Dobroslav Trnka

  • prebieha súd s Dobroslavom Trnkom, ktorý 7 rokov skrýval v trezore nahrávku Gorily
  • dnes sa prehráva rozhovor Trnku s Kočnerom
  • v utorok 7. 9. Jaromír Čižnár vypovedal, ako Trnka jemu a Ficovi púšťal na úrade vlády časť z Gorily
  • to, že Trnka naozaj mohol mať Gorilu, potvrdil aj informatik generálnej prokuratúry
  • na pondelkovom pojednávaní (6. 9.) Trnka odmietol dohodu o vine a treste a tvrdí, že je nevinný
  • hovorí, že sa nemohol dopustiť trestného činu, keďže nahrávka Gorily vznikla protizákonne

Jedna z najväčších káuz Smeru dostala novú podobu, z nahrávky Počiatka s Trnkom vzniklo deväť piesní. Nahrávka Minister skupiny Drť umeleckou formou pripomína šokujúci rozhovor exministra financií s bývalým generálnym prokurátorom.

Zastavenie trestného stíhania Dobroslava Trnku podľa komentátora Tomáša Gálisa vyzerá tak, ako keby tu už znovu vládol Robert Fico. „Skúsim byť optimistický. Prepracovali sme sa k tomu, že nahrávka je už pred súdom. Pred dvomi rokmi by sme si to nevedeli predstaviť a nakoniec Trnka nebude vo väzení, ale Kováčik už vo väzení je,“ povedal v podcaste V redakcii Konštantín Čikovský.

Danglár: Zákon je zákon

Trnka vyhral, Slovensko prehralo, píše v komentári Roman Pataj. „Pokojne ďalej trestajme ľudí za trávu a oslobodzujme darebákov vo verejných funkciách.“

Danglár: Gorila

K zvratu v procese s Trnkom došlo v stredu popoludní, keď už zo súdu odišli takmer všetci novinári. Stanovisko sudcu Fila poslal médiám hovorca súdu, podľa neho sú nahrávky, ktoré urobil Kočner, nezákonné. Sudca dospel k tomuto názoru deň po tom, čo na súde dve znalkyne potvrdili, že na nahrávke je naozaj hlas Trnku a Kočnera a nejde o žiadny kompilát.

Sudca Filo zastavil stíhanie Trnku podľa hovorcu Pavla Adamčiaka s odôvodnením, že nahrávky, ktoré urobil Marián Kočner, sú nezákonné a „nie je možné na ne v trestnom konaní prihliadať“.

Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Marek Filo prekvapivo ukončil pojednávanie s Dobroslavom Trnkom tým, že prekvalifikoval jeho stíhanie za skrývanie Gorily na prečin a tým pádom vyhlásil, že vec je premlčaná. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Rastislav Hruška podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Na súde s Dobroslavom Trnkom začali na návrh prokurátora Rastislava Hrušku prehrávať nahrávku Gorila. Trnka proti tomu protestoval, ale sudca Marek Filo mal iný názor. (sme)

Dobroslav Trnka aj jeho obhajca Martin Krakovský prišli na súd, kde pokračuje hlavné pojednávanie o skrývaní nahrávky Gorila. Na súd prišiel bez predvolania aj bývalý vojenský prokurátor Rudolf Michnica, ktorý chcel kauzu kedysi vyšetrovať na základe trestného oznámenia Petra Holúbeka, ale Trnka mu to nedovolil.

Dobroslav Trnka tvrdil, že jeho rozhovor s Kočnerom je kompilát, no znalkyne ho teraz usvedčili z klamstva. „Dá sa vôbec zmanipulovať takáto nahrávka?“ pýtal sa Trnku pred takmer tromi rokmi reportér Markízy Branislav Tomaga. „Dá, bez najmenších problémov.“ Aj s rezonanciou hlasu? „Áno, dá, môj hlas je veľmi zameniteľný.“ A dokázal by ho niekto napodobniť? „Určite áno,“ tvrdil bývalý generálny prokurátor.

Trnkov obhajca Martin Krakovský tvrdí, že nahrávka Kočner-Trnka sa nemôže použiť na súde a prirovnal ju k nahrávke dvoch ľudí v spálni. “Ak by vám dali do spálne kameru a niečo vám nahrali, tak by ste riešili zásah do súkromia,” povedal.

Video: „S novinármi nekomunikujem, nehnevajte sa na mňa,“ povedal po výsluchu znalkýň bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Kedysi tvrdil, že nahrávka s Kočnerom môže byť kompilát. „To je váš hodnotiaci úsudok,“ reagoval na to, že ho znalkyne usvedčili z klamstva.

