Gastro a jedlo

Články o dobrom jedle, gastroscéne, reštauráciách a pochúťkach. Dobrú chuť!

Proti zákazu nedeľného predaja sú aj viacerí zástupcovia gastra. Obávajú sa, že v nákupných centrách by im do podnikov prišlo menej zákazníkov, pretože by obchodné domy boli prázdnejšie alebo by ich úplne zavreli.

Na stredovekej Baštovej otvoria butikové kino Edison Filmhub a aj vďaka tomu sa v Bratislave rozvinie nielen ponuka krčiem, ale aj kultúry, píše Rado Augustín. „K tomu si prirátajte vynovené SNG, kde idú tiež premietať filmy, a aj otvorenie Domu tanca na Laurinskej. Možno práve toto je jedna z podôb nového centra Bratislavy, ktoré sa musí naplniť obsahom po vysatí obchodov do priestorov nákupných centier.“

Niektoré jedlá skutočne chutia na druhý deň lepšie a je za tým aj vedecké vysvetlenie. Jeden z mnohých procesov, ktoré po dovarení nastávajú, spočíva v tom, že si molekuly korenín dokážu v jedle nájsť tuky, vďaka čomu sú pre naše zmysly prístupnejšie. Týka sa to napríklad polievok, omáčok či karí.

Ak chcete dlho žiť, vyskúšajte sa stravovať ako storoční ľudia z takzvaných Modrých zón, radí Washington Post. Vedci na svete identifikovali päť takýchto oblastí, kde sa ľudia bežne dožívajú sto a viac rokov. Hoci sa spôsoby ich stravovania v mnohom líšia, majú minimálne štyri spoločné princípy, ktoré si môže osvojiť každý.

Ak kuracie nugetky zapijete prakticky akýmkoľvek nealkoholickým nápojom, znamená to, že ste si ku kukurici dali kukuricu, tvrdí americký novinár Michael Pollan, ktorý skúma vplyv potravín na životné prostredie a dosah na podmienky, v akých žijú zvieratá. Prečítajte si ukážku z jeho knihy Dilema všežravca, ktorá vychádza vo vydavateľstve Denníka N.

McDonald’s vo 4. štvrťroku zvýšil porovnateľné tržby o 12,6 %, čo je rýchlejšie tempo ako pred rokom. Výsledok prekonal odhady analytikov, firma však varovala, že efekt vysokej inflácie ešte nejaký čas pretrvá.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska upozorňuje, že viac ako polovica prevádzok je závislá od štátnej pomoci. Podniky síce mohli žiadať o kompenzácie za august a september 2022, ale obdobie od októbra do decembra minulého roka pomoc nepokryla.

Nástupca McDonald’s na ruskom trhu požiadal o registráciu ochrannej známky v Kazachstane po tom, ako americká sieť odišla z tamojšieho trhu. Zatvorené prevádzky McDonald’s v Rusku boli vlani znovuotvorené pod značkou Vkusno & točka.

Nižšia sadzba DPH sa vzťahuje aj na bazény, ale na prelome rokov nebolo jasné, či a kedy sa bude týkať aj sáun. „V prípade akvaparkov je to bezproblémové, pri hoteloch záleží od veľkosti prevádzky a spôsobu predaja,“ vysvetľuje Marek Harbuľák z asociácie hotelov a reštaurácií.

DPH pre gastro klesla, no lacnejšie menu nečakajte, podnikateľom to pomôže pokryť rast nákladov. „Keby sa takto znížila DPH v roku 2019, prejavilo by sa to aj v cenách. Dnes sme však v situácii, keď náklady rástli oveľa viac, než klesla DPH,“ hovorí prezident asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák.

Reťazec McDonald’s plánuje opustiť Kazachstan, po ruskej invázii na Ukrajinu totiž nemá náhradu za ruské mäso. S odvolaním sa na informované zdroje to uviedla agentúra Bloomberg.

Parlament dnes schválil viaceré zmeny v daniach, poplatkoch a odvodoch. Prinášame prehľad zmien, ktoré by mali začať platiť v budúcom roku.

Poslanci schválili zníženie DPH v gastre a športoviskách z 20 na 10 percent natrvalo. Zvýšili zároveň daň z liehu aj odvod z hazardu. Nižšia DPH mala pôvodne platiť len prvé tri mesiace budúceho roka.

Z desaťpercentnej DPH pre reštaurácie budú profitovať aj verejné rozpočty, tvrdí iniciatíva Zachráňme gastro!, ktorá združuje viac ako 700 gastropodnikov. Reaguje na dohodu politikov o rozpočte, podľa ktorej má byť nižšia sadzba pre gastro trvalá.

Od januára 2023 bude platiť desaťpercentná sadzba DPH pre športoviská, vleky aj gastrosektor. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorou sa znížená sadzba na prvý kvartál roku 2023 zavedie.

