ChatGPT je podľa banky UBS najrýchlejšie rastúcou spotrebiteľskou aplikáciou v histórii. Četovací robot vyvinutý firmou OpenAI dosiahol dva mesiace od spustenia hranicu 100 miliónov aktívnych používateľov mesačne, tvrdí UBS.
Umelá inteligencia už dokáže tvoriť zložité texty, podľa pedagogičky Zuzany Petrovej nás však písanie stále učí systematicky premýšľať a precíznejšie formulovať myšlienky. Moderný človek získal návyk povrchného čítania aj písania. „Málokto sa zastaví a rozmýšľa aspoň chvíľu nad tým, čo práve prečítal,“ vysvetľuje odborníčka na didaktiku čítania a písania. Jednoduché vety však nútia človeka robiť jednoduché úsudky.
Chatovací robot organizácie OpenAI spravil skúšky na právnickú fakultu v USA. Napísal eseje na rôzne témy – od ústavného práva cez dane až po delikty. Systém umelej inteligencie s názvom ChatGPT počas práce využíva obrovské množstvo vzoriek textu z internetu.
Umelá inteligencia by dokázala napísať maturitný sloh na dvojku, vyplynulo z nášho experimentu, keď sme nechali četbot vypracovať maturitné otázky. Slovenčinári tvrdia, že referáty už nezadávajú alebo ich píšu na hodine. „Ak učiteľ zadáva úlohy, ktoré žiaci dokážu vyriešiť podvodom, tak si to v podstate zaslúži,“ tvrdí učiteľ z Bratislavy.
Piatim slovenčinárom sme dali oznámkovať maturitné slohové práce, ktoré napísala umelá inteligencia. „Bola som fascinovaná z toho, aké texty z obsahovej a lexikálnej stránky dokáže robot naformulovať,“ hovorí učiteľka zo Žiliny. Počítaču vyčíta hrúbky, ale oceňuje originalitu.
Umelej inteligencii sme dali vypracovať vlaňajšie maturitné otázky. Slovenčinári nedokázali rozoznať, či text napísal počítač alebo študent. „Porovnať by sme to mohli s vyjadrovaním priemerného žiaka, ktorý do hĺbky neovláda problém, ale vie o probléme hovoriť,“ tvrdí učiteľ z Michaloviec. Četbot by zmaturoval na dvojku.
Umelá inteligencia je o to múdrejšia, o čo my sme hlúpejší, píše Tomáš Ulej. „Čoskoro zistíte, že GPT-3 nie je génius, iba najlepší klamár.“
Výskumníci sa snažia nájsť spôsob, ako rozoznať text napísaný človekom od textu vygenerovaného umelou inteligenciou. Riešením by mohlo byť vkladanie špeciálneho „vodoznaku“ do vygenerovaného textu, vysvetľuje MediaBrífing.
Automobilku Tesla opúšťa vysokopostavený manažér slovenského pôvodu Andrej Karpathy. Na starosti mal rozvoj umelej inteligencie a automatizovaného riadenia. Tesla nedávno svoje oddelenie automatizovaného systému riadenia zredukovala.
Aj na Slovensku už umelá inteligencia nahradila oddelenie, ktoré spracovávalo faktúry. Neočakáva sa však, že by mohla zastúpiť učiteľov, lekárov alebo právnikov, hoci by im mohla pomôcť s analýzou či administratívou.
Meta pracuje na výskume umelej inteligencie, ktorá ľuďom umožní komunikovať pomocou hlasových asistentov a prekladať rôzne jazyky. Mark Zuckerberg sa pri ukážke objavil ako beznohý avatar vo virtuálnom svete a zadal pokyny, ktoré vytvorili pláž, mraky a piknikovú deku.
Chcel by som vidieť vyššie uhlíkové dane a menej debaty o osobnej zodpovednosti, hovorí Aidan O’Sullivan, ktorý učí umelú inteligenciu šetriť emisie. „Osobne by som chcel vidieť menej debaty o uhlíkovej stope jednotlivcov a zameranie sa na veľké zdroje emisií.“
Európska komisia obmedzí technológiu rozpoznávania tváre. Komisia navrhla prvú podobu pravidiel o využívaní umelej inteligencie, pomocou ktorých chce obmedziť jej nepriaznivé vplyvy. Zakázať chce aj systémy sociálneho hodnotenia, známe z Číny. Vysokorizikové by mali byť aj triediace softvéry pri uchádzačoch o prácu alebo pôžičku. (euractiv)
Umelá inteligencia nás zabíja, píše Michal Páleník z Fakulty manažmentu UK. „Vo svete máme umelé inteligencie, ktoré maximalizujú zisk. Že je dôsledkom kopa mŕtvych, je im jedno.“
Nový Kempelenov inštitút by mal zamestnať zhruba 25 bývalých pedagógov FIIT, ktorí odišli pre spory s dekanom Kotuliakom. „Nastalo momentum pre vznik niečoho, čo Slovensko zúfalo potrebuje, pokiaľ sa chceme vážne rozprávať o inovatívnej ekonomike,“ hovorí profesorka Bieliková.
Technológie nám môžu život uľahčiť, ale nemali by diktovať formu našej komunikácie a našich vzťahov, píše vedec Martin Takáč. „Ich prenikanie do všetkých oblastí života môžeme využiť na to, aby sme zistili, kto sme, akí sme a akí chceme byť. Aby sme zistili, čo je to podstatné ľudské, čo si chceme chrániť.“
Nebojím sa robotov, ale ľudí, hovorí odborníčka na umelú inteligenciu Mária Bieliková v rozhovore s filozofom Jurajom Podroužekom a IT špecialistom Miroslavom Pikusom.
Ako sa o umelej inteligencii dozvedieť aspoň základy – odborník na IT odporúča štyri knihy, z ktorých získa veľmi dobrý základ aj laik.