Reforma nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva sa dnes stretne s konzorciom, ktoré má stavať nemocnicu Rázsochy. „Ideme sa rozhodnúť, ako budeme ďalej pokračovať,“ povedal minister Michal Palkovič na konferencii Vizionári pre TV Markíza. Na otázku, či sa dnes rozhodne, či budú Rázsochy postavené z plánu obnovy, Palkovič povedal, že sa to tak dá z určitého pohľadu chápať.

Pri projektoch z plánu obnovy viazne základná administratíva, hovorí Martina Antošová, ktorá má na starosti stavbu nemocnice v Martine. „Výsledky projektu, kde sa žiadal jeden softvér ešte v septembri minulého roku, sme sa dozvedeli teraz. Materiálno-technické vybavenie psychiatrie sme podávali v minulom roku – výsledok nevieme.“

Ak nebude možné podpísať zmluvy s regionálnymi nemocnicami na rekonštrukcie z plánu obnovy, peniaze sa môžu presunúť na iné, tvrdí minister Michal Palkovič. Ide podľa neho o Banskú Bystricu, Trnavu, Prešov, Národný ústav detských chorôb a Detskú fakultnú nemocnicu Košice. (aktuality)

Expremiér Heger sa stretol s predstaviteľom zväzu stavebných podnikateľov, ktorý ho informoval o rizikách súťaže na stavbu nemocnice v Martine, do ktorej sa nakoniec nik neprihlásil, hovorí Martina Antošová, ktorá má na starosti projekt. „Ak mal expremiér vedomosti o nespokojnosti trhu a bol upozornený na to, že by nám potenciálne neprišla žiadna ponuka, tak nás mal o tom informovať a mohli sme to vyriešiť.“

Slovensko dopláca na to, že politici nie sú schopní plniť vlastné ciele, hovorí Martina Antošová, ktorá má na starosti stavbu nemocnice v Martine. „Slovensko je vnímané ako politicky nestabilný partner, kde neplatia dohody,“ hovorí po tom, čo sa žiadna firma neprihlásila do tendra na stavbu nemocnice.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Pôrodnica v Kráľovskom Chlmci nespĺňa ďalšie dve dôležité kritériá okrem limitu 400 pôrodov ročne. „Nie je tam JIS pre novorodencov a súčasne tam nemáme zabezpečeného anestéziológa 24 hodín sedem dní v týždni, samozrejme, bavíme sa okrem cisárskych rezov,“ uviedol štátny tajomník Michal Palkovič v reakcii na protesty samospráv.

Nemocnica vo Veľkom Krtíši nebude rušiť žiadne oddelenia, ministerstvo zdravotníctva jej schválilo doplnkové programy. V rámci kategorizácie bude patriť do najnižšej prvej úrovne.

Ministerstvo zdravotníctva nezverejnilo programy nemocníc, ktoré sľubovalo do konca marca. Podľa nich bude jasné, akú starostlivosť budú po reforme poskytovať. V pondelok ministerstvo rokovalo so županmi, opäť sa majú stretnúť vo štvrtok.

Popradská nemocnica má z plánu obnovy dostať najviac zo všetkých, na projekt rozsiahlej rekonštrukcie pôjde 42,3 milióna eur. Počíta s modernizovanými izbami pre pacientov, s novou kotolňou, so zateplením, ako aj s výmenou okien a osvetlenia. Stále však čaká na výsledok Hegerovho auditu na ministerstve, či peniaze naozaj dostane. 

Eduard Heger kritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, že zlyháva vo vysvetľovaní reformy nemocníc, z ktorej majú mnohí ľudia obavy. „Nerobí dobrú prácu v komunikácii a tu potrebuje pridať,“ vyhlásil dočasne poverený premiér. S Lengvarským sa stretne a už mu vraj viackrát povedal, že musí komunikáciu zlepšiť.

Bolo by fajn, keby sme mali alternatívu B, keď by sme mali čistú mapu a optimálne by sme rozložili body a postavili tam nemocnice, hovorí riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík, ktorý má na starosti rozdelenie nemocníc. „Ale tam, žiaľ, asi nie sme.“ 

Dnes vieme, že dnešná sieť nemocníc je neudržateľná, živelne sa zatvárajú nemocnice a oddelenia, hovorí šéf analytikov na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík. „Všetci na odbornej úrovni vieme, že to je potrebné, ale nechceme, aby sa to dotýkalo našej nemocnice či komunity,“ dodáva.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík hovorí, že už dnes pacienti cestujú za plánovanými výkonmi a nové rozdelenie nemocníc, ktoré ministerstvo zverejnilo pred koncom minulého roka, situáciu nezhorší. „Práve naopak,“ hovorí.

Stredné a malé nemocnice žiadajú prepracovanie pripravovanej vyhlášky k optimalizácii siete nemocníc. Treba podľa nich odstrániť viaceré nedostatky, inak môže viesť k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvu na projekt nemocnice na Rázsochách za 16,7 milióna eur so skupinou dodávateľov Amberg Engineering Slovakia a Ced Consulting. Zahŕňa programovanie, plánovanie, urbanisticko-architektonické riešenie a projektovú dokumentáciu vrátane inžinierskej činnosti a poradenstva na prípravu realizácie stavby a autorského dohľadu.

Na jeseň vláda ohlási ďalšie rozhodnutie, čo sa týka nemocníc na východe. „Nezabúdame ani na zvyšok Slovenska,“ povedal premiér Heger na tlačovej besede. Na východ by podľa neho mali ísť peniaze na výstavbu nových lôžok aj na rekonštrukcie.

Naživo: Heger a Lengvarský k novým nemocniciam.

Vláda rozhodla, že postaví nové nemocnice v Martine a na Rázsochách v Bratislave. Dohoda sa podarila na štvrtý pokus, peniaze na obe nemocnice pôjdu z plánu obnovy. Na zvyšných takmer 300 miliónov sa na jeseň vypíše výzva, do ktorej sa budú môcť hlásiť nemocnice so svojimi projektmi.

Veronika Remišová žiada záruku, aby bola z plánu obnovy podporená aj nemocnica v Prešove, potvrdil minister Lengvarský. „Neviem, či to je správne, ale asi je to politika. O tom, že každý si podľa straníckej či regionálnej príslušnosti presadzuje veci. Nie je to len o nemocniciach, ale o všetkom.“

Andrea Kalavská sa zúčastňuje rokovaní o tom, kde sa postavia nové nemocnice, potvrdil Vladimír Lengvarský. „Pán premiér ju pozval na rokovania. V princípe potvrdila, čo ministerstvo zdravotníctva navrhovalo, a oceňujem jej konštruktívny prístup. Nebolo to smerované tak, aby bola ministerka,“ povedal v rozhovore.

Štát plánuje postaviť Rázsochy a nemocnicu v Martine. O ostatných zrejme rozhodne bodovanie. Koalícia posledné dni rokuje o tom, akým mechanizmom rozdelí peniaze na stavbu nemocníc. Rozhodnúť by mala vláda pravdepodobne v utorok.

Bývalá šéfka Implementačnej jednotky na úrade vlády a dnes manažérka nemocníc Penty Miriama Letovanec dúfa, že Slovensko nezopakuje svoju historickú chybu – Rázsochy, ktoré roky stáli ako skelet a potom sa zbúrali. „Teraz je tu idea zas vybudovať skelet. Pokiaľ sa nič závažné nezmení a bude to prebiehať tak ako doteraz, budeme krajinou železobetónových skeletov.“

Video: Ak platí termín 30. júna 2026, tak dnes sme na pokraji reálneho „prúseru“, vraví o nemocniciach z plánu obnovy Miriama Letovanec z nemocníc Penty. „Ak padne rozhodnutie v septembri, ešte dokážeme garantovať termín. Ak sa to zas posunie, vystúpime z toho kolotoča,“ hovorí o plánovaní nemocníc.

Miriama Letovanec, ktorá v nemocniciach Penty zodpovedá za projekty z plánu obnovy, kritizuje úlohu pre ministra zdravotníctva, aby navrhol zmeny v stavebnom zákone či posudzovaní vplyvov na životné prostredie. „Zakrývať nepripravenosť štátnych projektov zmenou legislatívy a ohýbaním zákonov len preto, aby sme priblížili štátne projekty k realizácii, považujem za spiatočnícke,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ministerstvo zdravotníctva najneskôr v utorok zverejní kritériá, podľa ktorých sa rozdelia nemocnice do piatich kategórií. Pripomienkové konanie k tejto vyhláške by malo trvať tri týždne. Prvá sieť, teda konkrétne rozdelenie nemocníc do kategórií, bude určená do konca roka.

Premiér Eduard Heger upokojuje verejnosť vo veci nemocníc. „Veľmi intenzívne na tom pracujeme,“ hovorí. Vyhlásil, že na základe dát rozhodnú, ktoré nemocnice budú postavené, a prevezmú za to politickú zodpovednosť.

Minister zdravotníctva povedal, že prebiehajú rokovania na ministerstve a úrade vlády o tom, ktoré nemocnice sa majú postaviť z plánu obnovy. „Materiál je v podstate pripravený,“ povedal. Minister do konca týždňa alebo začiatkom budúceho týždňa materiál zašle koaličným partnerom, a ak budú súhlasiť, môže ho predložiť budúci týždeň na zasadnutie vlády.

Naživo: Minister zdravotníctva Lengvarský k plánu obnovy

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chce podporiť stavbu nemocníc na Rázsochách, v Martine, v Humennom a Rimavskej Sobote, povedala šéfka výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Vo vláde je podľa nej ešte jeden názor, aby sa podporili nemocnice na Rázsochách, v Trnave a Prešove. Oba názory sú podľa nej legitímne, ale je podľa nej nevyhnutné, aby sa už rozhodlo. Martinská nemocnica je podľa nej pripravená, aby sa stihli vyčerpať peniaze z plánu obnovy.

Kúsok od Rázsoch je už takmer hotová nová 400-lôžková nemocnica za 240 miliónov eur, ktorú stavia Penta. Kým skupina už rokuje o možných zmluvách s poisťovňami, štát o nemocnici na Rázsochách definitívne nerozhodol.

Ako vyzerá prvá veľká nemocnica v Bratislave postavená od roku 1989: v izbách látkové závesy, presklené dvere a operačná sála veľká ako trojizbový byt. Boli sme sa pozrieť na stavbe nemocnice Bory, ktorú chce skupina Penta otvoriť už o rok.

Foto N - Vladimír Šimíček

Vláda schválila zmeny v minimálnej sieti ambulantných lekárov. Bude sa určovať podľa nových pravidiel a každý rok prehodnocovať. Ministerstvo zdravotníctva tak chce zlepšiť dostupnosť starostlivosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala reformu nemocníc aj reformu národných parkov. Prezidentka odobrila aj novelu, ktorá rieši odškodnenia po očkovaní. Súhlasila aj s tým, aby sa v školách poskytovala žiakom zdravotná starostlivosť.

Nie krik, ale výsledok sa počíta, píše v komentári predseda vlády Eduard Heger. „To bolo rečí o neúspechu, dnes však naši kritici mlčia, pretože vidia, že sme schopní nielen o reformách snívať, ale ich aj uskutočňovať.“

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o stretnutie k parlamentom schválenej reforme nemocníc. Zároveň ju informoval o zásadných pripomienkach k schválenej zdravotníckej reforme.

Reforma nemocníc prešla aj proti Kollárovej vôli a koalícia sa točí ďalej, píše Newsfilter. „Boris Kollár investoval do odporu proti zámeru zmeniť podobu nemocníc veľké mediálne úsilie, ale keď vo svojej snahe neuspel, vôbec nič sa nestalo a ani nepôsobil dojmom, že by ho to nejako extra mrzelo.“

Premiér Eduard Heger hovorí o reforme nemocníc ako o veľkej veci. „Presadili sme výrazné zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti,“ povedal.

Minimálna sieť všeobecných ambulantných lekárov sa určí po novom. Obsahuje to novela, ktorou poslanci schválili reformu nemocníc. Cieľom je zlepšiť situáciu s nedostatkom lekárov v regiónoch.

Nemocnice sa rušiť nebudú, len sa im jasne povie, aký minimálny a maximálny rozsah služieb musia poskytovať. Parlament dnes schválil reformu nemocníc a odborník Martin Smatana odpovedá na najčastejšie otázky, ktoré k reforme majú bežní ľudia.

Parlament schválil reformu nemocníc, Sme rodina ju nepodporila. Za hlasovalo 76 zo 146 prítomných poslancov. „Po 15 rokoch reformného bezvetria a za systematického rozkrádania zdravotníctva sme dnes urobili veľký krok vpred,“ uviedol premiér Eduard Heger.

Marek Krajčí podal pozmeňujúci návrh k reforme nemocníc, chce, aby sa stanovili maximálne čakacie lehoty pre pacientov. Poslanec OĽaNO chce, aby poisťovne mali kvalitné informačné systémy, vďaka ktorým sa bude dať objednávať na vyšetrenia.

Minister zdravotníctva verí, že utorkové hlasovanie o reforme nemocníc bude úspešné. Hoci o niektorých detailoch ešte so Sme rodina rokujú, Lengvarský tvrdí, že „veci, ktoré od nás boli požadované, sme si s predsedom parlamentu vysvetlili“.

O reforme nemocníc sa bude hlasovať v utorok o 17.00. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) v záverečnej reči zopakovala, že nemocnice sa rušiť nebudú, ale niekde sa budú transformovať niektoré oddelenia tak, aby to bolo pre pacientov bezpečné.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, že kraje dodnes zásadne pomáhajú s očkovaním. „Dnes, až na malé výnimky, štát neočkuje, robíme to my, a keby nebolo samosprávnych krajov, očkovanie by nebolo v takom rozsahu, ako je,“ vraví v rozhovore.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, prečo žiadajú garancie na otváranie nových ambulancií v regiónoch ešte predtým, ako sa začne reforma nemocníc. „Ministrovi sme povedali, môžeme vám dôverovať, ale životnosť ministra na Slovensku v priemere je niekde okolo roku, roku a pol. O chvíľu tu nemusíte byť, a preto potrebujeme legislatívne garancie, že sa to bude diať,“ vraví v rozhovore.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, že kým ich pri návrhoch k reforme nemocníc neprijal Boris Kollár, na ministerstve zdravotníctva sa nedostali vysoko. Potom s nimi rokoval minister. „Čia je to chyba, že až Boris Kollár, v očiach niektorých ľudí vnímaný ako kontroverzný politik, sa nás musel zastať? Kde boli ostatní politici?“ pýta sa v rozhovore.

Ambulancie lekárov v regiónoch miznú, len v Banskobystrickom kraji sa za desať rokov stratilo desať percent a tretina lekárov má nad 65 rokov, varuje vicežupan Ondrej Lunter. „Naozaj nie je dramatizáciou, keď poviem, že do piatich až desiatich rokov hrozí kolaps siete. Nemáme inú možnosť, ako aj trochu zúfalo kričať o pomoc,“ vraví v rozhovore.

Ondrej Lunter. Foto – BBSK

Naozaj sa žiadna nemocnica nezruší? Odborník na reformu Martin Smatana odpovedá na 7 otázok, ktoré by mali zaujímať pacientov. „Najprv stručná odpoveď: nemocnice sa rušiť nebudú, len sa im jasne povie, aký minimálny a maximálny rozsah služieb musia poskytovať.“

Minister zdravotníctva zapracuje do reformy aj garancie na udržanie dostupnosti ambulantnej starostlivosti. To bola podmienka Borisa Kollára, aby Sme rodina podporila reformu nemocníc. Vladimír Lengvarský dnes rokoval na banskobystrickej župe o bodoch v Memorande za lepšie zdravotníctvo.

