Dobroslav Trnka

  • prebieha súd s Dobroslavom Trnkom, ktorý 7 rokov skrýval v trezore nahrávku Gorily
  • dnes sa prehráva rozhovor Trnku s Kočnerom
  • v utorok 7. 9. Jaromír Čižnár vypovedal, ako Trnka jemu a Ficovi púšťal na úrade vlády časť z Gorily
  • to, že Trnka naozaj mohol mať Gorilu, potvrdil aj informatik generálnej prokuratúry
  • na pondelkovom pojednávaní (6. 9.) Trnka odmietol dohodu o vine a treste a tvrdí, že je nevinný
  • hovorí, že sa nemohol dopustiť trestného činu, keďže nahrávka Gorily vznikla protizákonne

Vo voľbách pôjde o to, či ľudia ako Trnka skončia pred súdom alebo sa vrátia do funkcií, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „V priebehu jedného dňa sa objavili tri správy, ktoré ilustrujú, o čo všetko ide pri zápase o spravodlivosť, kto všetko sa jej spreneveril a čo by sa mohlo stať, ak by septembrové voľby dopadli v prospech ľudí, ktorí nám mafianizáciu štátu už raz predviedli.“

Veľkonočný týždeň ukázal, akým spôsobom zlyhával či stále zlyháva štát a jeho predstavitelia, píše Tomáš Gális o obvinenom Dobroslavovi Trnkovi či chýbajúcej previerke ministra Mikulca. „Štát môže i nemusí robiť veľa vecí, ale rozhodne k jeho nevyhnutným povinnostiam patrí výkon spravodlivosti, vnútorná i vonkajšia bezpečnosť.“

NAKA obvinila bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, keď v roku 2004 vydal písomný pokyn na prepustenie podnikateľa Jozefa Majského z väzby, píše web Plus 7 dní. V prípade viny mu hrozí až 10-ročné väzenie.

Jedna z najväčších káuz Smeru dostala novú podobu, z nahrávky Počiatka s Trnkom vzniklo deväť piesní. Nahrávka Minister skupiny Drť umeleckou formou pripomína šokujúci rozhovor exministra financií s bývalým generálnym prokurátorom.

Zastavenie trestného stíhania Dobroslava Trnku podľa komentátora Tomáša Gálisa vyzerá tak, ako keby tu už znovu vládol Robert Fico. „Skúsim byť optimistický. Prepracovali sme sa k tomu, že nahrávka je už pred súdom. Pred dvomi rokmi by sme si to nevedeli predstaviť a nakoniec Trnka nebude vo väzení, ale Kováčik už vo väzení je,“ povedal v podcaste V redakcii Konštantín Čikovský.

Danglár: Zákon je zákon

Trnka vyhral, Slovensko prehralo, píše v komentári Roman Pataj. „Pokojne ďalej trestajme ľudí za trávu a oslobodzujme darebákov vo verejných funkciách.“

Danglár: Gorila

K zvratu v procese s Trnkom došlo v stredu popoludní, keď už zo súdu odišli takmer všetci novinári. Stanovisko sudcu Fila poslal médiám hovorca súdu, podľa neho sú nahrávky, ktoré urobil Kočner, nezákonné. Sudca dospel k tomuto názoru deň po tom, čo na súde dve znalkyne potvrdili, že na nahrávke je naozaj hlas Trnku a Kočnera a nejde o žiadny kompilát.

Sudca Filo zastavil stíhanie Trnku podľa hovorcu Pavla Adamčiaka s odôvodnením, že nahrávky, ktoré urobil Marián Kočner, sú nezákonné a „nie je možné na ne v trestnom konaní prihliadať“.

Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Marek Filo prekvapivo ukončil pojednávanie s Dobroslavom Trnkom tým, že prekvalifikoval jeho stíhanie za skrývanie Gorily na prečin a tým pádom vyhlásil, že vec je premlčaná. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Na súde s Dobroslavom Trnkom začali na návrh prokurátora Rastislava Hrušku prehrávať nahrávku Gorila. Trnka proti tomu protestoval, ale sudca Marek Filo mal iný názor. (sme)

Dobroslav Trnka aj jeho obhajca Martin Krakovský prišli na súd, kde pokračuje hlavné pojednávanie o skrývaní nahrávky Gorila. Na súd prišiel bez predvolania aj bývalý vojenský prokurátor Rudolf Michnica, ktorý chcel kauzu kedysi vyšetrovať na základe trestného oznámenia Petra Holúbeka, ale Trnka mu to nedovolil.

