
Afganistan
- Taliban prebral moc v Afganistane
- zahraničné ambasády evakuujú svojich zamestnancov a miestnych spolupracovníkov
- Slovensko stále pracuje na prílete špeciálu pre našich občanov
- Taliban žiada, aby po 31. auguste nezostali v krajine žiadne zahraničné sily
- pri letisku v Kábule, kde prebiehajú evakuačné lety, nastal výbuch, počas samovražedného atentátu zomrelo najmenej 170 ľudí
Minúta po Minúte
Afganistan zaznamenal prvý prípad detskej obrny v tomto roku. Nakazené 4-ročné dieťa evidujú v Nangarháre na východe krajiny. Detská obrna sa nedá liečiť, ale dá sa jej predísť očkovaním.
OSN zostane v Afganistane a bude tam ďalej poskytovať humanitárnu pomoc, uviedol to jeho šéf Antonio Guterres. Islamistické hnutie Taliban, ktoré v krajine vládne, pritom minulý mesiac zakázalo afganským ženám pre OSN pracovať.
Taliban podľa Bieleho domu zabil radikála z Islamského štátu, ktorý organizoval útok na kábulskom letisku v auguste 2021. Pri chaotickej evakuácii vtedy prišlo o život 13 amerických vojakov a 170 afganských civilistov. (ap)
Menej ako dva roky po odchode amerických vojakov sa Afganistan opäť stal významným zázemím pre teroristov, píše denník Washington Post s odkazom na utajované hodnotenie ministerstva obrany, ktoré z Pentagónu uniklo spoločne s množstvom ďalších citlivých materiálov.
Biely dom viní za chaotický priebeh stiahnutia vojakov z Afganistanu Donalda Trumpa. Píše sa to v novom dokumente s tým, že Joe Biden bol „vážne limitovaný“ rozhodnutiami predchodcu. Jeho tím tiež nedostal od končiacej administratívy dostatočné informácie. (ap)
Taliban zakázal afganským ženám pracovať pre OSN. Organizácia rozhodnutie označila za neprijateľné. Od zvrhnutia Západom podporovanej vlády v roku 2021 sprísňuje vláda Talibanu kontrolu prístupu žien do verejného života. (un, čtk)
Afganské radikálne hnutie Taliban zadržiava troch britských občanov vrátane dvoch, ktorí v krajine pracovali pre neziskovú organizáciu. Zatiaľ voči nim neboli vznesené žiadne obvinenia, britské ministerstvo zahraničných vecí sa ich snaží kontaktovať. (bbc)
Afganský Taliban pozastavil vysielanie regionálnej rozhlasovej stanice pre ženy, pretože údajne vysielala hudbu. Stanica Hlas žien bola jedinou stanicou tohto zamerania, ktorá pokračovala v činnosti aj po nástupe islamistického hnutia k moci v roku 2021. (cbs, dpa, tasr)
V Kábule zatkli zakladateľa projektu, ktorý propagoval vzdelávanie afganských dievčat. Matiulláha Vesu podľa jeho rodiny zatkli pred mešitou po modlitbách. Keď si pýtal od mužov doklady totožnosti, zbili ho a násilne odvliekli.
Islamský štát sa prihlásil k pondelkovému atentátu v Kábule so 6 obeťami. Samovražedný útočník sa odpálil pri sídle ministerstva zahraničných vecí. Ide o prvý teroristický čin v afganskej metropole od začiatku ramadánu. (reuters)
Pri samovražednom útoku v afganskom Kábule zahynulo najmenej šesť civilistov. Incident sa stal v blízkosti budovy ministerstva zahraničných vecí v prísne stráženej zóne, kde sídli aj viacero vládnych úradov a veľvyslanectvá.
Silné zemetrasenie v Afganistane a Pakistane si vyžiadalo najmenej tri obete. Ďalších 150 ľudí utrpelo zranenia a nemocnice na severe Pakistanu vyhlásili stav núdze. Americká geologická služba spresnila, že zemetrasenie malo silu 6,5 stupňa a jeho epicentrum sa nachádzalo v horskom pásme Hindúkuš. (reuters)
Afganistan zasiahlo zemetrasenie so silou 6,8 stupňa. Otrasy zaznamenali v oblasti Hindukúša, cítiť boli aj v Pakistane a Indii. (reuters)
Austrálska polícia obvinila prvého vojnového veterána z toho, že sa pri nasadení v Afganistane dopustil vraždy. Vyšetrovanie spred troch rokov dospelo k záveru, že 19 príslušníkov austrálskych špeciálnych síl môže byť trestne stíhaných za nezákonný postup počas vojny v Afganistane.
Pri bombovom útoku počas odovzdávania novinárskych cien na severe Afganistanu zomrel najmenej jeden človek, ďalších päť je zranených. Vo štvrtok v rovnakom meste Mazáre zabil guvernéra samovražedný útočník Islamského štátu. (čtk, ap)
Pri výbuchu v severoafganskej provincii Balch zomrel miestny guvernér. Príčiny výbuchu zatiaľ nie sú známe. Muhammad Dáwúd Muzammil je jedným z najvyššie postavených predstaviteľov Talibanu, ktorý zomrel pri výbuchu od roku 2021, keď sa hnutie dostalo k moci. (reuters, tasr)
Skupina žien z Iránu a Afganistanu žiada uznanie rodového apartheidu za trestný čin podľa medzinárodného práva. Kampaň začali pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.
Afganistan pod vládou Talibanu je najrepresívnejšou krajinou na svete v oblasti ženských práv, uviedla predstaviteľka OSN pre Afganistan Roza Otunbajevová pri príležitosti MDŽ. „Uväzniť polovicu populácie v ich domovoch počas jednej z najväčších svetových humanitárnych a ekonomických kríz je kolosálnym činom národného sebapoškodzovania,“ povedala.
Zamestnanosť žien v Afganistane klesla o štvrtinu, odkedy sa k moci v krajine dostal Taliban. Vypláva to z odhadov Medzinárodnej organizácie práce, podľa ktorej tento pokles urýchlili obmedzenia súvisiace so zamestnaním žien a štúdiom dievčat.
Afganské univerzity sa opäť otvorili po dlhej zimnej prestávke, ale len pre mužov. Ženy naďalej nemajú na vysoké školy prístup. Zákaz vlani vydal Taliban, ktorý si tým vyslúžil pobúrené reakcie z celého sveta vrátane mnohých moslimských krajín.