Jaroslav Naď

Zmluva o nákupe 14 stíhačiek F-16, ktorú schválila vláda Petra Pellegriniho, obsahuje aj klauzulu odovzdania časti územia letiska na Sliači do výlučného užívania americkej strany, tvrdí Jaroslav Naď (Demokrati), bývalý minister obrany.

Jaroslav Naď kritizuje Roberta Kaliňáka za nápad kúpiť ďalšie stíhačky F-16. Armáda podľa neho oveľa naliehavejšie potrebuje inú techniku: tanky, drony či protivzdušnú obranu. S plánom nesúhlasí ani bývalý úradnícky minister Martin Sklenár a pripomína, že aj Česku doteraz stačilo 14 stíhačiek.

Medzi náčelníkom generálneho štábu Zmekom a ministrom obrany Kaliňákom sa prejavuje napätie, hovorí exminister Naď. Kaliňák podľa neho presadzuje slabší kaliber kanóna k bojovým vozidlám CV-90. „Jedným z motívov môže byť, že jemu blízka zbrojárska skupina CSG nevyrába muníciu pre silnejší kaliber,“ hovorí Naď.

Slovensko má za Roberta Fica také zlé vzťahy s Českom ako za Mečiara, hovorí bývalý minister obrany Jaroslav Naď, ktorý je poradcom českej ministerky obrany. „Sú to aktuálne asi najhoršie vzťahy, aké boli v histórii Slovenskej republiky.“

Na Ukrajine už počas invázie boli aj slovenskí vojaci, bežne tam chodia vojaci iných krajín, vysvetľuje Jaroslav Naď. „Naši tam boli získavať informácie o nasadzovaní systému Zuzana. Išli na služobnú cestu, bolo to niekoľko jednotlivcov a po troch či štyroch dňoch sa vrátili,“ hovorí exminister.

Slovensko už pre Fica vynechávajú z rôznych uzavretých skupín v NATO a EÚ, hovorí bývalý minister obrany Jaroslav Naď. „Obávajú sa úniku informácií, vidia, že je tam z našej strany nekonštruktívny prístup,“ vraví.

Jaroslav Naď. Foto N - Tomáš Benedikovič

Už aj naši vojaci sa smejú, že čo to splieta tento slovenský Ilia Muromec, komentuje Jaroslav Naď slová Roberta Fica. „Slovensko je zvrchovaný štát, ktorý nikto nemôže nútiť – a hlavne, nikto nám to ani nechce nechce prikázať –, aby sme poslali našich vojakov na Ukrajinu,“ uviedol exminister obrany.

Keď sa začala vojna na Ukrajine, Jaroslav Naď si vybudoval blízky vzťah s americkým ministrom obrany. Začiatkom marca 2022 Naďovi povedal, že chce prísť na Slovensko. „Zareagoval som, že je kedykoľvek vítaný, ale nebral som to úplne vážne; hovoril som si, že jasné, najskôr tak o pol roka. A potom mi o dve hodiny volala veľvyslankyňa a oznámila mi, že Austin chce prísť o týždeň,“ vraví.

Jaroslav Naď a americký minister obrany Lloyd Austin. Foto N - Tomáš Benedikovič

Slovenskí zástupcovia hovorili hneď po tých amerických a britských, spomínajú si diplomati na zasadania NATO po začiatku vojny na Ukrajine. „Poliaci za nami vtedy chodili a hovorili nám, že sme najväčšie prekvapenie tejto vojny,“ vraví prezidentkina poradkyňa Jana Kobzová.

Keď vypukla vojna na Ukrajine, nad slovenským územím lietali trojmetrové ruské drony. Diaľkovo operované bezpilotné lietadlá smerovali aj na Kráľovský Chlmec. „Rusi tu mali svojich spolupracovníkov; zaznamenali sme aj situácie, keď sa fotili pri muničných skladoch,“ vraví bývalý minister obrany Jaroslav Naď.

Prezidentke Čaputovej o útoku na Ukrajinu povedali večer 23. februára, Jaroslav Naď už ani nešiel spať. Zisťovali sme, ako sa slovenskí politici a diplomati pripravovali na vojnu na Ukrajine a ako zareagovali, keď sa začala. „V reálnom čase sme sledovali, ako nastupovali na pozície. Bolo nám jasné, že v tých vozidlách budú sedieť maximálne jeden alebo dva dni,“ spomína si exminister obrany.

Foto – N a TASR

Jaroslav Naď tvrdí, že podnikateľa Jozefa Hambálka dala na sankčný zoznam EÚ iná krajina Únie a nie Slovensko. Nemenoval ju, iba napísal, že ide o „veľkú, vplyvnú a zorientovanú“ krajinu. Robert Fico dnes povedal, že chce Hambálka, slovenskú spojku prokremeľskej motorkárskej skupiny Noční vlci, dostať z európskeho sankčného zoznamu.

Novým predsedom strany Demokrati je Jaroslav Naď. Za podpredsedov zvolili delegáti na sneme Eduarda Hegera, Andreu Letanovskú, Juraja Šeligu a primátora Prešova Františka Oľhu. Naď chce stranu personálne posilniť a pripraviť na eurovoľby.

Nového riaditeľa Vojenského spravodajstva Juraja Štefanku hodnotí exminister obrany Naď ako dlhoročného profesionála. Podľa Naďa tento dlhoročný dôstojník nedržal líniu bývalého riaditeľa Jána Balciara, ktorý je stíhaný pre podozrenia z korupcie.

Exminister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že chce viesť neparlamentnú stranu Demokrati miesto Eduarda Hegera. Na Facebooku napísal, že v Demokratoch zostáva aj väčšina z ich doterajších tvárí: Andrea Letanovská, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Karel Hirman a ďalší.

Jaroslav Naď bude poradcom českej ministerky obrany Jany Černochovej. „Som rada, že môžem využiť jeho neoceniteľné skúsenosti,“ povedala. Bývalý minister obrany zostane aktívny aj v strane Demokrati.

Jaroslav Naď hovorí, že nominácia Roberta Kaliňáka na obranu by mohla mať aj niektoré pozitíva v prípade, že nebude len „kŕmiť mecenášov v pozadí“. „Viac ma znepokojuje možná nominácia Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu na ministerstvo vnútra než Kaliňáka na obranu,“ vraví exminister obrany.

Zuzana Čaputová reagovala na tvrdenia Jaroslava Naďa, podľa ktorého sa ešte na jar postavila proti posielaniu vojenskej pomoci Ukrajine. Hovorí, že žiaden balík vojenskej pomoci, ktorý pripravilo Naďovo ministerstvo, nestopla a že ešte v júli počas návštevy Volodymyra Zelenského podporila dodávku ďalšej vojenskej pomoci, o ktorej sa rokovalo.

Zuzana Čaputová sa postavila proti posielaniu vojenskej pomoci Ukrajine už na jar, tvrdí vtedajší minister obrany Jaroslav Naď. Krátko nato sa dodávky zbraní skončili. „Pani prezidentka mne osobne ešte v čase, keď som bol ministrom (do 15. mája), odporúčala, aby sa už žiadna ďalšia pomoc Ukrajine nedávala, aby to nemalo vplyv na voľby,“ povedal Naď.

Jaroslav Naď (Demokrati) hovorí, že akcia Vírus je len jednou z káuz Vojenského spravodajstva, ktoré vyšetrujú na jeho podnet. Podľa exministra obrany obvinili 16 ľudí, ktorí údajne spôsobili škodu 74 miliónov eur.

Jaroslav Naď (Demokrati) trvá na svojich slovách, že prezidentka Čaputová či premiér Ódor blokujú ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Súčasné vedenie ministerstva obrany povedalo len, že požiadavky Ukrajiny priebežne vyhodnocuje, ďalej však Naďove slová nekomentovalo.

Jaroslav Naď si teoreticky vie predstaviť, že by Demokrati v budúcom parlamente podporili menšinovú vládu prozápadných strán s Hlasom. Neboli by však jej súčasťou. „Chceme urobiť všetko pre to, aby sme o nejakom Hlase nemuseli ani uvažovať. Ak by sme sa však dostali do patovej situácie, čisto akademicky som povedal, aby sme nezabúdali, že je tu možnosť menšinovej vlády.“

Demokrati z volieb určite neodstúpia, je to postoj celej strany, vraví podpredseda a exminister Jaroslav Naď. „Ašpirujeme na parlament – a podľa mňa budeme súčasťou parlamentu –, čo iba preukazuje to, že táto forma politiky niekomu chýbala. A keď sa niekto bojí, že sa preto nedostane do parlamentu, tak to je potom otázka naňho, ako tú politiku robil.“

Robert Fico je dnes najväčším bezpečnostným ohrozením Slovenskej republiky, vraví bývalý minister obrany a podpredseda Demokratov Jaroslav Naď. „Opakuje to, čo napísali v Kremli. Vidíme to aj na jeho stretnutiach s veľvyslancami. Oni nám hovoria, ako to prebieha. On ich uráža, vysmieva sa im. To je realita, to nie sú nami vymyslené veci.“

Zníženie trestu pre ruského agenta Bohuša Garbára je podľa exministra obrany Jaroslava Naďa neskutočná hanba. „Trápny trest s podmienkou a nízkym finančným trestom Špecializovaný trestný súd ešte škandalózne znížil,“ napísal s tým, že rozhodnutie súdu je nezdôvodniteľné.

Demokrati kritizujú Smer, že výročie SNP v utorok oslavoval po boku predstaviteľa Republiky Miroslava Suju a na akcii vo Zvolene spochybňoval členstvo Slovenska v EÚ a NATO. Exminister obrany Jaroslav Naď hovoril o Ficovi a jeho straníkoch ako o kolaborantoch Ruska.

Jaroslav Naď tvrdí, že predseda Republiky Milan Uhrík bol v minulosti zrejme aj členom SDKÚ, nielen jej mládežníckej organizácie. Kandidát Demokratov uviedol, že má k dispozícii zoznam mládežníkov v organizácii, kde sa uvádza aj ich členstvo v strane.

Jaroslav Naď (Demokrati) kritizuje Smer, že v prípade zásahov NAKA hovorí o „policajnom prevrate“. „Polícia si robí svoju robotu, je to ich práca,“ povedal Naď a vyzýva na upokojenie situácie.

Jaroslav Naď (Demokrati) tvrdí, že prostredníctvom hnutia Republika sa opätovne snaží dostať na ministerstvo obrany Ján Balciar, bývalý šéf vojenskej tajnej služby, ktorý musel v minulosti vysvetľovať svoj podozrivý nárast majetku.

Strana Demokrati privítala rozhodnutie vlády objednať amerických obrnencov a označila tvrdenia Hlasu za nesprávne. Jaroslav Naď, ktorý ešte ako minister obrany projekt začal, uviedol, že o nákup ľahkých obrnených vozidiel sa neúspešne pokúšala už Pellegriniho vláda za približne 800 miliónov eur, zatiaľ čo teraz obrnence dostaneme zadarmo.

Obvinený muž, ktorý sa vyhrážal prezidentke Čaputovej a exministrovi Naďovi, zostáva stíhaný na slobode. Rozhodol o tom bratislavský krajský súd, keď zamietol odvolanie prokuratúry, ktorá navrhovala preventívnu väzbu. Rozhodnutie je právoplatné.

Volodymyr Zelenskyj sa stretol aj s expremiérom Hegerom a bývalým ministrom obrany Naďom. Ukrajinský prezident sa im počas návštevy Slovenska poďakoval za rozhodnutia v prospech Ukrajiny a jej občanov.

Tender na osemkolesové transportéry prebehol podľa Úradu pre verejné obstarávanie podľa zákona, píše denník Pravda. Viaceré opozičné strany zaň exministra obrany Jaroslava Naďa kritizovali, Smer naňho podal aj trestné oznámenie.

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď kritizuje prepustenie muža, ktorý sa mu vyhrážal smrťou. „Je to človek, ktorý dlhoročne manipuluje so strelnými zbraňami. Doma mal munície toľko, že by to pár dní stačilo aj na línii niekde na východe Ukrajiny. Ale môže ísť pokojne domov. Sudca rozhodol.“

Sudca odôvodnil prepustenie dôchodcu, ktorý sa vyhrážal prezidentke aj exministrovi Naďovi, aj tým, že bol ovplyvnený informačnou vojnou, ale aj jeho vysokým vekom. „Ľudia vidia, ako agresívne sa správajú politici, osoby vo verejnom živote, kde nemajú problém používať najvulgárnejšie výrazy,“ povedal sudca Ján Golian.

Muž, ktorý sa vyhrážal Zuzane Čaputovej a Jaroslavovi Naďovi, je na slobode; Mestský súd Bratislava I ho nevzal do väzby. Obvinenému mužovi však uložil viacero povinností, medzi nimi aj zákaz vycestovať z krajiny, nosenie elektronického náramku, zákaz priblížiť sa k prezidentke a exministrovi obrany či k ich rodine a zákaz vstúpiť do miest ich trvalého bydliska.

Muž obvinený z toho, že sa vyhrážal prezidentke a exministrovi Naďovi. Foto – TASR

Muža, ktorý posielal výhražné listy prezidentke Čaputovej a exministrovi Naďovi, obvinili a žiadajú pre neho väzbu. Podľa informácií TV Markíza ide o staršieho muža z Dunajskej Lužnej. Stíhajú ho pre nebezpečné vyhrážanie a nedovolené ozbrojovanie.

NAKA zadržala podozrivého v prípade vyhrážania sa prezidentke Zuzane Čaputovej a exministrovi Jaroslavovi Naďovi. Akciu nazvala Pepino a vykonala aj domovú prehliadku. Viac informácií zatiaľ nie je známych. (tasr)

Boris Kollár kritizuje exministra obrany Jaroslava Naďa za tvrdenia, že Rusi dali peniaze nejakému Slovákovi na to, aby ovplyvnil voľby v prospech Smeru. „Odmietam tieto hlúposti,“ odpovedal na otázku moderátora RTVS, či on ako predseda parlamentu tiež nedostal takúto spravodajskú informáciu.

Radoslav Procházka kritizuje zverejnenie informácie z tajnej služby o tom, že sa Rusko snaží ovplyvniť voľby na Slovensku. „To, že sa k utajovanej skutočnosti tohto typu dostane minister obrany, je vecou úvahy spravodajskej služby, to je lege artis. Nikdy sa to však neposkytuje s povolením zdieľať informáciu so šírym svetom, to podlieha relatívne zložitému procesu,“ píše Procházka.

Zuzana Čaputová nekomentovala dnešné výroky Jaroslava Naďa o ruskom zasahovaní do volieb. „O utajovaných skutočnostiach už z povahy veci prezidentka nemôže informovať verejnosť. Túto informáciu preto nemôže potvrdiť ani vyvrátiť,“ odkázal hovorca.

Ministerstvo obrany disponuje rôznymi informáciami, ktoré v prípade relevancie ďalej postupuje príslušným orgánom, reagoval rezort na výroky Jaroslava Naďa o ruskej snahe manipulovať s voľbami na Slovensku. Eduard Heger uviedol, že k utajovaným skutočnostiam nemôže nič povedať.

Boris Kollár odmietol komentovať výroky Jaroslava Naďa o údajnom pokuse Ruska manipulovať voľby v prospech Smeru. „O týchto informáciách určite nebudem informovať verejnosť ani médiá. Sú to utajované skutočnosti,“ reagoval.

Minister obrany má Národnej rade poskytnúť zoznam vojenského materiálu, ktorý sme poslali do zahraničia za vlád Roberta Fica. Poslanci schválili uznesenie, ktoré navrhol Jaroslav Naď z Demokratov v reakcii na predsedu Smeru.

Poslanci zo strany Demokrati navrhnú za predsedu branno-bezpečnostného výboru Jaroslava Naďa, no na post si nárokuje OĽaNO. Neobsadený je po tom, ako poslanci na návrh Smeru odvolali Juraja Krúpu (SaS).

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď zverejnil sľubovanú právnu analýzu k darovaniu migov Ukrajine. Na Facebooku píše, že ide o podklady vypracované odborníkmi z ministerstva a rovnaké stanovisko mali aj právnici z úradu vlády a kancelárie prezidentky.

