden softvér ešte v septembri minulého roku, sme sa dozvedeli teraz. Materiálno-technické vybavenie psychiatrie sme podávali v minulom roku – výsledok nevieme.“

Ak nebude možné podpísať zmluvy s regionálnymi nemocnicami na rekonštrukcie z plánu obnovy, peniaze sa môžu presunúť na iné, tvrdí minister Michal Palkovič. Ide podľa neho o Banskú Bystricu, Trnavu, Prešov, Národný ústav detských chorôb a Detskú fakultnú nemocnicu Košice. (aktuality)

Expremiér Heger sa stretol s predstaviteľom zväzu stavebných podnikateľov, ktorý ho informoval o rizikách súťaže na stavbu nemocnice v Martine, do ktorej sa nakoniec nik neprihlásil, hovorí Martina Antošová, ktorá má na starosti projekt. „Ak mal expremiér vedomosti o nespokojnosti trhu a bol upozornený na to, že by nám potenciálne neprišla žiadna ponuka, tak nás mal o tom informovať a mohli sme to vyriešiť.“

Slovensko dopláca na to, že politici nie sú schopní plniť vlastné ciele, hovorí Martina Antošová, ktorá má na starosti stavbu nemocnice v Martine. „Slovensko je vnímané ako politicky nestabilný partner, kde neplatia dohody,“ hovorí po tom, čo sa žiadna firma neprihlásila do tendra na stavbu nemocnice.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Pôrodnica v Kráľovskom Chlmci nespĺňa ďalšie dve dôležité kritériá okrem limitu 400 pôrodov ročne. „Nie je tam JIS pre novorodencov a súčasne tam nemáme zabezpečeného anestéziológa 24 hodín sedem dní v týždni, samozrejme, bavíme sa okrem cisárskych rezov,“ uviedol štátny tajomník Michal Palkovič v reakcii na protesty samospráv.

Nemocnica vo Veľkom Krtíši nebude rušiť žiadne oddelenia, ministerstvo zdravotníctva jej schválilo doplnkové programy. V rámci kategorizácie bude patriť do najnižšej prvej úrovne.

Ministerstvo zdravotníctva nezverejnilo programy nemocníc, ktoré sľubovalo do konca marca. Podľa nich bude jasné, akú starostlivosť budú po reforme poskytovať. V pondelok ministerstvo rokovalo so županmi, opäť sa majú stretnúť vo štvrtok.

Popradská nemocnica má z plánu obnovy dostať najviac zo všetkých, na projekt rozsiahlej rekonštrukcie pôjde 42,3 milióna eur. Počíta s modernizovanými izbami pre pacientov, s novou kotolňou, so zateplením, ako aj s výmenou okien a osvetlenia. Stále však čaká na výsledok Hegerovho auditu na ministerstve, či peniaze naozaj dostane. 

Eduard Heger kritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že zlyháva vo vysvetľovaní reformy nemocníc, z ktorej majú mnohí ľudia obavy. „Nerobí dobrú prácu v komunikácii a tu potrebuje pridať,“ vyhlásil dočasne poverený premiér. S Lengvarským sa stretne a už mu vraj viackrát povedal, že musí komunikáciu zlepšiť.

Bolo by fajn, keby sme mali alternatívu B, keď by sme mali čistú mapu a optimálne by sme rozložili body a postavili tam nemocnice, hovorí riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík, ktorý má na starosti rozdelenie nemocníc. „Ale tam, žiaľ, asi nie sme.“ 

Dnes vieme, že dnešná sieť nemocníc je neudržateľná, živelne sa zatvárajú nemocnice a oddelenia, hovorí šéf analytikov na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík. „Všetci na odbornej úrovni vieme, že to je potrebné, ale nechceme, aby sa to dotýkalo našej nemocnice či komunity,“ dodáva.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík hovorí, že už dnes pacienti cestujú za plánovanými výkonmi a nové rozdelenie nemocníc, ktoré ministerstvo zverejnilo pred koncom minulého roka, situáciu nezhorší. „Práve naopak,“ hovorí.

Stredné a malé nemocnice žiadajú prepracovanie pripravovanej vyhlášky k optimalizácii siete nemocníc. Treba podľa nich odstrániť viaceré nedostatky, inak môže viesť k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu na projekt nemocnice na Rázsochách za 16,7 milióna eur so skupinou dodávateľov Amberg Engineering Slovakia a Ced Consulting. Zahŕňa programovanie, plánovanie, urbanisticko-architektonické riešenie a projektovú dokumentáciu vrátane inžinierskej činnosti a poradenstva na prípravu realizácie stavby a autorského dohľadu.

Na jeseň vláda ohlási ďalšie rozhodnutie, čo sa týka nemocníc na východe. „Nezabúdame ani na zvyšok Slovenska,“ povedal premiér Heger na tlačovej besede. Na východ by podľa neho mali ísť peniaze na výstavbu nových lôžok aj na rekonštrukcie.

Naživo: Heger a Lengvarský k novým nemocniciam.

Vláda rozhodla, že postaví nové nemocnice v Martine a na Rázsochách v Bratislave. Dohoda sa podarila na štvrtý pokus, peniaze na obe nemocnice pôjdu z plánu obnovy. Na zvyšných takmer 300 miliónov sa na jeseň vypíše výzva, do ktorej sa budú môcť hlásiť nemocnice so svojimi projektmi.

