Agropodvody na východe

Minúta po minúte

Erik Tomáš (Smer) žiada vyšetrenie podozrení z podvodov s agrodotáciami. „Ako politikovi z východného Slovenska sa mi veci, ktoré sa objavili v médiách v súvislosti s agrodotáciami, nepáčia. Doslova ma štvú. Ak sa preukáže, že sa tam prideľovali dotácie na asfaltové plochy, malo by sa to vyšetriť, aj s vyvodením zodpovednosti,“ povedal.

dnešných novinách sa vraciame na východné Slovensko silným príbehom farmára, ktorý sa bránil vydieraniu veľkou firmou. Vydanie je už v stánkoch, ale môžete si ho prečítať aj online.

Ministerka Matečná tvrdí, že problém farmárov na východe Slovenska vo veľkej miere nesúvisí s ministerstvom pôdohospodárstva, ide o usporiadanie ich majetkoprávnych vzťahov. Stretnutie s farmármi, ktoré malo byť dnes, no nebude, by sa podľa nej mohlo konať do dvoch týždňov. Matečná chce, aby na ňom boli prítomné orgány činné v trestnom konaní.

Sťažnosť Antonina Vadalu by sa na Najvyššom súde mala riešiť urgentne. Je to tak vo väčšine väzobných prípadov, povedala hovorkyňa súdu. Termín zatiaľ nie je vytýčený a pôjde o neverejné zasadnutie, nebudú teda na ňom prítomné procesné strany. (tasr)

Štvrtkové stretnutie ministerky Matečnej s farmármi na východe nebude. Ministerstvo to oznámilo po výčitkách od poľnohospodárov, že ministerka pozvala len štyroch z nich. Navrhli jej veľké stretnutie o dva týždne v sále obecného úradu v Haniske. K tomu sa zatiaľ nevyjadrila.

Stretnutie farmárov s ministerkou Matečnou vo štvrtok v Košiciach nebude. Rozhodlo o tom 62 zástupcov fariem a vidieckych združení, ktorí sa stretli v Haniske pri Košiciach. Prekážalo im, že ministerka pôdohospodárstva pozvala len štyroch sťažujúcich sa farmárov. Navrhujú jej veľké stretnutie o dva týždne v sále obecného úradu v Haniske.

Exminister Simon obviňuje v RTVS Matečnú, že po prevalení aféry so zneužívaním dotácií nevyhodila skutočných vinníkov, ale zbavila sa človeka, ktorý sa snažil na problémy upozorňovať. Ide konkrétne o bývalého riaditeľa Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy Miroslava Kromku, ktorého Matečná nechala odvolať koncom marca.