Svetový newsfilter

Svetový Newsfilter každý piatok zhrnie dôležité správy zo sveta, ktoré ste možno prehliadli. Jedna správa z každého regiónu, stručne, zrozumiteľne a s kontextom. Vychádza aj vo forme podcastu.

Svetový newsfilter: Nová fáza vojny priniesla Rusom dilemu, ďalší vývoj ovplyvní aj postoj Západu. Britský novinár, ktorý je na Ukrajine, odhaduje, že boj o Cherson bude náročný a krvavý. Foreign Policy zas vo svojej analýze píše, že opatrný optimizmus je v tejto fáze v poriadku, no iba ak Západ vytrvá v podpore Ukrajiny.

Svetový newsfilter: Putin má stále v Európe cenného priateľa. Mnohí politici sa od neho odvrátili po útoku na Ukrajinu, no ruský prezident sa stále môže spoľahnúť na Gerharda Schrödera, ktorý sa správa ako ruský agent. Znovu to ukázal počas návštevy Moskvy.

Svetový newsfilter: Lavrov v Afrike potvrdil skutočné ciele Ruska, Ukrajinci hovoria o dokonalom príklade sadizmu. Ruský minister zahraničných vecí išiel na dôležitú zahraničnú cestu, ukázal počas nej cynizmus aj to, že sa zmenil spôsob, ako predstavitelia Ruska rozprávajú o útoku na Ukrajinu.

Sergej Lavrov a ugandský prezident Yoweri Museveni. Foto - TASR/AP

Svetový newsfilter: Putin sa vlastnou vinou dostal do pozície, na ktorú nie je zvyknutý. Ruský prezident v Iráne hľadal podporu, no podľa analytikov sa ukazuje, že vo vzťahu s mnohými zahraničnými lídrami už nie je ten, kto dominuje. Zopár spojencov, ktorí mu ostali, potrebuje viac ako predtým. Ukázal to aj Erdogan, ktorý mu vrátil to, čo Putin roky robí iným zahraničným lídrom, a nechal ho čakať.

Foto - TASR/AP

Svetový newsfilter: Putin otestuje trpezlivosť Západu. Experti sa zhodujú, že vojna na Ukrajine sa dostala do fázy, v ktorej bude hrať kľúčovú úlohu to, aké vyčerpané sú obe strany. Putin už zháňa drony z Iránu aj vojakov. Cieľom je vydržať čo najdlhšie, aby mohol použiť plán, ktorý NY Times nazval zimnou stratégiou.

Svetový newsfilter: Covid sa šíri aj v dovolenkových štátoch, rúška a hranice už nik nerieši. Počty prípadov rastú vo viacerých štátoch najmä v západnej a južnej Európe. Zatiaľ nedosahujú také čísla ako na vrchole omikronovej vlny v januári, ale stúpajú. Za to, že vírus prichádza v netypickom letnom čase, môžu tri dôvody.

Taiwan sa z vojny na Ukrajine naučil dôležitú vec, ktorú môže použiť proti Číne. Peking znovu pripomenul, že nárokov na ostrov sa nevzdá, a tak Taiwan pracuje na tom, aby sa Číne neoplatila vojenská invázia. Z ostrova by sa mohol vďaka menším a pohyblivým zbraniam stať dikobraz.

Svetový newsfilter: Macron priniesol do Kyjiva dôležitú podporu, na porážku Ruska to však nestačí. Ukrajina sa priblížila k tomu, aby sa stala kandidátom na členstvo v EÚ, no ešte viac potrebuje zbrane. Rusko má výraznú prevahu najmä v delostrelectve a Ukrajinci tvrdia, že dostali iba 10 percent z toho, čo žiadali.

Svetový newsfilter: Briti aj Poliaci vysvetľujú Macronovi, prečo je zlé hovoriť s Putinom. Kým oni Putina prirovnávajú k Hitlerovi, Macron si myslí, že Západ nesmie ponížiť Rusko a musí mu dať priestor na únik zo situácie, do ktorej sa dostal. Bývalý šéf britskej tajnej služby Macronovi vysvetlil, prečo je to zlý prístup.

V Číne sa skončil najdlhší lockdown od Wu-chanu, obmedzenia v Šanghaji trvali 65 dní, hoci to pôvodne mal byť týždeň. Číne sa vďaka tomu v meste podarilo zlomiť krivku počtu prípadov covidu a zabrániť kolapsu zdravotníctva. Cena však bola vysoká.

Svetový newsfilter: Ukrajina má za sebou zlý týždeň, Rusi sa poučili z chýb. Logistika im funguje a pochopili, že musia koncentrovať sily na jednom mieste. Pesimistický je aj prezidentov poradca.

Svetový newsfilter: Putin odstránil prekážku v Mariupole, teraz sa na Donbase snaží využiť aj počty. Rokovania o prímerí zamrzli, a estónska premiérka preto odporúča úplne izolovať Putina.

Foto - TASR/AP

Svetový newsfilter: Putin má čas a to môže byť problém. Ruský prezident zmeškal ideálnu možnosť na to, aby odprezentoval inváziu ako veľký úspech, a teraz sa už nemá kam ponáhľať. Kremeľ počíta s tým, že odhodlanie Západu časom oslabne, a pripravuje sa na dlhú vojnu.

Foto - TASR/AP

Svetový newsfilter: Lavrov znovu posunul hranice absurdnosti, no Ukrajincov nepotešil ani pápež, ktorý sa dostal nebezpečne blízko k ruskej propagande. Ukrajinský diplomat mu odkazuje, že opakuje ruský naratív, novinárka vraví, že nepochopil príčiny invázie. Ukrajinci zas naštvali Maďarov tvrdeniami o tom, že Orbánova vláda vedela o plánoch na vojnu.

Svetový newsfilter: Kým Zelenskyj prekvapil spojencov, Putin potvrdil, že je odtrhnutý od reality. Informácie ukrajinskej vlády aj jej spojencov naznačujú, že ofenzíva na Donbase sa blíži. Ukrajincov pred ňou čaká strategické rozhodnutie a od Západu žiada ďalšie zbrane.

Svetový newsfilter: Ukrajina žiada tanky aj lietadlá, výrazne im môže pomôcť malá a lacná zbraň. Momentálne sa čaká na ruskú ofenzívu na Donbase, podľa predstaviteľov Západu sa veľká bitka na východe Ukrajiny môže začať čoskoro.

Foto - TASR/AP

Svetový newsfilter: Jedna vec sa u Putina zmenila, mnoho ďalších ostáva po starom. Rusko chápe, že Kyjiv si tak ľahko nepodmaní, no Ukrajinci neustále pripomínajú, že Moskve netreba veriť v ničom. Putin totiž hľadá spôsob, ako si zachovať šancu na výsledok, ktorý by mohol prezentovať ako víťazstvo, a zároveň by chcel ísť do ďalších rokovaní z pozície sily.

Svetový newsfilter: Putin po mesiaci vojny získal málo, preto zvažuje aj krajné riešenia. Mesiac bojov nestačil na to, aby ruská armáda zlomila odpor Ukrajiny, a zachytená komunikácia ruských jednotiek potvrdzuje, že majú problémy.

Putin tlačí svet k rozhodnutiam, ktoré sa ešte nedávno zdali nemožné. Američania sa odstrihli od ruskej ropy a teraz zvažujú, že zlepšia vzťahy s veľkým nepriateľom – Venezuelou. Problém je, že Madurov režim je rovnaký ako vtedy, keď naň uvalili sankcie, hoci dáva najavo ochotu robiť ústupky.

Svetový newsfilter: Odklon od Putina je neuveriteľný, ostali mu len tí najhorší diktátori. Na stranu Moskvy sa v OSN postavili iba autoritárske režimy, ktoré majú na rukách krv, izolácia Putina sa však nekončí na diplomatickej úrovni. Putin napriek tomu ukazuje, že stratil všetky zábrany.

Foto - TASR/AP

Svetový newsfilter: Západ sa naďalej obáva vojny, znepokojuje ho najmä to, ako Rusko vykresľuje situáciu na Donbase. Putin aj v prítomnosti nemeckého kancelára použil slovo genocída a predstavitelia USA, NATO aj EÚ varujú, že Rusko si môže pomocou dezinformácií vytvárať zámienku na rozbehnutie vojny.

Svetový newsfilter: Dvaja európski lídri sa zapojili do riešenia napätia s Ruskom, dojmy sú zmiešané. Takú intenzívnu diplomaciu, ako sme mohli sledovať počas uplynulého týždňa, nevidieť často. Zopár vecí sa vyjasnilo a podľa ukrajinskej vlády sa ukazuje, že diplomacia funguje, no kríza sa neskončila. Nikto nevie s istotou povedať, čo urobí Putin.

Svetový newsfilter: Ukrajinskí lídri tlmia paniku, no pripravujú sa na najhoršie. Momentálne to podľa nich nevyzerá tak, že by sa mala začať veľká ruská invázia. Zároveň však v ukrajinských školách cvičia, ako sa zachovať pri bombardovaní, a sociálne siete sú plné rád, ako si pripraviť batoh na evakuáciu.

Kanadská polícia si nevie rady s kamionistami, nevylučuje vojenský zásah. Kamionisti protestujú proti opatreniam a očkovaniu a demonštrácie pútajú veľkú pozornosť. Ich požiadavky sa možno čoskoro naplnia, aj keď nie nutne ich zásluhou.

Svetový newsfilter: Biden očakáva, že Putin zaútočí, Američania hovoria aj o konkrétnom termíne. Rusko odmieta, že by plánovalo inváziu, no všetci vplyvní predstavitelia americkej vlády tvrdia, že útok môže prísť čoskoro. Západ Ukrajinu podporuje, no Biden musel tento týždeň vysvetľovať svoje prerieknutie.

Rusi už odchádzajú z Kazachstanu, prezident Tokajev obracia kabát. Odvolal šéfov tajných služieb aj vládu a vyhlásil vojnu oligarchom. Paradoxom je, že podľa kazašských expertov sa na skorumpovanom systéme, ktorý v januári vyhnal ľudí do ulíc, desaťročia podieľal aj on sám.

Svetový newsfilter: Rusi strašili vojnou a nič nedosiahli, otázkou je, čo teraz spraví Putin. Je to 50 na 50 a rozhodnutie príde čoskoro, vravia diplomati po týždni rokovaní medzi Západom a Ruskom. Riziko, že Putin zaútočí, je stále veľmi vysoké.

Svetový newsfilter: Päť udalostí, ktoré hýbali svetom v roku 2021. Pandémia bola v uplynulom roku hlavnou témou, no dianie vo svete ovplyvnilo aj mnoho ďalších dôležitých udalostí. Videli sme chaos vo Washingtone aj v Kábule, veľkú zmenu v Nemecku aj pokračovanie ľavicovej vlny v Latinskej Amerike.

Foto – TASR/AP, koláž N

Chaos, ktorý nasledoval po útoku na Kapitol, znamenal pre mnohých koniec ilúzií o americkej výnimočnosti a pre niektorých republikánov červenú čiaru, ktorá zmenila ich pohľad na Trumpa, hodnotí Svetový newsfilter jednu z udalostí roka. Trump a jeho spojenci si napriek tomu zachovali vplyv v strane, a to, aký je veľký, sa ukáže v novembrových voľbách.

Správy Trumpovho šéfa kancelárie ukazujú, že prezident v januári znepokojil aj vlastnú rodinu. Mark Meadows neprišiel na výsluch do kongresu, no komisia prečítala správy, podľa ktorých mu aj Donald Trump mladší písal, aby jeho otec čo najskôr odsúdil násilie na Kapitole.

Svetový newsfilter: Boris Johnson stráca kontrolu, zahanbili ho vlastní kolegovia. Britský premiér má za sebou katastrofálny týždeň a po dvoch veľkých prehrách sa už hovorí aj o jeho konci vo funkcii. Johnson na kritiku reaguje aj očividnými klamstvami.

Svetový newsfilter: Ťažkých stavov s omikronom v juhoafrických nemocniciach je menej, no ešte sa netreba tešiť. V JAR pokračuje rýchly nárast prípadov, vo štvrtok ich hlásili vyše 22-tisíc, len o štyritisíc menej ako na vrchole deltavlny. Vtedy sa k maximu prepracovali za dva mesiace, teraz za tri týždne.

Svetový newsfilter: Omikron už ukazuje svoju silu v južnej Afrike. Najnovšie správy z južnej Afriky nie sú príjemné, v JAR za necelý týždeň stúpol počet prípadov takmer štvornásobne, rastú aj hospitalizácie. Nová štúdia ukazuje aj viac reinfekcií.

Litva sa nezľakla Číny, hoci jej z Pekingu odkazujú, že je ako blcha. Litva z Pekingu dostáva odkazy, že je malý a zanedbateľný štát, Čína jej chce spôsobiť aj ekonomické problémy. Dôvodom je snaha zlepšiť vzťahy s Taiwanom.

