Gastro a jedlo

Články o dobrom jedle, gastroscéne, reštauráciách a pochúťkach. Dobrú chuť!

Produkcia vína v Európe by sa tento rok mala udržať na stabilnej úrovni napriek dlhotrvajúcemu suchu. Umožniť by to mal vývoj vo Francúzsku, kde sa očakáva v tomto roku zvýšenie produkcie na rozdiel od iných krajín, kde by tohtoročná produkcia mala byť nižšia.

Aj niektoré hotely a reštaurácie už platia za energie burzové ceny, škrtajú preto menu a obmedzujú prevádzky. Niekde zmizli z ponuky hranolčeky, inde vypínajú chladničky. „Štyria ľudia prídu o prácu, štyroch sme už prepustili,“ opisuje majiteľ dvoch trenčianskych reštaurácií Peter Bočík.

Finančná správa počas letných kontrol pokladníc zistila porušenia zákona vo viac než polovici prípadov. Kontrolóri sa zamerali na gastroprevádzky, zmrzlinárne a stánky, preverovali aj predaj na festivaloch a kúpaliskách. (tasr, e)

Plzeňský Prazdroj zvýši od 1. októbra cenu väčšiny produktov asi o 8 %, týka sa to balených aj čapovaných pív. Dôvodom zdraženia sú podľa najväčšieho českého pivovaru prudko rastúce náklady na energie a obaly. (čtk)

Asi 120-tisíc firiem a 370-tisíc pracovných miest bude v Taliansku v ohrození v dôsledku rastu cien energií a inflácie do prvej polovice budúceho roka. S odvolaním sa na zväz Confcommercio o tom informovala agentúra ANSA.

Zamestnávateľom v gastre a cestovnom ruchu chýba 2200 ľudí, vyplýva z údajov portálu Internetový sprievodca trhom práce (istp.sk).

Opatrenia zabezpečujúce septembrové zvýšenie stravného vyjdú v najbližších dňoch v zbierke zákonov, informovalo ministerstvo práce. Sumy sa tento rok netradične zvyšujú druhý raz, dôvodom je vysoká inflácia. (tasr)

Tohtoročná letná sezóna sa nevyvíja podľa očakávaní hotelierov a majiteľov reštaurácií. „Leto s určitosťou nebude dosahovať parametre ako v roku 2020 a 2021,“ odhadol prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák. Ubudlo najmä domácich dovolenkárov.

Riaditeľkou spoločnosti McDonald’s pre slovenský a český trh sa stala Julija Badritdinova, ktorá bude ďalej riadiť aj McDonald’s na Ukrajine. Stala sa prvou ženou na čele tejto spoločnosti v česko-slovenskej histórii.

Kváskový chlieb dokáže upiecť každý, len potrebuje správnu motiváciu a trpezlivosť, hovorí pekár Mykola Nevrev, ktorý pochádza z Ukrajiny a pôvodne vyštudoval kybernetiku. „Mám takú skúsenosť, že ľudia, ktorí pracujú v IT, sú veľmi dobrí v pečení. Vytvoria si v hlave systém a postupujú podľa neho,“ hovorí v rozhovore.

Mykola Nevrev. Foto N - Tomáš Benedikovič

Hotelierom a gastronomickým prevádzkam na Slovensku chýba podľa Asociácie hotelov a reštaurácií viac než 10-tisíc zamestnancov. Letnú sezónu podobne ako vlani zachraňujú brigádnici, hlavne študenti stredných a vysokých škôl.

Sieť reštaurácií McDonald’s sa pre mnohých stala najmä symbolom nezdravého životného štýlu plného hamburgerov, hranolčekov a kokakoly. Pre Martina Paliča, ktorý bol prvým zamestnancom americkej korporácie na Slovensku a ešte pred niekoľkými rokmi šéfoval jej trom pobočkám, však predstavuje zmysel života.

Najviac by som odporučila svrčky, ktoré sú chrumkavé a jemne slané. Najbližšie majú podľa mňa k orieškom, vraví vedkyňa Eva Ivanišová, ktorá skúma alternatívne zdroje potravy. Jemne opražené a osolené múčne červy zase prirovnáva k zdravším zemiakovým lupienkom. Chov hmyzu má nižšiu spotrebu pitnej vody a produkuje menej skleníkových plynov.

