Energetika

Európa zintenzívňuje úsilie o sebestačnosť v oblasti kritických surovín. Zatiaľ čo závislosť Európy od ruskej energie je v centre pozornosti, Únia má čoraz väčší záujem znížiť dovoz kritických surovín z tretích krajín. Problémom je hlavne monopolné postavenie Číny. (euractiv)

Podiel biozložky v motorových palivách sa má do roku 2030 zvýšiť z 8,2 na 11,4 %. Počíta s tým vládou schválená novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Zároveň sa stanoví limit na prednostné pripojenie výrobcov „zelenej“ elektriny do siete.

Vyjednávacia pozícia Putina v obchodovaní s plynom nie je taká silná, ako predstiera, tvrdí finančník George Soros. Podľa neho má Európa na ruského prezidenta solídne páky.

Ruská invázia na Ukrajinu by mohla podľa prezidenta Svetovej banky vyvolať globálnu recesiu. David Malpass to zdôvodňuje rastom cien potravín, energií a horšou dostupnosťou hnojív. „Samotná predstava zdvojnásobenia cien energií stačí na to, aby vyvolala recesiu,“ povedal.

Snaha ušetriť nie je jediným dôvodom, prečo majú Slováci veľký záujem o tepelné čerpadlá v rodinných domoch, hovoria dodávatelia technológie aj agentúra, ktorá rozdeľuje dotácie. Dôvodom bývajú aj obavy z nedostatku plynu alebo snaha pomôcť v boji s klimatickou krízou.

Nórsky Equinor sa stiahol zo spoločných ropných a plynárenských podnikov v Rusku. Aktíva presunul na štátny ropný podnik Rosnefť, ktorý bol jeho dlhoročným partnerom na ruskom trhu.

Hrozba uzatvorenia tranzitných ciest ropy a plynu z Ruska ohrozuje jednotu EÚ a vážne narúša solidaritu medzi členskými krajinami. Uviedol to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.

Charles Michel verí, že EÚ sa dohodne na ropných sankciách voči Rusku ešte pred mimoriadnym samitom, ktorý sa uskutoční začiatkom budúceho týždňa. Prijatie ďalších postihov v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu blokuje Maďarsko.

Maďarsko umožní Srbsku uskladniť na svojom území v nasledujúcej vykurovacej sezóne plyn v objeme 500 miliónov kubických metrov. Obe krajiny pokrývajú veľkú väčšinu spotreby plynu dovozom z Ruska.

Domácnostiam sa dohoda vlády so Slovenskými elektrárňami o zastropovaní ceny elektriny na najbližšie dva roky oplatí, ukazuje Graf dňa. Ceny elektriny na rok 2023 na pražskej energetickej burze stúpli na rekordných 230 eur za megawatthodinu, čo je skoro štvornásobne viac ako vyrokovaná fixná cena.

O zdanení mimoriadnych príjmov z ropy budú poslanci hlasovať až na ďalšej schôdzi od 14. júna. Májová schôdza by sa mala skončiť ešte dnes, parlament bude rokovať v prípade potreby aj po 19.00 h, schválilo to plénum NR SR.

Európania sa podľa eurokomisárky Margrethe Vestagerovej musia pripraviť na dlhodobo vyššie ceny. Verí, že v prípade plynu môžu k stabilizácii či zníženiu cien viesť spoločné nákupy LNG.

Do 10. júla by sme mali mať v zásobníkoch dostatok plynu na nasledujúcu zimu, povedal Richard Sulík v relácii Na telo plus. ,,Robíme maximum pre to, aby sme zásobník čím skôr napratali. Do 10. júla by sme mali byť v suchu.“

SPP uzavrel kontrakt na dodávku nórskeho zemného plynu z ťažobného poľa v Severnom mori, ktorý začne čerpať v júni. „Tieto dodávky dokážu pokryť približne tretinu spotreby našich zákazníkov,“ povedal hovorca SPP Ondrej Šebesta. (tvnoviny.sk)

Valné zhromaždenie Shellu v Londýne narušili klimatickí aktivisti, vykrikovali heslá a priniesli si protestné transparenty. Akcia, na ktorej firma plánovala dať hlasovať o svojej klimatickej stratégii, bola prerušená. (reuters)

Konzorcium Fennovoima stiahlo žiadosť o povolenie výstavby jadrovej elektrárne ruskou firmou Rosatom. Fínska skupina pred tromi týždňami zrušila dodávateľskú zmluvu s ruským štátnym podnikom, ktorý mal stavať elektráreň Hanhikivi.

Na mori sa nachádza rekordných 62 miliónov barelov ruskej ropy Urals, ukazujú údaje analytickej firmy Vortexa. Dôvodom je, že predajcovia majú problém nájsť odberateľov tejto ropnej zmesi.

Pokles ťažby ropy v Rusku od invázie na Ukrajinu najviac zasiahol štátny podnik Rosnefť, ktorému šéfuje blízky spojenec Vladimira Putina Igor Sečin. Na celkovom znížení ťažby v krajine sa Rosnefť podieľala dvoma tretinami.

Európska dohoda o ruskom ropnom embargu je možná v priebehu niekoľkých dní, povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Zákaz dovozu je podľa neho na dosah napriek odporu najmä zo strany Maďarska. (afp)

Podľa Matoviča nie je možné znížiť DPH na motorové palivá na 8 %, zakazuje to európska smernica. SaS tým podmienila súhlas s daňou na ruskú ropu pre Slovnaft, inak ju bude v parlamente vetovať. Matovič dal SaS protinávrh, aby sa peniaze z dane z ropy použili na platy sestier, učiteľov a lekárov.

Protiinflačné opatrenia a prorodinná politika by mali byť jasne oddelené, tvrdí mimoparlamentné KDH. Zvýšiť daňový bonus je správne, no hnutie žiada prijať aj zákon o energetickej chudobe a poskytnúť väčšiu cielenú pomoc zraniteľným skupinám.

Členské štáty môžu na odstrihnutie od ruských energií využiť nové eurofondy aj agrodotácie. Až 12,5 percenta z nich môžu presunúť do plánu obnovy. Slovensko by tak z fondov EÚ mohlo uvoľniť 1,5 miliardy a z agropolitiky ďalších 160 miliónov eur. O peniaze by mohli prísť samosprávy aj farmári. (euractiv)

Čína za prvé štyri mesiace roka strojnásobila investície do solárnych projektov. Za celý rok by mohla inštalovať rekordné množstvo nových kapacít na výrobu čistej energie.

Poľsko vypovedalo zmluvu s Ruskom o výstavbe siete plynovodov na svojom území, ktorú podpísalo v roku 1993. Podľa ministerky životného prostredia Anny Moskwovej vláda prijala príslušnú rezolúciu 13. mája.

Nemecko je ochotné podporiť embargo na ruskú ropu aj bez účasti Maďarska, uviedol minister hospodárstva Robert Habeck. Budapešť je najväčším kritikom zvažovaného zákazu dovozu ropy z Ruska do EÚ. (reuters)

Nemecká automobilka BMW skúma nové investície do solárnej, geotermálnej a vodíkovej energie, chce znížiť svoju závislosť od zemného plynu. Na celkovej energetickej spotrebe automobilky sa v minulom roku podieľal 54 %.

Ceny ropy sa zvýšili o necelé percento. Barel severomorskej ropy Brent s dodávkou v júli stojí viac ako 113 dolárov, barel americkej ľahkej ropy WTI zhruba 111 dolárov. Ceny ropy v obidvoch prípadoch minulý týždeň mierne rástli.

Rafinéria Slovnaft sa nikdy nepripravovala na možnosť, že úplne príde o ruskú ropu. S vojnou alebo západnými sankciami ako s možným rizikom nerátala ani po anexii Krymu v roku 2014, keď sa prvýkrát hovorilo aj o sankciách na ruské palivá. “Najhoršie, na čo sme sa pripravovali, bola porucha ropovodu Družba, ktorá by trvala niekoľko mesiacov,” uviedol šéf firmy Oszkár Világi.

Dodávky plynu z Ruska na Slovensko pokračujú podľa Richarda Sulíka podľa zmlúv a objednávok. Slovensko zaplatilo v eurách, SPP si však zároveň v súlade s Putinovým dekrétom otvoril aj rubľový účet v Gazprombank.

OMV previedla do Gazprombank platbu za ruský plyn v eurách. Rakúsky koncern uviedol, že neočakáva žiadne problémy s prevodom úhrady na ruble.

Poľsko rokuje s Portugalskom o prekládke LNG pre európske krajiny, ktorá by znížila ich závislosť od dovozu energií z Ruska. Portugalci plánujú zdvojnásobiť kapacitu prístavu Sines ako platformy na prekládku LNG na menšie plavidlá.

Gerhard Schröder sa rozhodol opustiť ruský podnik Rosnefť. Bývalý nemecký kancelár štátnej ropnej firme oznámil, že nemôže ďalej vykonávať mandát v jej dozornej rade.

Rusko od soboty preruší vývoz plynu do Fínska. Oznámil to fínsky štátny veľkoobchodník s plynom Gasum. O prerušení dodávok ho informoval ruský štátny koncern Gazprom.

Katar by chcel spustiť dodávky LNG do Nemecka v roku 2024. Plánuje ho exportovať z terminálu Golden Pass v americkom Texase, v ktorom kontroluje podiel 70 %. (reuters)

Slovnaft masívne investoval do modernizácie, vďaka tomu sa stal európskou špičkou v spracovaní ropy, no najmä ťažkej ruskej. Denník E sa bol pozrieť do rafinérskeho komplexu na zariadenia, ktoré by sa museli modernizovať, ak by sa dovoz ruskej ropy zakázal.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N - Vladimír Šimíček

Cena benzínu na čerpacích staniciach dosiahla ďalšie maximum, priemerná cena Naturalu 95 vystúpila podľa Štatistického úradu SR minulý týždeň na 1,78 eura, nafta sa udržala tesne pod hranicou 1,8 eura.

Ak bude ropa prichádzať z Chorvátska ropovodom Adria, bude treba vybudovať nové zásobníky ropy na západnom Slovensku, povedal Karol Galek, štátny tajomník ministerstva hospodárstva. Nie je podľa neho technicky možné dopraviť ju k zásobníkom v Budkovciach.

Ceny ropy ráno klesli po včerajšom výraznejšom náraste. Dôvodom je neistota týkajúca sa dopytu, pretože globálna ekonomika sa oslabuje a centrálne banky sprísňujú menové politiky.

Slovensko zaplatilo za ruský plyn v eurách, stalo sa tak už v stredu, potvrdil pre Index Karol Galek, štátny tajomník ministerstva hospodárstva. Slovensko postupuje podľa platnej zmluvy, ktorá definuje platby v eurách.

Energetická závislosť telekomunikačného odvetvia rastie. Čo teraz s cenami, pýta sa v komentári Peter Čapkovič z Orangeu. Ročná spotreba elektriny ktoréhokoľvek z veľkých operátorov je porovnateľná so spotrebou niekoľkých veľkých okresov na Slovensku dokopy. Operátori hľadajú riešenie, ako vyššie výdavky neodraziť v cenách. (euractiv)

Moskva nedúfa v spustenie plynovodu Nord Stream 2 v dohľadnom čase. Je však presvedčená, že Európa ho bude jedného dňa potrebovať bez ohľadu na to, čo teraz hovorí, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Čína rokuje s Ruskom o nákupe lacnej ropy do strategických rezerv, rozhovory pokračujú na vládnej úrovni. Peking a Moskva posilňujú svoje väzby v energetike v čase, keď sa EÚ pripravuje na odstrihnutie od ruskej ropy.

Ropu, ktorú európske krajiny nechcú, bude Rusko posielať do Ázie a ďalších regiónov, povedal vicepremiér Alexander Novak. Podľa neho si Európania budú musieť nájsť iných, drahších dodávateľov.

Ruský vicepremiér Alexander Novak tvrdí, že polovica z 54 klientov Gazpromu si otvorila účty v Gazprombank. Podľa neho časť veľkých firiem zaplatila za plyn v súlade s novou schémou a Moskva sa čoskoro dozvie, ktoré to boli a ktoré systém odmietli.

Zelený newsfilter: Čo by sa stalo, keby sa miliarda eur na rodinný balíček použila radšej na tepelné čerpadlá.

  • Následky energetickej krízy podľa šéfa IEA: Úspornejšie autá a investície do atómovej energie.
  • Od nového šéfa Lesov SR závisí aj dokončenie reformy národných parkov.

Robert Fico tvrdí, že vyššia daň zo ziskov z ruskej ropy pre Slovnaft môže vyvolať zvyšovanie cien na pumpách. Sťažuje sa aj na financovanie daňového bonusu z príjmov obcí, miest a krajov. (tasr)

Ceny ropy otočili smerovanie a klesli o zhruba dve percentá, hlavné ropné zmesi sa opäť obchodujú pod 110 dolárov za barel. USA dnes informovali o poklese zásob o 3,4 milióna barelov, zatiaľ čo analytici očakávali rast o 1,4 milióna.

Štvorica krajín EÚ plánuje podľa dánskych médií v Severnom mori postaviť veterné parky, ktoré by zdesaťnásobili súčasnú kapacitu v Únii. Celkový výkon nových turbín na pobreží Dánska, Belgicka, Holandska a Nemecka by mohol do roku 2050 predstavovať 150 gigawattov.