Svetový newsfilter: Európa sa rýchlo premoruje, rozdiely v úmrtiach medzi štátmi sú však veľké. Nikdy počas pandémie nehlásila Európa ako kontinent toľko nových prípadov infekcie koronavírusom ako počas týchto dní. Pri úmrtiach vidno veľký rozdiel podľa zaočkovanosti.

Svetový newsfilter: V Minsku pristáva lietadlo za lietadlom, Lukašenko rozpútal krízu na hranici EÚ. Tvrdý postoj okrem Poľska tentoraz zaujala aj Únia, ktorá nechce ustúpiť pred Lukašenkom a chystá sankcie. Medzitým v zime na hranici trpia tisíce ľudí.

Foto - Twitter

Bidenov čas na reformy sa zrejme kráti, naznačuje to prehra vo Virgínii. Za demokratického kandidáta na guvernéra viedli kampaň aj Biden a Obama, no k prehre prispela jedna jeho nešťastná veta o vzdelávaní. Pre demokratov je to signál, že o rok môžu prísť o väčšinu v kongrese.

Svetový newsfilter: Mušle a ryby spustili ďalší diplomatický konflikt, ktorý súvisí s brexitom. Francúzsko a Británia sa hádajú o to, kde môžu loviť rybárske lode, hoci rybolov je pre ekonomiku oboch štátov zanedbateľný. V spore však ide aj o suverenitu, precedens a domácu politiku.

Biden sa snaží pretlačiť historické reformy, materská aj péenka z nich vypadli. V balíčku za 1,8 bilióna dolárov chýba aj daň pre miliardárov ako Musk a Bezos. Problémom je, že proti prezidentovmu návrhu sú v senáte dvaja členovia jeho vlastnej strany.

Svetový newsfilter: Erdoğan Západu hrozil diplomatickou vojnou, dôvodom je filantrop, ktorého nazýva Červeným Sorosom. Spor, ktorý sa skončil sklonením hlavy zo strany západných diplomatov, znovu oživil debatu, ako pristupovať k Turecku.

Svetový newsfilter: Politické zemetrasenie v strednej Európe zaujalo svet, ovplyvní aj Slovensko. Zmeny v Česku môžu zmeniť aj dynamiku vo V4, kde sa dostával do popredia populizmus a útoky na Brusel.

Svetový newsfilter: Rakúskeho kancelára ohrozuje korupčná kauza, Kurz sa vraj podieľal na kupovaní zmanipulovaných prieskumov. Tie mali byť súčasťou jeho plánu stať sa kancelárom, on to však odmieta.

Svetový newsfilter: Populisti zrejme nebudú mať z novej nemeckej vlády radosť. Ak Olaf Scholz poskladá koalíciu, jeho vláda bude proeurópska. Scholz chce silnú EÚ a je pragmatik, no jeho koaliční partneri by mohli byť tvrdší voči Maďarsku, Poľsku či Rusku.

Svetový newsfilter: Francúzsky hnev môže naštartovať Európu. Diplomatický konflikt, aký sme v priebehu uplynulého týždňa pozorovali medzi Francúzskom a USA, sa tak často medzi spojencami nevidí. Pre EÚ je to ďalší impulz na úvahy o väčšej samostatnosti.

Svetový newsfilter: Trump dohnal skúseného generála k radikálnemu kroku. Jeden z najvplyvnejších generálov sa bál, že Trump rozpúta vojnu, nechcel mu dovoliť, aby použil jadrové zbrane a spojil sa s Čínou. Niektorí republikáni to považujú za zradu.

Svetový newsfilter: Merkelová sa na poslednú chvíľu snaží zabrániť katastrofe. V Nemecku vrcholí predvolebná kampaň a voľby môžu mať nečakaného víťaza. Kresťanskí demokrati varujú, že to môže znamenať posun doľava.

EÚ sa pri rýchlosti očkovania rozdelila na dve skupiny a Slovensko je medzi tými najhoršími, píše Svetový newsfilter. Štáty Únie už dosiahli cieľ zaočkovať dvoma dávkami 70 % dospelých, no rozdiely medzi štátmi sú obrovské. V Portugalsku už dostalo aspoň jednu dávku 95 % dospelých (85 % celej populácie), v Bulharsku iba 20 %.

Svetový newsfilter: To, čo sme zatiaľ videli od Talibanu, nám nedáva veľkú nádej. Necelé tri týždne po páde Kábulu sa už začína ukazovať, ako radikálna ideológia Talibanu ovplyvní život ľudí. Najviac na to zrejme doplatia ženy.

