
17. november
Články
Minúta po Minúte

Ak si niekto vie zrátať dva plus dva, nemôže byť na strane Ruska, hovorí violončelista Jozef Lupták. „Čo sú to vôbec za reči, že za vojnu na Ukrajine môžu Američania? Čo sú to za reči, že za niečo môžu Rómovia, Židia, imigranti? Fakt sme dodnes nepochopili, že za to, ako sa nám tu dnes žije, si môžeme my sami? Ešte ani ten Matovič nie je vinný za naše životy. Nemôže byť vinný, veď si ho istá časť ľudí zvolila. V slobodných a demokratických voľbách.“
Streamovací portál DAFilms.sk pripravil tematickú kolekciu 33 rokov slobody. Obsahuje filmy aj dokumenty o tom, čo predchádzalo Nežnej revolúcii a ako sa minulosť premieta do súčasnosti.

Hoci si jednoznačne žijeme najlepšie v histórii, ľudia sú stále nenažraní, hovorí zubár na dôchodku a bývalý poslanec VPN v Prešove Ján Macko. „Hromadia nezmysly, chcú mať viac ako susedia, hoci na dôchodku im to bude zavadzať. Táto závisť nás zabíja. S jedlom však vždy rastie chuť. Koľkým kritikom dnešných pomerov musím vysvetľovať, že prakticky všetko máme lacnejšie ako za socializmu.“
Aktéri novembra ’89 vo štvrtok na stretnutí v Bratislave debatovali, ako znova pomôcť krajine. Napriek rozpínaniu extrémistov a fašistov niektorí nestrácajú nádej a premýšľajú, ako pred parlamentnými voľbami prebudia slušné Slovensko.

Ocenenie Biela vrana získali majiteľ Teplárne Roman Samotný, Martina Paulíková zo združenia Slatinka a všetci, ktorí pomáhali utečencom z Ukrajiny. Ocenenia získali tri príbehy, ktoré podľa organizátorov spája motto: „Obstáť v historických chvíľach a sila nájsť v sebe to najlepšie.“
Asi málokto z nás si v očarení z novembra ’89 pomyslel, že vydobytú slobodu a demokraciu budeme znovu musieť brániť, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová v prejave na Bielych vranách. „Že pravda a láska nemusia víťaziť nad lžou a nenávisťou ani po 33 rokoch. Že lož môže mať navrch a nenávisť bude zabíjať.“

Shooty: Zdravá psychika
Ďakujeme, že ste v 89. bojovali za našu slobodu, a ďakujeme všetkým, ktorí dnes bojujú za našu slobodu na Ukrajine, povedal rapper Tono S. z projektu Ultrazvuk na Koncerte pre všímavých na bratislavskom Námestí SNP.

Nebuďte mlčiaca väčšina, vyzval Fedor Gál publikum na Koncerte pre všímavých na Námestí SNP v Bratislave. Jeden z lídrov Novembra ’89 sa predstavil so skupinou Drť. Na záver jej vystúpenia dodal: “My sme Verejnosť proti násiliu, ale musíme sa vedieť aj brániť. Musíme byť silní a odvážni”.

Pozrite sa, ako dopadli prvé slobodné ponovembrové voľby v roku 1990 vo vašej obci. Jednoznačne vyhrala Verejnosť proti násiliu, ktorá získala takmer 30 percent hlasov. Nie všetci chceli demokraciu – komunistom sa darilo najmä na severovýchode a Gemeri.
Naživo: Koncert pre všímavých na Námestí SNP v Bratislave. Účinkujú Alina Pash (UA), Jana Kirschner, PARA, RozpoR, Vec & Tono S., Štefan Štec, Bez Ladu a Skladu, Neha!, Slovenský komorný orchester, Chalani z chatrče, Muzička + Varjos, Chasidské piesne, Drť band+ Fedor Gál.

Gorbačov ma držal za ruku a smutne sa ma pýtal, prečo ho práve v Rusku nemajú radi, spomína jeho kamarát János Zolcer v rozhovore. „Na to som mu nedokázal dať odpoveď. Ako mu vysvetlíte, že Rusi majú radšej Stalina, ktorý zavraždil milióny ľudí, a nie jeho, hoci priniesol slobodu?“
Dôchodca Vladimír ako 12-ročný chlapec udal Poliaka, ktorý chcel ujsť z Československa na Západ. Pohraničná stráž ho zadržala a Vladimír dostal peniaze, za ktoré si kúpil texasky. Po rozhovore so starkou ich spálil. Dodnes má z udania výčitky svedomia. „Som vďačný za rok 1989, aj ja som štrngal na námestí kľúčmi a nechcem, aby sa staré časy vrátili.“
Užiť si 17. november človeku bráni aj zle skrývaná nadutosť lídrov Novembra, píše spisovateľ Silvester Lavrík. „Tvária sa milo, no za krivými úsmevmi cítiť urazenú pýchu a pocit nedocenenosti. Lenže komu odovzdali moc? Prísne vzaté – svoju historickú úlohu nezvládli.“
Ľudský cit a étos nenásilia našich revolucionárov z Novembra ’89 sme schopní oceniť iba v kontexte a v porovnaní s bezcitnosťou a násilím inde, píše Andrej Bán. „Zatiaľ čo u nás kritici vyčítajú revolucionárom prílišnú nežnosť, ja som im, naopak, vďačný za to, že sa to tu nezvrhlo na krviprelievanie.“
V bratislavskej Starej tržnici sa dnes o 15.30 začína Stredoeurópske fórum. Anna Daučíková bude hovoriť o našom 17. novembri, Oxana Zabužko o sláve Ukrajiny a jej sestre bolesti, Aľaksandar Milinkevič o zabudnutom utrpení Bieloruska a Martin C. Putna o kresťanstve, slovanstve a fašizme.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa nezúčastní na dnešnom Stredoeurópskom fóre. „Dôvody, ktoré ju prinútili zrušiť účasť, sú vážne a sú mimo jej dosahu,“ uviedli organizátori bez ďalších podrobností. Na podujatí bude napríklad knieža Karel Schwarzenberg.

Danglár: Gratulanti

Vziať komunistov na kandidátku VPN bola chyba, v tomto mali naši kritici pravdu, vraví jeden z lídrov revolúcie Peter Zajac, ktorý sa vyjadruje aj k rozkolu vo VPN po tom, čo sa prevalila údajná spolupráca Jána Budaja s ŠtB. „To, čo spravil, bola časovaná bomba a neskutočný hazard s celou revolúciou. Nie my sme popravili jeho, on tým odštartoval popravu VPN.“
Rozdiel medzi životom pred a po Novembri sa dá pekne ukázať aj na dvoch Slovákoch, ktorí prišli hrať hokej do kanadskej provincie Quebec, píše Štefan Bugan. Kým Peter Šťastný emigroval s vedomím, že už možno nikdy neuvidí rodinu, Juraja Slafkovského chodia rodičia pozrieť na otočku.