High 5ive

High 5ive: Seriál o šimpanzoch v ugandskom dažďovom pralese sa k týmto zvieratám približuje najviac, ako sa dá. Skúma ich ako sociálne tvory. Až nie je jasné, či tvorcovia naozaj odkrývajú inteligentnú šimpanziu podstatu alebo v nich príliš hľadajú ľudí.

Kultúrny newsletter High 5ive vstupuje do svojej piatej sezóny, a to kompaktným výberom toho, čo je možné za týždeň vidieť cestou na juhozápad. Najväčší kabinet historických zbraní na svete, Dürerove kresby boja na blízko, dychberúce podzemné priestory, brutalistický stánok ducha aj stretnutie s Rilkem v Duine.

Jiří Černý bol dídžejom bez tanečného parketu, píše newsletter Hight 5ive. Aj v časoch, keď bola dostupná všetka hudba, bol schopný pritiahnuť ľudí k spoločnému počúvaniu pesničiek na svojich antidiskotékach.

High 5ive: Presne pred 50 rokmi sa zrodil hip hop. Vtedy 18-ročný Clive Campbell alias DJ Kool Herc vytiahol na párty v Bronxe svoju novú techniku. Platne mal v dvoch kópiách, takže mohol z jednej pustiť inštrumentálnu časť a opäť na ňu rovnako nadviazať z druhej. Do vzniknutého rytmického prúdu cez mikrofón verbálne podkuroval obecenstvo.

High 5ive: Anohni sa nesnaží programovo znieť ako Nina Simone, no je zjavné, že s ňou má mnoho spoločné. Jej nová platňa je nadčasové dielo, ktoré by mohlo vzniknúť aj pred desiatkami rokov. Neznamená to, že je to nejaké retro, ale skôr to, že krása nepozná dátum.

Keď sa na tabuli objaví názov obce Strážky, zastavte a vstúpte do kaštieľa, píše High 5ive. Okrem iného tu nájdete expozíciu skvelého maliara Ladislava Mednyánszkeho, ktorý tu pôsobil, pohltiť vás môže aj príbeh poslednej barónky Margity Czóbelovej, ktorej život bol s kaštieľom spojený.

Krajina sa môže dostať do povedomia aj na stránkach tlačených magazínov. Newsletter High 5ive si všíma tri aktuálne časopisy, ktoré robia Slovensku reklamu – Monocle, Monopol a Backstage Talks.

Newsletter High 5ive bol pri obhliadkach stavieb, z ktorých vzídu finalisti ocenenia CE ZA AR. Okrem skúmania domácej architektúry na ceste našiel aj ďalšie podnety: tajomné dúpence v Hrušove, pramesto na Ukrajine či domácich architektov-hudobníkov.

High 5ive: Vypočujte si najlepšie zvuky minulého roka – vzduch, ktorý sa po stáročiach dostáva von cez prasklinu v ľadovci, zvuk vojny či brániaceho sa tuleňa.

High 5ive: Fotografka Clélia Odette Rochat sa zamyslela nad tým, či má ľudské telo dátum estetickej spotreby, a pripravila sériu odvážnych aktov. Začala sa stretávať so ženami nad 50 rokov, rozprávať sa s nimi a fotografovať ich.

V britskej skupine The Smiths, ktorá zásadne prispela k zvuku 80. rokov, stál Andy Rourke skôr v pozadí. No nebyť jeho basových liniek, sex symbol Morrissey by sa nemal do čoho hýbať. Newsletter High 5ive si pripomína nedávno zosnulého hudobníka.

Trvalo storočie, kým zátišie so zeleninou od Vincenta Van Gogha dostalo adekvátny názov. Meno nedávno menil aj obraz Edgara Degasa – jeho Ruské tanečnice sú totiž popravde Ukrajinky.

Dá sa napísať sci-fi príbeh v dvoch vetách? Ktosi skrývajúci sa pod pseudonymom small worlds sa o to snaží. Každý deň. Vyskúšajte. Okrem toho v novom High 5ive: čo nové sa zistilo o Mone Líze, radikálne gesto umelkyne Andrey Fraserovej, Kradmá ruka na palube jubilujúceho klubu Pink Whale či železničná stanica, akú ste ešte nevideli.

