Dušan Kováčik

Jeden z hlavných aktérov vojny v polícii – Peter Košč – súdu opísal, ako sa počas vládnutia Smeru uňho na terase domu zišli Dušan Kováčik a Daniel Lipšic. Mali sa dohadovať aj o prípade týkajúcom sa Mariana Kočnera, Lipšic to spochybňuje. Košč odmieta, že by dal Kováčikovi úplatok 50-tisíc eur.

Podnikateľ Peter Košč s väzbami na SIS odkryl súdu fungovanie za éry Smeru. Vedel o zločinoch; s Dušanom Kováčikom, ktorému podľa obžaloby dal úplatok 50-tisíc eur, sedel doma na terase aj v biliardovom klube. Košč patrí medzi hlavných aktérov vojny v polícii.

Peter Košč a Dušan Kováčik. Foto - webová stránka Ministerstva vnútra SR, N - Tomáš Benedikovič

Súd s Dušanom Kováčikom odročili na 24. januára, keď by mal mať záverečnú reč bývalý špeciálny prokurátor, a potom sudca Michal Truban rozhodne, či verdikt vynesie ešte v ten deň.

Obhajca Dušana Kováčika Erik Magál navrhol, aby bol bývalý špeciálny prokurátor oslobodený spod obžaloby. “Nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý je doktor Kováčik stíhaný,” povedal Magál vo svojej záverečnej reči.

Prokurátor Michal Šúrek navrhol Dušanovi Kováčikovi v korupčnej kauze súhrnný trest minimálne 14 rokov a peňažný trest 200-tisíc eur  za prijatie úplatku 50-tisíc. Podnikateľovi s väzbami na SIS Petrovi Koščovi navrhol dva a pol roka nepodmienečne.

Prokurátor Michal Šúrek v záverečnej reči vraví, že sa posilnila dôkazná situácia voči Dušanovi Kováčikovi, ktorého súdia pre podozrenie, že vzal úplatok 50-tisíc za ututlanie dvoch prípadov. O bývalom špeciálnom prokurátorovi povedal, že sa snažil súdny proces zahltiť nesúvisiacimi vecami a vyvolať v ňom zmätok.

Na súde s Dušanom Kováčikom ukončili dokazovanie a čítajú záverečné reči. Zatiaľ nie je jasné, kedy bude verdikt. Predpoludním premietali zábery z fotoknihy, s ktorou sa ozval kľúčový svedok Bernard Slobodník po tom, ako ho vo svojich výpovediach spochybňovali jeho bývalí kolegovia.

Tibor Gašpar (Smer) vyhlásil, že zverejní SMS komunikáciu čurillovcov ku kauze Dušana Kováčika. Podľa Gašpara sú správy súčasťou dovolacieho konania na Najvyššom súde v kauze bývalého špeciálneho prokurátora a čurillovci si vraj písali o tom, že „idú Kováčika uhnať na smrť“.

Proces so Štefanom Žigom bude pokračovať až budúci rok. Sudca Milan Cisarik odročil pojednávanie na 11. januára, keď by mali ako svedkovia vypovedať Bernard Slobodník a jeho bývalí kolegovia z polície Peter Koščo a Marek Švarc.

Riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko na súde opísal, aké citlivé bolo vyšetrovať Dušana Kováčika a ako Peter Košč, podozrivý z podplatenia bývalého špeciálneho prokurátora, vytiahol na policajtov úkladnú vraždu.

Súd s Dušanom Kováčikom sa chýli ku koncu. Na ďalšom pojednávaní 16. novembra by mohli zaznieť záverečné reči v jeho druhej korupčnej kauze, oznámil sudca Michal Truban. Bývalý špeciálny prokurátor čelí podozreniu, že zobral úplatok 50-tisíc eur od podnikateľa Petra Košča. Obaja vinu odmietajú.

Pokračuje pojednávanie v korupčnej kauze Dušana Kováčika, vypovedať bude riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko, ktorý vyšetroval prípad niekdajšieho špeciálneho prokurátora. Ďalej by mali svedčiť policajti Robert Magula a Roman Staš. Kováčik na súde v Banskej Bystrici nie je.

Expolicajt Ján Kaľavský tvrdí, že trestné konanie proti Dušanovi Kováčikovi je vymyslené. Povedal to počas výpovede s tým, že detaily vyšetrovania bývalého špeciálneho prokruátora síce nepozná, ale konanie voči obžalovanému spochybnil.

Expolicajt Marián Kučerka pri hodinovom výsluchu obšírne odpovedal na otázky obhajcov Dušana Kováčika. Keď sa dostal k slovu prokurátor Michal Šúrek, svedok, ktorý vypovedal cez telemost zo Sarajeva, odmietol na otázky odpovedať.

Pokračuje pojednávanie s obžalovaným bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Ako svedok vypovedá telemostom z Bosny a Hercegoviny expolicajt Marián Kučerka. Ten už bol právoplatne odsúdený za korupciu na desať a pol roka a trest prepadnutia majetku.

Dušan Kováčik na súde. Na dnešnom pojednávaní chýbal. Foto N - Tomáš Benedikovič

Výsluch expolicajta Mariána Kučerku, ktorý mal vypovedať na pojednávaní s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, dnes nie je možné vykonať. Dôvodom odloženia Kučerkovho výsluchu je časová kolízia na súde v Sarajeve, odkiaľ mal byť umožnený telemost.

Okolo 130 ľudí stále čaká na výsledok korupčných káuz, štyridsiatku podozrivých už súdy uznali vinnými. Takýto je výsledok vyšetrovaní na najvyšších miestach od zmeny po voľbách 2020. Prípady ukázali, ako blízko mali oligarchovia k niekdajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi a že mafia si dokázala kúpiť aj špeciálneho prokurátora.

Nepanikárme, je absurdné, že by Marián Kočner išiel na slobodu, hovorí prokurátor Ján Šanta, ktorý dozoroval aj Kočnerov prípad zmeniek. Hovorí, že ako prokurátor prípadu vôbec netušil o odpočúvaní Kočnerovej komunikácie s advokátom a že to nijak neovplyvnilo jeho taktiku na súde.

Ján Šanta. Foto N - Vladimír Šimíček

Obhajcovia Dušana Kováčika žiadajú, aby sa na súde prehrala časť seriálu Gomora o talianskej mafii a vypočúvali svedkovia z tzv. vojny v polícii vrátane Vladimíra Pčolinského a Diany Santusovej. Sudca zatiaľ nepovedal, či im vyhovie. Na jeseň by mohol rozhodnúť, či Kováčika v korupčnej kauze odsúdi alebo spod obžaloby oslobodí.

Dušan Kováčik na súde vo väzenskej rovnošate a s putami na rukách. Foto - TASR

Na súde s Dušanom Kováčikom dnes nebudú cez telemost zo zahraničia vypovedať bývalí policajti Marián Kučerka a Ján Kaľavský. Vypočuť ako svedkov ich žiadali obhajcovia bývalého špeciálneho prokurátora, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50-tisíc eur.

Obhajobe Dušana Kováčika vychádza taktika spochybňovania svedkov, v piatok jej k tomu na súde pomohli traja expolicajti. Ani jeden nevypovedal ku skutkom, z ktorých je obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor, no hovorili o tom, ako sa vraj manipulovali vyšetrovania. Reč došla aj na kľúčového svedka obžaloby Bernarda Slobodníka.

Budúcotýždňový výsluch expolicajtov Jána Kaľavského a Mariána Kučerku v kauze Dušana Kováčika sa možno neuskutoční. Obaja by mali vypovedať cez telemost z Bosny a Hercegoviny, kde požiadali o azyl. Sudca Michal Truban však upozornil, že zatiaľ nemá zo sarajevského súdu potvrdený termín telemostu. „Čakám na reakciu,“ dodal.

Expolicajt NAKA Ján Hazucha začal na pojednávaní s Dušanom Kováčikom hovoriť o tom, že „má pocit“, že na neho prokurátori vyvíjali tlak, aby nevypovedal. Sudca špecializovaného súdu Michal Truban mu však nedovolil pokračovať. „Utekáte od podstaty tohto konania. Váš čas je drahý a náš ešte viac,“ dodal Truban.

Obžalovaný Dušan Kováčik po výpovedi exšéfa NAKA Branislava Zuriana povedal, že išlo o veľmi dôležitého svedka. „Upozorňovali sme, že v tejto veci boli vypočutí v prípravnom konaní svedkovia, ktorí k veci nevedeli absolútne nič povedať, ale taký dôležitý svedok ako pán Zurian vypočutý nebol,“ uviedol a poďakoval mu za „občiansku odvahu“.

Bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian ako svedok na súde s Dušanom Kováčikom povedal, že o prejednávaných skutkoch nič nevie. „Stalo sa to v roku 2016, keď som nepôsobil ešte v NAKA,“ skonštatoval, no vzápätí dodal, že mu bývalý šéf operatívy Ján Kaľavský hovoril o tom, ako policajti manipulovali niektoré kauzy.

Na Špecializovanom trestnom súde pokračuje pojednávanie v ďalšom prípade už právoplatne odsúdeného Dušana Kováčika a Petra Košča. Tentoraz sa bývalý špeciálny prokurátor Kováčik na pojednávaní osobne zúčastňuje, ráno ho eskortovali z väznice. Ako svedka by mal sudca Michal Truban dnes vypočuť bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana.

Dušan Kováčik na súde. Foto - N

Robert Kaliňák by nepovažoval za dobré, aby prípadný nový prezident udelil milosť Dušanovi Kováčikovi. V Markíze povedal, že by bolo lepšie, aby si odsúdený bývalý špeciálny prokurátor vyriešil svoje kauzy právnou cestou.

Súd s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom v piatok a v pondelok nebude. Plánované pojednávania boli zrušené, potvrdila hovorkyňa špecializovaného súdu. Kováčik je obžalovaný z prijatia úplatku 50-tisíc eur, vinu popiera.

Sudkyňa Pamela Záleská ani špeciálny prokurátor Daniel Lipšic nemienia po predčasných voľbách skončiť, hoci sa im Smer dlhodobo vyhráža. „Viac to má vplyv na ľudí, ktorí to pozerajú, než na ľudí, na ktorých sú tie útoky namierené,“ povedala Záleská na debate protikorupčného festivalu Pucung v Košiciach.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik neuspel s ústavnou sťažnosťou voči rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý ho poslal na 8 rokov do väzenia za prijatie úplatku a vynášanie informácií zo spisov. Ústavný súd jeho sťažnosť odmietol a návrhu na odklad vykonateľnosti nevyhovel.

Súdny proces s Dušanom Kováčikom sa môže naťahovať, obhajcovia navrhli vypočuť hlavných aktérov vojny v polícii vrátane Vladimíra Pčolinského, Jána Kaľavského a Diany Santusovej. Prokurátor hovorí o obštrukcii.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik písal vyšetrovateľovi o prípade, za ktorého ututlanie podľa obžaloby zobral úplatok 50-tisíc eur. Vyplynulo to z utorňajšej výpovede tohto vyšetrovateľa na súde, ktorý pojednáva Kováčikovu druhú korupčnú kauzu.

Exšéf policajných odposluchov Jozef Rehák na súde s Dušanom Kováčikom vypovedal, že nevie nič o knihe s vyrezanými stranami, v ktorej bol podľa obžaloby úplatok 50-tisíc pre bývalého špeciálneho prokurátora. Tiež spochybnil, za čo mali byť peniaze údajne odovzdané.

Dnes pokračuje súd s Dušanom Kováčikom, začal vypovedať bývalý šéf policajných odposluchov Jozef Rehák. Bývalý špeciálny prokurátor neprišiel, koná sa v jeho neprítomnosti. Podľa obžaloby zobral Kováčik úplatok 50-tisíc eur, on to odmieta.

Bývalý šéf policajných odposluchov Jozef Rehák. Foto N

Exšéf tajnej služby Anton Šafárik na súde opísal, ako sa vďaka Petrovi Koščovi v roku 2016 zoznámil s Dušanom Kováčikom a Bernardom Slobodníkom v nemocničnej zasadačke. Ide o kľúčovú schôdzku korupčnej kauzy. Sudcu zaujímalo, či mal Kováčik sako.

Na súde, ktorý rozhoduje o Dušanovi Kováčikovi, sa spomínala ďalšia tajná nahrávka a fotografie obnažených chlapcov. Dvaja bývalí policajti sa takto snažili spochybňovať kľúčového svedka v kauze Bernarda Slobodníka. Svedectvá sa tak podobali, že prokurátorovi pripadali, akoby ich mali expolicajti naučené. Pre tajnú nahrávku ich chce dať vyšetrovať.

Svedkovia, ktorí v pondelok vypovedali na súde s Dušanom Kováčikom. Zľava bývalý policajt Peter Koščo, niekdajší šéf tajnej služby Anton Šafárik a expolicajt Marek Švarc. Foto – N

Na súde v kauze Dušana Kováčika sudca Michal Truban médiám zatiaľ zakázal zverejňovať informácie z výpovede expolicajta Petra Košča. Zrejme aby nebol ovplyvnený nasledujúci svedok a Koščov niekdajší kolega z polície Marek Švarc. Koščova výpoveď zatiaľ pokračuje.

Dušan Kováčik prvýkrát neprišiel na súd vo svojej druhej korupčnej kauze. Bývalý špeciálny prokurátor požiadal o konanie v neprítomnosti. Hlavné pojednávanie pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Podriadené prokurátorky Maroša Žilinku písali na súd a navádzali ho, aby odmietol obžaloby v prípadoch Kováčika, Výboha a Pčolinského. Špeciálna prokuratúra, ktorá prípady dozoruje, protestuje a listy zverejnila. Žilinka prípady zahmlieva.

Výboh, Pčolinský a Kováčik. Foto – N/Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič; TASR

Špeciálni prokurátori vyhlásili, že zasahovanie do prípadov zo strany Maroša Žilinku je už za čiarou. Inak posudzuje prípady vplyvných ľudí a inak tých obyčajných, je to demotivujúce, hovoria. Podriadení generálneho prokurátora v troch prípadoch (Pčolinský, Výboh a Košč – Kováčik) napísali na súdy, že nesúhlasia s podanou obžalobou. 

Ladislav Masár, Vladimír Kuruc a Daniel Lipšic. Foto – TASR

Krajská prokuratúra v Nitre sa nezaoberala tým, prečo Dušan Kováčik v roku 2018 zašiel za nitrianskou sudkyňou pre súd s podnikateľom blízkym takáčovcom Petrom Petrovom, ktorému hrozilo väzenie. Hovorca prokuratúry uviedol, že od sudkyne vo februári 2018 dostali Kováčikovo podanie.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nekomentoval konanie niekdajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý v roku 2018 navštívil sudkyňu kvôli stíhanému Petrovi Petrovovi. Nie je jasné, prečo obišiel dozorujúceho prokurátora prípadu a rovno šiel za sudkyňou.

Nitrianska sudkyňa Mária Ondrejová prehovorila, ako za ňou bol v roku 2018 vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik prihovárať sa za podnikateľa Petra Petrova, ktorý je blízky takáčovcom. Kováčik pritom obišiel zaužívané pravidlá, za sudkyňou zašiel po prosbe svojho kamaráta, exšéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka, ktorý sa priatelil s Petrovom.

Dušan Kováčik na súde vyčítal svojmu bývalému podriadenému Petrovi Kyselovi, že nie je chlap, keď prehovoril o jeho praktikách. Prokurátor Kysel vypovedal, ako od neho Kováčik žiadal, nech odíde zo špeciálnej prokuratúry, keď za čias vládnutia Smeru nesúhlasil s odňatím prípadu, za ktorý podľa obžaloby Kováčik vzal úplatok.

Prokurátor Peter Kysel vypovedal, ako mu niekdajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik za čias vládnutia Smeru odňal spis týkajúci sa podozrení voči vtedajšiemu šéfovi policajných odposluchov Jozefa Reháka. Kováčik, ktorého súdia, že za pomoc pri ututlaní tohto prípadu v roku 2016 zobral úplatok, na Kysela slovne útočil a vyhlásil, že ho nepovažuje za chlapa.

Podnikateľ Peter Petrov na súde spomínal, ako bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik kvôli nemu v roku 2017 zašiel za nitrianskou sudkyňou, keď ho o to požiadal vtedajší šéf finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, s ktorým sa obaja kamarátili. Kováčik priznal, že za sudkyňou bol, ale nie lobovať, iba sa informovať.

Bernard Slobodník dal podľa Petra Petrova v bratislavskej kaviarni Justícia pokyn podriadenému Mariánovi Kučerkovi v súvislosti s Lučanského previerkou. Bolo to v roku 2018, pred tým, ako sa stal Lučanský policajným prezidentom.

Peter Petrov vypovedá, ako mu niekdajší šéf finančnej polície Bernard Slobodník rozprával o úplatku 50-tisíc, ktorý mal zobrať Dušan Kováčik a dnes pre toto podozrenie stojí pred súdom. Odovzdanie úplatku v špeciálne upravenej knihe s vyrezanými stranami podľa Petrova vyzdvihol Slobodník „ako neskutočne nápaditý spôsob odovzdania finančnej hotovosti“.

Dušana Kováčika z väzenia predviedli na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Dnes majú vypovedať svedkovia – podnikateľ blízky takáčovcom Peter Petrov a popoludní prokurátor Peter Kysel zo špeciálnej prokuratúry, ktorému Kováčik kedysi šéfoval.

Súhrn dnešného pojednávania s Kováčikom:

  • vypovedali bývalý siskár Boris Beňa a niekdajší funkcionár policajnej inšpekcie Adrián Szabó.
  • Szabó hovoril, že mu Milan Lučanský v roku 2016, keď bol jeho šéfom na policajnej inšpekcii, rozprával, že Dušan Kováčik údajne dostal úplatok 50-tisíc eur v špeciálne upravenej knihe. Peniaze boli zrejme od Petra Košča za ututlanie vyšetrovania Košča a Koščovho kamaráta Jozefa Reháka.
  • Rehák bol vtedy šéfom policajných odposluchov a podozrievali ho z vynášania informácií sýkorovcom za úplatky. Podľa obžaloby sa Košč vďaka úplatku postaral o to, že sa jeho vyšetrovanie zastavilo.

Nové na Dennikn.sk

18:00Gabčíkovské vodné dielo je sčasti vynovené, opravy turbín by Taraba chcel robiť „čo najviac napriamo“ 17:49Týždeň v európskej ekonomike: Európska vodíková banka ponúkne 800 miliónov na obnoviteľný vodík 17:44Ficova vláda mení zákony, aby mohla odvolať predsedov nezávislých úradov 17:36Prichádzajú k nám aj mamičky, ktoré majú problém s pitím, lebo sa cítia osamelo, hovorí odborník na liečbu závislostí 17:25Danglár: Banderovci 17:12Britov doháňa koloniálna minulosť, nechcú vrátiť vzácne artefakty. Afrika rezignovala, ale Gréci sa vzbúrili 17:03Chcel byť kňazom alebo členom IRA, ale nakoniec sa Shane MacGowan dal na hudbu a zaradil sa k írskym velikánom 17:01Graf dňa: Bývanie je lacnejšie, no údaje o tom, ako veľmi, sa rozchádzajú 16:42Shooty: Utrácanie 16:27Predseda PS Šimečka: Z kritiky, že sme málo aktívni, sme sa poučili 16:21Mnohí ľudia si v sebe od detstva nesú predstavu, že sú mizerní, zlí, nanič, hovorí psychológ Ján Hrustič 16:14Fíni stratili trpezlivosť a kompletne zavreli hranice s Ruskom. Kremeľ sa hrá na Lukašenka a používa migrantov ako zbraň 16:10ECB sa blíži k víťazstvu nad infláciou, úroky môžu začať klesať už na jar 15:50Komiksový príbeh Lasicu a Satinského pokračuje – s Jarom Filipom 15:42Do posledných dní si k nemu chodili lídri po rady. Ako sa z Kissingera stal velikán svetovej diplomacie 15:37Príhody šoféra po Ukrajine: ako sme doviezli sanitky do blízkosti frontovej línie 14:52Hiking basecamp: Zimné výhľadové túry na malofatranský hrebeň, Kľak a Panský diel 14:21Vývoj bojov (645. deň): Únava z Ukrajiny? Na stretnutí NATO znelo, že vyčerpané je skôr Rusko 14:07Smer po prevzatí moci prekvapilo, že na úrade vlády dodnes vedú Erika Tomáša ako šéfa tlačového 14:04Bývalí penťáci Špirko s Ondrom rozšírili svoj potravinársky biznis už aj o najväčšie mraziarne zeleniny 13:05Danglár: Recyklácia 12:54Putinov režim: medzi tretím Rímom a Treťou internacionálou 12:20Nová baterkáreň v Šuranoch? Dobrá správa, len pozor na detaily a pracovný trh (anketa) 12:17Najlepší slovenský album #10 – Vladimír Godár: Mater (2006) 11:37Zelený newsfilter: Začalo sa najdôležitejšie stretnutie svetových lídrov ku klíme. Čaká sa na kroky Tarabu 11:13Buďme vďační za Tomáša Janovica 11:05Ročne vyrobí najviac 25 kusov. Ako hodinár opustil svetovú firmu a založil si vlastnú 10:17Rusi sa zomkli okolo Putina, v obchodoch nič nechýba. Vojna na Ukrajine bude ešte dlhá a náročná 10:14Keď vyhrajú, v rybej továrni sa pracuje ľahšie. Slovan narazí na Klaksvík, ktorého úspech nie je náhoda 10:00Uprostred ulice som padla a začala plakať. Príbehy Arménov, ktorých vyhnali z Náhorného Karabachu