Najvyšší súd

Najvyšší súd neuvádza podrobnosti o zatykači na expolicajta Mariána Kučerku, ktorý je neprávoplatne odsúdený na 11 rokov a trest prepadnutia majetku za korupciu. Súd sa už dvakrát pokúsil rozhodnúť o jeho odvolaní, no Kučerka sa vždy ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti predsedovi trestnoprávneho kolégia Františkovi Moznerovi. Dôvodom je opakované porušenie zákonnej lehoty určenej na vyhotovenie a odoslanie rozhodnutia.

Predsedom trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu ostáva František Mozner. Vo voľbe ho podporilo 9 z 12 prítomných členov kolégia, a to napriek tomu, že čelí dvom disciplinárnym návrhom. Za protikandidáta Petra Štifta hlasovali traja sudcovia.

Vrátenie prípadu Vladimíra Pčolinského vyšetrovateľovi Najvyšším súdom znamená, že sa ešte nedostane pred súd, no paragraf 363 mu už nepomôže. Ústavný súd navyše zamietol už tretiu Pčolinského ústavnú sťažnosť.

Ani disciplinárny návrh na prezidenta združenia sudcov Františka Moznera neznižuje dôveru a vážnosť jeho osoby, tvrdia viceprezidenti tejto stavovskej organizácie. Návrh, ktorý súvisí s prieťahmi v konaní, prirovnávajú k zanedbateľnej banalite a ukazujú pritom na predsedu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Muž odsúdený za vraždu svojej priateľky sa dostal na slobodu preto, že zlyhala komunikácia medzi Najvyšším a Ústavným súdom. Najvyšší súd poslal muža do väzby, jeho rozhodnutie však bolo nezákonné, keďže iba pár dní predtým o prípade rozhodoval aj Ústavný súd.

Sídlo Najvyššieho súdu je od začiatku roka bez sudcov a zamestnancov. Budova čaká na rekonštrukciu, ktorá je nevyhnutná. „Je možné, že sa pri nej pôjde až na kosť,“ povedala podpredsedníčka súdu Andrea Moravčíková.

Priestory budovy Najvyššieho súdu. Foto N - Veronika Prušová

Plánovaná rekonštrukcia sídla Najvyššieho súdu môže byť nakoniec ohrozená. Predseda súdu Ján Šikuta má informáciu, že súd už nedostane na rekonštrukciu peniaze z plánu obnovy.

Najvyšší súd. Foto – TASR

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta sa zastal kolegov, na ktorých ustavične útočí predseda Smeru Robert Fico. „Ako predseda Najvyššieho súdu dôrazne odmietam opakujúce sa politické ataky na sudcov Najvyššieho súdu, ktorí majú moju plnú dôveru,“ uviedol v stanovisku.

Robert Fico žiada v liste predsedu Najvyššieho súdu Jána Šikutu, aby prijal opatrenia proti „evidentnej angažovanosti“ niektorých sudcov. Fico spomína rozhodovanie sudcu Klimenta v prípade obhajcu Mareka Paru a odvoláva sa na Šikutove slová, že Najvyšší súd nesmie byť využívaný ako nástroj politického boja.

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta reaguje na útoky na sudcov. „Neustále sa opakujúce politické ataky na sudcov Najvyššieho súdu považuje predseda súdu za neprípustné a v tomto smere vyzýva na zdržanlivosť,“ informovala hovorkyňa Zuzana Vilím.

Najvyšší súd po dvoch mesiacoch napísal prelomové rozhodnutie o paragrafe 363, dáva za pravdu Úradu špeciálnej prokuratúry, ale nepriamo aj NAKA v kauze Pčolinský, kde generálna prokuratúra zrušila stíhanie. Z odôvodnenia senátu 3T vyplýva, že špeciálna prokuratúra je nezávislý orgán a nemusí s podaním obžaloby čakať na rozhodnutie generálneho prokurátora podľa paragrafu 363.