Vedkyňa Eva Ivanišová skúma alternatívne zdroje potravy. „Vysokým obsahom vápnika v organickej forme sa vyznačujú napríklad kobylky, takže môžu byť vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s osteoporózou,“ uvádza jeden z príkladov netradičného ozvláštnenia jedálneho lístka.

Jedlý hmyz a kvety sú často zdravšie a chutnejšie ako tradičné jedlá, vraví vedkyňa Eva Ivanišová, ktorá skúma alternatívne zdroje potravy. V rozhovore vysvetľuje, aké druhy potravín vyrába a testuje na nutričné hodnoty, ktoré vyprážané kvety sú lahôdkami európskej kuchyne a prečo nám krab väčšinou chutí a pavúk sa nám hnusí.

Reštauráciám chýba po pandémii personál, niekde zmeškali začiatok sezóny a majú kratšie otváracie hodiny, vymenúva šéf Heinekenu Slovensko Rene Kruijt. „Napríklad v Bratislave je to zatiaľ relatívne dobré, ale ak pôjdete inam v krajine, uvidíte to,“ dodáva. Nedostatok pracovníkov je podľa neho cítiť najviac v turistických strediskách.

Rene Kruijt. Foto N - Tomáš Benedikovič

Nová bezplatná virtuálna pokladnica (VRP 2) bude zatiaľ fungovať len pre telefóny s Androidom. Nová aplikácia už obsahuje zaokrúhľovanie účtov na päť centov.

Španielska vláda schválila zákon, ktorý má znížiť plytvanie potravinami. Keď ho potvrdí parlament, zavedie pokuty pre reštaurácie a supermarkety, ktoré vyhadzujú potraviny.

Mak radšej nekupujte mletý a už vôbec nie zmiešaný s cukrom, radí Gabriela Čechovičová, ktorá ho pestuje už 30 rokov. „Keď sypete mak, tak ho počuť – ja hovorím, že spieva,“ vraví. „Potom si treba pričuchnúť. Keď cítite veľmi silnú makovú vôňu, to už nie je kvalitné, lebo cítiť olej.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Minulý týždeň zomrel Eduard Rada, ktorý bol dlho jednou z najvýznamnejších osobností domáceho pivovarníctva. Dediči na čele so zaťom Jozefom Sivákom chcú jeho banskoštiavnický reštauračný pivovar Erb zachrániť. Budú to mať o to náročnejšie, že pandémia stiahla podnik do strát.

Rodina Radovcov ešte v čase spoločného podnikania s lídrom a zakladateľom Eduardom Radom (prvý sprava). Zľava zať Jozef Sivák, jeho manželka a Radova dcéra Mária a Radova manželka Mária. Foto - rodina Radovcov

Nemeckí pivovarníci sa obávajú, že v lete bude nedostatok sklených fliaš, dôvodom sú rastúce náklady a nedostatok šoférov kamiónov, píše BBC. Najväčšie pivovary na Slovensku zatiaľ komplikácie nepredpokladajú.

Mnohé reštaurácie plytvajú potravinami a veľa vyhadzujú, vraví šéfkuchár Vojtech Végh. „Vyššie reštaurácie chcú zo suroviny len stred – tú najkrajšiu časť a všetko okolo obrežú a vyhodia. V obyčajnejších reštauráciách vzniká odpad najmä pri zlom nastavení jedálneho lístka, alebo majú množstvo jedla, ktoré nie je možné predať za jeden deň.“

V školských jedálňach varia napríklad polievku od babičky, kuracie prsia od Lenky či polievku mňam-mňam a žiaci nevedia, čo si majú pod tým predstaviť, vraví šéfkuchár Vojtech Végh, ktorý pomáha zastaviť plytvanie jedlom v školách. Navrhol k názvom dovysvetlenie.

