Obchod

Lidl na Slovensku skúša v niektorých predajniach nechať otvorené len samoobslužné pokladne, píše web tvnoviny.sk. Týka sa to menej vyťažených časov, typicky prvej a poslednej hodiny. Nemecký reťazec však hovorí, že ak niekto chce nablokovať nákup v pokladnici, vyhovejú mu. (tvnoviny.sk)

Online predajca textilu Zalando prestane používať zavádzajúce etikety o udržateľnosti. Od polovice apríla sa na jeho výrobkoch už nebudú objavovať symboly ako listy alebo stromy.

Svetový obchod s tovarom porastie do roku 2032 priemerným tempom 2,8 % ročne a HDP o 3,1 %, odhaduje firma BCG. Podľa nej nastáva odklon od dlhodobého trendu, keď bol obchod hnacím motorom globalizácie.

Vláda zvažuje kúpu maďarského systému na porovnávanie cien základných potravín v obchodoch. Podľa ministra financií Ladislava Kamenického sa chystajú rokovania v Maďarsku.

Rýchly rast čínskych e-shopov s lacnou módou hýbe globálnym odvetvím leteckej nákladnej dopravy. Obchody ako Shein či Temu sa snažia získať čoraz viac priestoru na leteckú prepravu tovaru, aby prilákali spotrebiteľov na rýchle dodanie.

Zakladateľka Zásielkovne Simona Kijonková po 13 rokoch odíde z vedenia skupiny Packeta, ktorá službu prevádzkuje. Šéfovala jej až do predaja na prelome minulého a tohto roka. Na čelo firmy má po dokončení transakcie nastúpiť Erich Čomor.

Walmart kupuje za 2,3 miliardy dolárov výrobcu smart televízorov Vizio, sľubuje si od toho posilnenie reklamného biznisu. Najväčší svetový maloobchodník zvýšil kvartálne tržby aj zisk.

Vo veku 80 rokov zomrel japonský miliardár Hirotake Jano. V Japonsku pomohol spopularizovať koncept dolárových diskontov, agentúra Bloomberg podnikateľov majetok vyčíslila na približne 1,9 miliardy dolárov.

Predaj nových osobných áut v EÚ v januári medziročne vzrástol o 12,1 percenta, spamätal sa tak z decembrového poklesu o 3,3 percenta. Všetky veľké trhy zaznamenali výrazný rast. Na Slovensku odbyt stúpol o takmer 19 percent.

Firemný newsfilter: Veľké Sabolovo tajomstvo je odkryté, detvianske PPS ďalej rastú a stimuly budú už aj pre investorov v Bratislave

  • Obnova štátnych kúpeľov na Sliači sa zadrhla
  • Uprostred krízy na domáce e-shopy zatlačí aj ďalší veľký konkurent z Ázie
  • Slovnaft začína masívnejšie investovať do neruskej ropy

Maloobchodné tržby v Británii v januári rástli najrýchlejšie za takmer tri roky, medzimesačne stúpli o 3,4 %. Ich oživenie naznačuje, že britská ekonomika by sa mohla rýchlo dostať z recesie, do ktorej skĺzla koncom minulého roka. (reuters)

O tri, najviac päť rokov by už aj na Slovensku mohli pri doručovaní balíkov nahradiť kuriérov autonómne vozidlá a drony, predpovedá generálny riaditeľ DPD Peter Pavuk. Materská firma Geopost už podľa neho robotických kuriérov využíva v Estónsku a drony vo Francúzsku. 

Kríza e-shopov zasiahla aj veľkú doručovaciu firmu DPD. Už predvlani sa zo ziskov prepadla do strát a k záveru vlaňajška meškala aj s doručovaním. Generálny riaditeľ Peter Pavuk problémy vysvetľuje nábehom nového skladu a straty podľa neho firmu výraznejšie neohrozujú.

Holandskému prevádzkovateľovi obchodov Ahold klesol v štvrtom kvartáli prevádzkový zisk medziročne o 42,2 percenta na 675 miliónov eur. Hlavnou príčinou je predaj amerického reťazca FreshDirect.

Slovenská obchodná inšpekcia bude môcť opäť robiť cenové kontroly potravín v obchodoch. Schválil to parlament pozmeňovacím návrhom k novele zákona o cenách. Vzniknúť má aj štátny informačný systém na porovnávanie cien potravín.

Predaj zahrievaného tabaku s arómou bude na Slovensku zakázaný až od roku 2025, nie už od marca. Schválil to parlament, zmenu pôvodného návrhu presadil výbor pre zdravotníctvo.

Vývoz z Ruska do Európy minulý rok klesol o 68 % na 85 miliárd dolárov, keďže EÚ drasticky znížila nákupy ruskej ropy a plynu. Ruský export do Ázie, ktorá sa stala hlavným energetickým klientom Moskvy, stúpol o viac ako päť percent.

Coop Jednota potvrdila, že tento rok chce na Slovensku otvárať prvé samoobslužné predajne. Testovať ich plánuje aj Billa, zatiaľ neoznámila kedy. V Česku je zhruba desať samoobslužných predajní. (tvnoviny.sk)

Barclays kupuje Tesco Bank za 600 miliónov libier, chce získať väčší podiel v britskom retailovom bankovníctve. Tesco použije väčšinu príjmu z predaja na odkúpenie vlastných akcií.

Francúzsky módny dom Hermès vo 4. štvrťroku zvýšil tržby o 17 % na 3,4 miliardy eur a prekonal odhady analytikov. Ťaží zo záujmu o luxusný tovar, ktorý nenarušila ani ťažká ekonomická situácia.

Zahraničný obchod Slovenska sa vlani po roku vrátil do prebytku, dosiahol 4,2 miliardy eur. Bol to najlepší výsledok od roku 2014. Predvlani bilancia skončila s deficitom 4,5 miliardy eur.

Čínskemu e-shopu Alibaba klesol kvartálny čistý zisk o 69 % na 1,9 miliardy eur. Tržby stúpli o päť percent, zaostali však za očakávaniami analytikov. Výsledky negatívne ovplyvnilo slabnúce oživenie čínskej ekonomiky po pandémii.

USA do roku 2025 predbehnú Čínu a stanú sa najdôležitejším obchodným partnerom Nemecka, uviedla nemecká obchodná a priemyselná komora DIHK. Hlavným dôvodom vzostupu obchodu so Spojenými štátmi je rast nemeckého vývozu do tejto krajiny.

Tržby v českom maloobchode vlani klesli o 4,1 %. Prepad je najvyšší od roku 2001, od ktorého štatistici zverejňujú tieto údaje. Tržby v medziročnom porovnaní zaostávali celý minulý rok s výnimkou novembra a decembra. (čtk)

Ekonómovia očakávajú, že maloobchodné tržby tento rok začnú rásť. „Spotreba domácností už svoje dno našla. Naznačuje to rastúca spotrebiteľská dôvera, obnovený rast reálnych miezd či ustupujúca inflácia,“ uviedol analytik Ľubomír Koršňák.

Maloobchodné tržby na Slovensku vlani klesli najviac za 14 rokov, za celý rok sa prepadli o 4,5 percenta. Obchodníkom nepomohli ani vianočné nákupy: v decembri tržby prehĺbili medziročný pokles na štyri percentá a znižovali sa jedenásty mesiac v rade.

Tržby z predaja čipov tento rok stúpnu o 13 % na nový rekord 595 miliárd dolárov, odhaduje zväz polovodičového priemyslu SIA. K rastu by mal prispieť dopyt po umelej inteligencii. Vlani tržby klesli o osem percent.

Nemecký export sa v decembri prekvapujúco prepadol o 4,6 %, analytici čakali dvojpercentný pokles. Ešte horšie sa vyvíjal dovoz, ktorý sa znížil o 6,7 %. Podľa štatistikov je príčinou hlavne slabý globálny obchod.

