Jaroslav Naď

Minister obrany (OĽaNO)

Minister obrany Jaroslav Naď hovorí o ďalšom poskytnutí sovietskej techniky Ukrajine, pokiaľ za ňu dostaneme náhradu. Podrobnosti si necháva pre seba. Okrem stíhačiek či tankov má slovenská armáda napríklad ešte ruské dopravné vrtuľníky MI-17 či modernizované raketomety RM-70.

Ministra obrany Jaroslava Naďa neprekvapili výhrady Turecka k členstvu Fínska a Švédska v NATO. „Myslím si, že to bude relatívne bezproblémový proces a s Tureckom sa tak ako vždy doteraz bude dať dohodnúť,“ povedal. (tasr)

Podľa ministra Naďa vláda rokuje o dani na ruskú ropu vo „veľmi pracovnej a veľmi dobrej“ atmosfére. „Aktuálne hovoríme o 140 miliónoch mesačne. Diskusia je vecná a to ma teší.“

Minister obrany Jaroslav Naď nesúhlasí s výrokom Igora Matoviča, že prezidentka je falošná a zákerná. „Zatiaľ neviem o inom kandidátovi, ktorý by ma presvedčil, že by bol lepším prezidentom, ako je ona. Neviem, kto všetko bude kandidovať, ale je pre mňa prezidentkou, ktorú by som volil.“

Systém S-300 bol pre Slovensko zbytočný aj preto, lebo vôbec nebol zapojený, vraví minister Naď. „Systém S-300 bol síce uložený pri Nitre, ale nebol zapojený. Ak by sme ho potrebovali nasadiť, trvalo by niekoľko hodín, kým by sme ho zapojili. Predstavte si, že na nás letí raketa.“

Napätie v koalícii nie je také, ako sa javí, vraví minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO. Časť viny za spor pripisuje Sulíkovi. „Bolo zbytočné, aby Richard od prvého momentu, ako Romana Tabák a Katarína Hatráková nehlasovali za vydanie Fica, kopal do Igora Matoviča statusmi, že už odteraz o sebe nemôže hovoriť, že je bojovník s korupciou.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Keď reálne dôjde k vstupu Švédska a Fínska do NATO, bude to veľký deň pre silnejšiu obranu a bezpečnosť Európy, vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď. „Treba uznať Putinovi, že jedna vec sa mu naozaj podarila, výrazne posilnil NATO,“ dodal.

Jaroslav Naď chce skokovo zväčšiť armádu o 3000 vojakov, chýbajú najmä šoféri, lekári a IT špecialisti. Prieskumy o deklarovanej neochote Slovákov brániť svoju krajinu netreba podľa ministra obrany preceňovať. Náborovú kampaň na nováčikov doteraz nepovažoval za dôležitú.

Jaroslav Naď pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom povedal, že Slovensko urobí všetko pre to, aby zastavilo „novodobého Hitlera z Ruska“. Dnešný deň je podľa ministra obrany „veľmi trpkou oslavou“, pretože za našou východnou hranicou padajú rakety na nevinných ľudí, ktorí za túžbu žiť v mieri, slobode a demokracii platia najvyššiu cenu v podobe ľudských životov.

Ani 77 rokov od skončenia druhej svetovej vojny sme nad zlom nevyhrali, povedal minister obrany Jaroslav Naď v Múzeu SNP pri príležitosti výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Dodal, že je rád, že Slovensko je aj po toľkých rokoch na strane mieru.

Slovenská armáda by si polepšila, ak by získala staršie tanky Leopard 2. S Nemcami o tejto možnosti rokuje ministerstvo obrany. Oproti súčasným tankom T-72 predstavujú generačný pokrok. „Majú vyššiu odolnosť, palebnú silu a novší systém riadenia paľby,“ píše ministerstvo.

