Tibor Gašpar

Koalícia sa mobilizuje aj v nedeľu a vysvetľuje rýchle rušenie špeciálnej prokuratúry aj novým obvinením Tibora Gašpara. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu vyhlasuje, že vyšetrovania budú pokračovať. „Garantujem vám, že keď sa zruší Úrad špeciálnej prokuratúry, nezruší sa ani jedno trestné stíhanie,“ povedal.

Poslanec Smeru Tibor Gašpar nevylúčil, že by sa mal stať šéfom SIS. „Nie je na stole takáto otázka. Keď budú splnené zákonné podmienky, prečo by som ním nemohol byť,“ povedal Gašpar.

Nevedel som, že som obvinený, povedal poslanec Smeru Tibor Gašpar. „Dozvedel som sa to z otázok novinárov,“ dodal. Domnieva sa, že novinári majú k dispozícii celé uznesenie.

Poslanec PS Jaroslav Spišiak reaguje na Ficovu tlačovku slovami, že na premiérovi bolo vidno zdesenie a strach z ľudí, ktorí vyšli do ulíc. Nijako inak sa podľa neho nedá vysvetliť narýchlo zvolané vystúpenie, pri ktorom Fico a Gašpar obhajovali rušenie špeciálnej prokuratúry.

Premiér Robert Fico obhajuje zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry aj tým, že prokurátor obvinil Tibora Gašpara. „Poslanec a predseda výboru sa musí z médií dozvedieť, že bolo proti nemu vznesené obvinenie,“ povedal Fico.

Premiér kritizuje vznesenie obvinenia voči poslancovi Smeru Tiborovi Gašparovi. Tlačovú besedu urobil v nedeľu v centrále Smeru aj s advokátom Marekom Parom. Fico tvrdí, že ide o skutky, ktoré sa údajne stali pred 10 až 11 rokmi a obvinenia sú založené na vyjadreniach Ľudovíta Makóa z roku 2020.

Úrad špeciálnej prokuratúry reaguje na tlačovú besedu, ktorú ohlásil premiér vo veci obvinenia Tibora Gašpara. V stanovisku píše, že vyšetrovatelia sú procesne samostatní a postupujú na základe dôkazov a rovnako to bolo aj v tomto prípade.

Tiborovi Gašparovi a Norbertovi Bödörovi pribudlo ďalšie obvinenie, píše web tvnoviny.sk. Poslanec Smeru aj nitriansky oligarcha čelia stíhaniu pre prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom, Bödör navyše aj pre prečin podplácania.

Andrej Danko by nemal žiadny problém s tým, aby sa poslanec Smer Tibor Gašpar stal šéfom SIS. „Tibor je šikovný policajt,“ povedal predseda SNS s tým, že Gašpar by bol pre tajnú službu prínosom. (markíza)

Tibor Gašpar by bol perfektný kandidát na šéfa SIS, ale sme príliš ďaleko, vyhlásil premiér. Gašpar podľa Roberta Fica robí dobrú prácu v Národnej rade a SIS vedie „profesionál“ – poverený námestník, ktorého meno nechcel povedať. „Nejako nás to netlačí v tomto okamihu,“ dodal.

Je choré, že sa vôbec Tibor Gašpar spomína ako šéf SIS, hovorí Marián Leško. „To je, akoby Mečiar navrhoval v roku 1999 Lexu opäť za riaditeľa tajnej služby,“ prirovnáva. Starosť o krajinu je podľa neho to posledné, čo je tejto vláde vlastné.

Matúš Šutaj Eštok odmieta, že by zmenu kompetenčného zákona robili iba preto, aby mohol byť Tibor Gašpar riaditeľom SIS. „Tá zmena nie je pre nejakú osobu, ale je to systémové upravenie vecí do budúcnosti,“ tvrdí minister vnútra. Opakovane kritizuje bývalú koalíciu za zmenu zákona v prospech Daniela Lipšica.