Sudca Najvyššieho súdu František Mozner považuje spor s predsedom súdnej rady Jánom Mazákom za uzavretý. Po ospravedlnení Mazáka za jeho neprimerané výroky už Mozner stiahol aj žalobu na predsedu súdnej rady. Na to, či by mal byť Mazák braný aj tak na zodpovednosť, hovorí, že „je to otázka na iné osoby, prípadne na neho samotného“.

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta vraví, že predseda súdnej rady Ján Mazák poškodil dobré meno súdu a mala by za to voči nemu byť vyvodená zodpovednosť. Šikuta takto zareagoval na výroky z decembra 2020, ktorými Mazák spojil sudcu Najvyššieho súdu Františka Moznera s obvinenými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred tromi mesiacmi sa za ne ospravedlnil.

Ospravedlnenie Jána Mazáka predsedovi trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu nie je spôsobilé reparovať naštrbené renomé tohto súdu, vyhlásil šéf NS SR Ján Šikuta. Mazák sa ospravedlnil za to, že v liste adresovanom predsedníčke Poradnej rady európskych sudcov hovoril o Mozerovi ako o podozrivom z pokusu spolupracovať s osobami stíhanými v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka.

Robert Fico a advokáti Pavol Gašpar a Marek Para podali trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu, ktorí sú v senáte, ktorému asistuje syn poslanca Smeru Matúš Šuca. „Pán Fico je fundovaný právnik a myslím, že vie, prečo to robí,“ reagoval na to poslanec Šuca. Asistenti sa bežne podieľajú na rozhodnutiach jednotlivých senátov, pripravujú sudcom podklady. Práve tento senát podľa Fica zlyhal v kauze Norberta Bödöra. (sme)

Ústavný súd neprikázal Najvyššiemu súdu prepustiť Norberta Bödöra z väzby, potvrdil predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu, ktoré podali jeho advokáti, preto považuje za neprimeraný tlak.

Podanie trestného oznámenia na sudcov Najvyššieho súdu sa ukazuje ako „neprípustný tlak na rozhodnutie v konkrétnej veci“, povedal František Mozner, predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Trend trestania sudcov je podľa neho nebezpečný. Zároveň dodal, že Ústavný súd neprikázal Najvyššiemu súdu prepustiť obvineného Norberta Bödöra z väzby.

Vzťahy medzi sudcami sa na Najvyššom súde do určitej miery upokojili, povedal predseda súdu Ján Šikuta. V roku 2021 sa podľa neho podarilo súd personálne zastabilizovať.

Bývalá predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková končí ako sudkyňa Najvyššieho súdu. Predsedovi súdu oznámila, že 25. novembra požiadala ministerku spravodlivosti o prerušenie výkonu funkcie sudkyne ku koncu roku. Macejková má 63 rokov a naposledy bola v senáte, ktorý zrušil oslobodzujúci rozsudok vo veci vraždy Jána Kuciaka a prikázal Špecializovanému trestnému súdu znovu konať.

Najvyšší správny súd bude sídliť v bratislavskom Ružinove v projekte Rozadol na Trenčianskej ulici. Súd bude mať okrem pracovísk zamestnancov tri pojednávacie miestnosti a sťahovať sa začne v januári.

Hľadá sa sudca Najvyššieho súdu, ktorému na účet prišlo 600-tisíc eur. Predseda Najvyššieho súdu aj šéf súdnej rady sú pripravení proti nemu zakročiť, len zatiaľ nepoznajú jeho meno. O prípade sa vie po tom, ako ČSOB dostala pokutu 1,5 milióna eur od polície za nedostatočné overovanie podozrivých operácií.

Nový web Najvyššieho súdu obsahuje v porovnaní s pôvodnou databázou o 25-tisíc viac rozhodnutí. Pribudnúť by mali aj staršie verdikty súdu, ktoré boli doteraz len v listinnej podobe.

Ak by nešiel do Luxemburgu, uchádzal by sa o post sudcu, zrejme i predsedu Najvyššieho správneho súdu, hovorí Miroslav Gavalec. „Sme svedkami historického okamihu, človeka to priam napĺňa nadšením, že sa dožil vzniku tohto súdu, táto chvíľa sa už nebude opakovať,“ povedal.

