
Behanie
Minúta po Minúte
Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec, ktorého výskum ukázal, že rekreačný maratónsky beh nie je pre kolenný a bedrový kĺb rizikový. Problémom je skôr nadváha či vyšší vek. Rizikovou skupinou sú však elitní vytrvalci.
Umelú inteligenciu už využívajú aj domáce telocvične a z počítačov sa stávajú osobní tréneri. Vedecký pokrok mení aj svet športu a fitnes a môže pomôcť k lepšiemu zdraviu aj kvalitnejším výkonom. Výmena trénera za počítač prináša aj finančnú úsporu, napriek tomu stále nejde o dobrý nápad.
Na maratónskej scéne sa objavil bežec, u ktorého sa zdá reálne, že raz pokorí hranicu dvoch hodín. 23-ročný neznámy Keňan Kelvin Kiptum bežal len dva maratóny, zakaždým začal s rezervou a potom zrýchlil tak, ako to nedokázal nikto pred ním. V nedeľu vyhral maratón v Londýne, podmienky neboli ideálne, no od svetového rekordu ho delilo len 16 sekúnd.
Keňan Eliud Kipchoge na maratóne v Bostone utrpel len druhú veľkú prehru v kariére, ktorá je výstrahou pred olympiádou v Paríži. Svetovému rekordérovi súperi ušli v najťažšom kopci a potvrdili sa obavy, že v členitom teréne nebude taký dominantný. Parížska trať bude ešte kopcovitejšia ako v Bostone.

Zapotil sa vôbec? žartovali o Chárovi, keď s úsmevom dokončil maratón v Bostone. 46-ročný bývalý hokejista výkonom na náročnej trati prekvapil a bolo vidieť, že ak by chcel, dokázal by bežať aj rýchlejšie. V cieli však priznal, že sa na 42-kilometrový beh tvrdo pripravoval a odpovedal aj na otázku, či bol maratón ťažší ako hokejové zápasy.
Nevidím pokrok, čo robím zle? Hmotnosť o našom zdraví nepovie všetko a môže zatieniť progres v tréningu. „Kondícia je z pohľadu zdravia, ale aj celkového rizika chorobnosti a úmrtnosti dôležitejšia ako naša hmotnosť,“ píše The New York Times.
Ak chceme schudnúť a vyhnúť sa zdravotnému riziku, je dôležité vedieť, v akej intenzite treba trénovať. „Pre slabo trénovaných môže byť pulz 150 vysoká intenzita,“ vysvetľuje športový vedec Milan Sedliak. Tí vedia maximalizovať využitie tukov len pri pulze 120 až 130.
Trápi vás migréna? Hýbte sa. Pri migréne sa mnoho pacientov sťažuje na stuhnutú šiju a zhoršenie bolestí pri rotácii hlavy. „Zablokovaná a stuhnutá krčná chrbtica môže byť príčinou bolestí hlavy a ojedinele môže migrenózny záchvat aj vyprovokovať,“ vysvetľuje neurológ František Jurčaga.
Čínske bežkyne tréner ťahal za motorkou a tvrdil, že im pomáha krv z korytnačiek. Neznáme atlétky v roku 1993 za šesť dní úplne prepísali svetové rekordy a potom sa proti tyranskému trénerovi vzbúrili. Vytrvalkyniam, ktoré volali Maova armáda, doping nikdy nedokázali a viaceré ich rekordy dodnes neprekonali ani elitné bežkyne z Afriky.
Drahé supertopánky nezrýchlia všetkých, niektorých bežcov dokonca spomaľujú, ukázal nový výskum. Obuv s karbónovou podrážkou síce zásadne zmenila vrcholový beh, pri pomalšom tempe však nie je taká efektívna. Odborníci preto rekreačným bežcom radia, akým chybám sa pri kúpe a používaní obuvi vyhnúť a kedy sa oplatí radšej ušetriť.
Brit Gary McKee odbehol 365 maratónov počas 365 dní, aby pomohol vyzbierať peniaze na boj s rakovinou. „V prvom rade by som do toho, úprimne, asi ani nešiel. Zdá sa mi to ako kamikadze,“ hovorí bežecký tréner Pavel Kováč. Maratón je podľa neho zradný, lebo pri hranici 30 kilometrov môže prísť zlom, po ktorom bežec nie je schopný pokračovať.
Ani chladné počasie neodradí nadšencov, ktorí radi športujú iba v trenírkach; tento exhibicionizmus sa však nemusí skončiť dobre. „Tí viac šťastní väčšinou nekončia pod opaterou horských záchranárov, ale hrdo sa vrátia so zanedbateľnými omrzlinami,“ varuje športový vedec Viktor Bielik.
To, že hokejista nastúpi na zápas napriek chorobe, nie je nezvyčajné, hovorí bývalý reprezentant a dnes kondičný tréner Milan Bališ. Rovnako ako lekári upozorňuje, že „choroba sa nedá oklamať.“ Dnes zverencom odporúča, aby radšej nehrali a k tréningu sa vrátili postupne. Po vážnejšej chorobe radí absolvovať vyšetrenie u lekára-špecialistu.
Petra Vlhová štartovala po horúčkach, brankár Adam Gajan chytal s virózou. Ak sa inšpirujete, hrozí až zápal srdcového svalu, upozorňujú odborníci. Podľa lekárov pri zvýšenej teplote nemusí byť ľahká prechádzka problémom, pri vážnejších príznakoch však treba byť opatrný. Počas choroby aj dávno po jej skončení.
Ako (ne)športovať v zime: Nie je náhoda, že nórski športovci majú tak často astmu. „Pri vytrvalostnom zaťažení v mrazivom počasí vzniká riziko, ktoré postihuje predovšetkým dýchací systém,“ upozorňuje športový vedec Viktor Bielik.
Brit Gary McKee má 53 rokov a v priebehu 365 dní odbehol 365 maratónov. Na pomoc v boji s rakovinou vďaka tomu vyzbieral milión eur. Bežeckú výzvu zvládol popri práci a poradil si aj so zdravotnými problémami. K behu inšpiroval aj okolie či svojho syna, ktorý takisto pomohol chorým.
Vybrali sme najzaujímavejšie a najhodnotnejšie bežecké momenty v roku 2022. Po 30 rokoch bol prekonaný bežecký rekord na Ceste hrdinov SNP, odpisovaný Eliud Kipchoge vylepšil svetový rekord v maratóne a podobne inšpiratívny je aj príbeh Jána Volka. Sklamaním roka je kenský doping, antihrdinom je írsky policajt z protikorupčného oddelenia.
Slovenský ultramaratónec Jozef Rajchl sa na začiatku roka 2023 pokúsi prebehnúť z východu na západ Austrálie. Od 7. januára do 22. februára má naplánovaných približne 3800 kilometrov zo Sydney do Perthu.
Športové dáta z končiaceho sa roka ukazujú, že v skupine dobehnete ďalej a na bicykli vydržíte dlhšie. Rok 2022 znamenal aj viac výstupov na Kriváň, viac maratónov či ďalší vzostup elektrických bicyklov. Ak ideme do práce na bicykli, najčastejšie sa tak deje v utorok alebo v stredu, nie v pondelok, ako tomu bolo doteraz.
Intenzívny beh je najefektívnejšou prevenciou proti rakovine, tvrdí tím vedcov z Izraela na základe nového výskumu. Ten prebiehal na myšiach aj na ľuďoch a odborníci zistili, že intenzívna aeróbna aktivita znížila riziko vzniku metastatických nádorov. Pokles môže byť až o 72 percent.