
Bielorusko a Lukašenko
Minúta po Minúte
Bieloruský prezident Lukašenko vymenoval do funkcie šéfa výboru na ochranu štátnych hraníc Kanstancina Molastava, ktorý nahradí Anatoľa Lapa. Ten odišiel do dochodku. K vymenovaniu Molastava prišlo v čase zvýšeného napätia medzi Bieloruskom a Poľskom.
Poľsko zavádza nové obmedzenia na hraniciach s Bieloruskom a od 1. júna zakáže vjazd kamiónom s bieloruskou a ruskou poznávacou značkou, oznámil minister vnútra Mariusz Kaminski. Zákaz bude platiť do odvolania.
Súčasťou posádky, ktorá budúci rok poletí na ISS, bude bieloruská kozmonautka, oznámila ruská agentúra Roskosmos. Podľa bieloruského veľvyslanectva v Moskve ide o letušku štátnych aerolínií Belavia Marynu Vasilevskú, jej náhradníčkou je detská chirurgička Nastassia Ľankovová. (belta)
Poľsko uvalilo sankcie na ďalších 365 bieloruských občanov, medzi ktorými je aj viac ako 150 poslancov bieloruského parlamentu.
Na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom uviazla skupina 25 migrantov, je medzi nimi aj 11 detí. Poľskí pohraničníci ich odmietajú vpustiť na územie Poľska a bieloruská polícia im bráni v tom, aby sa vrátili do Bieloruska.
Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Kazachstan a ďalší môžu vstúpiť do zväzového štátu Ruska a Bieloruska, aby získali prístup k jadrovým zbraniam. Upozornil však, že nejde o oficiálny návrh, ale osobný názor. Minsk a Moskva tento týždeň podpísali dokumenty o rozmiestnení zbraní.
Bieloruský najvyšší súd potvrdil trest 8 rokov väzenia novinárovi a aktivistovi poľskej menšiny Andrejovi Pačobutovi. Varšava v reakcii chystá odvetné kroky vrátane uzavretia východnej hranice pre ruské a bieloruské nákladné vozidlá.
Presun ruských jadrových zbraní do Bieloruska nepredstavuje zvýšené nebezpečenstvo eskalácie vo vojne, ktorú Rusko vedie na Ukrajine. Tvrdia to analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny.
Rusko už začalo s presunom nestrategických jadrových zbraní do Bieloruska, vyhlásil Alexander Lukašenko. Až doteraz ich Rusko uchovávalo len na vlastnom území či na svojich lodiach a lietadlách. Moskva dodala, že si ponechá nad nimi kontrolu.
Alexandr Lukašenko na samite euroázijskej únie nabádal na rušenie bariér a obmedzení, aby zo spolku Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Ruska mohla vzniknúť plnohodnotná hospodárska únia.
Rusko a Bielorusko podpísali v Minsku dokumenty o rozmiestnení nestrategických jadrových zbraní v Bielorusku. Až doteraz malo Rusko svoje jadrové zbrane len na svojom území či na svojich plavidlách a lietadlách.
Laureáta Nobelovej ceny za mier Alesa Biaľackého previezli do bieloruskej väznice s brutálnym zaobchádzaním a už celý mesiac o ňom nie sú žiadne správy. Oznámila to jeho manželka Natalľa Pinčuková. Zakladateľa organizácie Viasna zatkli v roku 2021, dostal desať rokov väzenia. (ap)
Alexandr Lukašenko sa objavil na verejnosti a odmietol informácie o vážnej chorobe. „Ak si niekto myslí, že som sa chystal zomrieť, tak nech sa upokojí,“ vyhlásil 68-ročný bieloruský vodca s tým, že bol len nachladnutý.
Poľsko hlási nárast počtu nelegálnych migrantov z Bieloruska, väčšina je z Bangladéša, Indie, Eritrey a Etiópie. „Ide o plánovanú akciu, zo strany migrantov nejde o žiadnu spontánnosť,“ povedal námestník ministra vnútra Maciej Wasi.
Bieloruský diktátor sa päť dní neobjavil na verejnosti a ľudia si už začali klásť otázku, či môžu dať chladiť šampanské, píše Maks z Minska. Najnovšie snímky Alexandra Lukašenka sú výrazne upravené photoshopom a na videu iba sťažka dýcha.

Bieloruský novinár Raman Pratasevič dostal milosť. Bývalého šéfredaktora Nexty zadržali pred dvomi rokmi, keď v Minsku donútili pristáť let Ryanairu. Pratasevič medzičasom začal zrejme na nátlak režimu vystupovať proti opozícii.
O siedmich samurajoch pre Putina píše Ivan Preobraženskij. „Ruský vodca uspel. Ukázal Rusom, že prehliadka 9. mája sa koná ‚podľa plánu‘ a dokonca s hosťami. A Západu, že má silu prinútiť postsovietskych lídrov, aby išli do Moskvy.“
Bielorusko po 28 rokoch obnovuje kontroly na hranici s Ruskom, oznámil to bieloruský minister zahraničia Sjarhej Alejnik. Ako dôvod uviedol potrebu zamedziť nekontrolovanému príchodu občanov tretích krajín; podľa kritikov je však opatrenie zamerané na Rusov, ktorí sa chcú vyhnúť vojne na Ukrajine.
Hoci na Rusov a Bielorusov pôsobí podobná propaganda, jedni jej veria a druhí nie, vraví v rozhovore Sviatlana Cichanovská. Podľa líderky opozície bežní Bielorusi nechápu, ako niekto môže útočiť na susednú krajinu, a nemajú také „vymyté mozgy“ ako Rusi.
Jadrové zbrane v Bielorusku sú Lukašenkovým snom, vraví líderka opozície Sviatlana Cichanovská. Bieloruský diktátor sa však s Putinom nevie dohodnúť na tom, kto ich bude kontrolovať. Aj preto Cichanovská vyzýva na sprísnenie sankcií voči jeho režimu.