Antisemitizmus

7-tisíc Židov zo slovenského územia deportovali do Maďarska ešte pred vyhlásením Slovenského štátu. Potom sa to už iba zhoršovalo, píše Tomáš Gális v texte k 80. výročiu začatia deportácií Židov zo Slovenska.

Naozaj išli do tovární, ale boli to továrne na smrť, píše Roman Pataj k 80. výročiu začatia deportácií židov zo Slovenska. „Oficiálna propaganda tvrdila, že idú do novej vlasti pracovať. Zdrvujúcu väčšinu však zabili okamžite alebo veľmi krátko po príchode na miesta vraždenia.“

Historik Miloslav Szabó tvrdí, že rasizmus nepramení len zo pseudovedeckých teórií, ale predovšetkým zo strachu z rasového miešania. Tento strach sa pretavil nielen do zákonov, ktoré upravovali vzťahy mužov a žien, ale aj do literatúry. Zobrazeniu rasy a rodu v literatúre sa venuje vo svojej novej knihe Kráska a zvrhlík, ktorá dnes vychádza v knižnej edícii Denníka N.

Viedenského rabína vo štvrtok na zastávke napadla neznáma žena. Z hlavy mu strhla jarmulku a ohrozovala ho nožom, pričom vykrikovala protižidovské heslá. Polícia útok vyšetruje ako antisemitský. (tasr)

Židovský cintorín v Rajci poškodili piati chlapci vo veku od 9 do 12 rokov z okresu Žilina, zistila polícia. Pred Vianocami tam zhodili 20 náhrobných kameňov.

Foto - polícia

Na židovskom cintoríne v nemeckom Geilenkirchene páchatelia zvalili a posprejovali vyše 40 náhrobkov. Polícia predbežne zatkla dvoch podozrivých, následne ich však prepustila.

Na židovskom cintoríne v Rajci zhodili približne 20 náhrobných kameňov, informuje vo svojom vyhlásení humanitárna organizácia B´nai B´rith. Spolu so Židovskou náboženskou obcou v Bratislave tento čin odsúdili.

Karol Kurtulík so združením Pamätaj takmer 10 rokov rekonštruoval starý židovský cintorín v Námestove na brehu Oravskej priehrady. Po zničení 59 náhrobkov sa už rozbieha jeho ďalšia obnova. „Pomníky nemohli zvaliť dvaja-traja ľudia, museli použiť hrubú silu,“ hovorí.

Zničený židovský cintorín v Námestove. Zdroj - FB Židovský cintorín Námestovo

V Námestove niekto zničil židovský cintorín, prípad už rieši polícia. „Taký nálet vandalizmu nebol ani za druhej svetovej vojny,“ píšu miestni aktivisti.

Foto - Židovský cintorín Námestovo

Kóšer podcast: Prečo ľudia nenávidia Židov. Politológ Grigorij Mesežnikov v novej epizóde podcastu rozpráva o svojom detstve v Sovietskom zväze aj o tom, prečo na kotlebovcoch nevidí nič dobré. Zahrá aj na gitalele.

Útočník v Halle chcel zabiť čo najviac Židov počas ich najväčšieho sviatku, našťastie sa neprestrieľal do synagógy. Profesor politológie a nemecký rodák Yasha Monk hovorí o dvoch lekciách z útoku nemeckého antisemitu.

Policajti preskakujú múr po streľbe v blízkosti synagógy vo východonemeckom meste Halle. Foto - TASR/AP

Žlté vesty, moslimovia aj bieli muži šíria nenávisť proti Židom. Antisemitizmus v Európe láme rekordy a netýka sa len radikálnej pravice, ľavice či moslimov. Problém s ním majú aj tradičné strany, ako sú labouristi v Británii.

Prečo je George Soros pre ľudí najväčší zlosyn? Je finančný špekulant, žije v USA, kamaráti sa s politikmi, zastáva sa migrantov a, samozrejme, je žid.

Foto – TASR/AP

Britské seriózne noviny Daily Telegraph zverejnili text o Sorosovi, ktorý je antisemitský a podporuje konšpiratívne teórie, píše Martin M. Šimečka v odkaze na analytický komentár Guardianu. „Britská tlač tak klesla na úroveň poľskej či maďarskej vlády a ich médií, pre ktoré sa stal Soros úhlavným nepriateľom.“

Maďari sa najviac boja utečencov a Sorosa, štátna kampaň zaberá a Fidesz rastie. V čase, keď maďarská vláda rozbehla „národnú konzultáciu o Sorosovom pláne“, ruské veľvyslanectvo na Slovensku o ňom zasa propaguje konšpiračný dokument.

