Nálada nemeckých spotrebiteľov v októbri podľa GfK klesne na ďalšie minimum, stane sa to štvrtý mesiac za sebou. Dôvodom je vysoká inflácia a prudký rast účtov za energie.

Spotreba elektriny na Slovensku klesla výraznejšie ako počas lockdownu v čase pandémie, tvrdí Inštitút finančnej politiky. Pre vysoké ceny energií odstavilo výrobu viacero energeticky náročných podnikov, to sa premietlo do prepadu celkovej spotreby elektriny.

Slovenská ekonomika spadne budúci rok do recesie a inflácia môže vyvrcholiť až na 22 %, predpovedá NBS. Tento scenár počíta s dvojnásobnými cenami energií pre domácnosti, ktoré by priemernú infláciu zvýšili na 18 %, povedal guvernér centrálnej banky Peter Kažimír.

Slovensko je jednou z 15 krajín, ktoré navrhli spoločné zastropovanie cien plynu v EÚ. V neverejnom liste žiadajú eurokomisárku pre energetiku Kadri Simsonovú, aby sa o tom diskutovalo na piatkovom samite ministrov zodpovedných za energetiku.

Podľa Dánska bude plyn z potrubí Nord Stream unikať najmenej týždeň, kým sa úplne vyprázdnia. Čoraz viac európskych politikov hovorí o poškodení plynovodov vedúcich z Ruska do Nemecka ako o sabotáži.

Úniky na plynovodoch Nord Stream podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella nie sú náhodné. Akékoľvek úmyselné narušenie energetickej infraštruktúry v Európe podľa neho vyústi do masívnej reakcie.

Taliansky Enel tvrdí, že energetické zákony, ktoré schválil parlament, pravdepodobne vytvoria neúnosnú finančnú záťaž pre Slovenské elektrárne. Tretinový akcionár varuje, že vyhlásenie stavu núdze by spôsobilo neschopnosť spoločnosti plniť úvery a zmluvy až platobnú neschopnosť.

Bojnický zámok bude slávnostné vonkajšie osvetlenie využívať len počas špeciálnych príležitostí, napríklad počas večerných prehliadok nádvorí. Ide o úsporné opatrenie v reakcii na zdražovanie energií.

EBRD znížila výhľad rastu mladých trhových ekonomík na budúci rok na 3 % z predchádzajúcich 4,7 %. Varovala, že rastúce ceny energií zvýšia cenový tlak na spotrebiteľov v rozvíjajúcich sa krajinách Európy, Strednej Ázie a severnej Afriky.

Slovenskej ekonomike hrozí pre prudko rastúce náklady na elektrinu kolaps, povedal premiér Eduard Heger pre Financial Times. Obrovský nárast cien po ruskej invázii na Ukrajinu by mohol podľa neho slovenskú ekonomiku zlikvidovať, ak nezíska z Bruselu podporu v miliardách eur.

Plynovod Nord Stream v Baltskom mori poškodili výbuchy, nie zemetrasenia alebo zosuvy, potvrdili to odborníci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku a dánskeho seizmologického centra.

Schválené zmeny zákonov, ktoré majú riešiť drahé energie, sú tvrdšie voči energetickým firmám v porovnaní s ich prvou verziou. Znenie, ktoré v parlamente presadil minister Karel Hirman, môže podľa Slovenských elektrární spôsobiť ich bankrot.

Pokiaľ nechcete, aby ruské rakety lietali aj na vás, tak musíte zimu trochu pretrpieť, tvrdí ruská novinárka Jekaterina Kanakovová v rozhovore. „Jednoducho si oblečte teplé ponožky a hotovo,“ vraví. Putin podľa nej dúfa, že Európania budú pod vplyvom energetickej krízy prosiť svoje vlády, aby prestali pomáhať Ukrajincom.

Nemecko bude musieť nechať dve z troch jadrových elektrární v prevádzke až do jari, aby sa vyhlo možnému nedostatku elektrickej energie. Oznámil to spolkový minister hospodárstva Robert Habeck.

Zatepliť dom, vymeniť kotol alebo modernizovať spotrebiče? Na siedmich príkladoch domácností čitateľov sme zosumarizovali rady, ako na energiách môžu ušetriť tí, ktorí bývajú v byte alebo v rodinnom dome.

Poslanci schválili energetické zákony, vďaka ktorým bude môcť vláda vyhlásiť stav núdze či všeobecný hospodársky záujem v elektrine a plyne. Štát tak získal právo prikázať firmám komu a za koľko majú dodávať elektrinu a plyn.

Veľkoobchodná cena plynu v Európe v reakcii na správy o únikoch plynu z plynovodov Nord Stream stúpa. Kľúčový kontrakt na dodávku komodity v októbri v obchodnom uzle TTF okolo 16.00 h vykazoval rast o viac ako 5 % na 183 eur za MWh.

Meracie stanice zachytili masívne podmorské výbuchy na miestach, kde z Nord Streamu následne začal unikať plyn. Švédsko aj Dánsko pre situáciu zvolali krízové štáby.

Taliansky Enel, ktorý je jedným z akcionárov Slovenských elektrární, podľa Karla Hirmana rozumie postupu vlády. Minister hospodárstva to povedal v rozprave k energetickým novelám, o ktorých poslanci rokujú zrýchlene.

Parlament začal rozpravu o vládnych novelách energetických zákonov k vyhláseniu stavu núdze a všeobecného hospodárskeho záujmu. Ústavnoprávny a hospodársky výbor odporúčajú novely schváliť, v spoločnej správe z ich rokovania je 25 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

Francúzsko chce začať stavbu svojho prvého jadrového reaktora novej generácie EPR2 do mája 2027, teda pred koncom mandátu prezidenta Emmanuela Macrona. S uvedením do prevádzky počíta v roku 2035 alebo 2036.

Podľa banky UBS skupina OPEC+ bude musieť znížiť produkciu ropy, aby zastavila pokles cien, za ktorým je silnejúci dolár a obavy z recesie. Bankári odhadujú nevyhnutnú redukciu aspoň o 500-tisíc barelov denne.

V Poľsku uviedli do prevádzky plynovod Baltic Pipe, ktorý sa stane dôležitou trasou na prepravu plynu z Nórska do Dánska a Poľska. Jeho kapacita bude predstavovať zhruba pätinu oproti Nord Streamu 1. Surovinu bude môcť dodávať aj okolitým krajinám.

Kremeľ nevylučuje, že úniky plynu na plynovodoch Nord Stream mohla spôsobiť sabotáž. Náznaky, že ide o úmyselné poškodenie, videl aj nemenovaný expert oslovený agentúrou Reuters, na závery je však podľa neho príliš skoro.

Gazprom v 1. polroku viac ako zdvojnásobil hrubý prevádzkový zisk na 52,5 miliardy dolárov. Firma uviedla, že priemerná vývozná cena plynu sa zvýšila viac ako 3,5-násobne.

Ceny zemného plynu v Európe po štyroch dňoch poklesu opäť vzrástli. Dôvodom sú problémy na ruských plynovodoch, ktoré zvýšili neistotu budúcich dodávok komodity.

V Európe v dôsledku energetickej krízy prudko stúpol dopyt po elektrických prikrývkach z Číny. Pre spotrebiteľov sú jednou z možností, ako ušetriť, keďže ich prevádzka je lacnejšia než v prípade niektorých ohrievačov.

Toky plynu cez potrubie Jamal z Nemecka smerom do Poľska sa dnes ráno prudko zvýšili, vzrástli takmer štvornásobne. Plynovod, ktorý vedie z Ruska cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka, pracuje v obrátenom režime.

Študenti externého štúdia Ekonomickej univerzity v Bratislave budú v zimnom semestri študovať online formou. Univerzita to zdôvodňuje opatreniami súvisiacimi s energetickými úsporami počas víkendov, ale aj počtom študentov na externom štúdiu.

Švédsko vydalo varovanie v súvislosti s dvoma únikmi plynu z podmorského potrubia Nord Stream 1, ku ktorým došlo vo švédskych a dánskych vodách. Prevádzkovateľ plynovodu v pondelok nahlásil pokles tlaku v potrubí.

Česká skupina EPH kúpi od francúzskej EDF podiel v paroplynovej elektrárni Sloe v Holandsku. Elektráreň má výkon 870 megawattov. Na porovnanie, jeden blok Mochoviec alebo Jaslovských Bohuníc má výkon zhruba 500 megawattov.

Hospodárska a sociálna rada sa podľa Milana Krajniaka zhodla na zastropovaní cien energií. Vláda podľa neho „vo veľmi krátkom čase“ oznámi domácnostiam, s akými cenami plynu, elektriny a tepla môžu počítať na rok 2023.