Na jednom z bratislavských gymnázií ušetrili až tretinu odpadu v školskej jedálni, keď upravili menu, doplnili názvy jedál a zaviedli obedáre, v ktorých si žiaci aj učitelia mohli odniesť nedojedené obedy. Školské jedálne majú pritom prísne normy a jedlá veľmi meniť nemôžu.

Vegeta nám otupila chuťové bunky, vraví šéfkuchár Vojtech Végh, ktorý učí školské jedálne aj reštaurácie, ako neplytvať potravinami. „Po vegete neviete vnímať štandardné chute. Od tohto sa dá odvyknúť len vedome. Prvýkrát vám jedlo bez vegety nebude chutiť, časom sa vám chuť vráti. Váš jazyk začne vnímať viac,“ vraví v rozhovore.

Šéfkuchár Vojtech Végh išiel na týždeň do školskej jedálne, aby kuchárky naučil, ako neplytvať potravinami a nevyhadzovať jedlo. „Žiaci si môžu povedať, že kuchárky nevedia variť, nechutí im to a podobne, no ony majú zviazané ruky štátnymi normami a nemôžu s tým robiť takmer nič,“ vraví.

Vojtech Végh. Foto – Archív V. V.

Každý piaty obed zo školskej jedálne končí v smetnom koši, ukázalo meranie projektu Free Food v školskej jedálni na jednom z bratislavských gymnázií. Najviac potravín sa vyplytvalo preto, že sa študenti neodhlásili z obeda a že nechali veľa jedla na tanieri.

Ministerstvo dopravy vraví, že podporuje zníženie DPH na služby v cestovnom ruchu, koalícia je však od dohody ďaleko. Jeho zástupcovia rokovali s ministerstvom financií a podnikateľmi.

Reštaurácie a bary v Španielsku musia po novom dať zákazníkovi bezplatne v karafe vodu z kohútika, ak o to požiada. Stanovil to od nedele zákon o odpadoch, jeho cieľom je znížiť spotrebu jednorazových plastov. (abc)

Od mája sa zvýši suma stravného, hodnota gastrolístka musí byť najmenej 4,50 eura, stravné živnostníka sa zvýši na 3,30 eura. Minister práce Milan Krajniak nárast považuje za kompenzáciu vysokých cien, ale stravné sa musí zvýšiť zo zákona, lebo stúpli ceny v reštauráciách.

Hotely ponúkajú ubytovanie utečencom aj preto, lebo v nich vidia budúcich zamestnancov, vraví minister dopravy Andrej Doležal v rozhovore. „V gastrosektore a hotelierstve chýbajú tisíce ľudí. Teraz navyše očakávame, že sa nám začnú ozývať hotely kvôli príspevku za ubytovanie utečencov.“

Andrej Doležal. Foto N - Tomáš Benedikovič

Prezidentka Zuzana Čaputová vraví, že proti návrhu znížiť DPH v gastre neexistujú žiadne vecné ani ekonomické výhrady. „Určite budem hovoriť na túto tému aj s predsedom vlády, pretože to je vlastne vec viacerých rezortov,“ povedala. Dodala, že ide o každý deň. (tasr)

Potravinárska komora Slovenska vyzýva na zmenu úradnej kontroly potravín. Navrhuje kontrolu potravín v reštauráciách a jedálňach presunúť z regionálnych úradov verejného zdravotníctva pod regionálne veterinárne a potravinové správy.

Prestížny gastronomický sprievodca Michelin prestane odporúčať reštaurácie v Rusku. Na stránky sprievodcu sa ruské gastropodniky dostali po prvý raz vlani v októbri, hviezdičkové ocenenia dostalo dohromady 69 reštaurácií v Moskve.

Obdobie poskytovania pomoci pre cestovný ruch a gastrosektor sa predĺži. Pri malej schéme bude aj za december 2021, pri veľkej schéme aj za september až december, uviedla štátna tajomníčka ministerstva dopravy Katarína Bruncková.

Príspevok na stravu zamestnancov by sa mal zvýšiť z dnešných minimálne 2,11 eura na 2,48 eura, navrhlo to ministerstvo práce. Gastrolístok by mal mať hodnotu najmenej 4,50 eura. Ministerstvo tak reaguje na rast cien v reštauráciách. Naposledy štát zvýšil stravné v roku 2019, v ďalších rokoch pre pandémiu rast stravného zmrazil.

