Jaroslav Naď

Minister obrany (OĽaNO)

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote vyše 3,5 milióna eur. Súčasťou dodávky, ktorú schválila vláda, bude 30 pásových transportérov BVP 1, za ktoré Slovensko dostane od Nemecka 15 tankov Leopard 2.

Protivzdušná obrana Slovenska je podľa ministra Naďa zabezpečená. „Nielen naše, ale aj spojencami na Slovensku nasadené systémy protivzdušnej obrany sú v plnej pohotovosti,“ napísal na Facebooku po výbuchu v Poľsku.

Slovensko podľa Jaroslava Naďa po dopade ruských rakiet na územie Poľska neočakáva aktiváciu článku 5 Severoatlantickej zmluvy, ktorý by takýto útok považoval za napadnutie NATO. „Ide o absolútne neprípustné konanie Ruskej federácie,“ povedal minister obrany pre Joj 24.

Zaviesť celoeurópske riešenie, ktoré by znamenalo zákaz exportu väčšiny tovarov do Ruska, je zložité, vraví Jaroslav Naď. „Ľahšie sa to hovorí, ako sa to realizuje. Rusko je stále veľkým obchodným partnerom mnohých krajín. Slovenska ani tak veľmi nie; bolo napríklad medializované, že Belgicko sa nerado pripája k sankciám a že, naopak, narastá jeho export do Ruska.“

OĽaNO nepodporí novelu trestného zákona, ktorú na koaličnej rade predložil Boris Kollár. Povedal to Jaroslav Naď, podľa ktorého je to proti DNA hnutia. „Za toto hlasovať nebudeme,“ hovorí minister obrany o návrhu, ktorý okrem iného znižuje sadzby za ekonomické trestné činy.

Naživo: Minister obrany Jaroslav Naď po spoločnom zasadnutí branno-bezpečnostného a finančného výboru

Minister obrany Jaroslav Naď hovorí, že v súvislosti s exportom do Ruska sa mu neozval nikto zo zahraničných partnerov. „Zachytil som niekoľko vyjadrení opozičných politikov o tom, ako údajne túto tému mali s tajnými službami na Slovensku otvárať zahraničné tajné služby. Minimálne za Vojenské spravodajstvo môžem potvrdiť, že s nimi túto vec absolútne nikto neriešil.“

Za exporty do Ruska by sme sa nemali príliš cepovať, vraví minister obrany Jaroslav Naď. Nepovažuje to za dobré, no podľa neho to robia všetky krajiny. „Pokiaľ teraz niekto o nás hovorí, že sme bezpečnostnou dierou alebo hanbou, alebo hovorí o megaškandále, tak tvrdím, že sa na Slovensku v menšom meradle deje to, čo sa deje všade vo svete,“ tvrdí Naď.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Video: Minister obrany Naď k exportom do Ruska: Nie je to dobré, ale robia to všetky krajiny

Minister obrany Jaroslav Naď o referende v Sliači vyhlásil, že americká základňa na tamojšom letisku nebola, nie je a nebude. „Žiadne úvahy či rozhovory sa o americkej základni na Sliači nevedú, a to na žiadnej úrovni,“ dodal.

Jaroslav Naď ako prvý minister navštívil zbrojára Kuracinu, ktorého pre vzťahy s Kotlebom považovali za rizikového. Štát s firmou Grand Power doteraz neobchodoval a Naď mal osobný konflikt s Kuracinom. Teraz ministerstvo obrany pozýva slovenského výrobcu ručných zbraní, aby sa prihlásil do tendra pre armádu.

Jaroslav Kuracina (vľavo) vo štvrtok privítal vo svojej firme ministra obrany Naďa i štátneho tajomníka Majera. Foto - Grand Power

Slovenská armáda by mohla ukrajinským vojakom poskytovať základný výcvik. „Prebiehať by mohol v niektorom z našich výcvikových priestorov. Všetko je však ešte otázkou konkrétnych rokovaní,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. Vzhľadom na kapacity slovenského vojska by mohlo ísť o výcvik na úrovni jednej ukrajinskej roty, čo môže byť 100 až 150 vojakov.

Naď si myslí, že generálny prokurátor Žilinka chce kandidovať za prezidenta. Presvedčila ho aj jeho pondelková tlačová konferencia, ktorá podľa Naďa bola hlavne politická, než že by sa týkala pôsobenia prokuratúry.

