Rozpočet a dlh

Rozpočet štátu na budúci rok nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy. „Ak tam budú výdavkové limity, bude to lepší rozpočet, ale nepodporíme ho,“ povedal šéf finančného výboru Marián Viskupič.

Nemecký parlament schválil budúcoročný štátny rozpočet so schodkom 45,6 miliardy eur. Napriek deficitu Nemecko prvý raz od vypuknutia pandémie dodrží rozpočtovú disciplínu zakotvenú v ústave.

Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek (OĽaNO) tvrdil, že rozpočtové provizórium by prinieslo obrovské škody. Pokles HDP by podľa neho mohol byť na úrovni veľkých hospodárskych kríz. Marián Viskupič zo SaS to označil za strašenie.

Slovenské verejné financie sa prepadajú do pásma vysokého rizika, že dlh v budúcnosti nekontrolovane porastie, ukazuje graf dňa z odhadov rozpočtovej rady. Prispela k tomu vojna na Ukrajine a vysoké ceny energií, ale najmä trvalé opatrenia vlády ako rodinný balíček či niektoré prvky dôchodkovej reformy.

Rozpočtová rada očakáva v budúcom roku lepšie hospodárenie štátu, než predpokladá vláda v návrhu rozpočtu. Naopak, na rok 2025 je pesimistickejšia. Rozpočtový výhľad podľa šéfa rady Jána Tótha neobsahuje dôveryhodné opatrenia na zníženie schodku.

NKÚ opäť kritizuje, že v návrhu rozpočtu je príliš silná kapitola všeobecnej pokladničnej správy, ktorú ovláda ministerstvo financií. Koalícii vyčíta aj zavádzanie opatrení bez diskusie s odborníkmi či sociálnymi partnermi. Rozpočet však podľa úradu ráta so zdrojmi na hospodárske stimuly a boj proti chudobe.

Igor Matovič bagatelizoval možnosť vymeniť podporu rozpočtu na budúci rok za predčasné voľby. Tvrdil, že také voľby by boli „posledné slobodné“. Boris Kollár podľa neho vysiela signály, z ktorých niektoré sú „menej závažné“.

Naživo: Minister financií Igor Matovič k rozpočtu

Únia miest a ZMOS sa sťažujú na výšku kompenzácií za zvýšenie daňového bonusu na dieťa. Tvrdia, že kým vyšší bonus obciam, mestám a krajom uberie 784 miliónov eur, navrhovaná kompenzácia je len vyše 200 miliónov eur.

Milan Krajniak si myslí, že rozpočet na budúci rok skôr prejde ako neprejde. Rokovať chce s každým. „Viaceré opozičné strany povedali aj verejne (…), že za nejakých okolností sú ochotné rozpočet podporiť,“ povedal.

Predstavitelia koalície sa dnes večer stretnú na koaličnej rade. Riešiť majú situáciu s vysokými cenami energií, vyjednávania s lekárskymi odborármi, nelegálnu migráciu aj podporu pre štátny rozpočet na budúci rok. (tasr)

Veronika Remišová priamo neodpovedala na otázku, či bude mať problém s tým, ak schvália rozpočet iba vďaka hlasom tarabovcov. Dodala, že dúfa, že rozpočet bude schválený všetkými 150 poslancami parlamentu. (markíza)

Zavedenie výdavkových limitov v návrhu rozpočtu by podľa Milana Krajniaka znamenalo v rozpočte škrtnúť 500 miliónov eur. „To ja nikdy neurobím,“ povedal minister práce. Limity žiada eurokomisia. Dodal, že o tom budú s Bruselom rokovať. (rtvs)

Richard Sulík tvrdí, že SaS už nemá dôvod rokovať o „hentakom rozpočte“. Označil ho za katastrofálny a „šeredný“. Podľa Sulíka v návrhu rozpočtu nie sú ani výdavkové limity. Ak Slovensko neprijme výdavkové limity, EÚ hrozí zastavením peňazí z plánu obnovy.