Združenia z gastrosektora sa opäť prihovárajú za zníženie DPH zo súčasnej výšky 20 %. Reagujú aj na štvrtkové rozhodnutie parlamentu neposunúť na ďalšie rokovanie návrh Hlasu, za ktorý hlasovali aj niektorí koaliční poslanci.

Poslanci neposunuli do druhého čítania novelu poslancov Hlasu na zníženie sadzby DPH na 5 % pre gastrosektor. Tento návrh podporilo 46 zo 115 prítomných poslancov.

Hlas sa opäť dožaduje zníženia DPH pre gastroslužby dočasne na 5 % a trvalo na 10 % zo súčasných 20 %. Koľko by to stálo, v návrhu predloženom parlamentu nevyčíslil. Prihovára sa aj za zníženie DPH na potraviny.

Asociácia hotelov a reštaurácií a Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry žiadajú zníženie DPH v gastre. Odvolávajú sa na vlaňajší návrh Igora Matoviča, ktorý počítal s 10-percentnou sadzbou, k tržbe však prirátaval aj prepitné.

Pandémia okresala viacerým gastroprevádzkam nielen dopyt, ale aj menu. V niektorých reštauráciách preto budete márne hľadať jahňaciu kotletu či steak z kanadskej sviečkovice, aj keď ich ešte pred vlaňajším zatvorením ponúkali.

Aj keď mohli reštaurácie na Slovensku otvoriť už 3. januára, viaceré tak urobili až od tohto týždňa. Väčšina je však už otvorená, odhaduje generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák.

Od pondelka 10. januára sa rušia obmedzenia otváracích a prevádzkových hodín všetkých prevádzok. Už oddnes je povolená konzumácia v zóne stravovania obchodných domov za rovnakých podmienok ako v ostatných reštauráciách. Hygienici zverejnili novú vyhlášku.

Niektoré reštaurácie zatiaľ neotvorili, hoci už od pondelka môžu. Január je pre väčšinu gastra obvykle slabý a okrem sviatkov a dovoleniek niektorí mohli čakať aj na to, čo všetko bude platiť od budúceho týždňa.

Od pondelka môžu byť reštaurácie otvorené v režime OP, teda pre zaočkovaných a pre tých, ktorí prekonali covid za posledných 180 dní. Pre ostatných smú reštaurácie ďalej vydávať jedlo a nápoje len cez okienko alebo prostredníctvom rozvozu.

Do reštaurácií v čiernych okresoch pustia očkovaných. Foto N – Vladimír Šimíček

Viaceré reštaurácie najmä v mestách neotvoria hneď 3. januára, vraví šéf Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák. Upozornil, že začiatok roka býva pre mnohé stravovacie podniky obdobím najnižších tržieb.

Podnikateľ Jakub Ptačin sa chystá otvoriť bistro uprostred pandémie, i keď vníma riziká. „Na druhej strane máme výhodu v tom, že nemáme rozbehnuté procesy, ktoré teraz mnohé prevádzky tlačia dole; napríklad veľa personálu. My teraz môžeme začať s čímkoľvek. Z nevýhody sa dá urobiť výhoda.“

Minister dopravy Andrej Doležal zatiaľ nevie, o koľko sa bude môcť zvýšiť pomoc pre gastro a cestovný ruch. V súčasnosti je hranica 10 percent kompenzácie fixných nákladov. Schéma by sa mohla podľa neho spustiť v marci.

Richard Sulík je za to, aby sa čím skôr otvorili reštaurácie. „Gastroprevádzky trpia, mal som s nimi niekoľko stretnutí.“ Sulík povedal, že by sa gastro mohlo otvoriť okamžite alebo od 25. decembra, keď sa otvoria aj hotely.

Kapra večeria na Štedrý večer asi polovica domácností, väčšinou si donesú domov už zabitú rybu, ukázal prieskum organizácie Humánny pokrok. Spustila petíciu za zákaz predaja živých kaprov, v kadiach a pri preprave totiž trpia, bolesť cítia rovnako ako človek.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister