Tibor Gašpar

Robert Fico povedal, že by Tibora Gašpara rád videl na zvoliteľnom mieste na kandidátke Smeru do septembrových volieb. Obvinený policajný exprezident sa však so stranou zatiaľ definitívne nedohodol.

Špecializovaný súd odmietol obžalobu na advokáta Mareka Paru. Sudca Peter Pulman upozorňuje na procesné chyby a porušenie práva na obhajobu. Obžaloba sa týkala podozrení, že Para spolupracoval pri diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka.

Policajný exprezident Tibor Gašpar dnes prišiel do centrály NAKA v Nitre v súvislosti s kauzou Súmrak, v ktorej sú okrem iných obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák či Norbert Bödor. Podľa webu Aktuality.sk by tam mali obvinení študovať trestný spis, vyšetrovanie sa totiž skončilo.

Gašpar, Bödör, Kováčik, ale najmä Fico dosiahli víťazstvo, na ktoré dlho čakali, komentuje Newsfilter. „Sudca, ktorý rozhoduje v kauze Očistec o zneužívaní polície na politické ciele, vypočul ich volania o zaujatej špeciálnej prokuratúre a obrátil sa na Ústavný súd – čím prerušil trestné stíhanie v kauze.“

Úrad špeciálnej prokuratúry vyhlásil, že voči rozhodnutiu súdu v kauze Očistec podá sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd. Sudca Peter Pulman prerušil trestné stíhanie v kauze a obrátil sa na Ústavný súd.

Gašpar, Bödör a spol. sa v kauze Očistec tak skoro pred súd nepostavia. Sudca zapochyboval o súlade zákona o prokuratúre s ústavou a obrátil sa na Ústavný súd. Znamená to, že trestné stíhanie v kauze prerušil. Po tom, ako sa vyše pol roka hľadal zákonný sudca, ktorý by sa kauzy ujal, sa začiatok súdu znovu posúva.

Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Foto – TASR

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para a Tibor Gašpar opäť útočili na predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní, ktorí aj ich samých vyšetrujú. Fico na tlačovke povedal, že bol dnes vypovedať na generálnej prokuratúre, ktorá vyšetruje nahrávku, ktorú urobil zatiaľ neprávoplatne odsúdený policajt Marián Kučerka s prokurátorom Ondrejom Repom.

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para a Tibor Gašpar mali tlačovku, na ktorej znovu útočili na policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí riešia najvážnejšie kauzy. Zastávali sa aj spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka.

Obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Marek Para mali ďalšiu tlačovú besedu, na ktorej osočovali policajtov NAKA, prokurátorov a sudcov. Fico o vyšetrovateľoch povedal, že sú zvieratá. Policajný prezident Štefan Hamran ohlásil tlačovú besedu na štvrtok o 11.00 s názvom Krajina krivých zrkadiel.

Zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár zamietol sťažnosti obvineného Roberta Fica a spol. v kauze Súmrak. Robert Fico, Robert Kaliňák, Marek Para a Tibor Gašpar na tlačovej besede oznámili, že v kauze podali na generálnu prokuratúru sťažnosť podľa paragrafu 363.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka si vyžiadal spisový materiál ku kauze Súmrak. Urobil to na základe medializovaných informácií o údajných prieťahoch pri rozhodovaní o sťažnosti obvineného Roberta Fica proti uzneseniu o vznesení obvinenia.

Bernard Slobodník vypovedal aj o tom, že pred vraždou komunikoval s Jánom Kuciakom a odovzdal mu informácie ku kauze Technopol. Kuciak mal podľa neho kauzu veľmi dobre naštudovanú. Norbert Bödör aj Tibor Gašpar mali podľa Slobodníka okamžite po vražde veľmi podrobné informácie z vyšetrovania, zavolali si ho „na koberec“ na šieste poschodie a chceli vedieť, prečo bol s Kuciakom v kontakte.

V rámci akcie Súmrak bol okrem Fica, Kaliňáka a Bödöra obvinený aj Tibor Gašpar. „Obvinenie sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, v prípade Fica a Kaliňáka aj prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a všetkým štyrom osobám bolo vznesené obvinenie pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva,“ spresnil Úrad špeciálnej prokuratúry.

Ústavný súd rozhodol, že Najvyšší súd porušil právo Tibora Gašpara na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Rozhodoval predseda senátu Peter Straka, ktorý už v minulosti konštatoval viacero porušení práv stíhaných osôb.

