Slovensko

Minúta po minúte

V Žiline sa ešte rozhodujú, či pôjdu na námestie, alebo tiež ukončia protest. Rozhodnutie by malo padnúť približne do hodiny.

Aj Martin pokračuje v protestoch. Organizátorka Katarína Chovanová hovorí, že rozhodnutie Bratislavy ich prekvapilo. „Nerozumiem tomu. My na 99,9 percenta budeme na námestí. Nemôžeme sa predsa na to len tak vykašľať.“

Iné protesty v piatok v Bratislave zatiaľ naplánované nie sú. Informáciu potvrdila hovorkyňa bratislavského Starého mesta Nora Gubková aj hovorkyňa krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave Veronika Slamková.

Banská Bystrica chce ďalej protestovať, potvrdila organizátorka zhromaždenia. Zatiaľ zostáva aj Zvolen.

Polícia pátra po Viliamovi Mišenkovi, ktorého v utorok Najvyšší súd odsúdil na 23 rokov. Mišenka už raz na úteku bol, v roku 2013 ho vypátrali vo Venezuele a eskortovali na Slovensko, kde strávil takmer dva roky vo väzbe. Súd ho napokon zbavil obvinení a prepustil.

Erik Tomáš nebude mediálnym poradcom nového premiéra Petra Pellegriniho. Oznámil to premiér po rokovaní vlády. Tomáš by mal ostať poslancom. Svoj mediálny tím si nový premiér ešte len chce vybudovať.

Premiér Pellegrini odišiel do Bruselu, kde sa prvýkrát zúčastní samitu. „Držte mi palce,“ povedal pred odchodom z úradu vlády. Ešte v noci sa vráti, aby mohol v piatok ráno prísť do parlamentu predstaviť programové vyhlásenie. Premiér hovorí po anglicky a nemecky, verí si, že aj kuloárne rozhovory zvládne bez tlmočníkov.

Národná rada, ktorá má hlasovať o dôvere vlády, začne rokovať zajtra o 9. hodine. Premiér Peter Pellegrini neočakáva vyslovenie dôvery už v piatok, skôr až v pondelok alebo v utorok.

Primátorom Košíc bude Martin Petruško zo Smeru, doterajší námestník Richarda Rašiho, ktorý sa stal vicepremiérom. (tasr)

Prezident Kiska v paláci prijal bývalú ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú. „Pani ministerka, pozval som si vás, aby som sa vám poďakoval,“ povedal jej.

Foto N