To, čo pre deti znamená spoločná hra, je pre dospelých kontakt so známymi. „Naplnenie medziľudských väzieb nie je len v kruhu rodiny, ale aj mimo nej. Neštruktúrovaný čas strávený s kamarátmi je potrebnou avantgardou dnešného života,“ píše Patrik Garaj v newslettri High 5ive.

High 5ive: Dánske duo robí hygge hudbu s minimalistickou eleganciou a bez toho, aby klesla do gýča, píše Patrik Garaj o svojom novom objave Svaneborg Kardyb. „V dobrom zmysle to znie ako škandinávsky dizajn: redukcia na minimum, ale tak, aby ste sa cítili mäkko.“

Ako jednoznačne a pochopiteľne ukázať, kde sa civilizácia nachádza a ako sa vyvíja klimatická kríza? Klimatológ Ed Hawkins stavil na farebné pásiky. Okrem toho v novom High 5ive: prečo musíme myslieť dlhodobo, aká hudba sa spája s Basquiatom, ako sa stať z otroka maliarom a čo dnes hrá Eddie Chacon.

Život Lee Millerovej by vydal aj na tri – bola modelkou, múzou, surrealistkou aj vojnovou fotografkou. Už niekoľko rokov sa o nej nakrúca film s Kate Winsletovou, vy si zatiaľ môžete pozrieť v novom High 5ive tisíce jej fotografií.

Lee Millerová, ako ju zvečnil Man Ray.

Vo viedenskom Múzeu Leopold visia obrazy Schieleho či Kilmta nakrivo. Kurátori tak upozorňujú na to, ako sa svet vykloní z rovnováhy, keď sa o daný počet stupňov ohreje Zem. Galérie už totiž nechcú byť len miestom klimatických protestov a rady by prispeli k zvyšovaniu povedomia o klimatickej kríze.

Vo viedenskom Múzeu Leopold visia obrazy nakrivo. Foto - Leopold Museum, Wien/Andreas Jakwerth

Alain Biet dokáže veľmi verne nakresliť predmety bežnej potreby. A stvárnil ich tisíce. Newsletter High 5ive odporúča krátky film, ktorý hovorí o jeho húževnatosti a o tom, koľkými vecami sa obklopujeme.

Nosia nablýskané saká, ako sa na kúzelníkov patrí. Výsledkom ich kúskov však nie je údiv a prekvapenie, ale smiech publika. Siegfried & Joy idú na hranu trápnosti a prinášajú uvoľnenie, ktoré teraz tak potrebujeme. Okrem toho v novom High 5ive: africká smršť skupiny Avalanche Kaito, galéria svetových stavieb roka, fenomén poľského plagátu a súrodenec Lega, o ktorom ste asi nepočuli.

Keďže ruské elity Ukrajinu stále nevidia na mape, britskí aktivisti sa rozhodli ju zvýrazniť, a to priamo pod oknami ruskej ambasády v Londýne. Okrem toho v novom High 5ive: čítajte o Ukrajine s Radomyrom Mokrykom a Jiřím Padevětom, pridajte sa k ukrajinskému knižnému klubu, podporte edíciu Ukrajina a ponorte sa do ukrajinského komiksu z pera Igorta.

High5ive: V Amsterdame ledva stihli otvoriť výstavu Jana Vermeera a už je vypredaná, 450-tisíc lístkov je preč. „V galérii sa nachádza 28 z 37 diel, ktoré po maliarovi ostali. V takomto počte sa ešte nikdy nedali vidieť. Čo k nim tak magneticky priťahuje? Je to autorova intímnosť a hra so svetlom? Je to fascinácia trvácnou a nezameniteľnou krásou?“ píše Patrik Garaj.

Sľubnú kariéru hudobníka Rena zastavili psychické problémy a borelióza. Po tom, čo celé dni strávil na lôžku, sa teraz dáva dokopy a svoj vnútorný boj pretavuje za veľkého potlesku a obdivu do hudby, píše High 5ive.

High 5ive: Umelec Jean-Remy von Matt vytvoril hodiny, ktoré odpočítavajú predpokladaný čas dožitia. Viac si tak sám uvedomuje čas ako dar a ešte aj prispieva na dobrú vec.

