Denník N

Slovensko

Články

Minúta po Minúte

Žiaden z obžalovaných nevyužil možnosť klásť svedkovi Františkovi Imreczemu otázky. Mali na to právo po tom, ako skončili s výsluchom ich obhajcovia.

Parlament expresne posunul do druhého čítania zvýšenie platov lekárov. Za hlasovalo 135 zo 137 prítomných poslancov. Do rozpravy sa neprihlásil ani jeden. Finálne hlasovanie sa očakáva po 17.00.

Národná rada začala rokovať v prvom čítaní o zvýšení platov lekárov. Návrh uvádza minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Hlasovať sa bude hneď po skončení rozpravy, nie o 17.00, ako to býva obvykle.

Parlament odhlasoval, že sa návrh na zvýšenie platov lekárov bude prerokúvať v skrátenom legislatívnom konaní. Za hlasovalo 136 zo 138 prítomných poslancov. Nasledovať bude prvé čítanie o ňom a zasadnutie výborov k návrhu.

Trojka RTVS dnes končí svoje vysielanie. Archívny televízny okruh začal vysielať 22. decembra 2019 a prioritne sa zameriaval na divákov v cieľovej skupine nad 60 rokov. Prinášal najmä domácu archívnu tvorbu, ale aj české seriály a niekoľko vlastných magazínov. Koniec Trojky avizoval riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj už vo svojom projekte.

Kauza Mýtnik – čo potrebujete vedieť

Kauza podľa obžaloby odhaľuje vplyv oligarchu Jozefa Brhela na finančnú správu v ére, keď jej v rokoch 2012 až 2018 šéfoval František Imrecze. Týka sa najmä predražených tendrov na IT systémy, na ktorých profitovala firma Michala Suchobu Allexis. Práve Imrecze a Suchoba sú kľúčovými svedkami tejto kauzy.

Imrecze začal na Špecializovanom trestnom súde vypovedať v utorok a jeho výsluch pokračuje ešte aj dnes.

Doposiaľ okrem vplyvu Brhela na uzavretie zmlúv s Allexisom Imrecze opísal:

  • ako mu oligarcha doplácal ročne 200-tisíc eur k platu, keďže platovo po nástupe na finančnú správu po príchode zo súkromnej sféry výrazne klesol;
  • ako sa stretával s Brhelom na 10. poschodí Hotela DoubleTree Hilton, kde mal oligarcha kancelárie;
  • ako o tomto vplyve vedel vtedajší minister financií Peter Kažimír (Smer) a ako ho za Brhelom kvôli dorovnaniu poslal bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer);
  • ako za ním prišiel Kažimírov priateľ Miroslav Slahučka, ktorý si pýtal províziu 200-tisíc eur za schválenie rozpočtového opatrenia k eKase;
  • ako si bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc vypýtal za podporu eKasy úplatok.

V kauze sú okrem Jozefa Brhela staršieho obžalovaní: 

  • jeho syn Jozef Brhel mladší,
  • Milan Grega, bývalý šéf IT sekcie na finančnej správe;
  • právnik Martin Bahleda;
  • architekt Miroslav Slahučka;
  • bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.