Najvyšší súd neuvádza podrobnosti o zatykači na expolicajta Mariána Kučerku, ktorý je neprávoplatne odsúdený na 11 rokov a trest prepadnutia majetku za korupciu. Súd sa už dvakrát pokúsil rozhodnúť o jeho odvolaní, no Kučerka sa vždy ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti predsedovi trestnoprávneho kolégia Františkovi Moznerovi. Dôvodom je opakované porušenie zákonnej lehoty určenej na vyhotovenie a odoslanie rozhodnutia.
Predsedom trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu ostáva František Mozner. Vo voľbe ho podporilo 9 z 12 prítomných členov kolégia, a to napriek tomu, že čelí dvom disciplinárnym návrhom. Za protikandidáta Petra Štifta hlasovali traja sudcovia.
Vrátenie prípadu Vladimíra Pčolinského vyšetrovateľovi Najvyšším súdom znamená, že sa ešte nedostane pred súd, no paragraf 363 mu už nepomôže. Ústavný súd navyše zamietol už tretiu Pčolinského ústavnú sťažnosť.
Ani disciplinárny návrh na prezidenta združenia sudcov Františka Moznera neznižuje dôveru a vážnosť jeho osoby, tvrdia viceprezidenti tejto stavovskej organizácie. Návrh, ktorý súvisí s prieťahmi v konaní, prirovnávajú k zanedbateľnej banalite a ukazujú pritom na predsedu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Muž odsúdený za vraždu svojej priateľky sa dostal na slobodu preto, že zlyhala komunikácia medzi Najvyšším a Ústavným súdom. Najvyšší súd poslal muža do väzby, jeho rozhodnutie však bolo nezákonné, keďže iba pár dní predtým o prípade rozhodoval aj Ústavný súd.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta sa zastal kolegov, na ktorých ustavične útočí predseda Smeru Robert Fico. „Ako predseda Najvyššieho súdu dôrazne odmietam opakujúce sa politické ataky na sudcov Najvyššieho súdu, ktorí majú moju plnú dôveru,“ uviedol v stanovisku.
Robert Fico žiada v liste predsedu Najvyššieho súdu Jána Šikutu, aby prijal opatrenia proti „evidentnej angažovanosti“ niektorých sudcov. Fico spomína rozhodovanie sudcu Klimenta v prípade obhajcu Mareka Paru a odvoláva sa na Šikutove slová, že Najvyšší súd nesmie byť využívaný ako nástroj politického boja.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta reaguje na útoky na sudcov. „Neustále sa opakujúce politické ataky na sudcov Najvyššieho súdu považuje predseda súdu za neprípustné a v tomto smere vyzýva na zdržanlivosť,“ informovala hovorkyňa Zuzana Vilím.
Najvyšší súd po dvoch mesiacoch napísal prelomové rozhodnutie o paragrafe 363, dáva za pravdu Úradu špeciálnej prokuratúry, ale nepriamo aj NAKA v kauze Pčolinský, kde generálna prokuratúra zrušila stíhanie. Z odôvodnenia senátu 3T vyplýva, že špeciálna prokuratúra je nezávislý orgán a nemusí s podaním obžaloby čakať na rozhodnutie generálneho prokurátora podľa paragrafu 363.
Sudca Najvyššieho súdu František Mozner považuje spor s predsedom súdnej rady Jánom Mazákom za uzavretý. Po ospravedlnení Mazáka za jeho neprimerané výroky už Mozner stiahol aj žalobu na predsedu súdnej rady. Na to, či by mal byť Mazák braný aj tak na zodpovednosť, hovorí, že „je to otázka na iné osoby, prípadne na neho samotného“.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta vraví, že predseda súdnej rady Ján Mazák poškodil dobré meno súdu a mala by za to voči nemu byť vyvodená zodpovednosť. Šikuta takto zareagoval na výroky z decembra 2020, ktorými Mazák spojil sudcu Najvyššieho súdu Františka Moznera s obvinenými z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred tromi mesiacmi sa za ne ospravedlnil.
