Doprava

Nemeckí klimatickí aktivisti dnes zastavili prevádzku na letisku Berlín-Brandenburg. Členovia skupiny Letzte Generation vnikli na jeho pozemok a na dvoch miestach sa prilepili k ploche, polícia ich vzápätí zadržala. V súčasnosti je už prevádzka letiska obnovená.

V Británii by mohli do dvoch rokov prestať platiť obmedzenia týkajúce sa prepravy tekutín a notebookov v príručnej batožine. Tamojšie letiská by totiž do polovice roku 2024 mali uviesť do používania nové 3D skenery.

Počet cestujúcich vo verejnej doprave vykazuje viac než rok medziročné rasty, stále však nedosahuje predpandemické úrovne. Tretí mesiac v rade, naopak, klesá nákladná doprava, ktorá je taktiež pod úrovňou roka 2019.

Európu a Ameriku chcú v roku 2024 spojiť nové nízkonákladové aerolínie Fly Atlantic, do USA a Kanady začnú lietať zo severoírskeho Belfastu. O nízkonákladové transatlantické spojenie sa pokúšalo viacero firiem, väčšinou neúspešne. (bbc)

Takmer 750-tisíc eur sa presunie z rozvoja cyklistiky na železnice, schválila to vláda. Minister dopravy Andrej Doležal tvrdil, že cyklodoprava o nič nepríde, pretože rovnakú sumu zas presunú zo železníc pre cyklodopravu, a ide o to, aby mohli využiť na budúci rok nevyčerpané peniaze. (tasr)

Košický dopravný podnik zaplatí viac za čítačky, vďaka ktorým bude po novom možné platiť aj bankovou kartou. Rámcová zmluva s víťazmi tendra firmami Emtestom a Emlines sa zvýšila na 929-tisíc eur z necelých 845-tisíc bez DPH.

Lufthansa plánuje prijať 20-tisíc zamestnancov. Počas pandémie prikročila k rozsiahlemu rušeniu pracovných miest, na konci septembra mala 108-tisíc zamestnancov. Dopyt po leteckej doprave sa výrazne zotavil z útlmu v dôsledku koronakrízy.

Fínska letecká spoločnosť Finnair zruší približne 150 pracovných miest, 90 z nich na domácom trhu. Spoločnosť doplatila na dôsledky pandémie koronavírusu, uzatvorenie ruského vzdušného priestoru a vysoké ceny pohonných látok.

Ak vám vodič v MHD utečie pred nosom naschvál, spoznáte to podľa toho, že s vami celý čas udržiava očný kontakt, vysvetľuje vodič Ondrej Sokol, ktorému práve vychádza tretia kniha o tom, ako vozil Nórov.

Bratislavskí vodiči už nie sú úplní psychopati, ale v porovnaní s Nórskom je to stále Bagdad, hovorí vodič bratislavskej MHD Ondrej Sokol. O práci vodiča autobusu už napísal tri knihy, za jej jedinú nevýhodu stále považuje, že v autobuse sa vezú aj cestujúci.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Slovenská firma Mobility & Innovation Production, ktorá vyvíja vodíkové a elektrické autobusy, chce tento rok rozbehnúť ich predaj. Majiteľmi sú Rudolf Hrubý z Esetu a Pavel Čulík, blízky oligarchovi Zoroslavovi Kollárovi. Čulík s Hrubým ovládajú aj pretekársky okruh Slovakia Ring, ktorého investorom bol Kollár.

Na londýnskom letisku Heathrow štrajkujú odbavovací pracovníci za vyššie mzdy. Protest potrvá do pondelka rána a naruší niektoré lety. Skomplikovať cestu môže aj fanúšikom Anglicka a Walesu, ktorí sa chystajú na majstrovstvá sveta v Katare.

Mesto Prievidza vyčíta štátu pomalú prípravu mestského obchvatu. Časť prvej etapy nemá vydané stavebné povolenie, druhá etapa potrebuje aktualizáciu štúdie realizovateľnosti. Štátni cestári reagujú, že na projekte intenzívne pracujú.