Ľudia nakupujú v kamenných obchodoch po pandémii viac, ako sa čakalo. Tento jav sa nazýva „nakupovanie z pomsty“, píše Marek Šulik. Vysvetľuje, že sa vyvinul ako reakcia na frustráciu spôsobenú obmedzeniami slobody pohybu. „Ľudia sa vrátili do obchodov, hneď ako to bolo možné, a začali v nich nakupovať aj to, čo nepotrebovali, aby potlačili nepríjemné pocity spojené s pandémiou.“

Nemecké pivovary vlani predali najmenej piva od zjednotenia krajiny v roku 1990. Odbyt po krátkom oživení v roku 2022 klesol o 4,5 % na 8,4 miliardy litrov a nedostal sa ani na úroveň pandemického roka 2021.

Farmárov v EÚ trápia drahé pôžičky, tlak na ceny, výkyvy počasia aj lacný dovoz z Ukrajiny. Sťažujú sa aj na prílišnú reguláciu, analyzuje portál Politico dôvody, prečo sa protesty európskych poľnohospodárov presúvajú z východu na západ a ich razancia zaskočila niektorých politikov.

EÚ sa zhodla na prísnejších pravidlách označovania medu, marmelád a džúsov. Na obale budú musieť byť konkrétne informácie o krajine pôvodu a podiele zmesí vo výslednom produkte. Zmenu musí schváliť ešte europarlament a členské štáty.

Číne sa vlani nepodarilo vystriedať Japonsko na pozícii najväčšieho svetového vývozcu áut. Podľa údajov z colných úradov oboch krajín Japonsko exportovalo 5,97 milióna vozidiel a Čína 5,22 milióna.

Predaj áut so spaľovacím motorom bol na vrchole v roku 2017, uviedla skupina BloombergNEF. Odvtedy každoročne klesá pre rastúci podiel elektromobilov.

Reťazec H&M vo 4. kvartáli medziročne viac ako späťnásobil prevádzkový zisk na 383 miliónov eur, zaostal však za odhadmi trhu. Firma oznámila, že má nového generálneho riaditeľa Daniela Ervera.

Britský protimonopolný úrad CMA sa zaoberá vernostnými kartami supermarketov. Dôvodom je rastúci počet prípadov, keď obchody ponúkajú zľavnený tovar len držiteľom týchto kariet.

Globálny trh s autami tento rok stúpne o 2 % a takmer sa vráti na úroveň spred pandémie, uviedlo nemecké združenie VDA. Nemecký trh podľa neho klesne a zostane o štvrtinu nižší, ako bol pred koronakrízou.

Českú maloobchodnú sieť Hruška prevezme maďarský investičný fond Oriens. Hruška patrí v Česku k najväčším obchodným sieťam, má predajne hlavne na Morave, v Sliezsku a vo východných Čechách.

Na Slovensku končia e-shopy hej.sk, zákazníkov posielajú Datartu, ktorý patrí do rovnakej skupiny. Datart bude vybavovať aj reklamácie už predaného tovaru. Internetové obchody hej.sk budú fungovať ešte do konca februára. (tvnoviny.sk)

Čínsky trh s luxusným tovarom sa zotavuje, podľa analytikov ponúka nové príležitosti na rast. Vlani sa nákupy v Číne podieľali na globálnom trhu s luxusným tovarom 16 %, do roku 2030 by to malo byť najmenej 20 %, odhaduje firma Bain.

Firemný newsfilter: Kolumbijčania v slovenskej čokoláde, nové zlato pri Žiari a prichádza Křetínskeho potravinový e-shop

  • Chemosvit vidí nový biznis v inovatívnej recyklácii plastov
  • Štátne lesy po nástupe novej vlády pomenili obchod s drevom
  • V Partizánskom rastie najväčšia slovenská fabrika na zdravotnícke potreby

H&M plánuje redukciu aktivít v Španielsku, oznámili odbory CCOO. Zatvorí štvrtinu z 91 obchodov a prepustí vyše 580 zo štyritisíc zamestnancov. Španielsko je domovom hlavného konkurenta H&M, firmy Inditex.

Rokovania o voľnom obchode medzi Britániou a Kanadou sa zasekli. Ako problém sa ukázal nedostatočný prístup na poľnohospodársky trh aj niektoré zdravotné predpisy.

