
Afganistan
- Taliban prebral moc v Afganistane
- zahraničné ambasády evakuujú svojich zamestnancov a miestnych spolupracovníkov
- Slovensko stále pracuje na prílete špeciálu pre našich občanov
- Taliban žiada, aby po 31. auguste nezostali v krajine žiadne zahraničné sily
- pri letisku v Kábule, kde prebiehajú evakuačné lety, nastal výbuch, počas samovražedného atentátu zomrelo najmenej 170 ľudí
Minúta po Minúte
Taliban zaviedol v afganských školách znovu telesné tresty, zmenil osnovy a v učiteľskej profesii nahradil ženy nekvalifikovanými mužmi, čo výrazne znížilo kvalitu vzdelávania chlapcov v krajine. Väčšina dievčat sa podľa skorších nariadení Talibanu nesmie vzdelávať vôbec.

Nedávne výroky ministerky kultúry Šimkovičovej vyvolali v slovenskej herečke s afganským pôvodom strach. Diana Khwaja sa bojí o priateľov, ktorí pôsobia v kultúrnej oblasti na Slovensku a zároveň sú súčasťou rôznych menšín. „Zmiešavanie kultúr v mojom živote ma naučilo citlivosti a empatii voči ľuďom z akejkoľvek menšiny,“ hovorí.
Afganistan žiada medzinárodné spoločenstvo, aby poskytlo humanitárnu pomoc pre desaťtisíce ľudí, ktoré sa vrátili z Pakistanu v reakcii na opatrenia tamojších úradov. Z Pakistanu doteraz odišlo viac ako 200-tisíc afganských utečencov.
Už viac ako 165-tisíc Afgancov sa vrátilo z Pakistanu do vlasti po tom, čo pakistanská vláda v októbri pohrozila deportáciou všetkých nelegálnych migrantov. Lehota na odchod vypršala v stredu. Bezpečnostné zložky už začali razie a zadržali vyše 1500 ľudí.
Tisíce afganských migrantov sa zhromaždili na pakistansko-afganských hraniciach. Ide o posledný deň, keď má vyše 1,7 milióna Afgancov možnosť opustiť Pakistan dobrovoľne. Potom ich chce vláda zatýkať a deportovať.
Taliban po takmer roku prepustil zadržiavaného francúzsko-afganského novinára Mortazu Behbúdího. Afganský súd zamietol všetky obvinenia proti 29-ročnému mužovi vrátane obvinenia zo špionáže a nezákonnej podpory cudzích subjektov.
Niektoré dievčatá v Afganistane sa učia v tajných podzemných školách. Vládnuce hnutie Taliban zakazuje dievčatám, ktoré sú staršie ako 12 rokov, pokračovať v školskej dochádzke. (bbc)
Aerolínie flydubai ako prvé obnovia lety do afganského Kábulu. Návrat letiska k normálnej prevádzke je jednou z kľúčových podmienok obnovy hospodárstva krajiny po nástupe Talibanu.
Drvivá väčšina obetí sobotňajšieho zemetrasenia v Afganistane boli ženy a deti, OSN zatiaľ potvrdila takmer 1300 mŕtvych. Dôvodom je, že mnohí muži v provincii Herat na západe krajiny dochádzajú za prácou do Iránu a v čase otrasov ráno neboli doma.
Afganistan výrazne znížil bilanciu obetí sobotňajšieho zemetrasenia z 2400 na 1000. Chybu zdôvodnil tým, že k zemetraseniu došlo v odľahlej časti krajiny a jednotlivé záchranárske organizácie zaevidovali obete dvakrát. (afp, tasr)

Po ďalšom silnom zemetrasení v afganskej provincii Herát hlásia 80 zranených a stovky zničených domov. Pri sobotňajšom zemetrasení zahynulo v oblasti 2400 ľudí.
Západ Afganistanu skoro ráno zasiahlo ďalšie zemetrasenie so silou 6,3 stupňa. Krajina sa pritom ešte len spamätáva z víkendových otrasov, ktoré si podľa Talibanu vyžiadali najmenej 2400 mŕtvych a vyše dvetisíc zranených.
Taliban prepustil štyroch britských občanov zadržiavaných v Afganistane. Vinil ich z porušenia miestnych zákonov. Britské ministerstvo zahraničia uviedlo, že incident ľutuje, a v mene rodín prepustených sa afganskej vláde ospravedlnilo za porušenie zákonov. Čoho sa Briti dopustili, nie je jasné.
V Afganistane klesajú nádeje na nájdenie preživších po sobotnom zemetrasení. Úrady hlásia 2400 obetí a okolo 2000 zranených. Pomoc do postihnutých oblastí prichádza pomaly, okrem iného aj z dôvodu medzinárodnej izolácie krajiny pod vedením Talibanu.
Počet obetí sobotňajšieho zemetrasenia v Afganistane stúpol na takmer 2500. Zranenia podľa Talibanu utrpelo viac ako 2000 ľudí, predtým pritom hovorili o 9240 zranených. (reuters)

Sobotňajšie zemetrasenie v západnom Afganistane má už viac ako 2000 obetí, ďalších viac ako 9000 ľudí bolo zranených, uviedli afganské úrady. Zemetrasenie je tak jedným z najhorších v krajine za posledných 20 rokov.
Zemetrasenie na západe Afganistanu si vyžiadalo najmenej 320 obetí, pričom počet mŕtvych zrejme ešte stúpne. Niektoré dediny v zasiahnutých oblastiach sú úplne zničené, úrady sa obávajú, že pod troskami budov zahynuli ďalšie stovky ľudí.
Západ Afganistanu zasiahlo silné zemetrasenie, vyžiadalo si 14 obetí a najmenej 80 zranených. Počet mŕtvych sa môže ešte zvýšiť, pretože pod troskami domov môžu byť ďalšie telá.
V Afganistane oslobodili ženu, ktorú rodina väznila 25 rokov v jednej miestnosti. Jedlo jej podávali cez okno. Úrady Talibanu zatkli štyroch ľudí vrátane jej brata a synovcov.
Nie je cieľom, aby do Afganistanu prišiel „biely“ feminizmus, ktorý zo žien urobí „projekt záchrany“, hovorí Summia Tora, ktorá sa angažuje v pomoci ženám a dievčatám. „Ženy v Afganistane musíme začať vnímať ako silné osobnosti, ktoré sú autonómne, samostatné a schopné bojovať za svoje práva. To, za čo bojujú, nie je záchrana.“