Vládou nenápadne prešla zmena zákona, ktorá chystá cestu Tiborovi Gašparovi na čelo SIS. V novele, ktorá je najmä o presune kompetencií na nové ministerstvo športu, sú aj dve zmienky o tajnej službe. Tie by znamenali, že Gašpar by sa ešte z postu riaditeľa SIS mohol vrátiť na post poslanca.

Robert Fico a Tibor Gašpar. Foto N - Tomáš Benedikovič

Súdny proces v kauze Očistec opäť odložili. Špecializovaný súd musel zrušiť decembrový termín prvého pojednávania pre námietku zaujatosti, ktorú podávala špeciálna prokuratúra. Nesúhlasí s tým, aby v senáte sedel sudca Roman Púchovský, považuje ho za zaujatého. V kauze sú obžalovaní oligarcha Nobert Bödör či poslanec Smeru Tibor Gašpar.

Nezabúdajme, kto je Tibor Gašpar, píše Newsfilter. „Už 4. decembra začne Špecializovaný trestný súd pojednávať kauzu Očistec. V obžalobe je opísaných 20 konkrétnych skutkov, Gašpara sa týka šesť z nich. A v tejto situácii celkom vážne v televízii hovorí, že by sa mohol stať riaditeľom SIS.“

Poslanec Smeru Tibor Gašpar vyhlásil, že „vzhľadom na predchádzajúcu kariéru“ by dávalo zmysel, keby sa stal riaditeľom SIS. Táto otázka však dnes podľa neho nie je na stole, SIS nie je v krízovom režime a netreba ju okamžite riešiť.

Tibor Gašpar (Smer) vyhlásil, že zverejní SMS komunikáciu čurillovcov ku kauze Dušana Kováčika. Podľa Gašpara sú správy súčasťou dovolacieho konania na Najvyššom súde v kauze bývalého špeciálneho prokurátora a čurillovci si vraj písali o tom, že „idú Kováčika uhnať na smrť“.

Prvé hlavné pojednávanie v kauze Očistec bude 4. decembra v Banskej Bystrici. V prípade tzv. policajnej mafie je obvinený poslanec Smeru Tibor Gašpar aj jeho príbuzný Norbert Bödör. Obaja sú stíhaní ako hlavy zločineckej skupiny v radoch polície.

Zosnulého Miroslava Bödöra, označovaného za oligarchu Smeru, pochovali v utorok. Na pohreb prišli viacerí politici Smeru vrátane Roberta Fica, policajného exprezidenta Tibora Gašpara či predsedu klubu Jána Richtera, bol tam aj Róbert Krajmer.

Na odpočúvanej chate rozprával Pavol Gašpar o pichnutí vidličkou do čela Roberta Kaliňáka. Niekdajší funkcionár NAKA Peter Chudý v minulosti opísal, ako sa v kancelárii policajného prezidenta Tibora Gašpara dozvedel, že ich rady posilní dobrý vyšetrovateľ – jeho syn Pavol Gašpar. Teraz dostal funkciu štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti.

Prečítajte si profil Pavla Gašpara, syna policajného exprezidenta Tibora Gašpara, ktorý dostal vplyvnú štátnu funkciu. Ficova vláda z neho spravila štátneho tajomníka rezortu spravodlivosti. Po boku otca, ktorého si vytetoval aj na ruku, robil kariéru už v polícii, ako advokát má kontaktnú adresu v dome, ktorý patrí sestre súdeného Norberta Bödöra.

Pavol Gašpar a jeho tetovanie otca Tibora na ruke. Foto N - Tomáš Benedikovič

Robert Fico unáša Slovensko späť pred rok 2018, stačilo mu na to pár hodín, okomentovala Mária Kolíková vymenovanie Pavla Gašpara, syna policajného exprezidenta Tibora Gašpara, na post štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti.

Roman Michelko z SNS svoje tvrdenie o Tiborovi Gašparovi, že je v hre o post riaditeľa SIS, opieral len o informácie z médií a tvrdí, že o tom nevie z vnútra nastupujúcej koalície Smeru, Hlasu a SNS. V politickej diskusii, kde o Gašparovi hovoril, to však nespomenul.

Hlas nebude komentovať, či je Tibor Gašpar v hre o post riaditeľa SIS. Strana Petra Pellegriniho neprezradí ani svoj postoj k tomu, či by sa mal zmeniť zákon o SIS v súvislosti s možným nástupom poslanca Smeru a stíhaného policajného exprezidenta do čela tajnej služby.

Na pozíciu riaditeľa SIS je v hre poslanec Smeru a policajný exprezident Tibor Gašpar, povedal poslanec z klubu SNS Roman Michelko. Bez bližšieho vysvetlenia dodal, že by na ten účel musela prísť zmena zákona.

Robert Fico navrhoval bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara za šéfa SIS, Peter Pellegrini však nesúhlasil. Gašpar v pondelok pri preberaní poslaneckého dekrétu sám pri otázke, či bude riaditeľom SIS, upozorňoval na vyjadrenie prezidentky o obvinených nominantoch.

Sudca Peter Pulman odkladá kauzu Očistec, v ktorej figurujú Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Tvrdí, že s termínom pojednávania musí čakať, kým sa nerozhodne v prípadoch Dobytkár a Mýtnik, čo bude zrejme trvať roky.

Obvinení v kauze Ezechiel 7 podali sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia, o ktorej bude rozhodovať prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. V prípade sú obvinení Norbert Bödör, Tibor Gašpar a bývalý policajt Roman Stahl.

V TV Joj diskutovali bývalí policajní prezidenti Jaroslav Spišiak a Tibor Gašpar. Kandidát PS Spišiak povedal, že Smer sa dnes tvári, že Bernard Slobodník je nejaký „narkoman, bambuľo“, ale bol to Gašpar, kto ho vybral do vysokej funkcie. Kandidát Smeru reagoval, že nevedel, že Slobodník je skorumpovaný. Gašpar a Slobodník v minulosti chodili spolu aj na dovolenky.

Najvyšší súd začal rozhodovať o tom, či pôjde do väzby obvinený expolicajt Roman Stahl, ktorého obvinila NAKA pred desiatimi dňami spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a Norbertom Bödörom. Stahl prišiel na súd so zbalenou cestovnou taškou.

Obvinený expolicajt Roman Stahl prichádza na súd. Foto N - Vladimír Šimíček

Maďarsko sa podľa SaS snaží ovplyvňovať voľby na Slovensku, liberáli preto žiadajú predvolanie maďarského veľvyslanca. Orbánova snaha ovplyvniť voľby je podľa SaS viac než zjavná a je neprijateľné, aby sa minister Szijjártó otvorene zastával obvineného Tibora Gašpara.

Robert Fico ide nebezpečnou cestou a je smutné, že Budapešť ho podporuje, vraví bývalý minister zahraničných vecí Géza Jeszenszky. Kritizuje vyjadrenia súčasnej maďarskej vlády, ktorá sa cez víkend zastala Tibora Gašpara. Podľa Jeszenszkého v Maďarsku už zabudli na to, že Fico robil protimaďarskú politiku.

Sudca Ján Hrubala kritizoval pri rozhodovaní o väzbe expolicajta Romana Stahla spôsob, akým prokurátor interpretoval nahrávku, ktorá mala dokazovať jeho kolúzne správanie. Ide o nahrávku, o ktorej v pondelok informoval aj policajný prezident Štefan Hamran.

Smer kritizoval, že pri zadržaní Tibora Gašpara boli aj kukláči, podľa polície na takéto akcie chodia vždy. V piatok vstúpili podľa Štefana Hamrana do Gašparovho domu až po tom, ako politik Smeru otvoril dvere, prevzal si obvinenie a požiadal vyšetrovateľa, či sa môže ísť prezliecť.