Advokát Pavol Gašpar považuje svoje obvinenie v súvislosti s kauzou poľovníckej chaty za účelové a nezákonné. Syn policajného exprezidenta Tibora Gašpara tvrdí, že ide o reakciu na jeho mediálne výstupy.

NAKA obvinila v kauze poľovníckej chaty advokáta Pavla Gašpara pre zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Gašpar na nahrávke z chaty nahováral Roberta Kaliňáka, aby vypovedal, že Ľudovíta Makóa do Kriminálneho úradu finančnej správy nominoval Milan Lučanský, ktorý to už podľa Gašpara nemôže potvrdiť.

Pavol Gašpar (stojaci), Marek Para (v strede) a Miroslav Bödör na poľovníckej chate. Reprofoto - Denník N

Sudca Michal Truban sa vylúčil z rozhodovania v kauze Očistec. Námietku voči nemu podal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý je v tomto prípade poškodeným, ako aj prokurátor špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek. Truban vyhovel len námietke Šúreka. Proti jeho rozhodnutiu je možné podať sťažnosť a v takom prípade bude rozhodovať Najvyšší súd. (aktuality)

O prepustení policajného exprezidenta Tibora Gašpara z väzby nerozhodol senát Najvyššieho súdu v zhode. Z rozhodnutia vyplýva, že predseda senátu Peter Hatala a sudca Martin Bargel prehlasovali kolegu Petra Štifta.

Rok 2022 by sa mohol stať rokom súdnych procesov. Verdikt si zrejme vypočuje bývalé policajné vedenie a Norbert Bödör, Kočner a Zsuzsová pre objednávku vraždy Kuciaka, ale aj Jankovská, Kotleba či sudcovia pre korupciu na súdoch. Súd pravdepodobne čaká aj podnikateľov Výboha a Jozefa Brhela podozrivých z korupcie pri štátnych zákazkach či Zoroslava Kollára.

Peter Hraško a Tibor Gašpar, Norbert Bödör, Marian Kotleba, Monika Jankovská, Marian Kočner, Miroslav Výboh a Dušan Kováčik (zľava doprava). Foto N - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček, TASR

Nitrianska prokuratúra trvá na tom, že v kauze odpočúvania poľovníckej chaty postupovala správne, a stojí si za správnosťou rozhodnutia zrušiť trestné stíhanie pre pytliactvo. Na margo rozsudkov okresných súdov, ktorými sa spochybňuje jej postup, tvrdí, že nemuseli byť v súlade so zákonom.

V kauze Očistec podal prokurátor obžalobu na 11 obvinených osôb z celkovo 20 skutkov, informovala špeciálna prokuratúra. NAKA vlani v rámci akcie Očistec zadržala viacerých policajných exfunkcionárov vrátane policajného exprezidenta Tibora Gašpara. Skupina mala pôsobiť okolo Norberta Bödöra.

Kauza Očistec je vo finále, prebieha preštudovanie spisu procesnými stranami a bude podaná obžaloba, povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. V prípade je obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a vysokí policajní funkcionári a Lipšic hovorí o silnej dôkaznej situácii.

Ukončili vyšetrovanie v kauze Očistec v rámci ktorej obvinili 21 ľudí vrátane Tibora Gašpara a ďalších bývalých policajných funkcionárov. Aktuálne sa realizuje štúdium spisového materiálu zo strany obvinených a ich obhajcov.

Predseda Smeru Robert Fico „pozval do politiky“ bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Vyzval Gašpara, aby si zobral čas na oddych a vyriešenie svojho prípadu, a potom sa rozhodol.

Bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara po roku vo väzbe prepustili na slobodu. Stalo sa tak po tom, čo Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu o nepredĺžení väzby.

Bývalý policajný prezident v novembri 2021 pri prepúšťaní z väzby. Foto - TASR

Robert Fico a spol. mali informácie priamo z NAKA o vyšetrovaní exšéfa služobného úradu ministerstva obrany Jána Hoľka, ktorý patril medzi najbližších ľudí Andreja Danka. Syn policajného exprezidenta Tibora Gašpara ich mal takmer okamžite po tom, ako Hoľko vypovedal na polícii.