V Česku sa od júna dočasne zníži daň z nafty a benzínu o šesť centov na liter. Novelu zákona o spotrebných daniach podpísal prezident Miloš Zeman. Pri nafte by zníženie dane na minimum stanovené EÚ mohlo byť trvalé. (čtk)

Eurokomisia navrhla zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energie na 45 % do roku 2030. Len vlani pritom predstavila plán, ktorý počítal s nárastom na 40 %. Podiel OZE na spotrebe energie v EÚ v roku 2020 dosiahol 22,1 %. (čtk)

Nové na Dennikn.sk

AM:10Djoković má v sebe pocit pomsty, tvrdí Wilander. Vnímal to aj Molčan: Hral lepšie ako minule AM:08Odkaz MMŠ: Americké húfnice sa už zapojili do bojov na Donbase AM:07Čo prekladáš? Marián Hatala na úteku od Hesseho k Hessemu AM:40Vojna trvá tri mesiace: Čo nás ešte čaká? AM:36Nový detský komisár Mikloško – ani úsmev, ani dar AM:58Blahovi vyšla kniha o Leninovi v SAV, skryl sa za pseudonym. V akadémii vravia o podraze (+video) AM:37Ekonomický newsfilter: Kollárovci sa dočkali, parlament vo vzácnej zhode odhlasoval koncepciu výstavby nájomných bytov AM:00300 slov z MS: Keď všetko zmenil Šatanov príhovor. Lašák: Dá sa to porovnať s nami, ale títo chlapci to majú inakVčera PM:40Novým komisárom pre deti bude Mikloško z Úsmevu ako dar. O Tomanovej hovorí, že urobila kus dobrej práceVčera PM:24Newsfilter: Matovič sa nezastavil ani pred fašistami, je čas zastaviť hoVčera PM:15Parlament zvolil za šéfa NKÚ hneď v prvom kole podpredsedu Andrassyho, hoci koalícia nebola jednotnáVčera PM:46Bola to do istej miery terapia, hovoria o novom albume TolstoysVčera PM:37Na čo potrebuje Orbán núdzový stav pre vojnu na Ukrajine? Chce aj po korone vládnuť dekrétmiVčera PM:12Jej myšlienky boli prevratné. Gwerková-Göllnerová pred osemdesiatimi rokmi radila ženám, ako byť demokratkamiVčera PM:27Matovičov balíček rozhádal Mazureka s Tarabom a ĽSNS. Vyčítali si podrazy, Fica aj ponožky DedolesVčera PM:54Komentátor Gašpar hodnotí MS: Teraz vidíme reálneho Slafkovského, Fíni hrajú inak ako na olympiádeVčera PM:53Veľmi rada by pracovala, ale nemá kam dať dieťaVčera PM:52Tepelné čerpadlo krok za krokom: Rozdiely medzi zariadeniami môžu byť zásadné, niektoré dokážu jednotku tepla zvýšiť šesťnásobneVčera PM:49Tak málo slov a tak veľa myšlienokVčera PM:42Matovič je na hlasovanie s kotlebovcami hrdý. Šiesti politici OĽaNO vrátane premiéra hovoria, kde sú ich hraniceVčera PM:32Trvanlivé potraviny sa budú môcť predávať dlhšie, minimálne pokuty sa znížia, letáky sa zmeniaVčera PM:27SaS chce od Hegera, aby konal, spojenie s fašistami je podľa poslancov porušením koaličnej zmluvyVčera PM:20Parlament schválil Holého návrh nájomných bytov. Prečo má mať taký byt balkón a nie kuchyňu, pýtal sa KremskýVčera PM:08Shooty: DiskusiaVčera PM:05Ukrajinská klimatologička: Rusom ide len o vodu a černozem, zvyšok je propagandaVčera PM:26Krúžkovné je nezmyselné, vraví riaditeľka školy v Bystranoch. Kde majú byť krúžky, keď sa deti učia na dve zmeny?Včera PM:01Spustil to omyl, keď vedúci na olympiáde nezohnal zasadačku. Ako Fíni takmer strojnásobili počet hráčov v NHL a čo robia Slováci lepšieVčera PM:58Hegerova vláda vytvára nebezpečný precedens pre Pellegriniho a FicaVčera PM:42Zásob pšenice má svet na desať týždňov. Len odblokovanie Odesy svetovú potravinovú krízu nevyriešiVčera PM:41Extrémy (podľa) pána generálneho prokurátora