Gastro a jedlo

Články o dobrom jedle, gastroscéne, reštauráciách a pochúťkach. Dobrú chuť!

McDonald’s plánuje do roku 2027 otvoriť celosvetovo 10-tisíc nových prevádzok. Vo viac ako stovke krajín ich chce mať dohromady zhruba 50-tisíc. Firma uviedla, že pôjde o najrýchlejší rast v jej histórii.

Žitavská paprika môže zaniknúť, pre nedostatok brigádnikov výrazne klesá počet jej pestovateľov. Ide o produkt, ktorý ako prvý na Slovensku získal európsku ochrannú známku s označením pôvodu. V minulosti sa jej v Podunajskej nížine vyrábali stovky ton, tento rok to bude len desať. (rtvs)

Bratislava našla svoj autentický podnik, po rokoch sa vracajú viechy a rozrastajú sa po celom meste, píše Radoslav Augustín. „Žiť v Bratislave môže znamenať ísť raz za čas do viechy, môže to byť súčasť života v meste, podobne ako ísť v španielskom meste do tapas baru, v gréckom do taverny či v českom do hospody. Typický miestny podnik.“

Holuby máme z Francúzska, ale syr na svetovej úrovni sme našli v Trenčíne, vraví šéfkuchár fine dining reštaurácie vo Svätom Jure Jiří Zajíček a v rozhovore vysvetľuje, ako v nej varia. Vo svojom degustačnom menu podáva aj malú mrkvovú tartaletku, ktorej príprava trvá dva dni. „Mrkva sa najprv varí vo vákuu, potom sa mrazí, potom mixuje, suší a smaží.“

Šéfkuchár z Česka robí vo Svätom Jure reštauráciu na štýl „fine dining“. Hovorí, že medzi hosťami nie sú iba ľudia 50+ s drahým autom. „Sedia tam 30-roční ľudia – mladá vlna. Nemajú vlastné bývanie ani auto, ale užívajú si život a milujú gastronómiu,“ vraví Jiří Zajíček v rozhovore.

Foto N - Vladimír Šimíček

Česká spoločnosť Bene Meat získala ako prvá v EÚ povolenie na produkciu mäsa vyrobeného v laboratóriu, používať ho chce v jedle pre domáce zvieratá. Jej ďalším cieľom je zvýšiť produkciu tak, aby bola cena konkurencieschopná. (reuters)

Reťazcu McDonald’s stúpol v treťom kvartáli čistý zisk o 17 percent na 2,3 miliardy eur. Výsledky prekonali očakávania analytikov, podľa firmy k nim prispeli nové položky v menu a predajné akcie.

V jedle nepoužívam žiadnu náhradu, vraví moderátor a food influencer Martin „Pyco“ Rausch. „Náhrada znamená, že nahrádzate niečo, čo si odopierate, čo vám chýba. Nerobím jedlá, ktoré napodobňujú mäso,“ vraví v rozhovore. „Problémom je, ak centrom každého jedla má byť mäso a zvyšok akoby bol nepodstatný. Potom je z toho nudná ryža, nudný zemiak, nudná knedľa.“

Foto: Branislav Šimončík

Dve Slovenky si pred desiatimi rokmi otvorili reštauráciu v Berlíne a keď sa konečne dostali z červených čísel, prišla pandémia. Silvia Taha a Vanda Molnár napriek tomu chcú v Nemecku zostať. „Na berlínskej gastro scéne neexistuje koncept ako ten náš,“ hovoria.

Moderátor Martin „Pyco“ Rausch je najúspešnejší slovenský food influencer a vybral päť kníh o dobrom jedle, ktoré sa oplatí prečítať. „Uprednostňujem knihy, ktoré sú aj vizuálne určitým výletom. Vtiahnu vás a zabudnete, koľko je hodín,“ vraví v rozhovore.

Vo Francúzsku zvažujú návrh, aby reštaurácie označovali jedlá, ktoré samy nepripravili. Podľa vlády má opatrenie zlepšiť transparentnosť voči spotrebiteľom a podporiť podniky, ktoré naozaj varia jedlá, ktoré ponúkajú.

Slovensko patrí podľa prieskumu Gallup medzi krajiny, kde majú ľudia najväčšie potešenie z jedla. Na čele rebríčka bolo Portoriko, Grécko a Nórsko, na opačnom konci zas Sierra Leone či Konžská demokratická republika.