Carpe Vitam Clock, zariadenie odpočítavajúce zostávajúce sekundy života. Foto - Jean-Remy von Matt

Dá sa zmeniť panelové sídlisko? Projekt architekta Luciena Krolla v Berlíne 90. rokov nakoniec nevyšiel, jeho vízie však stoja za záujem i dnes. Okrem toho v novom High 5ive: prefekt Haussmann a jeho premena Paríža, Rick Rubin o kreativite, platňa týždňa od Rozi Plain a kto je brazílska ministerka kultúry.

High 5ive: Umelec Jason Shulman nastavil expozíciu na dĺžku celovečerného filmu a stlačil spúšť. Pozrite sa, ako vyzerajú filmy zachytené na jednej fotografii. Urobil to tak s množstvom filmovej klasiky.

Mlčanie jahniat v jednom zábere. Foto - Jason Shulman

High 5ive: Goncharov – údajne stratený film režiséra Scorseseho z roku 1973. Existuje oficiálny plagát, soundtrack, zábery z filmu, analýzy či recenzie, má to len jeden háčik. Okrem toho: hustý horor pop dua Bonnie Trash, nórsky džez týždňa, otázka skutočného zázraku vo filme The Wonder a tiež zázrak miznúcej speváčky Adele.

High 5ive: Hudba týždňa na celý rok? Arooj Aftab a jej univerzálna melanchólia. Redaktor Patrik Garaj v newslettri s tipmi z popkultúry a umenia odporúča pakistanskú hudobníčku, ktorej hudba je podľa znalcov zmesou ozvien sufizmu, folku, minimalizmu i klasiky. „Ja poviem, že je to najväčšia dávka emócie široko-ďaleko,“ píše.

Nasaďte si slúchadlá, Sam Cohen prináša jednu z platní jesene, píše Patrik Garaj v High 5ive – výbere najlepších počinov z (pop)kultúry. „Tá platňa znie ako The Beatles na sedatívach, z reproduktorov znie pohodovo odovzdaná melanchólia.“

High 5ive: Nový album kolumbijskej hudobníčky Lucrecie Daltovej znie, akoby Portishead zostúpili do tmavého baru kdesi v Južnej Amerike. Zároveň ide o konceptuálnu platňu s utopickým sci-fi príbehom, ktorý sa oplatí vypočuť.

„Nejde len o našu schopnosť toho druhého akceptovať. Ale o to byť na jeho strane. Čiže vnímať samých seba ako ‚iných‘,“ píše filozofka Julia Kristeva. Okrem pripomienky tejto knihy v novom High 5ive nájdete: čo majú kokošovské duby s Kolumbusom, strom roka, pohľad na plávajúce stromy po mori a antimodernistu Luciena Krolla.

Manželia Catherine a Maurice Krafftovci sa od kolegov vulkanológov odlišovali tým, že priam vyhľadávali pobyt a výskum na aktívnych sopkách. Nový dokumentárny film Fire of Love zachytáva tento partnerský vzťah na hraniciach vulkánov.

High 5ive: Yuval Noah Harari, ktorý miliónom ľudí vysvetlil svet, sa najnovšie zameral na mladých čitateľov. V mnohých jazykoch vychádza jeho knižný cyklus o tom, ako sa človek stal pánom tvorstva a planéty. História vývinu človeka má deti podnietiť ku kritickému pohľadu na dnešný svet.

Čoskoro sa bude konať festival Next, hudobná výchova pre dospelých mimo stredných prúdov. A možnosť na skúmanie, kde sa hudobne nachádzame. Okrem toho v novom High 5ive: severské anti-krimi Kalmann, (ne)potrebné veci od Atypyk, opäť famózny Moses Sumney i smútočný ornament masy.

Voľakedy sa v hudbe samplovalo, čoskoro bude možné používať hlas speváka či speváčky, ktorú si vyberiete. Hudobníčka Holly Herndon ukazuje, ako to funguje, a upozorňuje na problémy, ktoré to prináša.

High 5ive: Čo sa stane, keď sa stretnú veteráni alternatívnej scény The Young Gods a pionier minimalizmu Terry Riley? Interpretácia klasickej skladby In C v podaní úderky zo Švajčiarska znie osviežujúco invenčne.

Je budúcnosť miest vo výške? Myslia si to minimálne organizátori Medzinárodnej ceny za výškové budovy. Pozrite si finalistov aktuálneho ročníka a rozmýšľajte, či v nich zazriete budúci svet, píše newsfilter High 5ive.