Maďarská vláda stiahne bilbordy proti Sorosovi. Je to konšpiračný antisemitizmus, hovorí o vrcholiacej celoročnej kampani maďarská sociologička.

Nové na Dennikn.sk

20:24Newsfilter: Sulík dal šancu Hegerovi spamätať sa 19:39Drzý a mrzutý, jeden zo skautov sa s ním takmer pobil. Výber desiatich najhorších jednotiek draftu NHL 18:24Ministerstvo vnútra navrhuje spojiť prezidentské voľby s európskymi, v roku 2024 by ich to oddialilo od parlamentných 18:16Chuguryana kritizovali, že robil pre politikov. Machajova favoritka na šéfku spravodajstva pracovala pre Hrušovského 17:21SaS dala Matovičovi ultimátum, aby do septembra odišiel z vlády 17:16Reportáž z hlinikárne Slovalco: V hale levitujú skrutky a zlyháva fotoaparát, no už tu nechorľavejú ľudia 17:12Ale ver vlastným očiam 16:46Čo vieme o obnove Ukrajiny: dôležitú rolu v nej na začiatku zohrá Česko a bude rozdelená na tri fázy 16:46Prehratý súd o hlucháňa: Slovensko doplatilo na vlastné podvody a nezáujem chrániť ohrozené druhy 16:27Ak chce byť firma úspešná, musí komunikovať zodpovedne, vraví odborníčka na PR Benedigová 15:48Nie je nevyhnutné povaliť s Matovičom aj vládu 15:34Ak čakáte, že úroky na hypotéky už veľmi nestúpnu, nechajte dobehnúť starú sadzbu, hovorí finančník Škriniar 14:49Kamila Magálová: Najviac ma vytáča, ak moralizujú tí, ktorí si sfalšovali diplomovky (+video) 14:02Vývoj bojov (132. deň): Čo bežní Rusi píšu o slovenskej pomoci Ukrajine – pripomínajú nám Tisa a volajú po pomste 13:22Martinskí poslanci mohli ukončiť družbu s ruským mestom Balašicha, za hlasovali len traja 12:49Sulík s Matovičom prežíva, čo avizoval vlani. Desať výrokov, ktoré vykresľujú ich spor 12:28Mekáč je môj život, chcem v ňom aj zomrieť, hovorí prvý slovenský zamestnanec siete McDonald’s 12:21S Johnsonom stratili trpezlivosť jeho dvaja ministri. Rebélia v jeho strane sa stupňuje 12:04Pre Bonaparte hrozí Bašternákovi väzenie. Štát podľa obžaloby obral o milión, keď si tam Fico vyberal byt 11:00Scholza nazval urazenou klobásou, ľavici odkázal, nech drží hubu. Obhajovaním Banderu prekročil čiaru 10:45Prečo sa neobávam o energie až tak ako od Ruska menej závislé Nemecko? Lebo my máme atómové elektrárne, verí si Sulík 10:10Keby pri nevere išlo iba o sex a nie aj o emócie, tak to predsa vôbec nie je zaujímavé, hovorí párový terapeut Rataj 09:19Najzraniteľnejšiu časť Európy by už NATO malo ubrániť pred Rusmi. Pobaltie a Poľsko dostanú výrazné posily 08:27Často je veľmi unavený, referoval jeho tím. Sagan je však aj tak medzi najlepšími 07:17Pekár Mykola Nevrev: Každý chlieb si zaslúži úctu, aj ten zo supermarketu 07:00Nitra dodala na draft Nemca aj Sýkoru. Iná liga a iný tím by im tak nemuseli pomôcť, hovorí tréner Stavjaňa 06:40Ekonomický newsfilter: Inflácia dáva, ale aj berie, a tak z daňových nadpríjmov na balíček nezostane 06:00300 slov z Tour: Sagan vzdoroval minútu. Ako van Aert za 97 sekúnd roztrhal pelotón na šalátVčera 14:28Nikdy mi to neprišlo na um. Pápež František sa nateraz abdikovať nechystáVčera 14:12Billie Jean Kingová: Tenis je rigidný. Potrebujeme Netflix a menovky na chrbtoch