Priemysel

Zelený newsfilter: Čo by urobil s miliardou prorodinný ekológ

  • S medveďom v lese treba počítať, patrí tam viac než človek.
  • Robotické ryby budú zachytávať mikroplasty z morí a oceánov.
  • Európa sa má pripraviť na veľmi (ale veľmi) horúce leto.

Splniť cieľ zníženia emisií do roku 2030 aspoň o 55 % bude Slovensko stáť aspoň 2,6 miliardy z verejných a zo súkromných peňazí, uvádza v analýze Útvar hodnoty za peniaze. Slovensko by mohlo znížiť emisie aj o 76 %, no stálo by to 13 miliárd.

Firemný newsfilter: Slovalco sa minimálne na pár rokov zastaví, HB Reavis s novým biznisom a Alze sa hody skončili.

  • Slováci uspeli v nečakanom biznise, patria medzi lídrov svetovej výroby kitesurfov.
  • Rakúsky Andritz zainvestuje do humenskej fabriky 40 miliónov eur.
  • Ďalšia rakúska firma Pöttinger pôjde z prenájmu do vlastného závodu.

Nové objednávky v slovenskom priemysle v apríli medzimesačne vzrástli o 0,4 %, v predchádzajúcich troch mesiacoch sa znižovali. V medziročnom porovnaní sa prepad objednávok zmiernil na 7 % a ich objem presiahol päť miliárd eur. (statistics)

Tržby slovenského priemyslu v apríli klesli o 3 % po piatich mesiacoch medziročného rastu. Znížili sa napriek rastu cien. Najvýznamnejší vplyv na výsledok mali tržby vo výrobe áut, ktoré spadli o 14 %.

Slovenský priemysel ešte viac pribrzdil, aprílová produkcia medziročne klesla o 9,6 %. Spomalenie sa týka len tretiny odvetví, ale rast v kovovýrobe, gumárenstve či v spracovaní ropy nedokázal kompenzovať pokračujúce poklesy vo výrobe áut, v energetike, elektronike či ťažbe surovín.

Nemecká priemyselná produkcia sa v apríli zotavila, zaostala však za očakávaniami. Medzimesačne stúpla o 0,7 % po marcovom prepade o 3,7 %. Podniky čelili problémom v dodávateľských reťazcoch v dôsledku pandémie a vojny na Ukrajine.

Česká vývojová firma Entry Engineering sa stáva súčasťou Matador Group. Kapitálovým vstupom do českej firmy získa Matador posilu v oblasti vývoja elektronických systémov do najnovšej generácie áut.

Minister hospodárstva Richard Sulík hovorí, že embargo na ruskú ropu nie je tragédia, lebo Slovnaft má 18 mesiacov na to, aby sa mu prispôsobil. Pripomenul aj záväzok MOL-u, že Slovnaft by vedel bez ruskej ropy fungovať na 70 %.

Nemecké priemyselné objednávky v apríli klesli tretí mesiac za sebou, analytici čakali mierny rast. Oproti marcu boli nižšie o 2,7 %, dôvodom bolo oslabenie dopytu a zvýšenie neistoty v dôsledku ruskej invázie na Ukrajine. (reuters)

Medziročný pokles českého priemyslu sa v apríli zrýchlil na 3,8 % z marcových 1,3 %. Za prepadom opäť stojí automobilová výroba, kde pretrvávajúce problémy s nedostatkom súčiastok umocnila vysoká porovnávacia základňa z minulého roka. (čtk)

Spoločnosť Smart wood Slovakia dostane investičnú pomoc vo výške 3,95 milióna eur vo forme úľav na dani z príjmov, schválila to vláda. Firma plánuje v Strážskom vybudovať závod na výrobu drevených paličiek pre potravinársky priemysel, ktorý má do roku 2025 vytvoriť 101 nových miest.

Aktivita v ruskom spracovateľskom priemysle sa v máji vrátila k rastu napriek vojne s Ukrajinou, predtým sa tri mesiace znižovala. V Rusku výrazne poľavil tlak na rast cien, na dopyt však naďalej doliehajú západné sankcie.

Popradská Tatravagónka sa trápi, hoci dopyt po jej vagónoch je o 10 – 15 % vyšší, než dokáže uspokojiť. Kým kontrakty na výrobu vozňov sa uzatvárajú aj na roky dopredu, len náklady na oceľ mohli podniku medzičasom stúpnuť o 40 miliónov eur, vysvetľuje predseda predstavenstva Tatravagónky Alexej Beljajev.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Spojených štátoch stúpol v prvom štvrťroku dopyt po priemyselných robotoch medziročne o rekordných 40 %. Priemyselné podniky sa snažia riešiť nedostatok pracovných síl a rastúci objem zákaziek zvyšovaním automatizácie.

Zisky čínskych priemyselných podnikov v apríli klesli medziročne o 8,5 %, najvýraznejšie za viac ako dva roky. Do veľkej miery ich ovplyvnili drahé suroviny a pandemické opatrenia v Číne, ktoré zhoršili problémy dodávateľských reťazcov.

Historicky prvé aukcie na výrobu zelenej energie môžu priniesť veľa slnečnej energie, pribudnúť by mohlo 70 až 90 megawattov fotovoltiky. Výhodu by mohli mať najmä strešné inštalácie, ktoré nevyžadujú dlhé povoľovacie procesy.

Košické oceliarne U. S. Steel potvrdili zámer modernizovať a dekarbonizovať výrobu, čo by si vyžiadalo investíciu vyše miliardy eur. Podnik podpísal s mestom Košice memorandum o porozumení a podpore plánovaných projektov.

Rafinéria Slovnaft sa nikdy nepripravovala na možnosť, že úplne príde o ruskú ropu. S vojnou alebo západnými sankciami ako s možným rizikom nerátala ani po anexii Krymu v roku 2014, keď sa prvýkrát hovorilo aj o sankciách na ruské palivá. “Najhoršie, na čo sme sa pripravovali, bola porucha ropovodu Družba, ktorá by trvala niekoľko mesiacov,” uviedol šéf firmy Oszkár Világi.

Slovnaft masívne investoval do modernizácie, vďaka tomu sa stal európskou špičkou v spracovaní ropy, no najmä ťažkej ruskej. Denník E sa bol pozrieť do rafinérskeho komplexu na zariadenia, ktoré by sa museli modernizovať, ak by sa dovoz ruskej ropy zakázal.

Foto N - Vladimír Šimíček

Igor Matovič sa spolieha na to, že miliardový rodinný balíček zadotuje daň z ruskej ropy sumou 300 miliónov ročne. No je to najoptimistickejší scenár, analytici hovoria, že to bude v budúcom roku len 31 miliónov eur.

Nové objednávky v priemysle po zohľadnení sezónnych vplyvov sa v marci medzimesačne znížili o viac ako 3 % na 5,49 miliardy eur. Klesli tretí mesiac po sebe, pričom marcový prepad bol podľa štatistikov najvýraznejší. Medziročne objednávky poklesli o 9,5 %.

Nemecký priemysel má rekordné množstvo nevybavených objednávok v dôsledku problémov s dodávkami. Stav za apríl stačí na ďalších 4,5 mesiaca, uviedol inštitút Ifo. Dlhodobo máva priemysel zákazky len na 2,9 mesiaca dopredu.

Výroba v slovenských automobilkách v prvom štvrťroku zaostávala v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021, ukazuje graf dňa. Rozdiel sa prehĺbil v marci, keď sa začali silnejšie prejavovať dôsledky ruského útoku na Ukrajinu. To je zlá správa pre tohtoročný ekonomický rast.

Zdroj - IFP, ŠÚ SR. Rok 2015 = 100, očistené o počet pracovných dní.

Priemyselná výroba v eurozóne v marci klesla najviac za takmer rok, medzimesačne o 1,8 %. Vo februári stúpla o pol percenta. Najvýraznejší prepad produkcie zaznamenalo v marci Slovensko, a to aj medziročný. (eurostat, tasr)

Siemens odíde z ruského trhu. Uviedol, že sa pripája k medzinárodnej komunite, ktorá odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu. V uplynulom kvartáli mu klesol zisk o 49 % na 1,2 miliardy eur najmä pre odpisy súvisiace s odchodom z Ruska.

V hre o kúpu košického závodu U. S. Steel sú Sev.en Energy českého podnikateľa Pavla Tykača a maďarský MOL, píšu s odvolaním sa na svoje zdroje Hospodárske noviny. Česká ani maďarská skupina informáciu nekomentovali. (hnonline.sk)

Výsledkom regulácie cien palív môže byť tankovanie na prídel a kolaps malých čerpacích staníc. Vyplýva to z maďarských skúseností aj z názorov ekonómov. Reguláciu zvažuje podľa šéfa Sme rodina Borisa Kollára minister financií Igor Matovič.

Foxconn Slovakia plánuje v Nitre novú investíciu zameranú na automatizovanú výrobu elektroniky pre automobilový priemysel. V tomto roku chce investovať 4,779 milióna eur, požiadal štát o úľavu na dani z príjmov vo výške 597-tisíc eur.

Priemyselná produkcia sa na Slovensku v marci medziročne prepadla o 7,3 %, čo je najviac od júna 2020. Dvojciferne padla výroba áut aj dodávka energií.

