Denník N

Architektúra a dizajn

Články

Minúta po Minúte

Ak zvažujete, akú posteľ zadovážiť svojmu dieťaťu, dizajnérka Marianna Markusková radí kúpiť už predškolákovi posteľ v štandardnom rozmere 80/90 × 200 cm, prípadne aj väčšiu posteľ so šírkou 120 alebo 140 cm, ktorú nebude treba v budúcnosti nahradiť väčšou. „Dieťa môže potom pozvať na prespanie kamaráta či kamarátku, a ak je malé dieťa choré, rodič mu môže lepšie asistovať, prípadne sa pri ňom aj vyspať,“ hovorí Markusková.

Obnova panelákov je na Slovensku témou nielen pre farebnosť fasád. Architekti Lukáš Kordík a Štefan Polakovič z ateliéru GutGut v rozhovore hovoria, že hlavným problémom u nás je režim správy a vlastníctva. „Z vlastnej skúsenosti vnímam, že sú tam rôzne traumy z minulosti. Sú tam rôzne skupiny ľudí, ktoré sa nemajú rady, a preto sa nepodporujú. Je to politika v malom. Možno to je ten problém, že u nás je veľmi ťažké nájsť dohodu nielen v rámci tohto malého spoločenstva,“ hovorí Lukáš Kordík.

Veľa architektov a interiérových dizajnérov uprednostňuje v interiéroch neutrálne alebo biele steny, ktoré priestor vizuálne nezaťažujú a ľahšie sa kombinujú. „Biela farba je v bytovom dizajne dôležitá, aby si oko malo kde oddýchnuť, a zároveň najlepšie odráža svetlo,“ hovorí architektka Lucia Mészárová. Pri výbere farebnosti interiéru odporúčajú architekti zohľadniť nielen kvality konkrétneho priestoru, napríklad či je dostatočne presvetlený, ale aj o aký priestor ide.