Doprava

Únia autodopravcov Slovenska obnoví v pondelok od 15.00 blokádu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod. Protest autodopravcov potrvá do odvolania. (tasr)

Saudská Arábia by mohla prevziať väčšinovú kontrolu nad najväčším londýnskym letiskom Heathrow, píše nedeľník Sunday Times. Predaj svojich podielov zvažujú aj ďalší investori., saudskoarabský verejný investičný fond už predtým získal kontrolu nad 25 percentami firmy, ktorá je materským podnikom prevádzkovateľa.

Leo Express začal prevádzku vlakov na trati medzi Bratislavou a Komárnom. Český prepravca vlani uspel v súťaži, premávať začal po tom, čo vstúpil do platnosti nový grafikon. (čtk)

Joe Biden ohlásil investície do 10 veľkých železničných projektov po celej krajine v hodnote 8,2 miliardy dolárov. Peniaze pochádzajú z infraštruktúrneho balíka v hodnote 66 miliárd dolárov, ktorý americký kongres schválil v roku 2021.

Londýnska polícia vyšetruje bombový útok na jednu z kamier, ktoré dozerajú na pravidlá vjazdu do zóny s nízkymi emisiami. Odporcovia zavedenia čistej zóny sa už viackrát snažili vyradiť kamerový systém z prevádzky.

Autobus 36 z lokality Strmé vŕšky v bratislavskej Záhorskej Bystrici bude mať predĺženú trasu k obchodnému centru Bory. Zároveň mu však zredukujú intervaly na každú hodinu. Dopravný podnik hovorí, že sa tak dohodol s mestskou časťou.

V noci na nedeľu 10. decembra začne platiť nový železničný grafikon. Železničná spoločnosť poupratovala prémiové IC vlaky medzi Bratislavou a Košicami. Pribudne Dunajská strela od Leo Expressu.

Zlacňovanie benzínu na Slovensku sa minulý týždeň takmer zastavilo, cena najpredávanejšieho benzínu Natural 95 klesla o tri desatiny centu. Nafta po piatich týždňoch poklesu nepatrne zdražela.

Tunel Branisko je pre nehodu v oboch smeroch uzavretý. Je potrebné rátať s výrazným zdržaním. Stella centrum informuje, že na úseku Krupina – Devičie vyťahujú kamión. Dodáva, že v úseku Skýcov – Bošany je skrížený kamión a prejdú iba osobné vozidlá. (tasr)

Air France-KLM rušia vyše 130 spiatočných letov do európskych krajín z amsterdamského letiska Schiphol. Dôvodom je hustá hmla, informuje holandská tlačová agentúra ANP.

V Banskobystrickom kraji sa zmenia cestovné poriadky prímestských autobusov až od januára. Je to netradičné, typicky sa menia spolu s novým vlakovým grafikonom, ktorý tento rok začína platiť v nedeľu. Župa to zdôvodňuje zavádzaním integrovanej dopravy.

Kamióny vo Vyšnom Nemeckom čakajú podľa polície tri až štyri dni, kolóna sa skrátila na osem kilometrov. Začiatkom mesiaca čiastočne priechod do ukrajinského Užhorodu blokovali kamionisti z Únie autodopravcov Slovenska.

Britský regulátor zakázal reklamy aeroliniek Lutfhansa, Air France-KLM a Etihad Airways. Podľa úradníkov vytvárali zavádzajúci dojem o vplyve leteckých spoločností na životné prostredie.

Vaša solidarita sa končí tam, kde sa začína vaša peňaženka, vravia ukrajinskí vodiči v reportáži Petry Procházkovej. Poľskí a slovenskí dopravcovia zablokovali hraničné priechody, pretože sú nespokojní s tým, aké výhody má podľa nich v Európskej únii ukrajinská konkurencia. Ukrajinci v dôsledku toho čakajú aj v niekoľkokilometrových kolónach.

Vodič ukrajinského kamióna Saša na upchatej slovensko-ukrajinskej hranici. Foto - Iva Zímová

Aerolínie na budúci rok očakávajú stabilizáciu ziskov a rekordný počet cestujúcich. Prispeje k tomu pokračujúce zotavenie sektora po pandemickom útlme, uviedlo združenie pre leteckú dopravu IATA.

Z košického letiska sa bude od jari lietať do chorvátskeho Zadaru. Nízkonákladový dopravca Ryanair chystá dva lety týždenne. V súčasnosti Košice s Chorvátskom pravidelné spojenie nemajú, v minulosti tam lietal Air Explore.

Desaťkilometrová rýchlosť pri bratislavskej hlavnej stanici nie je hlavným problémom železničiarov. Na rýchly zásah im stačí 200-tisíc eur. Na opravy a údržbu tratí po celej krajine by však potrebovali takmer miliardu.