Vláda podľa SaS riskuje reputačný debakel Slovenska a stratu peňazí z plánu obnovy, lebo nezaviedla výdavkové limity, na ktoré si vypýtala peniaze. Vládu kritizovala aj Európska komisia, ktorá žiada, aby toto opatrenie proti zadlžovaniu zaviedla do rozpočtu na rok 2023.

Brusel potvrdil, že rozpočet na rok 2023 bez výdavkových limitov by znamenal zvrátenie plnenia míľnika plánu obnovy. Slovensko by tomuto procesu čelilo ako prvá krajina EÚ, hrozia mu finančné a reputačné následky. Ministerstvo financií tvrdí, že zavedenie limitov do praxe je prioritou.

Eurokomisia požiadala Slovensko o zapracovanie výdavkových limitov do návrhu štátneho rozpočtu na rok 2023. Pokiaľ to neurobí, môže podľa Bruselu čakať finančné aj reputačné následky.

Podľa Borisa Kollára neschválenie rozpočtu na prvýkrát neznamená, že sa ho nepokúsia schváliť opäť. „Neznamená to, že s hlasovaním musíme čakať ďalšieho pol roka. Môžem to opäť skúsiť na druhý deň alebo o týždeň,“ vraví v rozhovore.

Úroveň zadĺženia krajín s nízkymi a strednými príjmami podľa Svetovej banky v roku 2021 prudko vzrástla. Vyše 66 percent pôžičiek chudobnejším štátom poskytla Čína, ktorá odmieta dohody o reštrukturalizácii dlhov. (reuters)

Nemecko by malo na budúci rok znížiť verejný schodok na 45,6 miliardy eur zo 139 miliárd očakávaných v tomto roku. Prvý raz od roku 2019 tak udrží podmienky dlhovej brzdy. Rezort financií pôvodne plánoval výraznejšie skresanie deficitu.

Týždeň v európskej politike od autorov z portálu Euractiv.sk:

  • Európske výdavkové limity môžu prísť skôr než tie slovenské.
  • Krajiny EÚ budú môcť obchodovať s emisnými kvótami v sektoroch mimo ETS.
  • Európska centrálna banka neplánuje spomaliť sprísňovanie menovej politiky.

Európska komisia plánuje upraviť rozpočtové a dlhové pravidlá EÚ, aby lepšie odrážali situáciu jednotlivých krajín. Štáty EÚ po sérií kríz čelia vysokým deficitom a dlhom. Základom majú byť viacročné národné plány a pomalšie vynucovanie pravidiel.

Parlament schválil výnimku pre financovanie projektov z plánu obnovy, ak by bolo rozpočtové provizórium. Doteraz túto výnimku mali v rozpočtových pravidlách len eurofondy a nie plán obnovy.

Poslanci SaS sa podľa Richarda Sulíka nezúčastnia rokovaní o rozpočte na budúci rok, ktoré navrhol štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek. SaS návrh rozpočtu v súčasnej podobe nepodporí.

Ministerstvo financií pozýva zástupcov SaS diskutovať o rozpočte. Vo vyhlásení ministerstvo píše, že má záujem o vecnú a odbornú diskusiu, no nie cez odkazy v médiách. Poslanci SaS avizovali, že rozpočet nepodporia.

Ak v rozpočte na budúci rok nebudú výdavkové limity, Európska komisia nám môže pozastaviť vyplácanie peňazí z plánu obnovy. „Znamenalo by to zvrátenie plnenia míľnika, dôsledkom by boli reputačné aj finančné náklady pre Slovensko,“ uviedol tím plánu obnovy na úrade vlády.

Eduard Heger hovorí, že partnerom pre koalíciu pri rokovaniach o štátnom rozpočte je SaS. Okrem nej oslovil aj nezávislých poslancov Tomáša Valáška a Miroslava Kollára. Na otázku, či rokuje aj s Tomášom Tarabom, premiér odpovedal, že nie.