Do stredobodu politického diania sa po zdražení palív a diskusii o embargu na ruskú ropu dostal aj Slovnaft. Igor Matovič a Richard Sulík si navzájom vyčítajú, na koho má jeho šéf Oszkár Világi väčší vplyv. Denník E zmapoval vplyv tohto muža, príbeh jeho rastu i čo všetko vlastní.

Oszkár Világi. Foto N - Tomáš Benedikovič

Richard Sulík nevie, aké má Igor Matovič plány s cenami pohonných látok, a tvrdí, že sa o Matovičovom stretnutí so zástupcami MOL-u a Slovnaftu dozvedel z médií. Dozvedel som sa, že to on rieši, tak ho to nechám vyriešiť, povedal Sulík.

Český priemysel v marci rástol medziročne o 0,4 % po februárovom poklese o 0,3 %. Naďalej ho brzdí výroba áut, ktorá sa znížila o takmer pätinu. V medzimesačnom porovnaní priemyselná produkcia stúpla o 2,6 %. (čtk)

K žiadnej dohode medzi Slovnaftom a vládou nedošlo, potvrdil hovorca rafinérky Anton Molnár. Igor Matovič včera v rádiu Expres povedal, že Slovensko má predrokovanú zásadnú dohodu o rope, ktorá bude výhodná pre ľudí.

Priemyselná výroba v Nemecku v marci klesla viac, než sa čakalo. Z dôvodu pandemických obmedzení a vojny na Ukrajine sa znížila o 3,9 %, čo bol najprudší pokles od začiatku koronakrízy v apríli 2020.

Chemička Chemko Slovakia zo Strážskeho definitívne končí. Výrobu odstavila už pred rokom, no od mája je na úradoch práce aj jej posledných 40 zamestnancov. Zadlžený majiteľ Mario Hoffmann ani po ročnom hľadaní nezískal pre firmu nového investora.

Minister Krajniak považuje za reálne, že Slovensko môže do konca budúceho roka natoľko diverzifikovať dodávky ropy, aby nás embargo na ruskú ropu neohrozilo. Bolo by podľa neho chybou, keby sme mali iba jedného dodávateľa.

Slovensko by malo urobiť všetko pre to, aby sme nemuseli žiadať o výnimky z EÚ, povedala Veronika Remišová. Očakáva, že minister hospodárstva príde s konkrétnymi krokmi, ako pokračovať s dodávkami ropy.

Európska komisia chce zakázať dovoz ruskej ropy postupne, aby zabránila cenovým šokom. Cieľom je maximalizovať tlak na Rusko a minimalizovať vedľajšie škody. Dodávky ropy navrhuje zakázať do 6 mesiacov a ropných produktov do konca roka.

Aktivita ruského priemyslu sa v apríli znížila tretí mesiac za sebou, tempo poklesu sa však spomalilo. Vyplýva to z prieskumu firmy S&P Global medzi nákupnými manažérmi.

V Martine koncom apríla skončila po vyše 30 rokoch výroba talianskych naftových motorov Lombardini. Dôvodom bola vojna na Ukrajine a prísnejšie emisné normy. O prácu vo fabrike prišlo 80 ľudí.

Spineu, jeden z najcennejších slovenských podnikov, kupuje globálny líder ložiskového biznisu Timken. Prešovského výrobcu ložísk do robotov Američania získavajú po tom, čo s ním jeho doterajší vlastník Jozef Jankulák musel prejsť pandemickými poklesmi.

Košické železiarne si držia mimoriadne vysoké zisky aj počas vojny na Ukrajine. Európska divízia amerického koncernu U. S. Steel, ktorú v dominantnej miere reprezentuje košický podnik, zarobila v hrubom za prvý kvartál tohto roku 252 miliónov eur.

Železná ruda sa na Ukrajine naďalej ťaží, no nevozí sa loďami, ale iba vlakmi, hovorí obchodník s rudou Peter Kamarás. Predpokladá, že v Čiernej nad Tisou teraz zo širokorozchodnej trate prekladajú rekordné objemy.

Peter Kamarás. Foto N – Vladimír Šimíček

Najväčší slovenský výrobca okien a dverí Slovaktual vlani zarobil takmer 10 miliónov eur – toľko ako za deväť predkrízových rokov dohromady. Dôvodom je zdražovanie okien a predaj patentov, know-how a ochranných známok dánskemu majiteľovi.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh v marci medziročne vzrástli o 36,7 %, ceny dodávky elektriny a plynu sa zvýšili o 75,4 %. Medzimesačne ceny priemyselných výrobcov klesli o 1,1 %, ceny dodávky elektriny a plynu boli nižšie o 4,8 %. (šúsr)

Spoločnosť A.En., ktorá údajne končí s dodávkou elektriny, dlhuje za elektrinu z vodných elektrární. Pohľadávku 1,8 milióna eur od nej vymáha štátny podnik Vodohospodárska výstavba, proti firme chystajú žalobu aj Železnice SR.