Veronika Remišová žiada záruku, aby bola z plánu obnovy podporená aj nemocnica v Prešove, potvrdil minister Lengvarský. „Neviem, či to je správne, ale asi je to politika. O tom, že každý si podľa straníckej či regionálnej príslušnosti presadzuje veci. Nie je to len o nemocniciach, ale o všetkom.“

Andrea Kalavská sa zúčastňuje rokovaní o tom, kde sa postavia nové nemocnice, potvrdil Vladimír Lengvarský. „Pán premiér ju pozval na rokovania. V princípe potvrdila, čo ministerstvo zdravotníctva navrhovalo, a oceňujem jej konštruktívny prístup. Nebolo to smerované tak, aby bola ministerka,“ povedal v rozhovore.

Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanie. Koalícia posledné dni rokuje o tom, akým mechanizmom rozdelí peniaze na stavbu nemocníc. Rozhodnúť by mala vláda pravdepodobne v utorok.

Bývalá šéfka Implementačnej jednotky na úrade vlády a dnes manažérka nemocníc Penty Miriama Letovanec dúfa, že Slovensko nezopakuje svoju historickú chybu – Rázsochy, ktoré roky stáli ako skelet a potom sa zbúrali. „Teraz je tu idea zas vybudovať skelet. Pokiaľ sa nič závažné nezmení a bude to prebiehať tak ako doteraz, budeme krajinou železobetónových skeletov.“

Video: Ak platí termín 30. júna 2026, tak dnes sme na pokraji reálneho „prúseru“, vraví o nemocniciach z plánu obnovy Miriama Letovanec z nemocníc Penty. „Ak padne rozhodnutie v septembri, ešte dokážeme garantovať termín. Ak sa to zas posunie, vystúpime z toho kolotoča,“ hovorí o plánovaní nemocníc.

Miriama Letovanec, ktorá v nemocniciach Penty zodpovedá za projekty z plánu obnovy, kritizuje úlohu pre ministra zdravotníctva, aby navrhol zmeny v stavebnom zákone či posudzovaní vplyvov na životné prostredie. „Zakrývať nepripravenosť štátnych projektov zmenou legislatívy a ohýbaním zákonov len preto, aby sme priblížili štátne projekty k realizácii, považujem za spiatočnícke,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ministerstvo zdravotníctva najneskôr v utorok zverejní kritériá, podľa ktorých sa rozdelia nemocnice do piatich kategórií. Pripomienkové konanie k tejto vyhláške by malo trvať tri týždne. Prvá sieť, teda konkrétne rozdelenie nemocníc do kategórií, bude určená do konca roka.

Premiér Eduard Heger upokojuje verejnosť vo veci nemocníc. „Veľmi intenzívne na tom pracujeme,“ hovorí. Vyhlásil, že na základe dát rozhodnú, ktoré nemocnice budú postavené, a prevezmú za to politickú zodpovednosť.

Minister zdravotníctva povedal, že prebiehajú rokovania na ministerstve a úrade vlády o tom, ktoré nemocnice sa majú postaviť z plánu obnovy. „Materiál je v podstate pripravený,“ povedal. Minister do konca týždňa alebo začiatkom budúceho týždňa materiál zašle koaličným partnerom, a ak budú súhlasiť, môže ho predložiť budúci týždeň na zasadnutie vlády.

Naživo: Minister zdravotníctva Lengvarský k plánu obnovy

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce podporiť stavbu nemocníc na Rázsochách, v Martine, v Humennom a Rimavskej Sobote, povedala šéfka výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Vo vláde je podľa nej ešte jeden názor, aby sa podporili nemocnice na Rázsochách, v Trnave a Prešove. Oba názory sú podľa nej legitímne, ale je podľa nej nevyhnutné, aby sa už rozhodlo. Martinská nemocnica je podľa nej pripravená, aby sa stihli vyčerpať peniaze z plánu obnovy.

Kúsok od Rázsoch je už takmer hotová nová 400-lôžková nemocnica za 240 miliónov eur, ktorú stavia Penta. Kým skupina už rokuje o možných zmluvách s poisťovňami, štát o nemocnici na Rázsochách definitívne nerozhodol.

Ako vyzerá prvá veľká nemocnica v Bratislave postavená od roku 1989: v izbách látkové závesy, presklené dvere a operačná sála veľká ako trojizbový byt. Boli sme sa pozrieť na stavbe nemocnice Bory, ktorú chce skupina Penta otvoriť už o rok.

Foto N - Vladimír Šimíček

Vláda schválila zmeny v minimálnej sieti ambulantných lekárov. Bude sa určovať podľa nových pravidiel a každý rok prehodnocovať. Ministerstvo zdravotníctva tak chce zlepšiť dostupnosť starostlivosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala reformu nemocníc aj reformu národných parkov. Prezidentka odobrila aj novelu, ktorá rieši odškodnenia po očkovaní. Súhlasila aj s tým, aby sa v školách poskytovala žiakom zdravotná starostlivosť.

Nové na Dennikn.sk

14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správca 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikov 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života! 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národ 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkoch 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdali 09:29Mier Amerike, vojna susedom 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizze 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosť 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHLVčera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)Včera 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana BercelováVčera 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rastVčera 13:23Danglár: Agresori