Sudca Miroslav Gavalec len ťažko uveril, že ho súdna rada zvolila za kandidáta na sudcu Súdneho dvora v Luxemburgu. „Ani som sa neodvážil pozerať, ako členovia súdnej rady hlasujú. Len som počúval,“ opisuje pocity spred zhruba roka. Na Súdnom dvore bude pôsobiť šesť rokov. Funkcie sa ujme 6. októbra.

Kritici Štefana Harabina sa v minulosti dostávali do izolácie, hovorí sudca Miroslav Gavalec. „Ľudia na pracovisku sa mi začali vyhýbať, respektíve, keď nemuseli, tak sa so mnou nestretávali.“ Gavalca chcel bývalý prvý muž justície disciplinárne stíhať za neodbornosť. O pár týždňov tento sudca odchádza do Luxemburgu, kde bude zastávať post na Súdnom dvore.

„Som presvedčený, že nie je dôvod sa k Harabinovi nejako vracať. Sú tu iné otázky a témy, ktoré treba riešiť,“ hovorí nový prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner, ktorý je zároveň predsedom trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. „Odborný dôvod na takýto rýchly zásah nebol,“ povedal o zmene podmienok kolúznej väzby, ktorú nedávno schválil parlament.

František Mozner Foto N – Vladimír Šimíček

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta kritizuje spôsob, akým polícia zdržala sudcu Jozefa Milučkého: „Je logické, že ak sa vyšetruje organizovaná zločinecká skupina, tak voči nej zakročí komando. Ak ide o jednu súkromnú osobu, pričom v prípade Milučkého je známe, že je nekonfliktný a pokojný, tak by v rámci primeranosti stačilo, ak by ho predvolali na výsluch.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Čaká ma veľa práce, je tu veľa falše a intríg, závisti a neprajnosti, hovorí nový predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Podstatu očisty justície vníma cez výber nových, kvalitných ľudí. „Dnes je totiž legislatíva nastavená tak, že sudcu sa môžete „zbaviť“, len ak ho potrestá disciplinárny súd alebo spácha úmyselný trestný čin. Je to teda veľmi ťažké, a to je realita.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Ministerka spravodlivosti verí, že Ján Šikuta si prináša hodnoty z Európskeho súdu pre ľudské práva, kde pôsobil. „Sme v situácii, keď Slovensko čelí vážnym medializovaným kauzám, ktoré nás usvedčujú v tom, že tu máme korupciu na súdoch vo veľmi veľkom rozsahu,“ povedala Mária Kolíková.

Nový predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta považuje stav justície za veľmi zlý. „Už sama osebe skutočnosť, že také množstvo sudcov všetkých stupňov sa ocitlo v trestnom konaní, nemá v Európe obdobu,“ povedal po vymenovaní.

Zvolenie Jána Šikutu za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu zaskočilo samotných členov súdnej rady. Hoci sa poznajú, autonómnosť ich hlasovania ich zaskočila. Medzi nominantov vlády, parlamentu a prezidentky voľba vniesla napätie. Po troch dňoch je situácia pokojnejšia.

Prezidentka Čaputová víta, že súdna rada po viacerých neúspešných voľbách zvolila kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu. Stal sa ním bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva Ján Šikuta.

Newsfilter: Predsedu Najvyššieho súdu vyberal aj Harry Potter a Matovičova vláda utrpela porážku. Pred dnešnou voľbou sa považovalo za takmer hotovú vec, že sa skončí opäť neúspechom – preto, aby mohol nabudúce kandidovať niekto omnoho priebojnejší a výraznejší ako Šikuta a Rumana, píše Roman Pataj.

Predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková zagratulovala Jánovi Šikutovi a uviedla, že ju presvedčil konkrétnejším obsahom pri prezentácii jeho vízie riadenia súdu. Jeho protikandidátovi Ivanovi Rumanovi podľa nej ublížila aj nejasnosť v odpovedi na otázku, či sa chce v prospech Šikutu vzdať, ako v minulosti uviedol.

Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment považuje zvolenie Jána Šikutu za kompromis a prekvapenie. „Túto voľbu nepovažujem za signifikantnú pre očistu a zmenu v justícii. Ja osobne som sklamaný,“ uviedol Kliment, ktorý nehlasoval za žiadneho z dvojice kandidátov.

Ministerka Mária Kolíková k zvoleniu Jána Šikutu: „Považujem za významné, že Ján Šikuta dlhé roky pôsobil na Európskom súde pre ľudské práva. Pre inštitúciu, akou je Najvyšší súd SR, bude veľmi dôležité, aby sa hodnoty ľudských práv, osobitne hodnota prístupu k spravodlivosti, pretavili do jeho každodennej rozhodovacej činnosti aj do spôsobu práce voči samotným sudcom. Verím tomu, že Ján Šikuta to zvládne.“

Video: Ján Šikuta reaguje na voľbu súdnej rady, ktorá ho zvolila za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu.

Ivan Rumana, druhý kandidát na predsedu Najvyššieho súdu, nezískal vo voľbe ani jeden hlas. Zvolený kandidát Ján Šikuta dostal 12 zo 17 hlasov členov súdnej rady.

Súdna rada zvolila Jána Šikutu za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu. Dostal dvanásť zo sedemnástich hlasov. Predsedu Najvyššieho súdu vymenúva prezidentka. Ivan Rumana nezískal ani jeden hlas.

Ján Šikuta. Foto - TASR

Kandidát na predsedu Najvyššieho súdu Ivan Rumana ani opakovane priamo neodpovedá, či sa vzdáva v prospech Jána Šikutu. „Vychádzam z teórie rozumného egoizmu,“ reagoval s tým, že ak nemôže byť zvolený on, tak nech získa podporu protikandidát.

Kandidát na predsedu Najvyššieho súdu Ivan Rumana verejne vyhlásil, že sa po prezentácii vzdá v prospech protikandidáta. Doposiaľ tak neurobil a už aj čelí otázkam. Ako to teda myslel, nevysvetlil, odpoveď si nechal na záver vystúpenia.

Plán súdnej rady do dvoch hodín uskutočniť voľbu predsedu Najvyššieho súdu nevyšiel. Len tri hodiny totiž trvalo vypočúvanie jedného z dvoch kandidátov, Jána Šikutu. Nasledovať bude Ivan Rumana.

Otázky na kandidátov na predsedu Najvyššieho súdu aj ich prezentáciu by nemali novinári zverejniť skôr, ako vystúpia obaja uchádzači o tento post. Požiadala ich o to predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková z dôvodu zachovania rovnosti šancí. Žreb rozhodol, že ako prvý sa predstaví Ján Šikuta, po ňom Ivan Rumana.

Protikandidáti na predsedu Najvyššieho súdu sa už nebudú môcť navzájom počúvať pri prezentácii a vypočutí pred súdnou radou. Jej členovia na úvod rokovania prijali zmenu rokovacieho poriadku. Na možnú protiústavnosť upozornil nový člen rady Juraj Kliment.

Súdnu radu dnes čaká opäť voľba predsedu Najvyššieho súdu. Novinári sa už môžu na zasadnutí zúčastniť. Člen rady Ján Mazák, ktorý sa stále nachádza v Luxemburgu, sa na rokovaní zúčastňuje prostredníctvom online prenosu. Za predsedu Najvyššieho súdu kandiduje Ján Šikuta a Ivan Rumana, zasadnutie je vysielané online.

Ministerka spravodlivosti k voľbe predsedu Najvyššieho súdu: „Verím, že nech už bude ich postoj akýkoľvek, zrozumiteľne nám vysvetlia, prečo sa rozhodli, ako hlasovať, ak dôjde aj k hlasovaniu. Prípadne, ak dôjde k inému postupu, že tomu budeme rozumieť,“ povedala Kolíková. Voľba bude v pondelok.

Nový člen súdnej rady Ján Mazák na dnešnom zasadnutí chýbal. Momentálne sa nachádza v Luxemburgu a pre koronavírus tam musel aj ostať. Súdnu radu žiadal, aby mu umožnila účasť aspoň cez Skype, no to sa napokon neudialo.

Nový predseda Najvyššieho súdu sa bude voliť 11. mája. Volebné zasadnutie súdnej rady trvalo zhruba hodinu. Napokon sa odročilo, pretože noví členovia rady nemali dostatok času na prípravu.

Súdna rada rieši, či dnešné rokovanie odročí. Nominant vlády Juraj Kliment podotkol, že členovia zvolení vládou a parlamentom nemali dostatok času na prípravu. Doobeda čaká členov rady voľba predsedu Najvyššieho súdu, poobede riadne rokovanie.

Najčítanejšie teraz

Newsfilter: Fico preráža dno, Matovič mu pomáha a Heger sa obzeráFoto N - Tomáš BenedikovičVývoj bojov (349. deň): Padla symbolická hranica – ruskej armáde zničili už tisíc tankovZničená a opustená ruská tanková kolóna na začiatku invázie na Ukrajinu. Foto - Ukrajinská armádaChorvátsko chce za prepravu ropy pre Slovnaft šesťnásobok toho, ako je bežné. Hirman to už rieši s chorvátskym ministromMinister hospodárstva Karel Hirman. Foto N - Tomáš BenedikovičHudobník Roger Waters pritvrdzuje, ešte viac chce počúvať PutinaArchívna fotka z čias, keď sa Pink Floyd ešte dokázali stretnúť aj na pódiu. Foto - TASR/APSoros, Orbán, Brusel, ale tentoraz bez migrantov. Pozreli sme si hlavné večerné správy v MaďarskuSoros na bilbordoch ako hlavný nepriateľ Maďarska. Financované zo štátnej kasy. Foto – Ákos StillerŽilinka potvrdil, že ochrankári chceli o únose vypovedať, no zrazu sa už nikomu neozvaliGenerálny prokurátor Maroš Žilinka a krajský prokurátor Rastislav Remeta. Foto N - Monika TódováPo smútku prichádza hnev. Mnohé budovy neboli na zemetrasenie pripravené a záchranári nestíhajúFrancúzski záchranári v meste Osmaniye. Foto - tasr/apTýždeň v zdraví: Pohyb znižuje riziko demencie. Žuvanie tabaku spôsobuje rakovinu. Ktoré návyky sa tvária ako zdravé, ale nie sú?Ilustračné foto - JumpStoryUkážeme svetu, ako sa to robí. Nový Zéland chce zdaňovať kravské trávenieKravy na farme manželov Mossovcov. Foto - Cameron James McLaren/Washington PostKaras si plní svoj sen, mení trestný zákon. Kočner môže ľutovať, že až terazFoto N - Tomáš BenedikovičPodpredseda PS Truban: Náš hlavný súper nie je MatovičFoto N - Tomáš BenedikovičNajaktívnejšie seizmické zóny sú Komárno a Dobrá Voda, experti očakávajú, že sa vrátia silnejšie zemetraseniaSeizmické vlny zachytené historickým seizmografom v Hurbanove. Foto N - Vladimír ŠimíčekVývoj bojov (348. deň): Končíme s písmenkami, lejeme guľky. Ruský vojenský priemysel je na tom lepšie, ako by sme chceli, tvrdí expertPutin nedávno navštívil Obuchovskú továreň v Petrohrade. Foto - TASR/APZnova sa začne debata o najlepšom hráčovi histórie. LeBron James prekonal 40-ročný rekordHráč Los Angeles Lakers LeBron James reaguje po tom, ako prekonal  basketbalovú legendu Kareema Abdula-Jabbara v NBA. Foto - TASR/APKošičan po Európe predáva desiatky miliónov energeťákov. Teraz si na ne doma vybuduje novú fabrikuEnergetické nápoje Košičana Štefana Cakociho Foto - Caste SK

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:13Newsfilter: Fico preráža dno, Matovič mu pomáha a Heger sa obzeráVčera 19:33Košičan po Európe predáva desiatky miliónov energeťákov. Teraz si na ne doma vybuduje novú fabrikuVčera 19:08Znova sa začne debata o najlepšom hráčovi histórie. LeBron James prekonal 40-ročný rekordVčera 18:58Graf dňa: Vláda sa spolieha na silný finiš v čerpaní eurofondov, ekonómovia sú menej optimistickíVčera 18:57Obetí v Sýrii bude ešte viac, Turci majú aspoň infraštruktúru, vraví miestny šéf Človeka v ohrozeníVčera 17:53Vysoká citlivosť nie je diagnóza, ale povahová črta. Potláčať ju je chyba, hovorí psychoterapeutkaVčera 17:48Poliaci sa pred víkendom tlačia v obchodoch, ale zvykli si. Ako zákaz predaja v nedeľu funguje v PoľskuVčera 17:13Keby som nemal také veľké oči, firma vôbec nemusela skončiť takto, hovorí zakladateľ Dedolesa (+ podcast)Včera 16:55Hudobník Roger Waters pritvrdzuje, ešte viac chce počúvať PutinaVčera 16:37Po smútku prichádza hnev. Mnohé budovy neboli na zemetrasenie pripravené a záchranári nestíhajúVčera 14:59To podstatné na „príbehu Budaj“ nie je eštébé!Včera 14:53Kollár s OĽaNO chcú daňovú úľavu pre dobrovoľné príspevky v druhom pilieriVčera 14:37Vláda podporila daňovou úľavou rozšírenie veľkého podtatranského výrobcu elektrofólií o dve tretinyVčera 14:31Soros, Orbán, Brusel, ale tentoraz bez migrantov. Pozreli sme si hlavné večerné správy v MaďarskuVčera 14:18Žilinka potvrdil, že ochrankári chceli o únose vypovedať, no zrazu sa už nikomu neozvaliVčera 14:16Vývoj bojov (349. deň): Padla symbolická hranica – ruskej armáde zničili už tisíc tankovVčera 14:07Písal erotické básne aj ódy na Stalina a Lenina. Nové vyšetrovanie má ukázať, či a ako zavraždili Pabla NeruduVčera 13:34Biela poctaVčera 12:52Srbskí lídri pripúšťajú, že krajina môže uvaliť sankcie na Rusko. Prečo sa to doteraz nestaloVčera 12:02Chorvátsko chce za prepravu ropy pre Slovnaft šesťnásobok toho, ako je bežné. Hirman to už rieši s chorvátskym ministromVčera 11:52Váhavosť ministra Karasa v praxi: Bratislavský súd, kam prišla NAKA, nemá vyše pol roka predseduVčera 11:11Babišov marketér Marek Prchal sa možno zapojí do kampane na Slovensku, rokuje so SaSVčera 11:08Zákaz potratov by vetoval. Nezvyčajne energický Biden chytil republikánov do pasceVčera 10:37„Amerikanizácia“ F1 pokračuje, vracia sa Ford. Spája sa s Red Bullom a otvára veľa ďalších otázokVčera 10:26Rusko na Ukrajine bojuje proti Bohu a ľudstvuVčera 09:42Zemetrasenie poškodilo aj vzácne hradby v neoficiálnej metropole Kurdov. V kraji, kde Erdoğan vládne tvrdou rukouVčera 09:14Podpredseda PS Truban: Náš hlavný súper nie je MatovičVčera 08:39Zemetrasenia predpovedať nevieme a zrejme sa nám to ani nikdy nepodarí, vraví český geofyzikVčera 07:15Ráno s NHL: Nie hneď ťažké činky, stačili skoky a odrazy. Ako z McDavida vyrástol najlepší hokejista súčasnostiVčera 06:33Ekonomický newsfilter: Parlamentný festival populizmu pokračuje obedmi zadarmo