A.En. zrejme skončí s dodávkou elektriny, Denníku E to potvrdili tri dobre informované zdroje z energetiky. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa to vraj chystá oznámiť začiatkom mája. Odberateľov elektriny od A.En. by tak prebrali na tri mesiace dodávatelia poslednej inštancie.

Slovensko vlani povolilo len 400 megawattov nových zelených elektrární, Maďarsko 6-tisíc. Bariéry sa síce aj na Slovensku začali uvoľňovať, podnikateľom chýbajú včasné informácie o nových príležitostiach.

Firma Priemyselný park Štúrovo chce v areáli po zavretej celulózke vybudovať veľkú slnečnú elektráreň za 30 miliónov eur. Plne by ňou mala vykryť spotrebu elektriny viacerých tamojších fabrík, ktoré dohromady zamestnávajú 700 ľudí.

Nové na Dennikn.sk

06:37Ekonomický newsfilter: Vďaka nevyčerpaným eurofondom sa možno znova rozbehnú dotácie na elektromobilyVčera 19:00Týždňový newsfilter: Aj keby sa Matovič nebodaj zmieril s SaS, stále je tu Boris KollárVčera 19:00Veľké porovnanie maturít: po pandémii sa zlepšili aj niektoré odborné školy, niektoré gymnáziá prepadli (+ grafy)Včera 18:35Český týždeň: V 90. rokoch pomáhal Krejčířovi tunelovať, teraz potápa StarostovVčera 17:02Fyzické trýznenie s názvom Gaconov test obľubuje slávny tréner a môže byť vhodný aj pre rekreantovVčera 16:54Shooty: Žena v AmerikeVčera 15:00Nachádzame sa v permanentnej kríze?Včera 14:04Nedeľná nekázeň: Na svete je dobre, hoci svet na tom vôbec nie je dobreVčera 14:00Bieloruský denník: Lukašenko prevalcoval všetkých? Všetci utiekli? Čo sa deje v BieloruskuVčera 14:00Белорусский дневник: Лукашенко всех задавил? Все уехали? Что происходит внутри БеларусиVčera 12:21Žaloba za ovzdušie? Zodpovednosť ponesie každý, len nie Ján BudajVčera 09:35Neymar spustil futbalovú infláciu, teraz sa ho PSG snaží zbaviť. A rýchloVčera 09:25L+S tvorili v šialenom svete pod šialeným tlakomVčera 08:55Ako komunisti cenzurovali Lasicu so Satinským? Prečítajte si dva zakázané príspevky z archívuVčera 08:13ŠtB išla po Lasicovi a Satinskom: odpočúvanie v hotelovej izbe aj tajné zábery zo sledovaniaVčera 06:13Genocída Ujgurov v Číne výrazne presahuje represie menšín v iných krajinách02.00 20:25Ceny palív idú hore a s nimi aj záujem o elektromobily. Kedy a komu sa vyplatia?02.00 20:22Aerolinky v Európe rušia stovky letov. Na čo sa musíte pripraviť a kto je za výpadky zodpovedný?02.00 19:47Politik a aktivista z Michaloviec: Zastrašovali ma už predtým, ale auto mi podpálili prvý raz02.00 16:14Bieloruský denník: Lukašenko premenil bieloruský pas na doklad, ktorý Bielorusom často prekáža. Tu je niekoľko príkladov02.00 16:14Белорусский дневник: Лукашенко превратил беларуский паспорт в документ, который часто мешает беларусам. Вот несколько примеров02.00 13:02Matovič sa ospravedlňuje, ak sa niekoho dotkol, s Hegerom prosia SaS o odpustenie02.00 11:42Zdražovaním trpí aj Tatravagónka. No vlani si vytvorila parádny vankúš. Zarobila ako nikdy – 44 miliónov eur02.00 11:20Je to ako voľba medzi cholerou a morom. Nemci pre ruský plyn zapnú uhoľné elektrárne02.00 11:01Košický newsfilter: Mesto nevlastní Jakabov palác, dediči vyhrali súd02.00 10:47Nakrátko sa ocitli v Košiciach a maľovali tak, že by im to závideli aj v Paríži02.00 10:29Ukrajinský národný balet na Slovensku: Kým Rusi bombardujú naše mestá, Labutie jazero tancovať nebudeme02.00 10:06Obeť ruského systému? Americkú basketbalistku držia vo väzbe pre konopný olej už viac ako 120 dní02.00 09:26Radolský nám zobral mobily, aby nás neotravovali Turci, spomína Szilárd Németh. Olympiáda ho mrzí dodnes02.00 08:54Lionel Messi a miliardová ponuka pre Tigera Woodsa. Ako si Saudská Arábia vylepšuje imidž športom