Slovenská vegetariánska reštaurácia Foodstock expandovala do Prahy. Majiteľ firmy Ľuboslav Blaha tam vidí priestor pre ďalšie tri prevádzky, ale nechce sa unáhliť. Aj preto, že na Slovensku sa viacerým franšízam Foodstocku nedarilo.

Zvyšujú ultraspracované potraviny a sladidlá riziko depresie? Týždeň v zdraví vysvetľuje, že ideálne pre zdravie je nekonzumovať ultraspracované potraviny vrátane umelých sladidiel a sladených nápojov.

Hubári nazbierajú menej húb ako pred desiatimi rokmi, hovorí poľská odborníčka na lesy Marta Kujawska pre denník Gazeta Wyborcza. Môžu za to extrémne suché letá, na ktoré sú niektoré huby veľmi citlivé. Ide napríklad o dubák, hríb smrekový alebo kozák.

Od roku 2019, teda najmä počas pandémie, zanikla na Slovensku štvrtina typických krčiem, píšu Hospodárske noviny s odvolaním na prieskum Heinekenu. Pandémiu podľa denníka prežilo 65 % barov, celkový počet prevádzok klesol o 15 %.

Asociácia hotelov a reštaurácií žiada otvorenie pracovného trhu pre kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia. Tvrdí, že v odvetví stále chýba zhruba 20-tisíc zamestnancov, keďže časť pracovníkov sa po pandémii k starej práci už nevrátila.

Najviac peňazí premrháte nakupovaním potravín v akciách, vraví bývalá novinárka Darina Křivánková, ktorá si otvorila bistro v Českom Krumlove. Pripomína, že kúpiť celé kura je vždy výhodnejšie než zvlášť stehná či prsia a plánovaním toho, čo budete variť, sa dá ušetriť veľmi veľa.

O tom, či rastlinné alternatívy smú byť označované za hamburgery alebo klobásy, rozhodne najvyšší súd EÚ. Ten už v roku 2017 zakázal používanie názvov sójové mlieko alebo ovsený jogurt. (euractiv)

Slovensko ako posledná z krajín V4 nie je zaradená do michelinského sprievodcu. Šéfkuchár Peter Duranský vysvetľuje, prečo bedeker nie je iba o michelinských hviezdach, ako môže pomôcť turizmu a vychovať novú generáciu kuchárov. „Pre rozvoj slovenskej gastronómie by to bolo extrémne dôležité, kuchárov by to posunulo niekam inam.“

Peter Duranský je prvý slovenský šéfkuchár, ktorý získal michelinskú hviezdu – v roku 2019 v rakúskom hoteli Das Loft. V rozhovore vysvetľuje, ako to v michelinskej reštaurácii funguje aj prečo to bolo najťažšie obdobie v jeho živote. „Na jednej večeri som si myslel, že je to kritik, a vôbec nebol. To boli presne tie momenty, že som tým už bol posadnutý.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Mnohí to ešte nechápu, ale gastropriemysel môže naštartovať celé mesto, tvrdí Martin Plaštiak, ktorý si s manželkou po návrate z USA otvoril v Modre úspešnú reštauráciu Wild Kitchen. V Amerike prvé roky robil na stavbe, neskôr varil v michelinských reštauráciách. „Nečakal som to, no sme naozaj vyťažení. Aj tu sa ukazuje, že za jedlom ľudia prídu.“

Počas vysokých teplôt by sme nemali jesť príliš studené jedlo, radí výživová poradkyňa. „Keď si dáme na terase ľadový drink, naše telo sa paradoxne zapotí na to, aby studenú tekutinu oteplilo na fyziologickú teplotu tela,“ vysvetľuje Nikoleta Šimonová.

Nie je dobrý nápad dať si burger na terase alebo langoš na kúpalisku. Telo sa pri trávení „namaká“ a bude ešte prehriatejšie, radí výživová poradkyňa. Nikoleta Šimonová namiesto veľkých porcií odporúča počas dňa snackovať alebo si pridať do šalátu varené vajíčko.

Nikoleta Šimonová. Foto - N. Š.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny označila sladidlo aspartam za potenciálne rakovinotvorné. Podľa expertov sú však potrebné ďalšie vedecké výskumy, ktoré by objasnili vplyv aspartamu na vznik rakoviny u ľudí.

Česká vláda zaplatí firme Michelin poplatok za zaradenie do prestížneho gastronomického sprievodcu. Celkové náklady počas piatich rokov presiahnu v prepočte dva milióny eur. Na financovaní by sa mali podieľať aj kraje a súkromný sektor.

