Sme rodina

Čím bližšie sme ku koncu volebného obdobia, tým sa hodnoty Sme rodina približujú k strane Smer, hovorí Veronika Remišová. „Je tu nejaká politická realita a s takouto politickou realitou treba dovládnuť bez zbytočných vyhrážok a dva roky sa snažiť presadiť čo najlepšie veci na zlepšenie Slovenska.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Boris Kollár sa zastáva Vladimíra Pčolinského aj po podaní obžaloby v korupčnej kauze. „Vladimírovi Pčolinskému verím, všetky dôkazy sú v jeho prospech. Aspoň sa konečne táto šikana uzavrie a pán Pčolinský sa bude môcť očistiť pred súdom,“ povedal predseda parlamentu, ktorý Pčolinského nominoval za šéfa SIS.

Generálna prokuratúra obviňuje špeciálnu prokuratúru z porušenia Trestného poriadku, keď podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského pre korupciu, kým nerozhodla o jeho podaní podľa paragrafu 363.

Vicepremiér Štefan Holý so zástupcami Vienna Insurance Group dnes na úrade vlády vysvetľovali, ako sa stavajú nájomné byty v Rakúsku. Firma chce do výstavby bytov u nás investovať stovky miliónov. Holý však zatiaľ nepresvedčil koaličných partnerov o modeli, podľa ktorého to má fungovať.

Poslanec Sme rodina Martin Borguľa lieta vrtuľníkom na usadlosť pri Banskej Belej, na ktorú majitelia dostali dotáciu krátko pred voľbami 2016. Oficiálnym majiteľom usadlosti je Borguľov priateľ, s ktorým ho spája biznis. Poslanec hovorí, že s dotáciou nepomáhal a jazdí tam len ako hosť.

Martin Borguľa a usadlosť pri Banskej Belej. Foto N a Tomáš Benedikovič
Martin Borguľa a usadlosť pri Banskej Belej. Foto N a Tomáš Benedikovič

Štefan Hamran sa na tlačovej besede vrátil k tomu, prečo vedel o vyšetrovaní poslanca Sme rodina Martina Borguľu. Tvrdí, že by bolo „šialené“, ak by ako policajný prezident nevedel o vyšetrovaní exponovaných osôb.

Boris Kollár obhajuje bývalé poslankyne OĽaNO Romanu Tabak a Katarínu Hatrákovú, ktoré nehlasovali za vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie. „Keby mali záujem vstúpiť do nášho klubu, dvere majú otvorené,“ povedal Kollár na TA3.

V koalícii nie je nikto, kto by mal záujem na konci vlády, zhodujú sa komentátori Denníka N. „Keďže sa Sulík ani Matovič nevedia vymedzovať tak, že by niečo až také originálne priniesli, tak sa vymedzujú cez konflikt. A ten tretí do partie, ten sa dostal k moci, k ministerstvu dopravy. Ten v žiadnom prípade z vlády neodíde,“ vraví Konštantín Čikovský.

Ak by v koalícii chceli pritlačiť Sulíka k podpore balíka proti inflácii a spojili by hlasovanie s dôverou vláde, bol by tu zásadný rozdiel oproti pádu vlády Ivety Radičovej. Na euroval ako medzinárodnú zmluvu bolo treba 76 hlasov, tentokrát by stačila väčšina prítomných poslancov – a ak by poslanci SaS neprišli, zvyšok koalície by mal dostatok hlasov.

Spísali sme možné scenáre koaličnej krízy, od predčasných volieb sme stále veľmi ďaleko. Ani veto Sulíka na koaličný balíček proti inflácii a prípadné prelomenie tohto veta Matovičom nemusí viesť k pádu vlády.

Vláda Eduarda Hegera. Foto – TASR
Vláda Eduarda Hegera. Foto – TASR

Podľa predsedu Sme rodina Borisa Kollára je možné, „že v nejakom čase bude mať náš klub 20 alebo 21 poslancov“. Reagoval tak na otázku, či k nim vstúpi Romana Tabák a Katarína Hatráková. Jeho klub má momentálne 17 poslancov. (expres)

Odsúvanie schválenia podpory nájomných bytov vníma predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský ako umelé naťahovanie. Má pocit, že cieľom je nájomné byty „zarezať“. V tejto chvíli ich podľa neho blokuje OĽaNO.

Koalícii už nezostal žiadny dobrý scenár, komentuje Newsfilter a rozoberá možné scenáre vývoja. „Podobne zúfalo to vyzeralo aj na začiatku roka 2021, ale vtedy existovalo východisko – výmena Igora Matoviča. Teraz žiadne také konkrétne riešenie nie je poruke. Alebo aj je, ale volá sa pád vlády. Práve ten sa zdá v tejto chvíli ako najpravdepodobnejší scenár.“

V koalícii je mimoriadne zlá nálada, aká nebola od jej vzniku v marci 2020, hovoria koaliční politici, ktorí pod podmienkou anonymity opísali aktuálne pomery. Rozpad vlády a predčasné voľby už nevylučujú okrem SaS a Sme rodina ani niektorí politici OĽaNO.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N - Tomáš Benedikovič

Kto teraz zvalí vládu, posiela Slovensko na zlú stranu dejín, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „V tejto koalícii niet nikoho bez viny, ale ak padne predčasne, hlavnými páchateľmi budú Boris Kollár a Igor Matovič. Prvý preto, že vo vláde vedie samostatnú opozičnú politiku, a druhý preto, že mu odpustí všetky nehoráznosti, ktorých sa dopustil len preto, lebo podporuje jeho megalomanské nápady.“

Boris Kollár vyzval Petra Pellegriniho, aby Hlas napriek nesúhlasu SaS podporil pripravený balík vládnej pomoci. „Vyzývam vás na to, pomôžete ľuďom, pomôžete sebe, padne vláda,“ povedal predseda Sme rodina v RTVS.

Boris Kollár nemá problém s tým, keby sa za ruský plyn platilo v rubľoch. „Ja by som zaplatil kľudne hocičím, aj šekelmi,“ tvrdí predseda Sme rodina s tým, že ak by nám vypli plyn, rozvráti sa slovenská ekonomika. „Bude tu hladomor a chudoba.“

Boris Kollár potvrdil, že v koalícii sa rokuje o zastropovaní cien palív. Predseda parlamentu bližšie podrobnosti odmietol povedať s tým, že sa stále rokuje. S ministrom financií Igorom Matovičom hovoril o jeho rokovaniach so Slovnaftom.

Boris Kollár tvrdí, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nezneužíva sporný paragraf 363 Trestného poriadku. „Nie že ho nadužíva, ale podužíva,“ vyhlásil predseda Sme rodina k tomuto paragrafu.

Boris Kollár posiela SaS „do hračkárstva“ kúpiť si počítadlo v súvislosti s požiadavkou, aby Sme rodina odišla z vlády po nevydaní Fica. „Poslal by som ich do hračkárstva, tam predávajú také počítadlá,“ vravel líder Sme rodina v relácii RTVS O 5 minút 12. Po odchode jeho strany by koalícii ostalo 72 hlasov. „Ako chce s týmto SaS vládnuť?“ pýta sa Kollár.

Boris Kollár odmieta, že hnutie Sme rodina podržalo Roberta Fica pri hlasovaní o vydaní na väzobné stíhanie, aby takto do budúcna ochránili prípadne svojho poslanca, ak by čelil rovnakému hlasovaniu. „Absolútne nie,“ vyhlásil.

Boris Kollár nevylúčil, že Katarína Hatráková a Romana Tabák skončia v poslaneckom klube Sme rodina po vylúčení z klubu OĽaNO. „Dvere jej zatvárať nebudeme,“ povedal o Hatrákovej Kollár v relácii RTVS O 5 minút 12.

Vyjadrenia Igora Matoviča na adresu prezidentky Čaputovej nepovažuje premiér Heger za vhodné. Matovič nazval prezidentku falošnou a zákernou. V prípade postoja Sme rodina, ktorého poslanci sa zdržali hlasovania, Heger priznal, že s hnutím Borisa Kollára majú názorové rozdiely.

Milan Krajniak po spore s poslancom SaS Petrom Cmorejom hovorí o možnosti zdobrovoľniť odvody do druhého dôchodkového piliera. Minister práce zo Sme rodina vyhlásil, že sa pokúsi presvedčiť poslancov, aby predložili takýto pozmeňujúci návrh.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel hovorí, že porovnávanie jeho prípadu s Martinom Borguľom nesedí. „Radšej by som prehral o jeden hlas akékoľvek voľby a o akúkoľvek funkciu, ako by som mal niekomu zaplatiť čo i len päť centov. To prirovnanie absolútne nesedí.“

Boris Kollár roky vyčítal Robertovi Ficovi porušovanie zákonov. „Všetci si musia byť rovní pred zákonom. Aj politici. Nie sú viac,“ sľuboval v roku 2015 pri zakladaní strany Sme rodina. V kľúčovom hlasovaní šéfa Smeru podržal. Spísali sme kľúčové Kollárove výroky o Ficovi a sľuboch, že politici nesmú byť nedotknuteľní.

Katarína Hatráková a Romana Tabák, ktoré vylúčili z klubu OĽaNO, nedostali ponuku na vstup do klubu Sme rodina, tvrdí Peter Pčolinský. „V tejto chvíli je to úplne bezpredmetné,“ povedal, no zároveň dodal, že do budúcnosti nikto nič nevylučuje. (tasr)

Peter Pčolinský zo Sme rodina povedal, že v prípade odchodu SaS z koalície by nastali predčasné voľby, pretože menšinová vláda nemá zmysel. Rovnako ako Igor Matovič hovorí, že SaS hrozí odchodom z koalície, ak na rokovanie vlády príde avizovaná pomoc rodinám. Klub Sme rodina sa podľa Pčolinského pri hlasovaní o Ficovi zdržal aj preto, lebo v prípade vystupuje Boris Kollár ako poškodený.

Newsfilter: Matovič prehral symbolický súboj o význam svojej politickej existencie. „Hlasovanie o vydaní Fica bolo bezpochyby aj hlasovaním o Matovičovi a protikorupčnom étose, na ktorom si líder OĽaNO vybudoval svoju politickú kariéru. Môžeme hovoriť o dvoch pomýlených dušiach OĽaNO či mafiánskej cti Borisa Kollára. Ale z akejkoľvek strany to preberáte, vždy vám z toho vyjde zlyhanie Matoviča,“ píše Filip Obradovič.

Sme rodina vysvetľuje hlasovanie tým, že Roberta Fica stíhajú za porušenie daňového tajomstva, za čo sa nenariaďuje väzba. Zločineckú skupinu mu podľa šéfa klubu Petra Pčolinského „prifarili“.

Hlasovanie o vydaní Fica rozhádalo koalíciu, v SaS hovoria o vláde bez Kollára, Matovič ho drží. Koaličné strany bez Sme rodina, prípadne bez SaS, by nemali ani s nezaradenými poslancami väčšinu 76 hlasov.

Tlačovku OĽaNO narušila poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková. „Igor, príde ti toto normálne? Hanbi sa, ako sa správaš,“ povedala na adresu Matoviča, ktorý kritizoval SaS za ich kritiku OĽaNO. Matovič potom tiež dodal, že bez Sme rodina sa v koalícii fungovať nedá.

Mala by z koalície odísť Sme rodina? „Osobne si myslím, že by bol čas, aby sme sa rozlúčili,“ povedala Anna Zemanová, no podľa šéfky klubu SaS musí rozhodnúť vedenie strany. Podľa Jany Bittó Cigánikovej je Sme rodina príťažou.

Hlasovanie o vydaní Roberta Fica do väzby podľa SaS otvorí diskusiu v koalícii, či má ďalej zmysel spolu vládnuť. „Je to popretie protikorupčného zmyslu tejto koalície,“ povedala predsedníčka klubu Anna Zemanová.

Predseda OĽaNO Igor Matovič vyhlásil, že spravodlivosť prehrala jednu z bitiek. „Účasť 150 poslancov, to skorumpovaného zločinca stálo veľmi veľa. Niekto to urobil z naivity, niekto z hlúposti, niekto za prachy a niekto si chcel len kúpiť poistku, aby raz nevydali spravodlivosti jeho,“ tvrdí.

Hlasovanie o Robertovi Ficovi bude tesné. Dôvodom nie je len nejasný postoj hnutia Sme rodina, návrh nepodporia ani niektorí odídenci z klubu OĽaNO, za vydanie predsedu Smeru nie je ani poslankyňa OĽaNO Katarína Hatráková.

Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský tvrdí, že zatiaľ nevie, ako bude hlasovať o vydaní Fica. Povedal, že nie je úplne presvedčený o argumentoch, ktorými prokuratúra žiada o vydanie šéfa Smeru.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš koalícii navrhne, aby parlament v utorok o vydaní Fica rokoval aj po siedmej večer. Povedal to v podcaste V redakcii. Na takýto procedurálny návrh treba tri poslanecké kluby, OĽaNO a SaS by teda potrebovali podporu Sme rodina.

Podpredsedu Za ľudí Juraja Šeligu prekvapilo, ako komunikoval policajný prezident Štefan Hamran o obvinení Martina Borguľu. „Takto sa to komunikovať nemá,“ povedal Šeliga v Na telo televízie Markíza.

Pri hlasovaní o súhlase s vydaním Fica do väzby sa predseda Sme rodina Boris Kollár zdrží. Poslanci za stranu budú mať podľa neho zelenú kartu. „Osobne si myslím, že Robert Fico tu založil zločineckú organizáciu za účelom rozkrádania majetku nás všetkých,“ povedal Kollár.

Sme rodina bude v jesenných spojených komunálnych voľbách vytvárať samostatné partnerstvá, diskutuje o nich s koaličnými i opozičnými stranami. Povedal to jej predseda Boris Kollár.

Líder OĽaNO Igor Matovič nepovedal priamo, či sa parlamentu podarí podporiť vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie. „Najväčšie obavy sú z toho, ako zahapruje Sme rodina,“ povedal v relácii TA3 V politike.

Koalícia nemusí mať dostatok hlasov na vydanie Roberta Fica na rozhodovanie o väzbe. Predseda Sme rodina Boris Kollár naznačuje, že jeho poslanci možno budú vydanie blokovať. Váhajú dokonca aj niektorí poslanci OĽaNO.

Boris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš Benedikovič
Boris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš Benedikovič

V kauze Vladimíra Pčolinského nastal zvrat, Zoroslav Kollár sa priznal k podplácaniu a tri nezávislé zdroje pre portál Aktuality.sk potvrdili, že Kollár chce s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste.

Vladimír Pčolinský a Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič a Plus 1 deň/Ján Zemiar
Vladimír Pčolinský a Zoroslav Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič a Plus 1 deň/Ján Zemiar

Súčasné vedenie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti nebolo oslovené na súčinnosť pri vyšetrovaní, ktoré by bolo spojené s poslancom Martinom Borguľom. Povedal to riaditeľ komunikácie Peter Podstupka v súvislosti s aktuálnou Borguľovou kauzou.

Shooty: Práca

Roman Mikulec „necíti potrebu“ odísť z funkcie ministra vnútra. Uviedol to v reakcii na výzvu Borisa Kollára, aby „konečne“ odstúpil. Premiér Eduard Heger povedal, že si nevie predstaviť, že by hnutie Sme rodina v parlamente hlasovalo za Mikulcovo odvolanie.

Fico sa v pléne zastáva poslanca Sme rodina Martina Borguľu. Tvrdí, že ho obvinili iba kvôli nemu. Podľa predsedu Smeru na Slovensku existuje politicky riadená hydra. „Táto hydra má za úlohu zlikvidovať opozíciu.“

Video: Kollár vyzval Mikulca, aby konečne odstúpil, rozčúlilo ho obvinenie Borguľu. Čo v prípade koaličného poslanca Sme rodina hovorí polícia a čo Kollárovo hnutie.

