
Boris Susko
Minúta po Minúte
Minister spravodlivosti Boris Susko povedal, že k novele Trestného zákona zriadil kolégium odborníkov, v ktorom boli dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda, štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská, zástupca generálnej prokuratúry Jozef Kandera či predseda trestnoprávneho kolégia z Najvyššieho súdu František Mozner.
Poradkyňou ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer) je bývalá zástupkyňa Slovenska pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. Minister ju dnes ráno takto predstavil na ústavnoprávnom výbore, kam prišla spolu s ním odpovedať na otázky poslancov. Nakoniec sa vôbec nevyjadrila.
Ústavnoprávny výbor ukončil rokovanie o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Znamená to, že o 11.00 h by tento bod programu mala vládna koalícia zaradiť na program schôdze. Či budú poslanci o návrhu aj rokovať, zatiaľ nie je jasné.
Predseda ústavnoprávneho výboru Miroslav Čellár (Hlas) po hodine ukončil rokovanie výboru, hoci poslanci opozície mali ešte otázky na ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer). Výbor rokoval o návrhu vlády prerokovať novelu Trestného zákona, ktorá počíta aj so zrušením špeciálnej prokuratúry, v skrátenom legislatívnom konaní.
Úrad špeciálnej prokuratúry končí, pretože sa stal systémovo zaujatý, vysvetlil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Po rokovaní vlády hovoril o tom, že keď je zaujatý vrcholový predstaviteľ inštitúcie, tak sú zaujatí aj jeho podriadení, pretože chcú rozhodovať tak, aby bol on spokojný.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) neprezradil, ako vláda plánuje zasiahnuť do špeciálnej prokuratúry a súdu. Rezort tvrdí, že existuje viacero alternatív a návrh zverejní až v momente, keď na ňom bude zhoda.
Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že pracuje na úprave trestného zákona. „Akonáhle bude pripravená, bude o nej verejne komunikovať,“ oznámilo. Po šiestich dňoch rezort reagoval na otázky, akých trestných činov sa má znižovanie sadzieb týkať. Konkrétne odpovede neposlal.
Minister spravodlivosti Boris Susko vraví, že zatiaľ nie je na stole otázka legislatívnej zmeny voľby špeciálneho prokurátora. Na otázku, či bude vláda aj na základe programu tlačiť na odchod Daniela Lipšica z postu špeciálneho prokurátora, Susko povedal, že to budú riešiť, ale zatiaľ je to predčasné.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) navrhol odvolať vládnych nominantov zo súdnej rady pre „absenciu dôvery“. Tlačové vyhlásenie poslal po piatich dňoch od odvolania Evy Mišíkovej, Kataríny Javorčíkovej a Ľudovíta Bradáča. Urobil tak po tom, ako Javorčíková a Bradáč avizovali ústavné sťažnosti.
Vláda vymenila troch členov súdnej rady. Vybrala si advokáta Martina Bezáka, ktorý zastupuje odsúdeného expolicajta Mariána Kučerku, ale aj notárku Ľudmilu Joanidesovú, ktorá podľa Nadácie Zastavme korupciu robila úkony pre firmy blízke Kaliňákovi a Počiatkovi.
Robert Fico povedal, že idú zmeniť „protiústavnú“ podobu trestu prepadnutia majetku, znížiť „drakonické trestné sadzby“ a riešiť aj postavenie kajúcnikov. Zmeny sa pokúsia urobiť rýchlo, dodal po stretnutí s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom.
Ministerstvo spravodlivosti sa po siedmich rokoch vrátilo Smeru, o zmenách nový minister Boris Susko veľa nehovorí. Pred voľbami naznačoval, že sa môže vrátiť k novele Trestného zákona exministra Viliama Karasa, a hovoril aj o nastolení poriadku. Súdnu reformu kritizoval, no s ňou už zrejme veľa neurobí – viaže sa na ňu vyše 200 miliónov eur z plánu obnovy.