Hlasy na nahrávke Kočner – Trnka patria Marianovi Kočnerovi a Dobroslavovi Trnkovi, vypovedala znalkyňa Adriana Farkašová. „V oboch prípadoch bola maximálna možná miera stotožnenia, ktorá je vo fonoskopii možná,“ povedala.

Nahrávka Mariana Kočnera a Dobroslava Trnku nebola nijako pozmeňovaná a vznikla v celistvosti. Na hlavnom pojednávaní v kauze skrývania nahrávky Gorila to vypovedala znalkyňa Zdenka Sabová.

Advokát Martin Krakovský nechcel povedať, či sa jeho klient Miroslav Výboh zúčastní v októbri hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde. Krakovský dnes na súde zastupuje Dobroslava Trnku.

Dobroslav Trnka dal veľmi pravdepodobne svoj notebook generálneho prokurátora Marianovi Kočnerovi. Vyplynulo to z dnešnej výpovede znalca na hlavnom pojednávaní. Ten skúmal práve dva počítače aj USB kľúč, ktoré sa zaistili počas domovej prehliadky u Kočnera.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka prišiel na hlavné pojednávanie v kauze, kde je obžalovaný, že skrýval nahrávku Gorila. Naposledy sa Trnka ospravedlnil z dôvodu, že bol v nemocnici.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Foto - TASR

Proces s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila bude pokračovať v pondelok. Súd odročil ešte v apríli pojednávanie na 11., 13. a 14. júla pre neúčasť obžalovaného, akceptoval vtedy písomne doručené ospravedlnenie o neúčasti z dôvodu zdravotného stavu a hospitalizácie. Najbližšie by mali byť vypočutí znalci, prehrávať sa majú aj zvukové záznamy. (tasr)

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na súd v kauze skrývania nahrávky Gorily neprišiel, proces odročili na júl. Ospravedlnil sa v pondelok zo zdravotných dôvodov. Na súd poslal lekárske správy aj potvrdenie o tom, že je hospitalizovaný.

Ak sa nezhorší pandemická situácia, čoskoro oznámia ďalší termín procesu s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorý je obžalovaný v kauze Gorila. Naposledy v tejto veci pojednávali vlani v septembri.

V kauze, kde je obžalovaný bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, stále nenariadili hlavné pojednávanie. Vo veci sa naposledy pojednávalo v septembri 2021. Sudca Okresného súdu Bratislava 1 Marek Filo hovorí, že pojednával prednostne väzobné veci, a to aj z dôvodu pandémie.

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove podal obžalobu na bývalú šéfku bratislavskej krajskej prokuratúry Ivetu Kopčovú pre marenie úlohy verejným činiteľom. Kopčová zabudla osem rokov podať obžalobu na Lóranta Kósu, kamaráta bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Zrušili decembrové termíny procesu s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila, a to z dôvodu uprednostnenia inej trestnej veci, ktorá je väzobná. „Nový termín ešte nebol určený,“ oznámil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Dobroslav Trnka a Lórant Kósa sa v aute, ktoré odpočúvala polícia, rozprávali aj o nejakom Dušanovi. „Dušan povedal, že tam nič neni. To ale ešte nevedel o tej Haščákovej výpovedi,“ povedal jeden z nich. Nie je jasné, či ide o bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika.

Súd s Dobroslavom Trnkom odročili na december, prokurátor má vybrať pasáže z Gorily, ktoré budú prehrávať. Sudca Marek Filo na hlavnom pojednávaní povedal, že si myslí, že by sa mala oboznámiť aj samotná nahrávka. Prokurátor Rastislav Hruška to pôvodne nenavrhoval a chcel len vypočuť policajtov, ktorí porovnávali nahrávku nájdenú u Kočnera s materiálom zverejneným na internete.

Z rozhovorov Dobroslava Trnku a Lóranta Kósu vyplýva podozrenie, že boli v súvislosti so svojím vyšetrovaním aj v kontakte s prokurátorom Bystríkom Palovičom, ktorý je disciplinárne stíhaný. „Čo ti je*e, s Bisťom som bol, bol tam aj Bisťo, a hovorí – dávaj si pozor,“ čítal dnes na súde prepis rozhovoru prokurátor.

Newsfilter: V prípade Trnka má polícia nahrávku o nahrávke. Kto má žalúdok na to, aby okrem čerstvých zlyhaní inštitúcií sledoval aj tie historické, mal príležitosť na procese Trnkom. Diala sa tam vec nevídaná aj na pomery krajiny kompromitujúcich nahrávok: púšťali nahrávku o nahrávke… Ťažko povedať, ako vážne ju zoberie sudca, je však veľmi pravdepodobné, že Trnka to ešte bude mať ťažké. Jeho už Žilinka len tak ľahko nevyseká z problémov.“

Polícia zrejme odpočúvala aj mobil Dobroslava Trnku, ale až v aute sa bývalý generálny prokurátor cítil bezpečne. Pred dvoma rokmi sa tam otvorene rozprával o jeho priateľovi Kočnerovi, o Haščákovi z Penty a celej kauze Gorila, pre ktorú ho vyšetrovali.

Lórant Kósa na nahrávke hovoril aj to, že Haščák vyplatil Kočnerovi za Gorilu milión a Oskarovi Bereczkovi 250-tisíc v hotovosti a „ešte 200 úver“. Opisoval aj to, ako odovzdal kúsok z Gorily Haščákovmu obhajcovi Martinovi Škublovi.

Aj druhá nahrávka je medzi Trnkom a Kósom, keď preberajú celý prípad. Kósa bol na výsluchu u vyšetrovateľa Záloma, ktorý sa ho pýtal viaceré otázky. „Jediné, čo ma zarazilo z otázok, bola otázka, či som sa stretol s Mariánom v Park cafe, a on že či sme sa rozprávali.“

Špecializovaný trestný súd vydal príkaz na odpočúvanie Trnku v období od 12. augusta do 12. septembra 2019. Prvá prehrávaná nahrávka je z 22. augusta z auta Kia Ceed. Trnka sa rozpráva s Lórantom Kósom a strachujú sa o možné vyšetrovanie prípadu. Špekulujú, či má polícia aj niečo iné ako Kočnerovu nahrávku.

Z nahrávok vyplýva, že polícia nainštalovala odposluch aj do Trnkovho auta. Akcia mala krycí názov Oskar 4. Sudca sa ešte pýtal Trnkovho obhajcu, či ich majú púšťať celé alebo stačí len to, kde bude Trnka rozprávať. Obhajcovi stačia len podstatné pasáže.

Dobroslav Trnka namieta, ako boli vyhotovené prepisy z jeho odpočúvania. Sudca Marek Filo preto povedal, že nahrávky sa budú aj prehrávať a aj sa bude čítať prepis. Ide o viac ako desať rôznych odposluchov.

Súd prerušil hlavné pojednávanie s Dobroslavom Trnkom do 12:30. Potom sa budú riešiť odposluchy získané na základe príkazu Špecializovaného trestného súdu.

„Ty ko*t, ty tupý chu*, tak mi už povedz tú pravdu,“ kričí Kočner na Dobroslava Trnku na nahrávke, ktorú prehrávajú na súde. Trnka počas púšťania nahrávky v pojednávacej miestnosti pozerá do papierov a číta si.

Na pojednávaní s Dobroslavom Trnkom púšťajú nahrávky z Kočnerovho telefónu. Najprv rozhovor Kočnera s Lórantom Kósom a potom bude nasledovať rozhovor Kočnera s Trnkom. Trnka proti púšťaniu nahrávok namietal, že sú nezákonné, ale súd sa rozhodol ich aj tak vykonať ako dôkaz.

Na súde s Trnkom to vyzeralo ako po veľkom dobrom žúre, píše v Udalostiach týždňa Zuzana Petková. „Keď si jeho priebeh pamätá každý inak po tom, čo sa vyspí z opice.“

Fico stál za Trnkom od čias, keď mu údajne prehral Gorilu. S citlivými spismi sa Trnka nahlásil aj k Radičovej. Bývalý generálny prokurátor môže skončiť vo väzení pre ututlávanie Gorily. Čižnár na súde poodhalil, ako si Trnka mohol touto kauzou zabezpečiť podporu u predsedu Smeru, keď sa za vlády Radičovej zvádzal boj o to, či ostane v čele generálnej prokuratúry.

Robert Fico tvrdí, že nahrávku Gorily od Trnku nikdy nepočul. „Možno si pomýlil situáciu,“ zareagoval predseda Smeru na to, že o tejto situácii vypovedal Jaromír Čižnár, ktorý pred súdom vypovedal, že bol priamo na úrade vlády v roku 2008 alebo 2009, keď Trnka prehral Ficovi úryvok z Gorily.

Na súde s Dobroslavom Trnkom Čižnár prvýkrát verejne hovoril, ako Trnka púšťal Ficovi nahrávku Gorily, heslo do nej vedel aj informatik prokuratúry. Hoci všetci aktéri nahrávky Trnka-Kočner vydieranie Gorilou odmietajú, prokurátor má dôkazy, že Trnka nahrávkou disponoval a neodovzdal ju polícii.

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka na pojednávaní v kauze Gorila. Foto - TASR

Hlavné pojednávanie s Trnkom odročili na pondelok. Budú prehrávať rozhovor Trnku s Kočnerom a oboznamovať znalecké posudky. Prokurátor navrhol vypočuť aj policajtov, ktorí pracovali s nahrávkami a spracovali o tom úradný záznam.

