
Anton Srholec
Články
Minúta po Minúte
Na spomienkovej slávnosti v Bratislave si pripomenuli Antona Srholca v deň 90. výročia jeho narodenia. Na podujatí vystúpil aj prezident Andrej Kiska či emeritný arcibiskup Róbert Bezák.

Historik Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský považuje Antona Srholca za jednu z najväčších osobností slovenskej histórie. Dubovský pripomína aj to, ako si napriek ŠtB robil Srholec vždy po svojom. „Chcel slúžiť, mal len záväzok Bohu a chcel ho žiť. Neskôr napísal: Ja som ich, eštebákov, chcel apoštolovať.“
Skalica splní posledné želanie Antona Srholca a zriadi pamätník obetiam komunistického režimu na Záhorí. Dnes návrh schválil primátor Ľudovít Barát. (tasr)
Prezident Kiska venoval svoj decembrový plat 5220 eur občianskemu združeniu Resoty, resocializačnej komunite Antona Srholca. Kiska tak urobil na želanie zosnulého, ktorý si želal, aby jeho príbuzní a blízki na pohreb nenosili kvetinové dary, ale aby podporili jeho dielo a konali skutky lásky. (prezident.sk)
Cirkevný právnik Ján Duda urobil v médiách škandál, že na pohrebe Antona Srholca boli porušené predpisy. Prečo Duda útočí na svoju cirkev, pýta sa na blogu Ľubo Bechný. „Sú chvíle, keď má zákon lásky prednosť.“
Medzi smútiacimi na dnešnej rozlúčke s Antonom Srholcom bola aj odvolaný arcibiskup Róbert Bezák, ktorého sa Srholec zastal, všimol si .týždeň.
Na rozlúčku do Blumentálskeho kostola s Antonom Srholcom prišli stovky ľudí, medzi nimi najmenej 20 politických väzňov, najviac však bolo členov rodiny, ktorých zvážali z rôznych regiónov, no nie všetci sa zmestili do autobusu. Plakali muži, no najmä ženy. „Je to veľká strata. Stratili sme otca a sme sirotami.“
„Dokázal obrovsky odpúšťať – ale pritom vedel, že na zlo sa nesmie zabúdať a že zlu sa treba postaviť,“ povedal prezident Andrej Kiska v rozlúčkovom prejave s Antonom Srholcom.
Ľudia sa s kňazom Antonom Srholcom lúčili aj z ulice, prišlo ich toľko, že sa všetci do Blumentálskeho kostola nepomestili. Prejav predniesol aj prezident Andrej Kiska, šéf premiérových poradcov nakoniec neprišiel.

Foto: Na poslednej rozlúčke s Antonom Srholcom stáli ľudia aj vonku pred Blumentálom.

Foto: Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom v bratislavskom Blumentálskom kostole. Prišli sa s ním rozlúčiť stovky ľudí, mnohí sa dnu nezmestili.
V bratislavskom Blumentálskom kostole sa s Antonom Srholcom prišli rozlúčiť stovky ľudí, viacerí sa dnu nezmestili. Pred začiatkom omše truhlu so Srholcom zakryli. Záverečný príhovor prednesú prezident Andrej Kiska, Daniel Pastirčák, Vladimír Krčméry a František Mikloško. Srholec dostane symbolické dary – väzenskú čiapku, skalické víno a trdelník, v Skalici ho aj pochovajú.
Verejnosť sa dnes rozlúči s Antonom Srholcom. O 09:30 sa začne zádušná svätá omša v Blumentálskom kostole v Bratislave, o 13:30 bude posledná rozlúčka vo farskom Kostole sv. Michala v Srholcovej rodnej Skalici. Následne ho pochovajú na skalickom cintoríne.
Premiér Robert Fico pošle na zajtrajšiu poslednú rozlúčku s Antonom Srholcom namiesto seba šéfa svojich poradcov RSDr. Vladimíra Faiča. Rodine premiér poslal sústrastný list. „Bol majákom pre všetkých, ktorí v mori beznádeje hľadali zem pod nohami, a jeho strastiplná cesta životom bola korunovaná dielom zapísaným natrvalo v celej slovenskej verejnosti,“ napísal.
RTVS zajtra o 9.30 na Jednotke odvysiela priamy prenos zo zádušnej sv. omše za Antona Srholca, ktorá sa uskutoční v Blumentálskom kostole v Bratislave.
Ľudia, ktorí sa prídu 12. januára rozlúčiť s Antonom Srholcom do bratislavského kostola Blumentál, či neskôr do kostola v Skalici, alebo na tamojší cintorín, by podľa želania Srhloca nemali nosiť kvety. Kňaz si prial, aby konali skutky a podporili jednu z organizácií, ktorým sa venoval: Resoty, Nenápadní hrdinovia či Konfederáciu politických väzňov.
Posledná rozlúčka s Antonom Srholcom bude v utorok 12. januára o 9.30 h v bratislavskom Kostole nanebovzatia Panny Márie (Blumentál), o 13.30 h sa bude konať posledná rozlúčka vo farskom Kostole sv. Michala v Skalici. Na skalickom cintoríne bude Srholec aj pochovaný.
O slobodu neprestal bojovať ani v časoch, keď sa mnohí uspokojili s tým, čo máme. Osobnosti hovoria, ako si budú pamätať na Antona Srholca.
Dokázal spojiť bigotného katolíka, moslima aj žida. Na svadbách sa doňho zamilovali všetky družičky, spomína na Antona Srholca novinárka Soňa Gyarfášová, pre ktorú bol takmer ako rodina.
Slovensko má vážny nedostatok osobností, ktoré si za svoj život a dielo zaslúžia absolútny rešpekt. Osobností, ktoré nie sú len slušnými ľuďmi v svojom kruhu, ale sú autoritami verejného významu. Jedna z najsilnejších dnes odišla. Anton Srholec bol presne takým katolíkom, o akých neveriaci snívajú a akých si predstavujú. A potom sú vždy prekvapení, keď ich je tak málo, píše Matúš Kostolný.