Reforma nemocníc

Vláda schválila zmeny v minimálnej sieti ambulantných lekárov. Bude sa určovať podľa nových pravidiel a každý rok prehodnocovať. Ministerstvo zdravotníctva tak chce zlepšiť dostupnosť starostlivosti.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala reformu nemocníc aj reformu národných parkov. Prezidentka odobrila aj novelu, ktorá rieši odškodnenia po očkovaní. Súhlasila aj s tým, aby sa v školách poskytovala žiakom zdravotná starostlivosť.

Nie krik, ale výsledok sa počíta, píše v komentári predseda vlády Eduard Heger. „To bolo rečí o neúspechu, dnes však naši kritici mlčia, pretože vidia, že sme schopní nielen o reformách snívať, ale ich aj uskutočňovať.“

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o stretnutie k parlamentom schválenej reforme nemocníc. Zároveň ju informoval o zásadných pripomienkach k schválenej zdravotníckej reforme.

Reforma nemocníc prešla aj proti Kollárovej vôli a koalícia sa točí ďalej, píše Newsfilter. „Boris Kollár investoval do odporu proti zámeru zmeniť podobu nemocníc veľké mediálne úsilie, ale keď vo svojej snahe neuspel, vôbec nič sa nestalo a ani nepôsobil dojmom, že by ho to nejako extra mrzelo.“

Premiér Eduard Heger hovorí o reforme nemocníc ako o veľkej veci. „Presadili sme výrazné zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti,“ povedal.

Minimálna sieť všeobecných ambulantných lekárov sa určí po novom. Obsahuje to novela, ktorou poslanci schválili reformu nemocníc. Cieľom je zlepšiť situáciu s nedostatkom lekárov v regiónoch.

Nemocnice sa rušiť nebudú, len sa im jasne povie, aký minimálny a maximálny rozsah služieb musia poskytovať. Parlament dnes schválil reformu nemocníc a odborník Martin Smatana odpovedá na najčastejšie otázky, ktoré k reforme majú bežní ľudia.

Parlament schválil reformu nemocníc, Sme rodina ju nepodporila. Za hlasovalo 76 zo 146 prítomných poslancov. „Po 15 rokoch reformného bezvetria a za systematického rozkrádania zdravotníctva sme dnes urobili veľký krok vpred,“ uviedol premiér Eduard Heger.

Marek Krajčí podal pozmeňujúci návrh k reforme nemocníc, chce, aby sa stanovili maximálne čakacie lehoty pre pacientov. Poslanec OĽaNO chce, aby poisťovne mali kvalitné informačné systémy, vďaka ktorým sa bude dať objednávať na vyšetrenia.

Minister zdravotníctva verí, že utorkové hlasovanie o reforme nemocníc bude úspešné. Hoci o niektorých detailoch ešte so Sme rodina rokujú, Lengvarský tvrdí, že „veci, ktoré od nás boli požadované, sme si s predsedom parlamentu vysvetlili“.

O reforme nemocníc sa bude hlasovať v utorok o 17.00. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) v záverečnej reči zopakovala, že nemocnice sa rušiť nebudú, ale niekde sa budú transformovať niektoré oddelenia tak, aby to bolo pre pacientov bezpečné.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, že kraje dodnes zásadne pomáhajú s očkovaním. „Dnes, až na malé výnimky, štát neočkuje, robíme to my, a keby nebolo samosprávnych krajov, očkovanie by nebolo v takom rozsahu, ako je,“ vraví v rozhovore.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, prečo žiadajú garancie na otváranie nových ambulancií v regiónoch ešte predtým, ako sa začne reforma nemocníc. „Ministrovi sme povedali, môžeme vám dôverovať, ale životnosť ministra na Slovensku v priemere je niekde okolo roku, roku a pol. O chvíľu tu nemusíte byť, a preto potrebujeme legislatívne garancie, že sa to bude diať,“ vraví v rozhovore.

Banskobystrický vicežupan Ondrej Lunter hovorí, že kým ich pri návrhoch k reforme nemocníc neprijal Boris Kollár, na ministerstve zdravotníctva sa nedostali vysoko. Potom s nimi rokoval minister. „Čia je to chyba, že až Boris Kollár, v očiach niektorých ľudí vnímaný ako kontroverzný politik, sa nás musel zastať? Kde boli ostatní politici?“ pýta sa v rozhovore.

Ambulancie lekárov v regiónoch miznú, len v Banskobystrickom kraji sa za desať rokov stratilo desať percent a tretina lekárov má nad 65 rokov, varuje vicežupan Ondrej Lunter. „Naozaj nie je dramatizáciou, keď poviem, že do piatich až desiatich rokov hrozí kolaps siete. Nemáme inú možnosť, ako aj trochu zúfalo kričať o pomoc,“ vraví v rozhovore.