Dobroslav Trnka tvrdil, že jeho rozhovor s Kočnerom je kompilát, no znalkyne ho teraz usvedčili z klamstva. „Dá sa vôbec zmanipulovať takáto nahrávka?“ pýtal sa Trnku pred takmer tromi rokmi reportér Markízy Branislav Tomaga. „Dá, bez najmenších problémov.“ Aj s rezonanciou hlasu? „Áno, dá, môj hlas je veľmi zameniteľný.“ A dokázal by ho niekto napodobniť? „Určite áno,“ tvrdil bývalý generálny prokurátor.

Trnkov obhajca Martin Krakovský tvrdí, že nahrávka Kočner-Trnka sa nemôže použiť na súde a prirovnal ju k nahrávke dvoch ľudí v spálni. “Ak by vám dali do spálne kameru a niečo vám nahrali, tak by ste riešili zásah do súkromia,” povedal.

Video: „S novinármi nekomunikujem, nehnevajte sa na mňa,“ povedal po výsluchu znalkýň bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Kedysi tvrdil, že nahrávka s Kočnerom môže byť kompilát. „To je váš hodnotiaci úsudok,“ reagoval na to, že ho znalkyne usvedčili z klamstva.

Hlasy na nahrávke Kočner – Trnka patria Marianovi Kočnerovi a Dobroslavovi Trnkovi, vypovedala znalkyňa Adriana Farkašová. „V oboch prípadoch bola maximálna možná miera stotožnenia, ktorá je vo fonoskopii možná,“ povedala.

Nahrávka Mariana Kočnera a Dobroslava Trnku nebola nijako pozmeňovaná a vznikla v celistvosti. Na hlavnom pojednávaní v kauze skrývania nahrávky Gorila to vypovedala znalkyňa Zdenka Sabová.

Advokát Martin Krakovský nechcel povedať, či sa jeho klient Miroslav Výboh zúčastní v októbri hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde. Krakovský dnes na súde zastupuje Dobroslava Trnku.

Dobroslav Trnka dal veľmi pravdepodobne svoj notebook generálneho prokurátora Marianovi Kočnerovi. Vyplynulo to z dnešnej výpovede znalca na hlavnom pojednávaní. Ten skúmal práve dva počítače aj USB kľúč, ktoré sa zaistili počas domovej prehliadky u Kočnera.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka prišiel na hlavné pojednávanie v kauze, kde je obžalovaný, že skrýval nahrávku Gorila. Naposledy sa Trnka ospravedlnil z dôvodu, že bol v nemocnici.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Proces s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila bude pokračovať v pondelok. Súd odročil ešte v apríli pojednávanie na 11., 13. a 14. júla pre neúčasť obžalovaného, akceptoval vtedy písomne doručené ospravedlnenie o neúčasti z dôvodu zdravotného stavu a hospitalizácie. Najbližšie by mali byť vypočutí znalci, prehrávať sa majú aj zvukové záznamy. (tasr)

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na súd v kauze skrývania nahrávky Gorily neprišiel, proces odročili na júl. Ospravedlnil sa v pondelok zo zdravotných dôvodov. Na súd poslal lekárske správy aj potvrdenie o tom, že je hospitalizovaný.

Ak sa nezhorší pandemická situácia, čoskoro oznámia ďalší termín procesu s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorý je obžalovaný v kauze Gorila. Naposledy v tejto veci pojednávali vlani v septembri.

V kauze, kde je obžalovaný bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, stále nenariadili hlavné pojednávanie. Vo veci sa naposledy pojednávalo v septembri 2021. Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Marek Filo hovorí, že pojednával prednostne väzobné veci, a to aj z dôvodu pandémie.

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove podal obžalobu na bývalú šéfku bratislavskej krajskej prokuratúry Ivetu Kopčovú pre marenie úlohy verejným činiteľom. Kopčová zabudla osem rokov podať obžalobu na Lóranta Kósu, kamaráta bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Zrušili decembrové termíny procesu s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila, a to z dôvodu uprednostnenia inej trestnej veci, ktorá je väzobná. „Nový termín ešte nebol určený,“ oznámil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Dobroslav Trnka a Lórant Kósa sa v aute, ktoré odpočúvala polícia, rozprávali aj o nejakom Dušanovi. „Dušan povedal, že tam nič neni. To ale ešte nevedel o tej Haščákovej výpovedi,“ povedal jeden z nich. Nie je jasné, či ide o bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika.

Súd s Dobroslavom Trnkom odročili na december, prokurátor má vybrať pasáže z Gorily, ktoré budú prehrávať. Sudca Marek Filo na hlavnom pojednávaní povedal, že si myslí, že by sa mala oboznámiť aj samotná nahrávka. Prokurátor Rastislav Hruška to pôvodne nenavrhoval a chcel len vypočuť policajtov, ktorí porovnávali nahrávku nájdenú u Kočnera s materiálom zverejneným na internete.

Z rozhovorov Dobroslava Trnku a Lóranta Kósu vyplýva podozrenie, že boli v súvislosti so svojím vyšetrovaním aj v kontakte s prokurátorom Bystríkom Palovičom, ktorý je disciplinárne stíhaný. „Čo ti je*e, s Bisťom som bol, bol tam aj Bisťo, a hovorí – dávaj si pozor,“ čítal dnes na súde prepis rozhovoru prokurátor.

Newsfilter: V prípade Trnka má polícia nahrávku o nahrávke. Kto má žalúdok na to, aby okrem čerstvých zlyhaní inštitúcií sledoval aj tie historické, mal príležitosť na procese Trnkom. Diala sa tam vec nevídaná aj na pomery krajiny kompromitujúcich nahrávok: púšťali nahrávku o nahrávke… Ťažko povedať, ako vážne ju zoberie sudca, je však veľmi pravdepodobné, že Trnka to ešte bude mať ťažké. Jeho už Žilinka len tak ľahko nevyseká z problémov.“

Polícia zrejme odpočúvala aj mobil Dobroslava Trnku, ale až v aute sa bývalý generálny prokurátor cítil bezpečne. Pred dvoma rokmi sa tam otvorene rozprával o jeho priateľovi Kočnerovi, o Haščákovi z Penty a celej kauze Gorila, pre ktorú ho vyšetrovali.

Lórant Kósa na nahrávke hovoril aj to, že Haščák vyplatil Kočnerovi za Gorilu milión a Oskarovi Bereczkovi 250-tisíc v hotovosti a „ešte 200 úver“. Opisoval aj to, ako odovzdal kúsok z Gorily Haščákovmu obhajcovi Martinovi Škublovi.

Aj druhá nahrávka je medzi Trnkom a Kósom, keď preberajú celý prípad. Kósa bol na výsluchu u vyšetrovateľa Záloma, ktorý sa ho pýtal viaceré otázky. „Jediné, čo ma zarazilo z otázok, bola otázka, či som sa stretol s Mariánom v Park cafe, a on že či sme sa rozprávali.“

Špecializovaný trestný súd vydal príkaz na odpočúvanie Trnku v období od 12. augusta do 12. septembra 2019. Prvá prehrávaná nahrávka je z 22. augusta z auta Kia Ceed. Trnka sa rozpráva s Lórantom Kósom a strachujú sa o možné vyšetrovanie prípadu. Špekulujú, či má polícia aj niečo iné ako Kočnerovu nahrávku.

Z nahrávok vyplýva, že polícia nainštalovala odposluch aj do Trnkovho auta. Akcia mala krycí názov Oskar 4. Sudca sa ešte pýtal Trnkovho obhajcu, či ich majú púšťať celé alebo stačí len to, kde bude Trnka rozprávať. Obhajcovi stačia len podstatné pasáže.

