Obchod

Príchod írskeho giganta rýchlej módy Primark do Bratislavy nespôsobil mimoriadny záujem, hoci na možné davy v rozšírenej Eurovei opakovane upozorňovala aj polícia. Firma sa pripravila na nápor zákazníkov stĺpikmi a páskami ako na letiskách, napokon to bolo zbytočné.

Nová Eurovea a Eurovea Tower. Foto - Tomáš Hrivňák

Irán za rok do marca zvýšil vývoz do Ruska o 30 % na 744 miliónov dolárov. Údaje zverejnila iránska agentúra ISNA. Rusko sa stalo desiatym najväčším odberateľom iránskeho tovaru.

PPF kupuje 15-percentný podiel v poľskej firme InPost, ktorá prevádzkuje samoobslužné schránky na vyzdvihnutie tovaru a logistické centrá pre e-shopy. S celkovým podielom 16,75 % je v nej druhým najväčším akcionárom. (čtk)

Majiteľ Lidla a Kauflandu, nemecká skupina Schwarz, vlani zvýšila tržby o 15 % na 154 miliárd eur. Pred rokom jej stúpli o 6 %. Podľa denníka Handelsblatt firme pomohla aj inflácia, ktorá zvýšila predajné ceny.

Írsky reťazec s lacnou módou Primark otvoril prvú predajňu na Slovensku v rozšírenom bratislavskom nákupnom centre Eurovea. Firma pokračuje v expanzii v strednej a vo východnej Európe, na budúci rok plánuje vstúpiť do Maďarska.

Foto - Tomáš Hrivňák

Japonská módna značka Uniqlo sa rozhodla odísť z ruského trhu. Prevádzku obchodov zastavila už vlani v marci po invázii ruských vojsk na Ukrajinu. Uniqlo má v Rusku 50 predajní.

Richardovi Vašečkovi z OĽaNO sa nepodarilo presadiť, aby parlament rokoval už dnes o obmedzení nedeľného predaja. Zvýšila sa tak pravdepodobnosť, že poslanci v tomto volebnom období už nestihnú tento návrh schváliť.

Najväčším nákupným centrom na Slovensku sa tento týždeň po rozšírení stane Eurovea, ukazuje rebríček Indexu a JLL. Od štvrtka bude jeho nákupná plocha 84-tisíc štvorcových metrov. Predbehne tak Nivy, tretí je Avion. (index)

Parlament neposunul ďalej návrh poslancov OĽaNO a Sme rodina, ktorý by zakázal predaj energetických nápojov deťom do 15 rokov. Za bolo len 51 poslancov, zdržala sa aj veľká časť klubu Sme rodina, hoci jej poslanci boli medzi navrhovateľmi.

Lidl dostal od štátnej potravinovej správy pokutu 10-tisíc eur. Predajňa v Bardejove mala podľa kontrolórov chybné cenovky či hnilé ovocie, problémom boli aj omrvinky v poličkách na pečivo. Reťazec reagoval, že zrejme išlo o ľudské zlyhanie. (hnonline.sk)

Štáty EÚ podporili pravidlá pre ľahšiu opraviteľnosť výrobkov. Veľká väčšina spotrebných produktov vrátane elektroniky či textilu predávaných v Únii by sa mala aj dôslednejšie recyklovať, aby ubudlo prebytočného odpadu.

Zástancovia nedeľného predaja upozorňujú, že predĺženie májovej schôdze zvýšilo šancu na schválenie zákazu. Návrh podali súčasní aj bývalí poslanci OĽaNO a Sme rodina, parlament o ňom ešte nehlasoval ani v prvom čítaní.

Šéf správnej rady Tesca v Británii John Allan odstúpi, štyri ženy ho obvinili z nevhodného správania. Firma tvrdí, že žiadne pochybenia nezistila, podľa jeho nástupcu však hrozí, že obvinenia by pre Tesco boli „rušivým faktorom“.

Nové nákupné centrum pri kaštieli svätej Žofie v Ružomberku chce investor otvoriť na prelome tohto a budúceho roka. Firma Mayflower Group Lukáša Šarköziho a Andreja Mardiaka plánuje do projektu podľa Aktualít.sk investovať 10 miliónov eur.

Čína predstihla Japonsko na pozícii najväčšieho svetového vývozcu áut. V 1. štvrťroku ich vyviezla 1,07 milióna, medziročne o 58 % viac. Z Japonska išlo na svetové trhy 954-tisíc vozidiel, export stúpol o šesť percent.

