Dušan Kováčik

Matovič a Fico sú v mnohom odlišní, ale jedno majú spoločné – všetko vnímajú cez prizmu, či im to prinesie politický prospech, všíma si Marián Leško, ktorého zaujalo, ako minister financií v Rádiu Expres obviňoval Sulíka z neschopnosti, no vzápätí trval na tom, že má zostať vo vláde, aby ľudia videli, kto spôsobil všetky problémy. „Nie je problém to, čo sa deje v krajine – to je všetko druhoradé; dominantné je, aby oni získali politické body a uspeli v ďalších voľbách,“ hovorí Leško.

Robert Fico sa podporou Ruska dal na cestu, ktorá je ohrozením životných záujmov republiky, komentuje Marián Leško. „Ak niekto hovorí, že Robert Fico by nás predal Putinovi za päť rubľov, tak sa mýli. Fico by Putinovi aj zaplatil, aby sme patrili do jeho područia.“

Marián Leško odhaduje, že na každého odsúdeného alebo v preventívnej väzbe je 50 až 100 takých, ktorých sa ešte spravodlivosť nedotkla, hoci by sa mala. „Tá odstrašujúca sila istoty postihu na Slovensku neexistuje,“ hovorí Leško pri debate o ďalšom súdnom pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Súhrn zo súdu: Dušan Kováčik sa v piatok smial kajúcnikovi Bernardovi Slobodníkovi, na pojednávaní sa riešila aj nahrávka z auta od policajnej inšpekcie. Sudca Michal Truban ju pripustil ako dôkaz, Kováčikov obhajca nechcel hovoriť, ako sa k nej dostali. Slobodník súdu vravel, že za jej vznikom stojí Peter Košč, aktér vojny v polícii.

Sudca v kauze Dušana Kováčika prerušil vypočúvanie kľúčového svedka Bernarda Slobodníka, súd bude pokračovať 10. a 11. novembra.

Bernarda Slobodníka zaskočilo, keď mu súd dal po požiadavke Kováčikovho obhajcu na prečítanie prepis nahrávky z októbra 2020, na ktorej sa Slobodník rozprával s Petrom Koščom (Peter Koščo bol Slobodníkov kolega v polícii, nejde o obžalovaného Petra Košča – pozn. red.).

Bernard Slobodník na mnohé otázky Kováčikovho obhajcu odpovedá, že si nepamätá alebo nevie, keď od neho chce počuť detaily o schôdzke v nemocnici a momente, keď údajne došlo k odovzdaniu úplatku Kováčikovi v knižke.

Na súde s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom dnes bude vypovedať iba Bernard Slobodník, pretože obhajcovia naňho majú množstvo otázok. Sudca Michal Truban už poslal preč predvolaných svedkov Adriána Szabóa a Borisa Beňu, keďže na nich nezvýši čas.

Bernard Slobodník nevedel na súde povedať podrobnosti, ako vyzerala kniha, v ktorej vraj bol úplatok pre Kováčika. Na otázky Kováčikovho obhajcu, aký bol názov knihy, v akom jazyku, či bol na jeden alebo viac riadkov a kto bol autorom, opakoval, že nevie.

Bernard Slobodník spochybnil tvrdenie Kováčika, že sa išiel zoznámiť so šéfom SIS do nemocnice, lebo mu prerábali kanceláriu v tajnej službe. Na súde Slobodník povedal, že mu niekdajší šéf SIS Anton Šafárik zdôvodnil miesto konania schôdzky v nemocnici tým, že ešte nie je do tajnej služby presťahovaný.

Slobodník tvrdí, že Kováčik po prevzatí knihy s úplatkom nepozrel dovnútra, čo v nej je. „Pokiaľ si pamätám, tak nie,“ povedal na súde.

Slobodník sa vo svojej výpovedi venoval aj tomu, aké bolo počasie v deň stretnutia v nemocnici, kde údajne došlo k odovzdaniu úplatku Kováčikovi. Bývalý špeciálny prokurátor vo štvrtok vypovedal, že do nemocnice nešiel po úplatok, ale zoznámiť sa so šéfom SIS.

Slobodník súdu opísal, ako v roku 2016 údajne došlo k odovzdaniu úplatku 50-tisíc v špeciálne upravenej knihe Kováčikovi na chodbe nemocnice. Bolo to po schôdzke, na ktorej bol Peter Košč, nový riaditeľ SIS Anton Šafárik a niekdajší špeciálny prokurátor.

Slobodník sa venuje aj druhému ututlanému prípadu týkajúcemu sa možných podvodov s pozemkami, v ktorom figuroval Peter Košč a ktorý Kováčik podľa obžaloby takisto pomohol upratať za úplatok.

Bernard Slobodník bližšie opisuje, ako sa Kováčik za vládnutia Smeru stretol s Koščom v bratislavskom biliardovom klube, ktorý prevádzkoval tento podnikateľ s väzbami na SIS na Račianskej ulici.

Kľúčový svedok Bernard Slobodník začal vypovedať na súde s Kováčikom. Na úvod opisuje, akí si boli s bývalým špeciálnym prokurátorom blízki. Boli kamaráti.

Bernard Slobodník. Foto N

Na súd s Kováčikom prišiel aj advokát Marek Para, ktorý chodieva na tlačové besedy Roberta Fica, kde spochybňujú vyšetrovania veľkých káuz. Para povedal, že prišiel ako verejnosť, na otázku Denníka N, či ho o to požiadal Fico, odvetil: „Som samostatne mysliaca bytosť.“

Advokát Marek Para na piatkovom súde s Kováčikom. Foto N - Mária Benedikovičová

Na súd s Dušanom Kováčikom už prišiel spolupracujúci obvinený Bernard Slobodník. Bývalý šéf finančnej polície NAKA je v korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora kľúčovým svedkom.

Pokračuje pojednávanie v kauze Dušana Kováčika:

  • od 9.30 pokračuje súd s Dušanom Kováčikom pre podozrenie, že aj od Petra Košča vzal úplatok 50-tisíc eur,
  • vypovedať by mali Bernard Slobodník, Adrián Szabó a Boris Beňa,
  • vo štvrtok odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste. „Som nevinný,“ vyhlásil,
  • v nemocnici, kde údajne úplatok dostal, podľa svojich slov nebol po úplatok, ale zoznámiť sa so šéfom SIS,
  • Kováčik si už odpykáva trest za 50-tisícový úplatok od mafie.

Dušan Kováčik presviedčal súd, že do nemocnice v lete 2016 nešiel po úplatok, ale zoznámiť sa so šéfom SIS Antonom Šafárikom. V tajnej službe sa vraj nezišli, lebo mu prerábali kanceláriu. Na stretnutí v nemocnici bol aj podnikateľ Peter Košč, od ktorého mal podľa obžaloby dostať úplatok 50-tisíc eur.

Foto - TASR

Sudca Michal Truban prerušil pojednávanie v ďalšej korupčnej kauze Dušana Kováčika do piatka. Vtedy by mal vypovedať aj kľúčový svedok Bernard Slobodník.

Kováčikov obhajca čítal prepis zvukovej nahrávky, ktorá v aute zachytáva rozhovor medzi Bernardom Slobodníkom, policajtom Petrom Koščom a Marekom Švarcom v októbri 2020. Zo slov obhajcu Erika Magála vyplynulo, že nahrávka skončila na policajnej inšpekcii, ktorá vyšetruje údajné manipulácie vo vyšetrovaniach veľkých káuz.

Sudca do 13:30 prerušil pojednávanie, prestávku si vyžiadali Kováčikovi obhajcovia, lebo sa chcú poradiť, ktoré dôkazy navrhnú vykonať. V piatok by mali byť vypočutí predvolaní svedkovia – niekdajší šéf finančnej polície NAKA a kľúčový svedok Bernard Slobodník, exfunkcionár policajnej inšpekcie Adrián Szabó a expríslušník SIS Boris Beňa.

Sudca Michal Truban sa pýta Dušana Kováčika na okolnosti, za akých v roku 2016 odňal prípad týkajúci sa Koščovho kamaráta, expolicajta Reháka, dozorujúcemu prokurátorovi Petrovi Kyselovi, čím sa podľa obžaloby „uvoľnila cesta“ na upratanie kauzy, za čo mal bývalý špeciálny prokurátor vziať úplatok.

Kováčik na záver svojho vystúpenia na súde povedal, že je kedykoľvek ochotný odpovedať na otázky sudcu, ale nebude odpovedať na otázky prokuratúry. „Nepovažujem prokuratúru za objektívnu a nestrannú,“ vyhlásil.

Dušan Kováčik o kajúcnikoch svedčiacich proti nemu hovorí, že nie sú ani ľuďmi, keď do tejto korupčnej kauzy zatiahli Milana Lučanského. „Oni doslova prerazili dno, keď ani pamiatka zosnulého im nezabránila doslova liať vedrá špiny a klamstiev na nebohého generála Lučanského,“ vyhlásil Kováčik na súde o Bernardovi Slobodníkovi a Adriánovi Szabóovi.

Kováčik sa na súde vracia k stretnutiu v nemocnici v lete 2016, kde sa mal zísť aj s vtedajším šéfom SIS Antonom Šafárikom a po schôdzke mal podľa obžaloby prevziať úplatok 50-tisíc eur. Svedectvo Bernarda Slobodníka spochybňuje aj tým, že určite na ňom nemal sako.

Policajný prezident Štefan Hamran vyzval Roberta Fica, aby sa ospravedlnil za to, ako sa zastával „gaunera Dušana Kováčika”, a odsúdil jeho výroky o vyšetrovateľoch NAKA, že sú zvieratá. Hamran súhlasí, že v polícii a na prokuratúre sa diali zverstvá, ale Fico si podľa neho pomýlil čas. „Najvyšší súd potvrdil, že Dušan Kováčik je zločinec,” povedal Hamran.

Dušan Kováčik tvrdí, že jeho podriadení nemali čo preskúmavať jeho rozhodnutia, keď bol vo funkcii špeciálneho prokurátora, a podať naňho obžalobu.

Kováčik ďalej útočí na prokurátora Šúreka, a to aj pre jednotlivé slová v obžalobe. Vyčíta mu, že v nej používa „neodborné a nezmyselné vyjadrenia typu, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prikázal listom prideliť vec a listom uložiť vec“.

Kováčik na súde spochybňuje kajúcnika, kľúčového svedka v jeho kauze Bernarda Slobodníka. Tento bývalý šéf finančnej polície NAKA vypovedal počas vyšetrovania, ako Kováčik údajne prevzal úplatok 50-tisíc eur v knihe.

Dušan Kováčik odmieta, že by v roku 2016 zobral úplatok 50-tisíc eur za upratanie vyšetrovaní voči Koščovi a jeho kamarátovi, expolicajtovi Jozefovi Rehákovi. Vo svojej reči sa vyjadruje k tomu, že úplatok podľa obžaloby vzal za to, že prípad týkajúci sa Reháka odňal svojmu niekdajšiemu podriadenému, prokurátorovi Petrovi Kyselovi.

Foto - tasr

Kováčik na súde hovorí, že prokurátor Michal Šúrek by mal byť minimálne disciplinárne stíhaný za to, že nerešpektoval pokyn generálnej prokuratúry predložiť vyšetrovací spis o Kováčikovi, aby mohli rozhodnúť o podaní podľa paragrafu 363, ale podal obžalobu na súd.

Dušan Kováčik sa na úvod svojho vystúpenia pred súdom venoval prípravnému konaniu. Tvrdil, že boli v rámci neho porušené jeho zákonné práva a napádal svojho niekdajšieho podriadeného, prokurátora Michala Šúreka, ktorý naňho podal obžalobu.

Dušan Kováčik odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste v kauze prijatia úplatku 50-tisíc eur od Petra Košča. „Pán sudca, som nevinný,“ povedal na súde.

Dušan Kováčik na súde vo väzenskej rovnošate a putami na rukách. Foto - TASR

Obhajkyňa Petra Košča Eva Mišíková hovorí, že obžaloba je nedôvodná. Žiadala o jej vrátenie prokuratúre na došetrenie. Podľa nej došlo k závažným procesným nedostatkom a Košč si podal aj ústavnú sťažnosť, o ktorej ešte nie je rozhodnuté.

Kováčikov obhajca Erik Magál spochybňuje obžalobu. „Vyšetrovanie bolo zhlukom nezákonností,“ povedal pred súdom. Neboli podľa neho rešpektované zákonné práva Kováčika, pri obrane bývalého špeciálneho prokurátora si pomáha aj sporným paragrafom 363.

Prokurátorka začala prednášať obžalobu na Kováčika a Košča. Bývalý špeciálny prokurátor na lavici pre obžalovaných počúva, ako údajne v roku 2016 zobral úplatok 50-tisíc eur v knihe s vyrezanými stranami.

Sudca Michal Truban na súde s Dušanom Kováčikom konštatuje, že obžalovaný Peter Košč neprišiel. Prítomná je jeho obhajkyňa Eva Mišíková, voči Koščovi konajú ako proti ušlému. Úrad špeciálnej prokuratúry zastupuje na súde prokurátorka Martina Kellerová.

Foto: Dušan Kováčik sedí vo väzenskom mundúre na lavici pre obžalovaných, zatiaľ čo sa sudca radí v súdnej sieni s obhajcami. Bývalého špeciálneho prokurátora idú súdiť pre podozrenie, že od Petra Košča vzal úplatok 50-tisíc eur.

Naživo: Dušan Kováčik pred začiatkom súdu

Video: Dušana Kováčika privádzajú na súd

Dušana Kováčika vo väzenskej rovnošate a s putami na rukách priviedli z väznice na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Začalo sa hlavné pojednávanie v jeho druhej korupčnej kauze. Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe, že vzal od Petra Košča úplatok 50-tisíc eur za ututlanie vyšetrovania exšéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka a samotného Košča.

Dušana Kováčika privádzajú na súd vo väzenskej rovnošate a s putami na rukách. Foto - tasr

Dušan Kováčik mal podľa obžaloby prevziať úplatok 50-tisíc eur od podnikateľa Petra Košča na chodbe nemocnice v knihe s vyrezanými stranami. Bývalý šéf finančnej polície Bernard Slobodník mu mal knihu posunúť so slovami: „Dušanko, toto je od pána Košča dobrá knižka, prečítaj si ju.“ Súd s Kováčikom sa má začať vo štvrtok, vinu popiera. Vo väzení sedí pre úplatok 50-tisíc od mafie.

Bývalý šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik mal zločincov stíhať, ale podľa súdu im pomáhal páchať trestnú činnosť. Foto N - Tomáš Benedikovič

Dušanovi Kováčikovi nepriznal Ústavný súd odškodné päťtisíc eur, ktoré žiadal za to, že mu bol po zadržaní v októbri 2020 zaistený majetok. Súd jeho sťažnosti vyhovel iba čiastočne a považoval za dostačujúce, že konštatoval porušenie práv bývalého špeciálneho prokurátora.

Bola to určitá vnútorná bohorovnosť až arogancia, čo mohli viesť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika k tomu, že sa nechal podplatiť. Najvyšší súd nezapochyboval, že obžalovaný zobral úplatok 50-tisíc eur za to, že vybaví prepustenie šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku.

Proces v ďalšej kauze Dušana Kováčika by sa mal začať 8. a 9. septembra. Podľa obžaloby podnikateľ Peter Košč v minulosti podplatil Kováčika 50-tisíc eurami za to, aby vtedajší šéf úradu špeciálnej prokuratúry blokoval stíhanie v dvoch prípadoch.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik uspel na Ústavnom súde so sťažnosťou proti zaisteniu svojho majetku. Senát Petra Straku, Roberta Šorla a Martina Vernarského minulý týždeň rozhodol, že rozhodnutím súdu o zaistení majetku boli porušené Kováčikove práva.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika umiestnili do ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom, kde si má odpykať osemročný trest, na ktorý ho koncom mája odsúdil Najvyšší súd. Informuje denník SME.

Robert Kaliňák na právoplatné odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika povedal, že „Kováčika sme nenominovali my, bol zvolený za vlády Mikuláša Dzurindu, druhýkrát za vlády Radičovej“. V skutočnosti Kováčika druhýkrát zvolili ešte za vlády Smeru, SNS a HZDS v roku 2009 a tretíkrát za jednofarebnej vlády Smeru v roku 2014.

Nové na Dennikn.sk

21:40Balón do stratosféry aj štvornohý robot. Noc výskumníkov hľadá spôsoby, ako obnoviť dôveru vo vedu 21:13Lengvarský o výpovediach: K výraznému obmedzeniu starostlivosti nedôjde (+video) 19:39Newsfilter: Matovič nateraz prežil, trápenie pokračuje 18:45Z generála, ktorý bráni Ukrajinu, je doma legenda. Rozmýšľa západne a dáva voľnosť podriadeným 18:02V päťstovkách narvete do kancelárskeho kufra štyri milióny, vysvetlil obžalovaný Kuba 17:48Ako sme s dvadsaťeurovým meračom odhalili žrútov elektriny v domácnosti a znížili jej spotrebu o niekoľko percent 17:24Matovič iným vyčíta Hitlera, ale vďaka fašistom vládne on 17:09Shooty: Odchod 17:06Matovič sa bránil aj Hitlerom. Hlasovanie o jeho odvolaní sa odkladá pre kolaps poslanca 16:51Ako deti naučiť šetriť, ale nevychovať z nich lakomcov? Ako budovať zdravý vzťah detí k peniazom, odporúčajú odborníci 16:45Ako drahšie energie ovplyvnia rodinné rozpočty? V priemere na ne pôjde štvrtina výdavkov 16:41Týždeň v európskej ekonomike: Aj Slovensko už volá po zastropovaní cien plynu dovážaného do EÚ 16:22Protesty proti mobilizácii rozožierajú Rusko ako hrdza 15:30Mobilizácia zasiahla aj KHL. Nechcete ísť do vojny, pošlú vás do väzenia, varoval zamestnanec klubu 15:13Danglár: Bezbranná polícia 14:35Graf dňa: Infláciu tlačia živnostníci, nie chamtivé firmy, ukazuje analýza NBS 14:28Spoluautor seriálu o ŠtB Blaščák: Eštebáci boli ľudia nad zákonom. Dokázali zakamuflovať aj vraždu 14:12Vývoj bojov (217. deň): V Lymane ide o veľa, Rusi sa skúšajú zachrániť aj pomocou mobilizovaných nováčikov 14:11Nás zabíjajú, ale Európania sa boja nevykúrených bytov 14:07Sting pre Denník N: O vážnych témach píšem až vtedy, keď nájdem vhodné metafory 13:59Kozák to predpovedal. Prečo sa slovenský futbal dostal do krízy 13:42Sting naservíroval v Košiciach najväčšie hity (fotoreportáž) 13:39Sudca Lipšicovmu úradu: Pri Pčolinskom ste sa ponáhľali, spravili ste závažné procesné chyby 13:28Lekári začali hromadne podávať výpovede, odísť chce viac ako 1 900 lekárov 13:10Dve jubileá Vladimíra Clementisa – z rebela poslušný člen strany 12:24Mazurek tvrdí, že človek od Záborskej sondoval podporu Republiky pre Matovičov balíček, poslankyňa to odmieta 12:06Zelený newsfilter: Blíži sa klimatický samit v Egypte, ale dôležitejšie pre klímu je to, čo sa deje v Nemecku 11:51V bratislavskej bytovke zdraželo teplo z 50 na 200 eur mesačne. V podobnej situácii sú stovky ďalších 11:36„Katastrofálne záplavy.“ Jeden z najhorších hurikánov v americkej histórii zasiahol Floridu 11:00Šachový svet zasiahol spor, ktorý otvára dilemy dôležité pre celé ľudstvo