Šéf služobného úradu a priateľ Andreja Danka Ján Hoľko bol kľúčovým človekom na ministerstve obrany, ktorý dohodoval aj vojenské nákupy. Foto N – Tomáš Benedikovič

Bývalý policajný funkcionár Milan Mihálik je stále obvinený v kauze Očistec. Generálny prokurátor Maroš Žilinka mu 21. septembra na základe paragrafu 363 zrušil obvinenie len v jednom skutku, informoval hovorca Dalibor Skladan.

Bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a ďalších z kauzy Očistec v piatok po roku prepustia z väzby na slobodu. Rozhodnutie Najvyššieho súdu sa týka aj exšéfa NAKA Petra Hraška, exriaditeľa korupčnej jednotky Róberta Krajmera aj bývalých policajných funkcionárov Mariána Zetochu a Milana Mihálika.

Peter Hraško (vľavo) s Tiborom Gašparom v roku 2017. Foto – TASR

Sudca Stieranka odôvodnil rozhodnutie o prepustení Tibora Gašpara a spol. z väzby aj tým, že vyšetrovanie kauzy Očistec sa už blíži ku koncu a obvinení už nemajú veľmi koho ovplyvňovať – veľa na tom podľa sudcu nemenia ani prepisy odpočúvania z poľovníckej chaty. Sudca polícii odkazuje, že ak bude potrebné, môže po prepustení Gašpara a spol. sledovať alebo odpočúvať.

O smrteľnom nepriateľovi Roberta Fica píše Roman Pataj. „Potvrdzuje sa, aké revolučné rozhodnutie bolo zvoliť za špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.“

Prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že v prípade uniknutých videí z poľovníckej chaty si treba počkať na výsledok vyšetrovania. Zároveň rešpektuje rozhodnutie o nepredĺžení väzby policajnému exprezidentovi Tiborovi Gašparovi a ďalším obvineným v kauze Očistec.

Sudca pre prípravné konanie Rastislav Stieranka sa dnes venoval aj prepisom nahrávok z poľovníckej chaty. Podľa advokáta Mareka Paru sudca povedal, že za komunikáciu na tejto chate má niesť disciplinárnu zodpovednosť on a nie jeho klienti. Prokurátor špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek sa k vyhodnocovaniu tohto podporného dôkazu nevyjadril.

Sudca ŠTS Rastislav Stieranka nepredĺžil obvineným v kauze Očistec väzbu. Ide o bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a spol. Súd už nevidí dôvody, že by obvinení mohli ujsť, mariť vyšetrovanie alebo ho ovplyvňovať. Prokurátor podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej musí do 5. novembra rozhodnúť Najvyšší súd.

Fico o kontaktoch s Bödörovcami doteraz zahmlieval, videá z poľovníckej chaty ukazujú vzťah Smeru a oligarchov. O úlohe Norberta Bödöra v polícii, na čele ktorej stál počas Ficovej vlády švagor Miroslava Bödöra Tibor Gašpar, vypovedali v posledných mesiacoch Peter Tóth, Bernard Slobodník, Ľudovít Makó či František Imrecze.

Maroš Žilinka dal preveriť únik záznamov Fica, Kaliňáka a Bödöra staršieho z poľovníckej chaty. „A to z hľadiska možného naplnenia skutkových podstát trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti,“ uviedol. Tvrdí, že úniky zo spisov sú neprípustné.

Aktuality.sk získali fotku z chaty, ktorú polícia odpočúvala. Na zázname vidieť aj Roberta Fica, Mareka Paru alebo Miroslava Bödöra. Podľa informácií portálu polícia monitorovala chatu niekoľko dní, zo stretnutí medzi Ficom, Bödörom a ďalšími vznikli hodinové obrazovo-zvukové materiály a stovky prepisov rozhovorov.

Policajný záznam z chaty zachytáva Roberta Fica, sediaceho advokáta Mareka Paru a Miroslava Bödöra. Foto - Aktuality.sk

Polícia podľa informácií Denníka N nahrala druhú Gorilu. Ide o nahrávku, ktorú Úrad špeciálnej prokuratúry založil do spisu Očistec, kde bude zajtra sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodovať o predĺžení väzby Tibora Gašpara a spol. Ide o priestorové odposluchy, kde kamery zaznamenali rozhovory Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Mareka Paru, syna Tibora Gašpara a Miroslava Bödöra.

Prokurátor doplnil návrh na predĺženie väzby obvinených z akcie Očistec. Nové záznamy a ich prepisy potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších káuz. „Zároveň diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP, ako aj úniky informácií od niektorých orgánov presadzovania práva nepovolaným osobám,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry.

U bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara našli pri domovej prehliadke aj DVD s rozpracovanými prípadmi, keď bol ešte riaditeľ Úradu boja proti korupcii. Podľa prokuratúry si ho schovával pre istotu.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe. Senát 5T Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí zamietol jeho sťažnosť proti uzneseniu špecializovaného súdu spred dvoch týždňov ako nedôvodnú. Zároveň vo väzbe ponechal aj bývalého policajného funkcionára Mariána Zetochu.

Tibor Gašpar, Róbert Krajmer a Milan Mihálik, obvinení v kauze Očistec, zostávajú v kolúznej väzbe. Rozhodol o tom senát 3T Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí.

Tibor Gašpar a ďalší štyria bývalí vysokí predstavitelia polície ostávajú vo väzbe. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd. Všetci sú obvinení v kauze Očistec. (noviny.sk)

Policajný exprezident Tibor Gašpar ostáva vo väzbe, Najvyšší súd zamietol jeho sťažnosť.

Bernard Slobodník vypovedal aj o tom, ako Gašpar s Bödörom stopli zatknutie Bašternákových ľudí. „Bolo mi povedané, či si uvedomujem, že tieto osoby spolu s Bašternákom majú blízky vzťah na rôznych vplyvných ľudí, premiér Fico je v podnájme v Bašternákovom byte, opätovne bude spôsobená z tohto konania len mediálna fraška proti Smeru a hlavne proti Ficovi,“ vypovedal bývalý šéf finančnej polície podľa Aktualít.

Bývalí policajní funkcionári Tibor Gašpar, Peter Hraško a Robert Krajmer zostanú vo väzbe do 5. novembra. O predĺžení väzby rozhodol Najvyšší súd.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe. Sudca nevyhovel jeho žiadosti o prepustenie, vo väzbe je od vlaňajšieho novembra. Rozhodnutie nie je právoplatné. (tasr)

Keď sa za Fica kradlo, tak sa aj bilo, píše v komentári Roman Pataj. „Ak vedenie policajného zboru bralo úplatky, bolo preň celkom prirodzené kupovať si lojalitu podriadených tým, že zatváralo oči nad ich pochybeniami.“

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar vypovedal na NAKA ku kauze Fatima. Obhajca Marek Para po výsluchu uviedol, že jeho klient poprel spáchanie skutku, z ktorého je obvinený.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe za nezmenených podmienok. „Senát 1T Najvyššieho súdu na neverejnom zasadnutí 3. marca rozhodol tak, že obvineného Tibora G. ponechal v kolúznej a preventívnej väzbe,“ povedala hovorkyňa súdu.

Robert Fico povedal, že nepovažuje za dôležité alebo relevantné informácie, že Tibora Gašpara o tom, že bude zatknutý, informoval Robert Kaliňák, tak ako sa píše v rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu.

Nové na Dennikn.sk

12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či Paríž 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. Opäť 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmy 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkou 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodilVčera 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejúVčera 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenieVčera 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdyVčera 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?Včera 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)Včera 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konárVčera 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v AmerikeVčera 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)Včera 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti SlovákomVčera 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletouVčera 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancuVčera 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnesVčera 14:41Školský týždeň: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podporyVčera 13:37Volkswagen pre chýbajúce súčiastky vyrobil menej áut, ale vďaka SUV viac zarobilVčera 13:02Právnička, ktorá píše o knihách: Keď nemám chuť čítať, vyplýva z toho, ako sa mám a čo prežívamVčera 12:52MediaBrífing: Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie, no jej zákon je pohromaVčera 12:29Vývoj bojov (393. deň): Rusi píšu, prečo ich armáda zlyhala a prečo sa to môže zopakovaťVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Krčmová hádka s lepším SlovenskomVčera 11:00Suchová z Donia: Pozývam politikov, aby prispeli na obnovu Banskej ŠtiavniceVčera 10:35Na daňové priznanie musia myslieť aj Ukrajinci, ktorí u nás pracujú. Môže byť pre nich aj výhodnéVčera 09:56Nehorázne úprimná, kritická voči sebe, rodine aj spoločnosti. Tove Ditlevsenová a jej životné zápasyVčera 09:21Keď dochádzajú odborné argumenty, na rad prichádzajú osobné invektívyVčera 09:10Najprv nabúrala do obchodnej lode, potom oboplávala svet. Príbeh Jessicy Watsonovej vykresľuje dráma na Netflixe