Nižšia DPH pre gastro, ktorú nedávno schválil parlament, má platiť na jedlo a nápoje, ktoré zákazníci konzumujú priamo v reštaurácii. Pre podniky, ktoré robia aj rozvoz, to môže znamenať dvojakú DPH a výzvu pre účtovanie.

Asociácia hotelov a reštaurácií žiada vládu, aby čo najskôr spustila kompenzácie vysokých cien energií aj za október až december. Dosiaľ bola spustená výzva za august a september. Reštaurácie a hotely tvrdia, že mnohým čoskoro vypršia zmluvy s nižšími cenami energií. (tasr)

Lanovky, vleky, akvaparky, športové zariadenia aj reštaurácie budú mať tri mesiace nižšiu DPH 10 %, schválili to poslanci. Za zákon, ktorý zníži sadzbu DPH od januára do marca 2023, hlasovalo 103 poslancov zo 129 prítomných.

SaS navrhla znížiť DPH pre gastro na celý budúci rok, nielen na tri mesiace. Minister financií Igor Matovič následne pohrozil, že v prípade schválenia takého pozmeňovacieho návrhu by stiahol celú novelu.

Asociácia hotelov a reštaurácií žiada, aby nižšia DPH v gastre fungovala dlhšie ako tri mesiace. O dočasnom znížení dane z 20 na 10 percent v prvom štvrťroku 2023 poslanci plánujú hlasovať dnes.

Vláda chce znížiť DPH pre gastro len na tri mesiace, aby mohol Igor Matovič vravieť, že to nefunguje, tvrdí Marián Viskupič z SaS. Gastro prevádzky majú podľa poslanca hlavnú sezónu v lete, preto nejde o dobré riešenie. „Prečo to musíme robiť zle, keď to môžeme robiť lepšie?“ pýta sa.

Gastrozdruženie Stále máme chuť privítalo návrh dočasne znížiť DPH v sektore z 20 na 10 percent. Tvrdí, že súčasná sadzba je štvrtá najvyššia v EÚ a odvetvie zasiahli drahé energie a inflácia.

DPH na služby v gastre a športoviskách chce koalícia na štvrť roka znížiť z 20 na 10 %. Podľa Igora Matoviča sa na tom dohodli koaličné strany OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, hlasovať v parlamente sa má v utorok.

Foto N - Vladimír Šimíček

Zelený newsfilter: Česká kampaň Žeru maso popiera vedu rovnako, ako kedysi tabakový priemysel.

  • Tarabovci prichádzajú s tretím návrhom, ktorý znižuje ochranu prírody.
  • „Toxic fashion“ od značky Shein si kupujú aj Slováci.

Minimálna hodnota stravného lístka by mala od nového roka stúpnuť zo 4,80 na 5,10 eura, potvrdilo ministerstvo práce. Hodnota straveniek sa počíta ako 75 percent stravného na pracovné cesty, ktoré sa zase mení podľa vývoja cien jedál v reštauráciách. (tasr)

Finančná správa v októbri preverila 676 firiem, najčastejšie porušovali zákon neevidovaním tržieb. Kontroly sa zamerali najmä na firmy z odvetvia reštaurácií a pohostinstiev. Porušenie zákona odhalili v 24 percentách prípadov. (tasr, e)

Nezákonný predaj podomácky vyrobenej Hafirovice odhalila finančná správa v jednom z pohostinstiev na Orave. Spolu 272 fliaš s miešaným nápojom zabezpečili a voči osobe, ktorá konala protiprávne, vedú ďalšie konanie.

Po registrácii bločku z reštaurácie do aplikácie finančnej správy by sa zákazníkovi mohla vrátiť časť platby za jedlo. Ráta s tým novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice od poslancov za OĽaNO, o ktorej sa má hlasovať na budúci týždeň.

Hotelieri a podnikatelia v slovenskom gastre vravia, že výrazný rast nákladov nepremietnu do cien svojich služieb. Spoliehajú sa však na pomoc štátu. Podľa ministra dopravy Andreja Doležala by vláda mala podporu predstaviť tento týždeň.

SaS v parlamente neuspela s návrhom znížiť DPH na služby v gastre z 20 na 10 percent. Ako kompenzáciu žiadala zvýšenie spotrebnej dane z liehu. Za hlasovalo 45 poslancov, okrem SaS napríklad Hlas.

Produkcia vína v Európe by sa tento rok mala udržať na stabilnej úrovni napriek dlhotrvajúcemu suchu. Umožniť by to mal vývoj vo Francúzsku, kde sa očakáva v tomto roku zvýšenie produkcie na rozdiel od iných krajín, kde by tohtoročná produkcia mala byť nižšia.

