Sme rodina

Poslanci neschválili vetovaný zákon bývalého poslanca ĽSNS Jozefa Šimka, ktorý mal odpustiť obciam či mestám pokuty za verejné obstarávania. Chýbali mu dva hlasy. Zákon vrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Okrem iného mal chybný a retroaktívny dátum účinnosti.

Romana Tabák podala trestné oznámenie na poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú za incident v bare. „Rozhodla som sa takto reagovať, nakoľko pani Cigániková naďalej podniká zákerné kroky voči mojej osobe, hoci dobre vie, že incident, ktorý bol v médiách opisovaný ako môj útok na ňu, vyvolala ona sama,“ napísala poslankyňa Sme rodina na Facebooku.

Boris Kollár povedal, že ak by došlo na predčasné voľby, mohli by byť najskôr o pol roka. „Nemôžeme nechať krajinu uvrhnúť do chaosu a hospodárskeho úpadku,“ uviedol. Sme rodina podľa neho nedrží vo funkcii Igora Matoviča, ale menšinovú vládu. (tasr)

Parlament posunul do 2. čítania novelu zákona o ochrane prírody, ktorú predložil Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Zrušiť by sa mohol zákaz pohybu mimo vyznačeného turistického chodníka v chránených územiach. Upraviť sa majú aj podmienky pre vlastníkov pozemkov a stavieb.

Úrad pre verejné obstarávanie nebude riešiť prenájom priestorov Hradnej vinárne. Kancelária Národnej rady totiž nepostupovala pri uzatváraní zmluvy o nájme podľa zákona o verejnom obstarávaní, ale zákona o správe majetku štátu. Prípad však ÚVO postúpil ďalším kontrolným orgánom.

Koordinácia medzi generálnou prokuratúrou a Borisom Kollárom je po tomto týždni viac než viditeľná, píše Zuzana Petková. Sme rodina najskôr potopila zmenu paragrafu 363, potom znemožnila rokovanie výboru o hoaxe, ktorý šíril Maroš Žilinka, a nakoniec Žilinka podporil zákon o ochrane psov, ktorý pripravuje Kollárova strana.

Poslanec za Sme rodina Martin Borguľa nebude v utorok hlasovať za odvolanie ministra financií Igora Matoviča. Keďže tento týždeň hlasovanie za odchod Matoviča z vlády pripúšťal, zmenšuje sa tak šanca, že ho parlament odvolá.

Hlasovanie o odvolaní Matoviča bude tesné, poslanci Sme rodina Martin Borguľa a Patrick Linhart hovoria, že sú nerozhodnutí. „Vážne zvažujem, či hlasovať za odvolanie Matoviča a tým návrat SaS do koalície, a teda udržanie tejto vlády, alebo či nehlasovať za odvolanie Matoviča, čo však podľa môjho názoru bude nakoniec znamenať pád vlády a predčasné voľby,“ povedal Borguľa.

Sme rodina a opozičné strany si pri dnešnom hlasovaní o zmene paragrafu 363 dali pozor na počty prítomných poslancov. Poslanec Jozef Šimko (Sme rodina) bol na hlasovaní prítomný, i keď bol z rokovania ospravedlnený pre zasadnutie mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote, kde je primátorom. Rovnaký prípad bol poslanec Smeru Dušan Galis, ktorý hlasoval tiež, i keď bol podľa ospravedlnenia predvolaný na súd.

Návrh SaS na zmenu paragrafu 363 podporili poslanci SaS, Za ľudí aj väčšina klubu OĽaNO a nezaradení poslanci Tomáš Valášek (PS), Miroslav Kollár (Spolu) a Ján Mičovský. Proti boli poslanci Sme rodina, Smeru, Hlasu, ĽSNS, Republiky a tarabovci či poslanec Martin Čepček (ex-OĽaNO). Zdržala sa nezaradená poslankyňa Katarína Hatráková (ex-OĽaNO), poslanec OĽaNO Igor Hus nebol na hlasovaní prítomný.

Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciu, komentuje Newsfilter. „V posledných dňoch sa ukázalo, ako zrejme bude vyzerať zvyšok volebného obdobia. Kým Heger vyjadroval spokojnosť s množstvom reforiem a nádej, že aj menšinová vláda môže pokračovať v činnosti, Kollár si robil, čo chcel. Nech sa spája s kýmkoľvek, Sme rodina je vždy vo väčšine.“

Romana Tabák priznala, že udrela Janu Bittó Cigánikovú, no informovala o inej verzii piatkového konfliktu ako poslankyňa SaS. Tvrdí, že sa bránila. Zároveň tvrdí, že Cigániková by po tejto potýčke mala opustiť pozíciu predsedníčky výboru pre zdravotníctvo.

Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na poslankyňu Romanu Tabák (Sme rodina) za fyzické napadnutie. Napísala to na facebooku. Incident sa mal stať v bratislavskom podniku.

Prieskum Ipsosu: SaS po odchode vlády klesla, predbehlo ju PS. Voľby by vyhral Hlas (18,3 %) pred Smerom (15,5 %), PS by získalo 11,6 %, SaS 9,3 %. OĽaNO si udržalo necelých 8 percent, do parlamentu by sa dostala aj Sme rodina (7,5 %), Republika (7 %) a KDH (6,5 %).

Tomáš Taraba popiera, že by podporoval návrhy Sme rodina výmenou za to, že obsadí post podpredsedu parlamentu. Poslanci sa podľa neho rozhodnú individuálne. Šéf klubu Sme rodina Pčolinský by podporu v parlamente výmenou za post podpredsedu pre Tarabu považoval za „dobrý deal“.

Tomáš Taraba tvrdí, že mu pre podporu v parlamente nevolá nikto zo Sme rodina. Predseda klubu Sme rodina Pčolinský takisto odmieta dohodu s Tarabom, no vraví, že s ním rokujú. „Keď naši poslanci niečo predkladajú alebo teraz minister Krajniak, tak si obehol celú opozíciu vrátane Tarabu. To znamená, že sa bavíme s každým o podpore našich návrhov,“ povedal Pčolinský.

Tarabovci hlasujú po odchode SaS z vlády častejšie rovnako ako Sme rodina. Analyzovali sme hlasovania v júni a na septembrovej schôdzi – tarabovci pomohli zablokovať zmenu paragrafu 363, tesne vďaka nim prešla Krajniakova novela o druhom pilieri a doteraz podporili už šesť vládnych návrhov.

Zmenu paragrafu 363 zarezal Matovič, píše v Newsfiltri Filip Obradovič po tom, čo návrh stopol parlament. „Je jedno, čo hovorí Eduard Heger. Toho nikto v koalícii neberie vážne. Je úplne jedno, či on niečo skúša alebo nie. Dôležité je, čo chce Igor Matovič, a on chce lojalitu Borisa Kollára, nech už je akokoľvek draho zaplatená.“

Boris Kollár tvrdí, že úpravu paragrafu 363 blokujú kvôli ľuďom, ktorí „nezákonne končia v base“. Podráždila ho otázka, že pri jeho využívaní dochádza aj k chybám, čo sa ukázalo v prípade Zoroslava Kollára. „Prkotiny tu vyťahujete. Viete, čo je sedieť v base nezákonne? Viete, čo to je? Vám to nič nehovorí. Vy si idete tú svoju ideológiu,“ reagoval predseda Sme rodina.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský kandiduje za podpredsedu parlamentu. „Ak sa dohodneme v rámci parlamentu inak, pokojne prihlášku stiahnem,“ dodal. Okrem neho kandiduje aj poslanec Tomáš Taraba, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke Kotlebovej ĽSNS.

Poslanec Sme rodina Jozef Šimko po hlasovaní netušil, že ako jediný z klubu podporil novelu exekučného poriadku, ktorá len tesne prešla do druhého čítania. „My sme dnes o takom niečom hlasovali? Ja som bol za? Neviem, asi som sa pomýlil,“ reagoval Šimko.

Poslanec Igor Hus (OĽaNO) na poslaneckom klube vopred avizoval, že nepodporí novelu týkajúcu sa úpravy paragrafu 363. Po zablokovaní novely v parlamente to priznal predkladateľ Lukáš Kyselica (OĽaNO). „Nejako to nezdôvodňoval, prečo to nepodporí,“ povedal k Husovi Kyselica.

Koaličná rada bude riešiť, prečo Boris Kollár zablokoval novelu OĽaNO týkajúcu sa paragrafu 363. Pôvodne sľúbil posunúť ju do druhého čítania. Predkladateľ novely Milan Vetrák tvrdí, že Kollár zatiaľ nevysvetlil, prečo dohodu porušil.