Tri príklady z longlistu Medzinárodnej ceny za výškové budovy. Foto - Time of Blue, CA Immo/Klaus Helbig, Tom Roe

Knihy Margaret Atwoodovej, Oceana Vuonga či Davida Mitchella sa budú dať prečítať až o sto rokov. To je “knižnica budúcnosti” umelkyne Katie Personovej, do ktorej každý rok pribudne jedno dielo. A vyjdú až v roku 2114. Nový High 5ive aj o tom, ako zmení nazeranie na svet kolízia s medveďom, najstručnejší výklad vied, svet podľa detského videnia a pohľad z Mesiaca na Zem v roku 1879.

Nová technika má často horšie meno, než si zaslúži. Koho zaujímajú vyslovene pozitívne efekty najnovšej techniky, sleduje napríklad laureátov Prix Ars Electronica 2022. Okrem toho v novom High 5ive: vesmírna architektka Galina Balašova, nový magazín The European Review of Books, prečo ísť na festival Mela, film The Art of Life a rebríček rebríčkov kníh na leto.

Život v kluboch sa opäť rozbieha a kto zabudol, aké to je, môže si atmosféru pripomenúť na veľkej výstave fotografa popkultúry Wolfganga Tillmansa vo Viedni. Okrem toho v novom High 5ive: nekonečný dom Friedricha Kieslera, hybridné hmýrenie festivalu Sensorium, pamäti Chrisa Blackwella i raritky na Record Store Day.

High 5ive: USA sú jedinou krajinou na svete, ktorá má viac oficiálne držaných strelných zbraní ako obyvateľov. Fotograf Gabriele Galimberti prejazdil Ameriku a portrétoval hrdých vlastníkov celých arzenálov pištolí či pušiek.

Foto – Gabriele Galimberti

High 5ive: Čo to Fletch vlastne v Depeche Mode robil. Zažila sa predstava, že príspevok Andyho Fletchera do skupiny bol skôr manažérsky a psychologický. Napriek tomu vždy bol a aj po svojom odchode ostáva ako člen kultovej formácie hviezdou.

Legenda hovorí, že Island má preto takú živú kultúrnu scénu, lebo je tam zlé počasie. A všetci sa teda venujú tvorbe. Tak sme to boli skontrolovať. V islandskom špeciáli High 5ive vystupujú: Jónsi, Andri Magnason, BSÍ, Gyda Valtýsdóttir, Umbra, Seabear či Dagsson.

Hige 5ive: Benátske bienále súčasného umenia je v plnom prúde, ale československý pavilón je pre rekonštrukciu opäť zavretý. Pozrite si nápady Anetty Mony Chisy a Lucie Tkáčovej, ako by sa spiaca budova dala oživiť.

Ako sa hrajú deti v Afganistane, Kongu či vo Švajčiarsku? Umelec Francis Alÿs putuje svetom a sleduje, ako deti spolu trávia čas. Pozrite si výsledky. Okrem toho v novom High 5ive nájdete, ako chutí brutalistická kuchyňa, diela Jeffa Koonsa, ktoré majú ísť na Mesiac, knihy od PJ Harveyovej a Tracey Thornovej i talentovaného papagája.

Jeho hudba znela ako zvuk vesmíru: všetko pomaly plynie, ponárate sa do pocitu nekonečna, len sem-tam zapípa nejaký satelit. Pripomeňme si pioniera elektronickej hudby Klausa Schulzeho, ktorý nedávno zomrel. Okrem toho v novom High 5ive: hluk gitary Marca Fusinata na benátskom Bienále, kamenné kostoly v Malibele, múzeum veľrýb a návod na vlastnú animáciu.

High 5ive: Čo je láska? To je otázka, ktorú si vo filme The Windshield Wiper kladie španielsky režisér a umelec Alberto Mielgo. Jeho snímka získala aktuálneho Oscara za najlepší krátky animovaný film.

High 5ive: Zajace sa svojou plodnosťou a zvestovaním nového života preskákali nielen do veľkonočnej symboliky, ale vo veľkom aj do dejín umenia. Pozrite sa, v koľkých dielach sa dajú nájsť.