Legislatíva pristupuje ku geotermálnemu vrtu rovnako ako k ťažbe ropy, hovorí expert na geotermiu Michal Mašek. Rozvoju geotermálnej energie, ktorú je podľa neho výhodnejšie využívať v centralizovanom nízkoteplotnom vykurovaní, stále bráni zdĺhavá byrokracia a nesprávne nastavené dotácie. (euractiv)

Nemecká RWE sa pripravuje na opätovné sprevádzkovanie troch hnedouhoľných elektrární. Už od októbra by mali pomôcť so zabezpečením dostatku energie na zimu. Dodatočná kapacita na európskom trhu s elektrinou pomôže znížiť jej rekordné ceny. (reuters)

Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh klesla najnižšie od júla, prispeli k tomu vysoké námorné dodávky LNG a rast dodávok potrubím z Nórska. Kľúčový kontrakt v obchodnom uzle TTF popoludní zlacnel o 7 %.

Týždeň v európskej ekonomike autorov z portálu Euractiv.sk:

  • Siedmy balík sankcií voči Rusku sa zameria na boj proti obchádzaniu sankcií.
  • Európsky regulátor navrhuje pozastaviť obchodovanie s energetickými derivátmi na finančných trhoch.
  • Analýza spochybňuje potenciál vodíka v nákladnej doprave, výrobcovia nesúhlasia.

Navrhované zvýšenie výdavkov tohtoročného rozpočtu o 1,5 miliardy eur by pomohlo vláde, ak by na budúci rok prišlo rozpočtové provizórium. Štát by totiž v budúcom roku hospodáril podľa rozpočtu na rok 2022. Koalícia zatiaľ nemá na schválenie rozpočtu dosť hlasov.

Mestá tento rok platia za energie aj sedemkrát viac. Viaceré už zaviedli úsporné opatrenia vo verejných budovách a na uliciach. Podstatné však je, aké opatrenia sa prijmú na úrovni štátu. Ten zatiaľ samosprávam podľa ich slov takmer nijako nepomohol. (euractiv)

Ceny ropy klesli na najnižšie úrovne od januára. Nadviazali na prudký pád z konca minulého týždňa, barel európskej referenčnej ropy Brent teraz stojí 84,51 dolára (87,14 eura). Dôvodom sú obavy z recesie a posilňovanie dolára. (tasr)

V nefunkčnom plynovodnom potrubí Nord Stream 2 cez noc prudko klesol tlak. Prevádzkovateľ tvrdí, že príčinu nepozná. Nord Stream 2 bol dokončený vlani, plyn na komerčné účely ním nikdy nezačal prúdiť.

Ministerstvo hospodárstva odmieta tvrdenie generálneho riaditeľa Slovenských elektrární Branislava Strýčka, že pre novelu energetického zákona hrozí firme bankrot.

Francúzska vláda vyčlenila v rozpočte na budúci rok 45 miliárd eur na obmedzenie rastu cien energií na 15 %. Očakáva sa, že odvody energetických podnikov znížia náklady kabinetu na toto opatrenie na 12 miliárd eur.

Nemecko aj Francúzsko znárodňujú energetické firmy za sumy, ktoré by Slovensku stačili na výstavbu niekoľkých jadrových reaktorov. Zoštátniť Slovenské elektrárne chceli aj naši politici, podľa odborníkov sa to však neoplatí.

Vláda chce meniť rozpočet, na jednorazovú pomoc proti vysokej inflácii sa chystá dať 1,5 miliardy eur. Novelu už schválila, parlament o nej bude rokovať zrýchlene. Argumentuje lepším výberom daní, čo potvrdila septembrová daňová prognóza.

Podnikateľská nálada v Nemecku sa podľa inštitútu Ifo výrazne zhoršila a klesla najnižšie od mája 2020. Výhľad zostáva pesimistický, keďže podniky hodnotia súčasnú situáciu ako zlú. Na budúci rok Ifo očakáva v Nemecku hospodársky prepad.

Slovenské elektrárne predali 30 percent svojej elektriny na Slovensku, zvyšok do zahraničia najmä veľkým energetickým podnikom, hovorí šéf elektrární Branislav Strýček. Tieto čísla nezahŕňajú zlacnenú elektrinu pre domácnosti.

Ceny ropy pokračujú v poklese. Severomorská ropa Brent sa predáva za necelých 86 dolárov za barel. Dôvodom poklesu cien sú obavy investorov, že spomalenie globálnej ekonomickej aktivity zníži dopyt po rope. (tasr)

Slovenské elektrárne predali viac elektriny, ako dokážu vyrobiť, musia ju preto draho dokupovať a tento rok skončia v strate, hovorí šéf firmy Branislav Strýček. Na vysokých cenách podľa neho nezarábajú, lebo elektrinu pre rok 2023 predali dávnejšie za nižšie ceny a pre rok 2024 ju predávať nedokážu, lebo nevedia zložiť záruky, ktoré vyžadujú burzy.