Aj niektoré hotely a reštaurácie už platia za energie burzové ceny, škrtajú preto menu a obmedzujú prevádzky. Niekde zmizli z ponuky hranolčeky, inde vypínajú chladničky. „Štyria ľudia prídu o prácu, štyroch sme už prepustili,“ opisuje majiteľ dvoch trenčianskych reštaurácií Peter Bočík.

Finančná správa počas letných kontrol pokladníc zistila porušenia zákona vo viac než polovici prípadov. Kontrolóri sa zamerali na gastroprevádzky, zmrzlinárne a stánky, preverovali aj predaj na festivaloch a kúpaliskách. (tasr, e)

Plzeňský Prazdroj zvýši od 1. októbra cenu väčšiny produktov asi o 8 %, týka sa to balených aj čapovaných pív. Dôvodom zdraženia sú podľa najväčšieho českého pivovaru prudko rastúce náklady na energie a obaly. (čtk)

Asi 120-tisíc firiem a 370-tisíc pracovných miest bude v Taliansku v ohrození v dôsledku rastu cien energií a inflácie do prvej polovice budúceho roka. S odvolaním sa na zväz Confcommercio o tom informovala agentúra ANSA.

Zamestnávateľom v gastre a cestovnom ruchu chýba 2200 ľudí, vyplýva z údajov portálu Internetový sprievodca trhom práce (istp.sk).

Opatrenia zabezpečujúce septembrové zvýšenie stravného vyjdú v najbližších dňoch v zbierke zákonov, informovalo ministerstvo práce. Sumy sa tento rok netradične zvyšujú druhý raz, dôvodom je vysoká inflácia. (tasr)

Tohtoročná letná sezóna sa nevyvíja podľa očakávaní hotelierov a majiteľov reštaurácií. „Leto s určitosťou nebude dosahovať parametre ako v roku 2020 a 2021,“ odhadol prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák. Ubudlo najmä domácich dovolenkárov.

Riaditeľkou spoločnosti McDonald’s pre slovenský a český trh sa stala Julija Badritdinova, ktorá bude ďalej riadiť aj McDonald’s na Ukrajine. Stala sa prvou ženou na čele tejto spoločnosti v česko-slovenskej histórii.

Kváskový chlieb dokáže upiecť každý, len potrebuje správnu motiváciu a trpezlivosť, hovorí pekár Mykola Nevrev, ktorý pochádza z Ukrajiny a pôvodne vyštudoval kybernetiku. „Mám takú skúsenosť, že ľudia, ktorí pracujú v IT, sú veľmi dobrí v pečení. Vytvoria si v hlave systém a postupujú podľa neho,“ hovorí v rozhovore.

Mykola Nevrev. Foto N - Tomáš Benedikovič

Hotelierom a gastronomickým prevádzkam na Slovensku chýba podľa Asociácie hotelov a reštaurácií viac než 10-tisíc zamestnancov. Letnú sezónu podobne ako vlani zachraňujú brigádnici, hlavne študenti stredných a vysokých škôl.

Sieť reštaurácií McDonald’s sa pre mnohých stala najmä symbolom nezdravého životného štýlu plného hamburgerov, hranolčekov a kokakoly. Pre Martina Paliča, ktorý bol prvým zamestnancom americkej korporácie na Slovensku a ešte pred niekoľkými rokmi šéfoval jej trom pobočkám, však predstavuje zmysel života.

Najviac by som odporučila svrčky, ktoré sú chrumkavé a jemne slané. Najbližšie majú podľa mňa k orieškom, vraví vedkyňa Eva Ivanišová, ktorá skúma alternatívne zdroje potravy. Jemne opražené a osolené múčne červy zase prirovnáva k zdravším zemiakovým lupienkom. Chov hmyzu má nižšiu spotrebu pitnej vody a produkuje menej skleníkových plynov.

Vedkyňa Eva Ivanišová skúma alternatívne zdroje potravy. „Vysokým obsahom vápnika v organickej forme sa vyznačujú napríklad kobylky, takže môžu byť vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s osteoporózou,“ uvádza jeden z príkladov netradičného ozvláštnenia jedálneho lístka.

Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie ako tradičné jedlá, vraví vedkyňa Eva Ivanišová, ktorá skúma alternatívne zdroje potravy. V rozhovore vysvetľuje, aké druhy potravín vyrába a testuje na nutričné hodnoty, ktoré vyprážané kvety sú lahôdkami európskej kuchyne a prečo nám krab väčšinou chutí a pavúk sa nám hnusí.

Reštauráciám chýba po pandémii personál, niekde zmeškali začiatok sezóny a majú kratšie otváracie hodiny, vymenúva šéf Heinekenu Slovensko Rene Kruijt. „Napríklad v Bratislave je to zatiaľ relatívne dobré, ale ak pôjdete inam v krajine, uvidíte to,“ dodáva. Nedostatok pracovníkov je podľa neho cítiť najviac v turistických strediskách.

Rene Kruijt. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nová bezplatná virtuálna pokladnica (VRP 2) bude zatiaľ fungovať len pre telefóny s Androidom. Nová aplikácia už obsahuje zaokrúhľovanie účtov na päť centov.

Španielska vláda schválila zákon, ktorý má znížiť plytvanie potravinami. Keď ho potvrdí parlament, zavedie pokuty pre reštaurácie a supermarkety, ktoré vyhadzujú potraviny.

Mak radšej nekupujte mletý a už vôbec nie zmiešaný s cukrom, radí Gabriela Čechovičová, ktorá ho pestuje už 30 rokov. „Keď sypete mak, tak ho počuť – ja hovorím, že spieva,“ vraví. „Potom si treba pričuchnúť. Keď cítite veľmi silnú makovú vôňu, to už nie je kvalitné, lebo cítiť olej.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Minulý týždeň zomrel Eduard Rada, ktorý bol dlho jednou z najvýznamnejších osobností domáceho pivovarníctva. Dediči na čele so zaťom Jozefom Sivákom chcú jeho banskoštiavnický reštauračný pivovar Erb zachrániť. Budú to mať o to náročnejšie, že pandémia stiahla podnik do strát.

Rodina Radovcov ešte v čase spoločného podnikania s lídrom a zakladateľom Eduardom Radom (prvý sprava). Zľava zať Jozef Sivák, jeho manželka a Radova dcéra Mária a Radova manželka Mária. Foto - rodina Radovcov

Nové na Dennikn.sk

20:25Na Slovensku sa chystá skokové navýšenie výroby munície. Naď ju sľúbil aj Ukrajincom 19:28Pápež v luxusnom kabáte či zatknutý Donald Trump sú deepfaky. Ako odlíšime, čo je skutočné a čo umelé? 19:03Graf dňa: Inflácia v eurozóne síce prudko padla, ale úroky ešte pôjdu hore 18:47Len nech nám Rusi dajú pokoj, vravia v Buči rok po odchode okupantov (reportáž) 18:46Čo dokáže bezmyšlienkovitá fanúšikovská oddanosť aj ďalšie tipy na zaujímavé seriály a filmy 18:07Obchvat Prešova môže stavať Eurovia. Oproti odhadom sa cena nafúkla o desiatky miliónov 18:07Newsfilter: Heger a Naď dnes boli presne tam, kde mali byť 17:59Pri rakovine semenníkov často zabíja ostych, hovorí onkológ, ktorý spolupracuje so svetovou špičkou 17:37Platiť za voľby? Mnohí by iste zaplatili, ak by už Matovič zmizol z politiky (udalosti týždňa) 16:45Občan v rukách Penty a oligarchov? 16:37Bude mať SND nového riaditeľa už do Veľkej noci? Čo sa stalo doteraz a aké sú ďalšie scenáre 16:05Česko-slovenské slovo týždňa: těhotná vs. ťarchavá 15:40Trump by mohol kandidovať aj z väzenia, obvinenie je podľa médií slabé a vratké (otázky a odpovede) 14:36Sociológ Slosiarik: Ak nevoliči prídu k voľbám, tak skôr účtovať než voliť stredopravé strany 14:36Ako sa Česko pripravuje o budúcnosť, keď si neváži humanitné odbory 14:22Vývoj bojov (400. deň): Ukrajinská ofenzíva – zrejme nebude na jednom mieste, bude bolestivá a nebude to koniec 14:02Potrebujeme nový povinný predmet 13:34Danglár: Zrodil sa plán 13:09MediaBrífing: Príbeh tínedžerskej hviezdy ukázal, ako bulvár ubližuje ľuďom s duševnou chorobou 12:16Správa o stave (Európskej) únie 12:14Tu šéfuje Si Ťin-pching 12:07Čo prekladáš? Eva Palkovičová o svojej ceste s Isabel Allendeovou 11:57Ak si chcete z knihy niečo pamätať, spravte si po pár stranách poznámku. Zabúdanie je aj tak nevyhnutné, hovorí výskumník 11:26Imrecze: Útoky Smeru vnímam ako spôsob, ako ma zastrašiť 11:10Môžu architekti za prázdne investičné byty? 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Dnešný diel ešte písal človek 10:00Letuška: Noblesné povolanie v bielych rukavičkách? Dnes je to už masová preprava, musíme aj čistiť záchody 09:41Publikujú u predátorov, dvojako vykazujú výsledky a iným sa pripisujú na štúdie. Ako sa podvádza v slovenskej vede? 09:33Tričko či šaty, po ktorých impulzívne siahneme v nedeľu, si v iný deň nekúpime, kritizujú známe značky návrh na nedeľné zatváranie 09:33Svetový newsfilter: Pripravte sa na večnú vojnu. Aspoň tak si to želajú v Moskve