Matka so štyrmi deťmi sa rozhodla zostať v donbaskej „červenej zóne“ a dnes má za sebou už niekoľko rokov života vo vojne. Celá rodina sa rozhodla natočiť o svojej skúsenosti film. Dokument Zem je modrá ako pomaranč zachytáva tento proces sebapoznávania.

High 5ive: Znakom solidarity môže byť aj to, že si vytvoríte konto na ukrajinskom filmovom portáli Takflix a pozriete si dokument Vstup cez balkón. Snímka ukazuje, akú rolu zohráva balkón v spoločenskom živote susedného štátu.

Nové na Dennikn.sk

08:54Životy obyvateľov dobiehajúcich regiónov sa nedajú vážiť na kilá 08:47Znovu sa musí ukrývať na tajnom mieste, spisovateľ Salman Rushdie však zostáva odvážny aj po útoku 08:46Odpoveď Richardovi Sulíkovi 08:32Ako pri nadväzovaní vzťahov spoznáte manipulátora? Psychologička upozorňuje, čo si treba všímať 08:26Študenti sa pýtajú Sulíka: Život vašich detí bude horší ako vašich rodičov, odpovedá predseda SaS (+ video) 06:29Ekonomický newsfilter: Ľudia sa boja rastúceho rozpočtového deficitu omnoho viac ako migrantovVčera 21:50Vražda lídra Sikhov vyústila do diplomatickej vojny. Vysvetľujeme, čo sa deje medzi Indiou a KanadouVčera 21:08Белорусский дневник: Лукашенко хочет принять закон о запрете пропаганды ЛГБТ и чайлдфриVčera 21:06Bieloruský denník: Lukašenko chce prijať zákon zakazujúci propagáciu LGBT a dobrovoľnej bezdetnostiVčera 19:54Týždňový newsfilter: Matovič sa víkend pred voľbami pokúsil pochovať Sulíka a jeho SaSVčera 18:26Matovič obvinil Sulíka, že pomáhal Haščákovi. Sulík súkromné správy šéfovi Penty nepoprelVčera 16:45Máme tu všetko, ale vlastne nič. Príbehy o integrácii ukrajinských utečencov na Slovensku sú rôzneVčera 16:29Shooty: NevestaVčera 15:23Aká je životnosť ruského vojaka na Ukrajine? Ak nezomrie prvé mesiace, má veľkú šancu prežiťVčera 14:21Je to zrážka dvoch svetovVčera 13:59Kým Red Bull obhájil Pohár konštruktérov, Pérez si to komplikuje sám a nahráva kritikomVčera 13:46Nedeľná nekázeň: Dámska volenkaVčera 11:16Fotogaléria: Rok som fotil Bratislavu, videl som absurditu aj nádejVčera 10:28Ruská beztrestnosť má dlhú tradíciu, musíme ju prelomiť, vraví ukrajinská držiteľka Nobelovej ceny za mier23.09 19:30Komik Russell Brand čelí obvineniam zo sexuálnych útokov. Zastali sa ho Elon Musk a Andrew Tate23.09 17:20Nepočujúca učiteľka: Úplnú hluchotu považujem za najťažšie postihnutie, pretože navonok je neviditeľné23.09 14:15Bez vlakov zostanú tri okresy. Čo čaká cestujúcich pri Humennom od pondelka23.09 12:24Smer po voľbách podá obžalobu na prezidentku. Predvolebná kampaň a ďalšie lži, reaguje palác23.09 11:24Komentátori Denníka N: Smer nemusí robiť nič, stačí dávkovať nenávisť23.09 10:52Pre pána poslanca Fica (a tých, čo majú podobný pohľad na armádu)23.09 10:01Študentské voľby 2023: PS získalo 48 percent, do parlamentu by sa dostali len štyri strany23.09 08:45Prvý Rus z NHL odsúdil vojnu: S Ovečkinom sa nezhodneme, vláda chce získať kontrolu ako v Severnej Kórei, vraví Zadorov23.09 06:00Boženík je najlepším strelcom v Portugalsku. Nepatrí k hviezdam, ale môžu sa oňho zaujímať väčšie kluby, vraví expert22.09 20:16Na zebričkách bude skúmať vzácne ochorenie čiernych kostí. Prečo má Slovensko najviac prípadov na svete?22.09 19:14Prehnane starostlivá matka ho nenechala dospieť. Stal sa z neho patologický klamár a manipulátor