Jedna z najznámejších hongkonských opozičných aktivistiek Agnes Chowová oznámila, že sa nevráti do Hongkongu a zostane v Kanade, kde začala študovať na vysokej škole. Poruší tým zrejme jednu z podmienok svojho prepustenia z väzenia.
Najväčšie hongkonské prodemokratické strany nebudú mať kandidátov v miestnych voľbách. Nezískali súhlas nominačných komisií, ktoré sú pod kontrolou činiteľov naklonených Pekingu.
Hongkong do konca roka 2024 vypracuje vlastný zákon o národnej bezpečnosti, povedal to v prejave John Lee, správca čínskeho poloautonómneho územia. Posledná snaha o zavedenie bezpečnostného zákona v Hongkongu v roku 2003 narazila na protesty v uliciach.
V Hongkongu prestanú zverejňovať prieskumy o témach citlivých pre čínsku vládu. Z katalógu najväčšej agentúry PORI zmizne asi polovica tém vrátane zisťovania názorov na potláčanie demonštrácií na pekinskom námestí Nebeského pokoja v roku 1989. Spoločnosť však odmieta, že by šlo o autocenzúru.
Hongkong vydal zatýkacie rozkazy na osem prodemokratických aktivistov, ktorí žijú v zahraničí. Úrady ich obvinili z porušenia bezpečnostného zákona, ktorý Čína v Hongkongu zaviedla v reakcii na protivládne protesty z roku 2019.
Hongkonské prodemokratické internetové rádio Citizens’ Radio končí s vysielaním, dôvodom je nebezpečná politická situácia a zmrazenie jeho účtov.
Čínski komunisti zbierali cez TikTok údaje o protestoch v Hongkongu, tvrdí bývalý vedúci pracovník spoločnosti ByteDance, ktorá sociálnu sieť prevádzkuje. Vďaka informáciám o sieťovom pripojení či IP adrese tak mohli identifikovať jednotlivcov a ich polohu.
V Hongkongu počas spomienky na výročie masakra na Tchien-an-men zatkli viacero ľudí vrátane známych osobností prodemokratickej opozície. Bezpečnostné opatrenia prijaté v súvislosti s výročím boli v Hongkongu tento rok výrazne prísnejšie ako v minulých rokoch.
V Hongkongu zatkli 8 ľudí pri spomienke na masaker na pekinskom námestí Tchien-an-men. V meste, ktoré patrí pod čínsku správu, v súvislosti s dnešným výročím potlačenia prodemokratických demonštrácií z roku 1989 posilnili bezpečnostné opatrenia.
Hongkong obmedzil prácu zahraničných právnikov na prípadoch týkajúcich sa národnej bezpečnosti. V posledných rokoch sa často podieľali na obhajobe kritikov pročínskej vlády. Novela podľa kritikov zásadne narúša spravodlivosť procesov a obmedzuje právo obžalovaných. (reuters)
Pročínska správa Hongkongu výrazne obmedzí počet priamo volených členov miestnych zastupiteľstiev, ktoré sú jednými z posledných plne demokratických inštitúcií. V Hongkongu je 18 zastupiteľstiev a vo voľbách v roku 2019 drvivo zvíťazili odporcovia zbližovania s Pekingom. (afp)
Hongkonského prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga odsúdili na tri mesiace väzenia pre vyzradenie osobných informácií o policajtovi, ktorý strieľal na proteste v roku 2019. Wong sa na dnešnom pojednávaní zúčastnil, ale neprehovoril.
Hongkonská polícia zatkla jedného z najvýznamnejších predstaviteľov prodemokratickej opozície Alberta Hoa. 71-ročného právnika vlani v auguste prepustili zo zdravotných dôvodov na kauciu po tom, čo strávil zhruba rok vo väzbe pre obvinenie z podvratnej činnosti.
