Umelá inteligencia

Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová privítala celosvetovo prvé ucelené pravidlá regulácie umelej inteligencie. Vyjednávači Európskeho parlamentu a krajín EÚ dosiahli v noci predbežnú dohodu na podobe pravidiel Únie.

EÚ dosiahla predbežnú dohodu o regulácii umelej inteligencie. Agentúra Reuters píše o „prelomových“ pravidlách. Podľa nej je Únia blízko k tomu, aby sa stala prvým z dôležitých svetových hráčov, ktorý bude mať normy na reguláciu systémov, ako je ChatGPT.

Google predstavil svoj doposiaľ najväčší AI model s názvom Gemini. Rozumie textu, obrázkom, videu aj audiu a pre verejnosť bude dostupný na budúci rok, informuje MediaBrífing.

Britský protimonopolný úrad preskúma partnerstvo Microsoftu s firmou OpenAI, ktorá vytvorila ChatGPT. Zaoberať sa chce aj tým, či americký gigant nezískal nad firmou pri nedávnych zmenách kontrolu.

Súčasné obavy z účinkov umelej inteligencie na šírenie dezinformácií môžu byť prehnané. AI nezvýši dopyt ľudí po dezinformáciách, ich väčšie množstvo tak bude mať len obmedzený vplyv, píše MediaBrífing.

V Európskej únii nie je zhoda na tom, ako regulovať systémy typu ChatGPT. To ohrozuje schválenie prelomovej legislatívy, ktorá by určila pravidlá fungovania umelej inteligencie. Záverečné rozhovory sú naplánované na 6. decembra.

V nasledujúcich dvanástich mesiacoch superinteligentná umelá inteligencia vyvinutá nebude, domnieva sa prezident Microsoftu Brad Smith. Takzvaná všeobecná umelá inteligencia AGI môže byť podľa neho vzdialená desiatky rokov.

Amazon predstavil četbot pre firmy, volá sa Amazon Q a dokáže zhrnúť dokumenty alebo navrhovať texty. Firma chce konkurovať podobným službám, ktoré ponúkajú Microsoft a Google.

Každá ôsma súkromná firma v Nemecku využíva umelú inteligenciu, uviedol štatistický úrad Destatis. Rozšírenejšia je vo veľkých podnikoch, najčastejšie sa využíva v oblasti účtovníctva a v službách súvisiacich s bezpečnosťou IT.

Google zavádza do svojho reklamného systému nové nástroje umelej inteligencie. AI pomôže od písania nadpisov až po vytváranie a úpravu obrázkov. Je to ďalší krok k tomu, aby si kampaň dokázali spustiť aj takí inzerenti, ktorí boli doteraz limitovaní rôznymi technickými obmedzeniami.

Rusko musí získať prevahu na poli umelej inteligencie, vyhlásil Vladimir Putin. Dominancia západných technologických systémov v Rusku je podľa neho neprípustná a nebezpečná.

V OpenAI zvíťazil biznis a riaditeľova charizma. Sam Altman sa po dráme napokon vrátil do vedenia firmy, ktorá stojí za ChatGPT. Zhrnuli sme tri poučenia, ktoré z neprehľadných udalostí vyplývajú.

Výskumníci pred odvolaním šéfa OpenAI Sama Altmana varovali pred prelomovým objavom v umelej inteligencii, ktorý by mohol ohroziť ľudstvo. Podľa Reuters išlo o jeden z kľúčových momentov pred tým, ako správna rada odvolala Altmana.

Sam Altman sa vráti na pozíciu šéfa spoločnosti OpenAI. Správna rada ho prekvapivo odvolala v piatok, zdôvodnila to komunikáciou s ním. Väčšina zamestnancov následne pohrozila odchodom, pokiaľ správna rada nerezignuje a Altman sa nevráti. Za jeho návrat lobovali aj významní investori.

Predstavenstvo spoločnosti OpenAI začalo rokovať so Samom Altmanom o jeho návrate do firmy. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom píše Bloomberg. Správna rada Altmana prekvapivo odvolala v piatok a ešte pred koncom víkendu ho spolu s ďalším spoluzakladateľom Gregom Brockmanom najal Microsoft.

Kríza v OpenAI zamávala aj akciami Microsoftu, ktorý do startupu investoval miliardy dolárov, ukazuje Graf dňa. V piatok sa po prekvapivom prepustení šéfa OpenAI Sama Altmana akcie oslabili, v pondelok už vystúpili na nový rekord po oznámení Microsoftu, že ho sám zamestná.

Nemecko je proti prílišnej regulácii umelej inteligencie, uviedol minister dopravy a digitalizácie Volker Wissing. Dôvodom je, že sa obáva možného zadusenia vývoja tohto odboru.