Naživo: Mimoriadny príhovor Borisa Kollára v parlamente

Boris Kollár poprosil poslancov, aby po hlasovaní ostali v rokovacej sále parlamentu, lebo sa im chce prihovoriť. O čom chce hovoriť, nepovedal. Vystúpi o pár minút, keďže hlasovanie o návrhoch zákonov sa už končí.

Bývalé poslankyne OĽaNO Katarína Hatráková a Romana Tabák nepodporili úpravu paragrafu 363 od svojich bývalých poslaneckých kolegov. Hatráková sa pri dnešnom hlasovaní zdržala, Tabák už ako nová členka klubu Sme rodina bola proti.

Boris Kollár v parlamente zablokoval úpravu sporného paragrafu 363, na jej posunutie chýbal jeden hlas. Zastaviť schvaľovanie novely OĽaNO, ktorá by obmedzila generálnemu prokurátorovi používanie paragrafu, sa hnutiu Sme rodina podarilo vďaka hlasom Smeru, Hlasu a časti nezaradených poslancov.

Boris Kollár. Foto - TASR/AP

Parlament sa dnes podarilo odblokovať, trojkoalícia vyhovela Kuffovi a Smeru, SaS nie. Igor Matovič povedal, že Fico dodrží sľub skôr ako Sulík. O post podpredsedu parlamentu sa uchádza Taraba zo strany Život. OĽaNO odmietlo, že by s ním malo dohodu, no jeho podporu úplne nevylúčilo.

Boris Kollár presadzuje do verejných funkcií konzervatívnych odborníkov, vyhlásil na Konzervatívnom samite v Bratislave. „Včera sme napríklad na úrade vlády vyberali nového ministra školstva a mojou podmienkou je, aby to bol konzervatívne orientovaný odborník. Asi všetci tušíte prečo,“ povedal.

Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič

Podľa Petra Pčolinského vláda chystá „niečo ako energetické šeky“. Vláda rokuje aj s elektrárňami, aby boli ceny energií zastropované aj budúci rok. Takisto sa chystá schéma pre malé aj veľké podniky.

Sme rodina nebude mať dôvod ostávať v koalícii, ktorá nebude schopná prijímať riešenia energetickej krízy a inflácie, povedal Peter Pčolinský. Sme rodina chce predložiť návrh zákona o zastropovaní cien energií a pre hnutie bude kľúčové, ako sa k tomu parlament postaví.

Milan Vetrák obhajuje, prečo on a ďalších šesť poslancov OĽaNO neboli na prvom hlasovaní o otvorení schôdze parlamentu v stredu. „Bol som v práci, len som nebol na hlasovaní. Moji kolegovia boli takisto v parlamente, ale neboli v sále. Aj keby sme boli v pléne, nebolo by dosť hlasov,“ povedal Vetrák v diskusii na TA3.

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík vraví, že prijatie exkotlebovca Jozefa Šimka do klubu Sme rodina je vecou Borisa Kollára. Predtým Stančík hovoril, že bude mať problém, ak by sa vládlo s podporou fašistov.

Poslanec Sme rodina Patrik Linhart poslal médiám vyhlásenie, že vypovie koaličnú zmluvu. Čo bude tento jeho krok znamenať, vo vyhlásení neuviedol. Zároveň oznámil, že podporí návrh Smeru na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (nom. OĽaNO).

Boris Kollár povedal, že ak neprejde hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok, končí vo vláde. „Ak neprijmeme štátny rozpočet, tak je korektné prísť pred ľudí a povedať, že musíme ísť do predčasných volieb, lebo vám nie sme schopní doručiť pomoc. Ak bude prijatý štátny rozpočet, tak vieme pomáhať rôznymi spôsobmi. Ale v rozpočtovom provizóriu nie. Ja na svojej stoličke takto prilepený nie som,“ povedal predseda Sme rodina.

Romana Tabák (Sme rodina) uviedla, že sa z rodinných dôvodov nezúčastní dnešnej diskusie TA3 V politike. „Život sa nám vie zmeniť v sekunde,“ napísala na Instagrame. V relácii budú diskutovať Andrej Stančík (OĽaNO), Richard Takáč (Smer) a Miroslav Žiak (SaS).

Nájomné byty s podporou štátu budú dostupné, nie lacné, hovorí vicepremiér Štefan Holý. „Nikoho z toho nevylučujem, len na to musí mať a podmienky oproti hypotéke sú jednoduchšie splniteľné. Musíte mať stabilnú a dobrú prácu.“

Boris Kollár vyhlásil, že aktuálne neplatí koaličná zmluva, pretože bola „zhodená zo stola“. Aj preto podľa neho viacerí poslanci predkladali do parlamentu rôzne návrhy. „Každý si tam riešil svoje politické ambície alebo egá. To je veľmi škodlivé. Podľa mňa nebudú prechádzať a veľmi rýchlo to pôjde preč.“

Mená kandidátov na nových štyroch ministrov po odchode SaS z vlády sa menia, je možné, že koalícia sa už dnes dohodne na odborných nominantoch. Veľkú šancu majú stále Karel Hirman na ministra hospodárstva a diplomat Rastislav Káčer ako šéf našej diplomacie.

Štefan Holý, ktorý pripravil model nájomného bývania, si stojí za tým, že po započítaní benefitov od štátu budú ľudia bývať výrazne lacnejšie. Hovorí, že ceny treba porovnávať s hypotékou a nie s komerčným nájmom, lebo tomu chýbajú relevantné dáta. Na začiatku má byť v ponuke 5- až 10-tisíc nájomných bytov.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Newsfilter: Boris Kollár pochopil, že lepšie je byť vo vláde, ako v nej nebyť, píše Filip Obradovič. „Ak zostáva koalícia v zmenšenom formáte a Sulík odkazuje, že on vládu nepovalí, prečo by ste sa rozbehli do predčasných volieb a s nimi spojeného neznáma? Prečo by ste to robili, keď vám prieskumy ukazujú okolo šesť percent a viete, že bez ohľadu na ťažké časy takú mocenskú pozíciu už nikdy v žiadnej vláde, ak vôbec preleziete do parlamentu, nedosiahnete?“

Sme rodina bez dohody s koalíciou predložilo návrhy, ktoré podstatne oslabia ochranu prírody a môžu zvrátiť už schválenú reformu národných parkov. Návrh poslanca Jaroslava Karahutu by zablokoval zonáciu a zároveň uľahčil získavanie pozemkov v chránených oblastiach – napríklad pre prevádzkovateľov lanoviek.

Milan Krajniak povedal, že nevie, načo Mária Kolíková predložila do pripomienkového konania zmeny Trestného zákona a poriadku. Súčasťou je aj úprava paragrafu 363, s čím Sme rodina dlhodobo nesúhlasí. ,,Pre mňa bude relevantný názor nového ministra spravodlivosti, potom sa k tomu vyjadrím,“ dodal Krajniak.

Do mestského zastupiteľstva v Žiline nekandiduje ani jeden nominant Sme rodina. Kandidáti Kollárovho hnutia si pomýlili dátum a s kandidátskymi listami prišli na mestský úrad deň po ich uzávierke. (sme)

Špeciálny prokurátor zamietol sťažnosť poslanca Martina Borguľu aj preto, že ak sa cítil ako obeť vydierania, mal sa obrátiť na políciu. Daniel Lipšic sa pýta, prečo Borguľa prípad neoznámil ani po tom, ako sa po zmene vlády zmenili pomery v NAKA a ani po tom, ako policajt Marián Kučerka, ktorý naňho tlačil, skončil vo väzbe.

Sme rodina nemá problém s tým, aby SaS zostali súčasné miesta predsedov parlamentných výborov aj po odchode z koalície. Pokiaľ by sa podľa Borisa Kollára tieto miesta menili, považoval by to za „úbohé“.

Sme rodina bude podporovať vládu, ak prejde exekučná amnestia, bude sa podporovať cestovný ruch a vyrieši sa energetická situácia na Slovensku od roku 2023. Povedal to predseda hnutia Boris Kollár.

Poslanec Sme rodina Martin Borguľa ostáva obvinený, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zamietol jeho sťažnosť. Rovnako zamietol sťažnosti aj ďalších obvinených v prípade korupcie. Informovala o tom hovorkyňa generálnej prokuratúry. (tasr)

Boris Kollár bude mať o 14:20 brífing k aktuálnej politickej situácii. Predseda Sme rodina sa k demisiám ministrov za SaS v pondelok nevyjadril.

Súčet volebných preferencií vládnych strán po odchode SaS z vlády klesne na približne 17 percent. SaS bola v poslednej dobe preferenčne najsilnejšou vládnou stranou, v poslednom prieskume AKO sa jej podpora odhadovala na 13,1 %. Podpora OĽaNO na 8,4, Sme rodina na 6,6 a Za ľudí na 2,1 %. Najvyššiu súhrnnú podporu mali vládne strany tesne po voľbách, keď ich podporovala približne polovica voličov.

Nové na Dennikn.sk

06:50Ekonomický newsfilter: Krajniak opravil a hneď aj pokazil dôchodkový systém 06:37Klopp je predvídateľný a Liverpool sa trápi. Zápas v Lige majstrov ukázal, čo chce tréner zmeniť 06:24Taliani v Lige majstrov: Veľký večer Interu aj Neapola. A na Miláno stačila elementárna taktika Chelsea 00:01Ľudia aj po páde Arcy veria podnikovým dlhopisom, Zelený delfín im pomôže odhaliť, ktoré sú rizikovejšieVčera 22:58Historik Jakub Drábik: Fašistov pustili k moci slabí politici (+ video)Včera 21:45Prieskum: V Nitre môže byť voľba županov napínavá, Belica vedie tesne pred BecíkomVčera 19:50Newsfilter: Kollár, Matovič, Heger a Taraba sa nám vysmievajúVčera 18:59Ako ruskí propagandisti nepochopili vtip. České sociálne siete sa bavia fiktívnou anexiou KaliningraduVčera 18:44Molekuly, ktoré sa skladajú ako Lego. Držitelia Nobelovej ceny za chémiu odštartovali pokrok vo výskume liekov aj rakovinyVčera 18:18Graf dňa: Zásah štátu 3-násobne zvýšil regulovanú cenu elektriny. Spozornieť by mali najmä malé podnikyVčera 18:15Babiša už súdia, no jeho biznis ďalej rastie. Prvé kliniky na umelé oplodnenie získava aj v Španielsku a TalianskuVčera 17:35Krajniak uspel s rodičovským bonusom, zdroje našiel na poslednú chvíľu v druhom pilieriVčera 17:35Abbé Faria by sa divilVčera 17:20Ako to číta Ivan Mikloš: Vojna na Ukrajine ako budíček. Časť prváVčera 17:05Shooty: MetodikaVčera 17:04NDS sľubuje, že nové mýto vynesie 250 miliónov ročne pri pätinových nákladoch. Presným číslam sa vyhýba Včera 16:47Prajú si Slováci viac víťazstvo Ruska alebo Ukrajiny? Čerstvý prieskum Focusu pre Globsec ukazuje priaznivejšie výsledkyVčera 16:32Prokurátor Masár sa nestane zástupcom Lipšica, Žilinkovi ľudia ho zablokovaliVčera 15:50Dotknem sa ťa za každú prihrávku, ktorú pokazíš. V Amerike systematicky zneužívali futbalistkyVčera 15:49Otcovia budú môcť ísť od novembra na dva týždne platenej otcovskej dovolenkyVčera 14:42Krátke dejiny dezercií a odmietania vojenskej služby po vyhlásení mobilizácieVčera 14:06Vývoj bojov (223. deň): Rusi ďalej ustupujú, Ukrajinci dostali rakety schopné zastaviť mobilizované masyVčera 13:45Expert Onderčo: Použitie jadrových zbraní by nemalo pre Rusko žiaden významVčera 13:39Ukážeme vám, ako sa mu vykrútili prsty. Zranenie elitného quarterbacka vydesilo NFLVčera 13:27Novinárky o duševnom zdraví: Sme zvyknutí poradiť si so všetkým sami, ale niekedy jednoducho treba vyhľadať pomocVčera 13:03Volám sa Viktor a hrám za Šachtar. Keď sa začne bombardovanie, je úplne jedno, čo viem o politikeVčera 11:20Bez pomoci v Pešti. Prečo Slovensko na knižnom veľtrhu prezentovalo občianske združenieVčera 11:04Aby som sa s vami stretol, musel som sa nadopovať liekmi, hovorí muž s chronickým únavovým syndrómomVčera 09:00Danglár: Pud sebazničeniaVčera 08:39Putin vojnu prehrá a Rusko sa môže rozpadnúť, hovorí český diplomat