Nemecko dodá Ukrajine sedem samohybných húfnic typu Panzerhaubitze 2000. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová to potvrdila v Sliači pred rokovaním s Jaroslavom Naďom. (tasr)

Minister obrany Jaroslav Naď chce získať ojazdené nemecké tanky Leopard 2, ktorými by nahradil slovenské T-72. Tie by následne mohli pomôcť ukrajinskej armáde proti Rusom.

Naď dúfa, že by Nemci mohli Slovensku prenechať niekoľko svojich "ojazdených" tankov Leopard 2, čo by však stále bol kvalitatívny posun oproti súčasným strojom T-72. Foto - KMW
Naď dúfa, že by Nemci mohli Slovensku prenechať niekoľko svojich "ojazdených" tankov Leopard 2, čo by však stále bol kvalitatívny posun oproti súčasným strojom T-72. Foto - KMW

Transportéry Patria by sa mali začať na Slovensku vyrábať v priebehu roku 2023, povedal minister obrany Jaroslav Naď. Na dodávkach fínskych vozidiel pre slovenskú armádu by podľa ministra mohlo pracovať až tisíc ľudí. „Nie všetko budú nové pracovné miesta, bude to však istota práce pre už súčasných zamestnancov slovenských firiem,“ povedal minister v Dubnici nad Váhom.

Minister Jaroslav Naď varuje Rusko pred útokmi na slovenské územie. Povedal to v reakcii na utorkový raketový útok na Zakarpatskú oblasť pri hraniciach so Slovenskom. Podľa Naďa by to automaticky znamenalo aktiváciu článku 5 Severoatlantickej zmluvy.

Poľsko má chrániť vzdušný priestor Slovenskej republiky zadarmo. Slovensko mu bude platiť iba náklady na palivo za zrealizovaný let nad svojím územím. Informoval o tom minister obrany Naď (OĽaNO). Poľské stíhačky majú dohliadať na Slovensko od podpisu dohody do dodania nových stíhačiek F-16 v roku 2024. (tasr)

Poľsko je po uzemnení stíhačiek MiG-29 pripravené chrániť vzdušný priestor Slovenska. Minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval po rokovaní so svojím poľským partnerom Mariuszom Blaszczakom.

Pokračovanie Daniela Zmeka na čele armády kritizuje jeho niekdajší rival, generál vo výslužbe Pavel Macko. Zmeko síce svoje úlohy splnil, ozbrojené sily by však podľa Macka potrebovali skôr niekoho s novými víziami. „Generál Zmeko bude mať tendenciu veci fixovať a obhajovať rozbehnuté megalomanské projekty,“ myslí si Macko.

Jaroslav Naď sa po rokoch stane prvým ministrom obrany, ktorý si neprivedie „vlastného“ šéfa armády. Prezidentke v stredu navrhol pokračovanie Daniela Zmeka, ktorý by mal generálny štáb viesť v čase, keď do armády pritečie nebývalé množstvo peňazí. Zmeko už dal najavo svoje predstavy o tom, do akej techniky by sa malo investovať.

Minister obrany Jaroslav Naď odmietol tvrdenia Roberta Fica, že ho sleduje Vojenské spravodajstvo. Ak má predseda Smeru podozrenia z nelegálnych aktivít Vojenského spravodajstva voči jeho osobe, „ako právnik by mal vedieť, ako v zmysle zákona postupovať pri nahlasovaní takejto činnosti,“ uviedol minister obrany.

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že Slovensko je odhodlané pokračovať v podpore Ukrajiny, a to prostredníctvom humanitárnej aj vojenskej pomoci. Vyhlásil to na vojenskej základni Ramstein v Nemecku, kde sa stretol aj s ukrajinským ministrom obrany.

Minister obrany Jaroslav Naď v rozhovore pre The New York Times prirovnal Vladimira Putina k Adolfovi Hitlerovi. Slovensko nazval štátom na hranici konfliktu a dodal, že Putin musí byť na Ukrajine zastavený, skôr než sa bude môcť posunúť ďalej na západ.