Nafta na slovenských čerpacích staniciach po viac než mesiaci zdražovania výraznejšie zlacnela. Ceny sa znížili za týždeň o takmer 2,5 percenta, minulý týždeň sa v priemere predávala pod 1,9 eura za liter. Naopak, mierne zdražel benzín.

Na mýte sa v októbri vybralo 21,05 milióna eur, výber za desať mesiacov bol medziročne vyšší o 10,42 milióna eur. Na diaľniciach a rýchlostných cestách sa od začiatku roka vybralo na mýte 140,33 milióna eur, na vymedzených úsekoch ciest prvej triedy 62,58 milióna eur. (tasr)

V Nemecku budú možno platiť rozdielne pravidlá pre rúška v diaľkovej a regionálnej doprave. Konzervatívny premiér Šlezvicka-Holštajnska ich chce zrušiť, oponuje mu spolkový minister zdravotníctva. Diaľkovú dopravu má na starosti spolková vláda, regionálnu zas krajinská.

Zatiaľ je prerazená prvá rúra tunela Čebrať, ktorý je súčasťou budúceho obchvatu Ružomberka (D1 Hubová – Ivachnová). Druhá rúra by mala nasledovať onedlho, celú diaľnicu sľubujú sprejazdniť zhruba do dvoch rokov.

V Žiline od pondelka 21. novembra uzatvoria pre motoristov dôležitý podjazd na Kysuckej ulici. Obmedzenie súvisí s prestavbou železničnej trate a stanice a potrvá približne rok.

O mesiac a pol sa končí kritizovaný mýtny kontrakt s firmou SkyToll, no stále zostáva veľa otázok, aké bude mýto v budúcnosti. „Aby sme vedeli, či štát nezostane rukojemníkom SkyTollu technologicky,“ hovorí šéf združenia Slovensko.Digital Peter Kulich.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Leo Express by mohol nastúpiť na slovenské železnice aj skôr ako na konci roku 2023, povedal minister Doležal. Leo Express bude novým dopravcom na trati Bratislava – Komárno, pôvodne na nej mal začať premávať od 10. decembra 2023.

Výstavba tunela Višňové sa nemusí natiahnuť do roku 2025, povedal minister dopravy Andrej Doležal. Reagoval tak na medializované informácie o možných posunoch v termínoch dokončenia stavby.

Pripravuje sa ďalšia novela na zrýchlenie prípravy a výstavby diaľnic. Podľa ministra dopravy Andreja Doležala sa má dostať do parlamentu ako poslanecký návrh, ktorý predložia počas výborov k stavebnému zákonu.

Hlavné grécke aerolínie pre generálny štrajk zrušia v stredu lety. Očakáva sa, že protest proti rastu cien energií preruší väčšinu služieb v celom Grécku a naruší verejnú dopravu vo veľkých mestách.

V nemeckom prístave Bremerhaven sa na mori aj na súši hromadia automobily. Logistický uzol je upchatý pre nedostatok vodičov na presun vozidiel a kontajnerov z prístavu a vysoký objem pravidelného obchodu. Meškanie vývozu áut je značné.

Dokončenie tunela Višňové sa podľa Hospodárskych novín a televízie Markíza môže natiahnuť do konca roka 2025. Nestihol by sa tak ani posunutý termín september 2024, s ktorým počítal predbežný harmonogram prác pod vedením Skansky.

Obchvat Ružomberka by sa mohol sprejazdniť do konca roku 2024. „Následne budú ešte niekoľko mesiacov prebiehať drobné práce, ktoré nebudú negatívne ovplyvňovať premávku,“ hovorí šéf Váhostavu Jiří Skuhra. Platí to, ak sa stavitelia dohodnú so štátom na konečných podmienkach dostavby, napríklad na cene.

Grécko podľa Reuters pravdepodobne zruší predaj prístavu Alexandrupolis. Mesto, v ktorom sa nachádza plávajúci zásobník zemného plynu a jednotka na spätné splynovanie, má potenciál stať sa energetickým uzlom pre strednú Európu.

Ryanair vykázal rekordný polročný zisk po zdanení 1,37 miliardy eur. Počíta so stratovou zimou a za finančný rok do marca 2023 so ziskom najmenej jednej miliardy eur, čo by znamenalo návrat na úrovne pred pandémiou.

Česko podľa združenia UNAS prisľúbilo, že na hraniciach so Slovenskom sa už nebudú tvoriť kolóny kamiónov. Dnes ráno dopravcovia blokovali hraničný priechod na diaľnici D2 Brodské – Lanžhot, chceli poukázať na problémy spôsobené hraničnými kontrolami.

Súčasťou košickej R2 bude aj odpočívadlo s kapacitou 125 odstavných plôch. Bude jednostranné a bude sa nachádzať v blízkosti obce Valaliky.

Slovenskí autodopravcovia dnes skoro ráno ukončili protest na diaľničnom hraničnom priechode na D2 s Českou republikou Brodské – Břeclav. Pokiaľ by sa tam však opäť tvorili kolóny, dopravu plánujú na hraniciach s ČR zablokovať v piatok. (čtk)

Čína podpísala objednávky na nákup 140 lietadiel Airbus v hodnote 17 miliárd dolárov, prevažne ide o stroje A320. Niektoré z nich sú súčasťou zákazky na 292 lietadiel od Airbusu, ktorú Čína oznámila v lete. (reuters)

Izraelské aerolinky Israir ponúkli 44 miliónov eur za českého leteckého dopravcu Smartwings. Informujú o tom špecializované weby, ktoré sa odvolávajú na povinné informácie určené pre akciovú burzu v Tel Avive.

Vo Francúzsku otvorili prvý úsek diaľnice s automatizovanými mýtnymi bránami. Vodiči na ňom nemusia zastaviť, aby zaplatili poplatok. Nové mýtnice registrujú poznávacie značky a šoféri majú na úhradu tri dni. (lefigaro)

Z veľkých cestných a železničných dopravných projektov naplánovaných v stratégiách v roku 2014 sa uskutočnil len zlomok. Najvyšší kontrolný úrad upozornil, že zo železničných to bolo osem percent a z cestných 18 percent.

Japonsko po dva a pol roku od vypuknutia pandémie obnovilo trajekty do Južnej Kórey. Spojenie medzi mestom Fukuoka na západe Japonska a kórejským Pusanom je po rokoch prvou pravidelnou medzinárodnou námornou linkou.

Maersk plánuje do roku 2030 vyrábať v Španielsku dva milióny ton zeleného metanolu ročne. Chce ním zásobovať svoju flotilu nákladných lodí a znížiť uhlíkovú stopu. Projekt si vyžiada investíciu 10 miliárd eur.

Firma A.P. Moller-Maersk v 3. kvartáli zvýšila hrubý prevádzkový zisk medziročne o 57 % na 10,9 miliardy dolárov. Námorná skupina varovala pred spomaľovaním dopytu v odvetví dopravy pre hrozbu globálnej recesie.

Počty cestujúcich na európskych letiskách v treťom štvrťroku vzrástli medziročne o 61 %, ale stále sa nedostali na úroveň pred pandémiou. Za tou zaostávali o 12 %, vyplýva zo štatistiky asociácie európskych letísk ACI Europe.

Na diaľnici D2 v smere do Česka sa tvoria veľké kolóny. Aktuálne má dĺžka kolóny vozidiel pre kamiónovú dopravu päť kilometrov a kolóna vozidiel pre osobnú dopravu má dva kilometre.

Na budúci rok začnú úrady vydávať majiteľom áut nové evidenčné čísla bez tradičných skratiek okresov. Potvrdilo to ministerstvo vnútra, do vyčerpania zásob však budú prideľovať ešte súčasné tabuľky. Zmenu schválil vlani parlament narýchlo pozmeňovacím návrhom.

Opitý vodič preletel v Bratislave cez kruhový objazd a narazil do betónového plotu. Nehoda sa stala vo štvrtok večer. Policajti 51-ročnému mužovi namerali 3,19 promile, čo je stav vážnej otravy alkoholom.

Po diaľnici jazdil opitý 59-ročný Prešovčan, nafúkal tri promile. Polícia ho zachytila v smere z diaľnice D1 v obci Chminianska Nová Ves.

Pohonné hmoty na Slovensku zdraželi na najvyššiu úroveň od leta. Cena benzínu Natural 95 na čerpacích staniciach na Slovensku stúpla minulý týždeň na najvyššiu úroveň od tohtoročného augusta, nafta bola najdrahšia od júla.

Polícia povolila všeobecnú výnimku pre nákladné vozidlá na dva dni, 1. novembra a 17. novembra. Napriek tejto výnimke však budú policajti oprávnení zakázať vodičom jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo im prikázať smer jazdy.

Ministerstvo dopravy chce otvoriť železnice súkromným dopravcom. Plánuje spustiť verejné súťaže na tri trate: na nočnej linke Bratislava – Košice – Humenné a denných diaľkových linkách Bratislava – Žilina – Košice a Bratislava – Hlohovec – Prievidza.

Európskemu výrobcovi lietadiel Airbus vzrástol v treťom štvrťroku zisk o 26 percent na 836 miliónov eur. Hlavnými pohonmi rastu boli silný dolár a oživenie výroby lietadiel. (čtk, reuters)

Diaľničný tunel Čebrať pri Ružomberku by mali preraziť koncom novembra alebo začiatkom decembra tohto roka. V živom vysielaní na sociálnej sieti to oznámil minister dopravy Andrej Doležal.

Minister dopravy Andrej Doležal dúfa, že vláda schváli návrh na zvýšenie cien diaľničných známok, ktorý je zatiaľ v pripomienkovom konaní. „Dúfam, že to vládou prejde,“ povedal a pripomenul, že raz už takýto návrh neprešiel.

Kontrakt na vybudovanie križovatky D1 s obchvatom Bratislavy (D4) by sa mal podpísať o niekoľko dní, avizuje minister dopravy Andrej Doležal. Víťaz tendra, poľský Budimex, následne prevezme stavenisko a do 30 dní by mal začať stavať.

Nové na Dennikn.sk

06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnuVčera 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideliVčera 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografkaVčera 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropyVčera 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majorityVčera 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácieVčera 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberieVčera 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastlinyVčera 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobuVčera 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?Včera 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)Včera 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovražduVčera 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické neboVčera 15:49Keď sa les zmení na zápalku, ktorá možnosť je lepšia – rúbať alebo ho nechať zhorieť?Včera 15:49Žilinka po roztržke s poslancami priznal, že Fico tlačovkami zasahuje do vyšetrovania káuzVčera 15:26MediaBrífing: Musk našiel nový spôsob, ako zničiť Twitter. Obnoví takmer všetky zablokované účtyVčera 14:50Na Black Friday si dajte pozor na čudné obchody so skvelými ponukami, podvodníkov v čase výpredajov pribúdaVčera 14:42Český týždeň: Miloš Zeman udelil ďalšiu milosť a tentoraz to nie je hanbaVčera 14:14Danglár: My máme lekárov, ty MatovičaVčera 14:11Vývoj bojov (274. deň): Drony čoraz častejšie ukazujú apatické správanie ruských vojakovVčera 14:02Školský týždeň: Nové dáta ukazujú, že do škôlky nechodia všetci predškoláci a ročník opakuje výrazne menej žiakovVčera 13:51Na energetickej kríze ani na pandémii sme nezarobili, aj tak nám chcú zvýšiť špeciálny odvod, kritizuje šéf O2Včera 12:16Aktivista Tichý: Prvýkrát sa štát k migrantom v Kútoch správa ako k ľuďom (+video)Včera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Destabilizačný diel Včera 10:31Riaditeľ Eura 2024 Lahm: Prezident FIFA Infantino zaútočil na Európu, no prehliadol jeden dôležitý faktVčera 09:46Adrián Guľa trénuje DAC: Odmietol som Ďaleký východ. Na štáb by som dostal milión dolárovVčera 09:22Firemný newsfilter: Slnečné elektrárne vyvolených zarábajú ešte viac ako donedávna a košické oceliarne vyhrali 23-ročný sporVčera 08:47Svetový newsfilter: Spolu s neľudskou taktikou Ruska sa objavila aj nová obava AmeričanovVčera 07:38Saudská Arábia mala šťastie, zabaví vás Kanada. Čo hovoria dáta o štarte MS (analýza)Včera 07:31Hiking basecamp: Zrúcaniny hradov, vysťahované Horné Opatovce a veterný mlyn na kysuckej samote