Košický U. S. Steel nedostane garantované ceny elektriny, ktoré žiada na ekologizáciu výroby ocele. Pre Denník E to povedal minister hospodárstva Peter Dovhun. Po dvoch 300-miliónových dotáciách môže podľa neho počítať už len so znížením tarify za systémové služby.
Apple má problém, ktorý môže zvýšiť cenu iPhonov, upozorňuje Zelený newsfilter s odkazom na zistenia novinárov z portálu Bloomberg. Viaceré továrne na výrobu komponentov sú v pásme, v ktorom klimatická kríza výrazne zvyšuje pravdepodobnosť tropických búrok, extrémnych povodní, záplav a horúčav.
Najväčší domáci výrobca plechových striech a odkvapov KJG za posledné tri krízové roky zarobil spolu 18 miliónov eur. Firmu potiahol rast stavebníctva, no považská rodina Kollárovcov svoj biznis vylepšila aj vlastnými silami.
Štát udelí 2000 víz pracovníkom v priemysle z krajín mimo EÚ, schválila to vláda. Zástupcovia priemyslu sa v lete neúspešne dožadovali, aby sa tento počet zvýšil na 5000. Tvrdia, že majú neobsadených omnoho viac pracovných miest.
Proti výstavbe najväčšieho slovenského logistického parku v okrese Dunajská Streda sa postavili miestni obyvatelia. Americká firma Panattoni Development Company chce v obci Veľké Dvorníky postaviť projekt s rozlohou 28 hektárov, čo je dvojnásobok rozlohy logistického centra Amazonu v Seredi.
Analýza, ktorá spochybňuje dôvody na výstavbu siedmich nových spaľovní, je utopistická, tvrdí Zväz odpadového priemyslu. Obsahuje vraj chyby a nepresnosti. Zväz takisto tvrdí, že ministerstvo životného prostredia preceňuje prínos dodatočného vytrieďovania a úpravy odpadu z čiernych kontajnerov.
Nové spaľovne, ktoré plánujú stavať investori po Slovensku, sú zbytočne veľké a väčšinu nebudeme potrebovať, vyplýva z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky. Ak by sa postavili, hrozí, že Slovensko sa stane závislé od produkcie a dovozu odpadu. Spaľovne produkujú aj nemalé skleníkové plyny.
Pomoc s cenami energií pre veľké fabriky už vláda do volieb nespustí, píšu Hospodárske noviny s odvolaním na zdroj z ministerstva hospodárstva. Nerátajú s ňou ani viaceré oslovené priemyselné podniky.
Slovenský výrobca batérií InoBat získal strategického spoluvlastníka z najvyššej ligy elektromobility. S novým čínskym spoluvlastníkom Gotion chce v Európe postaviť gigafabriku s ročnou kapacitou 20 GWh. Zatiaľ nie je jasné, či by mohla byť na Slovensku.
Firemný newsfilter: Košickým oceliarňam nestačí na prežitie ani 600-miliónová dotácia a štvrtina našich krčiem zmizla
Nové objednávky v slovenskom priemysle v júli klesli o 7,3 percenta, predtým päť mesiacov v rade rástli. Po prvý raz tento rok sa do mínusu prepadli aj objednávky vo výrobe motorových vozidiel, ktorá tvorí polovicu výkonu.
Vláda mierne zväčšila rozlohu plánovaného priemyselného parku pri Košiciach, niektoré parcely zo strategického územia vyňala a ďalšie zas pridala. Kabinet uviedol, že reaguje okrem iného na majetkové riešenie pozemkov.
Priemyselná výroba v eurozóne aj celej EÚ v júli klesla medzimesačne o 1,1 % po júnovom náraste o 0,4 %. V medziročnom porovnaní sa produkcia v oboch blokoch znížila o viac ako dve percentá. (eurostat)
Slovenským drevárskym fabrikám sa po rekordnom roku 2021 vlani výrazne prepadol zisk. Najväčšej píle Rettenmeier Tatra Timber klesol zo 14 na tri milióny eur. Z väčších firiem sa lepšie darilo iba bystrickej Doke a sninskej píle Beky.