Vedci v Brazílii vysadili kávovníky odrody arabica, ktoré by mohli byť prirodzene bezkofeínové. Ich nová odroda vznikla po 20 rokoch výskumu krížením rôznych kávovníkov, ktoré majú prirodzene veľmi nízky obsah kofeínu.

Štáty EÚ schválili návrh na posilnenie práv kuriérov a vodičov digitálnych firiem. Zamestnanci digitálnych firiem, ako je napríklad Uber, by mohli v budúcnosti získať podobné práva ako ľudia v bežných zamestnaneckých pomeroch.

Presvedčenie, že potrebujeme čo najviac bielkovín, nezodpovedá realite, píše Washington Post. Srvátkové nápoje nepotrebujete, aj bez nich väčšina ľudí prijíma dostatok bielkovín. Aj s bielkovinami sa to navyše dá prehnať a väčšie množstvo bielkovín vám nepomôže schudnúť.

Washington Post radí, ako skladovať chlieb a do čoho ho zabaliť pred vložením do mrazničky. „Hlavne ho nikdy nedávajte do chladničky,“ upozorňuje. Prvou vecou, na ktorú by ste mali myslieť pri uskladňovaní chleba, je jeho typ.

V centre Bratislavy otvoria prvý bar ukrajinskej značky Piana vyšňa. Podnik bude fungovať ako franšíza. Bary skupiny !Fest podnikateľa Andrija Chuda vznikli aj v iných krajinách východnej Európy, kde v dôsledku vojny pribudlo ľudí z Ukrajiny. (index)

Reštaurácie budú v Bratislave opäť platiť za sedenie na terasách, mestskí poslanci obnovili daň, ktorá bola pozastavená od pandémie. Sadzby v centre budú vyššie o polovicu. Väčšiny podnikateľov sa to podľa materiálu dotkne v budúcom roku.

Reťazec Subway v 1. štvrťroku zvýšil tržby o 12 %. Stúpla mu aj návštevnosť, k čomu prispeli renovácie prevádzok. Subway nemá akcie na verejných trhoch a nemusí pravidelne zverejňovať výsledky, ako napríklad konkurenčný McDonald’s.

K spomaleniu globálneho otepľovania vieme prispieť zmenou nášho jedálnička. Pri znižovaní emisií je dôležité to, čo máme na tanieri, nie odkiaľ to je. Podľa vedcov je najľahším riešením vegánska strava. (euractiv)

Daniari robili minulý mesiac kontroly v pohostinstvách a jedálňach, porušenia zákona zistili zhruba v tretine prípadov. Väčšina z nich sa týkala neevidovania tržieb, čím štát prichádza o daňové príjmy. Pokuty dosiahli výšku 50-tisíc eur.

Pozreli sme sa na sedem najväčších mýtov o solení. Rozoberáme, či treba pridať štipku soli pri pečení koláča, či je dôležité soliť, aby malo telo dostatok sodíka, či osolená voda zovrie rýchlejšie alebo či je nejódovaná soľ nebezpečná.

Predstava, že od seba môžeme oddeliť sacharidy a bielkoviny, ako to odporúčajú mnohí, je nezmyslel, tvrdí lekár Tim Spector. V knihe, ktorá teraz vychádza v slovenčine, poukazuje na škandalózny nedostatok kvalitných vedeckých dôkazov, na ktorých sa zakladajú štandardné stravovacie odporúčania. Prečítajte si ukážku.

Lacné veci – ako napríklad fazule či paradajky v plechovke – nemusia byť automaticky zlé, hovorí vedec a autor knihy Čo naozaj jeme? Tim Spector. V rozhovore vysvetľuje, prečo si niekedy zachovajú viac živín ako tie čerstvé, ako si čo najlepšie nakŕmiť mikrobióm a ako dopadol experiment, v ktorom jeho syn jedol 10 dní len jedlo zo siete McDonald’s.

Zabudnite na celodenné maškrtenie a sladké raňajkové cereálie. Vedec radí, ako experimentovať s jedlom. Autor knihy Čo naozaj jeme? Tim Spector v rozhovore vysvetľuje, prečo nám takéto maškrtenie škodí, prečo považuje rátanie kalórií za hlúposť a ako nás nezdravé potraviny zvyknú klamať obalom.

Foto - Peter Schiazza

Vláda schválila národný akčný plán zlepšovania podmienok života pre deti v núdzi. Má zabezpečiť bezplatný prístup k starostlivosti v ranom detstve, k vzdelávaniu, školským aktivitám a prístup k aspoň jednému zdravému jedlu denne.

Vo vydavateľstve Denníka N vychádza kniha Čo naozaj jeme? od lekára Tima Spectora, ktorý sa rozhodol zbúrať mýty o jedle, spochybniť naše stravovacie návyky a odhaliť zákulisie potravinárskeho priemyslu. Knihu preložila Jana Kutášová Trajtelová.

Cholesterol je pre zdravie bunkovej steny nezastupiteľný a dôležitý je aj pre množstvo kľúčových vitamínov, tvrdí lekár Tim Spector. V knihe Čo naozaj jeme? vyvracia mýty o jedle a našich stravovacích návykoch. Prečítajte si ukážku.

Vedec a lekár búra mýty o jedle, našom stravovaní a o konzumácii tukov. Tim Spector v knihe Čo naozaj jeme? tvrdí, že mnohé dogmy, ktorých sme sa dlhé roky držali, boli na základe nových výskumov vyvrátené. „Nanešťastie sme sa z minulých chýb nepoučili. Vravieť ľuďom, že majú namiesto mliečnych výrobkov jesť nátierky s nízkym obsahom nasýtených tukov, znamená nútiť ich konzumovať lacné vysokospracované výrobky s novovytvorenými priemyselnými tukmi, o ktorých vieme žalostne málo.“

Film Boršč: Tajná prísada je vhodný pre každého, kto sa snaží pochopiť Ukrajinu a Ukrajincov a všetko, čo sa okolo nich za posledných 30 rokov deje, píše Miro Kern. Nie je to dokument len o polievke a kuchárovi, ale napríklad aj o tom, o akú obrovskú a veľmi rozmanitú krajinu ide a ako veľmi sú Ukrajinci a Rusi odlišní.

V Rakúsku sú potraviny podobne drahé ako u nás, hoci Slováci majú tretinové platy. Viaceré položky na nákupnom zozname, ktorý sme vyskúšali, boli vo Viedni lacnejšie. Najvýraznejšie maslo – zhruba o polovicu.

Základné potraviny v Maďarsku nie sú oveľa lacnejšie, ani keď sú zastropované, ukazuje reportáž z dvoch miest na maďarskej a slovenskej strane hranice. Po zohľadnení životnej úrovne dopadla župa Nógrád v Maďarsku horšie než susedný Lučenec. (napunk)

Asociácia hotelov a reštaurácií sa sťažuje, že štát firmám nekompenzoval zvýšené ceny energií aj za záver vlaňajška. Dotácie na energie fungovali za august a september 2022 a po prestávke sa opäť začali vyplácať v tomto roku.

Proti zákazu nedeľného predaja sú aj viacerí zástupcovia gastra. Obávajú sa, že v nákupných centrách by im do podnikov prišlo menej zákazníkov, pretože by obchodné domy boli prázdnejšie alebo by ich úplne zavreli.

Na stredovekej Baštovej otvoria butikové kino Edison Filmhub a aj vďaka tomu sa v Bratislave rozvinie nielen ponuka krčiem, ale aj kultúry, píše Rado Augustín. „K tomu si prirátajte vynovené SNG, kde idú tiež premietať filmy, a aj otvorenie Domu tanca na Laurinskej. Možno práve toto je jedna z podôb nového centra Bratislavy, ktoré sa musí naplniť obsahom po vysatí obchodov do priestorov nákupných centier.“

Niektoré jedlá skutočne chutia na druhý deň lepšie a je za tým aj vedecké vysvetlenie. Jeden z mnohých procesov, ktoré po dovarení nastávajú, spočíva v tom, že si molekuly korenín dokážu v jedle nájsť tuky, vďaka čomu sú pre naše zmysly prístupnejšie. Týka sa to napríklad polievok, omáčok či karí.

Nové na Dennikn.sk

12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligy 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanov 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalície 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v históriiVčera 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnúVčera 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovládeVčera 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchloVčera 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromčekVčera 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z BruseluVčera 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tankVčera 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastúVčera 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedaliVčera 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)Včera 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológaVčera 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosomVčera 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkovVčera 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veciVčera 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)Včera 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?Včera 15:13Danglár: Majster katVčera 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlamiVčera 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavkaVčera 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa imVčera 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov rokaVčera 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví trénerVčera 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestáchVčera 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnanéVčera 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnaťVčera 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasikaVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstva