O raste minimálnej mzdy bude podľa Roberta Fica rokovať koaličná rada, premiér tvrdil, že zvýšenie musí prejsť, lebo je v programovom vyhlásení vlády. SNS podmienila svoju podporu obnovením automatu na minimálny dôchodok.

Proti rýchlejšiemu zvyšovaniu minimálnej mzdy sa vyslovil Klub 500, ktorý vedie spolumajiteľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Podľa združenia by mala vláda radšej zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane. Erika Tomáša klub obvinil zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.

O požiadavke SNS nadviazať minimálny dôchodok na priemernú mzdu bude rokovať koaličná rada, reagoval Hlas. Strana Andreja Danka tým podmienila podporu návrhu Erika Tomáša na rýchlejšie zvyšovanie minimálnej mzdy.

SNS podmienila podporu rýchlejšieho zvyšovania minimálnej mzdy obnovením automatu na minimálny dôchodok. Tak ako v minulosti by mal podľa strany predstavovať 33 percent priemernej mzdy.

Minimálne zárobky zamestnancov by sa mohli od roku 2026 zvyšovať rýchlejšie. Ministerstvo práce dnes dá do pripomienkového konania novelu, v ktorej navrhne, aby najnižšia mzda bola 60 percent priemernej, v súčasnosti je najmenej 57 percent.

Najslabšie zarábajúci zamestnanci zarobia od januára v čistom 615 eur. Minimálna mzda sa zvýšila o 50 eur na 750 eur. Zvýšili sa aj na ňu naviazené príplatky za prácu v noci a cez víkend. O rok to môže byť ešte oveľa viac.

Asociácia zamestnávateľských zväzov opäť kritizovala plán na automatické zvyšovanie minimálnej mzdy. Vláda v programovom vyhlásení ráta s tým, že bude predstavovať 60 percent priemernej mzdy, zámer minulý týždeň potvrdil aj minister práce Erik Tomáš.

Minimálna mzda v Maďarsku od decembra stúpne o 15 % na 707 eur, oznámil minister hospodárskeho rozvoja Márton Nagy. Na zvýšení sa dohodli zástupcovia vlády, zamestnávateľských zväzov a odborov. (tasr)

Zamestnávatelia a odborári sa dohodli na zvýšení minimálnej mzdy na 750 eur. Je to o šesť eur viac, než by sa zdvihla automaticky podľa zákona. V minulosti dohody na minimálnej mzde nebývali, výnimkou bol vlaňajšok.

Minimálna hodinová mzda v Nemecku by od januára 2024 mohla vzrásť na 12,41 eura zo súčasných 12 eur. O rok neskôr je možné ďalšie zvýšenie na 12,82 eura, navrhla komisia tvorená odborníkmi a zástupcami zamestnancov a firiem.

Turecko od júla zvyšuje minimálnu mesačnú mzdu o tretinu na 442 eur. Vláda sa opatrením snaží pomôcť obyvateľom, ktorých životnú úroveň znižuje vysoká inflácia. Vlani v októbri presiahla 85 %, minulý mesiac atakovala 40 %. (reuters)

Poľská vláda plánuje na budúci rok zvýšiť minimálnu mzdu na viac ako 926 eur mesačne. Podobne ako tento rok sa bude upravovať v dvoch krokoch, poberajú ju zhruba tri milióny ľudí.

Pozrite si dôležité čísla v roku 2023 pre podnikateľa, zamestnanca, zamestnávateľa, rodiča či dôchodcu. Prinášame prehľad, ktorý zahŕňa davky a príspevky pre rodiny, príplatky k mzde, daňový bonus, ale aj čísla dôležité pre platbu poistného, odvodov či daní.

Vlády na Slovensku dlhodobo zabúdajú na najchudobnejších, ukazuje graf roka od Róberta Chovanculiaka z inštitútu INESS, v ktorom porovnáva vývoj minimálnej mzdy a dávok v hmotnej núdzi. Za 16 rokov vzrástli tieto dávky o necelých 27 percent, zatiaľ čo spotrebiteľské ceny sa zvýšili o polovicu.

Práca cez víkendy a v noci bude od júna lepšie platená. Napríklad za 8 hodín nočnej práce sa príplatok zvýši z 11,44 na 12,87 eura. Ak išlo zároveň o nedeľu, celkový príplatok k mzde bude 45 eur – o 5 eur viac ako dnes. Vyplýva to z novely zákona, ktorú presadili poslanci Smeru.

Republiková únia zamestnávateľov odmieta tvrdenia Smeru, že sa s ministerstvom práce dohodla na kompenzáciách pre zamestnávateľov za zvýšenie príplatkov za prácu. „Napriek tomu, že na rokovaní návrh o kompenzačnej doložke skutočne zaznel, k žiadnej spoločnej dohode nedošlo.“

Na jeseň bude konfederácia odborových zväzov rokovať o zrušení zmluvy so Smerom, ktorá je platná od roku 2004. Prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová je za jej zrušenie. „Roky sa netajím tým, že táto zmluva je pre konfederáciu škodlivá a nie prospešná.“

Nie je v poriadku, ak je šéfka odborov sestier aj poslankyňa za OĽaNO, hovorí prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová. „Ste súčasťou strany, ktorá je vo vláde, a ste na čele odborového združenia, ktoré by malo byť konštruktívnou opozíciou vláde. Je tam konflikt záujmov aj v pozíciách,“ hovorí.

Z minimálnej mzdy 700 eur sa nedá dôstojne žiť, hovorí prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová. „Keby bola minimálna mzda 1300 až 1400 eur, môžeme sa začať baviť, že sa blíži k dôstojnej minimálnej mzde,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček

Zamestnancom môže byť 700-eurová minimálna mzda primalá, pre malé firmy v chudobných regiónoch zas priveľká. Podľa štúdie Inštitútu finančnej politiky malo zvyšovanie minimálnej mzdy v rokoch 2010 až 2018 negatívny vplyv na zamestnanosť.

Príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu zatiaľ zostávajú zmrazené, aj keď sa minimálna mzda na budúci rok zvýši na 700 eur, teda o 8,4 %. Sociálni partneri by mali o prípadnom zvýšení príplatkov ešte rokovať.

Zamestnávatelia a odborári sa prvýkrát v histórii dohodli na minimálnej mzde na budúci rok, zvýši sa o 54 eur na 700 eur. Ak by sa sociálni partneri nedohodli, podľa platného automatu by sa minimálna mzda zvýšila na 691 eur, čo je 57 % z priemernej mzdy dva roky späť.

Odbory by sa mali zbaviť nálepky, že sú Ficove, hovorí v rozhovore nová prezidentka KOZ Monika Uhlerová. Dodáva, že ich aktivity majú smerovať inde, ako pomáhať opozičnej strane pri organizovaní referenda. Ak by sa o prorodinnom balíčku diskutovalo v tripartite, možno by sa podľa nej našlo spoločné riešenie, ktoré by akceptovala aj vláda a napokon aj tretí koaličný partner.

Štáty EÚ sa zhodli s europoslancami na spoločných pravidlách určovania minimálnej mzdy. Nová smernica nepočíta s jej povinným zavedením vo všetkých krajinách ani so zladením výšky najnižšieho zárobku.

Zamestnanec s minimálnou mzdou dostane na účet o stovku menej, než je hrubý plat na výplatnej páske. V hrubom bude od januára minimálny plat 646, no v čistom 525,65 eura, čo je o 17,21 eura viac než tento rok.

Minimálna mzda sa od januára zvýši o 23 eur na 646 eur. Príplatky za prácu v noci či cez víkendy zostanú zmrazené na tohtoročnej úrovni. Denník E pripravil prehľad, ako sa najnižšie platy vyvíjali a ako sú odstupňované podľa náročnosti.

Zamestnanci s minimálnou mzdou si na budúci rok prilepšia v čistom o zhruba 17 eur, hoci v hrubom minimálny plat narastie o 23 eur na 646 eur. Zamestnávateľovi stúpnu náklady na nich o 31,09 eura mesačne, cena práce bude 873,37 eura.

Erik Tomáš z Hlasu považuje budúcoročný nárast minimálnej mzdy na 646 eur za prinízky. Pripomína, že bývalá koalícia presadila automat, ktorý by ju zvýšil na 680 eur.

O minimálnej mzde na rok 2022 rozhodne automat v zákone, tripartita sa nedohodla. Najnižšia mzda sa zvýši o 23 eur na 646 eur. Odborníci si myslia, že v posledných rokoch rástla v porovnaní s priemernou mzdou a produktivitou prirýchlo, čo môže byť problém v regiónoch s veľkou a dlhodobou nezamestnanosťou.

Odborári a zamestnávatelia sa podľa očakávania do dnešného termínu nedohodli na zvýšení minimálnej mzdy v roku 2022. Podľa zákona sú tak na rade rokovania oboch strán s vládou. Ani tie však v minulosti nezvykli priniesť dohodu.

Zamestnávateľské zväzy žiadajú nezvyšovať budúcoročnú minimálnu mzdu na viac než 646 eur podľa automatu v zákone. Privítali by aj zmrazenie na súčasných 623 eur. Odborári žiadajú aspoň 680 eur. O výške minimálnej mzdy sa rozhodne v lete.