Víkendový status o svojej sexualite vysvetľoval Matovič kolegom tak, že vraj len reagoval na výzvu moderátora TA3, aby sa ľudia nehanbili priznať k svojej orientácii. V relácii Na telo Plus to povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). „Nebuďme úzkoprsí. Nemusel to spraviť, ale ani tým nikomu nič zlé nespravil,“ dodal Naď.

Počet potenciálnych radikálov narastá, hovorí minister obrany Naď. Pribúda totiž tých, ktorí ich k takýmto skutkom nabádajú. „Treba sa seriózne zaoberať tými, ktorí povzbudzujú obyvateľstvo, aby konalo agresívne,“ povedal Naď v relácii Na telo plus.

Vojakom by sa mali od začiatku roka 2023 zvýšiť platy o 7 %, oznámil minister obrany Jaroslav Naď po tom, ako vláda schválila návrh rozpočtu. Dodal, že rezort na platy nežiadal extra peniaze a zaplatí ich zo svojej rozpočtovej kapitoly.

Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že o odkúpení systému protivzdušnej obrany Patriot sa nikdy nerokovalo. Potvrdil však, že Slovensko sa zaoberá možnosťami akvizície vlastného systému.

Holandsko znižuje počet svojich vojakov a techniky na našom území v rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO. Odsun sa bude týkať aj jednej z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot zo Sliača.

Slovensko dodalo Ukrajine ďalšie dve samohybné húfnice Zuzana 2, oznámil minister obrany Jaroslav Naď. „Ide o komerčný kontrakt, v rámci ktorého sme už v lete dodali 4 húfnice z celkového počtu 8. Teraz teda ďalšie dve a ďalšie dve pôjdu na Ukrajinu čoskoro,“ dodal Naď.

Jaroslav Naď navštívil Kosovo s pozostalými po obetiach havárie vojenského špeciálu z roku 2006. Pri leteckom nešťastí v Maďarsku vtedy zahynulo 42 slovenských vojakov vracajúcich sa z operácie KFOR. „Uctili sme si ich na miestach, kde pôsobili a slúžili v prospech pokoja a bezpečia všetkých obyvateľov a pomáhali bez rozdielu,“ uviedol minister obrany.

Foto - Ministerstvo obrany SR

Jaroslav Naď pri podpise dohody o výrobe nových húfnic uviedol, že práve delostrelecké systémy sú kľúčovým prvkom bojovej podpory. „Ukrajina potrebuje pri obrane svojej krajiny a životov ľudí našu pomoc, preto sa aj na medzinárodnej úrovni snažíme nachádzať všetky možnosti, ako ju efektívne a adresne podporiť,“ dodal minister.

Slovensko získa objednávku na výrobu ďalších šestnásť húfnic Zuzana pre ukrajinskú armádu. Náklady by mali uhradiť tri západoeurópske štáty: Dánsko, Nórsko, Nemecko. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď v Kodani po stretnutí s dánskym ministrom.

Samohybné húfnice Zuzana 2 vyrába štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence. Foto N - Tomáš Benedikovič

Slovensko získa 200 miliónov dolárov z vládnych fondov USA, ktoré môže použiť na nákup americkej vojenskej techniky. „Je to obrovská správa, tieto peniaze prídu ako dar. Je to výsledkom toho, že sme zodpovedný spojenec,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko chcú pomáhať pri oprave ukrajinskej techniky či pri ošetrovaní zranených vojakov. Po stretnutí s kolegami z krajín V4 v Banskej Štiavnici to povedal minister obrany Jaroslav Naď.

Slovensko bude podľa Jaroslava Naďa rokovať o prípadnom zapojení Maďarska do ochrany svojho vzdušného priestoru, ktorý od tohto septembra zabezpečujú české a poľské vojenské letectvo. Minister obrany to povedal po schôdzke so svojím maďarským kolegom Kristófom Szalay-Bobrovniczkym.

Minister obrany Jaroslav Naď znovu upozornil, že Slovensko stále neratifikovalo vstup Fínska a Švédska do NATO. „Práve ma opäť raz kontaktoval fínsky minister obrany, kedy už ratifikujeme ich vstup do NATO. Ostalo Turecko, Maďarsko a Slovensko. Prosím, ešte niekto plánuje ďalšie trápne politické cvičenia a ďalšiu hanbu pre Slovensko?“ uviedol na Facebooku.

Slovensko bude podľa Jaroslava Naďa pomáhať Ukrajine diplomaticky, ekonomicky, politicky aj vojensky v maximálnej možnej miere. Minister obrany označil vystúpenie ruského prezidenta Putina za úbohé.

Spor o vojenský cintorín v obci Ladomirová je aj podľa ministerstva obrany ruskou informačnou operáciou a má odpútať pozornosť od nálezu masových hrobov ľudí umučených a zavraždených ruskými vojakmi v oslobodenom Iziume.

Minister obrany Jaroslav Naď apeluje na poslancov, aby čím skôr začali rokovať a odobrili prístup Fínska a Švédska do NATO. „Patríme medzi posledných päť krajín, ktoré to neratifikovali. Už to začína vyzerať veľmi zle,“ povedal minister.

Na Slovensku by sa podľa Jaroslava Naďa mohli cvičiť ukrajinskí vojaci. Rokoval o tom v Nemecku na stretnutí ministrov obrany. Poskytnutie výcviku na území Slovenska by mohlo byť súčasťou nášho eventuálneho príspevku do novovytvorenej vojenskej asistenčnej misie EÚ na Ukrajine, hovorí.

Ministerstvo obrany odhaduje, že náklady na energie v rezorte stúpnu na budúci rok zhruba päť- až šesťnásobne. Tento rok ich minister Jaroslav Naď predbežne vyčíslil na 11 miliónov eur, v ďalšom roku by to mohlo byť 55 až 60 miliónov eur.

Minister obrany Jaroslav Naď priznal, že OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí nebudú mať po odchode SaS z koalície 76 a viac poslaneckých hlasov. Hovorí o tom, že pôjde o menšinovú vládu, ktorá nebude mať parlamentnú väčšinu.

Jaroslav Naď pripúšťa po odchode SaS predčasné voľby. „Takto sa to skončí,“ povedal s tým, že si ich nepraje. Pokiaľ by mal poslanecký mandát, určite za ne hlasovať nebude.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si myslí, že je na čase, aby sa táto „telenovela“ s koaličnou krízou už skončila. „Ak naozaj chcú odísť, tak nech idú,“ povedal Naď na margo ministrov SaS.

Česko a Slovensko sa dohodli na spoločnom postupe pri nákupe švédskych pásových bojových vozidiel CV90, dohodu dnes podpísali ministri obrany Jaroslav Naď a Jana Černochová.

Slovensko uzavrelo dohodu o ochrane vzdušného priestoru s Českom a Poľskom. Dohodu o tzv. air policingu podpísali minister obrany Jaroslav Naď, česká šéfka rezortu Jana Černochová a poľský minister Mariusz Blaszczak v priestoroch Leteckej základne Malacky-Kuchyňa, kde sú tento víkend medzinárodné letecké dni SIAF 2022.

Foto - TASR

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok nechcel povedať, či má Jaroslav Naď pravdu, keď hovorí, že Richard Sulík blokoval odovzdanie S 300 na Ukrajinu. Naď povedal, že Korčok bol preto na prášky.

Nové fínske transportéry, za ktoré ministerstvo obrany zaplatí 450 miliónov, by mali strieľať pomocou nevyskúšaných kanónov z Dubnice nad Váhom. Kanóny s označením GTS-30 doteraz používali sovietsky typ munície. Jaroslav Naď schválil plán, aby ich prerobili na západný kaliber.

Osemkolesový transportér od fínskej zbrojovky Patria, ktorý si v tichosti vybrali nominanti SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič

Jaroslav Naď opísal, ako Richard Sulík krátko po ruskej invázii zablokoval na koaličnej rade darovanie systému S-300 na Ukrajinu a blokoval ako minister hospodárstva vývoznú licenciu, pretože to podľa neho mohlo ohroziť dodávky plynu. Názor vraj zmenil až po sérii rozhovorov s koaličnými partnermi aj ministrami za SaS.

V OĽaNO rokujú o menách na uvoľnené ministerské posty po zástupcoch SaS, člen predsedníctva Jaroslav Naď však o nich odmieta verejne hovoriť. „Pripravujeme sa na alternatívu B,“ povedal s tým, že si stále želajú, aby SaS zostala vo vláde.

Richard Sulík o ministrovi Naďovi povedal, že je „od kosti zákerný človek“, keď tvrdí, že schválenie poskytnutia systému protivzdušnej obrany S-300 Sulík blokoval a podmienil poskytnutím vojenského vrtuľníka Black Hawk pre známu nemeckú rodinu Geissovcov.

Richard Sulík tvrdí, že minister obrany Jaroslav Naď klame, keď tvrdí, že schválenie poskytnutia systému protivzdušnej obrany S-300 Sulík blokoval a následne podmienil poskytnutím vojenského vrtuľníka Black Hawk pre známu nemeckú rodinu Geissovcov.

Poslanec SaS Juraj Krúpa, ktorý do strany nedávno prešiel z OĽaNO, odmieta slová Jaroslava Naďa o tom, že by od neho požadoval vhodné miesto na kandidátke. Tvrdí, že to bolo presne naopak – Naď mu ponúkal dobré miesto, ak zahlasuje za prelomenie veta prezidentky v prípade Matovičovho balíčka.

Minister obrany Jaroslav Naď povedal, že začína rokovať o tom, ako by sme mohli Ukrajine darovať ruské stíhačky, ktoré prestanú lietať 31. augusta. „Len tak tento majetok nedáme,“ hovorí Naď, ktorý odhaduje cenu na zhruba 300 miliónov eur. Minister bude rokovať s inými krajinami, či to zaplatia alebo či nám poskytnú iný vojenský materiál na našu obranu.

Jaroslav Naď hovorí, že aj ako minister obrany má vlastné informácie o klane Kuffovcov pod Tatrami. „Kuffovcov považujem za vážny problém. Máme tam vojenské lesy a majetky, mám svoje skúsenosti a informácie od ľudí, ktorí tam pôsobia.“ Tie podľa neho hovoria, že ide o bitkárov. „Určite s nimi vládnuť nebudeme, nikto z nás s nimi nerokuje. Ak sa s nimi Boris dohodne, že pôjdu do jeho klubu, tak to mi je jedno, ale v živote nikdy nebudem za nimi chodiť a pýtať sa, či mi podporia alebo nepodporia nejaký zákon.“

Keď SaS povalí túto vládu, tak sa podľa ministra obrany Jaroslava Naďa už nedostane do parlamentu. Podľa neho takisto nie je pravda, že OĽaNO je ultrakonzervatívne, ako to hovorí odídený poslanec Juraj Krúpa. „Niekoľkokrát sa ma opýtal, akú mu garantujem pozíciu na kandidátke. A keď som mu povedal, že o tom sa môžeme baviť o rok a pol, keď to bude relevantné a nie teraz, tak odišiel za niekým, kto mu ponúkol pozíciu do 15. miesta. Toto je celé jeho hodnotové nastavenie,“ povedal Naď.

Ak sa ma dnes pýtate ako realistu, tak ja to vidím tak, že akokoľvek to nechcem, od 1. septembra budeme mať na Slovensku menšinovú vládu, povedal v rozhovore minister obrany Jaroslav Naď, ktorý je aj členom predsedníctva OĽaNO. V stredu prvýkrát o vládnej kríze rokoval poslanecký klub OĽaNO. „Vieme, že Richard Sulík chce odísť z politiky,“ hovorí Naď o tom, že pre SaS je odchod Matoviča iba zámienka.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Sme rodina dúfa, že minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si uvedomuje, že jediná možnosť zotrvania v súčasnej koalícii je štvorkoalícia. Hnutie to uviedlo v reakcii na vyjadrenia Naďa o možnom odchode z politiky.

Video: Naď vs. Sulík: Navrhoval Sulík OĽaNO predčasné voľby?

Podpredseda SaS Branislav Gröhling napísal, že odchod Jaroslava Naďa spolu s SaS z vlády by mal závažné dôsledky aj pre zahraničnú politiku Slovenska. Naď o znechutení z politiky a úvahách o odchode vravel cez víkend na festivale Atmosféra.

Nové na Dennikn.sk

21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehrozia 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú Shiffrinovú 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovo 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The Crown 14:29Ruské zločiny z roku 2014 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou Číny 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré máme 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketomety 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z Chersonu 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologicky 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátu 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video) 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňom 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbal 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku) 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnuVčera 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideliVčera 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografkaVčera 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropyVčera 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majorityVčera 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácieVčera 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberieVčera 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastlinyVčera 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobuVčera 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?Včera 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)Včera 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovražduVčera 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické neboVčera 15:49Keď sa les zmení na zápalku, ktorá možnosť je lepšia – rúbať alebo ho nechať zhorieť?Včera 15:49Žilinka po roztržke s poslancami priznal, že Fico tlačovkami zasahuje do vyšetrovania káuz