Nie je otázkou, či bude Slovensko nakupovať drony, ale aké a kedy, uviedol minister obrany Jaroslav Naď. Ministerstvo podľa neho o nákupe rokuje s viacerými výrobcami vrátane tureckého Bayraktaru. (tasr)

Prezidentka, premiér ani minister obrany nevylúčili možnosť, že by Slovensko poslalo Ukrajine aj svoje stíhačky MiG-29. Podľa Jaroslava Naďa je to však zložitejšie najmä preto, že Slovensko za ne zatiaľ nemá náhradu. Na rozdiel od systému S-300 Ukrajina navyše o slovenské migy ani nepožiadala.

Minister obrany Jaroslav Naď odmieta, že by o navyšovaní amerických jednotiek na Slovensku informoval zámerne „salámovou metódou“. Podľa neho vyplynulo z rokovaní v rámci NATO, že USA nepošlú len niekoľko vojakov s radarmi, ale pridajú aj transportéry a protiletecké zbrane.

Získať od Američanov batériu rakiet Patriot nebolo jednoduché, hovorí minister obrany Naď. O protiletecké zbrane majú záujem aj iné štáty, Američania kvôli Slovensku zoberú Patrioty z Nemecka. Podľa Naďa rozhodli jeho osobné vzťahy s ministrom obrany USA Austinom.

Na Slovensku by mohlo pôsobiť teoreticky až 600 amerických vojakov, vyplýva to z návrhu ministerstva obrany na navýšenie počtov jednotiek NATO. Pôvodne sa hovorilo len o 40 člennej „radarovej“ jednotke, napokon prídu aj americké transportéry a protiletecké rakety krátkeho a ďalekého dosahu.

Americká prítomnosť na Slovensku: podľa aktuálnych plánov by mala zahŕňať aj vozidlá so systémom Avenger, transportéry Stryker a batériu systému Patriot. Foto - Pinterest, Wikipedia, Military.com
Americká prítomnosť na Slovensku: podľa aktuálnych plánov by mala zahŕňať aj vozidlá so systémom Avenger, transportéry Stryker a batériu systému Patriot. Foto - Pinterest, Wikipedia, Military.com

Slovenský systém S-300 nebol na Ukrajine zničený, zopakoval minister obrany. Reagoval tak na tvrdenia Rusov, ktorí sa pochválili jeho zlikvidovaním. „S-tristovka je nasadená a slúži, bolo to klamstvo ruskej propagandy,“ povedal Naď.

Fico reálne neohrozil presun systému S-300, povedal minister obrany Naď. Vo štvrtok, keď Fico zverejnil zábery vlakového presunu, sa už podľa ministra nachádzal na Ukrajine. „To však Fico nemohol vedieť. Jeho úmyslom bolo presunu zabrániť, môže sa hanbiť,“ povedal Naď.

Naživo: Minister obrany Jaroslav Naď počas rokovania vlády.

Batériu systému Patriot pošlú na Slovensko aj USA, potvrdil minister obrany Naď. Ide o novú informáciu, až doteraz vláda komunikovala, že rakety Patriot na Slovensku umiestnia len Nemci a Holanďania. „Štyri batérie špičkového systému Patriot v najmodernejšej verzii PAC 3 poskytujú neporovnateľne vyšší obranný potenciál ako jeden nemodernizovaný systém S-300 z roku 1987,“ napísal Naď.

Jaroslav Naď si myslí, že by Kotlebova strana ĽSNS mala byť rozpustená. „Marian Kotleba je odsúdený za extrémizmus a je adekvátne pristupovať tak aj k jeho strane.“ Podľa ministra obrany (OĽaNO) je to teraz na generálnej prokuratúre a na súdoch.

Slovensko rokuje o možnosti opravy poškodenej ukrajinskej vojenskej techniky, povedal Jaroslav Naď. „Boli sme oslovení ukrajinskou stranou, či by naše opravárenské podniky vedeli opravovať ukrajinskú techniku,“ uviedol minister obrany s tým, že ešte žiadne rozhodnutie nepadlo.