Aj v ekonómii sú dezinformácie, píše o správe, ktorú prebral aj Denník N ekonóm Róbert Chovanculiak. „Správa o malom vplyve skokového zvýšenia minimálnej mzdy v Španielsku podáva vecne chybné a ideologicky pokrivené informácie o tom, čo ekonómovia v štúdii odhalili.“

Analytikom sa človek nestane tým, že zverejní graf o parite kúpnej sily, píše Róbert Chovanculiak z INESS v reakcii na článok odborára Jána Košča o úrovni minimálnej mzdy.

Naozaj je slovenská minimálna mzda vysoká? Odborársky funkcionár Ján Košč v komentári tvrdí, že nie: „Ak povieme, že 458 eur je viac ako 623, tak si možno niekto zaťuká na čelo, no toto tvrdenie môže byť pravdivé.“

Od januára musí dostať zamestnanec na  výplatnej páske najmenej 623 eur, čo je za hodinu práce minimálne 3,58 eura. Na zvýšení zarobí aj štát, zamestnávatelia však na každého pracovníka s minimálnou mzdou doplatia za rok najmenej 700 eur.

Zamestnávatelia si tohto roku na každého pracovníka s minimálnou mzdou priplatia takmer 59 eur. Náklady naňho budú viac ako 842 eur. Ilustračné foto - Tesco

Konfederácia odborových zväzov spustila online petíciu za vyhlásenie referenda o minimálnej mzde, víkendových príplatkoch a svojom postavení v tripartite. Prezident KOZ Marián Magdoško povedal, že sú pripravení zbierať podpisy aj medzi ľuďmi, napríklad počas prípadného plošného testovania.

Prezidentka Čaputová podpísala zákony o minimálnej mzde a o 13. dôchodku. Ešte predtým rokovala so zástupcami KOZ, aby si vypočula ich výhrady k novele zákona. Prezidentka vníma nespokojnosť odborov s procesom prerokovania výšky minimálnej mzdy v tripartite.

Od januára sa zásadne mení nastavenie minimálnej mzdy. Zamestnanec musí dostať najmenej 623 eur v hrubom mesačne, inak sa budú vypočítavať príplatky za prácu v noci a cez víkend. Mení sa aj vzorec výpočtu minimálneho mzdového nároku pre konkrétne stupne náročnosti práce.

Zamestnanec musí dostať od januára 2021 najmenej 623 eur v hrubom. Oproti súčasnej minimálnej mzde si prilepší o 43 eur, v čistom uvidí o 31,70 eura viac. Zamestnávateľovi sa zvýšia náklady na zamestnanca odmeňovaného minimálkou o vyše 58 eur mesačne.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Foto - TASR

Poslanci okolo Petra Pellegriniho avizujú odvolávanie Milana Krajniaka a trestné oznámenie týkajúce sa Richarda Sulíka. V prípade ministra práce je dôvodom minimálna mzda a 13. dôchodky, u ministra hospodárstva zas zmena majiteľa Východoslovenskej energetiky.

Odborári z KOZ pokračujú v protestoch v zmenšenej forme. V utorok boli pred ministerstvom práce, dnes pred úradom vlády. „Striedame sa v šesťčlenných skupinkách a snažíme sa dodržiavať, aby na tomto proteste nebolo viac ako šesť ľudí,“ povedala viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.

Protest KOZ pred úradom vlády. Foto - TASR

Aj „kompromisný“ návrh minimálnej mzdy 623 eur je v skutočnosti víťazstvom odborárov, tvrdí Róbert Chovanculiak z INESS. „Výsledkom tejto situácie bude zánik pracovných miest a predovšetkým pracovné miesta, ktoré ani nevzniknú. A to v oblastiach a pre ľudí, ktorí ich najviac potrebujú.“

Karikatúra Shooty / kalendár Profesia.sk 2014

Smer bude v sobotu na predsedníctve rokovať o návrhu na odvolanie ministra práce Milana Krajniaka. Dôvodom je, že minister vo vláde presadil nižší ako plánovaný nárast minimálnej mzdy a okresanie trinástych dôchodkov.

Odborári z OZ Kovo podporili Konfederáciu odborových zväzov v spore o minimálnu mzdu. Tvrdia, že odborári počas rokovania tripartity netrvali na výške minimálnej mzdy na budúci rok, ale na dodržaní zákona.

Minimálna mzda na budúci rok by mala stúpnuť z 580 na 623 eur, od jej výšky sa odpoja príplatky za prácu v sobotu, nedeľu a v noci. Vláda schválila návrh zmien od ministra práce Milana Krajniaka, rozhodovať bude ešte parlament.

Minister Milan Krajniak. Foto - TASR

Od januára 2021 by si mala polepšiť takmer pätina zamestnancov so základným vzdelaním, ktorá vlani nezarobila viac ako 600 eur v hrubom. Na budúci rok by už mali zarábať najmenej 623 eur, dohodla sa na tom tripartita.

Vlani videlo na výplatnej páske menej ako 600 eur v hrubom 7,8 % zamestnaných Sloveniek a 7 % zamestnaných Slovákov. Títo zamestnanci by v roku 2021 mali zarábať najmenej 623 eur, odborári z rokovania tripartity odišli.

Minister práce Milan Krajniak po rokovaní hospodárskej a sociálnej rady. Foto - TASR

Budúci týždeň v pondelok bude po troch mesiacoch rokovať tripartita. Na programe má aj návrh na stanovenie minimálnej mzdy v budúcom roku či návrh zákona o 13. dôchodku.

Zamestnávatelia ani odborári nechcú ustúpiť zo svojich požiadaviek pri minimálnej mzde. Informuje o tom na sociálnej sieti minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

K návrhu zákona o minimálnej mzde bolo vznesených 37 pripomienok, z toho 16 zásadných. Zásadné pripomienky mali zástupcovia zamestnávateľov, niektoré ministerstvá, ale aj odborári.

Nové na Dennikn.sk

06:53Ráno s NHL: Suzuki vidí Slafkovského ako stobodového hráča. Bude patriť medzi top 5 krídel v lige, tvrdí kapitán Montrealu 06:35Ekonomický newsfilter: Po Litve a Lotyšsku nás dobieha RumunskoVčera 21:25Odchod Pellegriniho z čela parlamentu: Dostál má podozrenie z falšovania listinyVčera 19:35Tón v listoch od Komisie o pláne obnovy je mimoriadne rázny, hovorí bývalý minister Balík (+ podcast)Včera 19:24Graf dňa: Slovensko sa na čele rebríčka najmenej dôveryhodných dlžníkov eurozóny dlho neohrialoVčera 19:04Newsfilter: Nevedia riadiť krajinu a ešte sa aj po nej preháňajú na štvorkolkách ako papalášiVčera 18:21Konečný výsledok košických oceliarní je ešte horší, než ukazovali účty americkej matky. Vlani prerobili 31 miliónovVčera 17:45Taraba má problémy: nevie dokázať, že odstrelili správneho medveďa. A Kuffa jazdí na štvorkolkáchVčera 17:31Teherán nechce veľkú vojnu, hovorí expert na Irán. Izrael teraz môže reagovať úplne iným typom útokuVčera 17:11Fico podporil Danka, aby mal pokoj v koalícii, Hlas ustúpiť nemieniVčera 16:48Shooty: Múdrosť zrelého mužaVčera 16:33Akokoľvek to dopadne, spoločne to zvládneme. Psychologička radí, ako zvládnuť prijímačkyVčera 15:42Prvé rozčarovania na prokremeľskej scéne. Harabina podráždil Fico s Ukrajincami a poslanec Hlasu s pozdravom Sláva UkrajineVčera 15:26Dostavba obchvatu Ružomberka by sa už nemusela naťahovať, aj Ráž ho sľubuje v roku 2025Včera 15:20Trenčiansky výrobca postelí a sedačiek na mieru Beta sa 30. výročia nedožil. Sám sa posiela do konkurzuVčera 14:48Vývoj bojov (781. deň): V optimistickom scenári vydržia Rusom zásoby tankov do leta 2025, v pesimistickom minimálne o rok dlhšieVčera 14:40Zachovajú si Izraelčania chladnú hlavu? Analytici predpovedajú, ako zareagujú na útok IránuVčera 14:02Dokážete ma vystáť? pýta sa Beyoncé. Jej nový album je veľkou výzvouVčera 13:59Mesiáš?Včera 13:56Stala som sa obeťou internetového podvodu. Ako som bojovala o svoje peniazeVčera 13:41Množstvo nových podcastov od Denníka NVčera 13:03Nová nemocnica by mohla byť v Prešove, postaví ju Kaliňák. O Bratislave stále nerozhodliVčera 12:35Kam sa podejú stromy, keď sa svet pre ne stane nehostinným miestom?Včera 10:48Prezidentské voľby sa stávajú skúškou lojality úradníkov. Podnety na ministra Šutaja Eštoka preveria jeho podriadeníVčera 10:40Boj o anglický titul má novú zápletku. Nevýrazný Salah a tri ďalšie dôvody, prečo Liverpool prehral s Crystal PalaceVčera 10:11Rozdávajú štuple do uší na koncertoch: Chceme normalizovať chránenie si sluchuVčera 10:02Príroda vás zabije skôr než nepriateľ. Ako sa USA v Arktíde pripravujú na možný konflikt veľmocíVčera 09:54V komunizme hladovali, dnes bohatnú rýchlejšie než Slovensko. Ako sa z Rumunska stal sebavedomý štátVčera 09:47Športový newsfilter: Nie presvedčenie, ale strach rozhodol o tom, že hráči z KHL nebudú na MSVčera 09:33Babišov marketér napísal knihu osamelého päťdesiatnika, ktorý má najlepšie roky za sebou