EÚ sa blíži k prijatiu rozsiahleho súboru predpisov regulujúcich umelú inteligenciu. Prekvapivé odvolanie Sama Altmana z čela firmy OpenAI, ktorá uviedla na trh četbota ChatGPT, podľa odborníkov podčiarkuje potrebu prísnych pravidiel.

OpenAI sa snaží zjednotiť rozdelených zamestnancov. Šéf Microsoftu Satya Nadella povedal, že štruktúra vedenia OpenAI sa zjavne musí zmeniť. Microsoft firmu podporuje a má v nej aj podiel.

Väčšina zamestnancov OpenAI pohrozila odchodom, ak sa do firmy nevráti odvolaný šéf Sam Altman. Žiadajú aj odchod členov správnej rady. OpenAI má podľa denníka The Financial Times 770 zamestnancov.

Bývalý šéf OpenAI Sam Altman pred odchodom z firmy zháňal miliardové investície do svojho nového podniku na výrobu čipov. Altman, ktorého minulý piatok odvolala správna rada OpenAI, prechádza s časťou svojho tímu do Microsoftu.

Nemecko chce zabrániť neprimerane prísnej regulácii umelej inteligencie v EÚ. Podľa ministra hospodárstva Roberta Habecka vláde záleží aj na tom, aby do rozvoja digitálnych technológií vo veľkom investoval súkromný sektor.

Odvolaný riaditeľ OpenAI Sam Altman a bývalý šéf správnej rady firmy Greg Brockman prechádzajú do Microsoftu, kde povedú tím pre výskum pokročilej umelej inteligencie. Microsoft je najväčším podporovateľom OpenAI.

Sam Altman sa napriek tlaku investorov nevráti na čelo firmy OpenAI, ktorá vytvorila ChatGPT. Dočasným riaditeľom bude bývalý šéf streamovacej platformy Twitch Emmett Shear, napísal portál The Information.

Nastal v OpenAI puč? Riaditeľa firmy, ktorá vyvinula ChatGPT, Sama Altmana v piatok nečakane vyhodili, investori sa ho odvtedy snažia vrátiť späť do manažmentu. Zhrnuli a vysvetlili sme všetko, čo o prípade vieme.

Investori spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula ChatGPT, žiadajú, aby sa bývalý výkonný riaditeľ Sam Altman vrátil do funkcie. Podľa niektorých zdrojov s Altmanom o návrate do funkcie rokuje správna rada podniku, ktorá ho v piatok večer prekvapivo odvolala.

Vo firme OpenAI, ktorá vyvinula chatovací systém ChatGPT, sa prehlbuje kríza. Po odvolaní šéfa Sama Altmana odchádzajú ďalší ľudia vrátane predsedu správnej rady Grega Brockmana. Altman a Brockman stáli pri vzniku firmy.

Generatívna umelá inteligencia by mohla uvoľniť až 40 percent pracovného času v rôznych odvetviach a umožniť tak pracovníkom sústrediť sa na iné úlohy. Myslí si to Jan Willem Van Den Bremen z poradenskej spoločnosti Accenture.

Na poste šéfa spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula chatbot ChatGPT, končí Sam Altman. Predstavenstvo firmy nie je spokojné s tým, ako s ním 38-ročný Altman komunikoval.

Microsoft predstavil novinky v oblasti umelej inteligencie vrátane čipu Maia. Premenoval aj četovací systém Bing Chat na Copilot a vybavil ho novými funkciami.

OpenAI pre nadmerný dopyt pozastaví nové registrácie k platenej službe ChatGPT Plus. Firma nedávno predstavila nové funkcie a rozšírenia, ktoré používateľom umožňujú vytvárať vlastné verzie ChatGPT. To vyvolalo nárast dopytu.

Google rokuje o investícii do startupu Character.AI, ktorý hľadá kapitál na trénovanie modelov chatbotov. Character.AI už využíva cloudové služby Googlu a jeho hardvér na urýchlenie strojového učenia pri vývoji umelej inteligencie.

Umelá inteligencia zníži náklady na animované filmy o 90 %, uviedol producent Jeffrey Katzenberg. Zavedenie AI podľa neho urýchli digitálnu transformáciu zábavného priemyslu desaťnásobne.

Samsung predstavil vlastný model generatívnej umelej inteligencie a naznačil, že sa čoskoro objaví na jeho zariadeniach. Server CNBC pripomenul, že juhokórejská firma v tejto oblasti predstihla Apple.

Slováci trávia na YouTube v priemere 130 minút týždenne. Videoportál má na Slovensku 3,8 milióna divákov mesačne a 3,3 milióna divákov týždenne. Vyplýva to z prieskumu adMeter agentúry Median z mája 2023, ktoré zverejnil Google.

OpenAI umožňuje používateľom, aby si vytvárali vlastné verzie četbotu ChatGPT, ktoré môžu napríklad učiť matematiku alebo rezervovať let. Na ich vytváranie netreba vedieť programovať.

Aleph Alpha získala v novom kole investovania 500 miliónov eur. Firma vyvíja veľké jazykové modely podobné ChatGPT.

Elon Musk na sieti X sprístupnil obmedzenému počtu používateľov četbota menom Grok, využívajúceho umelú inteligenciu. Tvrdí, že prototyp je vo viacerých kritériách pokročilejší ako konkurenčná služba ChatGPT 3.5 od OpenAI.

Google, Meta či OpenAI súhlasili s tým, aby regulačné úrady mohli testovať ich najnovšie produkty umelej inteligencie ešte pred ich zverejnením. Tohtotýždňový samit v Británii však poukazuje aj na nesúlad medzi krajinami v tom, ako by mali vyzerať medzinárodné pravidlá pre umelú inteligenciu, informuje MediaBrífing.

Viac než tretina ľudí na Slovensku ešte nepočula o jazykových modeloch umelej inteligencie ako ChatGPT, ukázal prieskum agentúry Go4Insight. Ľudí, ktorí ju už vyskúšali alebo používajú, však od jari pribudlo.

Účastníci samitu o umelej inteligencii v Británii sa zhodli na testovaní nových modelov AI pred ich sprístupnením verejnosti. Na zozname krajín, ktoré sa k spolupráci prihlásili, nie je Čína, ktorej zástupcovia sa druhého dňa rokovaní nezúčastnili.

Skupina Beatles vydala zrejme svoju poslednú pieseň Now and Then. Do piesne, ktorá ležala v archíve pre obmedzené technické možnosti, sa podarilo vložiť hlas Johna Lennona pomocou umelej inteligencie.

Slovom roka je podľa britského Collinsovho slovníka AI, teda anglická skratka umelej inteligencie. Podľa vydavateľa slovníka sa stala frekventovanou súčasťou bežnej komunikácie a jednou z najhlavnejších tém rôznych debát. (bbc)

Británia predstavila deklaráciu, ktorá má podporiť snahu o zaistenie bezpečnosti umelej inteligencie. Zhodli sa na nej štáty EÚ, USA a Čína. Umelá inteligencia má podľa deklarácie „potenciál transformovať a posilniť blahobyt ľudstva, mier a prosperitu“.

Skupina G7 sa dohodla na súbore odporúčaní pre firmy vyvíjajúce umelú inteligenciu, ktoré majú pomôcť nájsť rovnováhu medzi prínosmi technológií a ich rizikami. Nezáväzný kódex vyzýva vývojárov k opatreniam na ochranu súkromia či demokracie a k väčšej transparentnosti.

Americká Nvidia a taiwanský Foxconn budú spoločne stavať takzvané továrne na umelú inteligenciu. Ide o nový druh dátových centier, ktoré používajú čipy Nvidia na prevádzku aplikácií, napríklad na trénovanie robotických platforiem či veľkých jazykových modelov.

Firma Open AI rokuje o predaji zamestnaneckých akcií za 86 miliárd dolárov. Takéto ocenenie by podnik, ktorý stojí za četovacím systémom ChatGPT, zaradilo medzi najhodnotnejšie firmy, ktoré nemajú akcie na burze popri TikToku a SpaceX.

Odvetvie umelej inteligencie by mohlo do roku 2027 spotrebovávať toľko energie ako Holandsko, varuje nová štúdia. Umelá inteligencia vyžaduje výkonnejší hardvér a je energeticky náročnejšia než bežné aplikácie či služby.

Väčšina Európanov chce reguláciu umelej inteligencie, ktorá by obmedzila straty pracovných miest v dôsledku rozvoja tejto technológie. Podľa prieskumu španielskej IE University reguláciu podporuje 68 % ľudí.

Rozvoj umelej inteligencie by podľa nemeckého regulátora mohol zvýšiť trhovú silu veľkých technologických spoločností. Regulačné úrady by preto mali pozorne sledovať, či sa neporušujú súťažné pravidlá, povedal šéf nemeckého protimonopolného úradu Andreas Mundt.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:04Белорусский дневник: Возможны ли переговоры об освобождении политзаключенных в Беларуси?Včera 20:04Bieloruský denník: sú možné rokovania o prepustení politických väzňov v Bielorusku?Včera 19:18Medzi republikánskymi kandidátmi vrcholí boj o druhé miesto. Novou hviezdou je Nikki HaleyováVčera 18:25Týždňový newsfilter: Záchrana Ficových ľudí bude draháVčera 18:01Dolinkovej štátny tajomník Štofko: Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robíVčera 17:01Shooty: ZdesenieVčera 14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya Včera 14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a NitreVčera 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlaveVčera 11:40Danglár: Birmovaný komunistaVčera 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimliVčera 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval OrbánVčera 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná službaVčera 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La LigyVčera 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu GladiátorVčera 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé Slovensko09.12 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťa09.12 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službou09.12 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligy09.12 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanov09.12 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalície09.12 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali