
Atletika
Minúta po Minúte
Marocký bežec Soufiane El Bakkali vylepšil na podujatí Diamantovej ligy svetový výkon roka v behu na 3-tisíc metrov cez prekážky. Na domácom mítingu v Rabate dosiahol čas 7:56,68 min. Zároveň vylepšil rekord mítingu.
Americký guliar Ryan Crouser na atletickom mítingu v Los Angeles prekonal vlastný svetový rekord. Dvojnásobný olympijský víťaz vrhol guľu do vzdialenosti 23,56 metra a doterajšie historické maximum z júna 2021 prekonal o 19 centimetrov.
Peter Rojtáš a Ivana Kuriačková získali v Šamoríne tituly majstrov Slovenska v olympijskom triatlone. Rojtáš obhájil na národnom šampionáte svoje vlaňajšie prvenstvo. Druhý skončil v mužskej kategórii Pavol Brejčák, tretí dobehol Juraj Polák.
Španielsku Cenu princeznej z Astúrie v kategórii šport získal v roku 2023 kenský bežec Eliud Kipchoge. 38-ročný atlét je dvojnásobný olympijský víťaz v maratóne (2016, 2020) a majster sveta v behu na 5000 m z roku 2003.
12 chodcov vrátane Márie Katerinky Czakovej a Michala Morvaya sa predstavia na ME družstiev v chôdzi v českých Poděbradoch. Pred dvoma rokmi na ME družstiev štartovalo osem slovenských chodcov. Preteky sa uskutočnia 21. mája.
Lionel Messi a šprintérka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová vyhrali anketu Laureus World Sports Awards 2022. Messi priviedol Argentínu k prvému titulu na MS od roku 1986; Fraserová-Pryceová získala piate individuálne zlato na MS, keď v Eugene vyhrala šprint na 100 m.
Ukrajinskí atléti dostanú finančnú pomoc na prípravu na augustové MS v Budapešti. Svetová atletika poskytne 190-tisíc dolárov Ukrajincom, ktorí prišli v dôsledku vojny o významný športový komplex v Bachmute.
Portugalčan Pedro Pichardo vyhral na úvodnom podujatí Diamantovej ligy v katarskej Dauhe súťaž v trojskoku. Zlatý olympijský medailista z Tokia dosiahol výkon 17,91 m. Američania zaznamenali dve pódiové umiestnenia v behu na 200 m, kde triumfoval Fred Kerley o 19 stotín pred Kennethom Bednarekom. (diamondleague)
Vo veku 32 rokov zomrela americká šprintérka Tori Bowieová. V roku 2017 sa stala majsterkou sveta v behu na 100 metrov, na olympiáde v Riu 2016 získala zlato v štafete na 4 x 100 m.
Botswanský bežec Nijel Amos dostal 3-ročný trest za doping. Olympijský strieborný medailista na 800 m z Londýna 2012 mal pozitívny test na látku GW1516 pred minuloročnými MS v Eugene, na ktorých už nemohol štartovať. K užitiu látky sa priznal, preto mu zo štandardného 4-ročného trestu jeden rok odpustili. (ap)
Americká skokanka do diaľky Tara Davisová-Woodhallová prišla o národný titul pre pozitívny test na psychoaktívnu látku THC. 23-ročná Američanka mala pozitívny test začiatkom roka, Americká antidopingová agentúra jej zaň dala mesačný dištanc.
Na maratónskej scéne sa objavil bežec, u ktorého sa zdá reálne, že raz pokorí hranicu dvoch hodín. 23-ročný neznámy Keňan Kelvin Kiptum bežal len dva maratóny, zakaždým začal s rezervou a potom zrýchlil tak, ako to nedokázal nikto pred ním. V nedeľu vyhral maratón v Londýne, podmienky neboli ideálne, no od svetového rekordu ho delilo len 16 sekúnd.
Kenský bežec Kelvin Kiptum vyhral Londýnsky maratón s druhým najlepším časom histórie 2:01:25 h. Víťaz olympijského maratónu z Tokia neprekonal svetový rekord krajana Eliuda Kipchogeho z vlaňajšieho podujatia v Berlíne iba o 16 sekúnd. Kiptum však prekonal Kipchogeho traťový rekord.
Kenskí vytrvalci Samwel Mailu a Magdalyne Masaiová vyhrali 40. ročník Viedenského maratónu. 30-ročný Mailu zvíťazil po sóle a časom 2:05:08 h zlepšil traťový rekord. Prekonal deväť rokov staré maximum Getua Felekeho z Etiópie (2:05:41).
Keňan Eliud Kipchoge na maratóne v Bostone utrpel len druhú veľkú prehru v kariére, ktorá je výstrahou pred olympiádou v Paríži. Svetovému rekordérovi súperi ušli v najťažšom kopci a potvrdili sa obavy, že v členitom teréne nebude taký dominantný. Parížska trať bude ešte kopcovitejšia ako v Bostone.

Zapotil sa vôbec? žartovali o Chárovi, keď s úsmevom dokončil maratón v Bostone. 46-ročný bývalý hokejista výkonom na náročnej trati prekvapil a bolo vidieť, že ak by chcel, dokázal by bežať aj rýchlejšie. V cieli však priznal, že sa na 42-kilometrový beh tvrdo pripravoval a odpovedal aj na otázku, či bol maratón ťažší ako hokejové zápasy.
Zdeno Chára absolvoval Bostonský maratón. Niekdajší kapitán Bostonu Bruins a slovenskej reprezentácie dosiahol čas 3:38:23 hod. a bežal s číslom 3333. Odkázal tak na číslo 33, ktoré v Bostone nosil 14 rokov.
Kenský bežec Evans Chebet obhájil minuloročné víťazstvo na Bostonskom maratóne. Do cieľa prišiel v čase 2:05:54 h. Druhý skončil Gabriel Geay z Tanzánie, tretí Chebetov krajan Benson Kipruto.
Kenský bežec Albert Tonui vyhral 75. ročník Národného behu Devín – Bratislava. Na 11,6 km dlhej trase stanovil nový rekord trate v hodnote 32:48 minúty. Medzi ženami zvíťazila slovenská reprezentantka Žofia Naňová (40:03 min.).
Národného behu Devín – Bratislava sa zúčastnia aj pretekári z Kene a Juhoafrickej republiky. Celkovo sa prihlásilo na preteky 204 cudzincov. 75. ročník najstaršieho slovenského atletického podujatia, ktoré sa konalo prvýkrát 24. apríla 1921, sa uskutoční v nedeľu 16. apríla o 10.00 h.