Ak bude slovenský vzdušný priestor chrániť iné letectvo, podľa Naďa to nebude rozpočet stáť nič navyše. Riešenie plánuje oznámiť už čoskoro. „My už dnes platíme 55 miliónov eur ročne za prevádzku súčasných migov, určite by to nebolo drahšie,“ dodal Naď.

Slovensko sa podľa Naďa dokáže oslobodiť od energetickej závislosti od Ruska, bude si to však vyžadovať investície. Slovensko už dnes môže odoberať dovezený plyn zo Slovinska a v najbližších mesiacoch bude môcť „ťahať plyn“ aj z Poľska.

Minister obrany Naď hovorí, že ruská diplomacia sa voči Slovensku doteraz správala arogantne. Keď jej oznámili, že pre špionáž vyhostia vojenského diplomata Sergeja Solomasova, tak miesto neho vraj navrhla „iného spravodajského dôstojníka, ktorého odhalili v inej krajine“.

Ruská ambasáda bola prebujnená, hovorí minister obrany Naď k vyhosteniu 35 zamestnancov ruskej ambasády. Podľa neho je cieľom „zastropovanie diplomatického personálu“.

Vládou schválený nákup 76 transportérov bude drahší, než minister obrany Jaroslav Naď avizoval v septembri. Ministerstvo obrany vtedy odhadlo cenu väčšiny vozidiel na 4 milióny eur za kus (s DPH). Dnes Naď povedal, že jedno vozidlo vyjde až na 4,64 milióna.

Naživo: Minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní vlády

Na modernizáciu Ozbrojených síl SR išlo vlani vyše 564 miliónov eur, teda 33 % obranného rozpočtu. Otvorených je vyše 100 modernizačných projektov. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď v súvislosti s dvoma rokmi vo funkcii. „Zavádzame moderné technológie a zbavujeme sa závislosti od Ruska. Dva najväčšie oriešky, ktoré máme pred sebou, sú MiG-29 a systém S-300.“

Ak chce nevojak pomáhať armáde, v iných krajinách sú pre neho aktívne zálohy. Na Slovensku skoro neexistujú. Ministerstvo obrany sľubuje, že náš model skúsi zreformovať.

Minister obrany Jaroslav Naď v relácii Pod lampou hovorí o ruskej agresii na Ukrajine. Odpovedá, prečo je dôležité pomôcť Kyjevu, ako Západ odpovie na ruské vydieranie jadrovými zbraňami a o čo všetko ide v tomto konflikte.

Výdavky na obranu na úrovni 2 % HDP nemôžu byť želaný cieľ, ale absolútne minimum, vyhlásil Jaroslav Naď v súvislosti s otázkou zvýšenia rozpočtových výdavkov na obranu. „Hovoríme o tomto zvýšení na medzirezortnej a koaličnej úrovni, nie sme ešte na úrovni vládnej,“ povedal minister obrany.

Minister obrany Naď vyhlásil, že používanie zbraní hromadného ničenia je absolútny odpad a „žumpa“. Reagoval tak na vyhrážanie sa ruskou stranou použitím jadrových zbraní na Ukrajine.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) dal na Ľuboša Blahu (Smer) žalobu na ochranu osobnosti. „Poslanec Blaha ma dlhodobo a opakovane verejne nazýva vlastizradcom a bez akýchkoľvek argumentov a dôkazov ma verejne obviňuje zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vlastizrady.“

Minister obrany Jaroslav Naď v Bratislave privítal amerického ministra obrany Lloyda Austina.

Jaroslav Naď a americký minister obrany Lloyd Austin. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jaroslav Naď a americký minister obrany Lloyd Austin. Foto N - Tomáš Benedikovič

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že za špionáž zadržaný plukovník Pavel Bučka mal bezpečnostnú previerku na stupeň tajné. Pozná ho aj osobne, stretol sa s ním, keď študoval na vojenskej akadémii, a podľa neho nevzbudzoval veľkú dôveru. S vyhosteným ruským vojenským pridelencom Solomasovom sa stretol len na oficiálnych akciách. Naď povedal, že zástupcovia ruskej ambasády ho ako ministra obrany ani raz nepožiadali o oficiálne ani neoficiálne stretnutie.