Igor Matovič neočakáva, že by Sme rodina zahlasovalo v parlamente za odvolanie Mikulca. Líder OĽaNO taktiež povedal, že praje poslancovi Kollárovho hnutia Borguľovi podobne ako Ficovi a Kaliňákovi spravodlivý proces, spravodlivého a čestného vyšetrovateľa, prokurátora a neskôr aj sudcu. „Padni, komu padni, nemôžeme rozlišovať,“ dodal Matovič. (tasr)

Nové na Dennikn.sk

Včera PM:41Týždňový newsfilter: Zrodila sa nová prorodinná koalícia Matoviča s fašistamiVčera PM:51Shooty: Rodinný typVčera PM:37Vova, vzdaj toVčera PM:20Biela légia, čierne svedomie a sivá realita – k textu Andreja Bána v Denníku NVčera PM:36Stačilo v krčme povedať, že podporuje povstanie v Maďarsku, a skončil vo väzeníVčera PM:11Tim Henman: Molčan je logická voľba, pre Vajdu by nebolo príjemné trénovať po Djokovićovi iného hráča z top 10Včera AM:15Nedeľná nekázeň: V hovorení treba spomaliť, v počúvaní pridaťVčera AM:47Košický newsfilter: Vojna na Ukrajine zdvihla význam prekladiska v Haniske aj potrebu diaľnice na ZemplínVčera AM:10Bolestný minulý časVčera AM:00Pán tréner Lašák nám povedal, kam strieľať, hovorí Sýkora, ktorý zobral Slafkovskému rekordVčera AM:00300 slov z MS: Bol smutný, lebo mu nezvonil telefón, potom zavolal Šatan. The Athletic píše, ako si Slovensko a Ramsay pomohli02.00 PM:27Keď niekto strieľa ako Sýkora, asi to nebude náhoda. Pokovič a Cibák hodnotia výhru nad Talianskom02.00 PM:51Zaškrtím ju vlastnými rukami, vraví Marina o riaditeľke školy, ktorá odišla s Rusmi. Miestni už tušia, kto kolaboroval02.00 PM:18Biela légia, čierne svedomie a sivá realita02.00 PM:02Český týždeň: Vojna má prvú českú obeť, dobrovoľníka Tomáša našli v masovom hrobe pri Kyjive02.00 PM:24Bolsonaro využíva Trumpovu taktiku. Naša posledná nádej je Lula, zaznieva z Brazílie02.00 PM:23Keď Slafkovský zložil skúseného Kanaďana, v Turku sa stal miláčikom. Legendárny tréner Westerlund má preňho radu02.00 AM:14Škrtel bol anglickejší než väčšina Angličanov. Teraz končí s futbalom02.00 AM:51Tretina Slovákov sú dezorientovaní alebo zlí ľudia, pripomína novinka SND02.00 AM:47Vyšehrad Fylm je nekorektná futbalová satira, ktorá baví aj nudí zároveň02.00 AM:00300 slov z MS: Slafkovský by mal byť draftovou jednotkou, myslí si americký expert02.00 PM:28Bekhend, forhend a ty kokso, išlo to dnu, smial sa Slafkovský, ktorý hovorí, že vie hrať aj lepšie02.00 PM:36Naši tréneri takú odvahu nemajú. Chcelo by to ešte dvoch Hossov, hodnotí Hadamczik výhru nad Kazachmi02.00 PM:26Chcete investovať väčšiu sumu? Nečakajte, hovoria odborníci na akcie02.00 PM:09Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu. Môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie do elektromobilov02.00 PM:39Komentátori Denníka N: Matovič sa nám vysmieva, znovu zamoril debatu a otočil ju iným smerom02.00 PM:33Matovičovo krúžkovné odmení aktívnych rodičov, no nie je isté, či pomôže chudobným02.00 PM:22High 5ive: Nanič počasie, živá scéna. Kultúrny pozdrav z Islandu02.00 PM:29Nositelia štátneho vyznamenania prezidentke: Je dobré, že ste sa ospravedlnili (anketa)02.00 PM:33Newsfilter: Matovičova nová nevesta sa volá Beluský