Niekoľko tisíc ľudí demonštrovalo v moldavskom Kišiňove za demisiu prozápadnej vlády. V krajine sa v posledných mesiacoch zvýšilo politické napätie v dôsledku prudkého nárastu cien energií. (reuters)

Poľsko očakáva, že na mimoriadnej dani pre energetické spoločnosti získa takmer tri miliardy eur, ktoré majú ísť na zmiernenie vplyvu rastúcich cien energií. (reuters)

Nové na Dennikn.sk

10:01Premiérku chcú zosadiť už po troch týždňoch. Paniku v Británii spôsobuje aj padajúca libra 09:49Je zle, ale skúsme sa ešte vzchopiť 08:39Je niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí vidieť film Piargy 07:56Hrozí Taliansku „Mussolini v sukni“? 07:47Philipp Lahm: Federer nie je iba investícia, vyrástol v spoločnosti a potom jej to vrátil. Preto ho všetci milujú 07:20Alphonso Davies v Bratislave ukázal, ako sa vyvíja post krajného obrancu. Kanada a Uruguaj priniesli svetový futbal 06:43Ekonomický newsfilter: Reálne mzdy na Slovensku klesnú aj budúci rok, ekonomika sa tesne vyhne recesii 06:05Jeden nevydarený zápas a debatuje sa o farme. Pri Slafkovskom môžu porušiť 20-ročný úzus 06:00Hlasovanie o odvolaní Matoviča bude tesné. Rozhodnúť môžu nezaradení, ale aj jednotlivci zo Sme rodinaVčera 20:19Hirman prekopal Sulíkove zákony tak, že Slovenské elektrárne hrozia bankrotom a zastavením dohodnutej lacnej elektrinyVčera 19:39Newsfilter: Fico podporil rozšírenie NATO a neriskuje tým vôbec ničVčera 19:10Úroky na hypotéky by sa mohli v budúcom roku ustáliť okolo 3,5 %, hovorí hlavný ekonóm Tatra bankyVčera 18:42Slovensko podľa Čechov nezvláda nelegálnu migráciu, zavádzajú hraničné kontrolyVčera 18:41V akciách by mali mať dôchodkové úspory aj 54-roční a starší, hovorí Šebo z plánu obnovyVčera 18:21Zatepliť, vymeniť kotol alebo spotrebiče? Domácnosti hľadajú spôsoby, ako ušetriťVčera 18:00Bývalému šéfovi PPA pomohol k miestu vybavovač. Partika na súde vysvetľoval bezúročné pôžičky od spoluobžalovanéhoVčera 17:48Pink Floyd ponúkajú nový spôsob, ako si vypočuť ich slávny albumVčera 17:32Medzi poslednými, ale hladko. Poslanci súhlasili so vstupom Fínska a Švédska do NATOVčera 17:00Shooty: Absolútny víťaz voliebVčera 16:55Rola intelektuálov v krízových časochVčera 16:52Ako na očkovanie: kedy sa bude dať objednať na termín a sú už vakcíny na omikron BA.4-5?Včera 16:26Svoju flanérsku vášeň prenášajú do kníh: Košice majú ďalší atlas umeniaVčera 15:25Vyzerá to na sabotáž, vinník neznámy. Plyn z plynovodov Nord Stream uniká na troch miestachVčera 15:18Ministrom školstva sa môže stať Ján Horecký. Nepodporil štrajk učiteľov, chcel stiahnuť šlabikár s rozvedenou rodinouVčera 15:02Po zápase spravil gesto, ktoré preberali aj v zámorí. Z Tatara je definitívne mentor Slafkovského, Nemca a MešáraVčera 14:23Ivan Šimko: KDH by sa malo zaoberať Dzurindovou ponukou, nie je dôvod báť sa (+video)Včera 14:00Vývoj bojov (215. deň): Ukrajinský postup na severe je vykúpený krvácaním na juhuVčera 13:52Graf dňa: Úročenie vkladov obyvateľov by už mohlo stúpnuť, banky si medzi sebou požičiavajú drahšieVčera 13:02Vyššie je aj Luxembursko. Slovenský futbal spadol do piateho výkonnostného košaVčera 12:27V jednoizbovom byte začala zachraňovať zranené holuby. Deratizéri ich nechávajú zomierať v klietkach