Spísali sme otázky a odpovede k akcii Ezechiel 7: Polícia tvrdí, že pôvodne nechcela zadržať Tibora Gašpara o štvrtej ráno, no plány jej narušil pohyb druhého obvineného. Od získania výpovede Bernarda Slobodníka po obvinenie Gašpara to podľa vedenia NAKA trvalo tak dlho, že podozrenia museli rozpracovať operatívci.

Gašpar zasahuje do kampane ako kandidát aj ako obvinený, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Ako sa dalo predpokladať, zadržanie policajného exprezidenta sa nepochybne už stalo jednou z hlavných tém predvolebnej kampane. Svedčí o tom nielen množstvo reakcií politických strán, najmä Smeru, ale aj nečakaný presah do zahraničia a vynútená reakcia súčasného policajného prezidenta Štefana Hamrana. Keby aj všetci ostatní zabudli, Robert Fico bude tému svojho kandidáta č. 9 ťahať až do volebného dňa.“

Policajný prezident Štefan Hamran by si myslel, že maďarského ministra zahraničných vecí bude viac zaujímať prípad Hedvigy Malinovej, nie Tibora Gašpara. Reagoval tak na jeho víkendové vyjadrenia „o hone na opozičného kandidáta“.

Cieľom maďarskej diplomacie už roky nie je to, aby získavala priateľov, ale aby všetkých pourážala, vraví bývalý minister zahraničných vecí Géza Jeszenszky. Reagoval tak na výrok súčasného ministra Szijjártóa o tom, že Tibor Gašpar je terčom honu. Podľa Jeszenszkého boli slová Szijjártóa absolútne nepodložené. (napunk)

Policajný prezident Štefan Hamran prečítal novinárom časť nahrávky, ktorá podľa neho „zneistila politických aktérov“. Nahrávka, na ktorej hovorí aj expolicajt Roman Stahl, je jedným z dôvodov, pre ktorý žiadal prokurátor jeho väzbu. Z nahrávky podľa Hamrana vyplýva jasný odkaz, že buď bude svedok spolupracovať „a dobre ti zaplatíme, alebo… nebudeš spolupracovať a budeš väzobne stíhaný“.

Zadržanie policajného exprezidenta Tibora Gašpara bolo pôvodne naplánované na piatok o siedmej ráno. Nakoniec ho však zadržali skôr, okolo štvrtej. Policajný prezident Štefan Hamran vysvetlil, že akcia sa konala skôr, pretože druhý obvinený v kauze, bývalý vyšetrovateľ Roman Stahl sa „pohol z obydlia“.

Policajný prezident Štefan Hamran vyzval politické strany, aby nezaťahovali políciu do predvolebnej kampane. „Žiadam ich, aby políciu z kampane vynechali,“ povedal na tlačovej besede. Reagoval tak najmä na víkendové tlačovky Smeru, ktorého predstavitelia útočili na Hamrana a políciu po obvinení a zadržaní policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

Naživo: Tlačová konferencia policajného prezidenta k akcii Ezechiel 7

Keby boli nevinní, neboli by takí hrubí a zlí, píše o predstaviteľoch Smeru Ivan Štulajter. „Už len forma, akou Robert Fico a spol. dlhé mesiace komunikujú s verejnosťou a zasahujú do vyšetrovania, je silnou indíciou o ich vine.“

O 13.00 bude policajný prezident informovať o akcii Ezechiel 7, počas ktorej NAKA zadržala Tibora Gašpara a Romana Stahla. Obvinili ich v súvislosti s podozrením z korupčnej trestnej činnosti. Oboch cez víkend prepustili z väzby a budú stíhaní na slobode.