Minister obrany Jaroslav Naď o zatýkaní špiónov povedal, že je to výsledok očistného procesu na ministerstve obrany a rozviazania rúk relevantným orgánom: „SNS umožnila takýmto osobám, aby priamo ohrozovali záujmy Slovenska a jeho občanov, ale toto sa po nástupe súčasnej vlády skončilo.“ Naď nepovedal, či sú podozriví aj ďalší predstavitelia rezortu.

Neoficiálnym víťazom v tendri na kolesové transportéry za 330 miliónov eur je Patria AMV. Ponuka fínskej vlády pre slovenskú armádu získala podľa informácií Denníka N najviac bodov spomedzi štyroch typov vozidiel. O nákupe bude rozhodovať vláda.

Slovensko bude jedinou krajinou, ktorú americký minister obrany Lloyd Austin bilaterálne navštívi v rámci jeho cesty do Európy, napísal minister Jaroslav Naď na Facebooku. Dodal, že ide zároveň o prvú návštevu amerického ministra obrany na Slovensku od nášho vstupu do NATO.

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuFoto - Twitter, Michael A. HorowitzRamsay nepovedal, či zostane. Slafkovský: Neviem, či by som tu bol, keby som mal dom v teplučku na FlorideFoto - TASR/Martin BaumannSvetový newsfilter: Ukrajina má za sebou zlý týždeň, Rusi sa poučili z chýbŠpeciálna jednotka v Sjevjerodonecku. Foto - TASR/APPoslanec Benčík: Matovičovým správaním som hlboko dotknutýFoto N - Tomáš BenedikovičZoroslav Kollár nejde do väzenia, po priznaní úplatku v kauze Pčolinský a za nelegálne cigarety zaplatí 70-tisícFoto N - Tomáš BenedikovičImpérium zosnulého veľkofarmára pokračuje. Žena s dcérou podniky nepredávajú, ale vynovia najväčšiu vaječnú farmu v krajineJozef Öszi. Foto - Klub poľnohospodárskych novinárovSulík siaha po investícii kariéry. Nových 25-tisíc pracovných miest môže priniesť krajine asi iba piata automobilkaZa ostatný týždeň minister hospodárstva Richard Sulík oznámil možnosť získania hneď troch nových veľkých investícií s tisíckami pracovných miest. Foto N - Tomáš BenedikovičNewsfilter: Armáda pozná favorita najväčšieho tendra vo svojich dejinách. Obstál by na Ukrajine?Niekoľko variantov vozidla CV-90 od firmy BAE Systems, preventívne už aj so slovenskými znakmi, sa ukázalo v júni na Záhorí. Foto - MO SRMediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina zbraň vraj vďaka tomu zničilaFoto - Telegram / KotsnewsVývoj bojov (91. deň): Na oboch stranách pribúdajú správy o vyčerpaní vojakov, u separatistov protestovali dva plukyZničené vozidlá po raketovom útoku na zariadenie v oblasti kontrolovanej proruskými separatistami v Makijivke východne od Donecka. Foto - TASR/APNewsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Foto N - Tomáš BenedikovičSlováci by mali byť hrdí na svojich trénerov. Proti Fínom ste neboli horším tímom, hodnotia Hadamczik, Vůjtek a HandzušKandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaBudovy RTVS v Mlynskej doline. Foto - TASRBlahovi vyšla kniha o Leninovi v SAV, skryl sa za pseudonym. V akadémii vravia o podraze (+video)Kniha o Leninovi vydaná pod pseudonymom a politik Smeru Ľuboš Blaha. Foto N - Tomáš BenedikovičAtentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Heydrichovo auto po atentáte, správa o jeho úmrtí v Gardistovi a oficiálny portrét. Foto - Wikipédia a archív

