Boje v Afganistane

Ľutujeme, ale nič tu nie je!

Minúta po minúte

Na kontrolnom stanovišti v afganskom Kandaháre explodovala nálož nastražená v autobuse, pri útoku zahynulo najmenej 6 ľudí a viac ako 30 utrpelo zranenia. (reuters)

V afganskej provincii Faráh museli zatvoriť stovky škôl po tom, čo v oblasti došlo k mimoriadne prudkým bojom medzi militantmi z Talibanu a vládnymi silami. (dpa/tasr)

Pri výbuchu na juhozápade Afganistanu zomrelo najmenej osem ľudí. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, Taliban zodpovednosť zaň odmieta. (čtk)

Rusko priznalo kontakty s Talibanom. Kremeľský splnomocnenec pre Afganistan povedal, že Rusko nadviazalo styky s teroristickou organizáciou už pred rokmi s cieľom zaistiť bezpečnosť Rusov žijúcich v Afganistane. V zahraničných médiách sa dlhodobo objavujú informácie o podpore, ktorú vraj Moskva Talibanu poskytuje. Kremeľ to odmieta. (čtk)

Pri útokoch Talibanu zahynulo v Afganistane najmenej 29 ľudí. Taliban útočil na členov bezpečnostných síl v dvoch afganských provinciách, prihlásil sa aj k explózii v hoteli na východe krajiny. (ap)

Konflikt v Afganistane vyhnal vlani z domovov takmer 450-tisíc ľudí. V táboroch na území Afganistanu v súčasnosti poľa OSN žije v „neľudských podmienkach“ 900-tisíc vysídlencov. (tasr)

Afganská armáda chystá operáciu proti IS na severe krajiny. Experti na boj proti terorizmu opakovane varovali, že IS by si po porážke v Iraku a Sýrii mohol ako svoju novú základňu zvoliť práve Afganistan. (čtk)

Už vyše 340-tisíc Afgancov opustilo v tomto roku svoje domovy pre pokračujúce boje medzi Talibanom a afganskou armádou. Za celý minulý rok to bolo 660-tisíc ľudí. (dpa)