Štefan Hamran kritizuje predstaviteľov Smeru za ich slová o ovplyvňovaní vyšetrovania prezidentkou alebo premiérom a považuje to za absurdné. „Chápem, že pre niektorých je to nepochopiteľné, že polícia môže mať ruky rozviazané. V tom zmysle, že vyšetrovatelia slobodne vyšetrujú a striktne, len na základe dôkaznej situácie a v medziach zákona.“

Obvinený expolicajt Roman Stahl zo súdu odišiel mlčky, zakrýval si tvár. Jeho advokát Namir Alyasry nepovedal, či jeho klient začal spolupracovať a či sa priznáva. Dôvodom väzby, ktorú pre neho žiadal prokurátor, má byť nahrávka z minulosti.

Expolicajt Roman Stahl bude tiež stíhaný na slobode, rozhodol sudca pre prípravné konanie Ján Hrubala. Skonštatoval však dôvodnosť trestného stíhania obvineného. Prokurátor voči tomu podal sťažnosť, o ktorej Najvyšší súd rozhodne 21. augusta. Stahla zadržali spolu s Tiborom Gašparom, ktorého v rovnakom prípade takisto prepustili.

Roman Stahl (vľavo) a jeho advokát Alyasry Namir. Foto - TASR

Prokurátor vysvetlil, prečo nepodal návrh na vzatie do väzby Tibora Gašpara a prepustil ho. „Neobjektívne a manipulatívne vyjadrenia tohto obvineného k trestným stíhaniam majú čisto politický charakter a nie sú samy osebe spôsobilé založiť kolúzny dôvod väzby.“ Gašpara obvinili pre korupciu.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nemá informácie o údajných krokoch polície voči jeho osobe. Reagoval tak na vyjadrenia Roberta Fica, podľa ktorého sa NAKA a Úrad špeciálnej prokuratúry po zadržaní Tibora Gašpara „chystá“ aj na generálneho prokurátora.

Ku kauze Tibora Gašpara sa v nedeľu vyjadril aj štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí. Tamás Menczer ironicky vyhlásil, že je „zrejme úplná náhoda“, že Gašpara zadržali 48 dní pred voľbami.

Nové na Dennikn.sk

10:43Čo s genitáliami a čo s dôchodkami? 09:47Navštívili sme najdôležitejšiu európsku firmu, o ktorej ste nikdy nepočuli. ASML je kľúčová pre výrobu čipov 09:46Dolu svahom – Slovensku spadol rating a bude padať aj ďalej 09:00Firemný newsfilter: Bohatí Slováci odchádzajú, taliansky vývojár prichádza a tradične akčné odbory UniCredit Bank idú štrajkovať 08:50Rodičia by mali Vianoce spojiť nielen s darčekmi, ale vyzdvihnúť aj kvality dieťaťa, hovorí detská psychologička 08:21Som závislý od internetových diskusií a komentárov pod článkami. Čo môže byť príčinou a ako s tým bojovať? 07:44Športový newsfilter: Rusi idú na olympiádu. Česi nesúhlasia, Slováci len upozorňujú, že ich vlastne bude málo 07:20Ak sa my nezľakneme, Ficove víťazstvá budú len dočasné 06:48Ráno s NHL: Kotkaniemi cítil podobný tlak ako Slafkovský. V Montreale neuspel, teraz patrí k lídrom Caroliny 06:30Sestra vyšetrovateľa Jana Ďurková: Je to výstraha všetkým policajtom, aby rozmýšľali, koho nabudúce obvinia 06:25Ekonomický newsfilter: Prvý trest za bezuzdné míňanie už prišielVčera 20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси?Včera 20:04Bieloruský denník: Sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku?Včera 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki HaleyováVčera 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude draháVčera 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robíVčera 17:01Shooty: ZdesenieVčera 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya Včera 14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a NitreVčera 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlaveVčera 11:40Danglár: Birmovaný komunistaVčera 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimliVčera 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval OrbánVčera 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná službaVčera 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La LigyVčera 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu GladiátorVčera 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé Slovensko09.12 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťa09.12 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službou09.12 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligy