Jaroslav Naď

Minister obrany (OĽaNO)

Radoslav Procházka kritizuje zverejnenie informácie z tajnej služby o tom, že sa Rusko snaží ovplyvniť voľby na Slovensku. „To, že sa k utajovanej skutočnosti tohto typu dostane minister obrany, je vecou úvahy spravodajskej služby, to je lege artis. Nikdy sa to však neposkytuje s povolením zdieľať informáciu so šírym svetom, to podlieha relatívne zložitému procesu,“ píše Procházka.

Zuzana Čaputová nekomentovala dnešné výroky Jaroslava Naďa o ruskom zasahovaní do volieb. „O utajovaných skutočnostiach už z povahy veci prezidentka nemôže informovať verejnosť. Túto informáciu preto nemôže potvrdiť ani vyvrátiť,“ odkázal hovorca.

Ministerstvo obrany disponuje rôznymi informáciami, ktoré v prípade relevancie ďalej postupuje príslušným orgánom, reagoval rezort na výroky Jaroslava Naďa o ruskej snahe manipulovať s voľbami na Slovensku. Eduard Heger uviedol, že k utajovaným skutočnostiam nemôže nič povedať.

Boris Kollár odmietol komentovať výroky Jaroslava Naďa o údajnom pokuse Ruska manipulovať voľby v prospech Smeru. „O týchto informáciách určite nebudem informovať verejnosť ani médiá. Sú to utajované skutočnosti,“ reagoval.

Minister obrany má Národnej rade poskytnúť zoznam vojenského materiálu, ktorý sme poslali do zahraničia za vlád Roberta Fica. Poslanci schválili uznesenie, ktoré navrhol Jaroslav Naď z Demokratov v reakcii na predsedu Smeru.

Poslanci zo strany Demokrati navrhnú za predsedu branno-bezpečnostného výboru Jaroslava Naďa, no na post si nárokuje OĽaNO. Neobsadený je po tom, ako poslanci na návrh Smeru odvolali Juraja Krúpu (SaS).

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď zverejnil sľubovanú právnu analýzu k darovaniu migov Ukrajine. Na Facebooku píše, že ide o podklady vypracované odborníkmi z ministerstva a rovnaké stanovisko mali aj právnici z úradu vlády a kancelárie prezidentky.

Minister Rastislav Káčer neodišiel z Demokratov v dôsledku nezhôd v rámci strany, ale pretože sa rozhodol uprednostniť svoj osobný život pred tým politickým, povedal minister obrany Jaroslav Naď v relácii TA3 V politike.

Končiaci minister obrany Jaroslav Naď je ochotný zverejniť právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, ktorá podľa neho dokáže, že nedošlo k porušeniu ústavy. Podpredseda Hlasu Erik Tomáš mu v diskusii na TA3 vyčítal, že darovanie stíhačiek bolo v rozpore s ústavou, pretože od decembra 2022 nemala plné kompetencie, keďže jej parlament vyslovil nedôveru.

Jaroslav Naď tvrdí, že Rastislav Káčer prehodnotil svoj výrok o babráctve Eduarda Hegera, ktorý napísal po jeho príhovore v RTVS. „Keby ste v piatok na rokovaní vlády počuli vystúpenie Rasťa Káčera, tak by ste pochopili, že si veľmi váži Eda Hegera, a poďakoval za mnohé veci.“ Z Demokratov podľa Naďa odišiel z osobných dôvodov.

Je nechutné, že Vlčanova firma si pýtala dotáciu od iného ministerstva, vraví v rozhovore Jaroslav Naď. „Na rozlúčkovej vláde, kam neprišiel, sme si všetci povedali, že ak je nejaké čierne miesto na pôsobení tejto vlády, tak to, ako Vlčan ako člen vlády zatajil žiadosť o dotáciu. Je to pre mňa nepredstaviteľné.“

Demokrati budú viditeľnejší, keď nebudú mať vládne povinnosti, tvrdí v rozhovore odchádzajúci minister obrany Jaroslav Naď. „Máme čísla od rešpektovanej agentúry, ktorá hovorí, že poznateľnosť značky Demokrati je veľmi nízka. To znamená, že potrebujeme robiť na značke, potrebujeme chodiť medzi ľudí.“

Na ministerstve obrany by mal pokračovať aj súčasný štátny tajomník Marian Majer. Na pozíciu dvojky Jaroslava Naďa nastúpil po voľbách 2020, na ministerstve však pôsobil aj predtým – v období 2016 až 2020 bol vedúcim kancelárie vtedajšieho štátneho tajomníka za Most-Híd Róberta Ondrejcsáka.

Kandidátom na nového ministra obrany je podľa zdrojov Denníka N Martin Sklenár, ktorý dnes pôsobí na ministerstve ako generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky. Patrí medzi blízkych spolupracovníkov Jaroslava Naďa.

Jaroslav Naď povedal, že rozhodnutie vymenovať úradnícku vládu bolo nevyhnutné. Vie, kto bude jeho nástupcom a považuje to za dobrý výber. „Je to človek z môjho najužšieho tímu a človek, ktorého som ja priniesol na ministerstvo obrany. Považujem ho za veľmi dobrého odborníka,“ uviedol.

Na Slovensku bude vyrobených až 64 zo 72 bojových vozidiel 8 x 8 Patria pre slovenskú armádu, informuje ministerstvo obrany. Podiel zapojenia slovenského obranného priemyslu bude podľa ministra Naďa rekordných 60 percent.

Raketový systém S-300, ktorý Slovensko darovalo Ukrajine, naďalej funguje a pomáha chrániť územie pred ruskými raketami. Potvrdil to ukrajinský veľvyslanec na Slovensku počas rokovania s ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

Dobrovoľná vojenská príprava tento rok pravdepodobne nebude. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď s tým, že definitívne sa rozhodne v najbližších týždňoch. S organizáciou prípravy sa nerátalo, keďže rezort chcel otvoriť aktívne zálohy aj ľuďom bez vojenských skúseností. Predmetný návrh však neprešiel v parlamente.

Jaroslav Naď (Demokrati) povedal, že jedným z dôvodov, prečo odišiel z OĽaNO, je aj poslanec Györgyi Gyimesi, ktorý je podľa ministra obrany „geopolitický pomýlenec“. Naď tak zareagoval na rokovania Gyimesiho so stranou Aliancia o spoločnom postupe vo voľbách.

Minister obrany Jaroslav Naď kritizuje bývalú Pellegriniho vládu, že nemyslela na rekonštrukciu letiska Sliač. Zároveň vylúčil, že by Slovensko pre rekonštrukciu neprebralo od Američanov stíhačky F-16.

Všetkých 13 slovenských stíhačiek MiG-29 je už na Ukrajine, potvrdilo ministerstvo obrany. Po tom, čo s prvými štyrmi stíhačkami v marci odleteli ukrajinskí piloti, ďalších deväť kusov previezli po zemi.

Generál Rudolf Viest je jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej histórie, nielen tej vojenskej, vysvetľoval minister obrany Jaroslav Naď poslancom zastupiteľstva v bratislavskom Novom Meste, prečo chce premenovať adresu, na ktorej sídli ministerstvo, z Kutuzovovej ulice na Námestie generála Viesta. Po hrdinovi SNP nie je v Bratislave dodnes pomenovaná žiadna ulica či námestie.

Prezidentka mi nekomunikovala, že by chcela menovať úradnícku vládu, vraví minister Jaroslav Naď. „Počúvam to väčšinou od novinárov, občas prídu nejakí kolegovia, či sme to počuli, že sa niečo šušká. No nič nebolo komunikované. Ja si myslím, že by to nebolo racionálne. Navyše politicky by to pani prezidentke nepomohlo, skôr uškodilo.“

Minister obrany Jaroslav Naď je za to, aby Slovensko opäť pristúpilo k vyhosteniu ruských diplomatov, dôvodom sú aj vyhrážky ambasády po rozhodnutí o odovzdaní migov Ukrajine. „Ak dokážu písať takéto bludy a vyhrážky legitímne demokraticky zvolenej vláde Slovenskej republiky, asi tam majú stále veľa ľudí, ktorí na to majú čas.“

Slovenské migy hlásili chyby v častiach, kam mali prístup len Rusi. Videli sme v tom zámer, hovorí v rozhovore minister obrany Jaroslav Naď. „Vyšetrovanie dopadlo nejednoznačne, ale my sme cítili stratu dôvery voči ruským technikom na Sliači, lebo sa opakovali chyby len tam, kam sa dostali iba oni.“

Minister obrany Jaroslav Naď odmieta, že by jeho rezort bránil NAKA vo vyšetrovaní Vojenského spravodajstva. Žiadne problémy neeviduje. Povedal, že je prvý, kto chce, aby sa vyšetrovalo, čo sa dialo vo VS za vedenia exšéfa Jána Balciara.

Minister obrany Jaroslav Naď si počas návštevy Ukrajiny od ministra Reznikova prevzal medailu za podporu Ukrajiny v boji proti ruskej agresii. „Jedine s naším prispením dokážu Ukrajinci toto zlo konečne zastaviť a ochrániť tak aj nás a naše domovy,“ povedal minister Naď.

Na Ukrajine bola doteraz zničená jedna slovenská húfnica Zuzana z celkovo ôsmich dodaných kusov, potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Počas návštevy Ukrajiny sa stretol s vojakmi, ktorí v boji obsluhujú tieto húfnice.

Samohybné húfnice Zuzana 2 vyrába štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence. Foto N - Tomáš Benedikovič

Jaroslav Naď sa s ukrajinským ministrom obrany Olexijom Reznikovom rozprával o vzniku spoločného závodu na výrobu delostreleckej munície. Naď už predtým vyhlásil, že Slovensko plánuje výrobu 155-milimetrovej delostreleckej munície zvýšiť päťnásobne.

Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť. „Je správne, že obaja politici boli v piatok na Ukrajine. V politike aj geopolitike sú symboly a gestá dôležité. Hoci nie vždy prinášajú percentá v preferenciách a nie vždy vyhrávajú voľby, najmä ak ich časť verejnosti považuje za prázdne a falošné či dokonca nebezpečné. O to vzácnejšie je, keď k nim aj tak dôjde,“ píše Jana Shemesh.

Minister Naď by chcel ešte do volieb objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh 4×4. Náklady by mohol pokryť vládny grant z USA. „Predpokladáme, že nákup by nebol spojený s doplatkom,“ tvrdí ministerstvo. SNS chcela na túto techniku minúť 800 miliónov.

Ministerstvo obrany predbežne vybralo vozidlá 4 x 4 Oshkosh. Foto - MO

Jaroslav Naď povedal, že je rád, že Igor Matovič konečne chodí do regiónov. Reagoval tak na otázku, čo hovorí na verejné debaty lídra OĽaNO s kritikmi. „Kým pred voľbami 2020 iní napodobňovali Igora Matoviča, do Michaloviec teraz išiel napodobniť nás,“ povedal Naď v relácii Na telo Plus.

Minister obrany Jaroslav Naď sa stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Rokovali o rozšírení výrobných kapacít v súvislosti s dodaním delostreleckej munície Ukrajine či o obrane východného krídla Aliancie.

Jaroslav Naď a Jens Stoltenberg. Foto - MO SR

Minister obrany Jaroslav Naď sa v piatok stretne v Bruseli s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Rokovať budú o pomoci pre Ukrajinu, koordinácii krokov v súvislosti s obranou územia Aliancie vrátane nasadenia aliančných síl, spôsobilostí či veliacich štruktúr na území SR. (tasr)

Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky Viper? Odpovedáme na 12 otázok o možnej výmene, ktorú avizoval Naď. Vojenský publicista Vladimír Bednár hovorí, že jeden moderný bojový vrtuľník je na bojisku ako 10 tankov. „Ponúkaný Viper patrí medzi tri najlepšie vrtuľníky tejto kategórie na svete, predstavuje obrovskú bojovú hodnotu.“

Dôležité pre armádu nebudú len samotné vrtuľníky, ale aj výzbroj: rakety Hellfire budú predstavovať generačný skok. Foto - Defencepost

Ministrovi Naďovi už môže armáda postaviť sochu, komentuje Filip Obradovič v Newsfiltri správu, že za odovzdané migy získame od Američanov 12 bojových vrtuľníkov Viper. „Bez ohľadu na to, čo bude po voľbách, Jaroslav Naď si môže povedať, že žiadny iný jeho predchodca neurobil pre armádu toľko ako on. A nebude preháňať.“

Minister obrany Jaroslav Naď rokoval s eurokomisárom Thierrym Bretonom o možnostiach zvýšenia výroby munície pre Ukrajinu. Breton sa v zbrojárskom podniku ZVS Holding v Dubnici oboznámil so stavom výrobných kapacít slovenského obranného priemyslu a potrebami pre jeho ďalšie rozšírenie.

Peter Pellegrini považuje nákup amerických vrtuľníkov Viper za výhodný. „Ak dostanete zariadenia, ktoré bežne na trhu stoja miliardu, a musíte za ne zaplatiť 300 miliónov, tak je to určite dobrá kúpa,“ povedal o strojoch, ktoré USA ponúkajú ako náhradu za darované migy.

USA sľúbili Slovensku ako odplatu za migy dvanásť nových bojových vrtuľníkov Viper, potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Vláda počíta aj s doplatkom, minister i tak považuje obchod za výhodný. „Viaceré krajiny mali záujem o túto techniku, nakoniec sme uspeli my,“ dodal Naď.

Slovensko by malo získať dvanásť vrtuľníkov AH-1Z Viper. Foto - Wikipédia

Minister Naď aj premiér Heger obhajujú odoslanie migov na Ukrajinu troma argumentmi. Hlavným z nich je ten, že Slovensko už tieto lietadlá nepotrebuje. „Tento systém je pre nás nepoužiteľný,“ zopakoval aj v piatok Heger.

Prinášame aktualizované odpovede na otázky o možnom presune stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Presun stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu sprevádza množstvo nových informácií, ktoré v posledných dňoch prešli vývojom. Vysvetľujeme napríklad, ako sa z 11 stíhačiek stalo 13, či kde zobral Naď sumu 900 miliónov eur za migy.

Darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine – aktuálny stav:

  • vláda o ich poslaní zatiaľ nerozhodla, prebiehajú ešte medzinárodné rokovania
  • premiér Heger však hovorí, že v celej vláde je konsenzus, aby to Slovensko urobilo
  • podľa ministra Naďa by rozhodnutie mohlo padnúť aj budúci týždeň
  • v prípade poslania by Slovensko malo dostať kompenzáciu v hodnote 900 miliónov eur – asi 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja a modernú americkú techniku za 700 miliónov dolárov
  • niektoré zo stíhačiek by išli na Ukrajinu len rozobraté na náhradné diely
  • zatiaľ nezverejnili právnu analýzu, ktorá má potvrdiť, že poverená vláda má kompetencie na takýto krok
  • Heger tvrdí, že našli spôsob, ktorý nebude žiadať zmeny ústavy
  • prieskum: s poslaním migov na Ukrajinu súhlasí len 26 % obyvateľov Slovenska

Newsfilter: Heger s Naďom postupom s migmi nahrávajú Ficovi. „Jedna vec je, že pomôcť Ukrajine starými stíhačkami, ktoré nám stoja v skladoch, je odvážne a správne. Druhá, že babrácky spôsob, ako operáciu Heger s Naďom od začiatku riadia – a ešte aj pred voľbami, tomu celému škodí,“ píše Filip Obradovič.

Ani vicepremiérka Veronika Remišová ešte nevidela právnu analýzu, ktorá dávala poverenej vláde kompetencie na rozhodnutie o poskytnutí migov na Ukrajinu. Premiér Heger podľa nej musí nájsť spôsob, aby odoslanie stíhačiek bolo v súlade s ústavou.

Minister práce Milan Krajniak podporuje, aby za podmienok, ktoré doteraz priblížil minister obrany Naď, Slovensko poslalo migy na Ukrajinu. Na otázku, či je po právnej stránke možné, aby poverená vláda o takejto situácii rozhodla, Krajniak odpovedal, že ešte čaká na ďalšie podklady od ministerstva obrany.

Naživo: Minister obrany Naď po rokovaní vlády.

Členovia výboru pre obranu a bezpečnosť vzali na vedomie informácie o možností poskytnúť Ukrajine stíhačky Mig-29. Za lietadlá a náhradné diely v hodnote približne 400 miliónov by sme dostali viac než polovicu z Európskeho mierového nástroja. K tomu máme ponuku na americkú techniku za 700 miliónov dolárov.

Na mimoriadnom branno-bezpečnostnom výbore sa opoziční poslanci pýtali aj na možnosť, či by Slovensko nevedelo predať migy tretej strane, ktorá by ich následne mohla posunúť na Ukrajinu. Podľa poslanca Tomáša Valáška (PS) by to nevyriešilo spor o kompetenciách poverenej vlády.

Podľa povereného premiéra Eduarda Hegera migy na Ukrajinu pošleme. Vláda podľa neho nebude čakať na parlament. „Minister obrany Jaroslav Naď dal verejný prísľub, že určite nepošleme migy na Ukrajinu, pokiaľ o tom nebude diskusia v parlamente. Tá diskusia v parlamente bude na výbore. Tým zadosťučiníme verejnému prísľubu,“ povedal pre SME.

V parlamente sa začína mimoriadny brannobezpečnostný výbor o poskytnutí stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Poverený minister obrany Jaroslav Naď má poslancov informovať, ktoré krajiny už stíhačky na Ukrajinu dodali a akú kompenzáciu by Slovensko dostalo za naše staré stroje. Výbor je v dôvernom režime.

Nové na Dennikn.sk

08:09Marián Leško: Ak by chcel Fico jazdeckú sochu, ako koník by mohol poslúžiť Matovič 08:00Fenomén Rammstein: prečo ľudia počúvajú takú škaredú hudbu? 08:00Čech v Chersone: Každý je tu dobrovoľník, ale z niektorých miest sa ľudia ešte pomoci nedovolali 07:42High 5ive: Starnúť do krásy. Fotografické akty, ktoré konkurujú kultu mladosti 07:42Na šťastí nie je nič zlé, ale dobrý život vám neprinesie, vraví filozof 07:32Najskôr sa snažil ľudstvo vyhubiť a potom spasiť. Ako sa Andrej Sacharov otočil proti režimu 07:00Ráno s NHL: Vegas ťahá večná brankárska dvojka. Hillovi k zlepšeniu pomohla aj mobilná aplikácia počas karantényVčera 21:51Mačka je náročnejšia ako pes, no zvládne víkend osamote. Nepodceňte výchovu ani mačací nábytokVčera 21:21Prirovnávať ma k Elene Ferrante je až príliš jednoduché, hovorí autorka knihy Špina Beatrice SalvioniVčera 21:19Mnohé z labutí, ktoré sa stali závislými od maku, uhynuliVčera 20:14Už pred zápasom mal byť favoritom Djoković. Alcaraz ukázal, že je hlavou ešte junior, hodnotí expert KukalVčera 19:57Je dlhodobá udržateľnosť verejných financií najhoršia alebo druhá najhoršia v histórii Slovenska?Včera 19:40Graf dňa: Slovensko patrí v zdaňovaní a regulácii „hriechu“ medzi najbenevolentnejšie krajiny v EurópeVčera 18:30Newsfilter: Neznesiteľná ľahkosť podmienečných trestov Jána SlotuVčera 18:24Všetci potrebujú veľa čipov, tak ako je možné, že sa Intelu nedarí?Včera 17:32Dúfajme v nudných odborníkov, ktorí budú spravovať veci verejné rozumne (udalosti týždňa)Včera 17:29Informačná kampaň NATO prebehne až po voľbách. Fico, ktorý ňou strašil, bol na americkej pártyVčera 17:05Smer a Hlas podporili Bittó Cigánikovej návrh, aby poisťovne mohli mať vyšší zisk. Kontrolný úrad žiada poslancov, aby ho neschváliliVčera 16:48Opatrenia proti záplavám účinkujú, ale včera sme mali 30-ročné dažde, hovorí starosta RužinovaVčera 16:35Hrá hokej a študuje umenie: Lopušanovej úspech snáď pomôže, aby sa hokej vnímal aj ako šport pre dcéryVčera 15:47MediaBrífing: Instagram pomáha vytvárať sieť pedofilov, sociálne siete sú využívané aj na obchodovanie s deťmiVčera 15:04Chcel byť ako James Bond. Zomrel slávny špión, ktorý vyše 20 rokov donášal RusomVčera 15:00Namiesto 10 rokov dostal Slota opäť podmienku. Do väzenia ho nedostali emisie, nástenka, alkohol ani korupciaVčera 15:00Publikuj alebo zahyň. Len aby raz nezahynula celá slovenská vedaVčera 14:45Česko-slovenské slovo týždňa: borůvka vs. čučoriedkaVčera 14:28Vývoj bojov (470. deň): Ukrajinská ofenzíva smeruje k Azovskému moru, Rusom chce zobrať spojenie s KrymomVčera 13:27Danglár: Poštová známkaVčera 13:18Zomrel Erik Binder, neprehliadnuteľný umelec, ktorý dokázal prakticky čokoľvek premeniť na zážitokVčera 12:46Nechal si utajené dokumenty a vedel o tom. Trump čelí druhej žalobe, za ktorú mu hrozí väzenieVčera 12:28Šéf zrušeného klubu Orlovňa: Som totálne vyšťavený, nedá sa donekonečna ohýbať chrbát