Svetový newsfilter: Stredomorie zažíva pekelné leto s možným rekordom v Taliansku. Ak ho aj neuznajú, nový zrejme príde čoskoro. Tohtoročný júl je druhý najteplejší v európskych dejinách, v Grécku mali štyridsiatky dva týždne.

Afganistan nečaká nič dobré, píše Svetový newsfilter. Taliban pokračuje v ofenzíve a postupne kontroluje čoraz viac územia Afganistanu. Silu dáva najavo aj útokmi na predstaviteľov vlády.

Nové na Dennikn.sk

08:18Euroligy: Taký zlý United tu ešte nebol, znie z Anglicka. Francúzsko rieši vzťah Mbappého s Messim 06:38Ekonomický newsfilter: Prečo je odchod jedného štátneho analytika taký dôležitý 06:25300 slov z MS do 20 rokov: Nikdy sme nezaostávali až takto. Jeden graf do debaty, či toto bola najhoršia slovenská dvadsiatka 06:00Aký majú strany potenciál: Smer má šancu u voličov Hlasu aj Republiky, Sme rodina je prijateľnejšia než OĽaNOVčera 16:43Časté legislatívne zmeny, vysoké dane a slabá podpora. Slovenské startupy by uprednostnili zahraničieVčera 15:41Grape je Grape, Pohoda je Pohoda. A tak by to malo aj zostaťVčera 15:12Nenahraditeľný nevedko ako nový nenormálVčera 15:00Desaťkrát ho bodol nožom a tvrdí, že je nevinný. Útok na autora Satanských veršov Rushdieho je aj útokom na slobodu slovaVčera 13:56V očiach SovietovVčera 13:35Kollár vybuchol, Sulík má riešiť ceny energií, predčasné voľby môžu byť skôr ako po Ficovom referendeVčera 12:48„Situácia je nadmieru výborná,“ povedal pred 20 rokmi primátor a Prahu zasiahla tisícročná vodaVčera 12:01Dotácie zeleným elektrárňam dramaticky klesli. Môže to zmenšiť tlak na budúcoročné faktúryVčera 11:38Danglár: Ministrovo vysvetlenieVčera 10:01Český týždeň: Polícia si robí hanbu a Babiš nazýva demonštrantov fašistami a nacistami01.00 22:06Za útokom na Salmana Rushdieho nie je len fatva, ale vyhrotený svet01.00 19:40Adiktologička Volfová: Mala som skvelé detstvo, vôbec som nevedela, aký problém s alkoholom má mama01.00 18:40Vo vypálenom Kališti spomínali aj na zmasakrovanú ukrajinskú Buču01.00 17:07Chodili im výhražné listy a prípad „vyšetrovala“ ŠtB. Nakoniec sa im podarilo utiecť01.00 13:42Dáta z dronov posúvajú armáde: Inváziu sme čakali, z cvičenia sme prešli rovno do akcie, vraví ich hovorca01.00 12:00Jedine Godla si v NHL nezahral ani zápas, nie všetci sa presadili. Najužitočnejší hráči juniorského šampionátu01.00 10:00Komentátori Denníka N: Ľudia sú zdesení, že celé leto hovoríme o Matovičovi (+ video)01.00 07:39300 slov z MS do 20 rokov: Tréner po dráme s Lotyšmi hovoril o obrovskom charaktere. Stále však čakáme na lepší hokej01.00 07:00Bývalý stopér Anglicka Upson o bránení: Po dobrom sklze je často väčší hluk ako po góle (rozhovor)01.00 19:56Šklbú nohami, hýbu sietnicou. Pavúkom sa možno sníva01.00 19:01Newsfilter: Matovič – zostanem ministrom. Sulík – tak odídeme 01.00 18:41Maks z Minska dva roky po neúspešnej revolúcii: Lukašenko skončí, keď Putin prehrá vojnu na Ukrajine01.00 18:40Scholza čaká ešte ťažké leto. Musí vysvetliť podozrenia z daňových podvodov01.00 17:49Firemný newsfilter: Pixelu zarábajú hry viac, ako sám tušil, GymBeam chradnutie e-shopov nezasiahlo a Kysuciam zhorela píla01.00 17:10Malichernosť postavená na nenávisti, hodnotí postoj SaS Matovič. Sulík počíta s demisiou01.00 15:42High 5ive: Prázdniny v Prahe 1989. Temná krása tanca vo filmoch Pascala Baesa