Andrej Kiska

  • Kiska nebude znovu kandidovať na prezidenta, z politiky však neodchádza
  • podrobnosti povie na jeseň po komunálnych voľbách
  • Kiskov poradca Baťo v rozhovore vraví, že v Prezidentskom paláci rátajú s tým, že Kiskovi kritici budú hrať na to, že prezident sa chystá na vstup do straníckej politiky

Minúta po minúte

Poslanci Smeru tvrdia, že Kiska by mal zvážiť zotrvanie vo funkcii. Za jeho rozhodnutím nekandidovať vidia poslanci Smeru informácie z Finančnej správy, ktoré podľa nich Kisku diskvalifikujú z funkcie. (tasr)

Hrnko o Kiskovom úmysle zostať v politike: „Človek, ktorý dosiahol vrchol v politike, by mal už ostať na tom vrchole a neznižovať sa nižšie, pretože jednoducho keď som dosiahol vrchol, mal by som byť spokojný s tým vrcholom,“ hovorí podpredseda SNS.

Maďarič: Prezidentské voľby stratili hlavného favorita a o to budú napínavejšie. Ako povedal, on sám kandidovať nemieni. „Ako člen Smeru budem s napätím čakať na kandidáta,“ dodal Maďarič s tým, že na Slovensku je dostatok osobností, ktoré by kandidovať mohli. Nikoho však nemenoval.

Celý prejav Andreja Kisku: „Bude lepšie, ak si úrad prezidenta neponesie tieto príbehy konfrontácie do ďalšieho obdobia. Podľa mňa je správne, aby si občania budúci rok vybrali prezidenta, ktorý neponesie ťarchu zápasov, ktoré som ja viedol. A preto Slovensko bude v roku 2019 voliť nového prezidenta bez mojej účasti.“

Poslanci Smeru po dnešnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií opakujú staršie tvrdenie Roberta Fica, že prezident Kiska v kampani prekročil povolené náklady. Opozičný poslanec Ondrej Dostál ich interpretáciu správy o daňových otázkach Kiskovej firmy KTAG spochybňuje. Poslanci si vyžiadali doplňujúce informácie a budú rokovať v júni.

Nebude prezident, bude premiér, povedal predseda KDH Hlina o Kiskovom rozhodnutí znovu nekandidovať za prezidenta. Dodal, že možno to bude riešenie pre dnešnú situáciu. „Minimálne to stojí za zodpovednú úvahu,“ doplnil Hlina. (tasr)