Alibaba za tri mesiace do marca zvýšila tržby o 2 % na 30,1 miliardy dolárov, čakal sa lepší výsledok. Čínski spotrebitelia začali po skončení protipandemických opatrení viac nakupovať, výdavky však brzdí viaznuce ekonomické oživenie.

Walmart zvýšil kvartálny prevádzkový zisk medziročne o 17 % na 6,2 miliardy dolárov. Spotrebitelia podľa manažmentu viac míňajú za lacnejšie varianty produktov, firma preto mohla zlepšiť celoročný výhľad hospodárenia.

Francúzski potravinári obnovia rozhovory o cenách výrobkov s maloobchodom. Potraviny v krajine v marci zdraželi medziročne o 16 %. Vláda a potravinári chcú, aby obchodníci premietli do cien zlacnenie surovín na svetových trhoch.

Eurokomisia chce zaviesť jednotný colný systém a obmedziť administratívu spojenú s rastúcim počtom cezhraničných internetových nákupov. Navrhuje aj clá pre najlacnejší tovar, ktorý je v súčasnosti od nich oslobodený.

Vývoz z Nemecka do krajín susediacich s Ruskom v 1. štvrťroku prudko stúpol. Množia sa podozrenia z obchádzania sankcií za vojnu na Ukrajine prostredníctvom reexportu.

Predaj nových osobných áut v EÚ rastie deviaty mesiac, v apríli sa podľa združenia ACEA medziročne zvýšil o 17,2 percenta. Na Slovensku stúpol o 13,8 percenta. Odbyt áut za prvé štyri mesiace bol však o 22,8 percenta nižší než v roku 2019.

Zdroj - ACEA

Maloobchodné tržby v USA sa v apríli zvýšili o 0,4 %, čakal sa výraznejší rast. V marci klesli o 0,7 %. Výsledky naznačujú, že spotrebiteľské výdavky sa v 2. štvrťroku rozbehli, čo znižuje očakávania hospodárskej recesie. (reuters)

Eurozóna sa v marci vrátila do obchodného prebytku po sérii 17 deficitných mesiacov. Záporné saldo v uplynulom období spôsobili rastúce ceny energií a ruská invázia na Ukrajinu.

Talenty prídu tam, kde sú zaujímavé príležitosti, hovorí šéfka KInIT-u Mária Bieliková o zvrátení slovenského odlivu mozgov. Slovensko to môže docieliť spojením silne rozvinutého priemyslu a investícií do vedy a výskumu.

Odbyt osobných a úžitkových áut v Číne sa v apríli zvýšil medziročne o 83 %, informoval zväz výrobcov CAAM. Vlani v rovnakom období výrobu a predaj vozidiel paralyzovali prísne protipandemické opatrenia.

To, že je Slovensko „výrobnou dielňou“ EÚ, má aj svoje výhody, hovorí šéfka talentovej jednotky na úrade vlády Viktória Skřivánková. Jednou z nich je, že po pandémii viaceré firmy sťahujú výrobu z Ázie do Európy.

Nemecký export do Číny v 1. štvrťroku klesol medziročne o 12 % na 24 miliárd eur. Nenaplnili sa nádeje nemeckých firiem na oživenie vývozu po tom, ako Peking zrušil prísne pandemické opatrenia.

Europoslanci o rok predĺžili pozastavenie dovozných ciel na ukrajinský vývoz poľnohospodárskych produktov. Cieľom je pomôcť krajine, ktorej vojna bráni v obchodovaní so zvyškom sveta. Účinnosť súčasných opatrení sa skončí 5. júna. (čtk)

V pondelok 8. mája budú obchody na Slovensku zväčša zatvorené, keďže bude sviatok. Výnimku majú napríklad predajne na staniciach, letiskách a benzínkach, lekárne, obchody so suvenírmi či veľkoobchody.

Prudký marcový prepad tržieb v slovenských obchodoch nie je až taký výnimočný, nákupné ochladenie postihlo drvivú väčšinu krajín Európskej únie, ukazuje Graf dňa. Na čele rebríčka krajín Únie sa nachádzali Estónsko, kde domácnosti utlmili nákupy medziročne o viac ako 13 percent, Slovensko bolo so 6-percentným poklesom maloobchodných tržieb desiate.