Neblúznime o gréckej ceste, realita vyzerá lepšie, reaguje štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek na publicistu Ivana Štulajtera a poslanca SaS Mariána Viskupiča. Rozhodujúci je podľa neho názor finančných trhov, ktoré Slovensku ako dlžníkovi veria.

ČNB znížila odhad tohtoročného schodku verejných financií Česka na 3,7 % HDP. V auguste počítala s poklesom na 4,9 % z vlaňajších 5,1 %. Zadlženie verejného sektora by malo podľa banky dosiahnuť 41,5 % výkonu ekonomiky. (čtk)

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zvýšenie štátneho rozpočtu aj takzvané štrnáste dôchodky. Rozpočet na tento rok sa zvýši o 1,5 miliardy eur, ktoré chce štát využiť na kompenzácie vysokých cien energií.

Schodok štátneho rozpočtu sa na konci októbra oproti vlaňajšku znížil o 63 percent na 1,73 miliardy eur. K zlepšeniu hospodárenia v porovnaní s minulým rokom prispeli vyššie príjmy aj nižšie čerpanie výdavkov.

Kto sa ulakomí na rozpočtové provizórium, prerobí, píše v komentári Ivan Štulajter. „Namiesto rozpočtu pomoci ľuďom, ako ho eufemisticky nazval minister Matovič, tu máme rozpočet prehlbujúcich sa problémov. Ľudovo sa tomu hovorí grécka cesta.“

Koalícia sa dohodla, že bude pokračovať aj v prípade, ak sa nepodarí schváliť štátny rozpočet a krajina bude v provizóriu. Povedal to Igor Matovič na TA3, podľa neho teraz nie je čas na predčasné voľby a vydanie ľudí neistote.

„Neviem,“ odpovedal minister financií Igor Matovič na otázku, či prejde rozpočet. Tvrdí, že jeho schválenie podporili odborári aj zástupcovia zamestnávateľov. „Jediný, kto trucuje, je Sulík, Fico a Pellegrini,“ povedal. (ta3)

Útvar hodnoty za peniaze obhajuje návrh nového železničného cestovného poriadku, na ktorom sa podieľal. Tvrdí, že 12 percent cestujúcich pôjde rýchlejšie než dosiaľ, 80 percent rovnako a šesť percent pomalšie.

Krátky politický príbeh bývalej britskej premiérky Liz Trussovej je poučením aj pre Slovensko, píše Ivan Mikloš. „Tak ako stráca Taliansko a Británia rastovú dynamiku voči Nemecku či USA, rovnako ju stráca aj Slovensko voči svojim porovnateľným ekonomikám,“ dodáva.

Výnosy slovenských dlhopisov rastú viac, než sa predpokladalo, upozorňujú analytici ministerstva financií. Problém to môže byť podľa nich najmä v dlhodobom horizonte, ak vláda neurobí opatrenia.

Zdroj - Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií

Smer by podporil rozpočet, ak by do konca júna 2023 boli predčasné voľby. Okrem toho žiada presun troch miliárd eur na zdravotníctvo, sociálne veci a školstvo.

SaS opakuje, že nepodporí návrh rozpočtu na budúci rok. Podľa podpredsedu strany Karola Galeka ho chce Igor Matovič schváliť s fašistami. Strana by však súhlasila so zmenou, ktorá by umožnila v prípade provizória plne využívať plán obnovy.

Treba urobiť všetko pre to, aby rozpočet prešiel s hlasmi SaS, vyhlásil Ján Budaj. „Je diskutabilné, ako by OĽaNO chcelo ďalej fungovať, ak by zlyhalo v takomto období,“ povedal minister životného prostredia o hlasovaní o rozpočte. Tvrdí, že v OĽaNO majú dohodu, že Igor Matovič nebude robiť dohody so Smerom a s fašistami, teda s ĽSNS a Republikou.

Vláda bude hľadať podporu pre nový rozpočet „u každého poslanca“ parlamentu, povedal minister práce Milan Krajniak v RTVS. Návrh sa podľa neho podarí schváliť, pretože nikto si vraj nechce zobrať na svedomie, že zdravotníci, učitelia a štátni zamestnanci nedostanú v novom roku vyššie platy.

Rozpočtový schodok USA sa v uplynulom fiškálnom roku znížil o polovicu na 1,375 bilióna dolárov, oznámilo americké ministerstvo financií. Za poklesom deficitu stáli nižšie výdavky súvisiace s covidom-19 a rekordné rozpočtové príjmy ako dôsledok silného hospodárskeho rastu. (reuters)

Lídri EÚ diskutovali o pláne poskytnúť na budúci rok Ukrajine 18 miliárd eur. Podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej už na príprave schémy pracujú únioví ministri financií.

Vládny dlh v EÚ klesol na konci júna na 86,4 % HDP, na konci marca bol o percentuálny bod vyšší. Podobne sa vyvíjal aj v eurozóne, kde sa znížil na 94,2 %. Na Slovensku dlh dosiahol 60,3 %. (eurostat)

Slovensko patrí medzi krajiny s vyššou infláciou, ale ľudia nárast cien energií doteraz ledva pocítili, hovorí hlavný ekonóm NBS Michal Horváth. V iných krajinách je prenos zdražovania energií do účtov domácností oveľa rýchlejší, na Slovensku to skokovo pocítime v januári 2023.

Foto N - Vladimír Šimíček

Plánovaný deficit slovenského rozpočtu na budúci rok je najvyšší spomedzi 19 členov Európskej menovej únie, ukazuje graf dňa. Podľa ekonómov je to vzhľadom na disproporčne silný vplyv vojny na Ukrajine na ekonomiku pochopiteľné. Upozorňujú však, že po roku 2023 bude musieť vláda šetriť, zatiaľ nepovedala ako.

Obciam, mestám a župám sa na rok uvoľnia pravidlá hospodárenia. Schválil to parlament v novele a pozmeňovacom návrhu poslankyne OĽaNO Anny Miernej. Dôvodom je energetická kríza a dôsledky vojny na Ukrajine.

Deficit verejných financií a verejný dlh Slovenska boli vlani o niečo nižšie, než sa predpokladalo. Štatistický úrad spresnil schodok na 5,46 percenta HDP namiesto pôvodných 6,15 percenta.

Francúzska vláda obišla dolnú komoru parlamentu, aby mohla presadiť rozpočet na budúci rok. Využila na to mimoriadne ústavné právomoci. Koalícia opozičných ľavicových strán NUPES chce reagovať návrhom na vyslovenie nedôvery kabinetu.

Parlament schválil zvýšenie tohtoročného rozpočtu o 1,5 miliardy eur. Za hlasovalo 94 z 97 prítomných poslancov. SaS zmenu podporila tak, ako ohlásila, Smer či Hlas sa neprezentovali.

Nové na Dennikn.sk

07:00Stačilo pár dní, aby FIFA ukázala svoju tvár. Dúhové pásky však nosia odvážne ministerky 06:38300 slov z MS: Lionel Messi opäť zachránil Argentínu, keď to potrebovalaVčera 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehroziaVčera 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú ShiffrinovúVčera 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovoVčera 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The CrownVčera 14:29Ruské zločiny z roku 2014Včera 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou ČínyVčera 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré mámeVčera 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketometyVčera 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z ChersonuVčera 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologickyVčera 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátuVčera 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)Včera 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňomVčera 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbalVčera 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku)Včera 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnu25.11 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideli25.11 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografka25.11 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy25.11 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majority25.11 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácie25.11 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberie25.11 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastliny25.11 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobu25.11 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?25.11 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)25.11 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu25.11 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické nebo