Prešovský kraj ohlásil rušenie spojov aj pravidelné intervaly na niektorých linkách. Nespresnil, ktoré autobusy škrtnú, dopravcovia však chceli zredukovať jazdy do niektorých rómskych osád. Prinajmenšom v niektorých prípadoch sa tak naozaj stane.

Mníchovské letisko obnovilo prevádzku, dopoludnia zastavilo lety pre poľadovicu. Letisko je druhé najväčšie v Nemecku a výluka mala vplyv na lety v Európe vrátane Viedne či Prahy.

Cestujúci sa sťažujú na nový poplatok, ktorý začal účtovať Ryanair. Ak chcú získať palubný lístok online, musia si najprv zakúpiť miesto na sedenie. Pasažieri to považujú za škandalózne.

Lučenec pripravuje súťaž na prevádzkovateľa MHD. Jej vyhlásenie schválili mestskí poslanci. Víťaz súťaže má získať desaťročnú zmluvu od mája 2024. Súčasným dopravcom je SAD Lučenec.

Kolóny na hraničnom priechode Vyšné Nemecké merajú zhruba 20 kilometrov, teda podobne ako pred blokádami kamionistov. Podľa hraničnej polície nákladné autá čakajú štyri až päť dní, osobné vybavujú priebežne.

Únia autodopravcov Slovenska čaká, ako dopadnú rokovania ministrov dopravy EÚ. Tie sú však naplánované až na podvečer. Potom sa rozhodne, ako ďalej s blokádou kamiónov na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, kde od piatka púšťajú každú hodinu po štyri nákladiaky.

Štáty EÚ sa zhodli na digitálnych vodičských preukazoch. Šoféri by ich mohli mať len v mobile s tým, že platné budú po celej Únii. Krajiny sa dohodli aj na lepšom vymáhaní pokút za porušenie dopravných predpisov.

Čiastočná blokáda kamiónov na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod má trvať najmenej do pondelka. Vtedy budú európski ministri dopravy rokovať o tom, či sa obmedzí pôsobenie ukrajinských šoférov v EÚ. Do blokády sa síce zapojilo len zopár ľudí, ale celkovo sa nápor nákladných áut v regióne zvyšuje.

Nová cyklocesta medzi Štúrovom a Chľabou, ktorú postavili z eurofondov za 1,1 milióna eur, pobúrila miestnych a turistov. Cyklisti tvrdia, že cyklocesta je vytvorená tak, že je pre cyklistov nebezpečná, čo potvrdzujú aj starostovia obcí Chľaba a Kamenica nad Hronom. Cyklocesta je súčasťou medzinárodnej cykloturistickej trasy EuroVelo6. (napunk)

Vo Vrbovke otvorili nový cestný most cez Ipeľ do maďarskej obce Őrhalom. Predtým obe obce spájala len lávka pre peších, autá boli odkázané na 20-kilometrovú obchádzku. Most stál tri milióny eur, o náklady sa delili obe strany a zväčša využili eurofondy. (tasr)

Nový most cez Ipeľ medzi Vrbovkou a Őrhalomom. Foto - TASR

Únia autodopravcov spustila avizovanú blokádu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod. Púšťať plánuje po štyri nákladné autá každú hodinu, priepustnosť pred blokádou bola 200 áut za deň.

Protestná akcia Únie autodopravcov Slovenska. Foto - Ivan Fleischer

Ministerstvo dopravy sa s Úniou autodopravcov dohodli, že budú štrajkovať takým spôsobom, aby príliš nenarušili život obyvateľov východného Slovenska. Únia plánovala od 15.00 h blokovať priechod Vyšné Nemecké – Užhorod, sťažuje sa na voľnú ukrajinskú konkurenciu.

Vladimir Putin nariadil prevod práv zahraničných akcionárov na letisko Pulkovo v Petrohrade na nový ruský subjekt. Nemecký Fraport a katarský investičný fond si udržia v letisku podiely, nebudú však môcť hlasovať.

Ceny benzínu minulý týždeň klesali štvrtý týždeň v rade, nafty piaty týždeň. Najviac predávaný benzín Natural 95 zlacnel o takmer dva centy, nafta len o štyri desatiny centu.

OPEC a jej spojenci sa dohodli na dobrovoľných ťažobných škrtoch, Saudská Arábia a Rusko následne ohlásili svoje obmedzenia. Ceny ropy však klesajú, podľa agentúry Reuters prevažovala skepsa, či sa dodatočné škrty uskutočnia.

Lufthansa požiadala Európsku komisiu o schválenie prevzatia podielu v talianskych ITA Airways. Nemecké aerolinky chcú navýšením kapitálu získať menšinový, ale kontrolný 41-percentný podiel za 325 miliónov eur.

Kolóna kamiónov pri hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa podľa hraničnej polície tiahne 20 kilometrov. Končí sa medzi Nižnou Rybnicou a odbočkou Gajdoš. Na piatok popoludní ohlásila blokádu Únia autodopravcov Slovenska.

Lufthansa ruší plán na predaj menšinového podielu v divízii údržby Lufthansa Technik. Skupina zvažovala, že v nej predá najmenej pätinu, celá divízia má hodnotu približne osem miliárd eur. (dpa)

Britský odborový zväz železničiarov RMT schválil dohodu o mzdách. Končí sa tým viac ako rok trvajúca vlna pravidelných protestov proti rastu životných nákladov, ktoré zamestnávateľ odmietol kompenzovať.

Kartel OPEC a jeho spojenci na čele s Ruskom sa podľa zdrojov Reuters predbežne dohodli na ďalšom znížení ťažby ropy. Skupina OPEC+ uberie ďalší viac než milión barelov denne, rozhodnúť o tom chce na dnešných virtuálnych schôdzkach.

Parížania budú hlasovať o zvýšení parkovného pre SUV autá, píše Zelený newsfilter. Súčasťou februárového referenda bude aj otázka, koľko parkovacích miest má byť vyhradených pre takýto typ áut. Paríž sa dlhodobo snaží znížiť počet áut a zvýšiť počet cyklistov. Podľa námestníka primátora cieli zvýšenie parkovného na bohatých obyvateľov.

Do nitrianskeho priemyselného parku začne od 10. decembra opäť premávať MHD. O náklady sa podelí mesto a časť firiem v parku, menšiu časť uhradia okolité obce. Radnica sa s firmami sporila o mestskú dopravu niekoľko rokov.

Arriva hovorí, že rokuje so župami o zvýšení miezd pre vodičov autobusov. Dôvodom sú podľa nej pribúdajúce odchody do predčasného dôchodku. Samosprávne kraje by potom ako objednávatelia zaplatili viac peňazí.

Ministerstvo dopravy vymenilo vedenie bratislavského letiska aj osobného železničného dopravcu ZSSK. Novým šéfom letiska sa stal Dušan Novota. Na čelo ZSSK ministerstvo dosadilo Petra Helexu, ktorý v minulosti riadil Slovenskú poštu.

Blokáda kamiónov na hranici Poľska a Ukrajiny je neprijateľná, povedala eurokomisárka Adina Valeanová. Podľa nej sa Ukrajina a EÚ nemôžu stať rukojemníkmi poľských šoférov, ktorí blokujú hranicu na protest proti ukrajinskej konkurencii.

Saudskoarabský fond PIF kupuje 10-percentný podiel v letisku Heathrow od španielskeho podniku Ferrovial. Ten predáva ďalších 15 % francúzskej firme Ardian, za celý štvrtinový podiel získa 2,4 miliardy libier.

Výnimky pre ukrajinské kamióny zobrali slovenským dopravcom asi tretinu biznisu, tvrdí prezident združenia dopravcov Česmad Pavol Piešťanský. Podľa neho sa zneužívajú tak, že na Ukrajine sa registrujú firmy z iných krajín, napríklad z Turecka, ktoré inak potrebujú na prepravu v EÚ povolenia.

Rýnom prechádzajú tri štvrtiny európskej riečnej dopravy, trápi ho však znečistenie a po novom aj suchá. Boli sme sa pozrieť, prečo táto rieka tak veľmi ovplyvňuje ekonomiku a kultúru celej Európy a čo má spoločné s Dunajom.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Z Londýna odštartoval prvý let Virgin Atlantic cez Atlantický oceán poháňaný len udržateľným palivom. Aerolínie ho považujú za ukážku toho, že ekologickejší spôsob lietania je možný. Problémom zostáva nedostatočná ponuka pohonných látok.

ZMOS sa chystá písať 150 poslancom, odmieta návrh Smeru, ktorý by umožnil štátu rozhodovať o cestách v mestách. Združenie miest a obcí už skôr vyhlásilo, že ide o zásah do ich kompetencií.

Firma Lilium získala v EÚ súhlas na vývoj a prevádzku elektrických aerotaxi. Nemecký podnik pracuje na taxi schopnom vertikálneho vzletu a pristátia, povolenie získal od agentúry pre bezpečnosť letectva EASA.

Aerolínie easyJet sa po troch stratových rokoch vrátili do zisku, za finančný rok do septembra zarobili po zdanení 324 miliónov libier. Hospodárenie podporilo oživenie dopytu po cestovaní aj vyššie ceny leteniek.

V Trenčíne otvorili nové záchytné parkovisko pri železničnej stanici Trenčín-Zlatovce. Zákazku za zhruba 200-tisíc eur získala firma Pemal z Hornej Súče. Kapacita je 60 áut, pribudol aj prístrešok so stojanmi na bicykle. Parkovisko je bezplatné.

Nové na Dennikn.sk

17:01Shooty: Zdesenie 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya  14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a Nitre 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlave 11:40Danglár: Birmovaný komunista 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimli 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci