
Architektúra a dizajn
Minúta po Minúte
Historička architektúry Laura Krišteková hovorí, že po rekonštrukcii športovej haly Pasienky je to zrazu iná stavba. Developer sľuboval, že zachová jej „ikonický vzhľad“, okná však zamuroval a nahradil nepriehľadným sklom. „Mám veľkú pochybnosť o tom, či si autori vôbec uvedomovali, čo robí vzhľad tejto budovy ikonickým, lebo rekonštrukciou oň prišla,“ vraví.

Pri rekonštrukcii športovej haly Pasienky v Bratislave odstránili jedinečnú presklenú konštrukciu, steny zamurovali a dali na ne sklo len ako falošné okná. Obnovu robili za štátne milióny bez architektonickej súťaže a dedičov autorských práv architekta sa ani neopýtali na názor.
Riešenie rastúceho objemu dopravy v mestách nespočíva v pridávaní jazdných pruhov pre autá, ale v umožnení rôznych spôsobov mobility. Bývalá komisárka pre dopravu v New Yorku Janette Sadik-Khan hovorí o nutnosti mestskej revolúcie. Podarilo sa jej vytlačiť autá z newyorského Times Square a prekresliť rušné autostrády na priestor pre chodcov a cyklistov.
Univerzita Komenského zateplila budovu od architekta Vladimíra Dedečka ako v 90. rokoch, píše historička umenia Zoja Droppová. „Necitlivo riešené exteriéry sa budú už len ťažko naprávať, otázna je ich životnosť a kvalita materiálov.“
Lucii a Tomášovi Štolcovcom nezostal po kúpe bytu rozpočet na komplexnú rekonštrukciu, a tak sa pustili do postupnej svojpomocnej prerábky, ktorú zachytávajú na Instagrame. Čoraz väčšou témou je pre nich udržateľnosť. Ľudí napríklad inšpirujú k tomu, aby si všímali nábytok, ktorý sa necháva pri kontajneroch.
Manželský pár z projektu Pekne bývať sa delí o svoje skúsenosti zo svojpomocnej prerábky bytu a upozorňuje na chyby, ktorým sa dá vyhnúť, napríklad na kúpu lacnej podlahy, ktorá sa po položení začala olupovať. „Vtedy sme si povedali, že s niektorými vecami môžeme aj trochu počkať a časom kúpiť niečo kvalitnejšie, aby sa nám takéto problémy nestávali.“

Rekonštrukcia vidieckeho domu v Lozorne je príkladom, že aj stará nehnuteľnosť sa môže zmeniť na súčasné bývanie, zachovať si pôvodné prvky a neskryť ich pod hrubú vrstvu polystyrénu. „Veľa sme pracovali s tým, ako zachovať dobrú proporciu, ako a kam dať izoláciu, aby sa dom nenafúkol a nepôsobil komicky,“ vraví architektka Patrícia Botková.

Medzi Najkrajšími knihami Slovenska za rok 2022 sú knihy o sochách Juraja Gavulu aj o Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej, najkrajšou detskou knihou roka je kniha Lebopreto, ktorú napísal Michal Hvorecký.
Niektoré výrobky z ocele zlacneli až o polovicu a drevo o deväť percent, opisuje konateľ zlatomoravských stavebnín BenátCentrum Igor Štrba. Ušetriť môžu najmä tí, ktorí si projekt zvládnu urobiť svojpomocne a bez úveru.
Kto chce obnovovať dom z programu Obnov dom, mal by sa s podaním žiadostí poponáhľať. Výzvu spustila Slovenská agentúra životného prostredia dnes o 9.00 hod. a dopoludnia bolo zaregistrovaných už 5 500 žiadostí. Výzva sa môže uzatvoriť po podaní 10-tisíc žiadostí. Maximálna suma príspevku je 19-tisíc eur.
V talianskom Miláne sa začal 61. ročník najväčšieho veľtrhu nábytkového dizajnu na svete Salone del Mobile. Jeho súčasťou je aj prehliadka tvorby dizajnérov do 35 rokov SaloneSatellite. Veľtrh trvá do nedele 23. apríla, naraz s ním v meste prebieha aj Milano Design Week.

Penta ukázala, ako chce pretvoriť petržalskú stranu Dunaja. Zverejnila víťazný návrh projektu Southbank. Do súťaže sa prihlásilo viac ako 52 kolektívov. Dátum začatia stavebných prác nie je známy, Penta odhaduje, že potrvajú desať rokov.
Byt architekta Mateja Honča prináša inšpiráciu, ako sa dá pracovať s panelákovými bytmi. „Najväčší limit panelákov je, že steny sú zväčša nosné a pracuje sa s nimi oveľa náročnejšie ako v bežnom tehlovom dome. To však neznamená, že sa to nedá,“ vraví Honč. Pozrite si jeho bývanie.

Architekti Richard Kilo a Matej Honč ukazujú, ako prerobiť panelákový byt bez možnosti zmeny dispozície tak, aby vyhovoval potrebám mladých rodín. Aby priestor viac otvorili, vytvorili v ňom priehľady a odstránili vnútorné dvere.

Cenu verejnosti v hlasovaní o najkrajšiu národnú kultúrnu pamiatku získal kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne. Ďalších víťazov 16. ročníka súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka vyhlásia počas galavečera, ktorý odvysiela RTVS 8. mája na Jednotke.

Zložiť obraz sveta je ťažké, umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umenia. Niekoľko dekád jeho tvorby sumarizujú nedávno vydaná publikácia a výstava v Považskej galérii umenia v Žiline.

Dom Maríny Pischlovej v Banskej Štiavnici bol pred požiarom viac ako len turistickou atrakciou Banka lásky. Boli tam gotické kamenné okná zo 14. a 15. storočia a mnohé architektonické vrstvy z čias renesancie a baroka. „Bol najlepšie zreštaurovaný,“ hovorí vedeckovýskumná pracovníčka Katarína Terao Vošková.
Na stredovekej Baštovej otvoria butikové kino Edison Filmhub a aj vďaka tomu sa v Bratislave rozvinie nielen ponuka krčiem, ale aj kultúry, píše Rado Augustín. „K tomu si prirátajte vynovené SNG, kde idú tiež premietať filmy, a aj otvorenie Domu tanca na Laurinskej. Možno práve toto je jedna z podôb nového centra Bratislavy, ktoré sa musí naplniť obsahom po vysatí obchodov do priestorov nákupných centier.“

V Umeleckopriemyselnom múzeu v Berlíne otvorili výstavu Retropia aj so slovenskou účasťou. Diváci na nej uvidia napríklad Vládny salónik od Vojtecha Vilhana a Jána Bahnu s predelovými stenami od Vladimíra Kompánka, nábytkovú tvorbu od Viktora Holešťáka-Holubára, príbor Jána Čalovku aj utopickú architektúru Jozefa Jankoviča.
Vždy sa hádame a každý projekt je boj, hovoria autori víťazného konceptu na obnovu bratislavských kúpeľov Grössling. Trojica talianskych architektov v rozhovore hovorí, ako projekt našli, prečo sa doň zamilovali a prečo im Staré Mesto pripomína Florenciu.