
Československo
Minúta po Minúte
Československo by bez Milana Rastislava Štefánika a légií nevzniklo, píše historik Roman Mocpajchel. Slovensko a jeho obyvatelia boli takmer celé tisícročie integrálnou súčasťou Uhorska. Príbeh o tom, ako sa zdanlivo z ničoho nič ocitli v spoločnom a na svoju dobu progresívnom štáte s Čechmi, je jedným z najpozoruhodnejších v dejinách. (historylab)
Česká ministerka obrany Jana Černochová si v Kyjive uctila padlých československých vojakov, ktorí sa pred 80 rokmi podieľali na oslobodení mesta. K víťazstvu v Kyjive zásadne prispelo asi 3 500 československých vojakov z 1. československej samostatnej brigády.
Český prezident Petr Pavel udelil Milanovi Rastislavovi Štefánikovi najvyššie štátne vyznamenanie. Pavel udeľoval vyznamenania prvýkrát od svojho nástupu do funkcie a ocenil 62 osobností vrátane speváčky Marty Kubišovej, herca Jiřího Bartošku, bývalého predsedu vlády Petra Pitharta či exšéfa diplomacie Karla Schwarzenberga. (deník n, tasr)
Robert Fico povedal, že aj keď sa Československo nevyhlo problémom, jeho vznik sa jednoznačne ukázal ako správne rozhodnutie. Bolo podľa neho aj dôležitým medzníkom pri ceste k samostatnosti dosiahnutej v januári 1993. Dnes si pripomíname 105. výročie vzniku Československej republiky.
Československo v roku 1918 nemalo alternatívu, vraví v rozhovore politológ Tomáš Jahelka. „Keď rakúsky cisár Karol ku koncu vojny ponúkal českým politickým predstaviteľom federalizáciu monarchie, nerátal s tým, že by sa týkala územia Uhorska. Slovenské územie by teda zostalo integrálnou súčasťou Uhorského kráľovstva. Českí politici na to jasne povedali, že to neprichádza do úvahy a že slovenské územie sa stane súčasťou Československa.“

Masaryk bol aj slovenský politik, nedajme si ho vziať, vraví v rozhovore k 105. výročiu vzniku Československa politológ Tomáš Jahelka. „Máme tendenciu nechávať Masaryka Čechom, ale je to na škodu. Mal najväčšiu zásluhu na vzniku Československa aj začlenení Slovenska do republiky. Etnicky bol polovičný Slovák a polovičný Moravan, k slovenskému pôvodu sa sám hlásil.“

Vznik Československa v roku 1918 dal základ pre neskoršie založenie samostatného Slovenska, povedala prezidentka Zuzana Čaputová. „Na ten čas to bola veľmi moderná, demokratická republika s ústavou. Položila základy ústavného súdnictva, (mala) rovnaké volebné právo, volebné právo pre ženy. Bola to rešpektovaná republika aj v zahraničí,“ povedala.
Každé porovnanie, a to aj porovnanie prvej ČSR a dnešnej Slovenskej republiky, pokrivkáva, píše Ivan Kamenec. „Zdá sa však, že pokiaľ porovnávame stav politickej kultúry a základných pravidiel korektnosti vo verejnom živote, dnešné Slovensko ďaleko zaostáva za úrovňou medzivojnového štátu a jeho istou politickou noblesou.“
V tento deň roku 1949 sa na Masarykovom okruhu v Brne uskutočnila Veľká cena Československa. Išlo o preteky už podľa štandardov formuly 1, ktorá však oficiálne začala až v nasledujúcom roku.

Vladimir Putin označil intervenciu sovietskych vojsk v Maďarsku v roku 1956 a v Československu v auguste 1968 za chyby sovietskej politiky. Ruský prezident označil politiku zjavne namierenú proti záujmom iných krajín za neprípustnú, ale Západ podľa neho robí vo svojej zahraničnej politike rovnakú chybu ako ZSSR.
V hovorovej slovenčine sa s maškrtou spájajú sladké pochúťky, ktoré obľubujú hlavne deti, či dobroty, ktoré za odmenu dostávajú domáce zvieratká, jej český ekvivalent má však skôr slanú príchuť. Viac sa dočítate v novom vydaní Česko-slovenského slova týždňa.

Pred sto rokmi prišiel prezident T. G. Masaryk po prvýkrát do letného sídla v Topoľčiankach. Vítali ho davy ľudí, na obed sa podávala zaprávaná polievka a smažené kura. „Nechceli sme, aby sa na tieto udalosti zabudlo,“ hovorí Eva Ondrejková, ktorá pripravila výstavu o Masarykovi v topoľčianskom zámku.

Dcéry Miroslava Kusého Dagmar Kusá a Alexandra Bražinová spomínajú, aké bolo vyrastať v rodine disidenta a nepriateľa režimu. „Keď otca zadržali, mama nám povedala, že je niekde na pracovnom výlete alebo u rodiny a bude tam veľmi dlho. So sestrou sme takisto boli inštruované, čo treba robiť, keď k nám príde domová prehliadka,“ opisuje Dagmar Kusá.
V tento deň roku 1917 sa pri Zborove odohrala bitka, ktorá pomohla založiť Československo.

V tento deň roku 1950 popravili po vykonštruovanom procese za vlastizradu političku Miladu Horákovú. Išlo o jeden z najväčších politických procesov v dejinách komunistického Československa.
Vo veku 92 rokov zomrel komunistický minister vnútra Vroclav Vajnar, ktorý čelil obžalobe pre zákroky pohraničníkov v 80. rokoch. Vo funkcii bol v rokoch 1983 až 1988. (čt24)

V čase svojho vzniku bola bratislavská Metropolka architektonický skvost, ktorý obdivovala celá Európa. Ľudáci ju zakázali, komunisti znárodnili a rozkradli. Takmer celá rodina Tvarožkovcov, ktorá stála za jej zrodom, skončila vo väzení. S históriou Metropolky sa spája aj komunistický monsterproces, na ktorého konci padli tri rozsudky smrti.
Česko-slovenské slovo týždňa: Keď sa vás niekto spýta „Ako si sa vychrápal?“, netreba sa hneď urážať. Dotyčný tým nemusí nutne myslieť len vydávanie chrčivého zvuku počas spánku.
V slovenských nárečiach je čučoriedka čučoriedkou iba od stredu na (juho)západ. Inde je to jahoda, šveboritka, šverbohuska či s českou borůvkou geneticky príbuzná borovka a borovnica. Viac sa dočítate v novom vydaní Česko-slovenského slova týždňa.
V tento deň roku 1942 zomrel na následky zranení Reinhard Heydrich. Patril medzi vysokopostavených nacistov a je jedným z organizátorov holokaustu a rozsiahleho prenasledovania odbojárov v Protektoráte Čechy a Morava.