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:05Dvojaká cena za pohonné hmoty: takéto niečo sme už mali, akurát vtedy sme boli za železnou oponouVčera PM:04Čo vieme o Holého nájomných bytoch a čo nie je vôbec jasné (otázky a odpovede)Včera PM:02Za víťaza nového mýtneho tendra vyhlásili CzechToll, sestru SkyTollu. Serióznych konkurentov NDS odplašilaVčera PM:34Newsfilter: V tejto krajine je radosť korumpovať, Zoroslav Kollár vám to potvrdí   Včera PM:34Slovensko zníži závislosť od ruského plynu, no nie o dve tretiny, ale zatiaľ o jednu. Noví dodávatelia sú Nórsko a „rôzne“ krajinyVčera PM:31Kde sa stala chyba pri masakri? Kým policajti hodinu čakali na posily, útočník sa zamkol v triede a zabíjalVčera PM:49Dve roviny jedného príbehuVčera PM:45Môžeš byť fašista, bigamista… dôležité je iba to, že si za rodinu (udalosti týždňa)Včera PM:43Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijemVčera PM:31Teória veľkej výmeny je najmä veľký klamVčera PM:07MediaBrífing: Ruský propagandista ukázal najväčší mínomet, Ukrajina zbraň vraj vďaka tomu zničilaVčera PM:34Kandidáti na šéfa RTVS sú známi: Rezník opäť kandiduje, súperí s Búzom, Machajom aj s kandidátom OĽaNO za poslancaVčera PM:30Ako je možné, že Zoroslav Kollár dostal trest 70-tisíc eur? Čo to znamená pre Pčolinského? (otázky a odpovede)Včera PM:23Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičiaVčera PM:11Biela légia, spravodlivosť a hrozba klérofašizmuVčera PM:42Český týždeň: Docent na lavičke sexuálne napadol študentku, fakulta ho ihneď vyhodilaVčera PM:48Pre Kováčika nebude problém zaplatiť trest 100-tisíc. Doteraz bral plat, od zadržania zarobil 40-tisícVčera PM:46Ak Dedoles ozdravíme, všetci sa dostanú k svojim peniazom, hovorí majiteľ o pláne na reštrukturalizáciuVčera PM:14Vývoj bojov (92. deň): Ukrajina stratila Lyman, teraz Rusi znova skúsia prekročiť smrteľne nebezpečnú riekuVčera PM:04Streľba zbraňou je v USA hlavnou príčinou úmrtia detí a mladých, predbehla dopravné nehodyVčera PM:53Dodávky stavebných materiálov sa už podpisujú iba na objemy. Cena je jasná až pri dodaní, upozorňuje developerVčera PM:44Danglár: Za rodinuVčera PM:38Atentát na Heydricha a ľudácka propaganda: Zamlčali, že útočil Slovák, a pohoršovali sa, ako sa Londýn teší zo „zdochnutia krvavého psa“Včera PM:04Propaganda zjedla Rusom mozog, vraví dcéra zavraždeného opozičného lídra Žanna NemcovováVčera PM:33Ak som si stavil na hokej, zamietnu mi hypotéku? Ako bude banka kontrolovať môj súkromný účet? Odpovedá šesť odborníkovVčera PM:30Oči dokorán pre Ferdinanda V. v BratislaveVčera PM:25Týždeň v energetike: SPP má nórsky plyn a štát prišiel o májovú daň zo SlovnaftuVčera PM:10Proti opičím kiahňam máme vakcínu, v prípade epidémie môžu pomôcť aj ďalšie látkyVčera PM:013. časť čítania na pokračovanie z dejín Ruska: Napoleon, bratia Ulianovci a koniec koncertu veľmocíVčera AM:55Keď sme vykročili do modernej Európy. Klára Prešnajderová o odkaze Školy umeleckých remesiel