Dobroslav Trnka namieta, ako boli vyhotovené prepisy z jeho odpočúvania. Sudca Marek Filo preto povedal, že nahrávky sa budú aj prehrávať a aj sa bude čítať prepis. Ide o viac ako desať rôznych odposluchov.

Súd prerušil hlavné pojednávanie s Dobroslavom Trnkom do 12:30. Potom sa budú riešiť odposluchy získané na základe príkazu Špecializovaného trestného súdu.

„Ty ko*t, ty tupý chu*, tak mi už povedz tú pravdu,“ kričí Kočner na Dobroslava Trnku na nahrávke, ktorú prehrávajú na súde. Trnka počas púšťania nahrávky v pojednávacej miestnosti pozerá do papierov a číta si.

Na pojednávaní s Dobroslavom Trnkom púšťajú nahrávky z Kočnerovho telefónu. Najprv rozhovor Kočnera s Lórantom Kósom a potom bude nasledovať rozhovor Kočnera s Trnkom. Trnka proti púšťaniu nahrávok namietal, že sú nezákonné, ale súd sa rozhodol ich aj tak vykonať ako dôkaz.

Na súde s Trnkom to vyzeralo ako po veľkom dobrom žúre, píše v Udalostiach týždňa Zuzana Petková. „Keď si jeho priebeh pamätá každý inak po tom, čo sa vyspí z opice.“

Fico stál za Trnkom od čias, keď mu údajne prehral Gorilu. S citlivými spismi sa Trnka nahlásil aj k Radičovej. Bývalý generálny prokurátor môže skončiť vo väzení pre ututlávanie Gorily. Čižnár na súde poodhalil, ako si Trnka mohol touto kauzou zabezpečiť podporu u predsedu Smeru, keď sa za vlády Radičovej zvádzal boj o to, či ostane v čele generálnej prokuratúry.

Robert Fico tvrdí, že nahrávku Gorily od Trnku nikdy nepočul. „Možno si pomýlil situáciu,“ zareagoval predseda Smeru na to, že o tejto situácii vypovedal Jaromír Čižnár, ktorý pred súdom vypovedal, že bol priamo na úrade vlády v roku 2008 alebo 2009, keď Trnka prehral Ficovi úryvok z Gorily.

Na súde s Dobroslavom Trnkom Čižnár prvýkrát verejne hovoril, ako Trnka púšťal Ficovi nahrávku Gorily, heslo do nej vedel aj informatik prokuratúry. Hoci všetci aktéri nahrávky Trnka-Kočner vydieranie Gorilou odmietajú, prokurátor má dôkazy, že Trnka nahrávkou disponoval a neodovzdal ju polícii.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na pojednávaní v kauze Gorila. Foto - TASR

Hlavné pojednávanie s Trnkom odročili na pondelok. Budú prehrávať rozhovor Trnku s Kočnerom a oboznamovať znalecké posudky. Prokurátor navrhol vypočuť aj policajtov, ktorí pracovali s nahrávkami a spracovali o tom úradný záznam.

Na súde s Trnkom oboznamujú listinné dôkazy, dnes už iní svedkovia vypovedať nebudú.

Prokurátor Hruška predkladá súdu analýzy z kauzy vraždy Jána Kuciaka, ktoré opisujú, ako boli extrahované správy z mobilu Mariana Kočnera.

Trnka na súde komentuje výpoveď informatika. Hovorí, že naozaj mohol zaheslovať kľúč vetou Edo má rád kosti, ale nešlo podľa neho o šifru.

Na súde v kauze skrývania Gorily vypovedá Miloš Bystriansky, IT pracovník generálnej prokuratúry. Dobroslava Trnku usvedčuje z toho, že mal Gorilu. „Na požiadanie pána Trnku som na USB kľúč nahral nejaké CD. Oslovil ma, aby som zašifroval USB kľúč.“ Informatik hovorí, že heslo navrhol Dobroslav Trnka, ale dnes si už naň nespomína. „Bola to dlhá veta, niečo týkajúce sa jeho psa.”

Trnka na súde hovorí, že Čižnár si musel pomýliť stretnutie s Ficom s niekým iným. Fico ho podľa jeho slov nikdy z kancelárie nevyhodil.

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:46Podarilo sa zachrániť demokraciu? Áno, nemajú ústavnú väčšinu. Môžeme ju brániť každý deň, sme zvyknutíVčera 21:01Osem ľudí zo Smeru, Hlasu a SNS, ktorí môžu riadiť našu ekonomikuVčera 19:36Šéf ruskej tajnej služby zasiahol do kampane počas moratória. Záležalo mu, aby vyhral Fico, hovoria expertiVčera 19:31Graf dňa: Ľudia pre vysoké ceny prestávajú platiť účty, úverov sa to netýkaVčera 19:19Pellegrini nechce byť „podržtaškou“ Fica. Rokovania o vláde ukážu, či vedia prekonať urážky z minulostiVčera 18:54Úspech OĽaNO v osadách nie je len o päťsto eurách. Rómom za Matoviča rástli výplaty a volili aj proti rasistickým rečiam FicaVčera 18:25Voľby sú len lupou, ktorá ukazuje, čo v ľuďoch vždy bolo, hovorí psychológ o práci s vyhrotenými emóciamiVčera 18:02Newsfilter: Pellegrini pozná svoju pozíciu a nebude váhať použiť ju. Aspoň to tak hovoríVčera 17:46Danglár: PrekvapenieVčera 17:27Milión LED obrazoviek, 150-tisíc reproduktorov. Hala Sphere v Las Vegas ponúka úplne nový spôsob, ako vnímať obraz a zvukVčera 17:05Shooty: Blcha v kožuchuVčera 16:57Nobelovu cenu za fyziku získali vedci, ktorí si posvietili na život elektrónovVčera 16:36Kto sú poslanci SNS: lekár, ktorý chce riešiť chemtrails, bývalá hviezda Markízy aj policajný generál, čo nechce byť v NATOVčera 16:26Praská vám v sánke? Radíme, kedy to treba riešiť, kedy to súvisí s chrbticou a kedy to môžete pustiť z hlavyVčera 16:01Nie proti Ukrajine a svojmu svedomiu. Aké sú príbehy ruských dezertérov?Včera 15:20Schopnosť oddychovať si nekúpiš za žiadne peniazeVčera 15:18Menia riaditeľov médií a deťom mažú rodiča z rodného listu. Ako Meloniovej vláda mení Taliansko a útočí na menšinyVčera 14:59Maďarský pohľad na to, ako Fico vyhral voľbyVčera 14:57Skaza Náhorného Karabachu alebo ako možno v roku 2023 etnicky vyčistiť územieVčera 14:25Vývoj bojov (587. deň): Nie je to ako americký film. Ukrajinský snajper opisuje, ako zabíja ruských vojakovVčera 13:56Česko, Poľsko a Rakúsko od stredy zavedú náhodné kontroly na hraniciach, Ódor chce európske riešenieVčera 13:46Reakcia na reportáž Andreja Bána o volebných preferenciách v Hornej MarikovejVčera 13:25Bývalá kriminalistka: Páchatelia manipulujú všetkými, väzenie je pre nich vysokou školouVčera 13:20Riaditeľ Focusu Slosiarik: Dnes nemám chuť na ďalší exit poll, ale to pravdepodobne vyprcháVčera 11:13Белорусский дневник: Кажется, в Минске нашли новую резиденцию Лукашенко — 18-ю по счетуVčera 11:13Bieloruský denník: V Minsku sa pravdepodobne našlo nové sídlo Lukašenka, a to už v poradí osemnásteVčera 11:08Slovenské voľby sú pre Česko varovaním. V niečom je na tom ešte horšieVčera 11:04Kým Fico nadával na Ukrajinu, slovenské zbrojovky si tam našli biznis. Pokračovať chcú aj po voľbáchVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Čo nám balkónová scéna hovorí o mužoch SmeruVčera 10:37Drží šišku a zosmiešňuje radu obmedziť cukor. Instagram zaplavili dietológovia spolupracujúci s lobingovými skupinami