Na súde s Trnkom oboznamujú listinné dôkazy, dnes už iní svedkovia vypovedať nebudú.

Prokurátor Hruška predkladá súdu analýzy z kauzy vraždy Jána Kuciaka, ktoré opisujú, ako boli extrahované správy z mobilu Mariana Kočnera.

Trnka na súde komentuje výpoveď informatika. Hovorí, že naozaj mohol zaheslovať kľúč vetou Edo má rád kosti, ale nešlo podľa neho o šifru.

Na súde v kauze skrývania Gorily vypovedá Miloš Bystriansky, IT pracovník generálnej prokuratúry. Dobroslava Trnku usvedčuje z toho, že mal Gorilu. „Na požiadanie pána Trnku som na USB kľúč nahral nejaké CD. Oslovil ma, aby som zašifroval USB kľúč.“ Informatik hovorí, že heslo navrhol Dobroslav Trnka, ale dnes si už naň nespomína. „Bola to dlhá veta, niečo týkajúce sa jeho psa.”

Trnka na súde hovorí, že Čižnár si musel pomýliť stretnutie s Ficom s niekým iným. Fico ho podľa jeho slov nikdy z kancelárie nevyhodil.

Trnka sa na súde vyjadruje k Čižnárovej výpovedi. Hovorí, že za bratislavského krajského prokurátora si ho vybral on. Čižnár bol aj predsedom Rady prokurátorov a Trnka hovorí, že mali veľmi dobré a intenzívne vzťahy. „Svedok sa musí mýliť v čase, keď opisuje naše stretnutie na úrade vlády,” povedal Trnka.

Ľutujem dodnes, že som sa nechal nahovoriť tam ísť, povedal Čižnár o stretnutí s Trnkom a Ficom na úrade vlády. Tvrdí, že bol hladný, nervózny a bolela ho tam hlava. Výsluch Čižnára na súde sa skončil.

Prokurátor Hruška sa na súde pýta, ako Fico na nahrávku Gorily reagoval. Čižnár povedal, že sa opýtal, čo to malo byť. Čižnár tiež uviedol, že on ešte uvažoval, či niekto nechce Ficovi ukázať, že Határ poza jeho chrbát vyberá peniaze pre stranu, ale prokurátor povedal, že Čižnárove úvahy ho až tak nezaujímajú.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:04300 slov o Vlhovej: Najlepšia bola posledná a najhoršia prvá. Podmienky pokazili súboj so ShiffrinovouVčera 19:54Nikdy som si nemyslel, že vyletím do vesmíru, hovorí muž s amputovanou nohou. Stane sa prvým parastronautomVčera 19:52Hrozby trestu smrti, opakované znásilnenie a terorizovanie detí. Iránsky režim chce revoltu umlčať brutalitouVčera 19:49Белорусский дневник: Так будет в Беларуси мобилизация по примеру России или нет?!Včera 19:43Bieloruský denník: Uskutoční Bielorusko mobilizáciu podľa vzoru Ruska alebo nie?!Včera 19:11Týždňový newsfilter: Matovič neprišiel a zrazu bola dohodaVčera 17:31Ubližovať nám môžu aj traumy, o ktorých si myslíme, že ich máme dávno za sebou, hovorí psychiater HaštoVčera 17:11Danglár: Demokrati všetkých krajín, zomrite!Včera 17:06Lekárski odborári vravia, že Matovič síce chýbal, ale dohodu musel odobriť. S Hegerom riešili aj úplatkyVčera 16:45Shooty: Tajomstvo negociácieVčera 16:04EzraVčera 15:00Hráči sa postavili za ľudí, som im vďačný. Ale nepíšte moje meno, prosím, hovorí iránsky novinárVčera 14:54Ako Poľsko buduje cesty k Tatrám. Oproti vlakom stále vyhrávajú autáVčera 12:35Nedeľná nekázeň: Pseudovedecká podpora dogiem je životunebezpečnáVčera 11:09Katar si majstrovstvá sveta kúpil, to už mala FIFA radšej vybrať Irán, hovorí politológVčera 10:27Košické kreatívne centrum za 18 miliónov: Namiesto modernej budovy je zatiaľ len prázdny areál a halda sutínVčera 07:00Stačilo pár dní, aby FIFA ukázala svoju tvár. Dúhové pásky však nosia odvážne ministerkyVčera 06:38300 slov z MS: Lionel Messi opäť zachránil Argentínu, keď to potrebovala26.11 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehrozia26.11 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú Shiffrinovú26.11 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovo26.11 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The Crown26.11 14:29Ruské zločiny z roku 201426.11 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou Číny26.11 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré máme26.11 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketomety26.11 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z Chersonu26.11 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologicky26.11 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátu26.11 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)