Minister Rastislav Káčer neodišiel z Demokratov v dôsledku nezhôd v rámci strany, ale pretože sa rozhodol uprednostniť svoj osobný život pred tým politickým, povedal minister obrany Jaroslav Naď v relácii TA3 V politike.

Končiaci minister obrany Jaroslav Naď je ochotný zverejniť právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ktorá podľa neho dokáže, že nedošlo k porušeniu ústavy. Podpredseda Hlasu Erik Tomáš mu v diskusii na TA3 vyčítal, že darovanie stíhačiek bolo v rozpore s ústavou, pretože od decembra 2022 nemala plné kompetencie, keďže jej parlament vyslovil nedôveru.

Jaroslav Naď tvrdí, že Rastislav Káčer prehodnotil svoj výrok o babráctve Eduarda Hegera, ktorý napísal po jeho príhovore v RTVS. „Keby ste v piatok na rokovaní vlády počuli vystúpenie Rasťa Káčera, tak by ste pochopili, že si veľmi váži Eda Hegera, a poďakoval za mnohé veci.“ Z Demokratov podľa Naďa odišiel z osobných dôvodov.

Je nechutné, že Vlčanova firma si pýtala dotáciu od iného ministerstva, vraví v rozhovore Jaroslav Naď. „Na rozlúčkovej vláde, kam neprišiel, sme si všetci povedali, že ak je nejaké čierne miesto na pôsobení tejto vlády, tak to, ako Vlčan ako člen vlády zatajil žiadosť o dotáciu. Je to pre mňa nepredstaviteľné.“

Najčítanejšie teraz

Američania pošlú Ukrajine obrovskú vojenskú pomoc. Zbrane dostane aj Taiwan a zároveň chcú zrušiť čínsky TikTokAmerickí vojaci čistia výzbroj vo Fort Bragg v Severnej Karolíne pred presunom do Poľska. Foto - TASR/APVeliteľ gruzínskej légie Mamuka Mamulašvili: Pomoc zo Slovenska prichádza v pravý čas, veľmi si to vážimeVeliteľ gruzínskej légie na Ukrajine Mamuka Mamulašvili. Foto N - Mirek TódaKomentátori Denníka N: V KDH zatiaľ vyzerajú ako užitoční idiotiFoto N - Tomáš BenedikovičV Košiciach vznikne nové nákupné centrum. Väčší je tam iba komplex OptimaKošické centrum Optima. Foto - Atrim OptimaŠtúdium filozofie nám umožňuje slobodu od prítomnosti, vraví Ján Markoš a odporúča päť kníh, ktoré prečíta ktokoľvekFoto N – Tomáš BenedikovičTaraba kašle na to, že chlievy smrdia aj voličom koalíciePodpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Foto - TASRMuťo z VAR podcastu: Slovan pre mňa neexistuje. Nechápem, prečo Jasmina a Rytmus plačú ako malé detiMatej Mutiš. Foto - archív M. MutišaDediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželomPo zosnulom otcovi Michalovi Lazarovi preberá jeho firmy dcéra Michaela s manželom Ivanom Ikrényim. Foto - sociálne siete Michaely Lazarovej a webová stránka Ikrényi&RehákAmerika je hlavne pre víťazov, v Česku sa žije ľahšie, vraví špičkový český lekár z BostonuKlinický onkológ Filip Janků. Foto – archív Filipa JankůFicovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej cestePremiér Robert Fico. Foto N - Tomáš BenedikovičNajdôležitejšia česká misia: Ako sa zrodil nečakaný plán nájsť vo svete muníciu pre UkrajinuVolodymyr Zelenskyj a Petr Pavel v Prahe. Foto – Gabriel Kuchta/Deník NVytáča ma proteínová panika aj živiny v prášku, hovorí vedec v oblasti výživy Tim SpectorTim Spector. Foto - Peter SchiazzaZ Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrolaRedukcia áut a vytvorenie komfortných cyklotrás sa na bratislavskom nábreží stretli s veľkým počiatočným odporom. Foto – NVývoj bojov (785. deň): Bol by to úspech na úrovni zázraku. Ukrajina sa chváli zostrelením bombardéra, ktorý ničil jej mestáHoriaci bombardér a jeho vrak. Zdroj - X/MashNa Slovensku sa rozbehla zbierka na ukrajinskú muníciu: Keď nie vláda, prispejeme myRuský postup na mnohých úsekoch je umožnený aj tým, že Ukrajinci nedokážu odpovedať adekvátnou delostreleckou paľbou. Foto - TASR/ukrajinský generálny štáb

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:28Američania pošlú Ukrajine obrovskú vojenskú pomoc. Zbrane dostane aj Taiwan a zároveň chcú zrušiť čínsky TikTokVčera 13:51Riaditeľka divadla, ktoré sa snaží vzdelávať: Stredoškoláci nevedia slovami vyjadriť pocity, učiteľky majú obavu rozprávať v zborovniVčera 12:40Veliteľ gruzínskej légie Mamuka Mamulašvili: Pomoc zo Slovenska prichádza v pravý čas, veľmi si to vážimeVčera 11:57Všetko je inakVčera 11:43Ekonóm Guntram Wolff: Ak by ste prišli o plán obnovy, mali by ste obrovský problém. Vystúpenie z EÚ? To už by bola katastrofaVčera 10:43High 5ive: Krčmový zbor – len si tak spoločne zaspievaťVčera 10:14Deväť najkrajších túr v Cerovej vrchovine, pohorí s magickým hradom a so skalným vodopádomVčera 08:37Muťo z VAR podcastu: Slovan pre mňa neexistuje. Nechápem, prečo Jasmina a Rytmus plačú ako malé detiVčera 07:11Komentátori Denníka N: V KDH zatiaľ vyzerajú ako užitoční idiotiVčera 06:57Po netradičnej výzve primátorov aj šéfov sa hral hokej, ktorý v play-off často nevidno. Nitra na úvod vyhrala v Spišskej19.04 21:39Čo to bude znamenať pre kultúrnu scénu, ak zákon o Fonde na podporu umenia prejde v súčasnej podobe? (anketa)19.04 19:50Z Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrola19.04 19:12Newsfilter: Zbierka Munícia pre Ukrajinu je aj odkazom Moskve19.04 18:48Polovica čínskych miest sa pomaly prepadáva, zistila štúdia. Ohrozené sú najmä tie na pobreží19.04 18:01Ráž chce urýchliť Višňové, ale v tuneli vidí tektonický zlom19.04 17:40Graf dňa: Slováci vlani zbohatli na najvyššiu úroveň v histórii, zisk však zhltla inflácia19.04 17:15Ficovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej ceste19.04 17:12Život jej zachránila darkyňa až z USA. V počte registrovaných darcov kostnej drene zaostávame za zahraničím19.04 17:10Dediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželom19.04 16:58Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbil19.04 16:47Diktátori a demagógovia nezastavia lásku. Prečo sa oplatí počúvať nový album Pearl Jam?19.04 16:31Boston Dynamics predstavil nového robota Atlas. Humanoidné roboty sa uplatnia skôr v službách ako v priemysle, vraví robotik19.04 16:28Prečo viesť deti ku knihám? Aby sme udržali demokraciu, hovorí odborníčka na čítanie19.04 16:27Covidová amnestia zrejme nebude pre každého, Kotlár narazil na štátny rozpočet19.04 15:32Starosta z Bruselu pomohol krajnej pravici. Chcel ich zakázať, ale Orbán a Farage sa tešia19.04 15:19Pridaním ďalších vecí do nášho života nebudeme šťastnejší, potrebujeme presný opak, radia psychologička a novinár19.04 15:01Vláde ukázali vztýčený prostredník tisíce slovenských občanov (udalosti týždňa)19.04 15:00Vegetačná sezóna sa tento rok začala skôr o tri až štyri týždne, rastliny čelia vyššiemu riziku mrazov, vraví botanik19.04 14:45Skúmal históriu kreativity: Kultúra robenia toho, čo milujete, mnohým ľuďom nevyhovuje19.04 14:44Vývoj bojov (785. deň): Bol by to úspech na úrovni zázraku. Ukrajina sa chváli zostrelením bombardéra, ktorý ničil jej mestá