Súdny dvor EÚ podporil automobilku Audi v spore o ochrannú známku. Sťažovala sa na poľského výrobcu náhradných dielov, ktorý používal podobné logo.

Lotyšský daňový úrad zistil päťtisíc porušení sankcií uvalených na Rusko a Bielorusko od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Týkali sa dodávok tovaru, ktoré podliehajú v krajine kontrole.

V obchode Denníka N teraz nájdete vybrané tituly za akciovú cenu 4,90 €. Predplatitelia a predplatiteľky si môžu vybrať z ponuky 16 kníh zo slovenskej aj zahraničnej produkcie. Prečítajte si reportážnu knihu Do tmy o extrémistických skupinách alebo titul Nacistická hrozba o tom, kam konflikty a extrémistická ideológia doviedli ľudstvo.

Sieť autobazárov AAA Auto dostala v Poľsku pokutu viac ako 16 miliónov eur. Úrad pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa UOKiK ju potrestal za spôsob, akým informovala o cenách.

Dovozca škodoviek očakáva, že česká značka si ešte posilní pozíciu na slovenskom trhu. Škoda má dlhodobo na Slovensku najvyšší podiel na registráciách. Celkový predaj nových áut bude podľa firmy stagnovať.

Reťazcu Ikea na Slovensku v uplynulom finančnom roku stúpol obrat o deväť percent na 142,4 milióna eur. Informácia o zisku zatiaľ zverejnená nebola. Podiel online predaja zostal rovnako ako v predchádzajúcom roku na 23 percentách.

Predplatitelia Denníka N majú oddnes možnosť kúpiť si vybrané knihy z obchodu Denníka N len za 4,90 €. Akcia platí do stredy 31. januára a vzťahuje sa na 16 titulov z domácej aj zahraničnej ponuky .

Nové na Dennikn.sk

16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Expert vysvetľuje, ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiť 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierku 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a Harabin 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa) 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúť 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľudu 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčik 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy) 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana Bercelová 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rast 13:23Danglár: Agresori 13:02Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má Strnad 12:46Poľská odborníčka na kvalitu potravín: Vstup do EÚ bol pre našich farmárov veľmi výhodný 12:24Mýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbami 12:01Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziť 11:59Ukrajina a naše zbožné želania 11:13Európskej ekonomike sa nedarí, výhľad pre Slovensko je optimistickejší, ak to vláda nepokazí 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Všetko sa stíha 10:45Podporujete Putinovo Rusko? Ste na strane zla 10:44Často vidíme, že deti riadia rodinu a rodičia sú výkonnou zložkou. V takej rodine sú všetci nešťastní, hovorí psychologička 10:01Láska z chemického laboratória, najobyčajnejší koniec sveta a ďalšie tipy, čo pozerať 09:40Aj najväčšie hovädo môže trpieť tak ako vy. Film Zimné prázdniny je známa, ale najdôležitejšia story 08:23RTVS ako štátna akciovka? SNS to tak chce už v lete, všimnúť si to môže Európska komisia 08:20Svetový newsfilter: Litovský minister vyčíta spojencom, že sú ľahko čitateľní a radí prekvapiť Putina 07:23Zistila som po štyroch rokoch vzťahu, že ma partner podvádza s mužmi. Môže byť gej, aj keď sa vždy tváril ako homofób? 07:15Zlý deň pre Slovan. Vypadol z Konferenčnej ligy a od FIFA dostal zákaz prestupov 06:59Ráno z New Jersey: Wright chce to, čo má Slafkovský. Poníženým fanúšikom Devils dochádza trpezlivosť 06:26Čaputová sa dozvedela, že Rusi zaútočia, večer predtým, Naď ani nešiel spať. Ako slovenskí politici reagovali na začiatok vojny 06:24Ekonomický newsfilter: Akciové trhy lámali rekordy vďaka nečakaným ziskom Nvidie Včera 20:00Newsfilter: Susko chce vraj upokojiť spoločnosť, v skutočnosti stále upokojuje len korupčníkov a zlodejov