Ani druhá 300-miliónová dotácia pre košický U. S. Steel nie je zárukou, že uskutoční investície do ekologickejších elektrických pecí. Celkové náklady na zelenú transformáciu, od ktorej závisí osud fabriky, majú totiž dosiahnuť minimálne 1,3 miliardy eur.
Spotreba plynu v európskom priemysle zostane o 20 % nižšia ako v roku 2021, odhaduje S&P Global Commodity Insights. Výrobcovia pre energetickú krízu v Nemecku obmedzili produkciu. Škrty sú prejavom začínajúcej hlbšej krízy.
Šestica slovenských podnikov dostane takmer pol miliardy eur na zelené investície. Najviac, 300 miliónov, pôjde oceliarňam U. S. Steel; podporené sú aj Duslo Šaľa, Slovnaft, Mondi, sklárne Rona z Lednických Rovní a cementáreň Danucem Rohožník. Tieto závody najviac znečisťujú životné prostredie.
Výroba áut sa po štyroch mesiacoch rastu v júli medziročne prepadla, ukazuje Graf dňa. Podľa analytikov sú za tým celozávodné dovolenky, ale aj pokles dopytu.
Slovenský priemysel si pohoršil aj napriek nízkemu základu na porovnanie z minulého roka, upozorňuje analytik Matej Horňák. Výhľad podľa ďalšieho analytika Ľubomíra Koršňáka nie je optimistický, no energetiku podporí spustenie tretieho bloku Mochoviec.
Firemný newsfilter: Výrobca známych chrumiek sa sporí o aquapark, obchádza nás zbrojársky gigant a Kvietik zase zarába na štátnom
USA a EÚ plánujú nové clá na nadmernú produkciu ocele z Číny a ďalších krajín. Majú sa týkať hlavne dovozu z Číny, ktorá ťaží z využívania netrhových praktík. Dohoda by mala ukončiť obchodný konflikt z éry prezidenta Donalda Trumpa.
Priemyselná výroba v Nemecku v júli klesla medzimesačne o 0,8 %. Je to opäť výraznejšie zníženie, ako sa čakalo, a zároveň tretie za sebou. Produkciu ťahal dolu rovnako ako v júni najmä prudký prepad automobilového priemyslu.
Nové objednávky nemeckého priemyslu v júli klesli výraznejšie, než sa predpokladalo. Medzimesačne boli nižšie o 11,7 %, analytici čakali prepad o 4 %. V júni zákazky výrazne stúpli vďaka prudkému rastu v leteckom a vesmírnom sektore.
Priemyselná výroba v Česku po piatich rastových mesiacoch v júli klesla medziročne o 2,8 %. Výrazný podiel na tom mala výroba a rozvod elektriny a plynu. Naďalej sa darilo produkcii áut, ktorá si udržala dvojciferné tempo rastu. (čtk)
Domáci automobilový priemysel posilní nový zahraničný investor. Španielsky výrobca výplní do autosedačiek Grupo Copo rozbehne svoj prvý slovenský závod v Pezinku s celkovo vyše 90 zamestnancami.
Do Michaloviec prichádza investor, ktorý tam chce vyrábať kompozitné rošty zo živice a sklenených vlákien odolnejších voči chemikáliám. Investorom je nemecká firma Lichtgitter. Výšku investície nespresnila. Vo výrobe má nájsť zamestnanie vyše 20 nových pracovníkov.
Podnikateľ Karel Pražák, ktorý kúpil vydavateľstvo Mafra od Andreja Babiša, ho môže čoskoro opäť predať. Vôbec totiž nezapadá do jeho portfólia, v ktorom je napríklad chemická výroba vrátane slovenskej fabriky Fortischem a realitné projekty.
Slovenskí exportéri nahradili stratený ruský trh arabskými krajinami a Tureckom, ukazuje Graf dňa z dát Inštitútu finančnej politiky. Časť tovaru vyvezeného do nových destinácií zrejme aj tak končí v Rusku, exportéri však za to nenesú zodpovednosť.
Čerstvé hodnotenie ekonomiky od podnikových manažérov neveští pre eurozónu nič dobré, ukazuje Graf dňa. Index PMI sa prepadol ešte hlbšie do zóny, ktorá signalizuje recesiu, ale Európsku centrálnu banku to od ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb zrejme neodradí, hovorí ING.