V Hongkongu sa začal najväčší proces s prodemokratickými aktivistami, celkovo 47 je ich obžalovaných z pokusu o zvrhnutie vlády. Hrozí im až doživotie. Skupinu tvoria poslanci, členovia okresných rád, odborári či akademici. Je v nej aj líder študentských protestov Joshua Wong. (afp)
Po razii na novoročnom veľtrhu v Hongkongu zatkla polícia šesť ľudí za predaj „podvratnej“ knihy, ktorá opisuje protesty z roku 2019. Skupinu obvinili na základe sporného bezpečnostného zákona, ktorý zaviedla Čína v Hongkongu od júna 2020. (guardian)
Súd v Hongkongu poslal do väzenia na takmer šesť rokov bývalého mediálneho magnáta Jimmyho Laia, ktorý patrí k najväčším kritikom Číny. Súd ho už predtým uznal vinným z podvodu. Podľa aktivistov ide o odplatu čínskych úradov za podporu prodemokratického hnutia v regióne. (dw)
Bývalého hongkonského mediálneho magnáta Jimmyho Laia uznali za vinného z údajného podvodu. 74-ročný Lai si už odpykáva trest za účasť v prodemokratických protestoch a v decembri ho čaká ďalší proces, v ktorom čelí obvineniu z ohrozenia národnej bezpečnosti. (ap)
Päť hongkonských logopédov ide do väzenia na 19 mesiacov; dôvodom je pobúrenie, ktoré údajne vyvolali detskými knižkami, v ktorých sa ovce bránia vlkom. Sudcovia v tejto téme videli politický kontext. Pätica vinu popiera. (cnn)
V Hongkongu zadržali šéfa najväčšej novinárskej asociácie Ronsona Chana. Obvinili ho z marenia výkonu polície a narušovania verejného poriadku. Ide o ďalší prípad, ktorý zvyšuje obavy z neustále klesajúcej slobody médií v tejto čínskej administratívnej oblasti. (bloomberg)
Hongkong opustilo za rok vyše 113-tisíc obyvateľov, čo predstavuje najväčší pokles v histórii. Ich celkový počet sa znížil o 1,6 % na približne 7,29 milióna. Peking v bývalej britskej kolónii v roku 2020 zaviedol kontroverzný zákon o štátnej bezpečnosti. (hkfp)
Výbor OSN pre ľudské práva vyzval úrady v Hongkongu, aby zrušil zákon o štátnej bezpečnosti, ktorý zaviedol Peking pred dvoma rokmi a na základe ktorého už zadržali a odsúdili viacerých prodemokratických aktivistov. Výbor znepokojuje príliš široký výklad a svojvoľné uplatňovanie zákona. (dw)
Čína po 25 rokoch správy Hongkongu vysiela jasný signál o budúcnosti mesta, píše Martin Šebeňa. Po štvrťstoročí intenzívnych politických bojov stráca Hongkong všetko, čo ho kedysi definovalo. Z „brány medzi svetom a Čínou“ sa rýchlo stáva uniformné čínske mesto.
Čína sľúbila, že minimálne 50 rokov bude pri Hongkongu rešpektovať pravidlo jedna krajina, dva systémy. Od prechodu pod čínsku správu ubehlo 25 rokov a Peking uberá mestu posledné demokratické výsady.
USA vyjadrili solidaritu s obyvateľmi Hongkongu. Minister zahraničných vecí Antony Blinken na 25. výročie britského odovzdania mesta povedal, že pod nadvládou Číny zažíva „eróziu autonómie“. (afp)
Čínsky prezident Si Ťin-pching uviedol do funkcie nového správcu Hongkongu Johna Leeho. Bývalý šéf miestnych bezpečnostných zložiek riadil v roku 2019 potlačenie prodemokratických protestov, po ktorých Peking prevzal nad mestom prísnejšiu kontrolu. Čínsky vodca pricestoval do bývalej britskej kolónie pri príležitosti 25. výročia návratu pod správu Číny. (bbc)
Zadržanie 90-ročného hongkonského kardinála Josepha Zena je krokom, ktorý pôsobí ako vyrovnávanie účtov, píše Matthew Brooker. Obyvateľstvo Hongkongu je už dlho zastrašované prísnymi bezpečnostnými zákonmi a pandemickými obmedzeniami. Zdá sa, že to bude pokračovať.
Novým správcom Hongkongu sa stal bývalý policajt John Lee, ktorý bol vo voľbách jediným schváleným kandidátom. 64-ročný politik viedol v roku 2019 bezpečnostné operácie na potlačenie prodemokratických protestov.
Bývalý druhý najvyšší predstaviteľ Hongkongu John Lee oznámil kandidatúru na správcu. Lee riadil bezpečnostné operácie počas prodemokratických protestov v roku 2019 a vlani ho povýšili. Súčasná správkyňa Carrie Lamová nedávno oznámila, že o druhé volebné obdobie sa usilovať nebude. (guardian)
Druhý najvyšší predstaviteľ Hongkongu John Lee rezignuje, aby sa v májových voľbách mohol uchádzať o post správcu tohto poloautonómneho čínskeho územia. Súčasná správkyňa Hongkongu Carrie Lamová sa už o druhé päťročné volebné obdobie usilovať nebude.
Hongkonská správkyňa Carrie Lam oznámila, že nebude znova kandidovať. Lam bola v najvyššej pozícii od roku 2017 a počas jej vedenia prišli ľudia v Hongkongu o veľkú časť občianskych slobôd.
Británia stiahla svojich sudcov z najvyššieho súdu Hongkongu. Ide o reakciu na čínsky zákon o národnej bezpečnosti. Sudcovia tam už podľa Británie nemôžu pôsobiť bez toho, aby to nevyzeralo tak, že schvaľujú administratívu, ktorá sa odklonila od hodnôt politickej slobody a slobody vyjadrovania. (reuters)
V Hongkongu sa zatiaľ nedarí zastaviť šírenie nového koronavírusu. Za uplynulých 24 hodín bolo potvrdených 6063 prípadov nákazy, čo je o niečo menej ako bilancia z piatka, keď testy odhalili 6116 nakazených.
Hongkong v reakcii na nárast počtu nakazených odložil marcové voľby správcu mesta na 8. mája. Súčasná správkyňa Carrie Lamová uviedla, že vzhľadom na rýchlo pribúdajúce prípady mesto plánuje plošné testovanie, lockdown však odmietla.
Minister regionálnej hongkonskej vlády zodpovedný za rezort vnútra Caspar Tsui odstúpil zo svojej funkcie. Dôvodom je jeho účasť na januárovej narodeninovej oslave, po ktorej malo pozitívny test na koronavírus asi 200 hostí.
V Hongkongu zakryli jeden z posledných verejných pamätníkov na masaker z pekinského Námestia nebeského pokoja. Kaligrafiu namaľovanú na dlažbe mosta nechala prekryť Hongkonská univerzita a označila to za bežnú údržbu. (bbc)
Na Taiwan sa vlani presťahoval rekordný počet obyvateľov Hongkongu, ukázali štatistiky miestnych úradov. V bývalej britskej kolónii Hongkong, ktorá sa vrátila pod čínsku správu v roku 1997, rastie v posledných rokoch vplyv Pekingu. (bloomberg)
Popredného hongkonského prodemokratického aktivistu Edwarda Leunga prepustili z väzenia po 4 rokoch. Leung, ktorý má v súčasnosti 30 rokov, si odpykával trest za výtržníctvo a útok na políciu pri protestoch z roku 2016. (reuters)
Hongkong navrhne zaviesť nové trestné činy týkajúce sa ohrozenia národnej bezpečnosti. Súčasný zákon platí od júla 2020 a kriminalizuje protištátnu činnosť, separatizmus, terorizmus a spriahnutie sa so zahraničnými silami. O aké nové zločiny pôjde, zatiaľ vláda nepovedala.
Na 15 mesiacov väzenia odsúdil hongkonský súd prodemokratickú aktivistku Chow Hang-tung. Uznal ju za vinnú z podvratnej činnosti za organizovanie spomienkovej akcie na krvavé potlačenie protestov na pekinskom námestí Tchien-an-men v roku 1989, ktorú úrady zakázali.
Hongkonský prodemokratický spravodajský portál Citizen News oznámil ukončenie činnosti. Rozhodnutie zdôvodnil obavami o bezpečnosť svojich zamestnancov. Novinári serveru odsúdili slabnúcu slobodu tlače v poloautonómnom Hongkongu, kde miestne úrady verné čínskej centrálnej vláde stupňujú kampaň proti opozícii.
Václav Havel dnes možno nie je nikde relevantnejší ako v Hongkongu, píše Matthew Brooker. Komentátor Bloombergu pripomína, že Havlova kľúčová esej z roku 1978 Moc bezmocných patrí medzi knihy, ktoré najviac vyhľadávajú stovky aktivistov, čo sú dnes vo väzení.
V Hongkongu oficiálne obvinili z podnecovania k vzbure dvoch novinárov z prodemokratického spravodajského servera Stand News. Polícia v stredu zatkla sedem bývalých či súčasných pracovníkov tohto webu, ktorý následne oznámil ukončenie činnosti.
Hongkong prichádza o posledné kúsky slobody. Do redakcie jedného z posledných nezávislých médií Stand News tento týždeň napochodovalo dvesto čínskych policajtov. K zatýkaniu novinárov došlo niekoľko dní po tom, ako začali z verejných priestranstiev miznúť sochy symbolizujúce boj za slobodu.
USA vyzvali čínske a hongkonské úrady na okamžité prepustenie novinárov serveru Stand News. Polícia v stredu prehľadala redakciu prodemokratického webu a zatkla sedem súčasných a bývalých pracovníkov za publikovanie „rozvratného“ obsahu. (reuters)
Polícia v Hongkongu zatkla 7 ľudí spojených s prodemokratickým spravodajským webom Stand News pre publikovanie „rozvratného“ obsahu. Razia v redakcii webu prináša nové obavy ohľadom slobody prejavu a médií v čínskej administratívnej oblasti. (reuters)
Bývalý hongkongský mediálny magnát a prodemokratický aktivista Jimmy Lai čelí novému obvineniu zo šírenia buričskej tlače, ktorá „šírila nenávisť a podporovala nespokojnosť s pročínskou správou Hongkongu“. Lai je už odsúdený v iných procesoch, aktuálne sedí vo väzení. (reuters)
Ďalšie dve hongkonské univerzity odstránili pamätníky pripomínajúce krvavé potlačenie demonštrácie na pekinskom námestí Tchien-an-men v roku 1989. Z areálu jednej z univerzít zmizla vyše šesť metrov vysoká socha s názvom Bohyňa demokracie, druhá vysoká škola odstránila reliéf zobrazujúci rovnakú udalosť. (čtk, bbc)
Hongkonská univerzita odstránila sochu, ktorá pripomínala krvavé vojenské potlačenie prodemokratických demonštrácií v Pekingu z roku 1989.
Propekinskí kandidáti vyhrali parlamentné voľby v Hongkongu. Účasť bola len zhruba 30 %, čo je historicky najnižšia účasť v hongkonských voľbách. V roku 2016 prišlo k urnám takmer dvakrát toľko ľudí.