Svet

Minúta po minúte

Najbližší summit G7 bude na budúci rok v regióne Charlevoix v kanadskej provincii Québec, oznámil to kanadský premiér Justin Trudeau. (tasr)

Okolo 2000 odporcov globalizácie dnes demonštrovalo neďaleko miesta konania summitu G7 v sicílskej Taormine. Veľká časť protestu obišla bez incidentov. Na konci však skupinka niekoľkých desiatok maskovaných účastníkov vyvolala konflikt s políciou. (čtk)

Rrozpad Španielska by mal "strašné ekonomické následky," povedal dnes španielsky premiér Mariano Rajoy. Zároveň upozornil katalánskych podnikateľov na riziká, ktoré by pre ekonomiku prinieslo odštiepenie. Rajoy zopakoval, že jeho vláda nepovolí referendum o nezávislosti Katalánska, ktoré označuje za neústavné. (tasr)

British Airways zrušili dnes všetky lety z londýnskych letísk Heathrow a Gatwick v dôsledku poruchy globálneho počítačového systému. Príčinu poruchy však neoznámili. Na letisku Heathrow je aj Slovenka Zuzana Hošalová, ktorej pri priehradke potvrdili, že dnes už neodletí. „Podľa zamestnankyne British Airways by som sa síce zajtra mala dostať domov, ale neviem, či tomu mám veriť.“

Foto pre N – Zuzana Hošalová

Predsedom českej koaličnej strany KDU-ČSL zostáva aj naďalej vicepremiér Pavel Bělobrádek. Na zjazde ľudovcov v Prahe ho podporilo 227 z 276 prítomných delegátov, čo znamená zisk 84 percent hlasov a jasné víťazstvo nad vyzývateľom, ktorým bol senátor a niekdajší predseda strany Jiří Čunek. (tasr)

Letecká spoločnosť British Airways zrušila dnes v dôsledku globálneho výpadku svojho počítačového systému všetky lety z londýnskych letísk Heathrow a Gatwick do 19.00 h SELČ. Ide o nešpecifikovaný problém, na ktorého odstránení pracujú. Za posledné dva roky ide už o siedmy podobný prípad. (tasr)

Štáty G7 sú pripravené zaviesť ďalšie sankcie proti Rusku v reakcii na jeho úlohu v konflikte na Ukrajine. Zhodli sa na tom na samite v Taliansku. Ak však Moskva začne dodržiavať dohody z Minska, štáty G7 sú, naopak, ochotné zvážiť zrušenie sankcií. (dpa, čtk)

USA sa ako jediná krajina G7 nezaviazali podporovať naplňovanie parížskej dohody o ochrane klímy. Kancelárka Angela Merkelová označila diskusiu G7 o klíme za „veľmi neuspokojivú“. Dodala, že po rokovaní nemá žiadny náznak, či americký prezident Donald Trump dohodu podporí alebo nie. Trump dnes na Twitteri napísal, že definitívne rozhodnutie spraví na budúci týždeň. (čtk)

Španielska námorná záchranná služba dnes neďaleko Gibraltáru zachránila v dvoch člnoch 38 afrických migrantov, ktorí sa pokúšali dostať cez Stredozemné more do Európy. (tasr)

Štáty G7 sa na samite v Taliansku po živej diskusii zhodli na potrebe boja proti protekcionizmu vo svetovom obchode. Uviedla to na záver schôdzky nemecká kancelárka Angela Merkelová. (čtk)

Fotookienko: Študenti sa modlia počas prvého dňa ramadánu v indonézskom Medane. Pre stámilióny moslimov po celom svete sa dnes začína pôstny mesiac ramadán, počas ktorého sa veriaci od úsvitu do súmraku majú zdržať konzumácie potravín, pitia či fajčenia.

Foto – TASR/AP

Británia znížila stupeň teroristickej hrozby v krajine z najvyššieho „kritického“, vyhláseného po útoku v Manchestri, na „vážny“, teda druhý najvyšší z piatich. Oznámila to britská premiérka Theresa Mayová.

Americký senátor z Winsconsinu Ron Johnson (Republikánska strana) znovu spochybnil väčšinový názor klimatológov, že za globálnym otepľovaním je človek. „Nesúhlasím s tým, že ľudská činnosť je hlavným poháňačom klimatických zmien,“ povedal na bratislavskej konferencii Globsec. S Trumpom má spoločný názor aj na to, že v Iráne podľa neho nie sú pri moci umiernení politici. Povedal tiež, že ho neprekvapila skutočnosť, že Rusi sa miešali do amerických volieb.

Aerolinky British Airways oznámili meškania letov, ktoré údajne zavinil výpadok globálneho počítačového systému. Zatiaľ nie je jasné, o koľko letov ide, uvádza BBC na svojom webe. Na londýnskom letisku Heathrow hlásia cestujúci dlhé rady a oneskorené lety, hlási agentúra AP. Tisícky Britov vyrazili na cesty, aby si užili predĺžený sviatočný víkend. (čtk)

„Donald Trump sa na to pozerá z biznis pohľadu, ale NATO je oveľa viac ako nejaké účtovníctvo,“ povedal na konferencii Globsec český generál a predseda vojenského výboru Aliancie Petr Pavel v reakcii na nedávnu kritiku amerického prezidenta na minisamite NATO v Bruseli, ktorý znovu zopakoval, že členské krajiny si neplnia svoje záväzky, čo sa týka investovania do obrany, a sú dlžníkom voči Spojeným štátom.

„Nemyslím si, že na masové vraždy sa dá zvyknúť – musíme robiť všetko, aby sme neotupeli. Máme si však zvyknúť na myšlienku, že toto nie je posledný atentát a budú sa opakovať,“ povedal v relácii RTVS Sobotné dialógy predseda zahraničného výboru František Šebej z Mosta-Híd. „Za bezpečnosť sa platí,“ dodal Šebej v reakcii na útok v Manchestri.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 88735 z vás dostáva správy e-mailom