Kollár má silných a dôveryhodných spojencov v debate o Lengvarského reforme, píše Newsfilter. „Kollár poňal kritiku reformy veľmi populisticky, venuje sa najmä ubezpečovaniu regiónov, že nedovolí, aby prišli o nemocnice. Námietky Visolajského či Lunterovcov z Banskej Bystrice sú sofistikovanejšie a odbornejšie. Predsedovi Sme rodina vyhovuje, že má takýchto spojencov, lebo dávajú jeho krokom punc dôveryhodnosti.“

Nové na Dennikn.sk

15:03Vývoj bojov (468. deň): Zahrievacie ukrajinské útoky skáču z miesta na miesto, Rusi musia neustále reagovať 14:55Úradnícka vláda by mala upokojiť chaos aj vo verejných financiách, hovorí Štefan Kišš z PS (+ podcast) 14:50Z polí môže byť púšť, varujú Ukrajinci po zničení priehrady. Voda zaplavuje dediny a presúva míny 14:44Pozor na začiatky 14:19„Zelená domácnostiam“ bude aj pre firmy. K dotáciám na obnoviteľné zdroje sa dostanú na jeseň 13:58Danglár: Záchranné koleso 13:53Žrať z lopaty. Filipenkov majstrovský román Červené kríže o žene v gulagu a sovietskej generácii 13:53Je mi nanič, povedal na súde Slota. Za úplatky mu hrozí väzenie 11:38Zelenského úmyselne vynechali z hry. Nové dôkazy naznačujú, že ukrajinská armáda plánovala zničiť Nord Stream 11:29Izrael: Krajina, ktorej líder sa pre strach o seba vzdáva jej najväčšieho bohatstva  11:22Lesníci navrhujú, aby bolo desať percent slovenských lesov v bezzásahovom režime, ochranári súhlasia 11:14Red Bull je ako v inej lige, priznáva zlepšujúci sa Mercedes 11:05Rekordný protest v Poľsku dal opozícii vieru, že Kaczyńského vo voľbách porazí 10:55Matovič už stihol kampaň v päťdesiatich mestách. Volajú ho Cattani aj hochštapler, kotlebovcov utíšil poďakovaním 10:26Slovenské úrady sú super! 10:26Načo bude dobré digitálne euro? 07:29Lukašenka odsúdila ako málo Bielorusov, pred vojnou ho podporila. Sabalenková čelila aj ukrajinskému novinárovi 07:00Ráno s NHL: Florida ho nechránila a teraz ju s „bandou niktošov“ vo Vegas oberá o titul 06:32Ekonomický newsfilter: Utorkové štatistiky potvrdili, že slovenským domácnostiam dochádza dychVčera 20:22V Austrálii omilostili matku odsúdenú za vraždu svojich detí. Žene pomohla genetická analýzaVčera 20:21Utopené zvieratá aj vyliata ropa. Experti objasňujú, čo hrozí prírode po zničení Kachovskej priehradyVčera 19:28Seniori si tento rok prilepšia už druhý raz. Dôchodky sa im od júla zvýšia o 10,6 percentaVčera 19:14Newsfilter: Zahraničný agent kričí chyťte zahraničných agentovVčera 18:24SaS aj Progresívne Slovensko chcú podporovať škôlky, ale inak vidia platy učiteľov. Porovnali sme školské programyVčera 18:09Kučerka na súde podržal exkolegu Kaľavského. Na svoju opačnú výpoveď spred dvoch rokov si nespomenulVčera 17:01Žiadna priehrada sa nedá ochrániť na sto percent, to by ste ju museli vypustiť, hovorí expertVčera 16:54Shooty: VytápanieVčera 16:47Graf dňa: Na Slovákov naplno doľahla inflácia, spotreba domácností poklesla prvýkrát za dva rokyVčera 15:48Prečo nemožno dôverovať ruským prieskumom verejnej mienky? Lebo Rusi žiaden názor nemajúVčera 15:42Ako to číta Ivan Mikloš: Nedôvera k Rusku celosvetovo vzrástla. Aj na Slovensku