High 5ive

  • Kto sa má vedieť zorientovať v množstve kultúrnej ponuky? My! Tu je náš osobný výber podujatí a vecí, ktoré vás môžu zaujať.
  • Odoberajte ho aj emailom

High 5ive: Goncharov – údajne stratený film režiséra Scorseseho z roku 1973. Existuje oficiálny plagát, soundtrack, zábery z filmu, analýzy či recenzie, má to len jeden háčik. Okrem toho: hustý horor pop dua Bonnie Trash, nórsky džez týždňa, otázka skutočného zázraku vo filme The Wonder a tiež zázrak miznúcej speváčky Adele.

High 5ive: Hudba týždňa na celý rok? Arooj Aftab a jej univerzálna melanchólia. Redaktor Patrik Garaj v newslettri s tipmi z popkultúry a umenia odporúča pakistanskú hudobníčku, ktorej hudba je podľa znalcov zmesou ozvien sufizmu, folku, minimalizmu i klasiky. „Ja poviem, že je to najväčšia dávka emócie široko-ďaleko,“ píše.

Nasaďte si slúchadlá, Sam Cohen prináša jednu z platní jesene, píše Patrik Garaj v High 5ive – výbere najlepších počinov z (pop)kultúry. „Tá platňa znie ako The Beatles na sedatívach, z reproduktorov znie pohodovo odovzdaná melanchólia.“

High 5ive: Nový album kolumbijskej hudobníčky Lucrecie Daltovej znie, akoby Portishead zostúpili do tmavého baru kdesi v Južnej Amerike. Zároveň ide o konceptuálnu platňu s utopickým sci-fi príbehom, ktorý sa oplatí vypočuť.

„Nejde len o našu schopnosť toho druhého akceptovať. Ale o to byť na jeho strane. Čiže vnímať samých seba ako ‚iných‘,“ píše filozofka Julia Kristeva. Okrem pripomienky tejto knihy v novom High 5ive nájdete: čo majú kokošovské duby s Kolumbusom, strom roka, pohľad na plávajúce stromy po mori a antimodernistu Luciena Krolla.

Manželia Catherine a Maurice Krafftovci sa od kolegov vulkanológov odlišovali tým, že priam vyhľadávali pobyt a výskum na aktívnych sopkách. Nový dokumentárny film Fire of Love zachytáva tento partnerský vzťah na hraniciach vulkánov.

High 5ive: Yuval Noah Harari, ktorý miliónom ľudí vysvetlil svet, sa najnovšie zameral na mladých čitateľov. V mnohých jazykoch vychádza jeho knižný cyklus o tom, ako sa človek stal pánom tvorstva a planéty. História vývinu človeka má deti podnietiť ku kritickému pohľadu na dnešný svet.

Čoskoro sa bude konať festival Next, hudobná výchova pre dospelých mimo stredných prúdov. A možnosť na skúmanie, kde sa hudobne nachádzame. Okrem toho v novom High 5ive: severské anti-krimi Kalmann, (ne)potrebné veci od Atypyk, opäť famózny Moses Sumney i smútočný ornament masy.

Voľakedy sa v hudbe samplovalo, čoskoro bude možné používať hlas speváka či speváčky, ktorú si vyberiete. Hudobníčka Holly Herndon ukazuje, ako to funguje, a upozorňuje na problémy, ktoré to prináša.

High 5ive: Čo sa stane, keď sa stretnú veteráni alternatívnej scény The Young Gods a pionier minimalizmu Terry Riley? Interpretácia klasickej skladby In C v podaní úderky zo Švajčiarska znie osviežujúco invenčne.

Je budúcnosť miest vo výške? Myslia si to minimálne organizátori Medzinárodnej ceny za výškové budovy. Pozrite si finalistov aktuálneho ročníka a rozmýšľajte, či v nich zazriete budúci svet, píše newsfilter High 5ive.

Tri príklady z longlistu Medzinárodnej ceny za výškové budovy. Foto - Time of Blue, CA Immo/Klaus Helbig, Tom Roe

Knihy Margaret Atwoodovej, Oceana Vuonga či Davida Mitchella sa budú dať prečítať až o sto rokov. To je “knižnica budúcnosti” umelkyne Katie Personovej, do ktorej každý rok pribudne jedno dielo. A vyjdú až v roku 2114. Nový High 5ive aj o tom, ako zmení nazeranie na svet kolízia s medveďom, najstručnejší výklad vied, svet podľa detského videnia a pohľad z Mesiaca na Zem v roku 1879.

Nová technika má často horšie meno, než si zaslúži. Koho zaujímajú vyslovene pozitívne efekty najnovšej techniky, sleduje napríklad laureátov Prix Ars Electronica 2022. Okrem toho v novom High 5ive: vesmírna architektka Galina Balašova, nový magazín The European Review of Books, prečo ísť na festival Mela, film The Art of Life a rebríček rebríčkov kníh na leto.

Život v kluboch sa opäť rozbieha a kto zabudol, aké to je, môže si atmosféru pripomenúť na veľkej výstave fotografa popkultúry Wolfganga Tillmansa vo Viedni. Okrem toho v novom High 5ive: nekonečný dom Friedricha Kieslera, hybridné hmýrenie festivalu Sensorium, pamäti Chrisa Blackwella i raritky na Record Store Day.

High 5ive: USA sú jedinou krajinou na svete, ktorá má viac oficiálne držaných strelných zbraní ako obyvateľov. Fotograf Gabriele Galimberti prejazdil Ameriku a portrétoval hrdých vlastníkov celých arzenálov pištolí či pušiek.

Foto – Gabriele Galimberti

High 5ive: Čo to Fletch vlastne v Depeche Mode robil. Zažila sa predstava, že príspevok Andyho Fletchera do skupiny bol skôr manažérsky a psychologický. Napriek tomu vždy bol a aj po svojom odchode ostáva ako člen kultovej formácie hviezdou.

Legenda hovorí, že Island má preto takú živú kultúrnu scénu, lebo je tam zlé počasie. A všetci sa teda venujú tvorbe. Tak sme to boli skontrolovať. V islandskom špeciáli High 5ive vystupujú: Jónsi, Andri Magnason, BSÍ, Gyda Valtýsdóttir, Umbra, Seabear či Dagsson.

Hige 5ive: Benátske bienále súčasného umenia je v plnom prúde, ale československý pavilón je pre rekonštrukciu opäť zavretý. Pozrite si nápady Anetty Mony Chisy a Lucie Tkáčovej, ako by sa spiaca budova dala oživiť.

Ako sa hrajú deti v Afganistane, Kongu či vo Švajčiarsku? Umelec Francis Alÿs putuje svetom a sleduje, ako deti spolu trávia čas. Pozrite si výsledky. Okrem toho v novom High 5ive nájdete, ako chutí brutalistická kuchyňa, diela Jeffa Koonsa, ktoré majú ísť na Mesiac, knihy od PJ Harveyovej a Tracey Thornovej i talentovaného papagája.

Jeho hudba znela ako zvuk vesmíru: všetko pomaly plynie, ponárate sa do pocitu nekonečna, len sem-tam zapípa nejaký satelit. Pripomeňme si pioniera elektronickej hudby Klausa Schulzeho, ktorý nedávno zomrel. Okrem toho v novom High 5ive: hluk gitary Marca Fusinata na benátskom Bienále, kamenné kostoly v Malibele, múzeum veľrýb a návod na vlastnú animáciu.

High 5ive: Čo je láska? To je otázka, ktorú si vo filme The Windshield Wiper kladie španielsky režisér a umelec Alberto Mielgo. Jeho snímka získala aktuálneho Oscara za najlepší krátky animovaný film.

High 5ive: Zajace sa svojou plodnosťou a zvestovaním nového života preskákali nielen do veľkonočnej symboliky, ale vo veľkom aj do dejín umenia. Pozrite sa, v koľkých dielach sa dajú nájsť.

Matka so štyrmi deťmi sa rozhodla zostať v donbaskej „červenej zóne“ a dnes má za sebou už niekoľko rokov života vo vojne. Celá rodina sa rozhodla natočiť o svojej skúsenosti film. Dokument Zem je modrá ako pomaranč zachytáva tento proces sebapoznávania.

High 5ive: Znakom solidarity môže byť aj to, že si vytvoríte konto na ukrajinskom filmovom portáli Takflix a pozriete si dokument Vstup cez balkón. Snímka ukazuje, akú rolu zohráva balkón v spoločenskom živote susedného štátu.

Keď na konci februára ruská vojnová loď vyzvala osadenstvo Hadieho ostrova v Čiernom mori ku kapitulácii, z druhej strany sa ozvalo: „Русский военный корабль, иди на хуй.“ Z tohto poslania nepriateľa niekam sa stalo heslo národného odporu. A dnes sa jeho obrazové spracovanie má dostať na ukrajinskú poštovú známku, píše nový diel High 5ive.

Návrh poštovej známky odporu od Borisa Groha.

Čo sa deje s kultúrou vo vojne? Ničia sa umelecké diela, umelci si namiesto tvorby chránia životy a objavuje sa vlna podpory a spolupatričnosti. Toto všetko platí aj o aktuálnej situácii na Ukrajine. V novom High 5ive nájdete: zničené diela Marije Prymačenkovej, osud ukrajinského pavilónu na Bienále v Benátkach, reakciu politického kresliara Dana Perjovschiho i maratón čítania ukrajinskej literatúry.

Jedno z diel ukrajinskej výtvarníčky Marije Prymačenko (1909 - 1997).

Uvoľňovanie pandemickej situácie zlepšuje náladu, priam láka vyjsť von a zahvízdať si. Hudobníčka Molly Lewis si na pískaní postavila kariéru. Vyskúšajte jej láskavé hvízdanie. Okrem toho v novom High 5ive: dravý heavy rock Hedvig Mollestadovej, príbehy písané umelou inteligenciou, Putinov stôl v memečkách či tweety od sondy na Marse.

Prišla na vás trudnomyseľnosť? Zažeňte ju preklikaním starých talkšou s talianskym hercom Robertom Benignim. Okrem toho v novom High 5ive: rebríček slovenských filmov storočia, film o Kunderovi a pošlite list svojmu budúcemu ja.

High 5ive: Vedecká ilustrácia je fascinujúcim okrajovým javom výtvarného umenia. Vyžaduje si hodiny sústredenej práce, sláva sa za ňu však nežne. Aktuálne môžete na výstave nazrieť do prírodných svetov autora Jána Šveca.

Zachytávanie súdnych procesov kresbou má svoje zlaté časy za sebou. V histórii tohto žánru sa však nájdu zaujímavé kúsky. Napríklad môžeme vidieť, ako sa Charles Manson počas procesu vyrútil na sudcu. Okrem toho v novom High 5ive: slovná hra Wordle, Burial a jeho nová zvuková hmla či fotostretávky po 40 rokoch.

Čo bude teraz Angela Merkelová robiť na dôchodku? Riešiť kriminálne prípady. Napadlo to autorovi Davidovi Safierovi, ktorý bývalú kancelárku zvečnil v detektívke Miss Merkel. Zdá sa, že čitateľov to baví. Okrem toho v novom High 5ive: impozantné akváriové svety, hormóny Stoona, portrét líšky v snehu a výborná improvizácia Stevieho Wondera na nefunkčných klávesoch.

High 5ive: Vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave sa čoskoro zíde veľa ľudí, ktorí tam zrejme pravidelne nechodia. Na organe tam totiž zahrá švédska hudobníčka Anna von Hausswolff. Na obale svojej platne All Thoughts Fly stojí v ústach rímskeho boha podsvetia a tak nejako to bude aj znieť.

Dokážu byť stroje vtipné? Existuje celá scéna na pomedzí robotiky a humoru, ktorá sa snaží na pódium postaviť umelých komikov, riadených umelou inteligenciou. Okrem toho v novom High 5ive: fotograf Saul Leiter a maliar Alex Colville vybočili z radu, Namaľuj Merkelovú!, magazín Saturday a neexistujúce slová.

High 5ive: Na mieste niekdajšieho krátera v Arkansase ľudia už roky hľadajú diamanty. Skvelý krátky film The Diamond vám ukáže, že v skutočnosti si tam mnohí liečia traumy a rany. Okrem toho v novom High 5ive: múzeum v mexickom pralese, najlepšie fotky z dronov, ako naložiť s malým bytom a skvelá poklona skupine The Velvet Underground.

Príbeh žuvačky, ktorú hudobníčka Nina Simone prilepila na klavír: Dostala sa do rúk člena skupiny Nick Cave and the Bad Seeds Warrena Ellisa a dnes sa stala predmetom jeho novej knihy. Nie je, samozrejme, len o žuvačke. Okrem toho v novom High 5ive: režisér Werner Herzog opäť píše, čisto mužská Girl Band, Erik Truffaz trúbi Jánošíka a pohľad na to, čo nakreslil Franz Kafka.

Z hradu Uhrovec je krásny výhľad, má zaujímavú históriu, našli sa tam vreckové slnečné hodinky zo 16. storočia a aktuálne figuruje vo finále ceny za architektúru CE ZA AR. Okrem toho ponúka High 5ive ďalšie augustové tipy: východniarske lo-fi od Sám Badyho, šialená banda Horsey, ako sa zorientovať na Netflixe, ktoré mesto je od vás najďalej a čo sa bude diať po smrti.

High 5ive: Kde sa začína dielo umelca a patria do neho aj jeho detské kresby? Kedy sa výtvarný prejav stáva skutočným umením? Tieto otázky si možno klásť na výstave Čím chceš byť? Umelec? v bratislavskej Kunsthalle. Predstavuje detské práce etablovaných umelcov.

Keby ste mali určiť najkrajší zážitok svojho života a potom v ňom môcť zotrvať navždy, ktorý by to bol? Odpovede na to zbiera projekt After Life Experience. Okrem toho v novom High 5ive: náhoda v živote a tvorbe Briana Ena, náhodné putovanie s Randonauticou, kúzlo ľudskej improvizácie a múzeum Buda Spencera.

Nový High 5ive: Nie každý by chcel ostať na starobu odložený v domove pre seniorov, obzvlášť v čase pandemickej izolácie. Umelkyňa Kateřina Šedá vstupuje do tejto situácie a sympaticky podáva seniorom ruku. Okrem toho aj storočné mapy, ktoré chcete mať, pohodový návrat Kráľov pohodlia, balík literárnych podujatí a hrajúci sa Picasso.

Pravidelný svetový Record Store Day neslúži len ta to, aby ste si mohli kúpiť hudobné rarity, ale aj na to, aby ste stretli živého predavača hudby, ktorý už čoskoro môže vyhynúť. Teraz je na to opäť príležitosť. Okrem toho v novom High 5ive: o čom je priateľstvo s Robinom Dunbarom, o rýchlosti života v Japonsku a Azerbajdžane či o brutalistickom kostole.

Nový diel High 5ive prináša víťaza Medzinárodnej Bookerovej ceny, zväzok výnimočných rozhovorov z Paris Review aj nákresy astronomických pozorovaní z 19. storočia. Pri vyše siedmich tisícoch ilustrácií francúzskeho astronóma a umelca Étienna Léopolda Trouvelota nejde z dnešného pohľadu ani tak o vedeckú presnosť, ale oveľa viac o estetický zážitok.

Nový diel High 5ive prináša skvelé tanečné predstavenie The Barre Project, eudaimonický stroj pre lepšiu prácu a predstavuje profil Gastro Obscura so zvláštnymi jedlami. Google Earth už ukazuje zmenu planéty.

Kým Tony Allen ako 79-ročný zomrel, stále bol aktívnym bubeníkom. Otec afrobeatu si zahral takmer s každým zo svetovej scény. Jeho aktuálny album s príznačným názvom There Is No End znie tak, ako keby bol stále medzi nami.

Stála po boku Nicka Cava, keď rozbiehal svoju hudobnú kariéru, prispela k dôležitým skladbám jeho rôznych zoskupení. Pripomíname si speváčku, textárku a hudobníčku Anitu Lane, ktorá nás prednedávnom opustila. Okrem toho v novom High 5ive: Etgara Kereta asi poznáte, ale videli ste aj Keretov dom? A pohľady na Eiffelovku šmrncnuté Japonskom?

Pred vyše štyristo rokmi nás opustili Shakespeare a Cervantes, a preto sa dnes oslavuje Svetový deň kníh a autorských práv. Pri listovaní však nemusí ísť len o vysokú literatúru. Newsletter High 5ive svojím monotematickým knižným vydaním ponúka balík tipov z tlačenej kultúry.

Jimi Hendrix, Kurt Cobain či Amy Winehouse už novú hudbu nevytvoria, umelá inteligencia to však za nich dokáže. V rámci kampane na zvýšenie povedomia o psychickom zdraví vznikli „nové“ skladby týchto a ďalších hudobníkov. V novom High 5ive tiež čakajú: miznúce písmo klimatickej krízy či flautista Paul Horn v mauzóleu Tádž Mahal.

Podieľal sa na krádeži jej obrazov, neskôr ho sama maľovala. Dokumentárny film The Painter and the Thief ukazuje nevšedný príbeh vzťahu, ktorý vznikol z odcudzenia umeleckého diela. Okrem toho v novom High 5ive: zvláštne heslá z hlbín Wikipédie, satanské tenisky, pečenie s Legom či kontemplatívny Pharoah Sanders.

Hovorí si „muž desaťtisíc zvukových efektov”, ústami toho dokáže veľa. Michaela Winslowa poznáte z Policajnej akadémie, no oplatí sa ho spoznať aj mimo uniformy. Okrem toho v novom High 5ive: tričká Harukiho Murakamiho, klub zberateľov práčok či ruská kyberpunková farma.

Sibír nie je len miesto treskúcich mrazov, nekonečnej tajgy a niekdajších gulagov. Vinie sa cez ňu aj stopa klavírov, ktoré sa sem za rôznych okolností dostali. Pátrať po nich sa vybrala Sophy Robertsová a svoju cestu zachytila v knihe The Lost Pianos of Siberia. Okrem toho v novom High 5ive: Kontrafakt u Jimmyho Fallona, upokojujúce latino od Sassu, undergroundový folklór i unikátny žltý tučniak.

Dokážeme myslieť za horizont svojich životov? Sme zodpovední za ďalšie generácie? Ako sa naučíme uvažovať dlhodobo? O týchto témach píše Roman Krznaric v knihe The Good Ancestor. Okrem toho nový diel High 5ive odporúča: databázy pre filmových fanúšikov, ľudské hodiny na webe, ikonický obal platne od Dinosaur Jr. či Philip Glass s klavírom vo večernej talkshow.

Nové na Dennikn.sk

10:32Vo funkcii riaditeľa koalície Matoviča strieda Kollár 09:51Nezmenili sa ani po cunami. Japonci upratujú cudzie odpadky na štadióne, je za tým jednoduché príslovie 09:24Beh ako prevencia proti rakovine? Efektívnejší liek zatiaľ nemáme, hovoria vedci z Izraela 09:18O rozpočte a dôvere vlády by malo byť spoločné hlasovanie 08:17Týždeň v zdraví: Je fajčenie pred operáciou smrteľné? Budem žiť dlhšie, ak nájdem zmysel života? 07:23Nežil ani tak dlho, aby dostal rodný list. Príbeh Serhija, jednej z najmladších obetí vojny 06:37Ekonomický newsfilter: Vláda schválila daň pre elektrárne. Zasiahnuť ich má už o dva dni, ale nedá sa vypočítať 06:00300 slov z MS: Si príliš moderný, povedal tréner Kamerunu a svoju hviezdu vyradil z tímu 00:01Za neodkúpenie štadióna žalujeme štát o 44 miliónov eur. Všetko, čo vysúdime, dám na charitu, tvrdí KmotríkVčera 20:34Newsfilter: Vláda a odbory dúfajú, že dohoda prejde skôr, než si ju každý poriadne prečítaVčera 20:2233 rokov po: Ak si vie niekto zrátať dva plus dva, nemôže byť na strane Ruska, tvrdí Jozef LuptákVčera 18:25Lekári po dohode s vládou dosiahnu výšku českých platov, sestry aj ambulancie pripomínajú, že ich sa dohoda netýkaVčera 17:04Shooty: Rozpočtová múdrosťVčera 16:58Čo spôsobí inflácia? Tri pätiny domácností sa budú mať horšie, odhaduje NBSVčera 16:53Je tu kríza diktatúrVčera 16:52Prieskum Ipsosu: SaS stratila od odchodu z vlády už viac ako tretinu voličov, odišli mladí a vzdelaníVčera 16:33Nohavica, náš vzorVčera 16:32V proeurópskosti vlády sa kopí vataVčera 16:05Bratislava by mala rásť dovnútra. Iné metropoly sú zastavanejšie a majú kvalitný život, hovorí šéf CorwinuVčera 15:45Graf dňa: Ceny nehnuteľností sú nadhodnotené, no kým majú ľudia prácu, významné zlacnenie podľa NBS neprídeVčera 15:42Medici sa pýtajú štátu, ako chce zvládnuť vyššie počty študentov, keď nestíhajú učiť ani ichVčera 15:37Ľudí nahnevali aj zábery z Kataru. Čínou otriasajú možno najväčšie protesty za 30 rokovVčera 14:46Obmedzili sme sociálne siete a úľava prišla takmer okamžite. Sme príliš citliví, ak nás ničí nenávisť na internete?Včera 14:01Líder domácej výroby plastov vlani v Hlohovci zavrel staršiu lakovňu, no teraz ju nahradí novou výrobou nárazníkovVčera 13:56Román si vydal sám a už robí dotlač. Dušo Martinčok píše o queer ľuďoch aj o seniorochVčera 13:55Batman takmer neprežil pohryznutie potkanom na hranici. Boli sme s lekármi, ktorí ošetrujú migrantov (reportáž z Kútov)Včera 13:54Vývoj bojov (277. deň): Koniec tanku sa nekoná. Ako sa ich Rusi nakoniec naučili používaťVčera 13:51Danglár: Úspešné rokovanieVčera 13:06Nad knihou rozhovorov s mladými revolucionármi roku 1989Včera 12:19Na novom webe Sociálnej poisťovne by ste mali informáciu vyhľadať rýchlejšie