Švédske Volvo by okrem automobilov mohlo pri Košiciach vyrábať aj batérie do elektrických áut. Denníku E to potvrdilo viacero zdrojov blízkych slovenskej investícii koncernu.
USA uvalia predbežné antidumpingové clo na pocínovanú oceľ z Kanady, Nemecka a Číny. Chcú ochrániť domácich výrobcov tohto typu ocele, ktorý sa používa najmä na výrobu plechoviek.
Bez vysávačov uhlíka ľudstvo klimatickú krízu zrejme nezvládne, počítajú s nimi aj vedci, píše Zelený newsfilter. Neexistuje však vôbec žiadna záruka, že to bude fungovať. Zatiaľ zachytávajú smiešne málo skleníkových plynov, sú nespoľahlivé, veľmi drahé a spotrebujú veľa energie. Vláda USA však do nich investuje miliardy dolárov.
Kúpu americkej oceliarskej skupiny U. S. Steel zvažuje aj druhý najväčší výrobca ocele na svete ArcelorMittal. Ponuky zatiaľ podali firmy Cleveland-Cliffs a Esmark, v oboch prípadoch bola ich hodnota vyššia ako 7 miliárd dolárov.
Britská zbrojovka BAE Systems prevezme za 5,5 miliardy dolárov americkú Ball Aerospace, ktorá podniká v oblasti elektroniky pre stíhačky, vojnové lode a raketové systémy. Dohodu ešte musia schváliť regulačné orgány.
Priemyselná výroba v eurozóne v júni obnovila rast, medzimesačne stúpla o pol percenta po stagnácii v máji. Podobne sa vyvíjala aj produkcia v celej EÚ. V medziročnom porovnaní v oboch zoskupeniach zmiernila prepad na 1,2 %. (eurostat)
Americký výrobca plechoviek na potraviny a chemické produkty Silgan zmodernizuje svoju slovenskú výrobu v Novom Meste nad Váhom. Investícia zabezpečí fabrike s 230 zamestnancami dlhodobejšiu budúcnosť.
Americký U. S. Steel odmietol ponuku na prevzatie od konkurenta Cleveland-Cliffs za 7,3 miliardy dolárov. Dostal viacero ponúk na odkúpenie celého podniku alebo jeho časti, teraz skúma ďalšie možnosti. U. S. Steel pôsobí aj na Slovensku.
Siemens za tri mesiace do júna vykázal čistý zisk 1,4 miliardy eur, pred rokom bol v strate 1,5 miliardy. Sľubne sa rozvíjal predaj aj prichádzajúce objednávky. Vlaňajšie výsledky ovplyvnil pád akcií Siemens Energy a odchod z Ruska.
Skupina Mubea investuje na Slovensku 60 miliónov eur do výroby súčiastok pre elektrické a hybridné autá. Investícia zahŕňa výstavbu novej továrne na východe Slovenska. Produkcia v závode má začať tento rok, určená bude na export.
Priemyselná výroba v Nemecku v júni medzimesačne klesla o 1,5 %, čakal sa miernejší prepad. Výrazný pokles zaznamenal automobilový priemysel. Medziročne vyprodukoval celý priemysel po očistení o kalendárne vplyvy o 1,7 % menej.
Medziročný rast priemyselnej výroby v Česku sa v júni spomalil na 0,9 % z májových 1,4 %. Rástla opäť hlavne výroba áut, produkcia v ďalších odvetviach klesala. Za celý prvý polrok sa výroba v priemysle zvýšila o 1,2 %.
Objem zákaziek nemeckého priemyslu v júni medzimesačne prekvapivo stúpol o 7 %, najmä vďaka prudkému rastu v leteckom a vo vesmírnom sektore. Analytici čakali pokles objednávok a pochybujú, že ide o udržateľný vzostup.
Podmienky v českom spracovateľskom priemysle sa v júli výrazne zhoršili. Zdravie sektora sa oslabuje 14 mesiacov v rade a tempo poklesu bolo v júli druhé najvyššie od mája 2020. Firmy naďalej čakajú, že výroba na budúci rok porastie. (čtk)
Výroba piva na Slovensku vlani mierne vzrástla, tesne však nedosiahla úroveň z roka 2019, informovalo združenie výrobcov. Pivovarníci upozorňujú najmä na rast výroby nealkoholického piva o tri pätiny.