Obchod

Reťazec predajní potravín Terno a Kraj má vytvorené skupiny takzvaných mobilných vedúcich zamestnancov. Mali by byť schopné nahradiť šéfov predajní na obmedzený čas v regiónoch, kde vypadnú pre vlnu omikronu.

Maloobchodné tržby v USA v decembri klesli o 1,9 %, spotrebitelia sa potýkali s nedostatkom tovaru a zvyšovaním cien. Slabé výsledky pravdepodobne nezmenia očakávania, že rast americkej ekonomiky sa v poslednom kvartáli 2021 zrýchlil.

Obchodný prebytok Číny za minulý rok stúpol na rekordných 676 miliárd dolárov. K najlepšiemu výsledku od začiatku sledovania údajov v roku 1950 prispel najmä silný rast vývozu. V rekordnom pluse skončila aj bilancia za december. (reuters)

Poľská LPP Group, ktorá prevádzkuje obchody Reserved, Sinsay alebo House, plánuje otvoriť tento rok v Česku a na Slovensku aspoň 30 predajní. Hľadá vhodné priestory, zameriava sa najmä na mestá, ktoré majú viac ako 10-tisíc obyvateľov. (čtk)

Odbyt nových áut v Rusku vlani stúpol o 4,3 % na 1,67 milióna a čiastočne sa zotavil z prepadu spôsobeného pandémiou. Najpredávanejšou značkou bola Lada, ktorej podiel na trhu presiahol 20 %. (reuters)

Nárast objemu nákupov na internete sa na Slovensku vlani podľa cenového porovnávača Heureka spomalil na 19 %, čo predstavuje 2,08 miliardy eur. Dvojciferné prírastky zaznamenali najmä v prvom štvrťroku, v ďalších bol už nárast nižší.

Británia a India začali rokovať o dohode o voľnom obchode, ktorá by zvýšila ich vzájomnú výmenu o miliardy libier. Pre Londýn to tento rok bude najväčší takýto začiatok rozhovorov.

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov sa dožaduje možnosti otvoriť pre všetkých ľudí aj takzvané „neesenciálne“ obchody, teda napríklad kníhkupectvá či elektrá. V súčasnosti môžu byť otvorené pre zaočkovaných a ľudí po prekonaní covidu.

Poľský podnik PKN Orlen kúpi od maďarského MOL-u 41 čerpacích staníc na Slovensku a 144 v Maďarsku. Zaplatí za ne zhruba 229 miliónov eur. Obchod je súčasťou série transakcií medzi PKN Orlen, MOL-om a saudskoarabským gigantom Saudi Aramco.

Celkový odbyt skupiny Volkswagen sa vlani znížil o 4,5 % na 10-ročné minimum 8,9 milióna vozidiel. VW sa v poslednom období podobne ako ďalší výrobcovia áut pasuje s nedostatkom čipov. (reuters)

V letákoch už nebude povinný podiel slovenských potravín a umožní sa tiež predaj po uplynutí minimálnej trvanlivosti. Zmeny schválila vláda. Ak novelu odobrí parlament, znížia sa aj minimálne pokuty za opakovaný prehrešok proti zákonu.

Značka BMW predbehla Mercedes a stala sa najväčším svetovým predajcom prémiových áut. Odbyt bavorskej značky vlani stúpol o 9 % na rekordných 2,2 milióna áut, Mercedes-Benz znížil predaj o 5 % na takmer 2,1 milióna kusov.

Celosvetový odbyt značky VW sa vlani znížil o 8 % na 4,9 milióna vozidiel. Na poklese sa veľkou mierou podieľal nedostatok čipov. Odbyt elektromobilov sa vyšplhal na nový rekord.

Ak by Rusko v prípade vojny na Ukrajine odpojili od finančného systému Swift, ruským obchodným partnerom by ste už nevedeli platiť tak ako doteraz. Tunajšie firmy však zatiaľ túto hrozbu nevnímajú.

Predaj nových áut v Číne vlani stúpol prvý raz za posledné štyri roky, zvýšil sa o 3,8 % na 26,3 milióna. K celoročnému výsledku prispel silnejúci dopyt po elektromobiloch, oznámil zväz výrobcov CAAM.

Billa postaví do konca roka v Seredi nový centrálny sklad za vyše 38 miliónov eur. Nahradí ním súčasný sklad v Senci. Východné Slovensko bude ďalej obsluhovať z Petrovian pri Prešove.

Čínsky e-shop JD.com otvoril v Holandsku robotické obchody, stroje majú na starosti prípravu a doručenie objednávok. Predajne s názvom Ochama v Leidene a Rotterdame sú prvým vstupom JD.com na európsky trh s kamennými predajňami.

Škoda Auto vlani dodala celosvetovo 878-tisíc vozidiel, medziročne o 126-tisíc menej. Dôvodom poklesu je pandémia aj kríza s nedostatkom čipov do palubnej elektroniky. Predaj sa znížil tretí rok za sebou.

Ceny chleba a pečiva budú pokračovať v raste aj v roku 2022, pretože stúpajú náklady a chýba pomoc od štátu. Výrobcovia tak nemajú inú možnosť, len premietať rastúce náklady do cien, tvrdí Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Autobazáre AAA Auto a Mototechna vlani zvýšili odbyt o štvrtinu na 86-tisíc ojazdených vozidiel. Je to najviac za 30 rokov existencie firmy, ktorá patrí do skupiny Aures Holdings. Približne pätinu áut vlani predala na slovenskom trhu.

Od pondelka 10. januára sa rušia obmedzenia otváracích a prevádzkových hodín všetkých prevádzok. Už oddnes je povolená konzumácia v zóne stravovania obchodných domov za rovnakých podmienok ako v ostatných reštauráciách. Hygienici zverejnili novú vyhlášku.

Export aj import Slovenska v novembri vzrástli o viac než 10 %, prekonali aj predpandemický november 2019.  Dovoz prvýkrát od roku 1993 prekročil 8 miliárd eur, hodnota vývozu bola v novembri po marci 2021 druhá najvyššia v histórii. (šúsr)

Tržby maloobchodu sa v novembri medziročne zvýšili o 3,9 %, prekonali aj úroveň spred pandémie, a to o 3,5 %. Vo veľkoobchode tržby stúpli o 31,7 %, predpandemické úrovne prekonal o 29 %, vyplýva z údajov Štatistického úradu.

Francúzsky reťazec Auchan zvažuje, že dá znovu ponuku na prevzatie Carrefouru, píše agentúra Bloomberg. Vznikol by tak najväčší maloobchodný predajca potravín vo Francúzsku, ktorý by mohol ľahšie konkurovať lacným nemeckým predajniam.

Vo štvrtok 6. januára bude väčšina obchodov na Slovensku zatvorená. Výnimku zo zákazu predaja majú prevádzky na letiskách a staniciach, predajne so suvenírmi, veľkoobchody a tiež obchody, kde tovar neponúkajú zamestnanci. Fungovať môžu aj služby.

Cena nápoja v PET fľašiach a plechovkách bude v obchodoch uvedená bez 15-centovej zálohy, ktorá sa zaúčtuje pri pokladnici. Uviedla to riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai.

Príjmy Egypta z prevádzky Suezského prieplavu prekonali vlani 6 miliárd dolárov, čo je najviac v jeho histórii. Vzrástol aj počet lodí, ktoré vlani Suezský prieplav využili, a to o 10 %.

Obrat svetového zahraničného obchodu v pomere k HDP klesol na 52,8 %, čo bolo najmenej od roku 2009, ukazuje graf roka od Vladimíra Baláža, ekonóma z Prognostického ústavu SAV. Svetový obchod je pritom výhodný najmä pre malé krajiny ako Slovensko, pretože sa dokážu špecializovať na produkty, po ktorých je dopyt, a vyvážať ich do celého sveta.

Od zajtra sa spúšťa na celom Slovensku zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Na pultoch sa však ešte budú dopredávať aj nápoje v nezálohovaných obaloch. Rozdiel je v symbole Z pri čiarovom kóde. Za každý kus nápoja s touto značkou zaplatí zákazník 15-centovú zálohu.

Foto N - Tomáš Grečko
Foto N - Tomáš Grečko

Nové na Dennikn.sk

19:00Týždňový newsfilter: Nádej zhasla, prokurátori sú aj za Žilinku znormalizovaní 18:35Pred zničujúcimi asteroidmi nás chráni najmä Jupiter. V minulosti to bolo oveľa drsnejšie, hovorí astronóm 17:22Shooty: Ťah Žilinkom 17:09Aký bude turnaj bez Djokovića a prečo sa hovorí o Murraym? Otázky a odpovede pred Australian Open 14:46Bödör zatiaľ do väzby nepôjde, vo februári ho čaká súd v kauze Dobytkár 14:28Ospravedlňte ma, prosím, z verejnej diskusie o obrannej dohode s USA 13:55Nedeľná nekázeň: Proroci mlčia 13:52Vlhová sa chybou pripravila o najlepšiu desiatku. Som veľmi nahnevaná, hovorila po super-G 12:03Dokonalí podvodníci 11:46Pre depresiu sa bál vyjsť z izby. Teraz má Thanasi Kokkinakis prvý titul a teší sa z neho aj Federer 11:40Tristošesťdesiattri hrmených! Referendum na vás! 10:52Kúpili ste byt, predali ste pozemok? Nezabudnite podať priznanie  09:57V čase požiaru už ľudia v Osadnom dávno nemali byť, hovorí expertka na sociálne služby 07:22Do boja v elektrotankoch? Nie je to až také nereálne. Americká armáda skúma aj pohon mikroreaktormi 00:09V Bosne som ostal, mám tu kosti zavraždených najbližších, hovorí muž, ktorý inšpiroval Európsky film roka 2021Včera 17:35Tím s hviezdnymi utečencami, bitka na ihrisku a rozhodcovský škandál. Prvý týždeň na Africkom pohári národovVčera 14:19Norbert Bödör bol doma len pár hodín, opäť mu hrozí väzbaVčera 13:59Košický newsfilter: Výpravca v Čani dal na koľaje desať zarážok, ale vlak bez rušňovodiča nezastavilVčera 13:32Prišla bez očakávaní, nakoniec bola spokojná. Pád najlepšej zjazdárky Vlhovú nerozhodilVčera 09:34Áno, vy ste trafili žrď, smeje sa mu aj mäsiarka. O jednom z najslávnejších gólov, ktorý nepadolVčera 09:26tl;dr Prečo zabudnete, čo ste chceli, keď vojdete do miestnosti?Včera 07:00„Pán Blatter, prijali ste úplatok?“ Nerozoznal Beckhama od Croucha, aj tak rozložil korupčné vedenie FIFA14.01 22:02Pád obľúbeného syna kráľovnej Alžbety. Nesmel byť ani na fotkách zo svadby svojej dcéry14.01 21:24Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény14.01 20:58Chcem hypotéku: Sprísnili banky v novom roku podmienky na hypotéky? Chystajú sa zvyšovať úroky?14.01 19:22Newsfilter: Žilinka bude odhaľovať nadnárodný zločin s kolegom zo sankčného zoznamu EÚ14.01 19:09Oprava „tankodrómu“ pri Trenčíne sa odsúva, Doležal verí, že sa začne na jar14.01 18:48Dokumentuje príbehy žien: Fascinuje ma rozprávať sa s deväťdesiatničkami o tom, čo všetko v živote zažili14.01 18:26Láska, nenávisť a Djoković. Ako sa medzi antihrdinami ocitol tenista, ktorý chcel byť milovaný ako Federer14.01 18:14Prečo práve v Bratislave a prečo teraz? Zorientujte sa v chaose okolo zrušených vlakov