Traja veľkí predajcovia nápojov na Slovensku stiahli žiadosť o posúdenie vytvorenia spoločného podniku na recykláciu fliaš. Informoval o tom protimonopolný úrad. Zatiaľ nie je jasné, čo bude ďalej s ich plánmi na spoluprácu v tejto oblasti.

Inflácia a klesajúce príjmy domácností sa čoraz viac prejavujú na ich spotrebiteľskom správaní, hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Maloobchodné tržby sa v marci prepadli o šesť percent, bol to najväčší pokles od februára 2021.

Maloobchodné tržby nezrýchlili v marci pokles len na Slovensku, ale aj v celej EÚ. Medziročne sa podľa dát Eurostatu znížili o 4,1 percenta, kým vo februári klesli o 2,6 percenta.

Parlament rokuje o návrhoch Smeru na odpustenie odvodov potravinárom či cenovú reguláciu. Ide o body, ktoré sa strana Roberta Fica snažila neúspešne presadzovať na mimoriadnej schôdzi, ktorú poslanci nakoniec neotvorili.

Maloobchodné tržby v marci prehĺbili medziročný pokles na šesť percent, čo je najväčšie zníženie od februára 2021, keď bola na Slovensku pandémia. Znížil sa predaj v supermarketoch a hypermarketoch aj v predajniach nábytku či elektra.

Firma, ktorá na Slovensku zastrešovala módne značky TimeOut, KVL a Lee Cooper, skončila v konkurze. Na problémy spoločnosti Great United Trading Slovakia upozornil Index. Firma bola stratová, viaceré predajne v obchodných centrách už zavreli. (index)

Predaj čistých elektromobilov v Británii v apríli vzrástol medziročne o 59 % na 20-tisíc, celý automobilový trh stúpol o 12 %. Podľa odhadu združenia SMMT podiel elektrických áut na celkovom odbyte za celý rok prekročí 18 %. (reuters)

Slovenská ekonomika sa vrátila na predcovidovú úroveň rýchlejšie, ako sa čakalo, už v prvej polovici roku 2021. Prispela k tomu najmä vyššia spotreba domácností, investície a vývoj čistého exportu a zásob, tvrdí Inštitút finančnej politiky.

Vývoz z Nemecka sa v marci znížil oproti februáru o 5,2 percenta. Klesli predovšetkým dodávky do Spojených štátov a Číny. Prepad je väčší, než sa čakalo. Ešte viac ako vývoz klesol dovoz, oproti minulému mesiacu stúpol obchodný prebytok.

Prevádzkový zisk firmy Škoda Auto v 1. štvrťroku vzrástol z 337 na 542 miliónov eur. Medziročne vzrástli aj tržby, a to z 5,1 na 6,8 miliardy eur. Automobilka dodala zákazníkom medziročne o 12,6 percenta viac vozidiel, teda 209-tisíc.

Japonské automobilky čelia kríze odbytu v Číne. Ich predaj v 1. štvrťroku sa prepadol medziročne o 32 %, čo je viac ako dvojnásobok oproti poklesu celého trhu. Čína rýchlo prechádza na elektromobily, japonské značky svojou ponukou zaostávajú.

Maloobchodné tržby v Nemecku v marci prekvapivo klesli štvrtý mesiac za sebou. Medzimesačne sa ich prepad prehĺbil na 2,4 % z februárových 0,3 %, analytici počítali s návratom k rastu.

Čakanie na remeselníkov môže byť túto stavebnú sezónu kratšie, keďže sú o čosi menej vyťažení. Lacnejší však nebudú. Nižšie ceny sa, naopak, dajú čakať pri niektorých stavebných materiáloch ako drevo a železo.

Predajca odevov GAP prepustí 1800 z 95-tisíc zamestnancov. Podobne ako ďalšie firmy čelí rastúcim obavám z ekonomickej recesie v USA a snaží sa znížiť náklady. Už v septembri prepustil 500 kancelárskych pracovníkov.

Ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov medzimesačne vrástla o 8 bodov na 98,4 bodu. Dosiahla tak desaťmesačné maximum. K zlepšeniu prispelo hlavne hodnotenie podnikateľov v stavebníctve a priemysle.

Reťazec Walmart využíva na rokovania s dodávateľmi o cenách četbota, ktorého vyvinula kalifornská firma Pactum AI. Obchodník tvrdí, že softvér mu pomáha šetriť čas na dohodovania aj peniaze.

Mastercard plánuje tento rok spustiť na Slovensku službu Click to Pay, ktorá umožní platiť na internete bez zadávania údajov z karty. Presný dátum zatiaľ firma nezverejnila, podobne nie je jasné, kedy službu spustí konkurenčná Visa.

Bežná OSB doska sa dnes dá kúpiť za 17,55 eura, pred rokom bola o sedem percent drahšia. Železnú tyč zoženiete aj o polovicu lacnejšie, ale ďalej mierne dražie cement či malta, opisuje konateľ stavebnín BenátCentrum Igor Štrba. Prinášame prehľad, komu sa v týchto dňoch oplatí začať prerábať.

Šéfka nemeckého konglomerátu Thyssenkrupp Martina Merzová predčasne odstupuje z funkcie. Merzová posledné mesiace čelila kritike pre neschopnosť nájsť kupcu hlavnej divízie ocele. Po jej odstúpení firme padli akcie o 12 %.

Niektoré výrobky z ocele zlacneli až o polovicu a drevo o deväť percent, opisuje konateľ zlatomoravských stavebnín BenátCentrum Igor Štrba. Ušetriť môžu najmä tí, ktorí si projekt zvládnu urobiť svojpomocne a bez úveru.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliuVčera 21:40Zelená tranzícia je skutočne príležitosťou na čo?Včera 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutiaVčera 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidentaVčera 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo životaVčera 19:44Výrok o najhoršom stave verejných financií v histórii bol nekompetentný, hovorí Klimek (+ podcast)Včera 19:15Newsfilter: Štát preverí firmy, ktoré pomáhajú akademickým podvodníkom typu Andreja DankaVčera 19:12Slovenský kras chce spravovať svoje jaskyne sám, vstupné by podľa riaditeľa malo ostať v regióneVčera 17:38Hirmanove žaloby na Sulíkov Dubaj sa týkajú firmy, ktorej majiteľ podniká s Borisom KolláromVčera 17:14Naše verejné financie sú naozaj vo veľmi zlom stave, zhoduje sa väčšina ekonómov v paneli expertovVčera 16:57Shooty: ŠtípanceVčera 16:57Je to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokovVčera 16:05Skúma, ako vylepšiť darcovstvo krvi a plazmy. Prejavil sa efekt prostredia, plaketa nemala veľký vplyv, vraví odborníčkaVčera 15:41Umelá inteligencia je závislá od jej čipov. Nvidia vďaka tomu zarába viac než Tesla či FacebookVčera 15:33Najhoršie násilie v Kosove za posledné roky. Prečo Západ viac kritizuje kosovskú vláduVčera 14:25Plačeme na nesprávnom hrobe. Opäť razVčera 14:09Náhoda? NemyslímVčera 14:02Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike nastane až vtedy, keď v nej nebude OĽaNOVčera 14:00Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony. Je úspech, že netrafili Kremeľ, komentujú to nacionalistiVčera 13:32Putin je len rukojemníkom, o invázii nerozhodol sám, hovorí ruský politológVčera 12:17Pláže plné piesku a pobrežné lesy. Málo známe poľské mesto pri Balte nenudí ani mimo sezónyVčera 12:15Lotyšský novinár: My sme nezabudli, ako vyzerá ruský tank. Nerozumiem, prečo je to u vás inéVčera 12:01Muž po úraze ochrnul, teraz chodí. Nová technológia prepojila mozog s jeho miechouVčera 11:00Pod slnkom Jany Shemesh: Rodičovský dôchodok odhalil problém – čo by o dospelých deťoch (ne)mali vedieť ich rodičiaVčera 10:06Dostatok priestoru aj vopred nastavené pravidlá. Ako pripraviť seba aj domácnosť na príchod psaVčera 09:57Domácnosti sú ešte stále finančne odolné, ďalej ich naštartuje očakávaný rast príjmov, tvrdí NBSVčera 09:37Pokojne choďte, ale budeme strieľať. Reportáž z obce, kde Rusi mesiac väznili v pivnici 360 ľudíVčera 08:42Danglár: Tajná dohoda vo WashingtoneVčera 08:25Po Monaku to vyzerá na tretí titul pre VerstappenaVčera 08:13Keď idem ilustrovať, vždy si najskôr urobím mapu knihy, je to taký cestovný poriadok, hovorí Peter Kľúčik