Ospravedlnenie Jána Mazáka predsedovi trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu nie je spôsobilé reparovať naštrbené renomé tohto súdu, vyhlásil šéf NS SR Ján Šikuta. Mazák sa ospravedlnil za to, že v liste adresovanom predsedníčke Poradnej rady európskych sudcov hovoril o Mozerovi ako o podozrivom z pokusu spolupracovať s osobami stíhanými v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka.
Robert Fico a advokáti Pavol Gašpar a Marek Para podali trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu, ktorí sú v senáte, ktorému asistuje syn poslanca Smeru Matúš Šuca. „Pán Fico je fundovaný právnik a myslím, že vie, prečo to robí,“ reagoval na to poslanec Šuca. Asistenti sa bežne podieľajú na rozhodnutiach jednotlivých senátov, pripravujú sudcom podklady. Práve tento senát podľa Fica zlyhal v kauze Norberta Bödöra. (sme)
Ústavný súd neprikázal Najvyššiemu súdu prepustiť Norberta Bödöra z väzby, potvrdil predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu, ktoré podali jeho advokáti, preto považuje za neprimeraný tlak.
Podanie trestného oznámenia na sudcov Najvyššieho súdu sa ukazuje ako „neprípustný tlak na rozhodnutie v konkrétnej veci“, povedal František Mozner, predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Trend trestania sudcov je podľa neho nebezpečný. Zároveň dodal, že Ústavný súd neprikázal Najvyššiemu súdu prepustiť obvineného Norberta Bödöra z väzby.
Vzťahy medzi sudcami sa na Najvyššom súde do určitej miery upokojili, povedal predseda súdu Ján Šikuta. V roku 2021 sa podľa neho podarilo súd personálne zastabilizovať.
Bývalá predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková končí ako sudkyňa Najvyššieho súdu. Predsedovi súdu oznámila, že 25. novembra požiadala ministerku spravodlivosti o prerušenie výkonu funkcie sudkyne ku koncu roku. Macejková má 63 rokov a naposledy bola v senáte, ktorý zrušil oslobodzujúci rozsudok vo veci vraždy Jána Kuciaka a prikázal Špecializovanému trestnému súdu znovu konať.
Najvyšší správny súd bude sídliť v bratislavskom Ružinove v projekte Rozadol na Trenčianskej ulici. Súd bude mať okrem pracovísk zamestnancov tri pojednávacie miestnosti a sťahovať sa začne v januári.
Hľadá sa sudca Najvyššieho súdu, ktorému na účet prišlo 600-tisíc eur. Predseda Najvyššieho súdu aj šéf súdnej rady sú pripravení proti nemu zakročiť, len zatiaľ nepoznajú jeho meno. O prípade sa vie po tom, ako ČSOB dostala pokutu 1,5 milióna eur od polície za nedostatočné overovanie podozrivých operácií.
Nový web Najvyššieho súdu obsahuje v porovnaní s pôvodnou databázou o 25-tisíc viac rozhodnutí. Pribudnúť by mali aj staršie verdikty súdu, ktoré boli doteraz len v listinnej podobe.
Ak by nešiel do Luxemburgu, uchádzal by sa o post sudcu, zrejme i predsedu Najvyššieho správneho súdu, hovorí Miroslav Gavalec. „Sme svedkami historického okamihu, človeka to priam napĺňa nadšením, že sa dožil vzniku tohto súdu, táto chvíľa sa už nebude opakovať,“ povedal.
Sudca Miroslav Gavalec len ťažko uveril, že ho súdna rada zvolila za kandidáta na sudcu Súdneho dvora v Luxemburgu. „Ani som sa neodvážil pozerať, ako členovia súdnej rady hlasujú. Len som počúval,“ opisuje pocity spred zhruba roka. Na Súdnom dvore bude pôsobiť šesť rokov. Funkcie sa ujme 6. októbra.
Kritici Štefana Harabina sa v minulosti dostávali do izolácie, hovorí sudca Miroslav Gavalec. „Ľudia na pracovisku sa mi začali vyhýbať, respektíve, keď nemuseli, tak sa so mnou nestretávali.“ Gavalca chcel bývalý prvý muž justície disciplinárne stíhať za neodbornosť. O pár týždňov tento sudca odchádza do Luxemburgu, kde bude zastávať post na Súdnom dvore.
„Som presvedčený, že nie je dôvod sa k Harabinovi nejako vracať. Sú tu iné otázky a témy, ktoré treba riešiť,“ hovorí nový prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner, ktorý je zároveň predsedom trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. „Odborný dôvod na takýto rýchly zásah nebol,“ povedal o zmene podmienok kolúznej väzby, ktorú nedávno schválil parlament.
Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta kritizuje spôsob, akým polícia zdržala sudcu Jozefa Milučkého: „Je logické, že ak sa vyšetruje organizovaná zločinecká skupina, tak voči nej zakročí komando. Ak ide o jednu súkromnú osobu, pričom v prípade Milučkého je známe, že je nekonfliktný a pokojný, tak by v rámci primeranosti stačilo, ak by ho predvolali na výsluch.“
Čaká ma veľa práce, je tu veľa falše a intríg, závisti a neprajnosti, hovorí nový predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Podstatu očisty justície vníma cez výber nových, kvalitných ľudí. „Dnes je totiž legislatíva nastavená tak, že sudcu sa môžete „zbaviť“, len ak ho potrestá disciplinárny súd alebo spácha úmyselný trestný čin. Je to teda veľmi ťažké, a to je realita.“
Ministerka spravodlivosti verí, že Ján Šikuta si prináša hodnoty z Európskeho súdu pre ľudské práva, kde pôsobil. „Sme v situácii, keď Slovensko čelí vážnym medializovaným kauzám, ktoré nás usvedčujú v tom, že tu máme korupciu na súdoch vo veľmi veľkom rozsahu,“ povedala Mária Kolíková.
Nový predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta považuje stav justície za veľmi zlý. „Už sama osebe skutočnosť, že také množstvo sudcov všetkých stupňov sa ocitlo v trestnom konaní, nemá v Európe obdobu,“ povedal po vymenovaní.
Zvolenie Jána Šikutu za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu zaskočilo samotných členov súdnej rady. Hoci sa poznajú, autonómnosť ich hlasovania ich zaskočila. Medzi nominantov vlády, parlamentu a prezidentky voľba vniesla napätie. Po troch dňoch je situácia pokojnejšia.
Prezidentka Čaputová víta, že súdna rada po viacerých neúspešných voľbách zvolila kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu. Stal sa ním bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva Ján Šikuta.
Newsfilter: Predsedu Najvyššieho súdu vyberal aj Harry Potter a Matovičova vláda utrpela porážku. Pred dnešnou voľbou sa považovalo za takmer hotovú vec, že sa skončí opäť neúspechom – preto, aby mohol nabudúce kandidovať niekto omnoho priebojnejší a výraznejší ako Šikuta a Rumana, píše Roman Pataj.
Predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková zagratulovala Jánovi Šikutovi a uviedla, že ju presvedčil konkrétnejším obsahom pri prezentácii jeho vízie riadenia súdu. Jeho protikandidátovi Ivanovi Rumanovi podľa nej ublížila aj nejasnosť v odpovedi na otázku, či sa chce v prospech Šikutu vzdať, ako v minulosti uviedol.
Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment považuje zvolenie Jána Šikutu za kompromis a prekvapenie. „Túto voľbu nepovažujem za signifikantnú pre očistu a zmenu v justícii. Ja osobne som sklamaný,“ uviedol Kliment, ktorý nehlasoval za žiadneho z dvojice kandidátov.
Ministerka Mária Kolíková k zvoleniu Jána Šikutu: „Považujem za významné, že Ján Šikuta dlhé roky pôsobil na Európskom súde pre ľudské práva. Pre inštitúciu, akou je Najvyšší súd SR, bude veľmi dôležité, aby sa hodnoty ľudských práv, osobitne hodnota prístupu k spravodlivosti, pretavili do jeho každodennej rozhodovacej činnosti aj do spôsobu práce voči samotným sudcom. Verím tomu, že Ján Šikuta to zvládne.“
Video: Ján Šikuta reaguje na voľbu súdnej rady, ktorá ho zvolila za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu.
Ivan Rumana, druhý kandidát na predsedu Najvyššieho súdu, nezískal vo voľbe ani jeden hlas. Zvolený kandidát Ján Šikuta dostal 12 zo 17 hlasov členov súdnej rady.
Súdna rada zvolila Jána Šikutu za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu. Dostal dvanásť zo sedemnástich hlasov. Predsedu Najvyššieho súdu vymenúva prezidentka. Ivan Rumana nezískal ani jeden hlas.
Kandidát na predsedu Najvyššieho súdu Ivan Rumana ani opakovane priamo neodpovedá, či sa vzdáva v prospech Jána Šikutu. „Vychádzam z teórie rozumného egoizmu,“ reagoval s tým, že ak nemôže byť zvolený on, tak nech získa podporu protikandidát.
Kandidát na predsedu Najvyššieho súdu Ivan Rumana verejne vyhlásil, že sa po prezentácii vzdá v prospech protikandidáta. Doposiaľ tak neurobil a už aj čelí otázkam. Ako to teda myslel, nevysvetlil, odpoveď si nechal na záver vystúpenia.
Plán súdnej rady do dvoch hodín uskutočniť voľbu predsedu Najvyššieho súdu nevyšiel. Len tri hodiny totiž trvalo vypočúvanie jedného z dvoch kandidátov, Jána Šikutu. Nasledovať bude Ivan Rumana.
Otázky na kandidátov na predsedu Najvyššieho súdu aj ich prezentáciu by nemali novinári zverejniť skôr, ako vystúpia obaja uchádzači o tento post. Požiadala ich o to predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková z dôvodu zachovania rovnosti šancí. Žreb rozhodol, že ako prvý sa predstaví Ján Šikuta, po ňom Ivan Rumana.
Protikandidáti na predsedu Najvyššieho súdu sa už nebudú môcť navzájom počúvať pri prezentácii a vypočutí pred súdnou radou. Jej členovia na úvod rokovania prijali zmenu rokovacieho poriadku. Na možnú protiústavnosť upozornil nový člen rady Juraj Kliment.
Súdnu radu dnes čaká opäť voľba predsedu Najvyššieho súdu. Novinári sa už môžu na zasadnutí zúčastniť. Člen rady Ján Mazák, ktorý sa stále nachádza v Luxemburgu, sa na rokovaní zúčastňuje prostredníctvom online prenosu. Za predsedu Najvyššieho súdu kandiduje Ján Šikuta a Ivan Rumana, zasadnutie je vysielané online.
Ministerka spravodlivosti k voľbe predsedu Najvyššieho súdu: „Verím, že nech už bude ich postoj akýkoľvek, zrozumiteľne nám vysvetlia, prečo sa rozhodli, ako hlasovať, ak dôjde aj k hlasovaniu. Prípadne, ak dôjde k inému postupu, že tomu budeme rozumieť,“ povedala Kolíková. Voľba bude v pondelok.
Nový člen súdnej rady Ján Mazák na dnešnom zasadnutí chýbal. Momentálne sa nachádza v Luxemburgu a pre koronavírus tam musel aj ostať. Súdnu radu žiadal, aby mu umožnila účasť aspoň cez Skype, no to sa napokon neudialo.
Nový predseda Najvyššieho súdu sa bude voliť 11. mája. Volebné zasadnutie súdnej rady trvalo zhruba hodinu. Napokon sa odročilo, pretože noví členovia rady nemali dostatok času na prípravu.
Súdna rada rieši, či dnešné rokovanie odročí. Nominant vlády Juraj Kliment podotkol, že členovia zvolení vládou a parlamentom nemali dostatok času na prípravu. Doobeda čaká členov rady voľba predsedu Najvyššieho súdu, poobede riadne rokovanie.