Ondrej Lunter. Foto – BBSK
Ondrej Lunter. Foto – BBSK

Naozaj sa žiadna nemocnica nezruší? Odborník na reformu Martin Smatana odpovedá na 7 otázok, ktoré by mali zaujímať pacientov. „Najprv stručná odpoveď: nemocnice sa rušiť nebudú, len sa im jasne povie, aký minimálny a maximálny rozsah služieb musia poskytovať.“

Minister zdravotníctva zapracuje do reformy aj garancie na udržanie dostupnosti ambulantnej starostlivosti. To bola podmienka Borisa Kollára, aby Sme rodina podporila reformu nemocníc. Vladimír Lengvarský dnes rokoval na banskobystrickej župe o bodoch v Memorande za lepšie zdravotníctvo.

Kollár má silných a dôveryhodných spojencov v debate o Lengvarského reforme, píše Newsfilter. „Kollár poňal kritiku reformy veľmi populisticky, venuje sa najmä ubezpečovaniu regiónov, že nedovolí, aby prišli o nemocnice. Námietky Visolajského či Lunterovcov z Banskej Bystrice sú sofistikovanejšie a odbornejšie. Predsedovi Sme rodina vyhovuje, že má takýchto spojencov, lebo dávajú jeho krokom punc dôveryhodnosti.“

Ministerstvo reaguje na výzvu Borisa Kollára so županmi a primátormi, že súčasťou reformy nemocníc sú už aj zmeny v ambulanciách. Z plánu obnovy majú ísť aj peniaze na podporu otvárania nových ambulancií, nasledovať má aj reforma ambulantného sektora a ďalších oblastí zdravotníctva.

Šéfka výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) povedala, že požiadavky memoranda k reforme nemocníc sú na mieste, ale nemôže sa podľa nej začať reformou ambulancií predtým, ako sa zreformujú nemocnice.

Boris Kollár krátko pred hlasovaním o reforme nemocníc povedal, že ju Sme rodina môže podporiť. Má však podmienku – od ministra zdravotníctva žiada, aby prijal pripomienky županov a primátorov a najskôr posilnil ambulantných lekárov. O reforme by sa malo rokovať budúci týždeň.

Foto N
Foto N

Lekári a predstavitelia regionálnych samospráv žiadajú, aby parlament zastavil a dopracoval návrh reformy optimalizácie nemocníc. Žiadajú najmä záruku, aby sa nezačalo s reorganizáciou lôžkovej ústavnej starostlivosti dovtedy, kým nebude posilnený systém ambulantnej starostlivosti.

Vláda zlyháva vo vysvetľovaní reforiem, myslí si Juraj Šeliga (Za ľudí). O reforme národných parkov podľa Šeligu naďalej prebieha diskusia, koaliční poslanci Mičovský a Halgašová chcú ešte nejaké zmeny. „Toto si musí pán minister Budaj ošetriť.“

Boris Kollár hrubo zavádza, ak hovorí, že z nemocníc sa stanú doliečovacie zariadenia, hovorí Vladimír Lengvarský. Funkčné oddelenia podľa neho zostanú zachované.

Sme rodina podporí reformu nemocníc len v prípade, ak rezort zdravotníctva zapracuje do návrhu pripomienky a požiadavky nemocníc. Vyhlásil to Boris Kollár počas návštevy nemocnice v Zlatých Moravciach.

Igor Matovič povedal, že sa snaží tlmiť populizmus jednotlivých politických strán, aby nedošlo k rozpadu koalície. Minister financií v Rádiu Expres hovorí, že je dobrým signálom, že reforma nemocníc prešla v parlamente v prvom čítaní.

Newsfilter Tomáša Gálisa: Predseda Sme rodina dal najavo, že na destabilizáciu koalícia nepotrebuje prezidentku, stačí jej vlastný člen. „Kollár opakuje, že chráni súkromných vlastníkov pozemkov v národných parkoch či pacientov v Novej Sedlici a Rimavskej Sobote alebo že nedôveruje ministrovi zdravotníctva. Ako v takejto situácii a s takýmto obsadením pohnúť s reformami či s pandémiou?“

Koalícia napriek nezdaru s reformou národných parkov ešte nemusí fatalisticky hádzať flintu do žita, píše Tomáš Gális. „V parlamente zjavne existuje síce najtesnejšia, ale predsa len proreformná väčšina. No aj s ňou je spojených viacero problémov.“

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského sa diskusia k reforme nemocníc ešte neskončila. Privíta ďalších poslancov, ktorí ju budú podporovať. Odpovedal tak na otázku, čo hovorí na to, že Boris Kollár mu nedôveruje.

Eduard Heger jasne neodpovedal, ako chcú pokračovať v koalícii vzhľadom na to, že Sme rodina nepodporila reformu nemocníc. 76 poslancov, ktorí za ňu hlasovali, opäť nazval hrdinami. „Toto je jasný signál, že táto koalícia má potenciál, aby sa presadzovali zmeny,“ dodal.

Podľa premiéra Eduarda Hegera mala reforma nemocníc „veľa neprajníkov a v parlamente sa našlo 76 hrdinov, ktorí sa postavili klamstvám o tejto reforme“ a hlasovali za ňu. Vyhlásil to po hlasovaní o reforme s tým, že ide o výnimočný deň.

Naživo: Premiér Eduard Heger, minister Vladimír Lengvarský a ďalší po hlasovaní o reforme nemocníc.

Lengvarského reformu nemocníc zatiaľ nepotopil ani bojkot Sme rodina. Do druhého čítania prešla v deň, keď ju premiér označil za najdôležitejšiu z reforiem a keď prezidentka kritizovala koalíciu, že nevie dotiahnuť reformy.

Parlament v prvom čítaní tesne schválil reformu nemocníc. Za bolo 76, proti 68 poslancov. Ešte to však neznamená, že reforma je schválená. Poslanci sa ňou budú zaoberať v druhom čítaní, kde budú môcť dávať aj pozmeňujúce návrhy.

Premiér Eduard Heger obhajuje reformu nemocníc, o ktorej majú o chvíľu poslanci hlasovať v prvom čítaní. Podľa neho ide o najdôležitejšiu reformu pre Slovensko. „Je to reforma, ktorá sa neudiala 17 rokov. Je k nej k dispozícii miliarda eur, čo je 15 rokov investícií, ktoré sa na Slovensku do zdravotníctva dali,“ povedal.

Naživo: Hlasovanie v parlamente o disciplinárnom poriadku najvyššieho správneho súdu, interrupciách a reforme nemocníc v prvom čítaní

Európska komisia potvrdila, že opatrenia v pláne obnovy nie je možné presúvať, meniť alebo vyhodiť. Tento postoj je dôležitý kvôli zablokovaným reformám u nás.

Fatálne nedôverujem ministerstvu zdravotníctva, vysvetľuje Boris Kollár, prečo blokuje reformu nemocníc. V rozhovore pripúšťa, že by Sme rodina za istých okolností podporila reformu národných parkov. Chce, aby išla cez medzirezortné pripomienkové konanie, zmeny v prechode 3. stupňa ochrany či zonáciu. Takisto tvrdí, že fotky vyrúbaných kopcov sú „sprosté podpásové hoaxy“.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Veronika Remišová považuje prezidentkinu kritiku vlády za „veľmi nešťastnú iniciatívu, ktorá krajinu ešte viac destabilizuje.“ „Komplexné reformy sa pripravujú a dohadujú dlhšie, najmä medzi štyrmi koaličnými partnermi,“ reagovala na rozpory pri reformách.

OĽaNO zvoláva na 17.30 po hlasovaní tlačovku s názvom „Začína sa reštart zdevastovaného zdravotníctva.“ Prítomní budú premiér, minister zdravotníctva a poslanci hnutia. Sme rodina za reformu hlasovať nemieni.

Akademici i lekári žiadajú urýchlenú výstavbu Rázsoch, varujú, že výučba medikov je ohrozená. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že proces v projekte Rázsochy pokračuje a pri ďalších rozhodnutiach bude zohľadňovať aj potreby medikov.

Prezidentka nezvyčajne ostro kritizovala neschopnosť vlády presadiť reformy. „Nerada citujem pána Matoviča, ale on sám to povedal: Ak na to nemáme, poďme od toho,“ povedala Zuzana Čaputová s vysvetlením, ak v koalícii nie je vôľa vládnuť, tak je to pre krajinu problém.

Sme rodina podporí návrh zákona o protipandemických opatreniach, no nepodporí reformu nemocníc. Oznámil to šéf poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský. Ministrovi Lengvarskému vyčíta, že sa s jeho klubom stretol iba raz na hodinu.

O reforme nemocníc sa bude hlasovať vo štvrtok o 17. hodine, poslanci už ukončili diskusiu. Reforma nemá podporu hnutia Sme rodina.

SaS vyzýva hnutie Sme rodina, aby prestalo s populizmom a podieľalo sa na reformách. „Občanom sme sľúbili, že budeme vládou zmeny. Ak však nie sme ochotní a pripravení podporiť reformy, či už justície, alebo zdravotníctva, ktoré môžu byť na prvý pohľad nepopulárne, ale v konečnom dôsledku sú nevyhnutné, stráca naša koalícia základ, na ktorom je postavená.“

Úrad vlády vyvracia tvrdenie Borisa Kollára, že peniaze z plánu obnovy sa dajú presunúť, ak by sa nenašla zhoda na reformách, ktoré ich podmieňujú. „Nesplnenie čo i len jedného míľnika môže ohroziť alebo oddialiť celú platbu,“ upozorňuje.

Veronika Remišová povedala, že podporu reforiem budú hľadať aj u nezaradených poslancov. Pripustila, že by mohli prejsť aj bez hlasov Sme rodina.

Ak hnutie Sme rodina nechce hlasovať za reformy a hľadať kompromis, zvyšok koalície ich musí prijať bez jeho podpory. Myslí si to podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Podobne to vidí aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Vo vládnej koalícii sa nevedia dohodnúť na reformách, nepomohla ani koaličná rada. Igor Matovič hovorí, že sa takto ďalej vládnuť nedá. Po Borisovi Kollárovi naráža reforma súdov už aj na Veroniku Remišovú.

Nové na Dennikn.sk

09:18Problémy chcú prekryť hráčom, ktorý zbankrotoval. Edmonton v NHL znovu zlyháva 07:49Oplatia sa viac zmiešané fondy, do ktorých investujeme najviac, alebo radšej viac fondov? Odpovedajú piati odborníci 07:36Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to bolo 06:44Ekonomický newsfilter: Dôchodková reforma by bez rodičovského bonusu bola lepšia, pripomína rozpočtová radaVčera 20:35Slovenský druhý pilier zarába najmenej v EÚ a také budú aj dôchodkyVčera 20:02Newsfilter: Slovenská príprava na omikron – obmedziť očkovaných, oslobodiť neočkovanýchVčera 18:41Odborník na investície a dôchodky: Ak máte pod 50 rokov a peniaze v dlhopisových fondoch, budete v penzii nespokojníVčera 18:15Išla si zabehať o štvrtej popoludní, zaškrtil ju neznámy muž. Podozrivým z vraždy mladej Írky je Slovák, píše The TimesVčera 17:46Martin Poliačik: Z politiky mi chýba Rada Európy, dnešná delegácia vedená Záborskou je strašná hanba (+ video)Včera 17:07Shooty: PerfídnosťVčera 17:03Je to komplot a sprisahanie, hovorí o obvinení zo zneužívania vedúci tábora Chachaland, vinu odmietaVčera 15:58Vlastizradcami sú novodobí Biľakovia, ktorí trpia súcitom s Ruskom ako agresoromVčera 15:27Najdepresívnejší deň v roku je nezmysel, ktorý mal predávať zájazdy. Január však môže byť psychicky únavnýVčera 14:39Čo prekladáš? Daniel Levicky Archleb o dedičstve a predsudkoch mizogýnieVčera 14:33Väzbou nemožno naprávať iné pochybenia, pripomenul prokuratúre sudca, ktorý nevzal Bödöra do väzbyVčera 14:01Nová kniha o Trumpovi je o všetkých populistochVčera 14:01Pre skartované spisy eštebákov zasadne výbor, ich odovzdávanie ÚPN viazne aj za tejto vládyVčera 13:41Poďte sa krásne trápiť s Andym Murraym. Tenisovým šampiónom, ktorý hovorí, že veda je najlepšiaVčera 13:10Báť sa jadrových zbraní v Kuchyni je hlúposťVčera 13:08Horšie ako za DankaVčera 13:06Predseda Smeru nie je bezdomovec ani po ňom nepátra polícia. Nemuseli ho predvádzať, kritizuje prokurátorVčera 12:13Nehľadáme výhovorky, že sa niečo nedá, hovorí Ján Gálik z košického Klubu, ktorý hľadá nový priestorVčera 11:50Tonga vyzerá ako mesačná krajina. Po výbuchu sopky hlásia mŕtvych a zničené budovyVčera 11:50Hovoria jej aj Macron v sukni, Pécressová chce byť prvou francúzskou prezidentkouVčera 11:47Europarlament povedie politička z malej krajiny. Vo svojom prejave spomenula aj Jána KuciakaVčera 11:37Pekarová Adamová: Opozícia na Slovensku pristupuje k očkovaniu nezodpovedne, toto v Česku nemámeVčera 09:55Týždeň v zdraví: Ako predchádzať rakovine, prečo si merať tlak doma a tipy pre lepší spánokVčera 09:15Prezidentka Čaputová: Žilinkova cesta do Ruska bola nevhodnáVčera 09:03Z Luxemburgu do Prosačova. Európska prokuratúra je doma už aj na SlovenskuVčera 08:55Zrušia Orbánovu ústavu? Maďarská opozícia chce po víťazstve zmeniť režim radikálnym krokom